De wapenlossingen in Tandjong Piiok FLYING ENTERPRISE gag s Voortgang op de weg naar vrede Notawisseling tussen Nederland en Indonesië Speelbal van wind en golven De jaarlijkse boodschap van frisman 12 Duitse mijnwerkers ingesloten Sibajak in Curacao Brits schip vraagt om hulp Op 15 December 1951 heeft de hoge commissaris in Indonesië in opdracht van de Nederl. regering aan de regering van de republiek Indonesië verzocht mede te delen, of de lossing uit het s.s. „Blitar van een hoeveelheid ontplofbare stoffen en vuurwapens, bestemd voor Nieuw-Guinea, in haar opdracht ge schiedde dan wel door haar gesanctionneerd werd, en zo ja, op welke gronden. Rewzensigaar voor Churchill De bomaansIagenteSaigon WEERSVERWACHTING HOOGWATER. op onder op onder Jan. 8.09 10 8.45 16.49 14.42 11 8.44 16.51 15.45 8.51 12 8.44 16.52 16.56 9.21 13 8.43 16.54 18.10 9.43 14 8.43 16.55 19.23 9.59 Britse voorstellen inzake oliegescHil met Perzië DE POLITIEKE COMMISSIE reaanse oorlog vorworpon. - Communiqué over de Brits-Amerikaanse besprekingen HAVENARBEIDERS TOT STAKING AANGEZET Frankering bij Abonnement: Ter neuzen Directe '.r-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. ZEEUW DONDERDAG 10 JANUARI 1952. 7e Jaargang No. 1930. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel m^er 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. •e Nederlandse regering achtte houding tussen Nederland en In- desse maatregel in strijd met de donesië te bewerkstelligen volkenrechtelijke beginselen, aangezien het hier een geval be trof van vervoer van goederen in transit zonder overlading. Het principe van de vrije door- vaer is neergelegd in het door- teruggave van de uit beide sche ver rsta tuut van Barcelona van geloste eigendommen van de 1*21. Dit Drincme was van toe- Ncdor]andse staat onverkort te NIEUWE NEDERLANDSE NOTA. In een tweede nota zegt de regering onder meer: De Neder landse regering meent haar eis tot 1921. Dit principe was passing op de onderhavige la ding, aangezien de wapenen en ammunitie bestemd waren voor de uitvoering van de normale overheidstaak. Het beroep, door de Indonesi sche defensie-autoriteiten gedaan op een verordening van de leger commandant van 1949, achtte onze regering onhoudbaar, aan gezien deze verordening alleen betrekking heeft op de invoer in- e* het vervoer binnen Indonesië. In de Indonesische nota van 4 Januari wordt o.m. geantwoord: Bij aankomst van de „Blitar" heeft de gezagvoerder verzuimd mededeling te doen van de voor Irian bestemde lading van wa pens en ontplofbare stoffen, moeten handhaven. Zij kan zich dan ook niet neerleggen bij de mening van de Indonesische re gering, dat deze haar uiteinde lijke beslissing over de aange houden goederen zou moeten op schorten. Evenmin als de Indonesische van de Indonesische regering, dat zij „pijnlijk is getroffen, dat de Nederlandse regering deze onge zochte incidenten te baat heeft genomen om de onderhandelin gen tot dusver nog geen voort gang te doen vinden", merkt de Nederlandse regering op, dat in de aangehaalde woorden ten on rechte wordt gesuggereerd, dat Nederland gebruik heeft willen maken van voorwendselen om de besprekingen in Den Haag te vertragen. De Nederlandse rege ring moet er op wijzen, dat de Indonesische regering gedurende bijna een maand haar motieven voor deze aanhoudingen niet ter kennis van de Nederlandse rege ring heeft gébracht en deze ge durende die periode dus gedwon-1 12 ingeslotenen gen was de vermoedelijke be weegreden daarvoor te beoorde len aan de hand van diverse uit latingen van semi-officiele per sonen in Indonesië. Uit deze uit latingen moest n.l. worden op gemaakt, dat Nederlandse wa penzendingen, bestemd voor Nieuw-Guinea, betrekking had den op vervoer naar Indonesisch territoir, welke motivering, in dien de Indonesische regering Woensdag is de door tabaksfabri