Kap. Carlsen te New York aangekomen Vietminh-offensief op komst Verhoogde patrouille-activiteit aan het Koreaanse front Betekent het plan-Schuman oorlog JEUK Amerikaans eredoctoraat aangeboden Een triomfale intocht Na enige tijd rust weer naar zee Dood van De Lattre een zwaar verlies De herziening van Duitsland RHEUMATIEK KIOnSTEPiBALSm D.D.1% Het stoffelijk overschot van De Lattre naar zijn geboorteplaats overgebracht Gen. De Bruijne naar Nederlandse Antillen Premie werkloosheids verzekering Max Nauta schildert portret van Koningin Juliana Faure premier Dr Drees in de Verenigde Staten mmm HOOGWATER. Pioiesl legen Britse „zuivermgsmaatregelen' Fratikering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NS. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; pei maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks VRIJDAG 18 JANUARI 1952. 7e Jaargang No. 1937. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 caat; iedere regel m^er 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80- Kapitein Henrick Kurt Carlsen ia Donderdagmorgen vroeg op 't internationale vliegveld Idlewild bg New-York aangekomen. Hij ward verwelkomd door zijn vronw Agnes en zijn dochters Sa*ja en Karen. De „Stratocruiser", waarmee de overtocht over de Atlanti sche Oceaan gemaakt werd, was hg na een uur over tijd omdat men tengevolge van mist geen tussenlanding op het vliegveld van Gander (New Foundland) had kunnen maken maar moest doorvliegen naar Monckton in New Brunswick. Toen Carlsen het vliegtuig verliet ging een gejuich op van het personeel van het vliegveld en de toeschouwers, die in de koude hadden staan wachten. Mevrouw Carlsen, die met haar dochters een uur voor de verwachte aankomst op het vliegveld was aangekomen, bood haar man een boeket rozen aan. Tevoren had zij tegenover jour nalisten verklaard: ,,Het eerste maal, dat ik voor hem klaar maak, zal bestaan uit een grote „Hamburger" (rundercarbona- de) met uien. Daar houdt hij zo van". Toen haar gevraagd werd, wat zy er van dacht, dat haar man de grote aanbiedingen van film maatschappij en en andere in stanties van de hand had gewe zen, antwoordde zij: „Ik denk niet, dat hij er spijt van zal hebben. Wij zullen het wel red den". Bij de aankomst waren om. aanwezig de voorzitter van de commissie van ontvangst van het stadsbestuur, Grover Wha- len, de eigenaar van de maat schappij van de „Flying Enter prise", Hans Isbrandtsen en de burgemeester van Woodbridge (New Jersey), de woonplaats van de kapitein. Voorts waren ongeveer 100 verslaggevers, fotografen en mensen van televisie-maat schappijen aanwezig. Carlsen bedankte voor de ont vangst met de volgende woor den: „Medeburgers, ik kan niet zeg gen hoe ik mij gevoel hij de warme ontvangst, die u mij hebt bereid. Ik ben van mening, dat ik niet anders dan mijn plicht heb gedaan". Tegenoiver de verslaggevers verklaarde hij zich „wat ouder" te voelen dn zeide van plan te zijn „een weinig rust te nemen en dan weer naar zee te gaan". Hij 'omhelsde zijn vrouw en kin deren vele malen en zwaaide met zijn pet naar de menigte. Hierna vertrok hij snel per auto naar Brooklyn, waar hij de rest van de nacht zou doorbren gen op een onbekende plaats, voor de grote ontvangst in de stad die later op de dag zou plaats vinden. NEW YORK ONTVANGT KAP. CARLSEN. De commandant van het korps Mariniers, generaal-majoor M. R. de Bruijne zal vandaag van Schiphol naar de Nederlandse Antillen vertrekken voor een in spectietocht aldaar. Als gen.