BESTRIJDING winterwerkloosheid Jeugdige gangsterbende Het serum tegen de ziekte van Hodgkin AKKERTJES gegrepen De D.U.W.-sïaking in Drenthe De Chinese papegaai Heistelling omgevallen Snipverkoudeis Rapport van de opiumraad der V. N, AGENDA BEGIE EN EGYPTE TERNEUZEN. BRESKENS BOSCHKAPELLE. HULST MERKWAARDIGE GEBOORTE VAN EEN DRIELING SLUISKIL. ZAAMSLAG. DE DUITSE OLIEPRODUCTIË OUD NEDERLANDS GALJOEN GEVONDEN? Subsidie voor schilderwerk DE CANDIDATUIIR VAN EISENHOWER De verkiezingen in India OVERGAVE DER LEIDERS VAN DE REPUBLIEK ZUID-MOLUKKEN MOND- EN KLAUWZEER VERLOF OM IN INDONESISCHE STAATS DIENST TE TREDEN He! wrak van de „Irene Oldendorff" Uit de Provincie Oplichting. Verscheidene ingezetenen deden dezer dagen aangifte bij de politie, dat zij kleine bedragen van 2,50 tot 10,hadden geleend aan D. van T. alhier, die bij voorkeur zijn slachtoffers zocht bij de bushalten der Z.V.T.M. Hij liet het dan voor komen dat hij met de bus mede moest doch zijn portemonnaie had vergeten. Zodra hij zijn doel had bereikt was zijn reislust verdwenen en verdween. Door de politie is tegen Van T. proces-verbaal opgemaakt wegens oplichterij. Vismijn. Aanvoer aan de vismijn te Breskens in de week van 30 Dec. tot en met 5 Januari 1952. 121 kg bot 0,71—0,50; 34 kg scharren 0,77—0,58; 1212 kg ha ring 0,470,40; 238 kg sardijn 0,270,26; 1333 export garnalen 2,72—1,39. Heropvoering. Wegens de enorme belangstel ling op de eerste dag van de op voering van het toneelstuk „De nieuwe Kerstmis" gaf de toneel club een heropvoering van dit Kerstspel. De zaal was ook dit maal geheel gevuld en het pu bliek. kon genieten van goed spel. Rijwiel in de vest. Toen de melkhandelaar A. B. langs de buitenvest reed, be merkte hij het achterwiel van een rijwiel, dat uit het water stak. Terstond waarschuwde hij de marechaussée's, die er recht tegenover wonen. Een der man schappen haalde het rijwiel bo ven. Het was voorzien van een Belgische nummerplaat. Een na der onderzoek wordt ingesteld om de eigenaar te ontdekken. Men vermoedt dat het rijwiel in de stad ontvreemd is en de dader er verder geen raad mede heeft geweten en het in de vest heeft geworpen. Een gouden bruidspaar. Op waarlijk grootse wijze heeft de stationswijk ite Hulst de gou den bruiloft gevierd van het echtpaar KoemanDophemont- Het feestcomité had alles in het werk gesteld om de viering vol ledig te doen slagen. Gisteren zag het comité het vele werk, dat was verricht, ruimschoots be loond. Ook het weer werkte mee. Om 9 uur ging een stoet met het gouden bruidspaar en met bruid jes voorop naar de Basiliek, waar deken Plasschaert een plechtige mis met assistentie opdroeg. In café De Koster werd het echtpaar een koffiemaaltijd aan geboden. De heer Valcks sprak hier de oudjes als voorzitter van de feestcommissie toe, waarna hij uit naam van de stationsbuurt een enveloppe met inhoud over handigde. De bruidjes droegen een toe passelijk gedicht op aan de jubi lerende echtelieden, die beiden nog kras en goed gezond zijn. 