Dr. ÜRt£S in de Verenigde Staten Ook in de lucht heeft Carlsen pech Begrafenis Maarschalk De Lattre de Tassigny Egypte heeft een Kroonprins Voortzetting hulpverlening aan vrije landen Vliegtuig moet tussenlanding maken Indrukwekkende plechtigheid Zuiveringsacties in Egypte Roode Kruis kon geen Noord-Koreaanse kampen bezoeken DONDERDAG 17 JANUARI 1952. 7e Jaargang No. 1936. Deens tankschip „Irania" heeft moeilijkheden WEERS VERWACHTING HOOGWATER. Eisenhower en de presidentverkiezingen Dainpo in liet gezin Prins Ahmed Faoed geboren VOOR DE PASEN Twee dorpen bezet Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NS. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel m^er 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Boodschap van Truman President Truman heeft gis teren zijn jaarijkse economische rapport aan het Congres voor gelegd. Hij zeide hierin o.m., dat het verschil tussen de Ame rikaanse invoer en uitvoer het afgelopen jaar viermaal zo groot is geworden (van lx/2 tot 6y2 millard dollars per jaar). In 1951 bereikte de waarde van de Amerikaanse uitvoer van goede ren en diensten 't in vredestijd ongekend hoge cijfer van ruim 20 milliard dollars. Ook de in voer bereikte een recordcijfer, hetgeen echter niet weg nam, dat het uitvoer overschot aan zienlijk groter werd. De uitvoer van particulier ka pitaal was het afgelopen jaar kleiner dan in 1950. De Ameri kaanse hinderpalen stuiten, die hen van investeringen afschrik ten. Het met doel het wederom toenemende uitvoeroverschot van de Verenigde Staten te vermin deren herhaalde Truman zijn be roep op het congres om de wette lijke bepalingen te herroepen, die de Amerikaanse invoer van be paalde goederen, zoals zuivelpro ducten en andere landbouwpro ducten uit Europa en elders be perken. Ket Nederlandse tankschip „Caltex Pernis" op weg van Si- don naar Rotterdam, heeft ter hoogte van de westkus van Crea het Deense tankschip „Irania", dat hulp nodig had, op sleeptouw genomen. Reeds is ook de zee sleepboot „Humber" van L. Smit en Co's internationale sleep dienst, die in de Griekse archipel vertoefde, naar de „Irania" on derweg. De reis van het Deense tank schip ging van de Perzische Golf naar Antwerpen. De „Irania" meet 5684 b.r.t. en is eigèndom van Hahn-Petersen te Kopenha gen. De stijging van het Ameri kaanse uitvoeroverschot wordt als volgt verklaard: De grote omvang van de Ame rikaanse uitvoer van producten in 'ft afgelopen jaar was het re sultaat van de grote vraag naar goederen in vrijwel alle landen. Deze vraag vloeide voort uit de herbewapening, de hoge in komsten der grondstoffenpro- ducerende landen en de pro gramma's voor economische ex pansie in de economische on ontwikkelde gebieden. President Truman pleit in zijn boodschap opnieuw voor voort zetting van de hulpverlening aan de landen van de vrije we reld, „teneinde deze landen te helpen hun militaire en econo mische kracht te vergroten". Wij moeten een realistisch standpunt innemen tegenover hulpverlening aan het buiten land. Terwijl wij ons bewust zijn van de beperktheid van onze economie, moeten wij ook inzien, dat sommige andere tanden een economische en po litieke druk te verdragen heb ben, die veel ernstiger is dan wij kennen. Het komt er op aan, dat wij de vrije wereld veiliger moeten maken om zelf veilig te zijn. President Truman heeft in zijn boodschap nog het volgende gezegd: Wij staan thans aan het be gin van een periode, waarin de lasten, verbonden aan de uit voering van ons defensiepro gramma, aanzienlijk zwaarder zullen worden. Niet alleen zul len de defensie-uitgaven stij gen, doch tevens zal het weer standsvermogen van onze eco nomie aan een nog zwaardere proef onderworpen worden. De versterking van onze defensie, die in verband met onze veilig heid absoluut noodzakelijk is, zal nog meer vergen van onze ar beiders en militairen, onze pro ductie-capaciteit en onze na tuurlijke hulpbronnen betekent een nieuwe aanval op ons wel