-ma joor De Bruijne zijn opgesteld werkplan kan volvoeren, zal hi; 29 Januari 's avonds op Schiphol terugkeren. men en op de trottoirs tot aan de straat stond, hield niet op de de koene zeeman toe te juichen. Het weer was gunstig voor dit „heldenwelkom". De lucht was betrokken, doch de temperatuur hoger dan normaal voor deze tijd van het jaar. Carlsen was te Brooklyn, waar hij de nacht had doorgebracht, aan boord van 'n kotter gegaan, waarmede hij de baai van New York City overstak naar Battery Point, voor het begin van zijn triomftocht. Hij kwam thuis, zo als hij was vertrokken: over zee 1 .11Pnrl Naar wij vernemen heeft de staatssecretaris van sociale zaken de premie voor de werkloosheids verzekering krachtens de werk loosheidswet vastgesteld op 2,8 pet van het loon, dat voor premie betaling in aanmerking komt. (De werkloosheidswet regelt de wachtgeld- en de werkloosheids verzekering. Voor de wachtgeld verzekering worden de premies bedrijfstakgewijze vastgesteld. De premie voor de werkloosheidsver zekering is uniform. Het rijk be taalt de helft en het bedrijfsleven de andere helft. Van deze laatste betalen werkgevers en werk nemers ieder 0.7 pet). C ARBOVIT(Actieve Kool-Dragées) Op het stadhuis ontving Carl- reinigt maag en ingewanden van sen de ere-medaille van de stad kwade New York. K. K. H. Prinses Margriet, die morgen Zaterdag 19 Januari, haar negende verjaardag viert. Opname M. Woldringh N.F.K. In Bussums raadszaal hangt een portret van H. K. H. Prin ses Wilhelmina dat door haar is aangewezen om door de Friese kunstschilder Elzinga te mogen worden nageschilderd in op dracht van de Prov. Staten van Friesland, als zijnde het meest geslaagde portret uit haar rege ringsperiode. In dit verband wil de gemeen teraad van Bussum niet vol staan met een foto van H. M. Koningin Juliana in de raads zaal en besloot hij een geschil derd portret van Koningin Ju liana te vervaardigen. Thans is aan de kunsschilder Max Nauta te Amsterdam op dracht gegeven een portret van Koningin Juliana voor de Bus- sumse raadszaal te vervaardi gen. De Franse nationale vergade ring heeft Edgar Faure tot pre mier gekozen. Faure kreeg 400 stemmen. Hij had er 314 nodig om gekozen te worden. Gezagvoerder Carlsen maak te Donderdag een triomfale in tocht in New York. Omgeven door leden van zijn bemanning en andere zeelieden, reed hij aan het hoofd van een stoet in V-for matie ter sterkte van ongeveer twee duizend man. Boven Broadway werd een dichte regen van confetti boven de marcherenden uitgestort. Uit alle gebouwen aan de achthon derd meter lange weg tussen Battery Point, het zuidelijkste gedeelte van het eiland Manhat tan en 't stadhuis van New York, hingen beursstroken als serpen tines omlaag en een dichte me nigte, die alle ramen langs de marsroute in beslag had geno- De Franse waarnemend opper bevelhebber in Indo-China, gene raal Salan, heeft verklaard, dat de Vietminh-opstandelingen ruim 100.000 soldaten hebben samen getrokken voor een grote aanval op de delta van de Rode-rivier. Hij verwacht dat het offensief vóór 27 Januari zal beginnen en gericht zal zijn op het gebied van Hoa Binh (65 km ten Z.YV. van Hanoi). 500 Km meer naar het Z. heb ben de Fransen, gesteund door kanonneerboten, een krachtige aanval van de opstandelingen op Quangtri (bij de 'kust van Annam) afgeslagen Door bomaanslagen zijn twee personen om het leven gekomen en 35 gewond. Ten N. W. van Pnompenh liep een trein op een mijn, waardoor 20 burgers wer- De subcommissie voor toezicht op de naleving van een bestand en voor de kwestie der krijgs gevangenen in Korea hebben, «aar van geallieerde zijde wordt ■■eegedeeld, Donderdag geen vorderingen gemaakt. tWEERS VERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Guur weer. Guur weer met wisselende be walking en nu en dan regen, •meeuw- of hagelbuien. Krachtige tot stormachtige Noordwestelijke tot Noordelijke wind. ZATERDAG 19 JANUARI. Activiteit aan toegenomen. het front Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.58 6.33 7.13 7.23 n.m. 6.24 6.59 7.39 7.49 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Jan. 19 8.38 17.03 0.15 10.54 21 8.36 17.07 2.57 11.25 22 8.35 17.09 4.24 11.52 20 8.37 17.05 1.34 11.07 De militaire activiteit aan het Westelijke front is toegeno men. Z.