Het bezoek van Dr Drees aan de S. Minister Van den Brink in West-Duitsland Het nieuwe Belgische Kabinet Atlantisch pact brengt vrede Panmoendjon Kap. Carlsen ontvangt Lloyds-medaille WOENSDAG 16 JANUARI 1952. 7e Jaargang No. 1935. Gewonde Korea-vrijwilligers terug in Nederland Industrieel schenkt compleet reddingstation WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Sterfgevallen mond- en klauwzeer De besprekingen tussen Truman en Churchill Acheson over de ioestand Arrestaties te Buenos Aires Wederom homogeen Katholiek H«t atoomonderzoek in Australië Gen. Bradley hoopvol gestemd Was lading verkeerd gestuwd Scholieren demonstreren te Caïro Opheffing distributie van gas/dieselolie Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nêi 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; DE per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Radiotoespraak van Churchill De Britse premier, Winston Churchill, heeft aan een diner te Ottawa een toespraak ge houden, welke uitgezonden is over de radio-netten van Cana da en de Ver. Staten. Hij zeide onder meer, dat Groot-Brittan - nië van geen enkele maatregel terug zou schrikken, nodig voor het herstel van het vertrouwen in het land en de handhaving van de solvabiliteit. De moeilijke tijd voor Brittannië zou zwaar en niet van korte tijd zijn. En geland zou met zijn maatregelen voortgaan, hoe onpopulair deze ook mochten zijn. De premier zeide nog nauwelijks tijd te heb ben gevonden om zich op de hoogte te stellen van de volledi ge toestand van de Britse eco nomie. De eerste indruk, welke de re gering ontvangen had, had haar van de ernst ervan overtuigd. Door de vermindering van de invoer met 350.000.000 dollar en andere maatregelen poogde men het kwaad af te wenden. Enge- lahd wenste niet op zijn vrien den en verwanten te 'leven doch wilde in zijn eigen levensonder houd voorzien. Engeland had in de laatste oorlog alle energie ingezet en het wenste thans zijn eigen moeilijkheden te overwinnen. Van het Atlantische pact zei de Churchill, dat dit de zekerste garantie vormde, „niet slechts voor de handhaving van de vre de, doch ook voor het behalen van de overwinning, indien de hoop op de vrede de bodem in geslagen wordt". Gisterenmiddag zijn omstreeks 17 uur op het vliegveld Valken burg acht gewonde militairen van het Nederlandse detache ment Verenigde Naties uit Korea aangekomen. De betrokkenen zijn met een Brits troepenschip naar Liverpool vervoerd en wer den van daar per Nederlandse regerings-Dakota naar Nederland overgevlogen. Onder hen bevond zich de Zeeuws-Vlaming soldaat F. de Rijcke uit St. Jansteen. Reddingboot zal Kurt Carlsen heten. Onder de indruk van de moed, getoond bij de redding van de opvarenden van de „Flying En terprise", de hardnekkige pogin gen om het schip te behouden en de onversaagde plichtsbetrach ting van kapitein Kurt Carlsen en stuurman Kenneth Dancy, heeft een Nederlands industrieel, die onbekend wenst te blijven, de Koninklijke Noord- en Zuid- Hollandse Reddingmij. verblijd met een gift, bestemd voor de uitrusting van een compleet red dingstation te Noordwijk aan Zee, t.w. boothuis, motorstrand- reddingboot met daarbij beho rende wagen en waterdichte tractor. De nieuwe motorreddingboot van Noordwijk aan Zee, die de aldaar thans in dienst zijnde roeireddingboot zal vervangen, krijgt de naam van de kapitein van de „Flying Enterprise" Kurt Carlsen. Dank zij deze prachtige schen king is de Kon. N-Z.H.R.M. thans in staat gesteld haar laatste daar voor in aanmerking komende reddingstation met modem red- dingmaterieel uit te rusten. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. MINDER ZACHT. Matige en langs de kust krach tige westelijke wind. Verander lijke bewolking met hoofdzake lijk in de noordelijke provincies enkele buien. Iets kouder dan gisteren. DONDERDAG 17 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.47 5.22 6.02 6.12 n.m. 5.08 5.43 6.23 6.33 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op Jan. 16 8.41 17 8.40 18 8.39 onder op onder 16.59 17.