vaartspeil. De defensie-uitgaven zullen dit jaar van 45 milliard dollar tot bijna 65 milliard dollar stij gen. Dit betekent, dat wij tegen Dr. W. Drees is Dinsdagavond een enthousiaste ontvangst be reid in de Nederlandse club te New York. De opkomst van de Nederlandse kolonie was groter dan bij enige vorige gelegenheid. Na verwelkoming door de voor zitter, J. A. de Lanoy, hield Dr. Drees bij de maaltijd, waarbij heildronken werden uitgebracht op Koningin Juliana en president Truman, een rede, waarin hij de toestand van Nederland onmid dellijk na de bevrijding verge leek met die van thans. Spreker kwam tot de conclusie, dat, niet tegenstaande de nasleep van de oorlog, het Indonesische conflict en de herbewapening, door de energie van het Nederlandse volk enorm veel bereikt is, mede dank zij de medewerking van de Nederlanders in de vreemde. Dr. Drees zeide zich te kunnen be grijpen, dat velen, die zich blij vend in de V. S. hebben geves tigd, zich laten naturaliseren, vooral in New York, dat volgens spreker „eigenlijk genaturali seerd Nieuw-Amsterdam is". Hü wees er op, dat de indus- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. LATER KOUDER Veranderlijke bewolking met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde wind, aanvankelijk zuidwestelijke later draaiend naar W. tot N.W. en daling in temperatuur. VRIJDAG 18 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.22 5.57 6.37 6.47 n.m. 5.44 6.19 6.59 7.09 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Jan. 18 8.39 17.02 10.43 19 8.38 17.03 0.15 10.54 triële productie, welke aan het einde van de oorlog nauwelijks nog bestond, in zes jaar tijd is opgevoerd tot bijna anderhalf maal het vóóroorlogse peil. De minister-president sprak hierbij de grootste waardering uit voor zowel de ondernemers als de werknemers, wier geest van samenwerking, aanpassing en offervaardigheid naar zijn oordeel een grote waarde voor het Nederlandse volksleven be tekende. Spr. zeide voornemens te zijn de Amerikanen duidelijk te maken, dat het geen kleinig heid voor het Nederlandse volk is geweest het economische leven te redden door zware opofferin gen op het gebied van consump tie, woningbouw, enz. Het is be grijpelijk, dat er in Nederland soms gemopperd wordt over de zware lasten, aldus Dr. Drees, die hier echter aan toevoegde, dat het hem was opgevallen, dat er ook in de V. S. over belasting druk en hoge prijzen wordt ge klaagd. Spr. prees vervolgens de Ame rikaanse hulpverlening, hoewel hij toegaf, dat de Nederlandse regering liever op andere wijze het dollartekort zou willen aan vullen: „Wij prefereren niet om zo maar dollars te ontvangen, wjj willen ze verdienen". On danks de ontzaglijke moeilijk heden van de laatste jaren was er, naar het oordeel van de pre mier iets bereikt, „waarover wij ons moeten verbazen". Het Ne der]. volk had getoond ondanks politieke en geestelijke tegenstel lingen genoeg eenheid te bezit ten om dingen tot stand te bren gen, waarom het buitenland Ne derland kon benijden. Dit zou ook nu iets van de geestdrift en blijmoedigheid, die in de tijd van de bevrijding bestonden, wel rechtvaardigen. Er was dan ook stellig reden om vertrouwen te hebben in de toekomst, aldus be sloot Dr. Drees zijn toespraak. De aanwezigen dankten de minister-president met een en thousiast applaus en zongen het Wilhelmus, gevolgd door het be kende lied voor populaire per soonlijkheden: „He is a jolly good fellow". Dinsdag is generaal Eisenho wer op de officiële candidaten- lijst voor de op 11 Maart plaats vindende voorverkiezing in New- Hampshire ingeschreven. Wan neer de generaal niet binnen een termijn van tien dagen bezwaren hiertegen oppert, zal hij als offi ciële candidaat bij de voorver kiezing gelden. Hij zal pas offi cieel candidaat voor het presi dentschap zijn, wanneer de kies mannen van de republikeinse partij hem op hun nationale 'con ventie in Chicago als zodanig aanwijzen. Gezondheid komt in. Bij