-Koreaanse troepen de den daar aanvallen, maar wer den teruggeslagen. Een eenheid der Verbondenen, ondersteund door tanks, werd ten W. van Yontsjon bij een aanval hqvig beschoten en keerde terug naar haar stellingen. Elders heerste patroiulle-actltviteit. Volgens Radio-Peking hebben de Noordelijken in December 9746 tegenstanders uitgescha keld, onder wie 4143 Amerika nen en 5467 Z.-Koreanen. Voorts waren 172 Amerikaanse vlieg tuigen neergeschoten en 137 be schadigd. Verscheidene eilanden voor de Westkust waren her overd. "Volgens de Amerikaanse lucht macht voor het Verre Oosten zijn bij de luchtgevechten van Dinsdag boven N.-Korea 4 in plaats van 2 Migs zoals eerder gemeld beschadigd. Woensdag werden 2 Migs beschadigd. Don derdag werden er 2 vernietigd. De twee vertegenwoordigers van het internationale Roode Kruis hebben besloten hun po gingen te staken om van de Noordelijken toestemming te krijgen naar Noord-Korea te gaan met een persoonlijke bood schap voor premier Kim il Soeng. De N.-Koreaanse afgevaardig de in de subcommissie voor het krijgsgevangenenvraagstuk ge- neraal Lee schoof hen opzij, toen zij trachtten hem bij de uitgang van de tent, waar de wapenstilstandsbesprekingen worden gehouden, aan te spre ken. Later wisten zij hem een enveloppe te overhandigen en de verzekering te krijgen, dat hij de boodschap zou doorzen den. den gewond. In Saigon wierpen verzetslieden 5 granaten in twee restaurants en een danszaal, waardoor 2 Chinezen werden gedood en 15 personen werden gewond. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat Engeland en Amerika be loofd hebben snel versterkingen voor luchtmacht en vloot te sturen, als het conflict in Indo- China zich door Chinese inter ventie zou uitbreiden. Hij ont kende, dat generaal Juin op de 3-mogendheden-besprekingen te Washington gevraagd zou heb ben om Amerikaanse landstrijd krachten. President Auriol en premier Pléven hebben besloten de func tie van hoge commissaris vooï' Indo-China af te schaffen. De ze post is opengevallen door de dood van De Lattre de Tassig- ny. Generaal Salan deelde mee, dat het overlijden van De Lat tre het moreel van de bevolking in Tonkin heeft geschokt. Franse en Vietnamese waar nemers dringen er op aan een militaire leider van dezelfde be kwaamheid als De Lattre te be noemen. Zij zijn van oordeel, dat onzekerheid over de afloop van de oorlog de steun aan de regering van Bao Dai verzwakt, daar de Vietnamezen bang zijn voor represailles van de zijde van de Vietminh, indien deze de oorlog zou winnen. „Zelfs indien de opvolger van De Lattre tweemaal zo bekwaam zou zijn in militair opzicht zou hij er nog niet in slagen zich te verzekeren van de steun der bevolking, tenzij hij evenveel moed en prestige zou hebben", aldus verklaarde een Franse waarnemer. Generaal Salan dealde mee, ciat de Vietminh door de toene mende hulp van Chinese zijde de beschikking heeft over grote hoeveelheden mortieren, bazoo ka's en andere wapens. De op standelingen bereidden hun aanvallen zorgvuldig voor en aarzelden niet om tientallen mensen te offeren teneinde hun doel te bereiken. ma» bestrijd Uw pijnen met het ideale wrijf; middel, welks geneeskrachtige bestanddelen diep in de weefsels doordringen Eveneens bij stramheid, sprt en ischias wrijve