Engels schip bij Hoek van Holland aan de grond Dronkenschap aan boord van de „Radmar1 De koffie van de bon Gespannen toestand in Egypte De „Flying Enterprise' en haar verzekering DE EUROPESE KOLENPRODUCTIE De politieke commissie van de Verenigde Naties Ti* m Einde van de distributie Dr örees ie Hew York Botsing tussen Britse militairen en leden van Egyptische commando-eenheden' Min. Stikker voi goede moed Maximumprijs vervalt »r 800.000 dollar aan de eigenaars van het schip uitbetaald Tweemaal onderbrak Wysjinsky zijn rede om te protesteren tegen de schijnwerpers van televisietoestellen na WEERSVERWACHTING HOOGWATER. 15 8.42 16.57 20.36 10.12 16 8.41 16.59 21.48 10.23 17 8.40 17.— 23.— 10.32 KONINKLIJKE FAMILIE UIT SANKT ANTON VERTROKKEN Tachtig man personeel ontslagen Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. E ZEEUW MAANDAG 14 JANUARI 1952. 7e Jaargang No. 1933. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel m^er 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Be Nederlandse minister-presi dent, Dr W. Drees, is Zaterdag per vliegtuig te New York aange komen. Dr Drees verklaarde bij zijn aankomst, dat zijn bezoek offi cieus was, doch dat zijn bespre kingen verschillende terreinen zouden bestrijken, waarvoor in Nederland belangstelling bestaat. Het onderwerp van zijn bespre kingen kon hij niet nader aandui den dan met de woorden zaken van Europees belang, speciaal in verband met Nederland". In antwoord op een vraag zei Dr Drees. dat Nederland graag de vorming van een Europees leger verwerkelijkt zou zien, doch hij wilde niet spreken over Enge- lands weigering tot deelneming. De Nederlandse minister-presi dent zal tot 17 Januari te New York blijven. Dan gaat hij een dag naar Buffalo en twee dagen naar Pittsburgh. 21 Januari staat een bijeenkomst met Acheson en een lunch met Truman op het pro gramma. Het Engelse s.s. „Eadmar" (3667 brt. en eigendom van Ra- donicich Ltd in Londen) seinde Zaterdagavond om 22 uur, dat het bij Hoek van Holland aan de grond was gelopen. Het vroeg onmiddellijke assistentie. De „Radmar" was om 6 uur Zaterdagavond uit Rotterdam vertrokken naar Savona (Italië) met een lading pufkolen. De reddingboot „President Jan Leis" uit Hoek van Holland is uitgevaren en heeft de „Radmar" bereikt. De kapitein heeft ge vraagd, of de reddingboot in de nabijheid wilde blijven, en tevens om twee sleepboten verzocht. Tegen middernacht heeft de reddingboot drie Nederlandse opvarenden van de „Radmar" gehaald en hen naar land ge bracht. De sleepboten „Blankenburg" en „Ganges" hebben het schip inmiddels bereikt. De „Maas" die Naar het ministerie van Land- bruw, Visserij en Voedselvoor ziening mededeelt wordt de rant soenering van koffie met ingang van Maandag 14 Januari 1952 opgeheven, waarmede dus tevens een einde komt aan de tevens- middelend istributie. Na de opheffing van het cen traal distributiekantoor maakte het bedrijfschap voor granen, za den en peulvruchten voor de dis tributie van koffie gebruik van bet restant van de oude bonkaar ten. De nadelen, verbonden aan het gebruik van deze bonkaarten, die reeds twee en een half jaar geleden zijn uitgereikt, zijn te groot geworden. De bonkaarten worden thans overbodig en kun nen worden vernietigd. De overheid verwacht geen groter verbruik van koffie, aan gezien gedurende de laatste tijd de rantsoenering ongeveer tien procent van de consumentenbon den en toewijzingen aan Horeca bedrijven e.d. niet werd opgeno men. De opheffing der rantsoene ring behoeft dus niet tot groter koffieverbruik en daarmede tot besteding van meer