's Middags is er een receptie gehouden, die zeer druk bezocht werd. s Avonds om 8 uur bracht de Kon. Stedelijke Harmonie de beide oudjes een serenade, waar bij de voorzitter, de heer L. Ver- straeten, het gouden bruidspaar met dit zeldzame voorrecht feli citeerde en hen nog talrijke ge lukkige dagen toewenste- Eén der zonen dankte uit naam van zijn ouders en de verdere familie. Varkenshandelaar jubileerde. Op de Maandagmarkt te Hulst is de welhaast 80-jarige varkens handelaar F. Weemaes uit Clinge gehuldigd ter gelegenheid van het zeldzame feit, dat hij 50 jaar lang als zelfstandig handelaar werkzaam is geweest. Namens de bond van varkenshandelaren in Nederland sprak de heer H. J. Colsen uit Sluiskil de jubilaris toe. Hij wees op de goede koop- mans-eigenschappen van de heer Weemaes, wien hij vervolgens een ere-medaille uitreikte, be schikbaar gesteld vanwege het departement van Landbouw. Tal van zakenlieden voerden nog het woord onder het aanbie den van enige geschenken. De fanfare van Clinge bracht de heer Weemaes in de avond uren »en serenade. dië. De sociëteit is van mening de toegang, zowel voor de leden als belangstellenden, geheel gratis te moeten stellen, daar men hier mede bereikt dat velen het grote werk, dat onze Nederlandse jon gens daar hebben verricht, beter leren kennen en begrijpen. Wielrijder door auto gegrepen. Een 24-jarige Engelse, Emerald Gaul, te Cromer in Norfolk heeft op een merk waardige wijze een drieling ter wereld gebracht. Zondag 30 December 1951 werd een jongen geboren, Zondag 6 Januari 1952 kwa men een jongen en een meis je ter wereld. Men gelooft, dat het feit, dat de drieling niet in een zelfde jaar is geboren, tot vrij belangrijke juridische consequenties kan leiden. Dinsdagmorgen omstreeks 11 uur is op de weg, oostelijk van het kanaal een ernstig verkeers ongeluk gebeurd. De 58-jarige wielrijder Jac. van Doeselaar van Schapenbout reed aan de linker kant van de weg en wilde ver moedelijk bij de nadering van een hem achteroprijdende volks wagen de weg oversteken. Hij werd echter door de auto, die be stuurd werd door de heer Van L. uit Terneuzen, gegrepen en een eindweegs meegesleurd. Dokter Wegchelaar, die zeer spoe dig ter plaatse was, verleende de eerste geneeskundige hulp, waar na het slachtoffer érnstig gewond aan het hoofd naar het ziekenhuis i te Sluiskil is overgebracht. aan een groot gevaar is ont- Het rijwiel werd totaal vernield, I snapt. Voor de tweede maal in enke le maanden tijds is de grote hei stelling, welke door een aanne mersfirma wordt gebruikt voor de bouw van de provinciale brug over de Oude Rijn bij Gouwsluis, omgevallen, waardoor een aan tal arbeiders ternauwernood Beenbreuk. Toen Maandagavond mevr. De VosNotschaele zich naar haar dochter in de Middenstraat be gaf, reed zij tegen een in de Mid denstraat geparkeerde vrachtwa gen van de vrachtrijder De Smet. Voorbijgangers waarschuwden een der bewoners, die haar bin nendroegen. Dokter Wechgelaar verleende de eerste hulp en bracht haar naar het ziekenhuis. De oorzaak van het ongeval moet gezocht worden in het feit, dat het zicht werd belemmerd door de motregen. terwijl van de auto de voorruis werd versplinterd en de motorkap, bumper en spatbord ingedrukt. Cokesboot. Een Argentijnse zeeboot, de „Merida", kwam aan de cokes- fabriek om ruim 2500 ton cokes in te nemen, bestemd voor ex port. Gevonden voorwerpen: Een wollen das, inl. Drieschou- wenstraat A 208; een buigblok, inl. Hamelink, C 127. Soc. Oud Militairen. De sociëteit van oud-militairen hield Maandagavond een bijeen komst, waar het verdere winter- programma werd besproken. Naast de ontspanningsavonden zal er Vrijdag in Hotel Meert een tweetal films worden gedraaid door de heer But uit Terneuzen. Deze films zijn gratis ter be schikking gesteld door de leger- voorlichtingsdienst. Eén van deze films handelt over de slag in de Javazee en de bezetting van In- De Duitse olieproductie heeft in het afgelopen jaar het