kanten van Tampa (Florida) spe ciaal voor Churchill gemaakte reu- zensigaar van 40 cm aan Churchill overhandigd. Behalve deze reuzen- sigaar heelt hij nog een kist met sigaren van normale afmetingen cadeau gekregen. Dinsdag zijn door een instor ting in de Bismarck-mijn te Gelsenkirchen 12 mijnwerkers ingesloten. Het schijnt, dat geen van hen ernstig is gewond. Reddingsploegen zijn er in ge slaagd een buis te drijven door de blokkerende kolenmassa en contact te krijgen met de inge- Volgens om 17 uur te Fal-het water te springen. Het mouth ontvangen berichten dichtstbijzijnde escortevaai tuig dreef de „Flying Enterprise" zal hen dan bij het licht van ae hulpeloos weg van de Britse kust sterke schijnwerpers van ae „Wil- - i in fip richting van Frankrijk met lard Keith" pogen op te pikkeB. sleep zich 57 mijl van Falmouth, i snelheid dat het De officier van de torpedoboot- De tros brak, nadat de Turmoü e„n ^anig^ snetneia, tenslotte mede [lat het slepen had hervat na dne uur ^"b^ehoutof Kapitein de „Enterprise" wat dieper in het bijdraaien, tijdens welke men ui schip byte houden. Kap__ De ouders van kapt. Carlsen in Falmouth. Toen de sleeptros Woensdag morgen vroeg brak, bevond de zware zeeën uit de koers was ge dreven. Een woordvoerder van de Ame rikaanse marine verklaarde, datnieuwe sleepkabel te tevestigen, de Willard Keith onmiddellijk meldt Reuter nader, dat inder maatregelen zou nemen om kapi- daad de kabel een ogenblik op d tein Carlsen en stuurman Dancy „Flying Enterprise van de Enterprise te halen, in- doch weggleed, voordat hij kon Carlsen "is de uitputting nabij. water ligt en dat de slagzij van In verband met een vroeger be- het vaartuig, die gemiddeld zes- richt, dat het gelukt was een tig graden bedraagt, zo dien er direct gevaar voor beide mannen zou ontstaan. De ouders van kapitein Carlsen worden vastgemaakt. Admiraal Robert Carney, op- Hat ror-ken' perbevelhebber der Noordatlan- werd gezegd, dat Carlsen ik^ho ctriirikrachten in het ge- horloge nat was geworden tot tachtig graden en mogelijk 'n weinig meer toeneemt. In een mededeling van de „Wil lard Keith" wordt melding ge maakt van de eerste boodschap van kapitein Carlsen sinds Woensdagmorgen 11 uur. Hierin dat Carlsen's pols en stil zijn in Falmouth aangekomen, tische strijdkrachten in het ge- blijven staan waardoor hij waar zij in een hotelletje, dat uit- bied van Zuid-Europa, heeft ka- was blqven s^nVoTgeiL het af I ziet op de baai van Falmouth, pitein Carlsen de volgende bood rnk„n schema in verbinding oppervlakte zijn ge- Q eduldi de aankomst van schap doen toekomen: „Uw moed p tp treden. Het veilig en wel regering Jfrom'Set' houdingen te verscherpen. maar om „aar fereid. zij vraagt zich af, of het hand haven van een toestand, welke in strijd is met de beginselen van volkenrecht en met de gebruike lijke practijken in het verkeer tussen bevriende naties, niet eer der tot een verscherping van deze heid tot het entameren van be sprekingen in te trekken. Nu uit de nota van de Indone sische regering blijkt dat een dergelijk verband tussen het op treden ten aanzien van de beide schepen en de materie van de onderhandelingen niet aanwezig verhoudingen leidt dan een on- wa'frtoc'hij voVgens de'bestaande ^^N^rl^ndse'Bering ver- is, is de Nederlandse regering in bepalingen verplicht s. I ^efnzetfingen de voor de Indonesische ^regenng ^^uiterste moete op een goed spoor te brengen, men eigendommen van de Neder naar de opperviasue zijn g<=- ongedu]dig op de aankomst van schap doen toesomen. „uw mocu treden, bracht. Zij hadden slechts lichte de* Flyinf Enterprise" wachtten. I evenaart de grote verrichtingen met de „Keitn te treoe kwetsuren opgelopen. - - - 1J„ai horloge nep nu ecmei Een eer der bevrijders man was ernstig gewond. De „Sibajak", met Nederland- ruwijzer, kunstwerken en anti- bijdragen ^ehet fvenïren of geveer 4 scheermesjes nodig had onzer^TOTOuders"? hete^uSÏ Gisteravond was de toestand en wilde kewifiar^fKeith van dien aard, dat kapitein Carl- boord van de „Willard Ke.th, sen niet langer aan dek durf de wann^ zijschip de haven be- quiteiten aan boord. Om twaalf uur Woensdagmid dag seinde de kustwacht van Cornwall, dat de „Flying Enter prise zich op 25 mijl ten Z.O. van de Sciüy-eilanden be- se emigranten voor Nw.