Benelux-moeilijkheden en Zeeuws-Vlaanderen Nieuw VN-voorstel verworpen Britten isoleren Suez Politieke commissie over collectieve veiligheid Moeilijkheden in Belgische r ay on~indus trie Luchtaanvallen gaan door Duitse activiteit in Indonesië ZATERDAG 5 JANUARI 1952. 7e Jaargang No. 1926. DIPLOMATIEKE BETREK KINGEN MET JAPAN I WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Manoeuvres Sneeuwstorm Frankering bij Abonnement: Tfcrneurcn Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Temeuzen Telefoon 2510 N& 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1.75', per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE ZEEUW Verschijnt dageUika Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Ttmeuzes Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent, ieuere regei m^er 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uui Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Men kan zich niet aan de in druk onttrekken, dat het met het streven om te komen tot een economische unie tussen Neder land, België en Luxemburg de verkeerde kant uitgaat. Mn dat ban en mag ons Zeeuws-Vlamin gen niet onberoerd laten. Nu het jaar 1952 voor ons ligt, dient het Nederlandse volk zich op dit vraagstuk te bezinnen. Wil ons volk deze unie, deze reeds zeven jaar geleden met veel bravour aangekondigde Benelux? En met hetzelfde recht kan men zich af vragen of het Belgische volk deze Benelux nog wenst. Het is zo langzamerhand ge bleken, dat de regeringen van beide landen geen kans zien de verschillende moeilijkheden, die de totstandkoming van de Bene lux in de weg staan, op te rui men. Zij kunnen en willen niet om wat voor reden dan ook. De moeilijkheden, die zoveel hoofdbrekens kosten, zijn van drieërlei aard. En het verwonder lijke is, dat steeds slechts één van de problemen in het middelpunt van de belangstelling staat. Eerst waren het de z.g. mone taire kwesties. De Belgische franc nam een sterke positie in bouwproducten de prijzen temidden van de West-Europese eigen land bedreigen, valuta en de Nederlandse gulden 1 ling, in de afwatering, aan het polderwegennet en tenslotte het op vele wijzen ontduiken van de wetelijke regeling en met alle misstanden van dien. Als men nagaat wat de Belgi sche boer voor zijn producten krijgt tegenover zijn Nederlandse collega, dan zijn er maar twee mogelijkheden, öf de Belgische boer wordt schatrijk öf zijn kost prijzen liggen een stuk boven de Nederlandse. Dat het laatste het geval is, is duidelijk. Zo krijgt de Nederlandse boer voor zijn tarwe van oogst 1951 gemiddeld 24,25 per 100 kg; de Belg 34,30. Voor de suikerbie ten liggen deze cijfers resp. op 40,— per ton en 57,per ton. Voor de melk 20,— per 100 kg met 3% vet tegen 25,65. De kloof is dus nog groot, doch momenteel wordt deze niet ge noemd en heerst er betrekkelijke rust inzake dit geschilpunt, die slechts zo nu en dan even wordt verstoord door een in Nederland se ogen ietwat wonderlijke uitleg, die de Belgische autoriteiten geven aan de bepalingen van het protocol, zodra zij menen, dat de invoer van Nederlandse land- in een uiterst zwakke. De Neder landers voerden veel meer in dan uit en juist de balans ten opzichte van onze Benelux-partner helde sterk ten gunste van de Belgen. Inmiddels is er wel het een en ander gebeurd. De Nederlandse gulden is er heel wat beter voor bomen te staan, al is daarmede niet gezegd, dat een doorvoeren van de economische unie op dit gebied geen moeilijke problemen meer zou scheppen. Daarna werden de landbouw politiek en de verschillen in be drijfsvoering, kostprijzen der pro ducten, pachtprijzen enz. als struikelblok gebrandmerkt. Ook daarover -hoort men op dit «genblik weinig. Men heeft een zekere mate van overeenstem- ming gevonden in de vorm van een protocol, dat er in de werke lijkheid op neerkomt, dat de goedkoper werkende Nederlandse landbouw, veeteelt en tuinbouw de Belgische op geen enkel be langrijk punt pijn kan doen. De verschillen, hierboven ge noemd,. bestaan echter nog steeds. De