Eerste vergadering van de Nederlands Indonesische besprekingen De Tweede (amer over de a.s. grondwetsherziening BALANS-OPRUIMING w©0 Si e 1 persoons wollen deken Vergadering „Ned. Volksunie" zonder Westerling De Chinese papegaai SPECIALE Nare dagen 'AKKERTJES Franse felicitaties aan Adenauer 4 dagen brengen verkoop waarvan wij een partij dekens in de de prijzen enorm laag zijn 150 X 200 cm NU 18,90 70 X 220 cm NU 19,50 NOORDSTRAAT 58-60 - TERNEUZEN - TELEFOON 2091 Britse treiler beboet Trein gestrand in de Sierra Nevada Dinsdagmiddag te 15.00 uur is in de Lairessezaal op het Binnenhof de eerste plenaire vergadering ge houden van de leden en adviseurs der door de regering van de repu bliek Indonesië aangewezen missie onderleiding van Prof. Dr. Raden Supomo en van de door de Neder landse minister-president ingestel de inter-departementale commissie onder leiding van de staatssecreta rissen Mr. N. S. Blom en L. Göt- zen. Bij de aanvang der besprekingen werden redevoeringen uitgespro ken door staatssecretaris Blom en Prof. Supomo. „4.„q1q Vervolgens werd een centrale commissie ingesteld, welke tot taak zal hebben leiding te geven aan de werkzaamheden en door welke commissie de resultaten en het werk van de in te stellen commis sies en subcommissies zullen wor den onderzocht en vastgesteld. Staatssecretaris Blom sprak als VOlMijnheer de ambassadeur en heren leden en adviseurs van de Indonesische missie: bij het P®®11* van onze besprekingen roep ik U allen een woord van welkom toe. Ons wacht een moeilijke taak. Toen U, mijnheer de ambassa deur, het verzoek van de ^ndonesi- sche regering overbracht om b9_ sprekingen te voeren over de basis der betrekkingen tussen onze beide landen, heeft U tot uitdrukking ge bracht dat Indonesië een voortge zette samenwerking en een goede onderlinge verhouding op prjjs stelt, doch dat het Nieuw-Gumea- of Irian-probleem een struikelblok IS DeblNederlandse regering heeft U vóór Uw vertrek in September medegedeeld, dat zij bereid was mede te werken aan een gezamen lijke bestudering van de vraag, welke herziening van de basis on zer wederzijdse betrekkingen voor beide partijen aanvaardbaar zou zijn en een goede onderlmgever- houding om een vruchtbare sa menwerking tussen beide staten zou bevorderen. Met betrekking tot het Nieuw Guinea-probleem deed de Neder landse regering U weten, dat zij een voor beide landen aan vaardbare oplossing van dat vraag stuk niet zag, omdat de weder zijdse uitgangspunten te ver uit een schijnen te liggen. De maand November brak aan, zonder dat de Nederlandse rege ring vernam, of de Indonesische regering zich met de m September ontwikkelde denkbeelden kon ver- Dit overleg verliep voorspoedig en was al in zijn eindfase, toen wij plotseling werden opgeschrikt door de inbeslagneming op een Neder lands schip van in transit zijnde regeringslading, ten dele bestaande uit wapenen en ammunitie en be stemd voor de overheid in Nieuw- Guinea. Bevredigt heeft de nota-wisse ling de Nederlandse regering niet, doch de motivering heeft het haar mogelijk gemaakt deze aangele genheid los te maken van de be sprekingen waarvoor U hier zijt gekomen en die zij niet onnodig wil uitstellen. Ik hoop en vertrouw, dat Uw missie en onze commissie ook bij verschil van mening in goede sfeer zullen samenwerken." Prof. Supomo antwoordde onge veer als volgt: „Namens onze missie dank ik U voor Uw woorden van welkom. De Indonesische missie heeft in Den Haag een maand in onzekerheid verkeerd over de vraag, of de be sprekingen zouden doorgaan Ons