België en de Benelux De onderhandelingen De „Flying Enterprise" Eisenhower en het presidentschap Ford-directie vraagt ontslag voor 100 man voor DE STRIJD IN KOREA DE SUIKERPRIJS mST' JSSTiSESS.' Sowjet-Russische omschrijving van hei begrip „agressie" Het accoord inzake de Voorunïe GRIEKENLAND WENST GEEN PERZISCHE OLIE TE KOPEN DE VLUCHTELINGEN IN WEST-BERLIJN Reg eringscrisis in Frankrijk Pléven verslagen WORDT SCHACHT RAADGEVER DER EGYPTISCHE REGERING? HOEVEEL RADIO LUISTERAARS TELT NEDERLAND De kapper mei het aparte cachej^ WEERSVERWACHTING HOOGWATER. GEEN ALGEMENE DIENSTPLICHT IN DE BONDSREPUBLIEK HET BEZOEK VAN DS. NIEMOELLER AAN MOSKOU PARTICULIER SECRETARESSE VAN PRINSES WILHELMINA De Brits-Amerikaanse besprekingen DE STRIJD IN INDO-CHINA Frankering bij Abonnement: 1 erneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; ZEEUW per HLOlUlilClUCIlLOpiija» J I maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DINSDAG 8 JANUARI 1952. 7e Jaargang No. 1928. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel m^er 15 eeiR. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Be C.V.P.-senator Leynen schrijft in zijn verslag over het wetsvoorstel houdende goedkeu ring van het accoord van de veorunie tussen Nederland, Bel gië en Luxemburg, dat op 15 Oc tober 1949 te Luxemburg is ge sleten, doch dat door het Belgi sche parlement nog niet werd bekrachtigd, o.a. het volgende: „Wij zien ons thans voor de nood zaak geplaatst een situatie te be krachtigen, die in feite reeds 2 jaar bestaat. Het is dubbel on aangenaam een overeenkomst te moeten ondertekenen, die door andere conventies is veranderd of aangevuld, welke evenmin aan de goedkeuring van het parle ment zijn onderworpen geweest". De verslaggever herinnert er vervolgens aan dat de goedkeu- Belgische industrieën met werk loosheid bedreigd, omdat dezelf de bedrijven in Nederland hun steenkool tegen gunstiger voor waarden betrekken en lagere lo nen kunnen betalen. Met betrekking tot het vraag stuk der waterwegen betoogt de heer Leynen, dat dit niet alleen een economisch aspect heeft, doch bovendien grote invloed uitoefent op de vorming van de Benelux. Dit probleem, zo schrijft hij, is in de senaatscommissie voor bui tenlandse zaken speciaal ter ta fel gebracht om er de nadruk op te kunnen leggen, dat de tot standkoming van een bevredi gend accoord inzake de waterwe gen in grote mate zou bijdragen tot het scheppen van 't klimaat, Een woordvoerder van het Griekse ministerie van Buiten landse Zaken heeft ontkend, dat Griekenland voornemens zou zijn 2 millioen ton olie van Per- zië te kopen. De directie van de Nederland se Ford-fabriek te Amsterdam heeft bij het gewestelijk ar beidsbureau vergunning aange vraagd tot het ontslaan van on geveer 100 (van de 800) perso neelsleden. De aanvraag wordt door de directie gemotiveerd met de vol gende oorzaken. „Enerzijds de ons opgelegde drastische beperking in de fa bricage van trucks voor com merciële doeleinden, welker ver vaardiging past in ons algeme ne productieschema om voor korter of langer tijd de terugval in de bouw van personenwagens op te vangen en anderzijds de ongebreidelde import van om gebouwde automobielen, welke hier generlei arbeid brengt. Voorts het tot dusverre uit blijven van opdrachten, waarop wij onze verwachtingen hadden gevestigd en welker uitvoering k engros van goederen W6rlL vf °nZK Per^neelSleden in Oost-Berliinse staatswinkels zou hebben geboden In een radiotoespraak heeft de burgemeester in West-Berlijn, Ernst Reuter, verklaard, dat West-Berlijn op de lange duur niet in staat is de uit Oost-Ber- lijn afkomstige vluchtelingen te onderhouden. Sinds 1949 waren 170.000 vluchtelingen in West- Berlijn aangekomen- Volgens een indelingslij st naar de sociale staat van 33.000 vluch telingen bestond 28 procent uit arbeiders. Er zouden maatregelen getrof fen worden ter voorkoming van ing van het accoord van de voor- waarin een definitieve econo- - -rx TV»! ~iïtI«ntn \T n/l/lul an/I 1.