-Zeeland vond. Het schip dreef, een speel se emi0raiitcn vw bal voor de krachtige wind, op ia rvinsHatrmifldas in voor ae macnuge wuiu, up ^an^^d\'^Dn"^ nanic- slechts enkele mijlen afstand van de haven van Curacao aange komen. Verder meende deze gezag vierder de vraag, of er zich wa- zullen ziin pens en munitie aan k°^Lt *5 sen, dat de thans in beslag geno- v«nden, ontkennend te moeten „jrAnjnmml>n Van de Neder- beantwoorden. Aangezien echter bij onder zoek is gebleken, dat de mede deling van meerbedoelde gezag voerder niet op waarheid berust te, is gerechtvaardigde twijfel ontstaan of de in de lijst van de nota van het h.c. d.d. 15 De cember 1951 vermelde goederen inderdaad voor uitoefening der normale overheidstaak bestemd zouden zijn. De Indonesische regering heeft gemeend voor de handhaving van de veiligheid in Indonesië de maatregel van de havencomman dant te Tandjong PrioK te moe ten sanctionneren. Een strafvervolging van de ge zagvoerder van de „Blitar" is ge heel in handen der Indonesische justitiële autoriteiten. De .beslissing ten aanzien van de Talisse kon geen andere zijn. Anders dan bij de „Blitar" is de voor particuliere be stemde lading springstoffen van de Talisse voor Irian vrij gegeven, zodat in dit geval aan houding zich beperkt tot een klein gedeelte van de 170 ton la ding, welke door de Talisse is aangevoerd. Door de gespannen atmosfeer, die intussen is geschapen, meent de Indonesische regering de be slissing over de aangehouden goederen te moeten opschorten. Het zou niet van wijs beleid ge tuigen, indien in de gegeven om standigheden een beslissing werd geforceerd, welke mogelijk tot verscherping van de verhoudin gen zou leiden. Intussen is de Indonesische re gering pijnlijk getroffen dat de Nederlandse regering deze onge zochte incidenten te baat heeft genomen om de onderhandelin gen nog geen voortgang te doen vinden. De Indonesische regering stelt er prijs op te verklaren, dat de bedoeling der onderhandelingen juist is om een goede verstand van haar kant bereid de inciden men eigenuommen van ue a „n m..( de landse staat zullen worden terug-1 ten met de a,s w.n Het Britse stoomschip „Audacty" meldt, dat het onmiddellijk hulp nodig beeft, daar het water maakt. Het bevindt zich 52 mijl noordoos telijk van het eilandje Small, dat ten westen van Argyll (West- Schotland) ligt. Het Britse schip „Rockabili seinde, dat het in de nabijheid van de Audacity" was en zou trachten het schip op sleeptouw te nemen. Xhtde Indonesische regering1 'zaak, ^'kekanworden behan- nnverliooot niet bereid gevonden deld, onafhankelijk van ue ma worden een dergelijke beslissing terie, waarop e voorgen te nemen, dan overweegt de Ne derlandse regering de zaak te onderwerpen aan de daartoe be voegde rechtelijke instantie. De nota gaat dan aldus verder: Ten aanzien van de mededeling de voorgenomen onderhandelingen zijn gericht. Zij is dan ook bereid om han gende de oplossing van de ge noemde incidenten harerzijds contact op te nemen met prof. Supomo, teneinde de besprekin gen een aanvang te doen nemen. Volgens de laatste berichten zijn door de bomaanslagen vijf perso nen om het leven gekomen (twee van hen zijn Fransen) en dertig personen gewond. In totaal zijn door de politie ne gen personen gearresteerd. Drie van hen bevonden zich op de plaats van de aanslagen. de gevaarlijke rotsen van Lizard, waar in de loop der eeuwen reeds vele schepen te