deviezen te Iaden. Met ingang van dezelfde dag vervalt de maximumprijs voor koffie, mede omdat ook de cen trale aankoop van koffie door de •verheid zal worden beëindigd. Men dient er wel rekening mede te houden, dat bij voortzetting van de rantsoenering de maxi mumprijs zou zijn verhoogd ten gevolge van de omstandigheid, dat de voorraden koffie van de oude prjjs uitgeput zijn, zodat de binnenlandse prijs thans moet worden gebaseerd op de hogere wereldmarktprijs. De distributie van koffie begon •p 1 Juni 1940- De echte koffie werd spoedig voor een groot deel door de Duitsers weggevoerd. Onder leiding van het rijksbu- Advertentie.) satans prober I' markt- jgN brouwerijstr. 9 terneuzen J)e kapper met het aparte cachet^ onder med. toez. gedipl. haarkundige betere toiletartikelen parfumerieën reau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd werd een surrogaat gemaakt, waaraan alle deskundi gen te pas zijn gekomen. In Mei 1941 werd 250 gram van dit surrogaat per vier weken be schikbaar gesteld. Dit bleef tot Mei 1944, maar van eind 1944 af was de aanwijzing niet altijd regelmatig. In December 1944 werd de laatste bon voor koffie- surrogaat aangewezen. Menigeen die in die tijd nog op „overjarige" groene erwten be slag wist te leggen, zonderde een deel daarvan af voor het rooste ren van deze peulvruchten. Na het roosteren gingen die erwten in de koffiemolen en kon er weer een „bruin bakje" worden ge dronken. Nu de koffieöustributie wordt opgeheven, is tevens een eind ge komen aan de distributie in haar geheel, die op 14 October 1939 met de distributie van suiker (333 gram per week) begon. ook was uitgevaren, moest we gens het ruwe weer terugkeren. Toen de reddingboot de drie mannen aan wal had gebracht, is zij opnieuw uitgevaren om behulpzaam te zijn bij tot stand brengen van een verbinding tus sen de „Radmar" en de twee sleepboten. Er bestond geen di rect gevaar voor de „Radmar". Toen de „Blankenburg" een verbinding met het schip tot stand had gebracht, seinde de „Radmar" ook nog de hulp van de „Ganges" nodig te hebben. De „Ganges" antwoordde hierop, dat het uiterste in het werk zou worden gesteld, doch dat het water vermoedelijk te ondiep zou zijn om dichterbij te kunnen komen. Tegen drie uur meldde de red dingboot, dat zij naar haar post terugkeert, doch waakzaam zal blijven. De „Blankenburg" had met 't oog op de naderende eb de tros moeten losgooien, die echter in de schroef is terecht gekomen. Hierop heeft de „Blankenburg" het anker uitgeworpen, doch had geen hulp van een reddingboot nodig. Inmiddels was het nood- verkeer opgeheven. De „Radmar" meldde, dat het voorraadruim langzaam water maakt. Er is 'n hevige grondzee. Het schip maakt ook water op de stookplaat, waardoor een der vuren gedoofd moest worden. Het schip is door de N.O.-wind van Zaterdagnacht verder naar ondiep water gewerkt. Een deel van de brug van het schip is ver nield. Een aantal hutten maakt water. De „Radmar" vertoont lichte slagzij aan stuurboord zijde. De reddingboot „President Jan Leis" is Zondagmorgen behulp zaam geweest om een lijn over te brengen van de sleepboot „Maas" naar de sleepboot „Blan kenburg". De „Maas" zal de „Blankenburg" naar binnen sle pen. In de Nieuwe Waterweg lig gen gereed de sleepboot „Gan ges" en een pompvaartuig van Van der Tak's bergingsmij. Deze schepen zullen straks naar de „Radmar" gaan om hulp te ver lenen. Zondagmorgen is gebleken dat een der Nederlanders bij het uit zetten van de boot zijn enkel heeft gekneusd, zodat dokters hulp moest worden ingeroepen. Er bevindt zich nog één Neder lander