Verbondsraad van de K.A.B. I ORCAM Schepen aan de grond Ledenvergadering Aid. Terneuzen der Z. L. M. Aantal werklozen neemt toe Interview van de New York Times met generaal Juin Amerikaans vliegtuig verongelukt De Chinese papegaai DOUWE EGBERTS De bouw van mijnenvegers voor onze marine Evait over hel Japanse vredesverdrag De Amerikaanse militairen in Oost-Berlijn Indo-China Duitsland en het Europese leger Niemoeller China beschuldigt Amerika van grensschendingen Hei ongeluk met Engelands enige straalbommenwerper Vreugdevuur aan de Nederlands-Duitse grens De Nederlandse katholieke ar beidersbeweging heeft haar jaar lijkse verbondsraadsvergadering gehouden te Baarn. De voorzitter, de heer A. C. de Bruijn, opende de bijeenkomst met een rede, waarin hij de ver wachting uitsprak dat de huidige economisch-sociale verhoudingen hun invloed zullen doen gelden op het ledenbestand. Het totale ledental van het verbond steeg van 1 Januari tot 1 October 1951 van 317.028 tot 322.695. De leden- cijfers van 1 Januari 1952 zijn nog niet bekend. Ons land is economisch van andere landen afhankelijk, aldus de voorzitter. Ons cultureel en sociaal bestaan hangt voor een groot deel af van de bereidheid van andere landen om van ons te kopen. Daarom dienen wij het streven van de regering, gericht op ruilverkeer, op de totstand koming van de Benelux, de tot standkoming van het Schuman- plan, de vestiging van een hechte West-Europese samenwerking met overtuiging te steunen. Aan de lasten die tengevolge van de defensie-inspanning van ons wor den gevraagd, is niet te ont komen, doch zij moeten recht vaardig over allen worden ver deeld. De arbeiders dragen ruim schoots hun deel bij. De lonen zijn minimaal en beneden het mi nimum gedrukt door de vijf pro cent consumptiebeperking. Het aandeel van de arbeiders in het nationale inkomen is sedert 1947 teruggelopen. En indien dan de regering met het oog op niet ver antwoorde investeringen het no dig oordeelt toezicht uit te oefe nen op het credietwezen, komt het verzet los. Er moet thans op centen worden gelet, aldus spre ker, die zich afvroeg waarom de regering niet afdoende ingrijpt met betrekking tot de veelsoor tige gokgelegenheden. Sprekende over de positie van de arbeiders, vond spr. het merk waardig, dat de arbeiders in som mige kringen worden benijd om hun lonen en hun „sociale zeker heid". Het verheugde de heer De Bruijn, dat de voorzitter van het centraal sociaal werkgeversver bond onlangs heeft uitgesproken, „dat voor degenen, van wie rede lijkerwijze niet kan worden ver wacht, dat zij uit de opbrengst van hun arbeid in alle omstandig heden des levens voor zich zelf kunnen zorgen, het geneesmiddel der sociale verzekering moet wor den toegepast". De directeur van de staalwerken „De Maas" te Maastricht wees er onlangs in een bijeenkomst van werkgevers op, „dat een arbeider geen reserves heeft" en over niets anders be schikt dan over zijn armen. Zo is het helaas veelal nog en daarom was niet te ontkomen aan een wet op de wachtgeld- en werkloos heidsverzekering en daarom is ook niet te ontkomen aan een wet, die de ouderdomsverzekering afdoende regelt, tenzij de voor keur wordt gegeven aan staats zorg, waarvoor de middelen ove rigens ook moeten worden opge bracht. Spr. vond reden om de vraag te stellen, waarbinnen het overleg van ondernemers- en ar beidersvakbeweging zich kan be wegen. Ook dient volgens de voor zitter de vraag te worden gesteld, of bij een gunstige ontwikkeling van de economische verhoudingen niet allereerst moet worden ge dacht aan de lonen van de arbei ders, met andere woorden of in dat geval de reële inkomstenver laging van 5 welke voor alle werknemers geldt, niet geheel of gedeeltelijk dient te worden ge