— 17.02 21.48 23.— 10.23 10.32 10.43 „Dit plechtige verdrag is tot nu toe slechts in militaire zin beschouwd. Wij zijn echter thans van gevoelen, vooral sinds ons bezoek aan Washington, dat de opvatting hieromtrent zich verbreedt tot een Noord-At lantische gemeenschap van vrije landen, tezamen hande lend, niet slechts voor de de fensie doch ook voor het wel zijn, geluk en de vooruitgang van alle volken van de vrije we reld". 'Om deze reden, zo vervolgde de Britse premier, dienden de „vrije landen" alles in het werk te stellen voor een verenigd Europa en de vorming van een Europees leger, waaraan ook Duitsland zou deelnemen. „Ik ben reeds lang een openlijke voorstander van beide denkbeel den geweest. Wij zullen alles wat in onze macht ligt doen, om de plannen hiertoe te doen slagen. Dit betekent echter niet, dat Engeland een deel van een Europese federatie zal worden, doch dat zijn leger, dat reeds op het vaste 'land paraat staat en nog steeds groeiende is, op een dergelijke wijze zal worden op genomen, dat het zijn indenti- teit verliest. Wij staan tezamen met Amerika schouder aan schouder naast het Europese le ger en zijn Duitse elementen onder het opperbevel van de NAVO, teneinde iedere agressie, die zich tegen ons mocht rich ten, het hoofd te bieden". In Ottawa hadden de „vrije landen" blijk gegeven van him vastberadenheid. De moeiijkhe- den in het verleden waren over wonnen en in de toekomst zou alles ten goede keren. De toestand was echter niet zoals men verwacht had na de nederlaag van alle vijanden in de oorlog en na de instelling deir organisatie der Ver. Naties. De vrede was nog niet de onbe twiste heerser. De rijkdommen, die de wetenschap in de schoot der mensen kon werpen moes ten gebruikt worden om de ver schrikkingen van ben nieuwe oorlog af te wenden. Door verenigd te zijn, Ameri ka, canada, Engeland en West- Europa, hoopte men de vrede te handhaven. De twee wereldoorlogen in de 20e eeuw hadden de economische machtsbalans van de oude we reld naar de nieuwe doen door slaan. Europa zou de toestand niet te boven gekomen zijn zon der de materiële en morele steun van Canada en Amerika. Het Atlantische pact had veel te danken .aan het Canadese staatsmanschap en aan het per soonlijke initiatief van premier St. Laurent. Aan de horizon vormden zich thans vreemde wolken. Het was echter een goed ding, dat er thans eenheid „heerste van het begin af aan". Churchill herinnerde er aan, dat hij bijna precies 10 jaar ge leden „op een critlek tijdstip" een bezoek aan Canada had ge bracht. Toen hij zijn eerste bezoek bracht, juist na het einde van de boerenoorlog, had Canada slechts 5 millioen inwoners. Thans had het er 14. „En als op de gehele aardbol is er geen ruimer en opener domein voor de activiteit en het brein van vrije mensen, die met de ene hand in duurzame vriendschap de hand van Amerika grijpen en met de andere hand over de Oceaan rijken zowel Engeland als Frankrijk. Gij hebt een heilige missie te vervullen. Dat gij deze missie waardig zult zijn, betwijfel ik niet". De volgende zin in zijn rede voering sprak Churchill in het Frans uit met een sterk Engels accent. „Ik ven-kondig die twee ge dachten (verenigd Europa en Europees leger) reeds lange tijd. Wij zullen onze uiterste best doen, het succes ervan te ver zekeren". Hij vroeg tevoren speciale aandacht, daar hij een zin in het Frans ging zeggen. „Mijn Frans is uitstekend. Ze ker, een Fransman verstaat het niet, maar het is het enige Frans, dat mijn Engelse vrien den verstaan", aldus Churchill. Verslaggevers op het balcon hoorden tijdens de eerste gang tot hun verbazing een tafelge sprek tussen Churchill en zijn Canadese ambtgenoot St. Lau rent. Per abuis waren de voor' de redevoeringen bestemde mi crophones reeds ingeschakeld. De politie verbrak de verbin ding, toen het ontdekt werd en de secretaris van de Canadese min.