aan boord. De eerste poging gistermiddag om het schip vlot te trekken, is mislukt. De sleepboot „Maas" is naar Hoek van Holland vertrok ken en de „Ganges" zal spoedig volgen. Hedenochtend zal weer een poging worden gedaan om 't Engelse schip vlot te krijgen. Verkeerde koers: gevolg stranding. De „Radmar" voer Zaterdag avond de Nieuwe Waterweg uit en ging, hoewel de koers N.W. voorlag, toch om de zuid. De seinpost van Hoek van Holland bemerkte onmiddellijk dat er iets niet in de haak moest zijn. De seinpost seinde voortdurend met een lamp om de „Radmar" te waarschuwen niet om de zuid te gaan, daar het schip dan ge vaar zou lopen op de beruchte plaat, genaamd „Maasvlakte", aan de grond te lopen. Ondanks deze waarschuwingen verander de de „Radmar" niet haar ver keerde koers en kwam de boot toch bij de „Maasvlakte" vast te zitten. De „Maasvlakte" is een plaat langs de westrand van het eiland Roozenburg, ten zuiden van de Nieuwe Waterweg. Merkwaardig is, dat de „Rad mar", die 3600 ton meet en naar aangenomen mag worden aan 'n vaarwaterdiepte van zeven en halve meter voldoende heeft, toch vastgelopen is toen er 7 en halve meter water op de „Maas vlakte" stond. Dit zou er op kun nen wijzen, dat het schip vrij diep is geladen. De „Radmar" was om 21.25 uur Zaterdagavond bui tengaats en het zat een kwartier later muurvast op de plaat. De drie Nederlandse opvaren den van het Engelse schip „Rad mar", dat Zaterdagavond op de Maasplaat aan de grond liep, be weren van boord te zijn gegaan, omdat op dit schip dronkenschap voor kwam. Nadat zij met de red dingboot „President Jan Leis" te Hoek van Holland aan land wa ren gezet, vertelden zij aan de po litie, dat diverse officieren in al coholisch opzicht lang niet brand schoon waren. Deze verklaringen worden door de autoriteiten met grote terug houdendheid beschouwd. Het is immers mogelijk, dat de drie op varenden, ondanks de stelligheid der bewering, slechts een motief wilden opgeven om het verlaten van het schip, dat niet in direct gevaar verkeerde, aanvaardbaar te maken. Een der opvarenden heeft ook tegenover een redacteur van het A.N.P. staande gehouden, dat een aantal officieren in ken nelijke staat was. Aan boord van de sleper „Blankenburg" heeft men de in druk gekregen, dat aan boord van de „Radmar" de zaak niet in orde moet zijn geweest. Bij het overbrengen van de tros werd zo onhandig en onzeker geholpen, dat de jtros tenslotte in de schroef van de sleepboot terecht kwam. Een nader onderzoek zal moe ten uitmaken, in hoeverre de ver klaring der Nederlandse schepe lingen, die de „Radmar" verlie ten, juist is. In de afgelopen 24 uur is de stryd in de Suez-kanaalzone op gelaaid. Er vond een botsing plaats tussen Britse militairen en leden van Egyptische „com mando-eenheden", waarbij 12 Egyptenaren werden gedood, 15 gewond en 41 gevangen geno men. Eén Britse militair kwam om het leven. Britse officieren Aan de eigenaars van de „Fly ing Enterprise" is 800.000 dollar of tweederde van het bedrag, waarvoor de „Flying Enterprise" was verzekerd, door een Ameri kaanse verzekeringsmaatschappij uitbetaald. Bij Britse verzeke ringsmaatschappijen was de „En terprise" voor de resterende 400.000 dollar verzekerd. Deze som dekt slechts het vergane schip, niet de lading. De heer Isbrandtsen heeft ver klaard, dat een nieuw schip van hetzelfde type op het ogenblik 5 millioen dollar kost. De kapitein van de Franse sleepboot „Abeille 25", die steeds in de buurt van de „Enterprise" en de „Turmoil" is gebleven, heeft in Brest verklaard, dat het zeer begrijpelijk was, dat kapitein