pletter zijn gesla gen. Op het rollende dek vochten kapitein Carlsen en stuurman Dancy om een lijn van de sleep boot aan boord te krijgen. Een vliegtuig van de B.B.C. dat boven de „Flying Enterprise" heeft gevlogen, heeft geen sleep kabel gezien. Het schip lag bijna helemaal op zijn kant. De kust wacht van Cornwall had eerder gemeld, dat de „Flying Enter prise opnieuw op sleeptouw was genomen. Hoge zeeën stortten zich over het gehavende schip. Een des kundige op het gebied van de scheepvaart verklaarde: „Het ligt in de schoot van de Goden verborgen, of zij het zal halen of niet". te komen. De Amerikaanse torpedoboot- jager „Willard Keith" meldde, dat de golven zes tot zeven me ter hoog waren. Het was onmo gelijk een sleepkabel over te brengen in dit weer. De „Flying Enterprise" stamp te meer dan tevoren en lag wat dieper in het water. De „Willard Keith" deelde voorts mee, dat er sinds Woensdagmorgen 11 uur geen radiocontact met kapitein Carlsen was geweest. Bergingsdeskundigen zijn van mening, dat er tenminste vier of vijf mannen aan boord van de medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagoch tend tot Donderdagavond. Buiig weer. Wisselende bewolking met nu en dan buien, sommige met onweer, hagel of natte sneeuw. Matige tot krachtige en vooral langs de kust nu en dan harde Westelijke tot Noordwestelijke wind. Iets kouder. VRIJDAG 11 JANUARI. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.23 1.58 2.38 2.48 n.m. 1.39 2.14 2.54 3.04 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN President Truman lieeft giste ren in zijn jaarlijkse „state of the union" (boodschap aan het con gres) een program ontvouwd voor het versterken van de niet- communis tische wereld tegen mogelijke agressie door voortge zette militaire en economische hulp en door het opvoeren van de Amerikaanse oorlogsproductie en de sterkte van de Amerikaan se strijdkrachten. De boodschap heeft ten doel het wetgevende program van de regering voor het komende jaar uit te stippelen. De president zegt dat, terwijl de Sowjet-Unie haar gewapende macht vergroot en meer vliegtui gen produceert dan de niet-com- munistische wereld, de defensie voorbereiding in de Verenigde Staten nog verre van volledig is. Er is in de Verenigde Staten vertraging bij het ontwerpen en produceren van de nieuwste ty pen vliegtuigen en tanks, terwijl werktuigmachines en grondstof fen schaars zijn. De wereld, aldus de president, loopt nog steeds in de schaduw van een nieuwe we reldoorlog. Ondanks de in 1951 gemaakte winst kon de niet-com- munistische wereld in 1952 alles verliezen, als zij versaagde. Amerika is vastbesloten de communisten in Korea te blijven bevechten, tot er een wapenstil stand kan worden gesloten, die „een einde maakt aan de agressie en de veiligheid van onze strijd krachten en van Korea waar borgt", aldus de president. Ame rika zal blijven streven naar een regeling voor Korea volgens het handvest van de V. N. Truman hernieuwde de uitno diging van het Westen aan de Sowjet-Unie om het plan tot ver mindering van en toezicht op alle wapens te aanvaarden onder in stelling van een doeltreffend in spectie-systeem. Zolang de Sowjet-Unie geen doeltreffend ontwapeningsvoor stel aanvaardde en niet mede werkte aan een vreedzame oplos sing van geschillen, konden de Verenigde Staten niet anders doen dan de defensie versterken. Op het gebied van de buiten landse politiek stelt president Truman het volgende voor: 1. Voortzetting van de militai re en economische hulp aan Europa, het Midden-Oosten en en aan Amerika's het Verre Oosten grondig be- West-Europa vrienden in andere delen van de wereld. 2. Hulp en aanmoediging bij het streven naar een sterk en verenigd Europa. 3. Meer gelden voor techni sche hulp aan minder ontwikkel de gebieden. 