re cordcijfer van 1.366.000 ton be reikt. In het jaar 1950 be'droeg de productie der Duitse velden 1,1 millioen ton. De velden van Hannover en Celle hebben zich in 1951 weer ontwikkeld tot de voornaamste bronnen, nadat in het voor jaar de productie van het Eems- land de grootste was geweest Straks hebt U griep, tenmin ste als U die infectie niet gauw en goed de kop in drukt met één of twee ...die helpen direct! J Vóór dit omvangrijke werk zijn aan beide oevers twee werk- putten gegraven, waardoor de doonvaartwijdte van de Rijn ter plaatse nog slechts 9 meter be draagt. De heistelling was op de Noordelijke oever in bedrijf, toen plotseling de z.g. spatting brak, waardoor het gevaarte, waaraan een heiblok van 10 ton was bevestigd, omkantelde. Eni ge arbeiders, die zich niet vlug genoeg uit de voeten konden maken, sprongen in hun angst in de Rijn, maar gelukkig wer den zij niet geraakt. Het heiblok kwam midden in het vaarwater terecht, terwijl de heistelling zelf de gehele door vaart blokkeerde, hetgeen ern stige stagnatie voor het scheep vaartverkeer ten gevolge had. De heistelling is zwaar be schadigd, zodat de bruggen bouw thans wederom moet wor den stilgelegd. Op een paar honderd meter afstand van het eilandje Me- loria in de Golf van Livorno hebben Italiaanse duikers op de bodem van de zee een oud gal joen gevonden. Zij zijn er in geslaagd een ka non uit het schip naar boven te brengen. Uit een onderzoek van het ka non hoopt men te kunnen af leiden, uit welke tijd het galjoen stamt en tot welk land het be hoorde. Aangenomen wordt, dat het één van de vaartuigen is, die deelnamen aan de zeeslag van 14 Maart 1652 tussen Neder landse en Britse schepen of dat het één van de kaperschepen is, die tot de 18e eeuw het gebied aldaar onveilig maakten. Ter bestrijding; van de winter werkloosheid in het schildersbedrijf heeft de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting in begin sel besloten aan opdrachtgevers Van schilderwerk, dat in de winter maanden wordt uitgevoerd, subsi die te verlenen, zo wordt van de zij de van het ministerie meegedeeld. Nog deze winter zal met een proef worden begonnen. Opdracht gevers kunnen tot 1 Maart 1952 subsidie aanvragen voor schilder werk. Deze gesubsidieerde werken moeten uiterlijk op 31 Maart 1952 gereed zijn. Het subsidie is voor de ze proef vastgesteld op 35 procent van arbeidslonen en sociale lasten, hetgeen voor normaal schilderwerk neerkomt op 20 procent der totale kosten. De omvang van werk, dat voor subsidie in aanmerking komt, is voorlopig vastgesteld op 600. Het staat opdrachtgevers vrij enige kleine werken te combineren tot het minimum van 600. Een deel van de te werk te stel len arbeiders zal door bemiddeling van de gewestelijke arbeidsbureaux moeten worden betrokken. De regeling geldt niet voor schil derwerk in de nieuwbouw en even min voor rijkswerken. Mocht de proef slagen, dan is het aannemelijk, dat de minister in het volgende seizoen de regeling van kracht zal verklaren voor de maan den November, December, Januari en Februari. De uitvoering van de regeling is in handen gelegd van de rijksdienst voor de uitvoering van werkerf (D.U.W.) en is gebaseerd op de medewerking Van de bedrijfsraad en vakgroep schildersbedrijf. Uit deze organisatie was reeds voort gekomen de commissie „Mebesal", welke tot taak heeft de sanering van het schildersbedrijf te bevorde ren. Deze commissie zal thans on der verantwoordelijkheid van be drijfsraad en vakgroep de