Hevige gevechten in Korea Geen vorderingen in de sub -commissie Uitwijzing van Britten uit Egypte Suez-kanaal Onbegrensde mogelijkheden Compromis over de iinanciering van het Europese leger 1 OVEREENSTEMMING IN DE K. V. P. De toestand in de Suez-kanaalzöne Engeland, Noorwegen en het Millioenenleger binnen twaalf uur ter plaatse Kapitein Carlsen te Londen Koninklijke familie in ons land terug DE REIS VAN CHURCHILL Olympische Spelen DINSDAG 15 JANUARI 1952. 7e Jaargang No. 1934. Wilde staking in haven van Curasao De burgerlijke verdediging in de V. S. Perscontrole op Amerikaanse geheimen WEERS VERWACHTING HOOGWATER. Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; DE per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Aan het Westelijk front van Korea is het weer tot hevige gevechten gekomen. De Noordelijken hebben een zware infanterie-aanval van de Verbondenen afgeslagen. De laatsten deden een poging om 2 heuveltoppen, die zij Zondag hadden verloren, te herwinnen. Voor dit gevecht had langs het gehele front slechts patrouille activiteit plaats. Schepen en vliegtuigen der Verbondenen bestookten ver bindingslijnen en bevoorra dingscentra. Jachtbommenwerpers bescho ten de Noordelijken aan het front en wierpen napalbommen uit. Geen vorderingen. In de subcommissie voor het toezicht op de naleving van een bestand zijn Maandag geen vor deringen gemaakt. De Noordelijke afgevaardig den beschuldigden de Verbon denen er van Zondagmiddag Kapitein Carlsen heeft in de Deense club het officierskruis van de orde van Dannebrog ont vangen. Er waren politieversterkingen aangekomen om de menigte bui ten in bedwang te houden. In de receptiekamer waren filmstudio lampen en camera's opgesteld en er waren tientallen verslagge vers en persfotografen. In een aangrenzende kamer hing een olieverfschilderij van het drama van de „Flying Enterprise" op het ogenblik, dat de tros brak- H. M. de Koningin en de 3 prin sessen, die enige weken in Sankt Anton hebben doorgebracht zijn Maandagochtend na een voorspoedige reis in ons land teruggekeerd. Om tien minuten voor tien reed de koninklijke trein het sta tion van Baarn binnen. boven steden in N. W.-China te hebben gevlogen. Zij noemden hierbij Moekden en Woe Sjien. De woordvoerder der V. N. kolo nel Howard Levie verklaarde naar aanleiding van deze be schuldiging, dat zijn delegatie van mening was, dat deze klacht gelijk was aan „een reeks ande re beweringen van de Noorde lijken, die geheel buiten de con ferentie der subcommissie val len". Het struikelpunt in deze sub- oommissie is nog steeds het vraagstuk van de aanleg van vliegvelden gedurende een be stand. Zoals bekend willen de Noordelijken niet acooord gaan met de eis van de V. N., dat tij dens een wapenstilstand geen vliegvelden mogen worden aan gelegd. Ook in de subcommissie voor de krijgsgevangenen werden geen vorderingen gemaakt. De besprekingen in de beide sub commissies zullen heden worden voortgezet. Verklaring van generaal Van Fleet. Generaal Van Fleet, de bevel hebber van het 8e Amerikaanse leger in Korea, heeft verklaard dat de communistische legers in Korea thans over een grotere artilleristische vuurkracht be schikken dan die der Verbonde nen. „De geallieerde luchtmacht kan de bevoorrading der com munistische fronttroepen niet geheel verhinderen. De commu nistische eenheden hebben hun stellingen verbeterd. Volgens be richten van de inlichtingen dienst zijn de communistische fronteenheden thans op volle sterkte", zeide hij. In een commentaar op de wa penstilstandsbesprekingen te Panmoendjon zeide Van Fleet: „Ik ben van mening dat de communisten vrede wensen. Zij hebben op harde wijze geleerd dat zij niet in staat zijn een oor log te velde te winnen. Doch