pachtprijzen liggen in België aanzienlijk hoger, al bestaat in Nederland de neiging om de kunstmatig veel te laag gehou den pachtprijzen langzaam maar i' zeker te verhogen. Een geleide-] lijke stijging vindt zich in dit rijke deeltje van Ne derland met ernst af te vragen, of Belgische uitlatingen als:' „Geen Benelux zonder Moerdijk-: kanaal" en Nederlandse als: „Een Moerdijkkanaal slechts in Euro pees verband" betekenen, dat de Zeeuws-Vlaamse vraagstukken, die verband houden met plannen omtrent het kanaal Terneuzen Gent, op de verre achtergrond geraken. Ofschoon oprecht moet worden betwijfeld, of Belgen en Nederlanders het ooit eens zullen worden over de Antwerpen— Moerdijkverbinding en ofschoon het er op het ogenblik jammer genoeg naar uitziet, dat een wer kelijke economische unie de lage landen bij de zee voorlopig nog niet tot een sterk geheel zal ver binden, lijkt het toch noodzake lijk, dat de belangen van Zeeuws- Vlaanderen bij de kanaalplannen met kracht ter bevoegder plaatse naar voren worden gebracht. Of de hearings, die de commissie- Steenberghe indertijd in ons ge west heeft gehouden, voldoende zijn geweest om de Zeeuws- Vlaamse belangen bij een even tueel doorgaan der plannen recht te doen wedervaren, moet betwij feld worden. In dit verband mag de vraag worden gesteld, of men in Neder- spheer, nodig, voor een dergelijk ngrijpend .economisch gebeuren. men vergeten, dat aan beide zijden offers gebracht moeten worden, wil men slagen. Of 1952 vooruitgang in de reeds op verscliillende gebieden be staande samenwerking zal bren gen, is moeilijk te voorspellen. Voor Zeeuws-Vlaanderen is het te hopen, doch tevens, dat het eigen kanalenprobleem niet gebruikt wordt als onderhandelingsobject bij de besprekingen over de Ant- werpen-Rijnverbinding. Daarvoor is het van te groot belang. Dp voorstel van de Nederland se regering heeft de Japahse regering besloten om na de ra tificatie van het vredesverdrag haar te Den Haag gevestigde handelsmissie om te zetten in een ambassade. Anderzijds zal Nederland in Japan eveneens door een ambassadeur worden vertegenwoordigd. Vóór de oorlog hadden de di plomatieke vertegenwoordigers van beide landen in Tokio en Den Haag de rang van gezant. In Japan is Nederland thans vertegenwoordigd door een mis sie onder leiding van de heer P. E. Teppema. Deze heeft reeds de rang van ambassadeur. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling, dat de heer Teppema na bovengenoemde ratificatie ons land in Tokio als ambassa deur zal vertegenwoordigen. De geallieerde onderhandelaars hebben medegedeeld, dat Vrijdag ochtend tijdens de besprekingen van de subcommissie voor de na leving van een wapenstilstand In Korea te Pandmoendjon geen vorderingen zijn gemaakt. De Verbondenen hebben de commu nisten er van beschuldigd, vóór het begin van de Koreaanse oor log Chinese militairen van Ko reaanse afkomst naar Noord- Korea te hebben gezonden. De Chinezen antwoordden, dat zij De Britse militaire autoriteiten hebben Vrijdagochtend te tien uur plaatselijke tijd alle in en uit Egyptenaren Suez leidende wegen doen afslui- den. ten. Deze maatregel is genomen naar aanleiding van de aanval, die Egyptenaren Donderdag op waterleidingwerken hebben ge bied rondom de zoeklichtinstal-Britse „Centurion"-tanks in actie laties te Tel el Kebir. Vier gekomen tegen Egyptische sluip- werden aangehou- Bij de aanvang van 1952 is het de reeds zo oude kanalenkwestie die de gemoederen in beide lan den bezig houdt. Dat daarbij het Moerdijkkanaal practisch alle be langstelling tot zich trekt, is uit breder oogpunt wel begrijpelijk, doch de Zeeuws-Vlamingen die-, lien toch te beseffen, dat het pro bleem van het kanaal Terneuzen Gent zeker niet vergeten mag worden. Want de vraagstukken, die met een eventuele verbreding of omlegging van dit kanaal samenhangen, raken direct de levensbelangen, van het stukje Nederland, dat zich uitstrekt van d'Ee tot Hontenisse. Men dient w daan, weju toen leidde tot een landse regeringskringen zich wel twee