D.U.W. bijstaan in de uitvoering van de re geling. De schilderspatroons zijn over de regeling ingelicht, zodat opdracht gevers, die in aanmerking willen komen voor een subsidie in door hen op te dragen schilderwerk, alle inlichtingen van deze patroons kun nen verkrijgen. (Het adres van de commissie „Mebesal" is: Mauritskade 33b te 's-Gravenhage, tel. 11.17.12. De permanente centrale opiumraad der V. N. heeft een rapport gepubliceerd met statis tische gegevens over de pro ductie van narcotische midde len in 1950 en het werk van de raad in 1951. Het rapport verwijt de auto riteiten in enkele landen, niet genoeg te zijn opgetreden tegen onwettige handel in verdoven de middelen. Perzië heeft nog geen ant woord gegeven op een brief van de raad van Aug. 1951, wadrin om een verklaring werd ver zocht voor het verdwijnen van 333 ton ruwe opium in 1950. India noch de Sow jet-Unie hebben tot nog toe de produc tiecijfers voor 1950 verstrekt. „Er is gegronde reden te con cluderen, dat de onwettige han del in verdovende middelen zijn oorsprong heeft in de produce rende landen, waar grote hoe veelheden opium vermoedelijk nooit in de normale handel ko men", aldus het rapport. In Italië is te weinig controle op heroïne. De raad constateert met genoe gen, dat het wettig verbruik van heroïne in de 6 landen, waar dit zeer hoog is geweest, is gedaald. Deze landen zijn En geland, Finland, Italië, Nieuw- IZeeland, Australië en Zweden. Een „abnormaal hoog" ver bruik van morphine, codeïne en cocaïne merkt de raad op in Denemarken. De raad heeft de Deense regering om een verkla ring verzocht. Na een langdurig onderzoek is de recherche van Miinchen erin geslaagd de hand te leggen op een bende, die zich reeds gerui me tijd bezig hield met het on veilig maken van München, de hoofdstad van Beieren. Rechercheurs van de afdeling moordzaken hebben thans de ge hele bende van acht personen van 20-jarige leeftijd en jonger achter slot en grendel gezet. München kan verruimd adem halen, nu de arrestaties van deze gangsters een feit is geworden. Op het „Pentagon", het Ame rikaanse ministerie van Defen sie, is meegedeeld, dat Eisenho wer, als generaal met 5 sterren, zijn hele leven zijn soldij als ge neraal zal blijven genieten, dus ook als hij tot republikeins can- didaat voor het presidentschap zou worden gekozen. Mocht hij tot president van de Ver. Staten worden gekozen, dan zal hem slechts het verschfl tussen zijn bezoldiging als ge neraal en het salaris van presi dent extra worden uitbetaald. Voorts is meegedeeld, dat Eisenhower niet de voorschrif ten van het leger heeft overtre den door zijn candidaatstelling te aanvaarden. Het zou iets an ders zijn, als hij, de candidaat stelling aanvaardend, deelnam aan de campagne om tot repu blikeins candidaat te worden gekozen. De eerste algemene verkiezin gen in het onafhankelijke India, die 25 October 1951 zijn begon nen, zullen half Februari 1952 voltooid zijn. De verkiezingen hebben betrekking op beide kamers van het parlement en op de statenvergadering. Er zijn in India bijna 177 mil lioen stemgerechtigden, van wie de helft vrouwen. Het land is in 3293 kiesdistricten verdeeld. Et Zijn omtrent 224.000 stembureaux. Voor het parlement moeten 488 leden door het volk worden ge kozen. Bovendien wórden acht HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Simson en Delila". Concertgebouw, 8 uur, Biosc. „Het geheim van drie vrouwen". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „Simson en Delila". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Simson en Delila". Deze bende, die zich de Pan- terbende noemde, was één der gevaarlijkste „gangs" in de ge schiedenis van de Duitse mis daad. De leider der bende, Hugo Werner, oud 21 jaar, van beroep metselaar en woonachtig te München, heeft voor de politie een volledige bekentenis afge legd. De nog maar jonge maar volleerde misdadiger heeft, zon der met zijn ogen te knipperen, het grootste gedeelte van een verschrikkelijke schuld op zijn nog jonge schouders geladen. Uit het politieonderzoek is komen vast te staan, dat de le den der bende hun leider in de ware zin van het woord hebben verafgood en dti nog doen. In de ,T>anterbende" heerste een ijzeren tucht en overtredingen tegen de „grondwet" werden zwaar gestraft. Eén der bendeleden had te genover derden uit de school geklapt. Prompt daarop werd hij door zijn jeugdige leider ter verantwoording geroepen en „ter dood veroordeeld". De vol trekking van dit vonnis is door de leider Hugo Wemer zelf uit gevoerd en hij maakte met een nekschot een eind aan het le ven van zijn kameraad, Alois Lechert uit München. Een ander lid, Erich Reutner geheten, had eveneens de woede van zijn baas op zijn nek ge haald. Reutner besloot echter niet de straf van Werner af te wachten, doch zelf maar een einde aan zijn leven te maken. Hij sloot zich voor dat doel op in een toilet te Augsburg, haal de vervolgens zijn pistool te voorschijn, richtte dit wapen op zichzelf en trok af. De jongen werd ernstig doch niet dodelijk gewond. Deze Erich Reutner heeft nu op aandringen van zijn moeder en verdere familieleden tegen over de politie een bekentenis afgelegd. De dossiers in deze zaak zijn rond en vast is komen te staan, dat de bendeleden enkele moor den en zware mishandelingen op hun geweten hebben. Ook hebben zij zich aan een aantal ernstige diefstallen al of niet met geweldpleging en aan we derrechtelijke vrijheidsberoving schuldig gemaakt. De jongens kochten van hun zakgeld, dat zij hadden opge spaard, op de zwarte markt te München wapens en inbrekers werktuigen. De knapen zijn afkomstig uit gezinnen, waarop niets te zeg gen valt en waren vóórdien nimmer met de politie en of de justitie in aanraking geweest. In de gezinnen was geen sprake van werkloosheid; de jongelui bezochten geen bioscopen, waar „wil)dwest"-films werden ver toond, mochten niet dansen en hadden geen omgang met meis jes, daar dit alles door hun lei der was verboden. Zij hielden er een soort van „Spartaanse levenswijze" op na, die zij gezien de verafgoding voor hun leider vermoedelijk van de nazi's hebben overgenomen. De justitie zal zich thans ern stig met deze knapen bezig hou den. De publicaties omtrent het geval van de aan de ziekte van Hodgkin lijdende Fransman in Algiers, voor wie met spoed een door Prof Enderlein vervaar digd serum uit Berlijn werd overgebracht, hebben ook elders navraag gewekt. Zo meldt Reuter, dat het se rum, genaamd endobiont-chlon- dritin-enderlein, thans voor het De leiders der republiek Z.