Schaduwleger tegen agressie Samenwerking te Panmoendjon Relletjes te Jeruzalem Pe „Flying Enterprise' immurHTPUPW TRUMAN CHURCHILL De Politieke Commissie der V. N. Tien duizend demonstranten ABDUSIROOl Vertrouwensfuncties Engeland DE FRANSE REGERINGSCRISIS EGYPTE Chinese beschuldiging Versterkt Tsjechoslowakije zijn grens met Duitsland? Polen ter dood veroordeeld om alle gebeurtenissen te ver klaren, betekent de nieuwe tent niet, dat de conferentie langer of korter zal duren, doch dat de afgevaardigden een hekel aan tocht hebben. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Radioreportage van de aankomst HET BEZOEK VAN DS. NIEMOELLER AAN MOSKOU BRAND EIST 17 DODEN Frankering 'oij Abonnement: I erneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Glrenummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 9 JANUARI 1952. 7e Jaargang No. 1929. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel m^er 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct; minimum per advertentie 1,80. Deze week is in de politieke commissie der Verenigde Naties bet debat over collectieve veilig heid voortgezet. Hierbij werd eun. het woord gevoerd door de vertegenwoordigers van Enge land, de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten. De elf landen, die het Weste lijke plan voor collectieve veilig heid hebben ingediend, dat o.m. voorziet in de oprichting van een „schaduwleger" der V. N. tegen mogelijke agressie, hebben het amendement van een aantal Ara bische en Aziatische landen over genomen, dat alle staten in laat ste instantie vrijheid van hande len wil geven inzake de te nemen maatregelen. Een amendement van enige Zuid-Amerikaanse sta ten, waarin met nadruk wordt verklaard, dat de te nemen maat regelen op geen enkele wijze in breuk mogen maken op de bin nenlandse veiligheid der verschil lende landen, werd eveneens overgenomen. De Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wy- sjlnsky, verklaarde, dat de elf mogendhedenresolutie in feite werd voorgesteld door de Vere nigde Staten. Naar zijn mening was door het overnemen van de amendementen het belangrijkste gedeelte van het oorspronkelijke ontwerp verdwenen, in dien zin, dat men de eis had laten vallen, dat de collectieve maatregelen dwingend dienden te zijn. Wysjinsky was van oordeel, dat de resolutie de internationale spanning slechts kon verergeren en dat de indieners streefden naar de wereldhegemonie. Rus land was niet gekant tegen col lectieve veiligheidsmaatregelen, maar wel tegen de Westelijke plannen, „omdat zij de organi satie der V. N. in een oorlogs instrument zouden veranderen", aldus spr. Hierna besprak de Russische minister de resolutie van de Sow jet-Unie, waarin wordt gevraagd de commissie voor 't bestuderen van colectieve maatregelen op te heffen en een „periodieke bijeen komst" van de Veiligheidsraad bijeen te roepen teneinde te ko men tot het beëindigen van de oorlog in Korea en het vermin deren van de internationale span ning. Het eerste punt noemde Wysjinsky het belangrijkste. Hij zag niet in, waarom het be spreken van deze kwestie door de Veiligheidsraad de onderhan- worden om als klankbord te die nen voor felle redevoeringen, die het gevaar voor oorlog wellicht vergroten in plaats van vermin- dener", aldus Cohen. HU meen de, dat de vrede niet bevorderd zou worden door „scheldredevoe- ringen van de Russische minis ter van buitenlandse zaken, als wij in deze commissie hebben gehoord". De drie westelijke grote mo- genheden en Brazilië hebben een amendement ingediend op de Russische resolutie, waarin ver zocht wordt een speciale bijeen komst van de Veiligheidsraad te beleggen. In dit amendement wordt de Veiligheidsraad ver zocht een dergelijke bijeenkomst te houden, „wanneer zulk een bij eenkomst een nuttige bijdrage zou leveren voor het opheffen van de internationale spanning en het vestigen van vriendschap pelijke betrekkingen ter bevor dering van het doel en de begin selen van het handvest". De Franse afgevaardigde, Chau- vel, heeft critiek geleverd op het De politieke commissie der V.N. heeft