compenseerd. Rechtvaardigheid is een betrekkelijk begrip: de in houd wordt mede bepaald door omstandigheden. Welnu, zo zeide de heer De Bruijn, in het belang van land en volk hebben de arbei ders het vorige jaar een door de regering verlangde positiever slechtering van 5 aanvaard. De regering zegde toe het daarbij te laten. Toen de prijsstijging, een zij het geringe compensatie nood zakelijk maakte, heeft de rege ring nagelaten die compensatie verplichtend op te leggen, waar door de zwaksten werden gedu peerd, zeide spr., die deze houding in hoge mate onbegrijpelijk vindt. De officiële budgetcijfers van het prijsverloop schenen de laatste maanden bevredigend, doch wij zijn er nog niet, aldus spr. Hij dacht daarbij aan de verhoging van de electriciteitstarieven, van abonnementsprijzen der dagbla den, van de spoorwegtarieven en van de ziekenfondspremie. De huishuren staan officieel op 115, doch daarbij verwaarloost men volgens spr. het feit, dat de huren van duizenden arbeiderswonin gen liggen op 175 180. Met voldoening heeft de K.A.B. kennis genomen van het verlate besluit der regering om de wacht geld- en werkloosheidsverzeke ringswet per 1 Juli e.k. te gaan uitvoeren. Spr. vond het jammer, dat nog geen wettelijke maatre gelen genomen zijn, waardoor met de wachtgeld, en werkloos heidsverzekering, de ziektewet en de kinderbijslagwet door één be drijfsvereniging per bedrijf kun nen worden uitgevoerd. Het aantal werklozen neemt gaandeweg toe, ging spr. verder, en er is derhalve reden tot be zorgdheid. Ook al zou door z.g. defensie-orders en het weer op gang brengen van de bouwnijver heid door het bouwen van méér woningen, de werkloosheid in om vang worden beperkt, dan nog wordt de bezorgdheid niet wegge nomen, omdat de toekomst uiter mate onzeker is. Er moet aller eerst door de regering mede ge rekend worden, dat de conjunc tuur op een bepaald ogenblik kan omslaan. Het beleid van de rege ring moet er volgens spr. op ge richt zijn passende werkobjecten voor uitvoering gereed te hebben. Aan het slot van zijn rede, zeide de heer De Bruijn, dat de K.A.B. ondanks de vele moeilijkheden, waaronder ons volk gebukt gaat, ondanks de onheilspellende drei ging, waaronder de wereld gebukt gaat, haar arbeid onverpoosd zal voortzetten en met onverminder de kracht aandacht zal blijven schenken o.m. aan de culturele verheffing van hen, die de K.A.B. vormen. DE EERSTE LEPELAARS OP TEXEL AANGEKOMEN. Ieder jaar komt een groep van 60 k 100 lepelaars, die hun win terkwartier in Egypte hebben, op Texel broeden. Maandagmorgen zijn vier lepelaars op dit eiland aangekomen. De beesten waren zeer vermoeid en hongerig. De overkomst is dit keer bij zonder vroeg, andere jaren kwa men de beesten veelal in de maand Maart. Over de plannen tot de bouw van een groot aantal mijnenve gers in ons land, ten toehoeve van onze marine, kunnen op dit ogenblik nog geen definitieve mededelingen worden gedaan. De besprekingen tussen de Nederlandse en Amerikaanse autoriteiten, welke reeds lang gaande zijn, schijnen thans tot overeenstemming te hebben ge leid. Deze plannen hadden re kening te houden met de pro ductiecapaciteit in ons land, met het aantal, dat in Nato- verband voor ons land wordt vastgesteld en met de wijze van financiering. Aangenomen mag worden, dat een gedeelte van het aantal mijnenvegers voor rekening van ons land zal wor den gebouwd, voor de financie ring waarvan men mogelijk ge bruik zal kunnen maken van de tegenwaardefondsen. Zulks hangt af van het vrijgeven door de regering der Ver. Staten van een deel der tegenwaardefond sen, hetgeen zeer binnenkort wordt verwacht. De regering zal dan aan de volksvertegenwoordiging een wetsontwerp aanbieden, zoals ook het geval was toij het ge bruiken van de