uur durend vuurgevecht, bewust is van de bijdrage, die, wachtcommandant van de Zeeuws-Vlaanderen door zijn «schietbaan bii Suez be- landbouw, zijn industrie, zijnDonderdagnacht twee g^e de^^elv^rt^uf^on^amf'te de*mannen KEF Pn °P hOS0r teI geenTehkoorelgavTe0n"a'n Tsom- Een doorgaan van de Benelux1 matie van de Britse officier om zou juist voor Zeeuws-Vlaanderen te verdwijnen oP^dedezehet - - vuur, waardoor een der Egypte naren werd gedood. Een Britse patrouille vond op de weg langs het Suez-kanaal 2 Egyptenaren, van wie een reeds was overleden en de andere zwaar gewond. Een andere patrouille betrapte dertig Egyptenaren binnen het ongekende mogelijkheden met zich kunnen brengen, mits met de belangen van dit gebied vol doende rekening wordt gehouden. Helaas is de toon, waarop Belgi sche en Nederlandse belangheb benden zich de laatste tijd voor elkander menen te moeten uitla ten, niet bepaald bevorderlijk voor het scheppen van de juiste met prikkeldraad afgezette ge- Over de gevechten van Donder, dag wordt in kringen van het Britse leger een geheel andere lezing gegeven: Twee Britse wachtposten werden aangeval- len. Twee peletons infanterie Snelden te huip en er ontwikkelde zich een vuurgevecht met Egyp tische „terroristen". Het gevecht duurde twee uur. Twee Egypte naren werden gearresteerd. In Suez braken Vrijdag hier en daar vuurgevechten uit, toen Egyptenaren onder dekking van gebouwen in de stad het vuur openden op de waterleidingswer- ken en andere Britse installaties. Volgens te Ismailia ontvangen berichten is de toestand in Suez verward. Een Britst militaire woordvoerder verklaarde, dat er „enige twijfel bestaat, of men de toestand geheel beheerst". Vrijdag zijn in Suez vier grote Vrijdag is in de politieke com- namelijk missie der Verenigde Naties het plaats en'dewTkloof zal dus zeker debat over collectieve veiligheid wat kleiner worden, vooral daar de mehing in ons land thans al gemeen heeft postgevat, dat onze pachtprijzen te laag liggen, het geen verschillende ernstige' ge varen inhoudt, waarvan de voor naamste zijn het onvoldoende onderhouden van de gebouwen, het door de eigenaren, die mede door de zware grond, en polder- lasten niet aan een kleine rente van hun eigendom toekomen, tegenhouden van het aanbrengen van verbeteringen in de verkave- medegedeeld door het K.N.M.Ï» Ie De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Later brekende bewolking. Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen en een matige zuidelijke wind. Later van het Z.- W. uit opklaringen maar ook en kele buien, met naar W. tot N.W. draaiende overwegend matige Tsjechoslowaakse regering, voortgezet. Voorzitter Finn Moe deelde mee, dat nog 27 sprekers het woord over dit onderwerp zullen voeren, welke ry door de verte genwoordigers van Engeland, de Sowjet-Unic en de Verenigde Sta ten zal worden gesloten. De Peruviaanse afgevaardigde Victor Belande verklaarde, dat da voorgestelde gemeenschappelijke maatregelen tegen agressie slechts een „eerste stap" beteken den. Naar zijn mening behoefde het rapport van de commissie voor het bestuderen van collec tieve maatregelen door middel van een resolutie te worden goed gekeurd. Men moest daarentegen het vraagstuk verder onderzoe ken. (Zoals bekend hebben elf staten, waaronder de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk een resolutie ingediend, waarin goedkeuring van het bovenge noemde rapport wordt gevraagd). Vervolgens sprak Gertrude Se- kanianova-Carrtova namens de Vol- wind. In de middag temperaturen overal enkele graden hoger dan gisteren. ZONDAG 6 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 8.55 9.41 Temeuzen 9.30 10.16 Hansweert 10.10 10-56 Walsoorden 10.20 11.06 MAANDAG 7 JANUARI. v.m. n.m. Breskens 10.09 10.54 Terneuzen 10.44 11.29 Hansweert 11.24 12.09 Walsoorden 11.34 12.19 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op ondei Jan. 5 8.48 16.43 12.06 2.17 K 8.47 16.44 12.22 3.36 7 8.47 16.45 12.42 4.53 8 8.46 16.47 13.11 6.07 9 8.46 16.48 13.50 