4. Uitbreiding van het werk van „De stem van Amerika" door „boodschappen van hoop en waarheid naar de mensen achter het ijzeren gordijn te zenden". Wat de binnenlandse politiek aangaat stelt de president voor: 1. Versterking van de land-, zee- en luchtstrijdkrachten, met nadruk op de luchtmacht. 2. Verdubbeling van de mili taire productie in het volgend jaar. 3. Beperking van de hoeveel heid goederen voor de burgerlijke markt teneinde meer grondstof fen voor de defensie te kunnen gebruiken. 4. Beteugeling van inflatie door strengere wetten tegen stij ging van prijzen, winsten lonen. 5. Hoge belastingen en een billijke verdeling van de lasten. 6. Uitbreiding van de burger lijke rechten van minderheids groepen, waaronder de negers. 7. Wetten tot verbetering van de landbouwproductie, bodembe- houd, eleetrificatie van platte landsgebieden en landbouwkun dig onderzoek. 8. Verbetering van huisves ting en arbeidsvoorwaarden; her ziening van de Taft-Hartley ar beidswet. 9. Een plan voor ziektever zekering. 10. Verbetering van de wetten betreffende sociale verzekering meer federale steun voor het on derwijs en vergroting van het aantal artsen en verpleegsters. 11. Het staatschap voor Alaska en Hawai en plaatselijk bestuur voor het district Columbia, welke inwoners moeten stemmen. Truman refereert slechts kort aan zijn besprekingen met Chur chill over de wereldstrategie. „Wij hebben de toestand in zien", zegt hij. „Wij verwachten gestadige voortgang op de weg naar vrede door samenwerking en het teamwork van de vrije naties". Truman zei dat alle maatrege len, die hij heeft voorgesteld ter bevordering van de weivaart van het Amerikaanse volk, aan de wereld de vooruitgang van Ame rika's vrije maatschappij demon streerde. Dit had een grotere in vloed op het volk aan beide zijden van het ijzeren gordijn „dan alle schijnleuzen en in de lucht han gende beloften van de communis- ten". Voorts verklaarde de president: „Als wij met moed, kracht en vastberadenheid voortgaan, kun nen wij eind 1952 in een toestand van grotere veiligheid verkeren". „In het afgelopen jaar hebben wij ruim een millioen mannen en vi ouwen aan onze strijdkrachten toegevoegd. Hun totaal bedraagt nu bijna drie en een half millioen. Wij hebben snelle voortgang ge maakt op het gebied van atomi- sche wapenen en militaire voor raden en uitrusting ter waarde van 16 milliard dollar geprodu ceerd. Dat is drie maal zoveel als in het voorgaande jaar". „In andere vrije landen heeft de opbouw van de verdediging ernstige economische vraagstuk ken geschapen. In Europa is de inflatie toegenomen en het voortschrijdend herstel van onze bondgenoten in gevaar gebracht". „Alles bij alles genomen hebben wij het afgelopen jaar voortgang gemaakt op de weg naar de vre de. De macht en eenheid van de vrije wereld hebben we vergroot en tevens een nieuwe wereldoor log en een politiek van toegeven voorkomen. Het is een moeilijke weg, die wij moeten gaan, doch de gebeurtenissen van het voor bije" jaar hebben aangetoond, dat het de juiste weg naar de vrede is". „Wij kunnen niet verwachten dit werk in een vloek en een zucht te kunnen volbrengen, al dus Truman. Mogelijk zullen de vrije landen jarenlang de grote strijdkrachten, die nodig zijn om agressie af te schrikken, moeten handhaven. Wij moeten over een periode van jaren geleidelijk bou In diplomatieke kringen te Tehe ran zijn drie verschillende voor stellen onthuld, die door Engeland werden gedaan om het oliegeschil met Perzië tot oplossing te bren gen. Men zeide, dat Engeland bereid was het geschil te regelen op basis van een van de volgende voorstel len: 1. Perzië krijgt een lening van de wereldbank tegen onderpand van de installaties te Abadan en zijn in komsten uit olie of uit andere bron nen en betaalt de Anglo Iranian Oil Co schadevergoeding voor het overnemen van installaties en raf finaderij en voor annulering van de olieconcessie, die nog 41 jaar had moeten lopen. In dat geval zouden Engeland en de oliemaatschappij alle aanspraken op Perzische olie opgeven. 