tegenwaarde fondsen voor de financiering van de productie van militaire voertuigen door de D.A.F. te Eindhoven. Een ander deel van de mijnenvegers zou door de Ver. Staten in ons land worden laten gebouwd voor haar reke ning, welke dan onder het pro gram voor de militaire hulpver lening aan ons land tor beschik king worden gesteld. Hoewel nog geen aantallen kunnen wor den genoemd zou het totale program voor Nederlandse en voor Amerikaanse rekening volgens ingewijden een aantal van 40 mijnenvegers betreffen. Aangenomen wordt, dat bin nenkort voorstellen te dien aan zien zijn te verwachten. Frans schip bij de Goodwin Sands aan de grond gelopen. Volgens radio-North Foreland heeft het Franse 4186 ton meten de schip „Agen" Zondagavond geseind, dat het ten Zuiden van de Goodwin Sands aan de grond is gelopen. Het vaartuig verzocht om assstentie. Het Nederlandse 7750 ton me tende s.s. „Stad Breda" berichtte naar aanleiding van het S.O.S., dat het zich ongeveer acht mijl ten oosten van de „Agen" be vond, en vroeg in welke vorm het Franse schip assistentie nodig had- Hierop antwoordde radio- North Foreland, dat de „Agen" om een sleepboot had verzocht en dat een reddingboot naar het vaartuig onderweg was. Aange zien geen hulp van het Neder landse vaartuig verlangd werd, heeft de „Stad Breda" zijn weg vervolgd. De „Agen" seinde later, dat zijn positie zes mijl ten Noord oosten van het lichtschip „Zuid- Goodwin" was en dat de redding boot van Walmer naderde. De reddingboot heeft 37 leden van de bemanning te Deal aan wal gebracht en keert thans naar de „Agen" terug. Men wil trachten de kapitein te overreden, eveneens het schip te verlaten. Nader wordt gemeld, dat de lading niet voor Rotterdam, maar voor Hamburg was bestemd. Panajnecs schip Foreland aan de lopen. bü Zuid- grond ge- Het Panamese schip „Sovae Radiant" heeft Zondagavond ge seind, dat het bij Zuid-Foreland (Kent) stevig aan de grond is ge lopen. Het vaartuig vroeg onmid dellijke assistentie. Het 17.598 ton metende schip liep tussen Dover en Deal in een vliegende storm aan de grond. Er zijn geen persoonlijke onge lukken gemeld. De reddingboot van Dover is onmiddellijk uitge varen. Men vreest, dat het schip gebroken is. Het kwam uit Duits land. De So vac Radiant" werkt voor de Standard Vacuum Oil Com pany te New York. Een woordvoerder van de kust wacht zeide, dat er geen onmid dellijk gevaar bestond. Men zou pogen het vaartuig omstreeks 12 uur bij hoogtij vlot te slepen. Een sleepboot en de reddingboot zouden in de nabijheid van het schip blijven. DE „ItADMAR" VLOT. De sleepboten, die het s.s. „Rad- mar" zouden vlot trekken, kon den Zondagnacht niet uitvaren wegens de storm, die woedde. De storm is inmiddels gaan liggen, maar het wachten was nu weer op hoog water. De sleepboten „Ganges" en „Blankenburg", de „Walrus" van Van der Tak en de reddingboot „President Van Leis" zijn bij de „Radmar" om te proberen het schip vast te maken. Later is gemeld, dat de sleep boten „Ganges" en „Blanken burg" Maandagmiddag om vijf over vier de „Radmar" vlot heb ben getrokken. Opnieuw aan de grond. Om tien minuten voor vijf zat de „Radmar" wederom aan de grond. De sleepboten „Blanken burg" en „Ganges" hadden de „Radmar" eerst vlot getrokken. De Engelse boot stootte hevig en kwam even later weer vast te zitten. Het zag er niet naar uit, dat de „Radmar" 's avonds nog vlot zou worden getrokken. Vandaar zal er een nieuwe poging worden on dernomen. Dr. Herbert Evatt, leider der Australische Labour-oppositie, heeft in een radio-toespraak te Sydney verklaard, dat zijn par tij zich tegen de ratificatie van het Japanse vredesverdrag in al haar phasen zou verzetten. Er zijn geen werkelijke teke nen van een wijziging van de gezindheid der heersende