gezamenlijk doel is thans het scheppen van goede betrekkin gen tussen de twee volkomen sou- vereine en onafhankelijke staten Indonesia en Nederland, De betrekkingen toch, die mo menteel tussen onze beide landen bestaan, zijn verre van gezond te noemen. De twee grondoorzaken hiervan zijn: a. De Indonesisch-Nederlandse unie, die voor ons onacceptabel is gebleken en in ons beider belang opgeheven moet worden, omdat zij een hindernis vormt voor een goe de samenwerking. b. De Irian- of Nieuw-Guinea- kwestie, die eveneens een ernstig struikelblok vormt voor het be staan van goede betrekkingen. Het is daarom goed, dat wij deze beide kwesties gelijktijdig behande len, aangezien de oplossing van de ene kwestie, zonder dat de andere kwestie mede opgelost wordt, een kwaal zou achterlaten, die de vol ledig gezondmaking van de betrek kingen zou blijven belemmeren. De aard van onze besprekingen brengt mede, dat die niet direct formeel bindend zijn voor de rege ringen. Dit vergemakkelijkt het scheppen van een sfeer van vrij heid en oprechtheid, waarin wij het gesprek zullen voeren. De Indonesische regering stelt er evenwel prijs op dat, indien onze besprekingen tot positieve resul taten mochten leiden, over deze resultaten zo snel mogelijk door de beide regeringen een beslissing zal worden genomen. Bij het zoeken naar een nieuwe onontbeerlijk is voor de goede be trekkingen tussen de beide landen en dat zij op dit ogenblik alleen voor zich zelf met overtuiging kan zeggen, dat van haar kant deze wil bestaat. Wij hebben volle waardering voor deze regeringsverklaring. Onzerzijds kan ik zeggen, dat de wil tot samenwerking aan de zijde van de Indonesische regering steeds aanwezig is. De Indonesische regering heeft immer haar goodwill getoond en ernaar gestreefd tot goede samen werking te komen teneinde de goe de betrekkingen te verwezenlijken. Waar wij hier bij elkaar zijn gekomen met het doel de betrek kingen tussen Indonesia en Neder land gezond te maken, hoop ik namens de Indonesische regering, dat onze besprekingen tot vrucht bare resultaten mogen leiden. Dit zal tot heil strekken, niet alleen van Indonesia en Nederland, maar van de gehele wereld." DESERTEUR GEARRESTEERD. De 20-jarige Rotterdammer A- van der G., die wegens desertie door de Kon. marechaussee werd gezocht, is gisternacht door de Amersfoortse politie slapend in een autobus aangetroffen. Ven der G. kon zich niet legitimeren. Qp het bureau bleek, dat men een goede vangst had gedaan, want de man, die al eerder ver dacht van diefstal met braak te Amsterdam was ingesloten, ont vluchtte vrij spoedig na zijn ar restatie. De demissionnaire Franse pre mier Pléven, de minister van Buitenlandse Zaken Robert Schu- man, Maurice Schuman en Geor ge Monnet, de „vader" van het plan-Schuman hebben kanselier Adenauer felicitatietelegrammen gestuurd met de ratificatie van het plan-Schuman door de West Duitse bondsdag. De staatslieden juichten de meerderheid, waar mede het plan is aangenomen, toe. Het telegram van Monnet sluit met de woorden: „Europa is geboren, leve Europa". De Tweede Kamer heeft haar voorlopig verslag uitgebracht over de eerste zes ingediende wetsont werpen betreffende de aanstaande grondwetsherziening(wijziging van de grondwet), overgang naar een nieuwe rechtsorde, uitbreiding aantal leden Tweede en Eerste Ka mer, verlaging minimumleeftijd voor het lidmaatschap Tweede Kamer en provinciale staten en handhaving minimumleeftijd voor lidmaatschap Eerste Kamer. Sommige leden zouden er de voorkeur aan geven, met een her