hoofd-, neus-&borstverkoudheid het eind van dit jaar niet langer 14, doch bijna 18 procent van de waarde der totale Amerikaanse productie aan de defensie zullen worden besteed. In 1952 zal meer dan een derde van de pro ductie der Amerikaanse metaal verwerkende industrieën en bouwmaatschappijen bestemd zijn voor defensie-doeleinden Meer dan een vierde van de koper-productie en ongeveer de helft van de aluminiumproduc- tie zal gebruikt worden voor de constructie van militaie instal laties en voor de vervaardiging van militaire goederen. De moeilijkste problemen zul len in de komende 12 maanden rijzen, als de Verenigde Staten die tyd eenmaal door zijn, zullen de voortdurende toeneming van de productie van grondstoffen en de verminderende behoeften voor militaire doeleinden er toe leiden, dat de moeilijkheden afnemen. Speciaal moet de aandacht ge vestigd worden op dat deel van Amerika's krachtsinspanning, dat ten doel heeft het weer standsvermogen van andere vrije landen te verhogen. In de 2 jaar van het Marshall-plan voor het uitbreken van de strijd in Korea steeg de industriële productie van de Westeuropese landen met 30 procent. Niette genstaande dat was hun herstel - nog verre van volledig toen zij aartsbisschop van Parijs, die ge- zich genoodzaakt zagen de nieu- assiteerd werd door de pause- we zware lasten voor de defen- mmtius. sie op zich te nemen. Sedert Ju- TiJdens de consecratie weer- ni 1950 hebben zij hun strijd- klonken de trompetten van de krachten aanzienlijk uitgebreid er^™mls verrichtte de aarts- De Amerikaanse stratosfeer- kruiser, die Dinsdagavond met kapitein Carlsen aan boord -uit Londen is vertrokken, keerde twee uur na het passeren van het vliegveld Shannon (Ierland) naar Shannon terug. Er was een de fect ontstaan aan de verwar ming aan een der vleugels, nodig om ijsafzetting te voorkomen. De bemanning heeft verklaard, dat het vliegtuig op een hoogte van 4000 meter door een sneeuw bui vloog, toen men ontdekte, De staatsbegrafenis van maar schalk Jean de Lattre de Tassig ny is Woensdagochtend begon nen met een mis in de Notre .Dame, opgedragen door de en hun uitgaven voor de defen sie verdubbeld. Tetrwijl hun in dustriële productie in dit tijd vak met nog 15 procent toege nomen is, is deze nog aanzien lijk kleiner dan voor de defen sie en economische stabiliteit nodig is. De Westeuropese landen 'kun nen alleen hun doel van de gro tere defensie-uitgaven dragen door het opvoeren van de ar beidsproductiviteit. Bovendien moeten zij hun binnenlands verbruik beperken. Het is in ons eigen belang als wij aan deze lanaen de nodige steun verlenen waardoor zij niet geheel en al afhankelijk zijn van hun hulpbronnen. Onver schillig of wij deze steun ver lenen in de vorm van militaire bijstand of economische steun, het doel en de bedoeling blijven hetzelfde: gemeenschappelijke veiligheid. Ons vertrouwen op andere mogendheden van de vrije we reld is niet eenvoudig eien kwes tie van gezamenlijke militaire kracht. Ons productievermogen is afhankelijk van de levering van schaarse grondstoffen in 't bijzonder van grondstoffen uit het buitenland. Tezamen met de andere vrije landen doen wij pogingen de productie van deze grondstoffen te verhogen en te komen tot een eerlijke verdeling van de beschikbare hoeveelhe den van dergelijke grondstof fen. bisschop de plechtigheid van de absoute. Te tien voor tien werd de lijk baar uit de halfschemer van de kathedraal naar buiten gedra gen. De stoet begaf zich naar de „Esplanade des Invalides" voor de plechtigheid van de offi ciële staatsbegrafenis. Langs de route stond een dichte menigte om eerbiedig de laatste eer te bewijzen. De plechtigheid in de Notre Dame ging vooraf aan het natio nale eerbetoon, dat volgens cU bewoording van de ere-dagordei aan de natie de maarschalk werd gebracht om de erkentelijkheid van 't land te betonen aan „hem, die niets nalaat dan zijn voor beeld en zijn roem, na alles ge geven te hebben aan zijn