met 51 tegen^B stemmen bij drie onthoudingen de door elf landen ingediende resolutie aan genomen. Argentinië, India en Indonesië onthielden zich van stemming. Het Russische amendement be treffende het opheffen van de commissie voor collectieve maat regelen werd eveneens verwor pen, en wel met 52 tegen vijf sternen bij twee onthoudingen. Het belangrijkste artikel van de westelijke resolutie, n.l. het onderdeel, waarin een beroep op de leden-staten wordt gedaan speciaal opgeleide en uitgeruste strijdkrachten beschikbaar te houden voor de organisatie der V.N., werd met 46 tegen vijf stemmen bij zeven onthoudingen aanvaard. De politieke commissie nam voorts met 33 tegen zeven stem men bij 18 onthoudingen een Guatemalaans amendement aan betreffende het artikel over het „schaduwleger". Dit amende ment houdt de erkenning in, dat Engeland heeft besloten het toezicht op arbeiders in de pro ductie van atoomenergie en an deren, die uiterst geheime werk zaamheden verrichten, te ver scherpen. De regering zou een speciaal onderzoek instellen betreffende degenen, die dergelijke tuncties bezetten of er naar solliciteren. Leden van de communistische of fascistische organisaties „of zij, die op zodanige wijze met dergelijke instanties in contact staan, dat met recht getwijfeld kan worden aan hun betrouw baarheid", zouden niet worden aangenomen. Pan Moeu Djon is getuige ge weest van een van de zeldzame gevallen van samenwerking tus sen de communisten en de ver bondenen. De tent, waarin de subcommissie voor de krijgsge vangenen vergadert, bleek slecht berekend op de strenge Koreaan se winter. De communisten hebben nu gezorgd voor een nieuwe tent, de Verbondenen zorgden voor de inrichting, verwarming en ver lichting daarvan. Volgens waaiv "IJ nemers, die altijd klaar staan vei, neen eiitiexv gcitvtiu mcni, w - Sowjetrussisehe gebruik van het het aan de leden-staten is om te vetorecht in de Veiligheidsraad, beoordelen hoe groot hun bijdra- In antwoord hierop herhaalde 1 ge kan zijn. Wysjinsky, dat de bedoeling van zijn voorstel voor een „periodie ke bijeenkomst" van de Veilig heidsraad was „de hulp van de raad tot de onderhandelingen in Korea uit te breiden". Volgens Wysjinsky wist iedereen, dat de onderhandelingen moesten wor den bespoedigd en hoewel Rus- lang geen overhaasting wilde, diende de V. N. over Korea toch het hare te zeggen. De Sow jet-Unie vraagt, dat waar moge lijk de V.N. geschikte maatrege len treffen. Daarvoor zou zij in de algemene vergadering strij den, doch het diende op hoog ni veau een bijeenkomst van de Vei ligheidsraad te worden gehouden om tot een regeling van het Ko reaanse conflict te komen. Het pessimisme van de Franse afgevaardigde kwam uit de mond van hen, die bang zijn, dat een bijeenkomst in de Veilig heidsraad van de verantwoorde- lijkste persoonlijkheden in de wereld, uitgezonderd de staats hoofden, de Koreaanse kwestie tot een succesrijk einde zou kun nen brengen, aldus de Sowjetrus sisehe minister. Chauvel had gezegd, dat het „boerenbedrog" was om te den ken, dat het veto een methode voor regeling was en hij trok 't Over de Russische resolutie, waarin wordt voorgesteld een speciale bijeenkomst van de Vei ligheidsraad te beleggen tenein de middelen te bespreken ter ver mindering van de internationale spanning en ter beëindiging van het koreaanse conflict, zal heden worden gestemd. Volgens Radio-Warschau zijn de 5 Polen, die te Warschau te recht hebben gestaan op be schuldiging van spionnage en sabotage, ter dood veroordeeld. Volgens de radio hadden de mannen verklaard schuldig te zijn aan het ten laste gelegde. In het requisitoir noemde de openbare aanklager de Ameri kaanse ambassade te Warschau „een leidinggevend centrum voor alle activiteit tegen de volksregering van Polen". In de uitzending werd gezegd, dat de mannen lid waren van de na-oorlogse rechtsgeoriënteerde ■ondergrondse beweging en tus sen 1949 en 1951 waren uitgewe ken. In October van het vorige jaar zouden zij weer naar Polen gestuurd zijn. President Auriol heeft de so cialistische leider Christian Pi neau verzocjit een nieuwe Fran se regering te vormen. De Bestandsonderhande lingen. Er is gisteren geen overeen stemming bereikt in de sub commissie op een bestand. Geen enkel nieuw argument is naar voren gebracht. De Ver. Naties hebben Maan dag de Noordelijken 1087 brie ven overhandigd, bestemd voor soldaten der V. N., die zich in Noordelijke krijgsgevangenkam pen bevinden. De Noordelijken overhandig den 157 brieven van V. N.