Hel nramo van ÊtaScwp J ,,3flyn*9 In Panm@endjon De Regeringscrisis in België Reacties op de notawisseling "^"Akkertje ESS srss 'Uo„ ff Carlsen en Dancy sprongen van de schoorsteen DE „KAREL DOORMAN" VERTROKKEN Repatriëring van krijgsgevangenen De actie "Helpt hongerend India" De hulp aan Italië DE KONINKLIJKE FAMILIE IN OOSTENRIJK De reis van Dr. Drees naar Amerika De Amerikaanse hulp aan Perzië INDONESIË Kou gevat? VRIJDAG 11 JANUARI 1952. 7e Jaargang No. 1931. «.eUSks - Ulster N V. v/h Fi™> P. j. va, de DOOR „TURMOIL" OPGEPIKT Na een strijd van dertien dagen met de elementen is Donderdagmiddag een eind gekomen aan het drama van het Amerikaanse vrachtschip „1 lying Ln- De'hoop van de heldhaftige kapitein, Kurt Carlsen, ©m aan boord te kunnen blijven tot het m veilige haven zou zijn gesleept, vervloog toen het schip begon te zinken. Jean van Houite oPaul van Zeeland f [WEERSVERWACHTING HOOGWATER. onder op onder 16.51 15.45 8.51 16.52 16.56 9.21 16.54 18.10 9.43 16.57 20.36 10.12 16.59 21.48 10.23 De F?anse regeringsciisis DE AMERIKAANSE BASES IN ENGELAND ONTSLAG STAKENDE D.U.W.-ARBEIDERS INGETROKKEN Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Telefoon 2510 NS. 5 uur. -07.. Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 et. DE VRIJE ZEEUW Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding; Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. De zee was zeer onstuimig en er vielen zware slagregens. Carl sen en zijn Britse metgezel, stuurman Dancy van de sleep boot „Turmoil", verklaarden zich berei-d om zich met 'n hef schroef- vliegtuig van het zinkende schip te laten halen. Toen het vlieg tuig echter tengevolge van het slechte weer moest terugkeren, bleef Carlsen en Dancy geen ande re keuze dan in zee te springen. Zij waagden de sprong van de schoorsteen vlak voordat hel schip omsloeg. Na vier of vijf minuten zwemmen werden zij «loor de sleepboot „Turmoil" op gepikt. Ongeveer een kwartier na de mededeling, dat Carlsen en Dan cy fflch aan boord van de sleep boot bevonden, werd gemeld, dat de „Flying Enterprise" geheel onder water was verdwenen. Het ondergaan van het schip was een merkwaardig gezich. De boeg verhief zich plotseling vijf meter, scheen te schudden en verdween daarna onder water. Over de redding van beide mannen wordt nog het volgende gemeld. Op het bericht, dat de ..Enterprise" begon te zinken, vormden de aanwezige schepen een nauwe ring om het wrak, dat met de achtersteven het eerst langzaam in de golven ver dween. Door de zware slagzij en de hoge golven maakte de „En terprise" water door de schoor steen. Om 16.20 uur (Ned tijd) meldde de torpedoboot jager „Willard Keith": „Er zijn ge noeg schepen in de buurt om Carlsen en Dancy te redden"; om 16.16 uur: „De „Flying En terprise" met tachtig graden slagzij nog drijvende. Carlsen en Dancy staan aan stuurboord van de stuurhut"; Om 16.20 uur vmeg Radio-Landsend of de red dingsboot in zicht was, waarop de „Willard Keith" ontkennend antwoordde en meedeelde, dat de Enterprise" water maakte door de schoorsteen en dat de „Tur moil" en de „Dexterous" zich in de onmiddellijke omgeving van het zinkende schip bevonden. Om 16.30 uur meldde de „Keith Carlsen en Dancy hebben na in iee te zijn gesprongen een touw ladder van de „Turmoil bereikt en brengen zich in veiligheid Ren minuut later: „De „Filing Enterprise", die met de achter steven wegzinkt, kapseist. Carl sen en Dancy kijken van het dek van de „Turmoil" toe". Een was kwartier later seinde de Britse sleepboot, dat de „Flying Enter prise" niet meer te zien was. Ankerketting werd