vader land; zijn overwinningen; zijn zoon en zijn leven". In het schip van de kathedraal was een haag gevormd van vier honderd vlaggen, die door oud strijders werden opgehouden. Ook de vier grote zuilen die het gewelf dragen, waren met doek behangen. De weduwe van de maarschalk nam plaats ter rechterzijde van de katafalk. Een andere plaats bij de katafalk was bestemd voor de keizerin van Annam. Als slippendragers bij de lijk baar fungeerden maarschalk Montgomery, generaal Eisenho wer en veertien generaals en ad miraals van de Franse strijd krachten. De maarschalkstaf en de eretekenen van de overledene waren neergelegd op een 26-tal kussens, die men in een halve cirkel op de met zwart tapijt ge dekte vloer had geordend. Op de doodkist was de kepi van de maarschalk geplaatst met de zeven sterren van de hem post- huum toegekende rang. De mis van requiem werd op gedragen door de aalmoezenier- generaal van het landleger. In de stoet, die tussen een mi litair cordon door ging, liep me vrouw De Lattre zonder gezel schap mee. De generaals Eisen hower en Montgomery gingen naast elkander. Op de Esplanade werd het woord gevoerd door minister president Pléven, die de over ledene beschreef als een van die juitengewone wezens, die men moeilijk naar de gewone mense- ,.jke maatstaf kan meten. Hij sprak van de droefheid die alom ieerste om het verscheiden van e maarschalk en wijdde daarbij ?en speciale gedachte aan de jijna honderd-jarige vader van Je overledene in de Vendee. De begrafenisplechtigheid werd ook bijgewoond door generaal Mr. H. J. Kruis, die als persoon lijk vriend van de overledene aanwezig was. Na de rede van Pléven op de Esplanade defileerden Ameri kaanse, Britse, Nederlandse, Bel gische en Luxemburgse troepen eenheden in marstempo. De kist met het stoffelijk over schot van de maarschalk, die rustte op een affuit, bespannen met vier door ruiters van de republikeinse garde bereden schimmels, werd in de kapel van de „Invalides" geplaatst om daar te blijven tot zij vervoerd zou worden naar Mouilleron-en- Pareds. Dit is het Bretonse ge boortedorp van de overledene, waar hij volgens eigen wil be graven wordt bij zijn zoon Ber nard, die vorig jaar in Jndo-China sneuvelde. i Koningin Narriman van Egyp te heeft Woensdagmorgen het leven geschonken aan een zoon. Het kind zal prins Ahmed Foead worden genoemd, naar zijn grootvader koning Foead. Prins Ahmed is de eerste zoon van koning Faroek en wordt kroonprins van Egypte. Koning Faroek was bij de be valling aanwezig. Toen de arts hem meedeelde, dot het een zoon was, glimlachte de koning en zeide „Allha zij dank". Faroek's zoon zal genoemd worden „prins van Said" of „prins van de Bovenloop", de ti tel, die koning Faroek droeg toen hij nog kroonprins was. Koning Faroek, die thans 31 jaar is, is eerder gehuwd ge weest met koningin Farida, die hem drie dochters schonk. Ferial (13 jaar), Fawzia (11) en Fadia (7). Dit huwelijk werd in 1948 ontbonden. Het huwelijk tussen koning Faroek en koningin Narriman, die 18 jaar is, werd op zes Mei van het vorig jaar gesloten. De koning ontmoette zijn tegenwoordige echtgenote drie jaar geleden in een juweliers winkel in Cairo. Korte tijd later werd gemeld, dat Narriman haar engagement met de jonge Egyp tische diplomaat Zaki Hasjem had verbroken. Haar verloving met de koning werd eerst bekend gemaakt, nadat zij in gezelschap van haar oom een reis naar Europa had gemaakt. Het hu welijk werd met veel pracht en praal te Cairo voltrokken. In de herfst van het vorige jaar keerde het koninklijke paar terug van een lange huwelijksreis door Europa. Volgens de leer van de Islam mag koning Faroek vier vrou wen hebben. In 1938 trouwde hij op 18-jarige leeftijd met Farida Hamen Zoelficar, de 16-jarige dochter van een rechter bij het hof van appèl, welk huwelijk later ontbonden werd. Radio-Cairo onderbrak het programma om het nieuws be kend te maken. In de medede ling werd gezegd: „Het heeft de almachtige