- Molukken, die zich hebben over gegeven aan de Indonesische legerautoriteiten, werden verge zeld van ongeveer 2000 volgelin gen, zo meldt de correspondent van Aneta in de Molukken. De commandant van het re giment „D" van de territoriale troepen in Oost-Indonesië, de overste Sukawati, deelde te Am- bon mede, dat zij zich in een toestand van ziekte en honger bevonden, thans echter goede verzorging en verpleging van het Indonesische leger ontvan gen. Door het leger zijn voorts een hoeveelheid wapenen en munitie en een kapotte radio zender in beslag genomen. BURGEMEESTER VAN HOOGEZAND—SAPPEMEER. Bij K. B. is met ingang van 16 Januari benoemd tot burge meester van HoogezandSap- pemeer de heer H. Roelfsema, wethouder der gemeente Gro ningen. Hij behoort tot de Par tij van de Arbeid. Naar van de zijde van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken wordt meegedeeld heeft de Belgische regering haar goed keuring gehecht aan de benoe ming van Amin Foead Bey tot Egyptisch ambassadeur te Brus sel ter vervanging van Ahmed Ras j id Bey. De Belgische ambassadeur te Cairo heeft verklaard, dat de aanvaarding van de geloofsbrie ven, die zullen worden aangebo den namens de koning van Egypte en van de Soedan, te Brussel wordt beschouwd als hebbende geen politieke be tekenis. Het socialistische blad „Le Peuple" spreekt in dit verband van een „belachelijke uitvlucht". Het blad vraagt zich af, in welke termen het Belgische ant woord op de geloofsbrieven van de nieuwe Egyptische diplomaat wel gesteld zullen zijn. Zal de diplomaat op de dag van de overhandiging „ambas sadeur van de koning van Egyp te en van de Soedan" zijn en de volgende dag slechts „ambassa deur van de koning van Egyp te?" Het blad verwijt de minister van Buitenlandse Zaken deze beslissing te hebben genomen zonder vooraf de kabinetsraad te hebben geconsulteerd. In de week van 16 tot en met 22 December j.l. deden zich de volgende sterfgevallen tenge volge van het mond- en klauw zeer voor: Runderen 31, kalveren 15, biggen 59, varkens 16, pinken 3, nuchtere kalveren 13 en 1 veu len. In de week van 23 tot 36 De cember waren het: Runderen 28, kalveren 12, schapen 1, varkens 7, biggen 6, pinken 3, nuchtere kalveren 4. Bij Kon. Besluit van 28 Dec. j.l. wordt aan Nederlanders ofleden door de president benoemd. Nederlandse onderdanen (niet-Wanneer olie zetels bezet zij», Nederlanders), die zich in krij gs- zullen de beide kamers van het of staatsdienst van de republiek parlement en de statenvergade- Indonesië begeven hebben Of ring de nieuwe president voar zullen begeven, daartoe, voorzo-! een periode van vijf jaar kieze*. veel nodig, verlof verleend. j in Mei zal de president zijn ge- Deze vergunning is een uit- kozen en zal het nieuwe parle- vloeisel van een bepaling in de ment worden geopend, v/et op het Nederlanderschap Het wrak van de „Irene Oldem- dorff, die op 31 December 1951 met man en muis is vergaan, is, zoals men weet, gevonden nabij Borkum. Een Duitse duiker, die naar het op twintig meter diepte liggende wrak een onderzoek heeft ingesteld, heeft geconsta teerd, dat het schip op zijn kaat op de bodem ligt en uiterlijk on beschadigd is, waardoor zinken door een mijnontploffing uitge sloten moet worden geacht. Ver ondersteld wordt, dat door het slechte weer de lading cokes is verschoven, waardoor het schip slagzij heeft gekregen en is ge zonken. Verder wordt aangeno men, dat de bemanning het schip in de sloepen heeft verlaten en naar de wal is geroeid, daar «p een bank is gestoten en vervol gens in de branding is omgeko men. Dit kan de verklaring zijn waarom reeds zo spoedig de stoffelijke overschotten aan wal spoelden. Bij verdere informatie is gebleken, dat in de nacht, waarin het ongeval geschiedde, ook noodseinen in de vorm van blauwe lichten zijn gezien. eerst in Gr.