ziening van onderdelen der grond wet te wachten, tot de gehele grondwet ineens op de helling kan worden gezet. Andere leden konden zich bij deze opvatting aansluiten. Ervan uitgaande, dat grondwetsherzie ning alleen ter hand mag worden genomen bij strikte noodzakelijk heid, beantwoorden zij de vraag, of de voorgestelde wijzigingen nodig Het bleem bo gen aan de orde zou komen, antwoord luidde, dat daartegen geen bezwaar bestond, al werd herhaald, dat gegeven de uiteen- liggende uitgangspunten het nut van zulk een bespreking twijfel achtig voorkwam. Nauwelijks was dit punt gere geld of de inhoud van de bij de Statèn-Generaal ingediende grond wetsvoorstellen wekten in Indone sië een reactie, welke in Neder land niet werd begrepen, omdat zij berustte op een onjuiste interpre tatie van die voorstellen. Toen deze Novemberstorm was overgewaaid, besloot de Indonesi sche regering Uw missie te zenden, zonder dat nog de in September besproken denkbeelden tot afspra ken tussen onze regeringen hadden geleid De regeling daarvan moest terstond ter hand worden geno men, waarbij de Indonesische re gering tot voldoening van de Ne derlandse goedvond het overleg door bemiddeling van U, mijnheer de ambassadeur, te voeren. enigen. De eerste reactie was debasis voor de betrekkingen tussen van Indonesisch standpunt begnj- Indonesia en Nederland moge ik neliike vraag, of de Nederlandse ^et volgende onder Uw aandacht „ink moo trvn VPrPTll" brdl^CIl a. Als jonge souvereine staat wenst Indonesia volledig inhoud te geven aan haar souvereiniteit. Het Indonesische volk wenst na tionale zelfbevestiging als souve reine natie. Dit betekent, dat Indonesia iede re overeenkomst zal verwerpen, dit inbreuk maakt op haar souve reiniteit. b. Zoals door de Nederlandse regering terecht wordt beseft, is de verhouding Indonesia-Nederland nog in een phase van groei. In verband daarmee eist een wijs en verziend beleid, dat niet moet wor den gezocht naar een vorm van samenwerking, die straks knellend zal blijken te zijn voor één van beide landen. c. Van Nederlandse zijde werd gezegd, dat ter bepaling van de vorm van samenwerking aller eerst van belang is in welke mate beide landen naar samenwerking willen streven. De Nederlandse regering heeft verklaard, dat de bewuste wil van beide partijen tot samenwerking oe oP zijn, t.a.v. de meeste der wijzigin gen ontkennend. Vele leden, die het belang van sommige der ingediende voorstel len geenszins wilden ontkennen, hadden met gemengde gevoelens kennis genomen van de door de re gering ingediende voorstellen. Met name had het hun verwondering gewekt, dat de regering na de op stelling van haar uit zeven punten bestaande urgentielijst voor deze partiële herziening bijna terstond daarna had doen weten, dat zij twee dezer punten de vraag van een vervallenverklaring van het lidmaatschap van revolutionnaire vertegenwoordigers in vertegen woordigende lichamen en de kwes tie van een wijziging van artikel 7 der grondwet buiten deze her ziening wilde houden. Van andere zijden werd de op vatting, dat de ingediende voor stellen niet urgent zouden zijn, be streden. Verscheidene leden verklaarden, dat een vervallenverklaring van revolutionnaire volksvertegen woordigers bij de huidige voorstel len mede aan de orde had kunnen worden gesteld. WIJZE VAN HERZIENING. Verscheidene leden verklaarden, dat zij zich met het voorstel om de beslissing in tweede lezing over een voorstel tot grondwetsherzie ning op te dragen aan een speciaal daartoe gekozen Kamer, niet kon den verenigen. Dit