Allah behaagd, dat om 8.30 uur de koning en de ko ningin een zoon is geboren. Deze gelukkige gebeurtenis luidt een nieuw tijdperk in in de geschiedenis van Egypte. Egypte en Soedan aanvaarden met vreugde dit gelukkige voor teken. Wij spreken de wens uit, dat prins Ahmed Foead een even groot vorst zal zijn als zijn vader. Het volk heeft een zoon gekregen die wij met geluk zullen omringen". Het nieuws van de geboorte van de prins verspreidde zich snel door het land en weldra be gonnen gelukwensen binnen te komen. Er werden 101 saluut schoten afgevuunj. door batte rijen van het leger en overal in Cairo werd de groene vlag de nationale kleur uitgesto ken. Rondom het Abdin-paleis verzamelde zich een juichende menigte. Koning Faroek heeft dr. Ismail Magdi, die de bevalling heeft verricht, de titel van pasja ver leend. Zijn assistent dr. Abdel Halim kreeg de titel van bey. De baby is welgeschapen en lijkt heel veel op zijn vader, aldus heeft 's konings particuliere arts dr. Abbas el Kafrawy, aan de pers meegedeeld. De baby weegt 3% kilo. Moeder en kind maken het goed. Vier reizigers die per hef- schroefvliegtuig uit de gestrande trein zijn gehaald, hebben ver klaard dat velen van de passa giers van kolendamp te lijden hebben gehad en dat 27 hunner in ernstige toestand verkeren. De trein is geheel ingesneeuwd. dat de verwarming op de rech tervleugel niet werkte. Met het oog op het weer was men terug gekeerd. Alle passagiers zijn overge bracht naar hotels. Carlsen zeide, dat het hem speet, dat de plannen in New York in de war waren geraakt. „Ik kan het echter niet helpen". De „heldenontvangst", die Carl sen te New York ten deel zal vallen, is 24 uur uitgesteld (tot Donderdagochtend), maar onge wijzigd. Intussen worden ook plannen gemaakt om Carlsen een grootse ontvangst te bereiden in zijn woonplaats Woodbridge (New- Jersey). De burgemeester van de stad heeft „de gehele staat" ver zocht aan de ontvangst mede te werken. De stedelijke autoriteiten zijn van plan de straat, waar Carl- sen's gezin woont, naar de kapi tein te noemen. Kapitein Carlsen naar New York vertrokken. Het vliegtuig is Woensdagmid dag van het vliegveld Shannon naar New York vertrokken. Onderzoek naar de ramp van de „Enterprise". Bij het onderzoek te New York naar de oorzaak van het zinken van de „Enterprise" hebben de chef-hofmeester en een matroo: van het gezonken schip ver klaard, dat Carlsen „een goede schipper" was om bij te varen. De matroos zei dat er geen bevel was gegeven het schip te verla ten. „Wij dachten allen dat het schip naar de kelder ging en het was een kwestie van ieder voor zich". De eerste hofmeester zei dat hij aan alle passagiers een zwem vest had verstrekt en hen op be vel van de kapitein in de gang van het schip een rij had laten vormen. Een kip van de landbouwer Schellekens in Gemonde (N.-Br.) verblijdde haar eigenaar met een ei van 8 cm lang, bijna 5 cm omtrek en een gewicht van 170 gr. Bijna duizend man Britse troe pen hebben Woensdag bij verras sing twee dorpjes in de omge ving van Tel el Kebir doorzocht, van waaruit in de laatste tijd herhaaldelijk Engelse militairen zijn beschoten. De troepen sta ken kort voor het aanbreken van de dag het zoetwaterkanaal over en omsingelden de dorpjes met tanks en pantserwagens. Het Egyptische „bevrijdings leger" heeft in het afgelopen weekeinde vanuit beide dorpjes grote aanvallen op Britse verde- digingsstellingen in de omgeving van Tel el Kebir uitgevoerd. Bij het aanbreken van de dag waarschuwden Britse vliegtui gen de inwoners der twee dorp jes met luidsprekers dat hun woningen doorzocht zouden wor den. Egyptenaren vermoedelijk politie boden weerstand. Vijf hunner werden gedood en twee gewond. Eén Britse soldaat is licht gewond. Nader wordt gemeld dat de Britse troepen 160 man Egypti sche politie, die in of in de om geving der beide dorpjes werden aangetroffen, hebben ontwa pend. In het Egyptische hoofd bureau van politie te ElHamada