Parker van de „Turmoil" gezien de stroom en wind, ook als hij de leiding van het convooi had ge had, koers zou hebben gezet naar Falmouth en niet naar Brest. Op de vraag of er meer hoop op red ding zou zijn geweest, als de „Turmoil" en de „Abeille 25" bei de hadden gesleept, antwoordde de Franse kapitein: ,,Met zijn 4.000 pk is de „Turmoil" ruim in staat een schip van zesduizend ton te slepen. Kapitein Parker slechts met een snelheid van drie knopen gevaren, omdat bij grote re snelheid de „Flying Enterpri se" gekapseisd en gezonken zou zijn". DE GESCHIEDENIS VAN DE ENTERPRISE. De Amerikaanse filmproducent en -acteur Orson Welles zou, vol gens de „Daily Herald", hebben getracht van kapitein Carlsen de rechten voor de verfilming van de geschiedenis van de „Flying Enterprise" te verkrijgen, maar hij zou evenmin succes hebben gehad als de publiciteitsbureaux, die de kapitein geweldige som men hebben aangeboden voor het verkrijgen van het recht om zijn naam te vermelden in hun reclames. Carlsen zou voorts een som van ongeveer 700.000 gulden voor auteursrechten van de geschiede nis van de „Flying Enterprise" hebben afgewezen. De commissie voor de Europese kolenproductie is op 11 Januari door de achttien Europese landen van de O.E.E.S. ingesteld. Door deze raad werden tot leden de toekomstige Franse minister voor Industriële Productie, de Duitse minister dr Erhard, als Brits ver tegenwoordiger Lord Leathers en minister Stikker tot voorzitter benoemd. Het plan is om in de komende vijf jaar de kolenproductie van de O.ElE.S.-landen met een kwart te vergroten en in die landen het kolenverbruik te beperken. Hier door zou grotere of totale onaf hankelijkheid van invoer van ko len uit landen buiten de Ö.E.E.S. In de politieke commissie van de Verenigde Naties heeft de Rus sische afgevaardigde Wysjinski Zaterdag voorgesteld, dat zou worden besloten tot een verbod van atoomwapens zodra er een internationaal controlesysteem bestaat, door middel waarvan op de handhaving van het verbod kan worden toegezien. Dit is een afwijking van de vroe gere eis, dat eerst de atoomhom wordt verboden en onmiddellijk daarna een controlestelsel in het leven wordt geroepen. Bij het indienen van zijn nieuwe „vredesplan" zeide Wysjinsky, dat zijn voorstel diende om enige me ningsverschillen tussen Oost en West uit de weg te ruimen. Andere belangrijke punten in de nieuwe Russische resolutie zijn: 1. Aan leden van de Verenigde Naties moet worden verboden deel te nemen aan het Atlantisch blok en oorlogsbases te hebben op buitenlands grondgebied. 2. De oorlog op Korea moet on middellijk worden beëindigd, de strijdkrachten moeten binnen 10 dagen van de 38ste breedtegraad worden teruggetrokken en alle buitenlandse troepen-moeten Ko rea binnen 3 maanden verlaten. 3. De ontwapeningscommissie zal niet later dan 1 Juni een ont- werp-conventie instellen betref fende het verbod van atoomwa pens, de vernietiging van bestaan de voorraden dezer wapens en de instelling van een strikte inter nationale controle. 4. Vermindering met een derde van bewapening der „Grote Vijf" binnen een jaar. 5. Een maand nadat de atoom wapens zijn verboden en de be wapening van de Grote Vijf met een derde is verminderd, moeten alle staten zich onderwerpen aan een wapentelling. 6. Instelling van een internatio naal orgaan voor toezicht op het atoomwapenverbod, de verminde ring der bewapening en de wa pentelling. Het bedoelde interna tionale orgaan zal het recht heb ben op elk gewenst ogenblik een inspectie te houden, maar het zal zich niet mogen mengen in de binnenlandse aangelegenheden van staten. 