voorstel, aldus deze leden, leidt er toe, dat over een zo ge wichtige zaak als een grondwets herziening in laatste instantie met meer door de Staten-Generaal wordt beslist, maar dat een nieuwe figuur wordt ingevoerd, welke in wezen neerkomt op een getrapt re ferendum. Vele andere leden verklaarden zich met het voorstel der regering te kunnen verenigen. Vele andere leden wilden met verhelen, dat over het voorstel in zake de wijze van herziening in hun kring verschillend werd ge dacht. Over het algemeen achtten zij de argumenten der regering ten gunste van de verkiezing ener speciale Kamer voor grondwets herziening onvoldoende overtui- ^Sommige leden verklaarden het regeringsvoorstel onaanvaardbaar te achten. Zij noemden het onbe grijpelijk, dat de regering, nadat het denkbeeld ener grondwetska mer in 1946 duidelijk door het par lement was afgewezen, thans met een vrijwel gelijk voorstel komt. Deze leden waren van oordeel, dat de bedoeling van dit voorstel is de mogelijkheid te openen om fundamentele anti-democratische wijzigingen in de grondwet tot stand te brengen. UITBREIDING AANTAL LEDEN TWEEDE KAMER. Op een door het bestuur van de „Nederlandse Volksunie"ln de Dierentuin in Den Haag beleg de vergadering, waar volgens de aankondigingen het woord zou worden gevoerd door Wester ling, dian wel één door hem uit te spreken rede, getiteld „Ik klaag aan" per „wire recorder" zou worden weergegeven, heeft men zich op de laatste wijze moeten behelpen omdat, naar de heer B. Boelhouwer, de voor zitter der N.V.U. op de vergade ring meedeelde, Westerling met was verschenen niet, aldus .deze spreker, omdat hij be vreesd was voor een eventuele arrestatie, maar omdat hij van bevriende zijde zou hebben ver nomen, dat daarna geen norma le rechtspleging zou volgen en hij door de Nederlandse over heid zou worden uitgeleverd aan de republiek Indonesië. En aldus de heer B. verder Westerling gaat daar liever op eigen gelegenheid heen, want „Soekarno moet krijgen wat hij verdient en aan Westerling zal dat niet liggen. Hij heeft be paalde plannen met die meneer die niet zo erg gemakkelijk zijn. De republiek Indonesië moet worden gelikwideerd, aan me dewerking ontbreekt het Wes terling niet en binnenkort zul len er spijkers met koppen wor den geslagen". |Om dit te kunnen volvoeren, aldus spr. verder, is er steun van het Nederlandse volk niodig en daarvoor was deze vergade ring bijeengeroepen. Westerling zelf heeft het ver lenen van deze steun blijkbaar willen stimuleren, althans, er was volgens mededeling van de heer Boelhouwer, tijdens de ver gadering een telegram ontvan gen, met als plaats van afzen ding Haarlem, gericht „aan het publiek Haagse dierentuin", lui dende: „Betuig mijn bijzondere dank voor uw belangstelling. U kunt binnenkort op belangrijke gebeurtenissen rekenen". On dertekend: „Kapitein Wester ling". De heer Boelhouwer zelf trachtte in twee redevoeringen de aanwezigen te overtuigen van de voosheid van ons huidi ge staatsbestel en van de poli tieke partijen, hetgeen voorna melijk bestond in een aanval op de Partij van de Arbeid „die Moskou wind in de zeilen blaast". De mechanisch weer gegeven rede van Westerling bracht een weergave van be kende feiten en een rechtvaar diging van zijn handelwijze in het verleden. Aan het begin der vergadering wraakte een bestuurslid van de „landelijke organisatie van oud- illegale strijders", de heer Van Delden, de door een ander be stuurslid dier organisatie, de heer Van den Bergh, gedane stappen om met de „Nederland se Volksunie" bestaande