- krijgsgewangenen. De Noordelijken hebben Dins dag een omgewerkte versie van de geallieerde voorstellen be treffende de uitwisseling van krijgsgevangenen en burger-ge- interneerden in Korea van de hand gewezen. De bedoeling van het omwerken was de Noordelij ke „technische bezwaren" tegen de voorstellen weg te werken. Dc strijd. De Amerikaanse zware kruiser Rochester heeft Noordelijke stellingen beschoten bij Kaeson aan de Oostkust van Noord-Ko- rea. Het Amerikaanse hoofdkwar tier deelt mee, dat bij de be schieting, die 9 uur duurde, veel Noordelijke troepen gedood en gewond zijn. 23 Bunkers en drie vmi UUIUCU, waarnemingsposten werden bedoeld als protest tegen de dood vernield. Jachtbommenwerpers Van twee arbeiders der maat- hebben 75 Noordelijken gedood, schappij, die in de afgelopen Voorts werden installaties in week bij ongeregeldheden tussen N. W.-Korea en Noordelijke Britse troepen en Egyptenaren te frontstellingen gebombardeerd. Suez om het leven zijn gekomen. Een woordvoerder van het 8e Hipt Suez-kanaal zou voor alle leger heeft meegedeeld, dat scheepvaart gesloten kunnen Maandag bij Panmoendjon van worden, als de staking niet wordt Scheepvaartverkeer l»ü P»rt Said lag Maandag stil. Tengevolge van een staking van 1500 arbeiders van de Suez- Kanaalmaatschappij lag Maandag alle scheepvaartverkeer bij Port Said vijf uur stil. Hierdoor kon den o.m. zes Russische vissers- treilers niet meren. Deze schepen, die begeleid worden door een be voorradingsschip, vormen de voorhoede van een vloot van 33 vissersvaartuigen, die via het Suez-kanaal op weg zijn naar Wladiwostock. De Russische schepen gingen enige mijlen bui tengaats voor anker. Een i functionaris van de Ka naalmaatschappij te Ismailia was van oordeel, dat de staking was ae veiligneiusiciau ue unuenicui- J delingen te Panmoendjon zou be- Sowjetrussisehe verlangen om tot •»t xin nroa L-nmcn in tu/n- temmeren. Naar zijn mening moest de raad met behulp van de ministers van buitenlandse zaken pogen de onderhandelaars in Ko rea van dienst te zijn. Het werk van de Veiligheidsraad in deze kwestie moest niet gezien worden als alternatief van de wapenstil standsbesprekingen, aldus Wy sjinsky. De Britse afgevaardigde Sel- wyn Lloyd had tevoren het Rus sische verzoek om een speciale bijeenkomst van de Veiligheids raad te beleggen „niet-realis- tlsch" genoemd, hoewel hij even als Wysjinsky van mening was, dat dergelijke bijeenkomsten nut- tig konden zijn. Zich richtend tot de Russische minister zeide Lloyd: „Indien de Sowjet-Unie wil, dat de internationale span rting vermindert, zijn wij bereid dadelijk met hem hieraan te gaan werken". Ben Cochen, de Amerikaanse vertegenwoordiger, verklaarde, dat het merendeel van de Russi- sehe argumenten reeds was be sproken in het debat over de maatregelen betreffende het „sa mengaan voor de vrede", welke plannen vorig jaar met 52 tegen vjjf bij drie onthoudingen waren aangenomen. „Wij willen geen conferenties op hoog niveau welke gehouden medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. ENKELE OPKLARINGEN. Matige tot krachtige wind tus sen Z.W. en W. Zwaar bewolkt met hoofdzakelijk in het Oosten van het land aanvankelijk enige regen, maar later enkele opkla ringen. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 10 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 0.43 12.59 Terneuzen 1.18 1.34 Hansweert 1.58 2.14 ZON. EN MAANSTANDEN. vrede in Korea te komen in twij fel. Daarom achtte hij bijeen komst van de Veiligheidsraad voorbarig. De Zweedse afgevaardigde Sanders verklaarde dat de Zweedse wet verbiedt Zweedse soldaten buiten het land te laten vechten, behalve voor de verde diging van het Zweedse grond gebied. De Peruviaanse afgevaardigde, Belaunce, verklaarde ojm. dat Peru zich aan ieder genomen be sluit zou houden. Op hetzelfde ogenblik dat in het parlement van Israël werd gedebatteerd over rechtstreekse besprekingen tussen Israël en West -Duitsland over de West- duitse herstelbetalingen, vond buiten het gebouw van de volks vertegenwoordiging te Jeruzalem een massale demonstratie plaats van Joden, die tegen de recht streekse besprekingen protest aantekenden. Van de meer dan tienduizend demonstranten slaagden er ver scheidene duizenden door het politie-cordon te breken. Met be hulp van traangas-bommen trachtte de politie de betogers te verdrijven. Ook in het parlement was het roerig. Premier Ben Goerion werd herhaaldelijk geïnterrum peerd en meerdere leden maak ten het hem onmogelijk verder te spreken. Nadat de voorzitter de orde had hersteld, zette Ben Goerion het standpunt van Israël uiteen. Het komt hierop neer, dat de open ramen van buiten naar bin- beide kanten aanvallen en te genaanvallen zijn gedaan. De Noordelijken konden het groot ste deel van het terrein, dat zij 10 dagen geleden veroverden behouden. Aan de rest van het front was de activiteit gering. Winterkleren voor Britse troepen. Volgens de „Times" zijn de winterkleren voor de Britse Commonwealth divisie op Ko rea, die al op 15 December j.l. hadden moeten arriveren, nog niet op de plaats van bestem ming aangekomen. Legerofficieren hebben ver klaard, dat alleen een aantal manschappen in de frontlinie een complete winteruitrusting bezitten. ZON MAAN op onder op onder Jan. 9 8.46 16.48 13.50 7.14 10 8.45 16.49 14.42 8.09 tt 8.44 16.51 15.45 8.51 12 8.44 16.52 16.56 9.21 De Amerikaanse torpedootja ger „Williard Keith", die de „Turmoil" en de „Flying En terprise" vergezelt, meldde Maandagnacht, dat het weer tamelijk zacht was, zodat kapi- ten Carlsen en Dancy de deur van de radiokamer open konden houden. Een laken voor de deur ingang diende als windbreker. Op het laatste deel van de reis naar Falmouth kwam de .Fly ing Enterprise" gisteren in owaardere zeegang. De wind was toegenomen en de golfslag werd hoger. Ook traden mistbanken op. De sleep schiet goed op. Zonder ongeluk ken kan men vandaag Falmouth bereiken. Kapitein Carlsen en stuurman Dancey hebben bij 't aan boord halen van de lijn met voedsel van de torpedoboot jager „Wil liard Keith" hun handen ge schaafd. Zij waren zo vermoeid, dat zij warme soep voor koffie hielden en er room en suiker bij deden. De radio-reporter Arie Klei- wegt is naar Engeland vertrok ken om een reportage te maken van de binnenkomst van de „Flying Enterprise" te Falmouth. Deze reportage zal Woensdag a.s. van 18.2018.35 uur in de rubriek „Dingen van de dag" worden uit gezondenk Mocht dit door onvoorziene omstandigheden niet mogelijk zijn, dan zal de reportage op 'n ander tijdstip in het avondpro gramma ten gehore worden ge bracht. Nog 4 sleepboten hebben zich gisteren bij het convooi gevoegd. Carlsen en Dancy waren vol goede moed en hoopten 's avonds het licht van de vuurtoren van Lizard te kunnen zien. De eerste dagen, bij zware zeegang, volgde de .Flying En terprise" de „Turmoit" beter dan op het ogenblik. Nu de golf slag, hoewel weer toenemend, aanzienlijk minder is, zig-zagt de Flying Enterprise" in het zog van de „Turmoib" en de snelheid moest worden vermin derd. A.F.P. meldt, dat in 24 uur een afstand van 62 mijl was afge legd, hetgeen neerkomt op een gemiddelde uursnelheid van 2.57 knopen. De „Willard Keith" seinde dat de lucht betrokken was en dat de barometer daalde. Dinsdagnamiddag schatte men, dat de „Flying Enterprise" niet voor Woensdagnamiddag in Fal mouth zou aankomen. Carlsen zal door de burgemees ter van Falmouth worden ver welkomd en in het raadhuis de pers ontmoeten. Er wordt gezorgd voor een radio-telefonische ver volgende eisen zijn. gesteld: 1. Aan de Joden ontnomen bezit, waarvoor geen rechtheb benden meer zijn, moet ter be schikking van Israël worden ge steld. 