klasse in Japan, aldus Evatt. De vertegenwoordiger van de Sowjetrussische controle-com missie in Berlijn Dengin, heeft in een brief aan de Amerikaan se commandant, generaal-ma- joor Mathewson, geprotesteerd tegen „onbehoorlijk gedrag van Amerikaanse soldaten in de Sowjet-sector van Berlijn". Dengin noemt 6 misdragingen met naam en toenaam. In de meeste gevallen waren het „dronken Amerikanen, die de openbare orde in de Sowjet- sector verstoorden, of anderen, die zonder toestemming de Sowj et-zone trachtten binnen te dringen". De druk der Vietminh rondom Hoa Binh is zeer sterk en vol gens militaire waarnemers kan elk ogenblik een aanval op de stad worden verwacht. Een punker 52" is op het vliegveld van Hoa Binh door ar tillerie der Vietminh vernietigd. De Westduitse vertegenwoor diger toij de besprekingen over het Europees leger Blank, heeft aan het toestuur van de chris- telijk-democratische unie ver klaard, dat de eerste militaire opleiding voor het komende Europa-leger op nationale basis zou geschieden. Een zodanige opleiding moest gevonden worden, dat de jonge Duitsers als vrije staatsburgers behandeld worden, aldus Blank. „De radicale methodes van het militarisme behoren tot het verleden", zo voegde hij er aan toe. In een matig bezochte leden vergadering van de afd. Terneu zen der Z.L-M., wierp de voorzit ter de heer J. van Hoeve 'n korte terugblik in het voorbije jaar, na de aanwezigen hartelijk welkom te hebben geheten. In 't bijzonder begroette hij Ir. Bouman, die na afloop der ver gadering een lezing zou houden over zijn reis door Amerika. De voorzitter zeide o.m. dat een vooruitkijken moeilijker was dan een terugblik, omdat men in landbouwkringen na de ervaring in het afgelopen seizoen niet erg „bietachtig" meer is en er zal worden uitgezien, indien de om standigheden wat betreft de bie- tenverbouw niet gunstiger wor den, naar andere gewassen als b.v. maïs, die meer perspectief bieden. Spr. deelde mede, dat de heer Schlingemann wegens een ver gadering te Goes verhinderd was hier aanwezig te zijn. Bij de ingekomen stukken was er een belangrijke gedachtenwis- seling. Naar aanleiding van een vra genlijst brachten de heren D. Haak en W. Scheele advies uit over de algemene waardering voor het Zeeuwsch Landbouw blad. De nieuwe opmaak van het blad werd algemeen gewaar deerd en was een grote verbete ring. Ook de inhoud bleek de toets der critiek te kunnen door staan. De door de heren G. van Hoeve en P. Dekker uitgebrachte adviezen over grondbewerking ontlokten eveneens een levendige discussie. De voorzitter dankte de advi seurs voor hun werk en bracht de in Juni te Axel te houden tentoonstelling in bespreking, waarbij Ir. Bouman uitvoerige inlichtingen gaf. Blijkens het jaarverslag over 1951 was de suikerbietenoogst, hoewel publicaties in de pers over hogere suikergehalte na goed weer anders zouden hebben doen vermoeden, een mislukking. Voor velen betekende het een verlies en van de winsten die uit dat hogere gehalte hadden moe ten blijken was niet veel terecht gekomen. De maïsopbrengst had veel goed gemaakt. Per 1 Januari 1952 telde de af deling 82 leden. De contributie werd met 1,- verhoogd en be draagt nu ƒ3,-. Van de periodiek aftredende bestuursleden, de heren J. J. HuijssenDe Bruijne en M. de Bruijne werd eerstgenoemde bij eerste stemming herkozen. De heer M. de Bruijne wenste om persoonlijke redenen, waardoor hij zich niet meer ten volle aan z'n functie kon geven, niet meer voor een benoeming in aanmer king te komen. In zijn plaats werd gekozen de heer D. J. Dee Als afgevaardigden naar de Kring- er. Algemene vergadering werden de voorzitter en de 'se cretaris benoemd. Naar aanleiding van de in de maand Juni te houden tentoon stelling te Axel spoorde