2. Een overeenkomst op lange termijn tussen Engeland en Perzië voor de verkoop van ongeveer 25 millioen ton olie per jaar tegen de prijs van 1,10 dollar of iets meer per barrel ruwe olie f.o.b. Abadan. In dat geval zou de Anglo Ira nian Perzië ontslaan van de ver plichting tot het betalen van scha devergoeding. 3. Het aangaan van efen deelge- „Enterprise" nodig zouden zijn om onder die omstandigheden 'n lijn aan boord van het vaartuig te krijgen. Een officier van de „Williard Keith" deelde Woensdagavond mee, dat de „Enterprise" nog een goede kans heeft om Falmouth te bereiken. „Het is echter twijfel achtig, of het morgen in de ha ven zal aankomen", zo voegde hij hieraan toe. De „Enterprise" bevindt zich slechts dertig mijl van Landsend. Carlsen en Dancy hebben hun toevlucht gezocht in een dekhut en trachten, gehuld in dekens, hun doorweekte kleren te drogen bij een kaars. De genoemde officier was er van overtuigd, dat de twee man nen ondanks hun beproevingen in staat zouden zijn het tenminste nog een dag uit te houden op het door de hoge zeeën gebeukte schip. „Zij hadden de afgelopen paar dagen een tamelijk goede rust, vóórdat deze tweede storm opstak", aldus de officier. Voor het invallen van de duis ternis waren echter aan boord van de „Willard Keith" plannen besproken om de twee mannen in geval van nood van de „Enter prise" te halen. Carlsen en Dancy hebben opdracht gekregen om, zodra zij merken, dat de „Enter prise" gaat zinken, vuurpijlen af te schieten, hun zwemvesten aan te doen en van de achtersteven in De „Turmoil" verleent zijn diensten op basis van het begin sel „geen" berging, geen beta ling", een gebruikelijke overeen komst bij de sleepvaart. Dit be tekent, dat de sleepbootmaat schappij geen geld ontvangt, als de „Turmoil" er niet in slaagt de „Flying Enterprise" weer op sleeptouw te nemen of indien 't Amerikaanse vrachtschip zou zinken. Volgens een mededeling van de „Willard Keith" zal men tot dag licht moeten wachten met het her vatten van de pogingen om de „Enterprise" weer op sleeptouw te nemen. In 't officiële weerbericht wordt gezegd, dat nieuwe Westerstor men het gebied, waar het schip zich bevindt, bedreigen. In een radiogesprek tussen de „Willard Keith", de „Turmoü" en de „En terprise" is Woensdagavond voor gesteld, dat Carlsen bij het aan breken van de dag moet trachten een van de ankers te vieren. De „Turmoil" en de „Wülard Keith" zullen dan pogen de ankerketting op te vissen en te gebruiken als sleepkabel. Niettegenstaande zijn netelige positie zond Carlsen een opge wekte boodschap uit. Hij zeide verheugd te zijn te horen, dat de gehele wereld zijn pogingen om zijn schip in veilige haven te brengen, volgt. Hij dankte voorts voor de boodschappen van admi raal Robert Carney en van zijn ouders, die in Flamouth op zijn aankomst wachten. De twee man nen aan boord van de „Enterpri se" hadden juist een boodschap vaïi de moeder van Dancy ont vangen, waarin gezegd werd: „Houdt vol en zet je tanden op elkaar." Ji De politieke commissie van de nootschap door Engeland en Per- y N heeft V/oensdag het Sowjet- zië voor de exploitatie van olie, - - waarbij de winsten gelijk verdeeld zouden worden. Ook in dit geval zou Perzië geen schadevergoeding behoeven te betalen. wen aan politieke eensgezindheid en economische vooruitgang van de vrije landen in alle delen van de wereld". Tot diegenen, die denken, dat Amerika de strijd voor de vrede kalmer moet voeren zei Truman: ,De dreiging van een wereldoor log is nog wezenlijk... Als wij moesten trachten alleen te staan tegenover een door Sow- jet-Rusland overheerste wereld, zouden onze idealen worden ver nietigd. Ónze geallieerden hebben wij evenzeer nodig als zij ons no dig hebben. Wij dragen