2. West-Duitsland moet bij dragen aan de vestiging van hon derdduizenden Joodse vluchtelin gen, afkomstig uit landen, die in de afgelopen oorlog door Duits land bezet zijn. Hiervoor is een boAf-ag van 1500 millioen dollar nodig. RUIM 200 GEWONDEN. Er zijn bij de relletjes ruim 200 burgers gewond, terwijl circa 400 personen gearresteerd zijn. De auto's van twee ministers wer den in brand gestoken en tal van andere beschadigd. De demonstranten waren vol gelingen van de vroegere anti- Britse volksleider Menacnem Beigin. De politieke partij, waar in zij zich hebben georganiseerd, heet „vrijheidsbeweging". De de monstranten wierpen met stenen naar de ramen van het parle mentsgebouw en naar de van gasmaskers voorziene politie mannen, die met traangas tegen de opdringende betogers optra den. De politie goot ook benzine over de straten en stak deze in brand om de demonstrerende me nigte tegen te houden. In de Kamer zelf richtte Bei gin die juist als* lid beëdigd was zich op heftige wijze tegen minister-president Ben Goerion, wie hij verweet „als zoon van een vermoorde met de moordenaar te onderhandelen om bloedgeld te verkrijgen." De scherven van de door de monstranten ingeworpen ruiten vielen op de leden neer. Eén lid liep snijwonden op. Het door de r.en dringende traangas werkte ook op de ogen der in het parle ment aanwezigen. „Hebt ge de toestemming van zes millioen dode joden voor het terugvragen van vijf proceht var. hun eigendommen?", riep Beigin de minister-president toe. „Ik zeg u, dat er nimmer met Duits land onderhandeld zal worden". Toen Beigin de minister-presi dent het woord „schurk" had toegeroepen en weigerde hier voor excuus te vragen, sloot de voorzitter de vergadering, doch ook daarna bleef men nog tegen elkander het woord voeren- Buiten kreeg de politie, die o.m. posten op het dak van het parlementsgebouw had ingeno men en met stenguns was gewa pend, versterking van legereen heden. De gewonde demonstran ten kwamen, in kleine groepjes bij de ziekenhuizen aan, waarbij de minder gewonden degenen, die er ernstiger aan toe waren, ondersteunden. Volgens officiële cijfers zijn Maandag 140 politiemannen en ruim 200 burgers gewond ge raakt. 400 Personen werden ge arresteerd. Vatbaar voor vocht en tocht'i Niet nodig de hele winter te hoestenl Neem bij de minste klacht desnel werkende,ver zachtende, slijmoplossende, AKKERS opgelost, aldus verklaarde Dins dag een hoge functionaris van de Kanaalmaatschappij. Hij zeide verder, dat de staking onwettig was" volgens de Egyptische wet en dat de maatschappij een be roep had gedaan op de Egypti sche regering, maar tot dusver nog geen antwoord had gekregen. „Indien er van de zijde van dc Egyptische regering geen hulp wordt geboden, zullen wij ergens anders hulp moeten zoeken. In dien hulp uitblijft zullen wij moeten sluiten". Be staking ten einde. De stakende Egyptische haven arbeiders te Port Said zijn Dins dagmiddag weer aan het werk gegaan. Britse soldaten gedood. Volgens de correspondent in de kanaalzone van een Egyptisch blad zijn in de afgelopen 24 uur 22 Britse soldaten door de actie van Egyptische commando's ge dood. Op klaarlichte dag werd een aanval gedaan op het Britse kamp te Aboe-Soeëir. Een tweede aanval was gericht op de gevan genis te Aboe-Soeltan, waarin zich 76 Egyptische gevangenen bevinden. Zes Britse wachters werden gedood en 24 Egyptische gevangenen bevrijd. De overige doden vielen bij een Britse tegen actie ten Z. van Ismailia bij het station Toessoem- binding met de Verenigde Staten, zodat Carlsen terstond na aan komst met zijn vrouw zal kun nen spreken. Voorts zal een persoonlijke boodschap van gelukwens van koning Frederik van Denemar ken aan Carlsen worden over handigd. De koning zou voorne mens zijn de kapitein een onder scheiding te verlenen, welke door de vlootattaché van de Deense ambassade te Londen zou worden uitgereikt. De Deense dienst van de B.B.C. heeft een gesprek in het Deens tussen zijn vertegenwoordiger en de kapitein uitgezonden, waarin Carlsen o.m. zegt, dat hij het als zijn plicht beschouwde het be lang van zijn maatschappij en van de verzekeringsmaatschappij te behartigen. De