geen sleepkabel. In een radiogesprek tussen de „Turmoil", de „Willard Keith en de „Enterprise" was Woens dagavond nog voorgesteld, dat Carlsen bij het aanbreken van de dag moest trachten één van de ankers te vieren. De „Turmoil en de „Keith" zouden dan pogen de ankerketting op te vissen en te gebruiken als sleepkabel. Bij de pogingen om de „Enter prise" weer op sleeptouw te ne men zou dan gebruik worden ge maakt van dezelfde kabel, als waarmee het vrachtschip tevoren werd gesleept. Men was voorne mens de kabel tussen de „Tur moil" en de „Keith" te laten han gen en vervolgens te trachten Het weer toonde toen duidelijke tekenen van betering. Eén van de havenloodsen verklaarde: „Als deze verbetering twee dagen eer der zou zijn gekomen, was de „Enterprise" wellicht hier ge weest". Het bleek dat Carlsen en Dan cy zich aan boord van de Ameri kaanse torpedobootjager „Keith bevonden. Zij waren zodra rusti ger water was bereikt, van de "/Turmoil" naar de jager overge daan. De „Willard Keith" en de „Turmoil" zijn in de haven van Falmouth voor anker gegaan. Carlsen en Dancy kregen, na Donderdagmiddag om kwart voor twee verliet het vliegdek- schip „Karei Doorman" zjn lig plaats te Rotterdam, waarmee de reis naar West-Indië een aan vang nam. Aan ooord van het schip be vinden zich ook 12 „Firefly '- vliegtuigen, het eerste squadron vormend van de marine lucnt- vaartdienst, die op Bonaire wor den uitgeladen en op de Ned. Antillen gestationneerd. Ook de bemanningen van de ze vliegtuigen gaan aan boord van de „Karei Doorman" mee. Of hun gezinnen zullen volgen? Daarover is nog geen beslissing gevallen. Voor de geestelijke verzorging zijn pater Bots en Ds. F. Colen brander aan boord van het schip, dat onder commando staat van de kapitein ter zee G. Koudijs. De „Karei Doorman wordt 23 Januari te Willemstad verwacht. Donderdag hebben de V. N. op de bijeenkomst van de subcom missie voor toezicht op naleving van een bestand opnieuw de com munistische voorstellen verwor pen, „omdat zij in gebreke zi;n gebleven de aanleg van vlieg velden gedurende een bestand^ bij de besprekingen op te nemen". deze tros onder het vrachtschip 'medisch te zijn onderzocht, door te halen, in de hoop dat warme maaltijden en droge pya- men hierdoor het anker kon op- ma's en gingen vevolgens te vissen! kooi. Hedenochtend zal gezag- Niettegenstaande zijn netelige voerder Carlsen te laimoutn positie zond Carlsen een opge-i het „Welkom van een held wor- wekte boodschap uit. Hij was den bereid. verheugd, te horen, dat de gehele wereld zijn pogingen om zijn schip in veilige haven te bren- gen volgde. De twee mennen een boord van de „Enterprise" had den juist een boodschap van de moeder van Dancy ontvangen, waarin werd gezegd: „Houdt vol en zet je tanden op elkaar". Even later slaagde kapitein Carlsen er weer in naar de radiohut te kruipen en radioverbinding met de „Keith" te krijgen. Hij ver zocht aan zijn vrouw in New- Jersey het volgende telegram te sturen: „Ik verlang ernaar iets van je te horen, lieve Agnes. Ik maak het goed. Liefs voor jou en de kinderen". Ook de reddingboot van Lizard was nog uitgevaren. Donderdag morgen om 8 uur meldde deze dat zij zich op slechts enkele hon derden meters van de „Flying Enterprise" bevond, die in de storm op ongeveer 34 mijl van het zuidelijkste uiteinde van Z. W.