een grote verant woordelijkheid voor het redden van de morele en geestelijke waarden van onze beschaving. Dit is een tijd om moed te to, nen, niet een tijd om te moppe ren", aldus Truman. Truman besloot zijn rede met de volgende woorden: „Om aan de crisis, die de we reld thans bedreigt, het hoofd te bieden, is kracht van verschillen de aard van node: militaire, eco nomische, politieke en morele kracht. Van al deze, daar ben ik van overtuigd, is morele sterkte de meest levenskrachtige. Waar het tenslotte om gaat is dit: de moed en het karakter van ons volk en van ieder onzer als enke lingen zal in feite beslissen, hoe wij aan deze crisis het hoofd zul len bieden". russische voorstel om onmiddellijk een vergadering van de veiligheids raad „op hoog niveau" bijeen te roepen ter bespreking van het vraagstuk aangaande het vermin deren van de internationale span ning en het beëindigen van de Ko- Verder keurde de commissie een meenschappeljjke Brits-Amenkaan- amendement van de Westelijke se beslissing. erote mogendheden en Brazilië President Truman en mmister- goed, waarbij de Veiligheidsraad president Churchill zeggen ^voorts Woensdagavond is te Washington een officieel communiqué uitgege ven over de Brits-Amerikaanse be sprekingen. Hierin wordt bevestigd dat Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten vastbesloten Gin vrede en veiligheid in de wereld te handhaven, zulks in overeenstem ming met het handvest der Ver enigde Naties. Overeen is gekomen dat, indien de Verenigde Staten in geval van nood gebruik zouden willen maken van de hun in Groot-Brittannië toegekende luchtbases, dit slechts zal geschieden op basis van een ge- biieen moet komen, wanneer een in het communiqué bevonden te dereeliike bijeenkomst van nut zou hebben dat de Verenigde Staten en ziin voor het opheffen van de hui- I Groot-Brittannië het geheel eens diee spanning in de internationale zijn over de in het Midden-Oosten betrekkingen i na te streven politieke doeleinden. Met 43 stemmen tegen nul bij 13 Er zijn goede vorderingen ge- onthoudingen werd de prémabule maakt bij de bespreking van de van de Russische resolutie aange- Britse behoeften aan staal. De vraagstukken van het opper bevel in het Noordelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan en van de standaardisatie der Britse in Amerikaanse wapens zijn nog in bespreking. De Britse en Amerikaanse rege ringen zullen de pogingen, om tot een gemeenschappelijke Europese verdediging te komen, ten volle blijven steunen. nomen, welke verklaart, dat het een voorname taak is van de /.N. de internationale vrede en veilig heid te verzekeren en versterken, waarbij er rekening mee gehouden moet worden, dat volgens het handvest de grootste verantwoor delijkheid voor het handhaven van de internationale vrede en veilig- heid aan de Veiligheidsraad is toe- vertrouwd. Met 40 stemmen tegen zes en 11 onthoudingen werd een amende- ment van Brazilië, Engeland, Frankrijk en de V. S. goedgekeurd, dat elke verwijzing naar een te- spreking van de Koreaanse kwes tie op de voorgestelde bijeenkomst van de Veiligheidsraad weglaat. De geamendeerde Russische re solutie werd tenslotte met 50 stem men tegen nul en 8 onthoudingen goedgekeurd. De commissie heeft met tegen zes stemmen (de kominformlanden en Chili) bjj drie onthoudingen be sloten een bespreking van de poli tieke toekomst van Korea voor on bepaalde tijd uit te stellen of tot dat de besprekingen te Pan Moen Djon zijn afgesloten. Het Westduitse werkgeversver bond heeft de Oostduitse com munisten en de Russen er van beschuldigd nieuwe stakingen in de Duitse Noordzeehavens voor te bereiden. Deze actie zou ten doel heb ben de verzorging van de ge allieerde troepen in W.-Duiis- land te bemoeilijken en de W. Duitse in- en uitvoer te hinde ren.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1