sa menwerking te verbreken. Deze stappen hebben niet de goedkeuring van andere be stuursleden, noch aldus spr. van een aantal leden, op wier ver- tOek een algemene ledenverga dering over deze kwestie zal worden belegd. gebreken, die aan de huidige werkwijze der Kamer kleven, af doende uit de weg zouden worden geruimd. Zij waren van mening, dat deze gebreken zich voor een groot deel even goed zullen mani festeren, sommige zelfs in ernsti ger mate bij een aantal van 150 leden. Daarom betreurden zij, dat een verbetering in de werkwijze niet is voorafgegaan aan deze uit breiding. Andere leden achtten uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer wenselijk. Het betoog, dat van overbelas ting der leden eerst gesproken zou kunnen worden, wanneer het niet meer mogelijk is andere functies (waarbij in het bijzonder die van burgemeester, wethouder en gede puteerde genoemd werden) met het Kamerlidmaatschap te vereni gen, werd van verschillende zijden bestreden. Er werd op gewezen, dat juist het vervullen van werk zaamheden buiten die der Kamer bijzonder nuttig is om de leden in voortdurend contact te doen blij ven met hetgeen er in de maat schappij omgaat en hun die erva ring te doen verwerven, welke voor een goede vervulling van hun taak als Kamerlid onmisbaar is. Een toestand, waarbij een lid der Kamer gedwongen is zijn volle tijd aan het eigenlijke Kamerwerk te geven, mag geenszins als ideaal beschouwd worden. Verlaging leeftijdsgrens voor Tweede Kamer en provinciale staten. Verscheidene leden achtten dit wetsontwerp weinig aantrekkelijk. Zfj oordeelden de argumentatie van de regering en de staatscom missie weinig overtuigend. Het ar gument, dat de leeftijdsgrens voor actief en passief kiesrecht door dit ontwerp gelijk zal worden, is niet sterk. Het is immers niet hetzelfde, of men een mens van een bepaal de leeftijd in staat acht een keuze te doen voor bepaalde staatkundi ge beginselen dan wel of men hem bekwaam acht om aan parlemen taire werkzaamheden deel te ne- men. Ook het argument, dat de uit breiding van het aantal Kamer leden een goede gelegenheid biedt om de leeftijdsgrens te verlagen, maakte op deze leden een povere indruk. Zjj namen toch aan, dat er onder de Nederlanders van 30 jaar en ouder genoegzame krachten schuilen om daaruit vijftig extra Kamerleden te kiezen. Het argument, dat bij verlaging van de leeftijdsgrens toch altijd nog de individuele beoordeling overblijft, is, aldus deze leden, op zichzelf juist. De vraag is echter, of die grens in het algemeen aan vaardbaar is. Deze vraag meenden zij ontkennend te moeten beant woorden. Een mens van 23 jaar is nauwelijks de jongelingsleeftijd ontwassen. Hij of zij staat aan het D^uit^ridmV v^an ^het Jedental I ^"ulks* een ^ens^ gewipemï door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 61) Nad rule verboden. zijn voor de moderne vrouw geen „verloren" dagen meer. Zij verdrijft de periodieke fiijnen direct met een paar ...die helpen direct! J Bob voelde zijn moed in de schoenen zinken. Al waren er ook veel Chinezen zonder paspoort, hij wist, dat nu het ontbreken voor deze domme beambte een voldoende reden zou zijn om Chan dadelijk te arresteren. Het zou gauw gedaan zijn voor hen allen „Schiet op!" bulderde Bliss. „Wat zegt u, baas?" pareerde Ah Kim. „Je weet best, wat ik zeg. Je pas je paspoort geef het hier, of, bij de hemel, ik zet je achter slot vóór baas paspoolt goed, baas." En voor Bob's verbaasde blik ken haalde de Chinees een ver sleten papiertje, haast zo groot als een bankbiljet, te