de vredesbesprekingen op zichzelf hebben een teleurstellend ver loop gehad. De communisten wensen een staken van het vu ren en een wapenstilstand die voor hen voordelig is. Zij volgen een vertragingstactiek, in de hoop op deze wijze de beoogde voordelen te verwerven" De bevelhebber verklaarde voorts dat ook het door mortie ren afgegeven vuur der Chinese communisten thans heviger is dan in vroegere stadia van de oorlog. Knopcnsoep. Britse en Canadese soldaten in Korea zullen zowel tegen koude als honger beschut zijn, als zij de speciale Canadese „Parka" dragen. Zij kunnen altijd de knopen van dit kledingstuk afrukken en er soep van koken. De fabri kanten zeggen, dat de knopen bestaan uit vitaminepreparaten. Naar aanleiding van een ver schil van mening tussen de K.N.S.M. en de bond van haven arbeiders over al dan niet koste loze behandeling van een van de arbeiders, die ziek was geworden, welk geschil inmiddels is gere geld, is onder de havenarbeiders op Curasao een wilde staking uitgebroken. De bond kon de ar beiders er niet toe bewegen het werk te hervatten. De Engelse minister-president Churchill, zal 23 Januari aan Verdwaalde soldaten kunnen de boord van de „Queen Mary" uit knopen koken en er een maal tijd van maken ,,zo niet een heerlijke soep". Canadese soldaten hebben het knopensoep reeds geprobeerd doch het vonnis was „afschuwe lijk". Naar men zegt wordt dit ge concentreerde voedingsmiddel in alle smaken, onder meer kip, gefabriceerd. New-York naar Engeland terug keren, aldus is te Londen bekend gemaakt. In dc nacht van Zondag op Maandag beschoten Egyptische verzetsstrijders, die zich verscho len hadden achter muren en in de toren van een moskee aan de overzijde van het zoetwaterka naal, posten van het Britse leger. Het gevecht, waaraan naar men vermoedt ook studenten van het „bevrijdingsleger" deelnamen, duurde vijf uur. Aan Britse zijde werd gebruik gemaakt van pantserwagens en machinegeweren, waarmee bij het licht van aan parachute be- Ter gelegenheid van het 1- jarig bestaan van de Ameri kaanse wet op de burgerverdedi ging heeft president Truman in een aan de pers uitgereikte ver klaring de Amerikaanse bevol king aangespoord zich bewust te zijn van het belang van het programma voor passieve ver dediging in geval van een atoomaanval. - Uit het wrak van een 4-moto- rlge „Privateer", die Maandag middag nabij Yokohama is neer gestort, zijn 3 lijken gehaald. Men zoekt nog naar enig spoor van de andere 9 leden der bemanning. Naar te Londen verluidt heeft Gr.-Brittannië Noorwegen een nota gezonden, waarin Noorwe gens technische medewerking wordt verzocht voor de hand having van het verkeer door het Suez-kanaal. Men wijst er in politieke krin gen op, dat Noorwegen de be langrijkste gebruiker van het kanaal is. Men is van mening, dat Engeland om technisch per soneel heeft verzocht, dat het personeel van de Britse marine zou kunnen helpen de installa ties van het kanaal nogmaals te doen werken na het vertrek van het Egyptische personeel. Naar verder verluidt zouden gelijkluidende nota's ook aan andere landen, met name de Ver. Staten, gezonden zijn. Volgens de „Daily Mirror" heeft Engeland 4 landen uitge nodigd oorlogsschepen te zen den om het Suez-kanaal te be schermen. Volgens de diploma tieke correspondent van het blad zou het hier de landen Amerika, Nederland, Frankrijk en Noorwegen betreffen. vestigde fakkels salvo's werden afgevuurd over het kanaal en op de Arabische wijk van Ismailia. Ook werden Britse posten langs de spoorweg aangevallen. Brits anti-tankgeschut en mortieren brachten op enige plaatsen het vuren tot zwijgen- Een Britse woordvoerder deelde mee, dat voorts twee bommen tot ontplof fing zijn gekomen, één op de spoorweg en de