- O II unie impliceert: 1. Dat België zich definitief op de weg naar 'n Beneluxunie begeeft en geen der drie partners zich practisch nog kan terugtrekken. 2. Dat het stelsel der voorunie moet wor den beschouwd als voorlopig en de drie landen de verplichting oplegt zonder verwijl een oplos sing te zoeken voor de moeilijk heden, die de verwerkelijking van de economische unie nog in de weg staan. Wat de industriële sector be treft merkt de verslaggever op, dat de schepping van een enkele markt slechts mogelijk is bij ge- Igke sociale en economische voorwaarden .in Nederland en België. Zoals de toestand op het ogenblik is, worden verscheidene mische unie met Nederland kan worden gesloten. Als intussen geen verandering intreedt vreest de directie bin nenkort voor nog circa 100 man een ontslagvergunning te moe ten aanvragen. Be regering-Pléven heeft bij de eerste van acht stemmingen over de voorgestelde bezuini gkigsmaat regelen, waaraan de kwestie van vertrouwen was verbonden, de nederlaag geleden De uitslag van stemming was 243 stemmen vóór en 341 stem men tegen de regering. De val van het kabinet-Pléven stond reeds vast, toen de socia- litische partij Maandagmorgen het besluit nam tegen de bezui nigingsmaatregelen te stemmen. De eerste en onmiddellijk be slissende stemming ging over 'n clausule, die de regering zou machtigen bepaalde bezuinigin gen door te voeren bij de staats spoorwegen. Hiermee is dus de Franse coa litie-regering van Réné Pléven na een bewind van vijf maanden ten val gekomen. Na de stem ming verlieten Pléven en zijn ministers de Kamer om hun oirtslagschrijven, dat later op de avond aan de president zou wor den overhandigd, op te stellen. Plévens regering, die in Augus tus werd gevormd, was Frank- rifks vijftiende kabinet sedert de oorlog. De socialisten, communis ten, Gaullisten en sommige leden van de boerengroeperingen, van de radicale partij en de M.R.P. t Volksrepublikeinenstemden tegen de regering. De regeringsaanhangers juich ten het kabinet toe, toen dit de zaal verliet. Volgens het Egyptische dag blad „Al Misri" zou de Egypti sche regering Dr. Hialmar Schacht, minister van Finan ciën onder Hitier, hebben uitge nodigd als raadgever op te tre den. Schacht zou geneigd zijn het aanbod te aanvaarden. In verband met het groot na- tionaal-economisch belang, dat is gelegen in de verbouw van een groot areaal suikerbieten, heeft de hoofdafdeling akker bouw van de Stichting voor de Landbouw zich uitvoerig bera den omtrent de voor de komen de oogst vast te stellen suiker prijs. Bij verhoging van de thans geldende prijs zal, behalve met de gestegen productiekosten, ook rekening dienen te worden ge houden met de verschillende andere factoren, welke naar de mening van de hoofdafdeling Akkerbouw een belemmering kunnen vormen voor de hand having van het huidige areaal suikerbieten. Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 Januari 1.821.412 tegen 1.613.326 op 1 December. Op 1 December waren er 482.171 aangeslotenen op het rijksradio-distributienet tegen 479.785 op 1 November. I in Oost-Berlijnse door speculateurs, die deze goe deren dan weer met een grote winst in de West-Berlijnse secto ren verkopen. De stroom van vluchtelingen droeg er toe bij het aantal werk lozen te vergroten. Thans waren er in West-Berlijn 270.000 werk lozen. Reuter tekent hierbij aan, dat volgens een Westduitse wet 80 procent der vluchtelingen naar West-Duitsland gebracht mogen worden. Thans wordt een spe ciale luchtbrug voorbereid, die meer dan 2000 vluchtelingen per maand uit Berlijn zal brengen. De subcommissie voor toezicht op een bestand heeft Maandag haar vergadering abrupt beëin digd nadat de communistische afgevaardigde de V. N. er van had beschuldigd dat zij blijkbaar niet langer van plan waren serieus te onderhandelen. Generaal William Nuckois van de V. N. zei na de bijeenkomst, die anderhalf uur heeft ge duurd, dat de Noordelijke afge vaardigden weinig belangstel ling toonden. De sub-commissie behandelt de kwestie van het herstel van vliegvelden tijdens een wapen stilstand. Ook in de sub-commissie voor de krijgsgevangenen is weer geen voortgang gemaakt. De strijd. De Verbondenen hebben ver geefs getracht een heuvelstel ling ten W. van Korangpori, enige km van Panmoendjon ver wijderd, te veroveren. Elders van het front wordt slechts weinig activiteit gemeld. Maandag hebben Amerikaan se Sabre-straaljagers bij een luchtgevecht van 20 minuten 2 Migs vernietigd en 2 Migs be schadigd. Aan het luchtgevecht salons „robert" markt- jgN brouwerijstr. 9 terneuzen voor betere huis en haarverzorging bij de keuzo van het meest ge schikt model, en voor uw haar en huidverzorging, geven wij U gaarne advies. onder veen beding" zou verzoe- I tuigen van zijn volkomen besef „onder geen beding verantwoordelijk- I u.: j Tnr>VtAvi yl on ci on wil Tl huidige Om vijf uur Maandagochtend g^inde de torpedoboot jager „Wil- lard Keith" 'rit de „Enterprise" nog 170 mijl van Falmouth was. Zicht 3 tot 6 mijl. De zee was rus tig. De sleep houdt op Falmouth aan, maar als het weer slechter wordt is het mogelijk dat men een andere haven zal trachten te bereiken. Uit een bericht van de „Keith" blijkt, dat stuurman Dancy van de „Turmoil" zijn kans om op de „Enterprise" te springen schoon zag, toen een grote golf de ach tersteven van de „Turmoil" hoog optilde en binnen 3 meter afstand van de „Enterprise" bracht. Zondag hebben kapitein Carl sen en stuurman Dancy voor het eerst een gekookt maal van groenten met biefstuk gehad. Bij kaarslicht ving kapitein Carlsen een radiotelefonische boodschap in het Deens van zijn vader uit Londen op via de tor- pedobootjager „Keith". „Wij zijn trots op je", zo seinde zijn vader die zijn zoon een gelukkig nieuw jaar toewenste en een behouden reis naar Falmouth. 1 IdaH U1IU1CVCII nr --- J,_0 te kunnen streven heid, verbonden aan zijn huidige medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. LATER OPKLARINGEN. Aanvankelijk zwaar bewolkt en plaatselijk nog enige motregen. Later, voornamelijk in de noor delijke helft van het land, enkele opklaringen. Matige Z.W.