men met ,GEEN GOUD ZO GOED I5et oude dispuut over hereni ging der beide helften van Duits land komt niet tot rust. Het is ter gelegenheid van de ratificatie van het Schuman-plan weer in volle hevigheid opgelaaid. In Cost-Berlijn heeft men daarbij weer hoge woorden gebruikt, liet plan-Schuman zou volgens Grotewohl, de Oost-Duitse pre mier, de derde wereldoorlog be tekenen. Nu behoeft men in de propa- gandastrijd gebruikte woorden niet op een goudschaaltje te we gen. Meer aandacht wordt in West-Duitsland dan ook besteed aan Grotewohls opmerking, dat het plan-Schuman de hereniging van Duitsland zou verhinderen. Niet krabben. De helder vloeibare D.D. D. kal- meert de jeuk in enkele seconden, üoodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidponen. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN £nntmet)«s «Ic Bij de veehouder E. van Ark te Burgerdam heeft een schaap het leven geschonken aan 2 lammetjes. Ook in Middelie, op de boer derij van de heer J. Laan, is dezer dagen een lammer en- tweeling geboren. Donderdag is het stoffelijk overschot van maarschalk De Lattre de Tossigny van Parijs naar zijn geboorteplaats van de overledene, Mouilleron-en-Pa- reds in de Vendee, overgebracht. In de plaatsen, die de stoet passeerde, werden eerbewijzen aan de dode gebracht. De stof felijke resten van de maarschalk zullen heden in het familiegraf ter aarde worden besteld, waar hij zal rusten naast zijn enige zoon Bernard, die bij gevechten in Indo-China het leven liet. Het machinegeweer-onderstel, waarop het stoffelijk overschot van de maarschalk naar zijn rustplaats wordt vervoerd, is te Courville nabij Chartres in brand gevlogen. Soldaten doofden de Vlam men. De rouwstoet werd een uur opgehouden en kon daarop weer verder gaan. Het in brand vliegen van het machinegeweeronderstel is ver oorzaakt door veelvuldig ge bruik van de remmen, toen het zware voertuig de heuvelachtige weg afreed, waardoor de rem- blokken in brand vlogen. Het in reserve gehouden tweede ma chinegeweer-onderstel, dat ach ter het eerste voertuig reed, viel te Ohartres uit, doordat de toe stuurder als gevolg van door de brand veroorzaakte rook en door benzinedampen werd. Dr. Drees heeft te New York op een bijeenkomst van het ge nootschap Nederland-Amerika verklaard, dat het Atlantische pact één van de „steunpunten" van de buitenlandse politiek en niet slechts een hulpmiddel in de koude oorlog tegen de Sow- j et-Unie is. De Nederlandse regering ba seert al haar pogingen op het vermoeden, dat het karakter der Noord-Atlantische gemeenschap blijvend is, aldus Dr. Drees en alle inspanningen om tot een linter-Europese eenheid te ko men worden door de Nederland se regering eveneens bezien wat betreft de wijze, waarop zij kun nen worden vervlochten met de belangen van de Noord-Atlanti sche gemeenschap. De premier bevestigde, dat economische stabiliteit onont beferlijke elementen zijn in de strijd tegen het communisme. Om in staat te zijn tegenstand te bieden aan het imperialisme, dat de naam communisme draagt, moeten wij ook militair krachtig zijn, aldus Dr. Drees. In een artikel van de „New York Times", gewijd aan het verblijf van Dr. Drees in de Ver. Staten, wordt gezegd: „Wij kunnen niet over 't hoofd Franse tegenspraak. Van de zijde van het Franse ministerie van Defensie wordt ontkend dat de affuit waarop 't stoffelijk overschot van maar schalk De Lattre de Tassigny werd vervoerd, in brand zou zijn gevlogen. Volgens het ministerie veroorzaakte het breken van een bewusteloos stang een oponthoud van tien minuten. zien hoe snel de Nederlandse legering de Ver. Staten steun gaf, toen de invasie in Korea begon." Na te hebben vermeld, dat Dr. Drees een jaar doorbracht in Buchenwald, zegt het blad, dat hij, „de voormalige stenograaf, behoorde tot de groep onder grondse werkers, die besloot de ■geest van verzet tegen de nazi tirannie na de oorlog om te schakelen in een streven naar herstel". Amerikaans eredoctoraat voor Br. W. Drees. De Regeringsvoorlichtings dienst deelt mede, dat aan de min.