-president haastte zich naar de perstribune met de ern stige waarschuwing, dat iedere correspondent, die het gesprek zou publiceren, geen toegang meer zou hebben tot de pers tribune in het parlement en re- gerings-diners. Het aantal sterfgevallen ten gevolge van het mond- en klauwzeer bedroeg in de week van 30 December tot 6 Januari 1952: 19 runderen, 25 kalveren, 2 varkens, 21 biggen, 1 schaap. 17 Republikeinse senatoren hebben een resolutie ingediend waarin zij vragen om „volledige bekendmaking" van de aangele genheden die vorige week door Truman en Churchill zijn be sproken, zulks om zekerheid te hebben, dat „geen afspraken worden gemaakt op grond waar van Amerika later eventueel voor financiële en andere ver plichtingen kan komen te staan". De voorzitter van de Ameri kaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, Tom Conally, heeft verklaard, dat minister Acheson voor de commissie gezegd heeft, dat de positie van de „vrije wereld enigszins beter is dan een jaar geleden". Er lag echter nog steeds een periode van gevaar in de toe komst, zo had de minister ver der gezegd. De beste kans voor Amerika bestond er in rustig voort te gaan de economische, militaire en geestelijke kracht van Amerika zelf en zijn vrien den op te bouwen. De politie heeft meegedeeld dat te Buenos Aires 61 commu nisten zijn gearresteerd. Zij zouden van plan zijn ge weest „ongeregeldheden uit te lokken onder het voorwendsel een betere levensstandaard te eisen". „Nederland en Duitsland kun nen elkaar door 'n gestadige uit bouw van hun economische be trekkingen wederzijds ondersteu nen. Eerste voorwaarde daarvoor is echter, dat zo weinig mogelijk belemmeringen aan het economi sche verkeer in de weg gelegd worden. Ook dienen zo weinig mogelijk kunstmatige elementen te worden gebruikt, die de ont wikkeling van een gezonde inter nationale werkverdeling kunnen storen", zo verklaarde de Neder landse minister van Economische Zaken, professor J. R. M. van den Brink, te Keulen. Minister Van den Brink brengt deze week op uitnodiging van zijn West-Duitse collega, professor Erhard, een bezoek aan de bonds republiek. Hij beantwoordt daar- die professor Er naar Nederland De Belgische kabinetsformateur Jean van Houtte heeft Dinsdag morgen, na zijn terugkeer van het paleis, voorlezing gedaan van het nieuwe homogeen Katholieke kabinet. De samenstelling is als volgt: Eerste minister: Jean van Houtte. Minister van Buitenlandse Za ken: Paul van Zeeland. Minister van Verkeerswezen: P. W. Segers. Minister van Buitenlandse han del: Joseph Meurice. Minister van Binnenlandse Za ken: Ludovic Moyersoen. Minister van Justitie: Joseph Pholien. Minister van Onderwijs: Pierre Harmei. Minister van Financiën: A. E. Janssen. Minister van Economische Za ken: Jean Duvieusart. Minister van Wederopbouw: Albert Coppe. Minister van Koloniën: Andrée Dequae. Minister van Arbeid: Van den Daele. Minister van Publieke Werken: Oscar Behogne. Minister van Landbouw: Char les Keger. Minister van Volksgezondheid: Alfred Dctaeye. Minister van Landsverdediging: Eugcn Degreef. Het nieuwe Belgische kabinet telt acht Vlamingen en acht Walen. Dit is de derde homogeen- Katholieke regering sedert de verkiezingen van 5 Juni 1950, toen de C.V.P. de absolute meer derheid in kamer en senaat ver overde. De nieuwe Belgische premier Jean van Houtte, die tot de beste tweetalenkenners van België be hoort, is professor aan de univer siteit van Gent en Luik. Hij werd in kringen van de C.V.P-, waar hij de schakel vormt tussen de conservatieven en de democratische vleugel, reeds on middellijk na de ontslagneming van het kablnet-Pholien als mo gelijke nieuwe eerste minister genoemd. Opmerkelijk is dat Pholien op nieuw in de regering is opgeno men als minister van justitie. Eyskens blijkt geweigerd te heb ben deel uit te maken van het kabinet, omdat hij van oordeel is, dat de stroming in de conser vatieve gelederen van de C.V.P. tegen hem nog te sterk is. Zoals bekend verweet men in deze kringen zowel Eyskens als Du vieusart een te slappe houding te hejpben aangenomen na de