de voor zitter aan tot aller medewerking. Ir. Bouman, die om zijn erva ring op dit gebied als adviseur zal optreden, lichtte een en ander betreffende deze gebeurtenis dui delijk toe. Er staan, zo zeide nij, geweldige plannen op stapel, waarbij ook de afdelingen hun medewerking moeten verlenen, vooral op het gebied der mecha nisatie. Een commissie zal twee van de naar haar mening beste inven tarissen uit iedere afdeling uit zoeken, die op de tentoonstelling worden getoond. Er zal hier iets moois en interessants kunnen worden gemaakt, te meer, omdat de mechanisatie in het middel punt der belangstelling staat. In de commissie der voorkeu ring hebben zitting de heren P. Martens, H. M. de Regt en H. P. Wolfert. Na het officiële gedeelte hield Ir. Bouman een lezing met licht beelden over zijn bevindingen in Amerika, waaraan wij reeds meerdere malen uitvoerige be schouwingen hebben gewijd. De interessante en leerzame lezing werd met grote belang stelling door de aanwezigen ge volgd. Nadat nog enkele vragen in verband met deze reis waren gesteld en beantwoord, sloot de voorzitter de geanimeerde en vruchtdragende vergadering. Martin Niemöller heeft op een vergadering van de Duitse vrou wenliga verklaard, dat de KeiK in de Sowj et-Unie een „enorme factor bij de handhaving van de vrede" vormt. Hij had in de Sow- jet-Unie willen zien of het chris tendom een instrument in han den van het regiem was. Hij had echter de indruk gekregen, dat de Kerk daar een „werkelijke kerk van Jezus Christus" was. De ongeveer 800 aanwezigen werden verzocht een verzoek schrift te ondertekenen tot het houden van besprekingen tussen Oost- en West over de hereniging van Duitsland. Generaal Alphonse Juin, de Franse stafchef, heeft in een in terview met James Reston, di plomatiek correspondent van de „New York Times", verklaard dat Frankrijk „een grote aanval van communistisch China op Indo-China" niet zou kunnen tegenhouden zonder hulp van de luchtmachten en marines van Engeland en, V. S. Er moest een gemeenschappe lijke strategie voor 't gehele ge bied zijn. Hij had de V. S. niet gevraagd om landstrijdkrachten, maar om luchtmacht- en marine eenheden en coördinatie van het stafwerk in geval van een Chine se aanval. Hij was er van over tuigd dat hij zou krijgen wat hij nodig had, indien zich een aan val zou voordoen. Er waren geen verplichtingen aangegaan, aldus Juin, maar het probleem zal de volgende weken verder worden bestudeerd. De drie stafchefs (van Frank rijk, Engeland en de V. S.) zullen vervolgens aanbevelingen doen aan hun regeringen. „De Chinese communistische soldaat is de meest fanatieke vechter in de wereld", aldus Juin. Hij schatte het aantal Chinese troepen langs de grenzen van Zuid-Oost-Azië op 350.000 man. Be generaal oefende critiek op na-oorlogse politieke besluiten, waarbij vrijheid was gegeven aan landen in dat deel van de wereld, „lang voordat zij gereed waren om hun vrijheid verstandig te gebruiken". Volgens radio-Peking zijn ten minste tien Amerikaanse vlieg tuigen over Moekden (Mandsjoe- rije) gevlogen. Zij hadden zulks herhaalde malen en wel op Zon dag gedaan. REUZEN KEVERS UIT KAMEROEN NAAR PARIJS. Het vivarium van de „Jardin des Plantes", te Parijs, heeft on langs vijftien levende „Goliaths" uit Kameroen ontvangen, die 6 k 7 centimeter lang zijn en tot de grootste kevers ter wereld behoren. Een lijnvliegtuig van een Ame rikaanse luchtvaartmaatschappij, waarin zich ongeveer 25 perso nen bevonden, is blijkens een melding van de Amerikaanse kustwacht in de langs het eiland Manhattan stromende Oostrivier gestort. Plet toestel was enkele ogenblikken tevoren van het La Guardia-vliegveld (New York) opgestegen. Motorboten van de politie, kustwachtvaartuigen en twee hefschroefvliegtuigen ver trokken onmiddellijk naar de plaats v/aar het vliegtuig in de rivier is gestort. Volgens nadere berichten zou den zich 36 personen aan' boord van het verongelukte vliegtuig hebben bevonden. 