-Engeland ronddreef. De red dingboot danste als een kurk op de hoge golven. Men heeft uitgerekend,, dat de „Enterprise" sedert Woensdag middag 14% mijl in oostelijke richting was afgedreven. Wippertoestel bij de hand. De „Satellite", een vaartuig voor aflossing van vuurtorenwachters, was van Penzance nabij Lands- end uitgevaren met een wipper- toestel. De „Satellite" kon boven dien nog een reddingboot uit zetten. Zeelieden achtten dit een veiliger manier om de beide mannen van de „Enterprise" te De president-directeur van de „Isbrandtsen Line" zeide, toen hij het slot van het drama van de Flying Enterprise" had verno men: „Bravo Carlsen". Hij ver klaarde dat Carlsen het bevel over een ander schip, dat wel licht weer, „Flying Enterprise wordt genoemd, zal krijgen. Kritiek op de „Turmoil" Het rechtse Franse „Paris Presse" en de onafhankelijke „Le Monde" hebben kritiek ge oefend op het beleid van de ge zagvoerder van de „Turmoü Beide bladen verklaren dat de „Flying Enterprise" zich op het tijdstip van ontmoeting met Britse sleepboot dichter bij Franse haven Brest, dan bij de Engelse haven Falmouth be vond. Voorts schrijven zij beide dat de Franse sleepboot „Abeille 25" eerder had moeten worden verzocht eveneens aan de sleep deel te nemen. De „Paris-Presse vindt dat „het de schijn heeft dat er een fout is begaan", terwijl Le Monde" van mening is dat typische Britse koppigheid en overdreven nationale trots de gezagvoerder van de „Turmoil een verkeerde beslissing hebben doen nemen". De communistische voorstellen kenden de verbondenen het recht toe gedurende een bestand hun oorlogsuitrusting aan te vullen, mits die uitrusting niet vergroot zou worden. De V. N.-afgevaar- digde generaal Turner deelde verslaggevers mede, dat „de moeilijkheden nu geconcentreerd zijn op de kwestie der vliegvel den." TT i. De Chinese generaal Hsieh Feng heeft herhaald, dat pogin gen'om aanleg van vliegvelden te beperken „inmenging in binnen landse aangelegenheden Noord-Korea" zouden zijn. In de bijeenkomst van de sub commissie voor de krijgsgevange nen heeft de Noordkoreaanse ge neraal Lee Sang Tsjo aan schout bij nacht Libby een lijst van 7.142 namen van Zuidkoreaanse krijgs gevangenen gegeven, waarom het geallieerde opperbevel enige tijd geleden heeft gevraagd. De lijst was in het Chinees ge- weg waren naar het front, aan gevallen. Van vliegdekschepen aan de Oostkust opgestegen vliegtuigen hebben posities aan het front aangevallen. De vliegers zouden 200 tegenstanders hebben ge dood. Aan de Westkust zetten oorlogsschepen van de V. N. de blokkade van communistische aanvoerhavens voort. Volgens Chinese kringen zou den de laatste twee weken op Koreaanse en Mandsjoerijse vliegvelden 1400 Mig 15-straal- jagers met Russische en Chinese vliegers zijnaangekomen. In Korea gesneuveld. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens ge vechten in Korea zijn gesneuveld: op 22 December 1951 de ser geant G. Teunissen, afkomstig uit Bandoeng. Teunissen was on gehuwd. op 4 Januari 1952 de eerste luitenant J. G. H. Gunning, af komstig uit Diepenveen. Te Bonn is een nota gepubli ceerd, waarin de Ver. Staten er bij de Sow jet-Unie op aandrm- gch0Ut-bij-nacht Libby heeft gen met de Ver. Naties samen gensraaj Lee meegedeeld, dat het te werken teneinde de Duitse en opperbevel van de V. N. nog Japanse krijgsgevangenen, die werj^j; aan de lijsten, waarom de zich nog in de Sow jet-Unie be- communisten reeds enige malen vinden, naar huis te laten gaan. hebben gevraagd en hem beloofd, -- De Amerikaanse regering ver- zo spoedig mogelijk de 44.00a zoekt de Sowj et-Unie om, niet-namen te zullen verschaffen, tegenstaande haar vorige*wei-, gering, samen te werken met en Weinig activiteit aan het Iront. steun te geven aan de commis- j Aan het front in Korea is het sie der V. N. voor krijgsgevange- rustig) nu de