7.14 10 8.45 16.49 14.42 8.09 gens haar toonden de gebeurte nissen in Korea aan, dat de voor gestelde veiligheidsmaatregelen het doel hadden „de gehele orga nisatie der V.N. te gebruiken voor agressieve acties der Verenigde Staten". Zij noemde de resolutie onwettig en in strijd met het handvest der V.N. De macht, die volgens de resolutie aan de alge mene vergadering zou worden overgedragen, behoorde uitslui tend aan de veiligheidsraad, aldus de Tsjechoslowaakse afgevaar digde. In de middagzitting dienden Egypte, Irak, Libanon, Perzië, Saoedie-Arabië, Syrië en Jemen een amendement in op de Russi sche resolutie. Deze landen zegden voorlopig steun toe aan het Russische verzoek een speciale bijeenkomst van de vei ligheidsraad te beleggen, maar zij verzetten zich tegen de wens van de Sowj et-Unie om de veer tien leden tellende commissie voor het bestuderen van collectie ve maatregelen op te heffen. Genoemde landen stelden met Afghanistan een amendement op de Westelijke resolutie betreffen de het instellen van een interna tionaal „échaduw-leger" vöor. Volgens dit amendement zouden alle staten zelf moeten beslissen, of zij al dan niet aan de uitvoe ring van de te nemen maatrege len deelnemen. Tenslotte dienden Columbië, Chili en Mexico een amendement in, waarin wordt gezegd, dat het voorgestelde „schaduwleger" geen afbreuk mag doen aan de binnenlandse veiligheid der deel nemende landen en dat de bijdra gen tot de te nemen veiligheids maatregelen naar omvang door de landen zelf dienen te worden bepaald. Door dit amendement zou ook worden bereikt, dat het rapport van de commissie voor het bestuderen van collectieve maatregelen niet met nadruk be hoeft te worden goedgekeurd, maar dat slechts waardering voor het werk der commissie wordt uitgesproken. De Franse afgevaardigde Jean Chauvel verklaarde, dat het met het oog op het feit, dat het werk van de veiligheidsraad door her haalde veto's van de Sowjet-Unie was belemmerd, noodzakelijk was andere middelen te vinden voor het versterken van de algemene veiligheid. De Nederlandse afgevaardigde D. J. von Balluseck was van me ning, dat het werk van de com missie voor het bestuderen van collectieve maatregelen succesvol was geweest en dat de commissie haar werkzaamheden nog een jaar diende voort te zetten. Sprekend over Zwedens be zwaar om tot „defensieve verdra gen en •'bondgenootschappen" toe te treden, zeide Von Balluseck, dat Nederland tot de conclusie was gekomen, dat het niet langer mogelijk was neutraal te blijven, zoals in de eerste wereldoorlog. Naar zijn mening had de Duitse inval geleerd, dat „eenmaal be gonnen agressie voor niets terug deinst". De Nederlandse afgevaardigde verklaarde zich voorstander van de Westelijke resolutie, maar stelde voor in de inleiding van de resolutie te vermelden, dat het eerste doel der Verenigde Naties is „het handhaven van interna tionale vrede en veiligheid". Hierna sprak de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Salah el Din Pasja, die van oor deel was, dat in het rapport te weinig aandacht was besteed aan de mogelijkheid van „preventieve acties" der V.N. voor liet behoud van de wereldvrede. Hij verklaar de dat het Midden-Oosten zich ge plaatst ziet voor een „onheilspel lende situatie tengevolge van het kortzichtige handelen van enige imperialistische mogendheden". Hij vroeg zich af, of het legeren van Britse troepen in Egypte, of de toestand van de Palestijnse vluchtelingen in overeenstem ming waren met de beginselen van het handvest der V.N. I-Iij verklaarde zich tenslotte voor stander van de ingediende amen dementen. HET SOW JET-VOORSTEL. De Amerikaanse vertegenwoor diger in de politieke commissie, Beniamin Cohen, heeft op een persconferentie te Parijs ver klaard, dat de V. S. gekant zijn tegen „periodieke" bijeenkom sten van de veiligheidsraad, zoals voorgesteld door de Sowjet-Rus- sische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinsky, totdat blijkt, dat de Sowjet-Unie inderdaad de spanning wil verminderen. Indien het