andere nabij de waterleiding-installatie aan de buitenkant van Ismailia. Maandag hervatten eenheden van het Egyptische „bevrijdings leger" haar aanvallen op Britse posities te Tel El Kebir. Een mi litaire woordvoerder deelde mee, dat volgens nog onbevestigde be richten Egyptenaren het vuur hadden geopend op een wegver sperring en een zuiveringsinstal latie voor de waterleiding in het genoemde gebied. Bij Tél el Kebir sprong een Egyptisch burger van een bus en vuurde met een revolver op Brit se militairen, die een Britse bri gadecommandant escorteerden. De aanvaller werd doodgescho ten. Deze botsingen volgen op de vuurgevechten die in het afgelo pen weekeinde bij het zoetwater kanaal zijn geleverd. Britse troepen hebben Maandag een dorp aan de Noordzijde van het kanaal omsingeld en een huis zoeking naar wapens verricht. Er zouden geen vuurwapens aange troffen zijn. Maandag is onder overweldi gende belangstelling te Cairo een Egyptisch student ten grave ge dragen, die bij de gevechten van De landen zouden de Britse marine moeten bijstaan de sche- de afgelopen dagen het leven ver- pen door het kanaal te bege- loren heeft. De begrafenisstoet leiden, de ingangen te bewaken was naar schatting drie tot vier en in het algemeen er op toe te km lang. Religieuze leiders en an Volgens gewoonlijk betrouwba re Franse kringen hebben de ex perts voor de financiering van het begin van een Europees leger te Parijs een compromis bereikt. Het zou op de volgende punten gebaseerd zijn: 1. De zes ministers van finan ciën of defensie zullen beslissen over de financiële bijdrage van ieder land (Vv'est-Duitsland, Ita lië, Frankrijk en de landen van de Benelux). 2. De parlementen van de landen zullen niet meer stemmen over een nationale begroting van defensie doch over de bijdrage tot een gemeenschappelijke de fensie. 3. Indien een parlement de bijdrage niet goedkeurt zou in bepaalde gevallen de begroting van het vorige jaar voor het nieuwe jaar van kracht kunnen blijven. De ministers van Buitenlandse Zaken der zes mogendheden zul len aan het einde van deze maand in Parijs vergaderen. Ten einde definitieve besluiten over de aanbevelingen der deskundi gen te nemen. De kwestie van de financiering van het Europese leger is één van de belangrijkste struikelblokken bij de oprichting van genoemd leger. In Amerika is een commissie van negen ingesteld, die tot taak zal hebben de federale bureaux bij. te staan in het uitoefenen van controle op het uitlekken van ge heimen via de pers. Edward Trapnell van de atoomcommissie is secretaris-voorzitter. President Truman heeft de „veiligheidsorder" uitgevaardigd. De commissie aldus de president heeft er ook op toe te zien» dat nieuws, dat geen geheimen be vat, gepubliceerd kan worden en dat de order niet wordt gebruikt „om fouten te bedekken". Binnenkort zullen de Verenig de Staten In staat zjjn binnen 12 uur na het uitbreken van vijan delijkheden een leger van één millioen manschappen over te brengen naar een bepaald punt op de aardbol. Voor dit doel wordt in de korst mogelijke tijd een bouwprogramma verwezen lijkt van 2000 vliegtuigen van het type C-99, waarvan elke machine 500 volledig bewapende soldaten over grote afstanden kan ver voeren. De luchtbruggen naar Berlijn en Korea zijn vergeleken bij deze onderneming slechts kinderspel. Zij is het resultaat van dertig jaar experimenteren op het ge bied van luchttransporten. De Russen zijn de eersten geweest, die de mogelijkheden op dit ge bied hebben ingezien. Al in de twintiger jaren begonnen zij te experimenteren met het vervoe ren van troepen door de lucht. Mede in verband met de toen malige stand van de techniek boekten zij geen bevredigende resultaten en verdere proeven bleven