7. Het bijeenroepen van een we reldconferentie, niet later dan 15 Juli, ter bespreking van de ver mindering van wapens en strijd krachten en 't verbod van atoom wapens. 8. De Grote Vijf dienen onder elkaar een vredespact te sluiten en andere staten uit te nodigen daaraan deel te nemen. Wysjinsky verduidelijkte punt drie van zijn resolutie met de vol gende woorden: „In de resolutie wordt verzocht het verbod op de atoomwapens en het instellen van een internationale controle gelijktijdig van kracht te laten worden en de controle uit te voe ren op een duurzame basis." Wysjinsky noemde zijn voorstel een geweldige stap voorwaarts. Tweemaal onderbrak Wysjinsky zijn rede om te protesteren tegen de schijnwerpers van de televisie toestellen. „Ik kan niet behoorlijk denken of spreken, wanneer mijn ogen door deze lichten worden verblind. Wij zijn geen filmspe lers," aldus Wysjinsky. „Ik ben er van overtuigd, dat de verhou ding tot de andere delegaties zal verbeteren, wanneer wij in de ver gaderzaal niet van die lichten te lijden hebben." De voorzitter zorgde er voor, dat de televisietoestellen werden uitgeschakeld. De Amerikaanse afgevaardigde Ernest Gross beloofde, dat zijn delegatie, wanneer zij de resolu tie onder ogen krijgt, niet de ge hele nacht wakker zal blijven van het lachen. Gross zag in Wysjins- ky's woorden echter weinig teke nen van vooruitgang. Zijn dele gatie zou zich verzetten tegen elke poging, opnieuw kwesties aan de orde te brengen, waarover de commissie in haar huidige zitting reeds een besluit had genomen. Doch elke bij nadere bestudering der resolutie te ontdekken voor uitgang zou toegejuicht worden. Wat Wysjinsky over Korea had gezegd, kwam, volgens Gross, neer op een verzoek aan de com missie, terug te komen van haar besluit, de bespreking van de Ko reaanse kwestie uit te stellen. De Engelse afgevaardigde Sel- (bijv. de Ver. Staten en Polen) kunnen worden bereikt. Men acht zulks van essentieel belang voor de ontwikkeling van de industrie in de achttien landen. Verhoging van kolenproductie kan het vergroten van het aantal mijnwerkers, verdere mechanisa tie van de mijnbedrijven en in sommige gevallen verlenging van de werktijden betekenen. Verla ging van verbruik houdt bijv. het tot het uiterste benutten van brandstoffen door technische ver beteringen van fabrieksinstalla- ties in. Het is de taak van de commissie-Stikker wegen en mid delen te vinden om deze vraag stukken op te lossen. Minister mr D. U. Stikker is vol goede moed over de resultaten van het werk van de nieuwe ko lencommissie van de O.E.E.S., van welk viermanschap hij voor zitter is. Bij zijn aankomst met de étoile du nord uit Parijs te Den Haag verklaarde hij, dat het vor men van deze commissie een be langrijke stap nader tot de oplos sing van de verbruik- en produc- tïevraagstukken van steenkool in Europa is. Nu de voornaamste produce rende landen zich in deze com missie verenigd hebben krachtens besluit van de raad van de O.E.E. S., zullen studie van het uitge brachte rapport en de daaraan verbonden arbeid sneller kunnen verlopen en practische voorstel len bespoedigd kunnen worden. Meer kan ik voorlopig niet ver tellen, maar ik heb er alle hoop op, dat deze samenwerking in kleine kring op hoog niveau goe de resultaten zal opleveren. II verklaarden later nadrukkelijk dat dit een gevecht in de volle militaire zin van het woord was. De Egyptenaren vochten vast beraden. Britse veteranen, die de strijd in Palestina hebben meege maakt, zeide dat het gevecht he viger was dan welk treffen ook tussen Joden