actie aan het Wes- nen, die 21 Januari te Geneve teli;jk front is verlopen, bijeenkomt om de repatriëring Superforten hebben een spoor- van krijgsgevangenen te bespre- weg hij Soentsjon in Noordwest ken. Korea gebombardeerd. Zij wer- Rusland deelde, 5 Mei 1950 den hevig door luchtafweer be- mee, dat zich nog slechts 13.548 schoten. Jachtbommenwerpers Duitse krijgsgevangenen in de van de Verbondenen hebben bq Sowj et-Unie bevonden en dat het licht van parachutefakkels deze mensen gevangenisstraffen vrachtauto's en treinen, die op uitzaten of te zwak waren^om naar huis terug te keren. Vol- gens W.-Duitsland en de Wes-' telijke geallieerden moet dit KOU GEiVAT. aantal groter zijn. Een woordvoerder van het- Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld, dat Engeland de Amerikaanse tap volledig steunt. Uit New York is gemeld, dat gisteren de raad van onderzoek van de Amerikaanse kustwacht een onderzoek naar het ongeval met de „Flying Enterprise" is be gonnen. Verwacht wordt, dat de dertig leden van de bemanning, „n,,c die Woensdag in New York zijn h.l.n dïï" oppiSSn V het aangek als getulgen water. De „Satellite" is in de buurt van de „Enterprise bleven, tot de mannen in veilig heid waren. Kapitein Carlsen had kort na dat hij was opgepikt een radio- telefonisch gesprek met zijn ou ders. Hij deelde hun mee, dat al les in orde was. Zijn echtgenote hoorde het nieuws van de red- dins via Ds Kirkegaard Jensen 0 T --A.1to optreden. De waarde van het schip en la ding werd geschat op drie tot 4 millioen dollar. Het schip was door een groep firma's in New England voor 1.250.000 dollar verzekerd en vervoerde 2.600 ton goederen, waaronder 50 ton kof fie, ruw ijzer en meubelen. „Carlsen-bier", Een brouwerij in Aarhus (Jut- van de Deense Lutherse kerk te land) heeft besloten ter ere van Perth Amboy (Nw Jersey). Zij kapitein Carlsen van de „Flying was sinds verscheidene dagen j?n^erprise" een speciaal brouw- ongesteld tngevolge van de span- j exportbier te vervaardigen nir.g over het lot van haar man. -Tr— Aankomst te Falmouth. De „Turmoil" is gisteravond in de haven van Falmouth gearri veerd. Duizenden mensen ston- vele honderdduizenden Bedek keel en borst met de pijnstillende Thermogène; cie weldadige warmte verjaagt ver- Per 1 Januari 1952 heeft de Ha ja („Haagse Jeugdactie") de actie ten bate van hongerend India afgesloten op 34.665,63. Inmiddels zijn voor dit doel nog enige bedragen ontvangen, welke ten spoedigste aan de Nederlandse Jeugdgemeenschap ter beschikking zullen worden gesteld. Voor het overgemaakte be drag kon worden aangeschaft: 1. 1460 Kisten kabeljauw (35.040 blikken, d.i. 18.250 kg)2. 20.000 kg Soeppoeder (grondstof voor 600.000 liter); 3. 350 Kisten on gesuikerde gecondenseerde melk (16.800 blikken, d.i. 8750 kg); 4. 220 Kisten gesuikerde geconden seerde melk (10.560 blikken, d.i. 5940 kg) Totaal 52.950 kg geconcen treerde voeding. De gehele koninklijke familie heeft Woensdag in de Voralberg per auto een uitstapje gemaakt naar Zurs, om daar de ski's on der te binden. Prinses Margriet toonde hier bij, dat de fraaie prestatie, die zij enkele dagen geleden bij een slalom-afdaling leverde, geen „uitschieter" was, want zonder schroom liet zij zich in Zurs met de skilift omhoog brengen en maakte de afdaling zonder ook maar één enkele keer te vallen. De Prins is weer geheel her steld en maakt gemiddeld vijf afdalingen per dag. Woensdagmiddag bracht de koninklijke familie een bezoek aan het huis van de skileraar van de Koningin, de heer Fun- der, waar oudergewoonte de „jause" (koffiemaaltijd) werd