te rugkeer van koning Leopold naar België. Slechts twee ministers uit het vorige kabinet zijn verdwenen, namelijk Brasseur (binnenlandse zaken) en De Boodt (wederop bouw). De kamers zullen Dinsdag 22 Januari bijeenkomen. Op een vraag van een der jour nalisten verklaarde de nieuwe Belgische premier Van Houtte, dat de buitenlandse politiek der homogeen-Katholieke regering in mee de reis, hard eerder maakte. Minister Van den Brink had ook besprekingen met professor Erhard en met de staatssecreta ris van buitenlandse zaken, pro fessor Hallstein. Hij zal voorts in de komende dagen een aantal Duitse bedrijven bezichtigen, o.a. de chemische fabrieken van Bayer te Leverkeusen, de staal fabrieken van Feiten en Guil- leaume te Keulen, de Opel-auto- mobielfabrieken te Ruesselsheim en de edelstaalfabriek te Krefeld. Tijdens de rede, die minister Van den Brink voor 't industrie- verband in Keulen heeft gehou den, heeft hij bijzondere nadruk gelegd op de betekenis van de ratificatie van het plan-Schuman waaraan de West-Duitse bonds dag enkele dagen geleden zijn goedkeuring heeft gehecht. „Slechts idealisten, zonder rea liteitsbesef kunnen menen, dat dit verdrag geen risico's bevat, risico's voor Duitsland, voor Ne derland, voor iedere deelnemende staat en ook voor Europa", zo zei hij. „Maar is het niet waar, dat in Iedere grote en goede zaak risico's besloten zijn en dat een risicoloze activiteit bijna steeds waardeloos is? Met een open oog voor de risico's, welke de Euro pese samenbundeling in zich bergt, prys ik mij gelukkig, dat ook Nederland dit stuk Europese werkelijkheidspolitiek heeft aan genomen". Minister Van den Brink sprak de hoop uit, dat zijn bezoek er toe zou bijdragen de economische betrekkingen tussen beide landen op goede zakelijke en persoon lijke basis te ontwikkelen. Hij wees er op, dat de na de oorlog door bepaalde groepen gehuldig de opvatting als zouden de tra ditionele banden met het Duitse achterland duurzaam verzwakt zijn, door de ontwikkeling is ach terhaald. Het was volgens de minister gebleken,, dat Europa slechts sterk en gezond kan zijn, wanneer al zijn delen goed kon den functionneren. Na erkenning te hebben uitge sproken voor de energie en het inzicht, waarmee de bondsrepu bliek aan haar economische op bouw heeft gewerkt, wijdde mi- Het Autralische centrum voor atoomonderzoek heeft meege deeld, dat men voor het eerst in dit laboratorium een kernactie teweeg heeft gebracht. Prof. Titterton van de natio nale universiteit deellde mee, dat men gebruik maakte van een generator met een vermo gen van 1.250.000 volt. Tegen Pasen hoopte men de installatie 0 geheel gereed te hebben voor dezelfde geest als onder de rege- j het doen van kern-physische ring Pholien zal worden gevoerd- experimenten. nister Van den Brink aandacht aan de Europese problemen, die volgens hem door mensen van buiten Europa soms iets te sim plistisch werden gezien. „Europa bestaat Immers in cultureel opzicht in wezen in zijn nationaliteiten. Dit mag bij het streven naar economische Inte gratie nooit uit het oog worden verloren. Daarnaast moeten wij ons in Europa voor ogen houden, dat het zonder twijfel het econo mische en In het algemeen anders-dan-culturele nationalisme is, dat de Europese cultuur het ernstigst bedreigt. Deze bedrei ging kan alleen worden afge wend, wanneer wij de kracht hebben om nieuwe spelregels ook innerlijk te aanvaarden", aldus de minister. Minister Drees bracht Zondag door met „Sight Seeing" en het voorbereiden van toespraken. Hij gebruikte de lunch met de Ameri kaanse ambassadeur in Neder land, Selden Chapin en des avonds was hij te gast aan een eremaaltijd, gegeven door de vroegere onder-minister van bui tenlandse zaken Adolf Berle, voorzitter van de „Liberale Par ty" van New-York. Bij de voortzetting van de besprekingen te Panmoendjon hebben de Noordelijken ver klaard, dat vliegtuigen der ge allieerden Maandagavond een gevangenenkamp in N.