33 Inzittenden zijn gered. De bemanning van een sleepboot wist 25 personen uit het wark te redden. Het toe stel was afkomstig uit Boston. Een ooggetuige verklaarde dat het vliegtuig, na in de rivier te zijn neergestort, snel zonk. Slechts het uiteinde van een vleugel bleef boven water. Voor het ongeluk geschiedde, had de vlieger gepoogd te landen. Hij ondervond hierbij hinder van het nevelige zicht. Alle 36 inzittenden van het vliegtuig zijn gered. Twee der geredden zijn ernstig gewond. Er bevonden zich 33 passagiers en een uit drie koppen bestaande bemanning aan boord van het toestel. De redders hebben koorts achtig gewerkt om de inzittenden uit het wrak, dat bijna geheel onder water lag en door de stroom dreigde te worden mee gesleurd, te bevrijden. De vlie ger was de laatste die het ver ongelukte toestel verliet. De geredden zijn door de te hulp gesnelde sleepboot naar de oever gebracht. door EARL DERR BIGGERS. 60) Nadruk verboden. „Nu, vader zegt, dat hij Mad den wat wijs zal maken. Van avond zendt hij Draycott hierheen met de paarlen." „Draycott?" vroeg Holley. „Dat is een particuliere detec tive van vader, in San Francisco. Hij staat heel gunstig bekend. Als Draycott niet komt, houdt vader zich vreselijk ontdaan." De jongen dacht even na. „Ik geloof wel, dat dit het beste is, wat hij doen kan maar ik haat alle bedrog. En ik ben ook niet gesteld op de taak om Madden koel te houden. Maar, misschien gebeurt wel wat voor die tijd". Zij onderzochten de plek, waar Eden de wagen had laten stop pen, toen hij vorige avond het hek ging openen. De sporen van verscheidene auto's die gepas seerd waren, tekenden zich af op de weg maar geen voetstap pen. „Zelfs mijn voetstappen zijn weg", zei Bob. „Denk je, dat de wind het gedaan heeft zand opgejaagd Holley haalde de schouders op. „Neen", zei hij. ,,Dat is het niet. Er is hier iemand bezig geweest met een bezem, mijn jongen, en hij heeft elk spoor van voetstap pen uitgewist rond de wagen." Bob knikte. „Je hebt gelijk. Iemand maar wie? Onze vriend Thorn natuurlijk." Zij gingen uit de weg toen een auto Madden's erf opdraaide. „Daar heb je Bliss, met Bra cket", zei Holley. „Nu, die helpen wij niet." „Volstrekt niet", antwoordde Bob. „Moedig hen aan zo spoedig mogelijk van de ranch weg te blijven. Dat heeft Charlie voor gesteld." Zij gingen weer het erf op en wachtten. In de woonkamer hoor den zij Thorn en Madden praten met de twee beambten. Na een poosje kwam Bliss naar buiten, gevolgd door de millionnair en Brackett. Hij begroette Holley als een oude vriend, en deze stelde Bob voor. „Ja, meneer Eden", zei de kapi tein, „ik moet eens met u praten. Wat zegt u wel van dit rare zaakje?" Bob keek hem aan met antipa thie. Hij was een grote man, met platvoeten, een beambte van de gewone soort en zijn ogen keken niet heel verstandig. De jongen gaf hem een zorgvuldig verslag van wat er de avond tevoren ge beurd was. „Hum", zei Bliss. „Dat klinkt erg raar." ,,Ja?" zei Bob. Mij ook. Maar het is toevallig waar." „Nu, we moeten maar eens naar het terrein gaan kijken", merkte Bliss op. „Daar vindt u niets", zei Hol ley. „Behalve de voetstappen van dit jongmens en mij. Wij hebben zo even al gekeken." „Zo?" zei Bliss grimmig. Hij liep met grote passen het hek uit, en Brackett zeulde achter hem aan. Na een oppervlakkig onderzoek kwamen zij samen terug. „Het is een raadsel", zei Brackett. „Vind je?" spotte Bliss. „Zeg dat alleen voor jezelf. Hoe staat het met die Chinees, Ah Kim? Hij had hier een goed baantje, nietwaar? Louie komt