-wind en ongeveer dezelfde temperatu ren als gisteren. WOENSDAG 9 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 11.54 12.12 Terneuzen 0.29 12.47 Hansweert 1.09 1.27 Walsoorden 1.19 1.37 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder "t"' 8.46 16.47 13.11 6.07 9 8.46 16.48 13.50 7.14 ken van worden om naar een benoeming in een poli tieke functie. Bij gebrek aan een duidelijk verzoek tot aanvaarding van een politieke functie zou hij ■4jn volle aandacht en energie blijven wijden aan de vervulling van de vitale taken, waarvoor hij was aangewezen. Eisenhowers verklaring was vervat in een formele medeling voor publicatie. Hierin zegt Ei senhower verder, dat de verkla ring die senator Lodge Zondag had uitgegeven een juiste weer gave van de algemene inhoud van zijn politieke opvattingen en z'n republikeinse gezindheid was. Lodge deelde Zondag te Wash ington mede, dat hij Eisenhowers naam had ingeschreven voor de voorverkiezing in New Hamp shire van een republikeins can- didaat voor het presidentschap. Generaal Eisenhowers eerste woordvoerder, Lanham, las de verklaring van de opperbevelheb ber der Atlantische strijdkrach ten voor en voegde eraan toe, dat generaal Eisenhower niet voornemens was over deze kwes tie nog meer te zeggen. Het was de bedoeling met deze verklaring zijn medeleven in de vraagstuk ken van het Amerikaanse volk aan te tonen en tevens de Ame- functie. De persdienst van de West duitse bondsregering heeft bui tenlandse persberichten tegen gesproken, als zouden er plan nen bestaan in de bondsrepu bliek een algemene dienstplicht In te voeren. Het komt er in de eerste plaats op aan, aldus de persdienst, het verdrag over een Europese ver dedigingsgemeenschap gereed te krijgen. Daarna zou het pas zin hebben plannen voor recru- tering uit te werken. Ds. Niemöller, heeft Zondag nacht de Kerstdienst van de Russische orthodoxe kerk, welke de gehele nacht duurde bijge woond. Tevoren had in de Baptisten- kerk te Moskou, welke geheel ge vuld was met 2000 mensen, een preek van ongeveer een half uur gehouden. Bij het afscheid wuifde de ge hele menigte met zakdoeken naar Ds. Niemöller, die ver klaarde, dat hij nog nooit een gemeente had gezien, die zo op zijn woorden reageerde. Hij bracht de dag door met o.m. een bezoek aan de Zaborsk Abdij, het centrum van de Rus sische orthodoxe kerk in de middeleeuwen. Naar hij verklaarde dacht hij, zijn gezet voor het vestigen van dat „de eerste stappen thans ononderbroken betrekkingen tussen de Russische en de Duit se evangelische kerk. De directeur van de Westduitse Protestantse kerkelijke organisa tie voor hulp aan krijgsgevange nen, bisschop Heckel, heeft te München verklaard, dat hoewel zijn organisatie in staat is de beste inlichtingen over krijgsge vangenen te geven, ds. Niemöller vóór zijn vertrek naar Moskou niet met de organisatie in ver binding is getreden. Op het ogenblik stelt de orga nisatie documenten over Duitse krijgsgevangenen in de Sowjet- Unie op, die op 21 Januari te Ge- nève aan de commissie voor krijgsgevangenen van de Ver. Naties zullen worden overhan digd, aldus de bisschop. Zoals gemeld heeft ds. Niemöl ler verklaard, in de Sowjet-Unie o.m. over de nog in Rusland ver blijvende Duitse krijgsgevange nen te willen spreken. De lading van de „Flying Enterprise". Men deelt aan het A.N.P. mede, dat een gedeelte der lading van het door stormen geteisterde en thans op weg naar veilige haven zijnde schip „Flying Enterprise" ter beurze van Amsterdam ver zekerd is. Het betreft een partij ruw ijzer met een verzekerde waarde van circa ƒ450.000 die door een assurantiemakelaar Bleichroeder, Bing enCo.) op de Amsterdamse verzekeringsmarkt is gedekt. Zoals reeds gemeld zou 't schip zelf voor 1.250.000 dollar verze kerd zijn. 71 Verzekeringsmaat schappijen zouden in het risico delen. De „Flying Enterprise" en het bergingsloon. Wordt het schip echter geheel verlaten