Deense ambassade te Lon den heeft bevestigd, dat koning Frederik van Denemarken aan kapitein Carlsen de orde van „Ridder van de Dannebrog" zal uitreiken. (Zie „Laatste Berichten." Pagina 3) Ds. Niemöller heeft Maandag te Moskou verklaard, dat hij „niet tevreden" was over de be sprekingen met functionarissen van de Russische kerk over het eventueel toetreden van deze kerk tot de Wereldraad van Op de afscheidsmaaltijd, die Ds. Niemöller gaf aan een aan tal van zijn Russische gasthe ren waren verschillende hoge persoonlijkheden aanwezig. De tweede officiële bespre king van Truman en Churchill heeft 95 minuten geduurd. Naar verluidt was de rol van Duitsland in de verdediging van West-Europa en het voorgestel de Europese leger in het alge meen het voornaamste onder werp van het gesprek. Het officiële communiqué meldt slechts, dat „verschillen de militaire aangelegenheden" werden besproken. Naar verluidt heeft het Ame- Volgens een bericht van het Chinese persbureau „Nieuw China" hebben 8 Amerikaanse vliegtuigen van het type Thun- derjet 11 bommen op het *ta- tion van Tsjian in N. W.-China geworpen, tengevolge waarvan 3 arbeiders werden gewond en de rails over enige honderden meters werd vernield. Beierse grensfunctionarissen zou proberen te rijden, zou doen hebben te Hof verklaard, dat Tsjecho-Slowakije zijn fortifi caties langs de grens met West- Duitsland zeer versterkt. De Tsjechoslowaken zouden nieuwe loopgraven aanleggen en prikkeldraadversperringen op richten. Bovendien zouden dra den worden gespannen, die on der stroom komen te staan. Bij aafiraking hiervan zouden auto matisch vuurpijlen worden af geschoten, aldus genoemde functionarissen. De Westduitse politie deelde mee, dat Tsjechoslowaakse technici op de spoorbaan tussen Asch (Tsjecho-Slowakije) en Selb-Ploessberg (Beieren) in stallaties hebben geplaatst, die iedere trein, die over de gnens ontsporen. Zoals bekend reed langs deze spoorweg op 11 September van het vorige jaar een Tsjechoslo waakse trein met 11 passagiers naar Beieren. 31 Passagiers vroegen toen om politiek asyl. In de nacht van Zondag op Maandag zijn, naar men vreest, 17 personen om het leven geko men bij een zware brand in Westfield (Massachuetsets) waardoor een gebouw van 4 verdiepingen werd verwoest. 13 Bewoners moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De toestand van één van hen is ernstig. rikaanse oppercommando Chur chill meegedeeld, dat het Ame rikaanse leger niet bereid is het nieuwe Britse automatische ge weer van het kaliber 280 als standaardwapen voor de ge allieerde legers in te voeren. Churchill biedt Truman diner aan. Maandagavond heeft Churchill op de Britse ambassade te Was hington president Truman een diner aangeboden. (Het v/as een intiem diner, waaraan slechts 14 Amerikanen en Britten, o.w. Eden en Ache- son, aanzaten. Churchill bracht een toast uit op „de broederschap van de En gels sprekende volken". Truman noemde hem „de grote man van onze eeuw". Na de maaltijd zette Truman zich aan de piano en speelde enkele melodieën van Chopin, die Churchill, sigaar in de hand, aandachtig beluisterde. Na de vierde bijeenkomst van Dinsdag is het eerste gedeelte van Churchills bezoek aan de Verenigde Staten achter de rug. Heden zal de Britse premier naar New York reizen, waar hij een bezoek aan zijn vriend, de be kende Amerikaanse staatsman Bernard Baruch, zal brengen. Vrijdag zal Churchill zich naar Canada begeven, waar hij zal beraadslagen met premier St Laurent en ander leden der Ca nadese regering. Na zijn bezoek aan Ottawa zal de Britse minister-president naar Washington terugreizen, waar hij zijn besprekingen met presi dent Truman zal voortzetten. Churchill is, naar verluidt, zeer voldaan over het soepele verloop en de opbouwende aard van zijn besprekingen met de Amerikaan se staatsleiders. Minister Eden deelde verslag gevers mede dat hij vooreerst nog te Washington zal blijven, voor het bespreken van nog niet afgehandelde zaken, waarna hij zich in Canada bij Churchill zal voegen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1