en Britten in dat land. De Egyptische „comman do's" voerden aanvallen uit op Britse verdedigingsstellingen en waterleidingwerken nabij de reusachtige Britse opslagplaats van voorraden te Tel el Kebir. Men verwacht dat de aanvallen der Egyptische commando-een heden in de kanaalzone heviger zullen worden. Nadat de Egyptische comman do-eenheden uiteen waren gesla gen, trachtten de restanten hun ner troepen door het prikkel draad om de opslagplaats te Tel el Kebir te breken. Zij faalden hierin en verloren vier doden. De Britse militairen maakten wapens (waaronder stenguns en geweren) en voorwerpen voor het verrichten van sabotage buit. Zaterdag hebben Britse troepen opnieuw in twee Egyptische dor pen ten Zuiden van het zoetwater kanaal gezocht naar wapens en munitie, die gebruikt zouden kun nen worden voor aanvallen op Britse convooien. Ook Vrijdag is in deze plaats een razzia gehou den. De dorpen zijn gelegen aan de weg van Ismailia naar Aboe Soe- weir. Een Britse militaire woord voerder heeft verklaard, dat slechts drie lege patroonhulzen waren gevonden. Drie verdachte personen werden voor een ver hoor vastgehouden. Bij een aanval door Egyptische verzetslieden op het rangeersta tion van Tel el Kebir zijn Zater dagochtend twee Britse soldaten gedood en één zwaar gewond. Volgens een communiqué van het Egyptische ministerie van Binnenlandse Zaken zijn bij dit voorval drie Egyptenaren ge dood. De gevechten tussen Egyptische verzetslieden en Britse militairen hebben uren geduurd. De Britten brachten zware tanks en zware wapens vermoedelijk mortie ren en machinegeweren in de strijd. De verzetslieden beschik ten over geweren en machinege weren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Later opklaringen. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen of natte sneeuw en krachtige, in het noordwes ten van het land harde zuidelijke wind. Later wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien en overwegend matige wind rui mend naar W. of N.W. Weinig verandering van temperatuur. DINSDAG 15 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.42 4.17 4.57 5.07 n.m. 4.— 4.35 5.15 5.25 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op ondei Jan. wyn Lloyd opperde, dat Wysjins ky zijn ontwapeningsvoorstellen en het voorstel tot duurzame con trole zou voorleggen aan de ont wapeningscommissie, en herhaal de de Britse belofte, elk voorstel te zullen bestuderen, dat de Sow- jet-Unie te goeder trouw indient. De vergadering werd hierop tot hedenmiddag 3 uur verdaagd. Koningin Juliana is gister avond in gezelschap van haar 3 oudste dochters uit Sankt Anton naar Arlberg vertrokken. Van daar zullen zij met een speciale trein naar Nederland doorreizen. Prins Bernhard vertrok even la- Ier naar Zürieh. Hij zal de terug reis per vliegtuig maken. De bevolking van Sankt Anton heeft bij het vertrek uiting gege ven aan haar sympathie jegens het populaire koninklijke gezin. Koningin Juliana en de prinses jes waren overladen met bloe men toen zij de trein in stapten GEEN REIS VAN PRINS BERNHARD NAAR ZUID-AMERIKA. Het secretariaat van Z. K. H. prins Bernhard deelt mede, dat het in een der ochtendbladen ver schenen bericht omtrent een in Augustus door de prins te onder nemen reis naar enkele Zuid- Amerikaanse landen van iedere grond ontbloot is. Aan de koninklijke lederfa- briek N.V. „Oisterwijk" zijn in 't afgelopen week-end wegens slap te in het bedrijf 80 man personeel ontslagen. Gevreesd wordt, dat hier en elders nog meer ontsla gen zullen volgen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1