-Brittannië is aan gewend ten bate van een aan de ziekte van Hodgkin lijdende patiënt in Bournemouth. Het verzoek om toezending van het serum werd telefonisch aan Berlijn gedaan door dokter Westgarth-Taylor. Het serum werd per vliegtuig en trein naar Bournemouth gebracht, waar 'n Zwitserse verwant van de Brit- j se dokter de in het Duits gestel de gebruiksaanwijzing van het geneesmiddel voor hem vertaal de. Verder kreeg Prof. Enderlein Maandagavond laat nog een dringend verzoek om toezending van zijn serum uit Leuven in België, voor een patiënt in de St. Pieterskliniek aldaar. Volgens het telegram was de patiënt ge deeltelijk verlamd. De ziekte van Hodgkin, zo ge naamd naar de Britse genees heer die leefde van 1798 tot 1868 en die een beschrijving er van gaf, tast voornamelijk de lymph- klieren en de milt aan. Naar ons van deskundige zijde werd medegedeeld, komt de ziek te van Hodgkin, die niet besmet telijk is, betrekkelijk weinig voor. Zij kan geen volksziekte worden genoemd. De 79-jarige Edouard Hertot is met 298 tegen 88 stemmen her kozen als voorzitter van de Franse nationale vergadering. De 88 tegenstemmen waren voor de communist Marcel Cachin. Zoals bekend is een aantal arbeiders van de D.U.W.-objec ten in Drente in staking gegaan, omdat een nieuwe werktijden regeling is ingevoerd, die een half uur per dag langer werken betekende. Volgens het ministerie van Wederopbouw was de nieuwe regeling het herstellen van een door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 55) (Nadruk verboden). „Louie Wong", verklaarde Hol- ley. „Zo, Louie, terug uit San Francisco?" „Hallo, baas", zei Louie. „Mijn telug." Beviel het je niet, daar ginds?" drong Holley aan. „San Francisco deugen niet", antwoordde Louie. „Altijd legen vallen op neus. Mijn glaag hiel." „Ga je terug naar Madden? vroeg Holley. Louie knikte. „Nu dat tref je. Meneer Eden gaat ook naar de ranch, en je kunt meerijden." „Natuurlijk", stemde Bob toe. „Mijn walme thee dlinken. U wachten klein kwaltieltje, baas." „We staan voor het hotel", zei Holley. Met hun drieën gingen zij naar buiten. Het natuuron- derzoekertje sloop achter hen heen en verdween in de nacht. Holley en Eden spraken geen van beiden. Bij het hotel ston den zij stil. „Ik ga nu weg", zei Paula. „Ik heb brieven te schrijven." „O ja", zei Eden, „denk er aan mijn hartelijke groeten aan Wilbur." ,Dit zijn zakenbrieven", ant woordde zij streng. „Goeden avond." Het meisje ging naar binnen. „Dus Louie is terug, zei Bob. „Dat wordt een mooie boel." „Hoezo?" zei Holley. „Louie heeft misschien heel wat te ver tellen." „Misschien. Maar hoe moet het gaan met Chan, als Louie zich voor zijn oude baantje aanmeldt? Dan wordt Chdn er uit getrapt, en ik sta alleen op het toneel. En ik ben eigenlijk niet erg rolvast." „Daar heb ik niet over ge dacht", antwoordde de redacteur. „Maar, er is werk genoeg voor twee jongens, als Madden er is. Hij zal ze wel allebei houden, denk ik. En wat een kans voor Chan om Louie uit te horen. Hij en ik kunnen hem vragen doen van nu aan tot in eeuwigheid, en we komen niets te weten. Maar Chan dat is wat anders." Zij wachtten, en even later kwam Louie aansloffen, met een koffertje in de ene hand en een volle papieren zak in de andere. „Wat heb je daar, Louie?" vroeg Holley. Hij keek in de zak. „O, bananen." „Tony glaag bananen eten", zei de oude man. „Lekkel vool Tony." Eden en Holley keken elkaar aan. „Louie", zei de redacteur zacht, „de army Tony is dood." Wie gelooft, dat een Chinezen- gezicht altijd zonder uitdrukking is, had toen Louie eens moeten zien. Zijn