voorlopig achterwege. Het waren de Duitsers, die het troe pentransport door de lucht voor het eerst op grote schaal in prac- tijk hebben gebracht bij hun veldtocht door West-Europa in 1940. Tijdens de tweede wereldoor log ontwikkelden ook de geal lieerden dit deel van hun lucht- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. VEEL WIND. Krachtige en langs de kust harde tot stormachtige zuidwes telijke wind. Veel bewolking met hoofdzakelijk in het noorden van het land enige regen. Later vrij zacht voor de tijd van het jam:. WOENSDAG 16 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 4.09 4.32 4.46 5.07 5.26 5.47 5.36 5.57 ZON. EN MAANSTANDEN. Jan. 16 8.41 17 8.40 18 8.39 ZON op onder MAAN op onder 16.59 17.— 17.02 21.48 23.— 10.23 10.32 10.43 macht en er ontstonden lucht bruggen over de Atlantische en over de Stille Oceaan. Wat nu te gebeuren staat, kan daarmee echter niet worden vergeleken. Kort vóór het eind van de tweede wereldoorlog begon rqen in Amerika met het bouwen van 's werelds grootste vliegtuig, dat 800 volledig toegeruste soldaten zou moeten vervoeren over een afstand van 6000 km. Na veel onderzoekingen bouwde men de „Hercules", het grootste vliegtuig ter wereld, met een spanwijdte van 100 meter en acht motoren. In Los Angeles heeft dit lucht monster inderdaad gevlogen. Het voldeed niet, want de „Hercules" was een watervliegtuig. Men zag de bezwaren van het feit, dat transport naar willekeurige plaatsen op het vasteland niet mogelijk zou zijn. Na deze mislukking werd het enige tijd stil om het probleem van de verplaatsing van een ge heel leger over lange afstand. Tot het oog van de technici viel op de bekende B-36. De construc tie leek bruikbaar. De smalle romp, gebouwd voor het bereiken van zeer grote snelheden, kon onmogelijk enkele honderden sol daten met hun bepakking bevat ten. Zo is uit de B-36 de uit twee verdiepingen bestaande C-99 ont staan. De C-99 kan met haar 10 motoren 500 volledig bepakte mi litairen vervoeren over afstanden van duizenden kilometers. De be zwaren van lange start- en lan dingsbanen worden voor een deel overwonnen door nieuwe techni sche snufjes, voor een ander deel door het feit dat de luchthavens in vele landen de laatste jaren zeer verbeterd zijn. Ook voor het vervoer van zwa re wapens e.d. heeft men een op lossing gevonden. Men schijnt echter doende te zijn op ver schillende strategische punten enorme voorraden wapens, ver duurzaamde levensmiddelen enz. aan te leggen, die onmiddellijk ter beschikking zijn als het mil lioenenleger uit de lucht komt vallen. zien, dat de handelsreizen, on gestoord konden worden vol bracht. Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft be vestigd, dat de Engelse rege ring stappen bij de Noorse re gering heeft gedaan, opdat deze haar bijdrage levert aan het handhaven van het normale /erkeer in het Suez-kanaal, loch men wilde op het ministe- dere persoonlijkheden, o.w. de minister voor de „bevrijdingseen heden" namen deel aan de rouw- plechtigheid. Er werden in de stoet borden meegevoerd met leuzen als „Weg met de Engel sen" en „Het paradijs voor onze martelaren". Tot dusver hebben 28 Britse militairen het leven verloren sinds de moeilijkheden in het ge bied van het Suez-kanaal drie maanden geleden zijn begonnen. het zoetwaterkanaal te Tel el Ke bir hebben Uitgebreid en een zij weg hebben geblokkeerd, die tot dusver het ontlopen van de con trolepost aan de hoofdweg naar Cairo mogelijk maakte. Maandagavond heeft de wafdis- tische (regeriftgs) fractie in het Egyptische parlement met alge mene stemmen een motie van vertrouwen in de politiek van premier Nahas Pasja om de an nulering van het Brits-Egyptisch verdrag ten uitvoer te leggen goedgekeurd. De fractie