aangetroffen, dan blijft het weliswaar eigendom van de reders, maar het percentage ber gingsloon kan in dat geval oplo pen tot 40. Hetgeen dus zeggen wil, dat wanneer de „Flying Enterprise' nu behouden wordt binnenge sleept, kapitein Carlsen in jeder geval voor zijn rederij of de,ver zekeringsmaatschappij een be drag verdiend heeft, dat moge lijk een kwart van de geredde waarde bedraagt. En dat is, ge zien de tegenwoordige geweldige kosten voor de bouw van een schip, een enorm bedrag. Onderscheiding voor kapitein Carlsen. De Franse minister voor da Koopvaardijvloot, André Morice, heeft kapitein Kurt Carlsen de hoogste onderscheiding van de koopvaardijvloot het officiers kruis van zeevaartkundige ver dienste verleend. Deze onderscheiding wordt slechts zelden toegekend, aan zeelieden, die tijdens hun dienst op zee buitengewone moed be tonen. De Enterprise, die zich nog on geveer 130 mijl van Falmouth be vindt, rolt onheilspellend door de hevige deining. De snelheid moest daardoor worden geminderd tot 3 knopen. Het zicht is tien mijl. Er is geen sterke wind. De radiobatterijen van de En terprise zijn bijna uitgeput, zodat de gesprekken met Carlsen tot een minimum zijn beperkt. De hotels in Falmouth zijn namen 20 Sabres en 50 Migs deel. Chinezen beschuldigen luchtmacht der V. N. Maandag is in een bericht van het communistische persbureau Nieuw China" verklaard, dat in de laatste week van December Amerikaanse vliegtuigen „her haaldelijk" Mandsjoerjje zijn bin nengevlogen. Op 26 December heeft een vijandelijk vliegtuig 4 bommen bij de dorpen Peijsjingtze en Koeatsjiatoen geworpen, waar door 8 personen weiden gewond, huizen vernield en twee ezels gedood. Hetzelfde vliegtuig vloog laag over Tatoengkow, ten Z. W. an Antoeng en wierp een licht- fakkel uit, aldus het bericht. Voorts heeft volgens het pers bureau een vijandelijke bom menwerper op 31 December een bom geworpen op Wentsjialoe, waardoor 5 inwoners werden gewond en 14 huizen vernield. Eerder had het vliegtuig een bom geworpen bij Tatoenkow en deze plaats beschoten. Admiraal Turner Joy naar Tokio. Admiraal Charles Turner Joy, hoofd van de geallieerde onder handelaars te Pan Moen Djong, is uit Korea te Tokio aangeko men, naar men aanneemt om met de opperbevelhebber der Ver enigde Naties, generaal Ridgway overleg te plegen. Bij aankomst verklaarde hij: ,Elke dag is er minder reden om aan te nemen, dat de commu nisten werkelijk een stabiele wa penstilstand willen in Korea". Een van de belangrijkste pun ten van de huidige impasse is de beperking van de vliegveldaan leg, „voor de V.N.-strijdkrachten een practische zaak van leven en dood". „Wij kunnen de veiligheid van onze strijdkrachten niet be schouwen als een communistische binnenlandse aangelegenheid. Het debat gaat niet over een acade misch punt, zelfbehoud is duide lijk en onmiskenbaar de kwestie. Als de communisten werkelijk vrede wensen kunnen zij geen reden hebben om gedurende een •bestand militaire vliegvelden aan te leggen", aldus Joy. De strijd man gedood en 3000 gevangen genomen, aldus de mededeling. Korea-vrijwilligers uit Suri name in Nederland. Maandagmorgen zijn op Schip hol 23 Surinamers aangekomen, die zich in Suriname als vrijwil ligers voor Korea hebben opge geven. Zij vormen de eerste groep van de Surinamers, die zich in 1951 in Suriname voor uitzending naar Korea hebben aangemeld- Na aankomst van het vliegtuig werden zij per autobus naar Den Haag vervoerd, waar registratie zou plaats vinden. Na korte tijd