voorschijn, en overhandigde het aan Bliss. Met een zuur gezicht las de kapitein het en gaf het terug. „In orde maar ik ben nog niet klaar met je." „Dank u, baas", antwoordde Ah Kim stralend. „U heel elg klankzinnig, baas. G'molgen." En hi> slofte weg. „Ik zei u wel, dat het vreselijk geheimzinnig leek", zei Brackett met enige voldoening. „Houd toch je mond", riep Bliss. „Meneer Madden, ik moet toegeven, dat ik voor het ogen blik geen gat er in zie. Maar dat duurt bij mij nooit lang. Ik zal dit wel ophelderen. U ziet mij wel weer hier." „Kom, zo vaak als u wilt", noodde Madden met grote onop rechtheid. „Als ik toevallig iets ontdek, zal ik Brackett telefone ren." Bliss en Brackett stapten in hun auto en reden weg. Madden kwam weer in de kamer terug. O, voortreffelijke Chan!" zei Holley zacht. „Hoe ter wereld is hij aan dat paspoort gekomen?" „Het zag er naar uit, dat het met ons gedaan was", erkende Bob. „Maar die Charlie denkt aan alles." Holley stapte in. „Ik geloof, dat Madden me niet zal uitnodigen voor de lunch. Ik ga maar. Je weet het, ik ben er meer dan ooit op uit, om het antwoord op dit raadsel te vinden. Louie was mijn vriend. Het is een grote schande." Ik v/eet niet, waar we terecht zullen komen, maar we zijn op weg", antwoordde Bob. „Ik zou me tamelijk hulpeloos voelen, als ik Charlie niet hier had." „Nu, maar jij hebt ook wel een beetje hersens", verzekerde Hol ley hem. „U klankzinnig, baas", lachte Bob, terwijl de redacteur weg reed. Toen hij weer in zijn kamer kwam, vond hij daar Ah Kim kalm bezig zijn bed op te maken. „Charlie, je bent een kraan zei de jongen en sloot de deur. „Ik dacht, dat ze ons zonder waarschuwing tot zinken brach ten. Van wie was toch die pas? „Ah Kim's paspoort, natuur lijk", zei Chan. „Wie is Ah Kim?" „Ah Kim nederige groenten- koopman, die mij met andere tuin-voortbrengselen van Bar- stow naar Eldorado rijden. Ik maak eenvoudige afspraak pas poort korte tijd te lenen. Blij op te merken dat lang dragen in zakken foto maken tot beeld van iedereen. Het kwam tot mij in helder ogenblik dat Madden kon vragen naar identiteitsbewijs al- der Tweede Kamervond van toëLretifche W- sehillende zijden instemming, zij t aan de het niet overal onverdeelde in- g^0Z|ts\S en in de praktijk stemming. ioor, Itot vruchtbaarheid gebracht. Zelfs Sommige leden echter verklaar- voor z(,0[. bekwame jongelieden den zich tegen het dat zou het, naar deze leden meenden, waren geenszins ov g niet gewenst zijn hen in een par- deze uitbreiding nodig s de lementaire verantwoordelijkheid i I min dat zo aan het werk van ae te plaatsen De pariementaire i I Kamer ten goede zal komen. werkzaamheid toch eist vóór alles Klachten over overbelasting der iets, dat niet in kennis en be- KaniMleden, aldus deze leden ma- kwaamheid hoe noodzakelijk ken weinig indruk, zolang het nog deze ook zijn gelegen is. Zij vergt mogeufk is allerlei andere betrek- een volledig uitgegroeid zijn van kine-en met het lidmaatschap te de mens in het maatschappelijk veren?ge™ Wrgemëesters van al- leven. Dit kan naar de overtui- lerlei gemeenten, waaronder zelfs ging van deze leden, op 23 j g zeer grote, leden van Gedeputeer- leeftijd nog met aanwezig zijn. g!ntaprovin" wethoü^ook S^rflkelijk vroeg.6 ver. staat fetijn h^Twrn^itsehapLler scpend^züd£beSing Vele Kamer zyn. gende lichamen openstaat voor Vele leden meenden, dat vergro- anen, die 23 jaar of ouder zijn. ting der Kamer alleen dan aan jyen mag gerust aan de kiezers haar doel zal kunnen beantwoor- overlaten slechts die candidaten den