besloot tevens een wafdistische „bevrij dingseenheid" in het leven te roe pen, die volledig uitgerust en on derhouden zal worden uit het par tijfonds. Maandagavond is in Cairo of ficieel bekend gemaakt, dat de Egyptische regering binnenkort distributie van levensmiddelen voor de burgerbevolking in de kanaalzone zal invoeren. Tevens zal de regering leningen ver strekken aan Egyptische zaken lieden in de kanaalzone om hen te helpen hun financiële ver plichtingen onder de huidige omstandigheden na te komen. AMERIKAANSE MIDDELING. BE- ;ie geen nadere bijzonderheden Het Britse hoofdkwartier te Is- jf een officieel commentaar ge-mailia heeft Maandag bekend ge maakt, dat een nieuwe woestijn weg van het garnizoen van Moas- car naar Tel el Kebir in gebruik is gesteld. Hierdoor zal het moge lijk zijn, dat militaire convooien zich tussen beide punten kunnen bewegen zonder gebruik te ma ken van de hoofdweg door het dorp Aboe Soeweir, welke door de Engelsen „Terreurlaan" wordt ge noemd vanwege de overvallen, die zich de laatste weken herhaalde lijk hebben voorgedaan. Verder heeft het Britse hoofdkwartier medegedeeld, dat de Engelsen de bewaking van de Zuidzijde van ren. HET OLYMPISCH VUUR. Van de zijde van het Finse or ganisatie-comité is meegedeeld, dat het Olympisch vuur tijdens de zomerspelen op het platform van de 75 meter hoge stadion toren geplaatst zal worden. Het zal ver in de omtrek van de stad zichtbaar zijn. De Amerikaanse ambassadeur te Cairo, Caffery, zeide, dat hij zijn pogingen om in het Brits- Egyptische geschil te bemiddelen heeft hervat. De ambassadeur verklaarde dit na een onderhoud met de waarnemende minister van Buitenlandse Zaken van Egypte, Ibrahim Farag Pasja, die hem inlichtingen had gevraagd over de door Churchill en Tru man gevoerde besprekingen, voorzover deze het Midden-Oos ten betroffen. Caffery deelde aan journalisten mee, dat de bespre kingen tussen de Britse premier en de president der V. S. over deze aangelegenheden nog niet voltooid waren. UITWIJZING VAN BRITTEN UIT EGYPTE? Volgens gewoonlijk goedin- gelichte diplomatieke kringen in Londen zouden Britse autoritei ten rechtskundig advies inwin nen naar aanleiding van een Egyptische dreiging om Britse onderdanen uit Egypte uit te wijzen. De mogelijkheid van een dergelijke maatregel zou zijn vervat in een Egyptische ant woordnota op een Brits protest tegen de poging om een Brits on derdaan van Griekse afkomst, Papastratis, uit te wijzen. Men gelooft, dat Engeland net stand punt, dat Egypte Britse onderda nen, van wie sommigen reeds lang in Egypte verblijven, zonder ernstige redenen mag uitwijzen, zal bestrijden. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde op vragen naar de Egyptische nota, dat Maandag nog slechts een samenvatting van de nota te Londen was ont vangen. In aansluiting op hetgeen de voorzitter van de K.V.P. op het congres van de partij over de met de „groep Steenberghe" gevoerde besprekingen heeft medegedeeld, ontvingen wij een communiqué van de heren Andriessen namens het dagelijks bestuur van de K.V.P. en van de heer Steenberghe namens zijn groep. Na een achttal besprekingen tus sen het dagelijks bestuur van de K.V.P., de voorzitter en de onder voorzitter van de katholieke Twee de Kamer-fractie en vertegenwoor digers van de „groep-Steenberghe" is dit overleg tot afsluiting geko men en is een eenstemmig resul taat verkregen. Aan de orde zijn geweest de na volgende punten: 1. De samenwerking van de K.V. P. met andere partijen; 2. Een aantal punten van practi- sche politiek, waaronder enkele van principiële aard; 3. De vraag, op welke wijze de wensen van de „groep Steenber ghe" binnen het kader van de. par tij en met inachtneming van het program der