wordt de oplei ding van deze vrijwilligers voort gezet bij het corps commando troepen te Roosendaal. Het is de bedoeling om, wanneer deze voortgezette opleiding de ge wenste resultaten afwerpt, half Maart de uitzending naar Korea te doen plaats hebben, tezamen met de Korea-vrijwilligers uit Nederland. Prinses Wilhelmina heeft met ingang van 1 Januari 1952 aan jonkvrouwe A. M. C. Quarles van Ufford op haar verzoek eervol ontslag verleend als tweede particulier secretaresse. Tot haar opvolgster is be noemd jonkvrouwe S. E. Baro nesse van Randwijck, die haar opleiding ontving op de eentra- Ie instelling voor christelijke sociale arbeid te Amsterdam. In een verklaring van het „Witte Huis" is meegedeeld dat president Truman en premier Churchill Maandag hebben ge sproken over economische vraag stukken, welke verband houden met de Westerse herbewapening. Er is een werkgroep ingesteld, die zich bezig zal houden met enkele speciale vraagstukken betreffende de productie van wapens, welke voor de Britse en Amerikaanse regeringen van meer dan gewoon belang zijn. tegen de Qok is van mening gewisseld guerillastrijders. Volgens het hoofdkwartier van het Zuidkoreaanse leger zijn de Zuid'koreaanse troepen Zondag ochtend een nieuwe aanval be gonnen tegen de guerillastrij- ders in Z. O.-Korea. Sedert het begin van de ope raties tegen de guerillastrijders heeft het leger meer dan 3000 reeds geheel bezet. Talrijke jour nalisten en fotografen zijn naar deze haven gekomen. Admiraal Boone, commandant van de Amerikaanse marine strijdkrachten in het Oostelijk deel van de Atlantische oceaan, verklaarde, dat kapitein Carlsens kansen, indien de „Enterprise" zou zijn gekapseisd, naar zijn me ning, niet meer dan vijftig tegen vijftig zouden zijn geweest, ook al waren er schepen in de directe nabijheid. over algemene vraagstukken, sa menhangende met de organisatie van het Noordatlantische ver drag. De Amerikaanse wapenproduc tie en de Brit Cherwell zullen de werkzaamheden der ingestelde werkgroep leiden. Wilson heeft de besprekingen bijgewoond, evenals een aantal Britse en Amerikaanse deskundigen. Ook de Britse minister van Buiten landse Zaken Eden was aan wezig. Volgens berichten van Ameri kaanse zijde zou Churchill te kennen hebben gegefven bereid te zijn zijn persoonlijke invloed aan te wenden, om bezwaren der Nederlandse en Belgische rege ringen tegen sommige aspecten van het plan-Pléven, om tot de instelling van een Europees leger te komen, te overwinnen. Men verwacht dat de Britse premier spoedig zal verklaren dat de door hem en Eden te Parijs gedane belofte, dat Groot- Brittannië nauw met een Euro pees leger zal samenwerken, wanneer dit eenmaal tot stand is gekomen, als een verklaring van positieve Britse politiek moet worden beschouwd. In verband met de heldhaftige vasthoudendheid van de gezag voerder van de „Flying Enter prise", kapitein Kurt Carlsen, doen allerlei geruchten de ronde omtrent het internationaal zee recht met betrekking tot het ber gen van schepen. Hier en daar heerst zelfs de mening, dat een schip, wanneer het eenmaal ge heel verlaten is, zonder meer tot buit kan worden verklaard. Dit laatste moge misschien in oude tijden zo geweest zijn, ver klaarde men ons in bevoegde makelaarskringen te Rotterdam, maar tegenwoordig is daar geen sprake meer van. Alleen is het percentageverschil zeer belang rijk, of een schip, dat geborgen wordt, verlaten is of niet. Blijft er iemand van de bemanning aan boord, zoals in dit geval met de „Flying