terug. Wat betekent dat? Ah Kim verliest zijn baantje." „Onzin", protesteerde Madden. „Zo, vindt u dat?" zei Bliss. „Nu, ik niet. Ik zeg u, dat ik die Chinezen ken. Zij zien er niets in om elkaar aan een mes te rij gen. Helemaal niets." Ah Kim kwam juist binnen. „Hier, jij", riep kapitein Bliss. Bob begon ongerust te worden. Ah Kim kwam nader. „U mijn nodig, baas?" „Ja, jou. Je gaat achter slot." „Waarom, baas?" „Omdat je Louie Wong gesto ken hebt. Daar kom je hier zó maar niet af." De Chinees keek de beoefenaar van zijn eigen kunst met doffe ogen aan. „U klankzinnig, baas, zei hij. „Zo?" Er kwam een harde trek op het gezicht van Bliss. „Ik zal je eens laten zien, hoe krankzin nig ik ben. Vertel me de hele ge schiedenis vast maar. Dat zal het wat makkelijker voor je maken." „Geschiedenis waalover, baas?" „Hoe jij naar buiten bent ge slopen en Louie met een mes ge stoken hebt." „Misschien u dat mes oplapen, baas?" vroeg Ah Kim arglistig. „Dat gaat je niet aan." „Vingelafdrukken van alme Ah Kim op mes, baas?" „Zwijg", zei Bliss. „Misschien u daal gaan kijken en afdlukken vinden van fluweel pantoffels, baas?" Bliss keek hem woedend aan en zei niets. „Wat ik zeg u klankzinnige diendel, baas?" Holley en Eden genoten; zij wisselden een blik. Madden be moeide zich er mee. „Komaan, kapitein, u kunt niets tegen hem inbrengen, dat weet u. Als u mijn kok weghaalt zonder enig bewijs, zal ik u ervoor laten bloeden." „Maar ik..." aarzelde Bliss. „Ik weet, dat hij het gedaan heeft, ik zal het bewijzen ook." Zijn ogen begonnen te fonke len. „Hoe ben je in dit land ge komen?" vroeg hij. „Melikaans bulgel, baas. San Flancisco gebolen. Dlie en veel- tig jaal nu." „Hier geboren. Zo! Dan heb je zeker een paspoort. Laat zien!" (Wordt vervolgd.) De eerste Britse Straalbom menwerper, in staat om een atoombom te vervoeren, de „Va liant", is Vrijdag neergestort door een torand in één van de 4 machines, zo is officieel te Lon den meegedeeld. Naar men zeide, was de „Va liant" sneller dan de „Canber ra", die 800 km per uur vloog, groter draagvermogen en actie radius behoorden eveneens tot de voordelen van het toestel. De bouwers van het toestel „Vickers", hebben opdracht ont vangen 't reeds bestelde tweede zo snel mogelijk af te leveren. Volgens het officiële commu niqué heeft het vliegtuig reeds voldoende Vluchten gemaakt om te tonen, dat het voldoet aan alle gestelde eisen. Het ongeluk zou dan ook geen verandering in de productie torengen. Ame rikaanse experts zouden de prestaties van het vliegtuig „sensationeel" genoemd hebben. Het was bedoeld als „rugge- graat" van de Britse bombarde- mentsvloot. Het eerste Engelse viermotori ge straalvliegtuig, dat atoombom men kan vervoeren, de „Vaillant", is Zaterdag verongelukt omdat dat een hoeveelheid paraffine achter de motoren, die in de bak boordvleugel zijn ingebouwd, is doorgesijpeld en vlam heeft ge vat. Dit is Maandagavond te Lon den bekendgemaakt. In een ver- kalring van het ministerie van Luchtvaart wordt gezegd, dat zich achter de motoren geen brandalarmsysteem bevond en dat de brand waarschijnlijk reeds enige tijd had gewoed vóórdat de bemanning, die vóór de vleugel zat, dit bemerkte. Ongeveer 200 Nederlanders en Duitsers, onder wie vele ongeren, hebben Zaterdagavond in het Duitse grensplaatsje Wyler, dicht bij de Nederlandse grens, een vreugdevuur aangestoken ter ge legenheid van de ratificatie van het plan-Schuman door West- Duitsland. Bij Kehl moest de politie krachtig ingrijpen om te voorko men, dat een menigte van onge veer 300 personen een Frans- Duitse grensboom zou verwijde ren. Van de Duitse zijde trachtte men naar Frankrijk over te lo pen om de ratificatie te vieren.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2