gezicht vertrok van boosheid en smart en hij barstte los in een onvertaalbare woor denvloed, profaan en schrikwek kend. „Arme oude Louie", zei Hol ley. „Hij beschimpt de straat, zeggen ze in China." „Zou hij het weten?" vroeg Bob. „Dat Tony vermoord is, be doel ik?" „Het lijkt er wel op", antwoord de Holley. Nog altijd druk pra tend, ging Louie op het achter bankje van de auto zitten en nam Bob zijn plaats aan het stuur in. „Wees voorzichtig, jongen' raadde Holley. „Tot ziens. Goe den avond." Bob bracht de wagen op gang en begon met Wong samen de vreemdste rit van zijn leven. De maan was nog niet opgeko men; de sterren, bleek, veraf en onvriendelijk, gaven geen licht. Zij stegen tussen de heuvels door en kwamen in wat leek op een zwarte, dreigende hel, die Bob wel kon voelen, maar niet zien. Zij kropen voort, de rotsachtige weg af, naar de zandbodem van de woestijn. Uit de duisternis aan de wegkant blonken kleine gele oogjes; een ogenblik glans den ze vol haat dan verdwenen ze voor altijd. Als lelijke gees ten van gestorven bomen krom den zich de Jozua's, hun mis vormde, smekende armen om hoog geheven. En voortdurend mompelde de vreemde stem van de oude Chinees op het achter bankje, jammerend over de dood van zijn vriendje Tony. Bob had sterke zenuwen, maar hij was blij, toen de lichten van Madden's ranch vriendelijk be gonnen te schijnen in de verte. Ze waren op hun bestemming. Bob het de wagen staan op de weg en ging het hek open doen. Er zat een takje tussen de klink, maar eindelijk kreeg hij het hek open. Hij ging naar de wagen terug en reed hem het erf op. Met een gevoel van verlichting stopte hij voor de schuur. Chan wachtte hem op in de gloed van de koplichten. „Hallo, Ah Kim", riep Bob. „Er zit een speelkameraad voor je achterin. Louie Wong is naar zijn woestijn teruggekeerd." (Wordt vervolgd). gemaakte fout, omdat enige tijd tevoren de werktijd op de ge noemde objecten abusievelijk was verkort met een half uur. Uit verklaringen van verschei dene arbeiders is gebleken, dat de werkleiding de strekking van de nieuwe maatregel zelf niet goed heeft begrepen. Toen n.l. aan de arbeiders is meegedeeld dat het in het vervolg een half uur per dag langer moest wor den gewerkt, hebben één of meer der werkbazen dit zo aam de arbeiders verteld, alsof zij in plaats van het half uur lopen (van de stopplaats van de bus naar het werk en omgekeerd) met ingang van de volgende dag moesten werken. De arbeiders hebben dit dan ook zo opgevat, dat zij in het vervolg een half uur langer moesten werken en het halve uur lopen niet meer uitbetaald zouden krijgen. Van arbeiderszijde deelde men mede, dat deze fout van de zijde van de D.U.W. ten dele oorzaak van de staking is geworden. Er werd op gewezen dat een aantal arbeiders, dat in dezen door de werkleiding wel Juist was voorgelicht, niet in staking is gegaan. Voorts heeft de D.U.W.-leiding, toen bleek, dat een groot aantal arbeiders niet op het werk ver scheen, besloten geen bussen meer te laten rijden. Verschil lende arbeiders hebben tever geefs bij de stopplaatsen ge wacht. Zij werden zodoende te gen wil en dank in de staking meegesleept. De D.U.W.-leiding legt er evenwel de nadruk op, dat de arbeiders het conflict hadden kunnen voorkomen, wanneer zij de gelegenheid die er bij de D.U.W. altijd is, om door over leg tot een oplossing te komen, hadden aangegrepen en niet zonder meer het werk hadden neergelegd.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2