Enterprise", dan kunnen de bergers een lagere claim in dienen dan in het andere geval. Meestal wordt er in al dergelijke gevallen een arbitragecommissie benoemd, bij wier uitspraak bei de partijen zich neerleggen. Die commissie bepaalt naar gelang de omstandigheden de grootte van het bergingsloon. Was er nog iemand aan boord, dan varieert het percentage van 10 tot 15 van hetgeen er naar schatting gered is- De Sowjet-Unie heeft Maandag bij de juridische commissie van de V.N. een ontwerp-re'solutie in gediend. waarin een omschrijving wordt gegeven van het begrip agressie". Aanvaller is een staat, die een andere staat de oorlog verklaart of zijn strijdkrachten vreemd grondgebied doet binnenrukken, ook zonder oorlogsverklaring. On der agressie wordt verder ver staan: 1. Het bombarderen van het grondgebied van een andere staat of een opzettelijke aanval op zijn schepen of vliegtuigen; 2. Het binnengaan van het grondgebied van een andere staat zonder zijn toestemming of het blijven in een vreemd gebied, na dat de tijd, waarvoor toestem ming geldt,, verstreken is; 3. Een marineblokkade van kus ten en havens; 4. Steun aan gewapende groe pen, die op eigen grondgebied worden georganiseerd en een an dere staat binnenvallen, of afwij zing van een verzoek om het hel pen van dergelijke groepen stop te zetten. Voorts wordt verklaard, dat geen enkele staat het recht heeft een andere staat om politieke, strategische of economische rede nen aan te vallen, of omdat een staat in economisch opzicht ten achter is, een slecht georgani seerd bestuur heeft of gewikkeld is in een burgeroorlog, een revo- lutionnaire of contra-revolution- naire beweging. De Sowjet-Unie acht de schen ding van internationale verdra gen, handelsovereenkomsten en economische concessies geen re den voor een aanval, noch de ver breking van diplomatieke of eco nomische betrekkingen, een eco nomische boycot, het niet erken nen van schulden, imigratiebeper- kingen of de schending van diplo matieke voorrechten. Indien een staat weigert de strijdkrachten van een ander land door te laten op weg naar een derde staat of maatregelen neemt van godsdienstige of anti-gods dienstige aard of grensincidenten schept, dan zijn dit geen excuses voor een aanval, aldus het Sow- jet-ontwerp. Indien een staat constateert, dat een ander land aanzienlijke strijdkrachten aan zijn [grenzen samentrekt, heeft hij het recht militaire tegenmaatregelen te ne men, maar mag zijn strijdkrach ten niet de grens doen overtrek ken. Volgens A.F.P. is luitenant Leclerc, zoon van generaal Le- clerc. op 3 Januari bij een vuur gevecht met de Vietminh in het dorp Troeng Khoe, ongeveer 30 km ten Z. W. van Nadinh, ge vangen genomen. Hij bevindt- zich ongeveer 3 maanden in Indo-China. Behalve Leclerc, die door een kogel in zijn been werd getrof fen, werd een aantal Vietname- zen gevangen genomen. De repatriëring van Griekse kinderen Vier Kominform-landen, Tsje- cho-Slowakije, Roemenië, Bulga rije en Hongarije, hebben niet geantwoord op uitnodigingen van de V. N. om afgevaardigden naar Parijs te zenden voor een bespreking van de kwestie van de repatriëring van Griekse kinde ren, die zich in genoemde landen bevinden. Dit is Maandag in de speciale politieke commissie be kend gemaakt. De commissie verdaagde in November j.l. het debat over de kwestie, opdat po gingen konden worden gedaan om het vraagstuk door recht streekse onderhandelingen tot een oplossing te brengen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1