wanneer tevens een maat- te kiezen, die ondanks hun jeug- regél wordt getroffen om te voor- dige leeftijd de nodige eigenschap- komen, dat het beeld der Kamer pen bezitten om goede vertegen als afspiegeling van het volk wordt woordigers te zijn. scheefgetrokken ten gevolge van De veie leden, die met het voor afwezigheid van die leden, die ter stel onverdeeld konden instemmen, goede vervulling van hun Kamer- betreurden het, dat de regering lidmaatschap afwezig moeten zijn. I niet tevens heeft voorgesteld de Deze leden herinnerden eraan, dat leeftijdsgrens voor het actieve in deze diep ingrijpende moeilijk- kiesrecht te verlagen van 23 tot 21 heid naar hun mening het best zou jaar. kunnen worden voorzien door in de grondwet de mogelijkheid te openen tot stemoverdracht over eenkomstig bij de wet te stellen regels. Enkele van deze leden betwij felden nog, of uitbreiding wel ur- '8VeleS andere leden hadden geen I vissen binnen de Noorse terri- bezwaar tegen de voorgestelde uit- toriale wateren een boete opge- breiding van het aantal leden der d yan 17.500. Dit is de eer- Tweede Kamer met «j boete yan deze aard sedert waarschuwden echter tegen de internationale hof te Den lusie dat door deze uitbreiding de het internationale noi te uen 1 Haag ten gunste van Noorwegen uitspraak deed in het visserij- geschil met Engeland. Schipper Charles Whitley van vorens mij in dienst te nemen de Britse trawler „Paynter" voor eervolle taak. Madden deed jieeft geweigerd de boete en de het niet, maar ding toch goed te schadevergoeding welke de poli- pas komen." I lie van hem eiste, te betalen. De „Dat deed het zeker", zei Bob. kwestie wordt nu door het ge- Het is prachtig, dat je dit alles recht te Hammerfest behandeld, doet voor de Jordans en voor De Noorse politie te Hammer fest heeft de schipper van de Britse treiler „Paynter" wegens vader. Ik hoop, dat ze je goed zullen betalen." Chan schudde het hoofd. „Wat hebt u gezegd in auto rijdend naar boot? Postbode met vacantie Reddingsploegen van het Ame- rikaanse leger stellen pogingen in wil graag lange weg afleggen. Dit wer]{ om 226 personen, die in alles oprecht genoegen voor mij Wanneer ik knopen ontwar en antwoord vind, zal dat mooie be loning zijn." Hij boog en ging heen. Enkele uren later zaten Bob en Madden te praten in de grote woonkamer, in afwachting van de lunch. De het Sierra Nevadagebergte met de luxetrein „City of San Francisco door noodweer gestrand zijn, uit hun isolement te verlossen. De legerconvooien hebben voedsel voor 2000 maaltijden bij zich. De trein, die op weg was naar het westen, is het slachtofer ge worden van een zware sneeuw- millionnair herhaalde zijn wens storm, die aan de westkust van Ca- zn sauw mogelijk naar het Oos- nada tot aan Mexico heeft gewoed, ten terug Wen Hij z,t tegen over de deur. Plotseling ver- sonen zjjn door iawines gedood, scheen er op zijn groot, rood ge- De schade zal vermoedelijk in de zicht een trek van ongenoegen, I milioenen dollars lopen, zo duidelijk, dat de jongen er van De reddingsploegen reizen met schrikte. Toen hij zich omkeerde twee treinen die vo°™eV^v™d zag Bob in de deuropening de ge- «lo^n. Maandagavond stalte van een man, gebogen, ge- trande trejn reeds bereikt met leerd uitziend persoon, met een <=6Q voedsel, dekens en medica- koffertje in de ene hand. Het na- menten. Slechts enkele passagiers tuuronderzoekertje uit de Oase. waren ziek. De trein bevindt zien 240 km ten N.-O. van San Francisy (Wordt vervolgd.) 'co.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2