partij, kunnen worden verwezenlijkt. Ten aanzien van het eerste punt werd vastgesteld, dat de K.V.P. geen enkele andere voorkeur koes tert voor samenwerking met een of meer bepaalde partijen dan met die, wier medewerking het meest zal bijdragen tot verwezenlijking van het op 's lands belang gerich te beginsel- en verkiezingsprogram. Uiteraard werd daarbij gesteld en aanvaard, dat ten deze de katholie ke Tweede Kamer-fractie het be slissende woord spreekt. Vertrouwd mag worden, dat de fractie daarbij het hiervoor gestelde ernstig zal laten wegen. Naar aanleiding van het derde punt werd overeengekomen aan het partijbestuur voor te stellen: a. Een adviserend college te wil len instellen, bestaande uit 3 tot 5 personen met een algemeen repre sentatief karakter voor het katho lieke volksdeel. Dit college, dat van het partijbestuur alle ingediende wetsontwerpen ontvangt, heeft tot taak zich te beraden, of deskundige voorlichting aan de Tweede Ka mer-fractie over een bepaald on derwerp wenselijk wordt geacht; b. Voorstellen tot reglementswij ziging aan de partijraad te doen, strekkende het dagelijks bestuur van de partij met een aantal leden uit te breiden om dit college meer representatief te kunnen doen zijn voor het katholieke volksdeel; c. Te willen bevorderen, dat ook in haar nieuwe samenstelling de katholieke Kamerfracties een juis te weerspiegeling zullen zijn van het gehele, zich steeds ontwikke lende katholieke volksdeel. Voor wat het tweede punt be treft, zijn een aantal onderwerpen door de groep Steenberghe in dis cussie geweest. Daarvan moeten o.m. worden genoemd: de staatsso cialistische invloed op velerlei o.a. op charitatief gebied; bezuiniging op het staatsapparaat, vooral door krachtige inperking van het per fectionisme en doorvoering van be- leidsbezuinigingeneen vrijere prijsvorming en vrije loonvorming; een bepaalde spaardwang voor de ongehuwde, jeugdige werknemers en werkneemsters ten behoeve van de volkshuisvesting, in het bijzon der van henzelf tot aankoop van een uitzet e.d.; opvoering van de productie; verhoogde rechtsbe scherming door breder inschake ling van de onafhankelijke rechter bestrijding van de nivelleringsgeest en de collectivistische tendenzen: versterking van de positie der mid dengroepen; het primair en cen traal plaatsen van de volkshuisves ting in het sociaal en economisch beleid, opdat elk gezin beschikke over passende woonruimte; herstel van de privaat-eigendom door waarborging van de redelijke op brengsten aan huis- en grondeige naren; uitschakeling van schijn winsten als grondslag voor belas ting; belastingfaciliteiten t.b.v. het gezin en de particuliere charitas; lagere belasting voor niet-uitge- keerde winsten. In dit stadium, waarin de partij raad de programs nog niet defini tief heeft vastgesteld, wil de „groep Steenberghe" geenszins op ontoe laatbare wijze de vaststelling daar van langs demqcratische weg beïn vloeden. Zij heeft echter kennisge nomen van de beknopte samenvat ting van het ontwerp-verkiezings- program, zoals dit is medegedeeld aan de leden van de partijraad en aan de afdelingen der partij. Het beleid van de fractie en partij, dat de uitvoering der daarin vervatte punten naar geest en inhoud wil verwezenlijken, zal de groep gaar ne en actief steunen en zij meent, dat zulk een beleid de actieve steun van alle katholieke Nederlanders verdient. Het partijbestuur der K.V.P. heeft het. communiqué aanvaard en de suggesties inzake de samen werking van de K.V.P., de Kamer fractie en de „groep-Steenberghe" aangenomen. Voor zover deze sug gesties op zijn terrein liggen, zal het partijbestuur ze zo spoedig mo gelijk trachten te verwezenlijken,

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1