-president Dr. W. Drees, vóór zijn terugreis uit Amerika naar Nederland het ere-docto- raat van de universiteit van Maryland zal worden aangebo den. De socialisten hebben in de laatste fase van de behandeling van het plan-Schuman nadruk gelegd op hun vrees, dat deze economische unie de kloof tussen de beide delen van Duitsland zou verdiepen. Ollenhauer, die thans de leiding der sociaal-democrati sche partij voert, heeft bij gele genheid der jaarwisseling reeds doer) uitkomen, dat hij deze vrees niet alleen ten van het Franse plan, doch ten aanzien van het gehele bestel van de integratie maatregelen met het westen koestert. „De theorie, dat wij eerst het westen sterk moeten maken door de bondsrepubliek erin op te nemen, omdat eerst daardoor het westen in staat zal zijn de hereniging van Duitsland door te zetten, is volkomen on aanvaardbaar", zo zeide Ollen hauer. Enquêtes hebben aange toond, dat het aantal Duitsers, die eenheid vóór integratie wil len stellen, overweegt. Welnu, de door Ollenhauer aangevallen theorie is juist die van Adenauer en zij vormt sedert jaar en dag de basis van de Duitse buitenlandse politiek. Zjj is nog eens tot uitdrukking ge bracht in een uitspraak van Theodor Blank, de Duitse gede legeerde voor hef plan-Pléven: reeds het bestaan van een Euro pees leger zou voldoende zijn om de Duitse politieke doeleinden te bereiken. Het is begrijpelijk, dat de re gering te Bonn gevaar door deze instelling de schijn tegen zich krijgen in een zaak, waarin na tionale gevoelens een zo gTote rol spelen. Zij is daardoor en ook al doordat zij geen autoritaire methode kan volgen in de pro- pagandastrijd tegen het oosten op natuurlijke wijze gehandicapt. Het valt moeilijk de bevolking duidelijk te maken, dat de huidi ge koers niet betekent, dat de eenheid naar het tweede plan is verschoven. Sinds Grotewchl 15 September „vrije verkiezingen" aanbood, hebben beide partijen elkaar met plan en tegenplan bekogeld. Adenauer kwam met zijn be faamde veertien punten voor verkiezingen voor geheel Duits land. Dit leidde tot de commissie der V. N-, waaraan Grotewohl de toegang tot het Oost-Duitse do mein heeft ontzegd. De Oost-Duitse voikskamer heeft intussen haar kieswet, ge baseerd op die van de republiek van Weimar en daarom naar de letter niet zonder meer verwer pelijk, aangenomen. In Bonn is dit plan natuurlijk verworpen. Men wil daar geen regionale kieskringen vormen, doch geheel Duitsland tot één kieskring pro clameren om zodoende de bewo ners der oostelijke helft niet voor de pijnlijke opgave te stellen onder het toezicht der commu nisten candidatenlijsten te teke nen. De secretarissen-generaals van 3 Britse ambtenarenbonden hebben een protestverklaring uitgegeven tegen de aangekon digde „zuivering" onder de Britse ambtenaren, die werken bij bijzonder geheime objecten. In het protest wordt de rechts zekerheid van de ambtenaren in twijfel getrokken. Volgens het regeringsbesluit kunnen ambtenaren ontslagen j}e Perzische min.-president worden die verbindingen onder- heeft Woensdag een West-Duitse houden met communistische of delegatie ontvangen, welke naar fascistische organisaties, „welke Perzië is gekomen om te onder twijfel omtrent hun loyaliteit handelen over de aankoop van doen rijzen". lolie.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1