gebruikt. De tocht naar het huis van de heer Funder werd per arreslee gemaakt. Ook 's avonds was de familie weer bijeen in de grote bar van Hotel Post. Het muziekkorps uit Witter, dat vorig jaar aan een concours in Nederland heeft deelgeno men, gaf hier een uitvoering van bekende Tyrolse muziek. De grote drukte in Sankt An ton is nu wel geheel voorbij. In Hotel Post zijn weer volop ka mers beschikbaar en de meeste particuliere pensions hebben geen touristen meer in huis. Er is verscheidene dagen in Sankt Anton geen sneeuw gevallen, zodat men met verlangen naar een volgende lading uitziet. dat „Carlsen-bier" zal heten. Een zending van het bier zal naar En- geland worden gezonden om door de Britse vertegenwoordiger van de brouwerij aan kapitein Hon'ïn de regen op de pieren te Carlsen bij aankomst in Enge- ton1S. de vlaggen ui,. in dn handel komen. Koning Boudewijn heeft Donder dagmiddag in audiëntie ten paleize ontvangen de gewezen premier Gaston Eyskens en Cyriel van Overbergh, minister van Staat. De koning za! zijn consultaties van- daag voortzetten. Het neutrale blad „Le Soir" wijst erop dat de opschorting van de ko ning van zijn beslissing, het ont slag van het kabinet Pholien al of niet te aanvaarden, ongebruikelijk is Gewoonlijk accepteert de koning het ontslag en verzoekt hij de mi nisters de lopende zaken af te nan- delen. Indien de koning een ontslag weigert, dient hij aan de eerste nu- nister schriftelijk de reden mede te delen, welke daarna publiek wor- den gemaakt. „Le Soir" maakt uit c:n.: ito»-» Hoi De minister president, Dr. W. Drees, zal hedenavond van Schiphol vertrekken voor zijn on officieel bezoek aan de Ver enigde Staten van Amerika. Op het programma komen o.a. voor een lunch met president Truman en een reis naar Pittsburgh. Dr. Drees komt morgen in New-York aan. Hij zal een be zoek brengen aan Bridgeport medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig Van Vrijdagochtend lot Vrijdagavond. Enige regen. Overwegend zwaar bewolkt met no en dan enige regen. Matige tot krachtige Zuidwestelijke tot Wes- - ----= keftjke wind. Ongeveer dezelfde I (Connecticut), een typisch voor- temperatuur als Donderdag. I beeld van een kleine Amerikaan- ZATERDAG 12 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 1.58 Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON- EN MAANSTANDEN 2.33 3.13 3.23 2.18 2.53 3.33 3.43 ZON op Jan. 11 8.44 12 8.44 13 8.43 15 8.42 16 8.41 MAAN se industriestad. Vervolgens zal hij deelnemen aan een lunch met David Dubinsky, voorzitter van de „International Workers Union" en andere leiders van vakverenigingen in New-York. Hij zal eveneens een bezoek brengen aan de afdeling opvoe ding en het gezondheidscentrum van deze vakbond. De minister-president zal ver der aanzitten aan een diner van de Nederlandse club in New- York en een bezoek brengen aan burgemeester Vincent R. Impel- literi. Ook zal hij deelnemen aan „Netherland-America Founda tion" en hij zal de raad voor bui tenlandse betrekkingen (.'Coun cil and Foreign Relations toe- spreken-ittsburgh Dr. Drees enkele staalfabrieken bezoeken alsmede het nationale hoofd kwartier van de „United Steel- workers". In Washington volgt dan een bezoek aan president Truman en aan minster Acheson en aanzit ten aan een lunch met de presi dent en verscheidene leden van het kabinet. Dr. Drees zal tevens een informeel bezoek brengen aan een militair trainingskamp in de omgeving van Washington. Hij zal verder aanzitten aan een diner bijwonen, dat ter gelegen- de Nederlandse ambassadeur. Tenslotte zal Dr. Drees het dier bijwonen, dat ter