-Korea hebben gebombardeerd, waar door 10 krijgsgevangenen der Verbondenen om het leven kwa men en 60 werden gewond. In deze zitting heerste een geladen stemming van achter docht. Beide partijen verweten elkaar de kwesties te ontwijken, die aan het .bereiken van resul taten der besprekingen in de weg staan. Volgens de lijst, die de com munisten enkele weken geleden hebben ingediend, bevinden zich in het thans gebombar deerde kamp (kamp 8 te Kang- dong) 1 Amerikaanse en 159 E. Koreaanse soldaten. In de subcommissie voor toe zicht op de naleving van eten bestand verklaarden de Verbon denen te zullen blijven vast houden aan hun standpunt, dat er tijdens een wapenstilstand geen vliegvelden mogen worden aangelegd. De voorzitter der Amerikaan se commissie van stafchefs, ge neraal Omar Bradley, heeft voor de Senaatscommissie voor de gewapende macht verklaard nog steeds hoopvol te zijn omtrent de wapenstilstandsbesprekingen in Korea. De Verbondenen wensten e'en wapenstilstand op „redelijke gronden". Van de zijde der Ver bondenen werden de besprekin gen gevoerd met de wil tot vre de. Men zou echter vastberaden aan de .oorspronkelijke begin selen vasthouden en geen poli tiek van sussen toepassen. Kapitein Carlsen van de „Fly ing Enterprise" is gisteren in de zaal van Lloyds, waar in het midden de Lutine-klok hangt, welke bij het verloren gaan van een schip geluid wordt, gedeco reerd met de zilveren Lloyds- medaille. Duizenden leden van het personeel van Lloyds waren bij de plechtigheid aanwezig. Carlsen was bij aankomst bij het Lloydsgebouw opgewacht door een van de „waiters" van Lloyds in zijn traditionele rode jas, zwart fluwelen kraag en ho ge hoed, die de kapitein van zijn auto door de juichende menigte heen geleidde. De president van Lloyds, Mat thew Drysdale, speldde Carlsen de medaille op de borst, verkla rend dat Carlsen door zijn held haftig gedrag de schoonste tradi ties van de zee had hooggehou den. Carlsen zelf wist niets an ders te zeggen, dan dat hij maar moeiliijk kon begrijpen wat er eigenlijk gaande was. „Ik heb alleen geprobeerd om, als zee man, te laten zien wat van een zeeman verwacht wordt", aldus zeide hij. Voor de plechtigheid van de decoratie was Carlsen eerst naar dc lessenaar gegaan bij de Luti ne-klok, waarop altijd het boek, waarin de scheepsongelukken worden aangetekend, opengesla gen ligt. Hij las daarin de aante kening van 31 December, dat zijn schip door passagiers en beman ning was verlatenmet slag zij van zestig graden doch dat de „kapitein aan boord blijft tot de aankomst van een sleepboot". Toen Carlsen daarop van de les senaar weg ging, luidde de Luti- ne-klok tweemaal, daarmede „goed nieuws" aankondigend. De decoratie ging gepaard met luide toejuichingen van de aan wezigen. Nadat Carlsen met zelfs in de naaste omgeving nauw hoorbare stem zijn dankwoord had gesproken, verliet hij de zaal onder een nieuwe golf van ge juich, de medaille met 't blauw- zilveren lint op de bórst. De Lloyds-medaille werd voor het eerst in 1893 geslagen. In de loop van 58 jaren werd zij uitge reikt aan een vierhonderdtal zee lieden, die zich op bijzondere wijze verdienstelijk hadden ge maakt voor het behoud van schip of lading. De Amerikaanse maritieme raad heeft besloten de „Halaula Victory", gebouwd in 1945 en metende 7607 ton, aan de „Is- brantsen" te verhuren in plaats van de „Flying Enterprise". Vice-admiraal Cochrane zeide dat het „meer dan verheugend" zou zijn, indien kapitein Carlsen het bevel over het nieuwe schip zou krijgen. De bootsman van het gezonken Amerikaanse vrachtschip „Flying Enterprise", Arthur Janssens, heeft voor een commissie van on derzoek te New York verklaard, dat het schip scheurde omdat naar zijn mennig 1271 ton ruw ijzer in het schip verkeerd was gestuwd. Dit was echter niet de schuld van kapitein of stuurman. De aanwijzingen voor het stuwen kwamen van de rederij. Hofmeester Samuël Miller zei dat een afgevaardigde van de be manning de kapitein na het scheuren van het schip had ge vraagd of de reis zou worden voortgezet of dat men de dichtst bijzijnde haven zou aandoen. Ka pitein Carlsen had daarop geant woord, dat hij nog op orders van de rederij wachtte. 