zijn grote hoeveelheden wapens en munitie in beslag genomen. De Britten zullen de beide dorp jes blijven bezetten, om te voor komen dat zij weer worden ge bruikt als bases voor Egyptische aanvallen op Engelse militairen. Onder de gearresteerde Egyp tische politiemannen bevinden zich het hoofd van de afdeling politie van het Egyptische mini sterie van Binnenlandse Zaken en zijn staf. In een Brits communiqué is verklaard, dat na de razzia 130 Egyptische politiemannen voor nader verhoor worden vastge houden. In het dorp was een voorraad geweren en munitie ge vonden, die niet in overeenstem ming was met de sterkte van de politie en „hieruit volgt duidelijk, dat de wapens voor de bevrij dingseenheden waren bestemd". Verder zijn 18 verdachte perso nen aangehouden. Gedurende de gehele operatie vlogen straalja gers van de R.A.F. boven het ge bied. Zij zijn echter niet in actie gekomen. Het opperbevel der V. N. heeft Woensdag toegegeven, dat vliegtuigen der V. N. Maandag avond in het gebied van het krijgsgevangenkamp te Kan- dong hebben gevlogen, toen, volgens beschuldigingen van Woensdag vergeefs gepoogd zich met de Noordkoreaaanse generaal Lee in verbinding te stellen. Zij zullen hun pogingen vandaag voortzetten. De verte genwoordigers van het Roode Kruis willen er zich van overtoi ls oordelijke zijde, dit kamp werd gen, dat de communisten de be gebombardeerd, waarbij krijgs- 1 gevangenen der V. N. om het leven zijn gekomen. Volgens de verklaring van het opperbevel der V.N. was het echter niet mogelijk na te gaan, of het kamp inderdaad was ge bombardeerd, aangezien de Noordelijken geen gegevens hadden verstrekt over de juiste ligging van het kamp. Het betrokken kamp ligt on geveer 35 km ten O. van Pjong jang aan een weg. De V. N. be schouwen dit als een gebied waar alle vliegvelden en wegen onbruikbaar gemaakt moeten worden. De Noordelijken hebben inmid dels medegedeeld, dat het aantal doden tengevolge van de aan val op het kamp te Kandong gestegen is tot 20. Verder zou den 15 krijgsgevangenen ernstig en 40 licht gewond zijn. In de subcommissie voor toe zicht op de naleving van een bestand werden Woensdag geen vorderingen gemiaakt. Men heeft nog steeds geen overeenstem ming bereikt over het punt be treffende de aanleg van vlieg velden na het sluiten van een bestand. Woensdag zijn twee vertegen woordigers van het internatio nale Roode Kruis te Panmoen- djon aangekomen om de Noor delijken toestemming te vragen een persoonlijke boodschap aan de Noordkoreaanse premier te overhandigen. De twee vertegenwoordigers van het Roode Kruis hebben i vallers in het duister. palingen van de overeenkomst van Genève betreffende de be handeling van in oorlogstijd ge- interneerde burgers en krijgsge vangenen naleven. Naar schout-bij-nacht Lilbby na afloop van de bijeenkomst van de subcommissie voor het krijgsgevangenenvraagstuk ver klaarde, heelt de Noorakoreaan- se afgevaardigde generaal Lee hem meegedeeld, dat de Noor delijken de krijgsgevangenen - kampen niet langer zullen aan geven, „omdat deze toch maar gebombardeerd worden". De strijd aan de fronten. Woensdag hebben ongeveer 40 Amerikaanse straaljagers van het type „Sabre" boven N.W. Korea een gevecht geleverd met ongeveer tweemaal zoveel Noor delijke Migstraaljagers. Twee Noordelijke machines werden be schadigd. Van het front wordt gemeld, dat de Noordelijken verkennings- aanvallen hebben uitgevoerd tegen vooruitgeschoven posities der Verbondenen, zonder dat de toestand hierdoor gewijzigd werd. Een aanval van een Noorde lijke compagnie ten O. van de Poekhan werd door de Verbon denen na een gevecht van vier uur afgeslagen. Onbekend ge bleven sluipschutters beschoten Dinsdagnacht een ambulance van de V. N. achter het Weste lijke front. Zij troffen hierbij een reeds gewonde soldaat en de chauffeur en diens metgezel. Toen de soldaten uit de auto terugschoten, verdwenen de aan-

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1