voorstel, de kwes tie van een wapenstilstand in Korea in de veiligheidsraad te bespreken, wordt aangenomen, zouden de besprekingen in Korea alleen maar belemmerd worden, aldus Cohen- schutters, die zich in huizen bij de drinkwaterinstallaties schuil hielden. Een Britse woordvoerder heeft medegedeeld, dat de tanks met machinegeweren en kanon nen het vuur openden. Twee Egyptenaren werden gedood. Een Britse soldaat werd aan de hand gewond. In een huis, van waaruit het eerst gevuurd werd, werd een bom gevonden. Een Egyptenaar werd gewond, twee anderen wer den gearresteerd. Een Britse officier heeft mee gedeeld, dat Vrijdag veelvuldig is geschoten op het verkeer, dat van de weg tussen het Britse kamp en de waterinstallaties gebruik maakt, 's Avonds was het schie ten echter opgehouden. Volgens deze woordvoerder bevonden zich vele Egyptische politiemannen onder de aanvallers. AFP meldt uit Port Said, dat de arbeiders van de algemene werkplaatsen van de Suez-kanaal- maatschappij in staking zijn ge gaan uit protest tegen het beris pen van een Egyptische arbeider door een buitenlandse ingenieur. Berichten, die door de Britten te Ismailia zijn ontvangen, wijzen er op, dat veel vreemdelingen de laatste dagen Suez zijn binnen gekomen. Men gelooft, dat het hier in hoofdzaak om leden van het z.g. „bevrijdingsleger" uit Cairo gaat. Een Britse militaire woordvoer der verklaarde gisteravond, dat hiermede niets ongeoorloofds hadden gedaan. De communisten hebben giste ren een nieuw voorstel der Ver bondenen, dat voorzag in een onverwijlde uitwisseling van zieke en gewone krijgsgevange nen, verworven. De communistische onderhan delaars hebben verklaard nimmer te zullen instemmen met het voorstel der Verbondenen om vertegenwoordigers van neutrale organisaties toe te staan te spre ken met krijgsgevangenen of burgers in de door hen beheerde kampen. Zij verklaarden voorts ook nooit te zullen instemmen met het uitwisselen van zich in handen der Verbondenen bevin dende communistische krijgsge vangenen tegen in Noord Korea vertoevende burgers. VAN DE FRONTEN. Troepen van de V. N. hebben Donderdagnacht aan het Weste lijk front gevechten van man tegen man geleverd tegen de Noordelijken in een poging om terrein, dat zij op 28 December hadden verloren, terug te win nen. De strijd, die in de buurt van Moendjon werd gevoerd, was hevig. Op een gegeven ogenblik hadden de geallieerden bijna al het terrein heroverd; later wer den zij evenwel weer door de Chinezen teruggedrongen. Aan het Oostelijk front heeft een Noordelijke stoottroep van 100 man in een gevecht van drie uur een geallieerde voorpost na omsingeling veroverd. De piloot van een Australisch marine vliegtuig heeft gemeld, twee zwaarbeladen Noordelijke sleden, die over een bevroren meer aan de Westkust ter hoogte van de 38ste breedtegraad werd getrokken, getroffen te hebben. Het ijs brak en de sleden ver dwenen in het water. Superforten der V. N. hebben met behulp van radar Noordelijke vliegvelden en rangeerterreinen in het N. W. van Korea gebom bardeerd. Weer 160 Korea. vrijwilligers naar Opnieuw staat een Nederlands aanvullings- en aflossingsdetache ment gereed om naar Korea' te de' onrust"in^Suez" de "laatste 48 .vertrekken. Het telt in totaal on- uur merkbaar is toegenomen. I fieveer 16® ?r Vv*,'?. Het Egyptische ministerie van eieren en 14 onc,eroJ.fic^eren. Binnenlandse Zaken maakte be- Commandant van het detache- kend, dat gisteren vijf burgers ment is de le luitenant der ïnfan- gedood en 24 gewond zijn. Het terie J. M. G-erverdmck uit Har - aantal Britse slachtoffers was bij het ministerie niet bekend. derwijk. Voorts bevinden zich bij net de tachement een twintigtal militai ren, afkomstig van het oorspron kelijke N.D.V.N. (Nederl. detache- In de Verenigde Staten zijn gis- ment Ver. Naties), die de wens teren 500 personen aangehouden te kennen heioen gegeven, op- wegens verkoop van verdovende middelen en het kopen ervan. Van de laatste zijn er velen beneden de 20 jaar. Ongeveer 3350 arbeiders