48 JAAR ONAFGEBROKEN IN DE GEVANGENIS In de gevangenis van Luik is op 67-jarige leeftijd een gevan gene overleden, die 48 jaar on afgebroken in de gevangenis heeft doorgebracht. Maandag bracht de premier in gezeiscnap met de Nederlandse amoassaaeur in Washington, Van Royen, een bezoek aan Bridge port (Connecticut), waar hij een onder houd, had met vooraan staande vakbondieiders van de staat. Op het hoofdkwartier van de vakbond verkreeg minis ter Drees inlichtingen over ver scheidene onderwerpen, zoals het woningvraagstuk, de financiering van net onderwijs, de invloed van de wet van Tait-Hartley op de vakbeweging en de moeilijkheid om juiste gegevens over de vak beweging in scholen te brengen. Later bracht minister Drees een bezoek aan een fabriek van dic- tafoons met ongeveer 600 arbei ders bood het gezelschap een luch aan, waaraan ook de burge meester van Bridgeport aanzat. In een korte toespraak zeide Dr. Drees naar Bridgeport gekomen te zijn om te zien, hoe de mensen leefden, werkten en woonden in een gemiddelde Amerikaanse in dustriestad. Later bezocht Drees een arbei dershuis, waar hij met de gehele familie, kinderen en kleinkinde ren inbegrepen, de thee ge bruikte. De vakverenigingsleiders, ieden van de staf van ae bezochte fa briek zowel als employé's gaven tegenover de correspondent van het ANP uitdrukking over hun bewondering over de wijze, waarop minister Drees een per soonlijk contact met hen tot stand wist te brengen. Hij had hierbij een oprechte belangstel ling getoond voor hun vraag stukken en hun levenswijze. Laat in de namiddag vertrok de mi nister-president per auto naar New-York. Dinsdag hebben ongeveer 500 studenten en scholieren van mid delbare scholen te Caïro gede monstreerd tegen elke vorm van bemiddeling in het Egyptisch- Britse geschil. De betogers eisten onmiddellijke evacuatie van de Britse troepen uit de Suez- kanaalzöne. De betogers marcheerden op in de richting van de Britse en de Amerikaanse ambassade en het bureau van de premier. Onder weg wierpen zij een tramwagen om en poogden deze in brand te steken, toen de politie tussen beide kwam. Het verkeer werd omgeleid en het district afgezet. Hierop verspreidde de politie de demonstranten met behulp van traangas en gummistokken. Vèrscheidene jongens werden gewond. In andere stadswijken van Caïro werden kleinere demon straties gehouden. In vele fabrie ken legden de arbeiders het werk neer om de begrafenis van een Egyptische vliegenier, die Maan dag bij de gevechten te Tel El Kebir om het_ leven kwam, bij te kunnen wonen. In de Staatscourant van Dins dag 15 Jan. is een bekendmaking van de directeur van het rijks bureau voor aardolieproducten opgenomen, die het einde bete kent van de rantsoenering van gasolie, auto-gasolie, dieselolie, huisbrandolie 1 en 22, en dunne stookolie. Hoewel in de behoefte aan deze producten reeds lange tijd ruim schoots voorzien kon worden, is de distributie tot op heden ge handhaafd in verband met de deviezenuitgaven en de onzekere vooruitzichten ten gevolge van het Perzische olieconflict. Voor de deviezenuitgaven is inmiddels een bevredigende oplossing ge vonden, en daar het conflict met Perzië geen noemenswaardige vertraging in de voorziening met deze oliën heeft veroorzaakt zijn er geen belemmeringen meer voor opheffing van de rantsoe neringsmaatregelen. Van 16 Januari 1952 af kunnen dus gasolie, dieselolie enz. vrij verkocht en gekocht worden. De distributie van gasolie e.d. werd ingesteld op 11 September 1939 en heeft dus ruim twaalf jaar geduurd. De enige produc ten die thans nog aan distribu tiemaatregelen zijn gebonden zijn bepaalde soorten stookolie (stookolie, middelzware en zware stookolie), zulks In verband met de samenhang die deze energie bron heeft met de behoefte aan vaste brandstoffen voor de industrie.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1