gelegen heid van de jaarlijkse toeken ning van de Willem de Zwijger- prijs wordt gegeven deze afwflking van deze normale gang van zaken op, dat de jonge koning zich eerst op de hoogte wil stellen van de stand der crisis m de CVP Het blad stelt verder in het licht, dat de heer Pholien nog steeds be reid blijkt te zijn „het demissionaire kabinet" te versterken. Woensdag zou de Belgische premier er mee bezig zijn geweest, portefeuil esaan te bieden aan sommige candidaten. Le Soir" onderstreept nog, dat een van de merkwaardigste aspec ten van deze regeringscrisis is, dat de katholieke regering met is ge vallen na een motie van wanta ou wen in een van de Kamers of door een aanval van de oppositie, doch het slachtoffer is geworden van on enigheid tussen de conservatieven en progressieve elementen in de Christelijke Volkspartij zelf. Vol- eens het blad bestaat er op het ogenblik in de C.V.P nog steeds een sterke stroming, die de oud- ministers Eyskens en Duvieusart buiten een nieuwe C.V.P.-regermg willen houden, omdat zij hun een „slappe en dubbelzinnige houding in de koningskwestie verwijten. Naar te Brussel wordt vernomen, zou Gaston Eyskens geweigerd hebben als kabinetsformateur op to treden. Hij zou verklaard hebben geen eerste minister te willen zijn met een deel van het partijbestuur van de C.V.P. tegen zich. Wel zou den hij en Duvieusart erin hebben toegestemd deel uit te maken van een nieuw kabinet als minister. De koning zou voor de benoeming van een kabinetsformateur thans de keuze hebben uit de huidige mi nister van Financiën Jean van Houtte, de minister van Buiten landse Zaken Paul van Zeeland en de minister van Onderwijs Pierre Harmei. Vier nationale Roode Kruis verenigingen hebben hulp ver leend bij de rampen, die Italië het laatst van het vorig jaar hebben getroffen. Daaronder slaat Nederland, waar de bevolking een bedrag van ongeveer 475.000 bijeen bracht, een goed figuur. De binnenkomende bedragen zijn gedeeltelijk in geld overge maakt aan het Italiaanse Roode Kruis, andersdeels zijn zij be steed voor de hulpverlening in natura, waarvoor de orders bij de Nederlandse industrie wer den geplaatst De leider van de Volksrepublikei nen (M.R.P.) Georges Bidault, de vierde politicu's, die door president Auriol is aangezocht om een nieu we regering te vormen, heeft Don derdag de gehele dag overleg ge pleegd met politieke leiders. Tegen over de pers verklaarde hij, dat hij niet verwachtte in dit vroege sta dium te zullen slagen. Politieke waarnemers verwach ten, dat het tenminste nog wel 2 weken zal duren voordat een nieuw kabinet zal zijn gevormd. Bidault geeft informatieve opdracht terug. Georges Bidault heeft de hem door president Auriol verstrekte informatieve opdracht tot het vor men van een nieuwe Franse rege ring teruggegeven. Generaal De Lattre de Tassig- ny de opperbevelhebber der strijd krachten van de Franse Unie in In- do-China, heeft het Heilig Oliesel ontvangen. Dit is uit de naaste om geving van de generaal vernomen. „Dakota "van IjnDublin Londen Een „Dakota" van de lijn Dublin Northolt (Londen) is Donderdag avond boven Wales omlaag ge stort. Gemeend wordt dat zich 25 passagiers en een uit drie koppen bestaande bemanning aan boord De volgende week zal nog een p|^oaéen partij goederen worden verzon-Militairen en burgers zoeken in den, waaronder 3000 wollen de - (je heuvels van Wales naar het kens en 3000 paar schoenen. wrak. De Indonesische pers wijdt veel aandacht aan dc notawisseling tussen de Nederlandse en de In donesische regeringen. Ook in de gangen van het parlement wer den Donderdag