en employé's zullen met ingang van Februari zonder werk komen als gevolg van de sluiting der kunst zijdefabriek van Fabelta te Obourg (Henegouwen). Als motief voor de sluiting van deze fabriek worden aangevoerd de Nederlandse concurrentie en de verzadiging van de binnen landse markt. In dit verband wordt in het licht gesteld, dat de Nederlandse lonen slechts 65 pro cent van die der Belgische be dragen, waardoor het de Neder landse kunstzijde-industrie moge lijk is haar productie 23 procent goedkoper te leveren dan de Bel gische. De Fabelta zal zijn productie thans concentreren in de tabr e. ken te Tubize, Zwijnaarde en Ni- nove en hoopt hierdoor de kost prijs belangrijk te kunnen verla gen. Men had reeds lang het voornemen de verouderde fa briek te Obourg te sluiten. Deze werd slechts door de gebeurte nissen in Korea in staat gesteld haar productie voort te zetten. De Fabelta, die in de jaren 1950' en 1951 een winst maakte van fr 260 millioen, heeft een lid der directie naar Moskou afge- Deze week is in Bandoeng ge arriveerd Dr. Dietmar Petersen, afgevaardigde van de „Oost- Aziatisrhe vereniging Hamburg- Bremen". Hij hoopt enige dagen in Ban- vaardigd om te trachten een door doeng te blijven om contact op yp iany geplaatste order van kunstzijde garens aan de Sowjet- Unie geleverd. In de fabriek te Tubize (Hene gouwen) zijn intussen 600 arbei ders ontslagen. Volgens sommige bladen zou de directie zich be reid hebben verklaard deze ai beiders opnieuw aan te nemen indien zij genoegen wilden nemer met een loon van fr 80 per dag in plaats van fr 105, zoals tot nu toe werd betaald. Ook de toestand in de Belgische weveryen van kunstzijde zou als gevolg van de Nederlands0 con currentie dagelijks moeilijker worden en verscheidene directies in deze textielbranche zouden op het ogenblik overwegen hun pro ductie geheel stop te zetten of wel zich in Nederland te vestigen. nieuw naar Korea te gaan. Op Dinsdag 8 Januari vertrekt men per trein uit Roosendaal naar Hoek van Holland, waar in gescheept wordt met bestem*"5 ng Harwich. Per extra-trein st men van hier via Londen, waar overnacht wordt, naar Southamp ton. Hier ligt een Engels troepen- schip gereed om het detachement naar Korea te brengen. Inmiddels is in Roosendaal en Schoonhoven de oefening begon nen van een nieuw aflossingsde- tachement, dat medio Maart zal worden uitgezonden. Vrijwilligers, zowel zij die in militaire dienst zijn of zijn geweest, dan wel zij die nimmer in dienst waren, kun nen zich in persoon of schriftelijk melden in de Nieuwe Frederik- kazerne, Den Haag, gebouw E 4. te nemen met handelskringen. Vandaag zou hij een causerie houden voor studenten en han delslieden in technische artike len over het onderwerp: „He dendaagse vooruitgang op tech nisch gebied". 500 ton nog aanmerkelijk te doen verhogen. Zoals bekend, behoori de kunstzijde niet tot de strate gische prod"°t°**. uitvoer naar landen van het oos telijke blok is verboden. Ook in 11951 werden grote hoeveelheden DE VISSERS-EMIGRANTEN. Vijf van de acht Belgische vis sersvaartuigen met Belgische en Nederlandse vissers-emirrarten zijn pisteren in de haven van Mar d°l Plata aangekomen. Elk ogen- Ruim 35.000 Amerikaanse mi- tairen en vliegers zullen in de loop van Januari en Februari deelnemen aan manoeuvres in de staat New York bij de Cana dese grens. Bij deze manoeuvres „Sneeuw storm" genaamd, zal gebruik worden gemaakt van de erva ring, opgedaan bij de onlangs uitgevoerde experimenten met atoomwapens in Ne- ada. Generaal Willis Brittenberger, die met de leiding van de oefe ningen is belast, heeft verklaard dat geen enkel atoomwapen zal worden gebruikt. doch <1e manschappen zich op dehoogte blik worden nog 2 vaartuigen ver. Eul'en ste len van de te-hn ek wacht. Eén vaartuig is, zoals be- betreffende de aanwending van kend, aan het beein van de reis verloren "eeaan. Slachtoffers zijn genoemde wapens, zowel offen- daarbij niet gevallen. I sief als defensief.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1