de nota's druk besproken, doch over het alge meen bleken de fractievoorzit ters niet bereid commentaar te leveren. De voorzitter van de In officiële Amerikaanse krin gen te Teheran is verklaard, dat de besprekingen over Ameri kaanse hulp aan Perzië z.jn ge schort. En woordvoerder van de Per zische regering (de minister van verbindingen, Blsjeri) heeft Don derdagmorgen verklaard, dat „de Perzische regering categorisch ontkent, dat in de laatste dagen Britse voorstellen over het olie- vraagstuk in Perzië zijn ontvan gen Hij wilde geen commentaar de Woensdag door Naar vernomen wordt is bij een bespreking tussen Truman, Churchill, Acheson en Eden de kwestie van het gebruik van atoombommen door in Enge land gestationneerde Ameri kaanse vliegtuigen aangesneden. Men meent te weten, dat Tru man zich op aandringen van Churchill heeft verbonden om~dn" "zafhet grootste gedeelte de Britse regering te «raadpte-dzeal dienu het gen", aivorens^ij een eventueelwerk hervatten> met in- De minister-president zal op 24 vereri ^op Engeland gezonden Januari naar Nederland terug- bepaalde Britse activi- keren. Iteiten in Perzië. Bij de D.U.W.-inspectie te As sen is van de minister van We deropbouw bericht ingekomen, dat het ontslag van de staken de arbeiders van de D.U.W.-ob jecten Orvelterveld en Mantin- gerveld in Drente is ingetrok- l«en. Van 27 stakers was een ver zoek om herplaatsing bij de D.U.W. niet ingekomen. Daar de objecten vrijwel alle bezet conflict van Britse vliegvelden af de atoombom te gebruiken. EEN DIERENVRIEND. Gisteren geraakte een hond aan de Haringkade te water. De 19-jarige R. R. sprong het dier na en slaagde erin de hond te redden. Toen de hond aan de eigenaar werd teruggegeven, had deze niet anders op te merken dan: ,Was hij maar verzope". sectie buitenlandse zaken, mr. Sunarjo (P.N.I.), zeide dat hij niet optimistisch was over de bespre kingen. Hij meende, dat Neder land Nieuw-Guinea wil behou den eii daartoe eventueel de Unie opheffen. 1-Iij achtte een opzegging der Unie geheel in overeenstemming met de zelfstandigheidspolitiek van Indonesië. Het argument, dat een unilaterale verbreking van de Unie de besprekingen over Nieuw-Guinea zou bemoeilijken, achtte hij onjuist. Mr. Sunarjo besloot met de overtuiging uit te spreken, dat Nieuw-Guinea. bij Indonesië zal komen. „Indonesië kan daarbij rekenen op de steun van alle landen van Azië en verscheidene Europese landen". De correspondent van „Mer- deka" in Nederland schrijft, dat de oorzaak van de plotselinge bereidheid van Nederland om de besprekingen aan te vangen, moet worden gezocht in de inter nationale ontwikkeling, waarbij hij verwijst naar de besprekin gen tussen president Truman en Churchill, waarbij ook de verde- de Pacific en Zuid gang van Maandag a.s. in de sociale bijstandsregeling vallen diging van of een overbruggingsuitkering Oost-Azië wrd besproken, ontvangen. j „Zeker is, dat daarbij ook Irian Namens alle arbeiders van de ter sprake is gekomen en wij D.U.W.-objecten, vallende onder iiunnen niet ver mis zijn» indien de inspectie Assen, is een ver- w;j ^et zo stellen, dat het in het zoek bij deze inspectie inge- witte Huis niet gaat om de vraag diend om de werktijdenregeling 0f West-Irian tot Nederland, dan iets te verschuiven, d.w.z. 'smor- wel tot Indonesië behoort, maar gens een kwartier eerder be- wie in staat is Irian te verdedi- ginnen en 's avonds een kwar- gen bij een eventuele aanval van tier eerder eindigen. Dit verzoek vijanden der democratie", aldus is ingewilligd. I het blad.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1