WIJ KUNNEN DE VLEUGELS WIJDER UITSLAAN! Noerdijkkanaal en sluis te Terneuzen #TA/r«»ü/f DE V. STÉN PERZiE Amsterdamse Kamer van Koophandel over §tó®fdpijn Ned. Herv. gemeente zonder kerkelijk colleges De Chinese papegaai Mijdt de markten die onze hande! beiemmeren Opnieuw is er een jaar energie gegeven voor de verbetering van de Nederlandse economische toe stand. Wij hebben veel bereikt, maar de overcapaci teit in een aantal industrieën en de overschotten aan arbeidskrachten in verscheidene bedrijfstakken to nen aan dat er nog een en ander te wensen overblijft. Onze handelsbalans is verbeterd, maar vertoont nog steeds tekorten. Onze gulden behoort nog tot de zwakke valuta en al behoeven wij ons door tal van omstandigheden niet te schamen, al die minder gun stige factoren in onze economische toestand fnuiken onze welvaart, tot welker verbetering wij onze krach ten blijvend zullen moeten inspannen. UW HOEST DE STRIJD' TEGEN DE INFLATIE IN ENGELAND De heer W. Rehbock, voorzitter der commissie voor verkeer en vreemdelingenverkeer van de Amsterdamse Kamer van Koophandel en Fabrieken, heeft in de eerste vergadering dezer Kamer in 1952 een rede gehouden over het Moerdijkkanaal. BRAND IN GRAANPAKHUIS FRANSE SENAAT KEURT MILITAIRE CREDIETEN. GOED GEORGANISEERDE KERSTBOOMBRAND AANKOMST LLOYDSCHEPEN VERTRAAGD NEDERLANDSE GROENTE EN BOTER NAAR DUITSLAND DE BELGISCHE VISHANDEL MET NEDERLAND DE KERK EN DE VREDE DS. NIEMöLLER TE MOSKOU AANGEKOMEN MEDEDELING VAN HET I.V.V.V. MONTAGEWONINGEN VOOR SUMATRA BLOEDIGE JAARSWISSELING IN PANAMA DE 12 NIEUWE ONDERZEEBOOTJAGERS NIEUWE LAMP VAN OSRAM SPAANS-AMERIKAANS VERDRAG OP KOMST? Volgens het R. K. Madrileense blad „Ya", dat bekend stoat om zijn connecties met de Spaanse minister van Buitenlandse Za ken, schijnt een wederzijds ver drag tussen Spanje en de Ver. Stoten op handen te zijn. lang een wet van Meden en Per voor de Britten, moet ver vangen worden door een politiek van machtséénheid zonder meer. Het is betreurenswaardig, maar de kleine landen zullen dit doel zonder medewerking der groten niet kunnen realiseren. De Nederlandse gedragslijn op economisch terrein, die zich steeds laat wiegen op het koord waar de grote westerse mogend heden aan trekken, moet echter worden geëindigd. Wij behoeven veel minder afhankelijk te zijn dan wij zelf misschien geloven. Heeft de staatkundige afstand van Indië ons niet al te zeer een minderwaardigheidscomplex be zorgd. waaraan wij nog steeds ook op economisch gebied lijden? Onze kansen. PASTILLES VOOR Het is "gebleken, dat ondanks onze onvoorwaardelijke aanslui ting bij het westerse blok datzelf de westen dikwijls handenvol roet in het eten werpt, waarmee wij onze magere economische toestanden wensen te voeden. Men mag veronderstellen, dat een figuur als minister Stikker met commerciële aanleg in zijn functie als voorzitter van de. or ganisatie voor Europese econo mische samenwerking toch alle krachten heeft ingespannen om die samenwerking te verwezen lijken. Niettemin is zij mislukt, zeer tot schade van Nederland, dat als kleine natie zoveel be lang heeft bij de verbreking van al de economische barrières, die Europese landen elkaar in de weg leggen. Ook de liberalisatie in de handel met Amerika is op niets uitgelopen, waardoor wij in onvoldoende mate de gelegen heid kregen onze slechte positie van de gulden tegenover de dol lar te verbeteren. Misschien is onze activiteit als natie nog on voldoende geweest en dit be weren de Amerikanen zo graag maar ook de moeite die wij ons wél getroostten, werd niet of onvoldoende beloond. De Ame rikaanse markten blijven door 't heffen van invoerrechten enz. te zeer gesloten voor ons product. Men zie naar de ervaringen, die bij de kaasexport werden opge daan. Actief blijven! In Europa zijn het ook vooral de grote mogendheden, met na me Engeland, die ons dwars zit ten bij het uitslaan van de vleu gels. Dit alles betekent niet, dat wij onze activiteit op dit terrein moeten prijsgeven. Integendeel, het vormt een aanwijzing temeer om vol te houden. Op dit terrein moeten wij met ons volle gewicht blijven aanleu nen tegen de deur, die toegang geeft tot de grootst mogelijke economische éénwording. Alle partijen kunnen daarbij slechts zijn gebaat. De klassieke theorie van het „machtsevenwicht", zo gelse krachten aan te trekken in- plaats van Nederlanders, daar mogen wij onze kansen in andere gebieden, zoals het Midden-Oos- en Voor-Indië,niet laten passeren Wij hebben ons de wetenschap eigen gemaakt om al deze gebie den te helpen tot groter bloei te komen. Wij hebben het voordeel op dit terrein tot een klein volk te behoren, dat geen staatkundige bijbedoelingen kan koesteren. Wij zullen onze aandacht eens in die richting moeten leiden, waardoor wij onze intellectuele capaciteiten te juister plaats exploiteren, ter wijl er ook andere economische voordelen uit zullen voortvloeien. De emigratie heeft ons al ge leerd, dat tal van Nederlanders, die naar een vreemd land gaan, de export naar dat land bevorde ren door hun relaties met het va derland en hun propaganda van ons product. De boer op. Om het voorgaande te verwe zenlijken zullen wij met onze ken nis en producten als reizigers op stap moeten gaan naar landen, waaraan wij tot heden minder aandacht hebben besteed. Wij zullen een actieve buitenlandse poltiek moeten voeren, die niet al te eenzijdig op het Westen is ge richt. In vroeger tijden konden wij onze producten kopen waar wij wilden, zodat onze relaties te een zijdig worden gezocht en gevon den. Het lijkt niet onwaarschijn lijk, dat wij in tal van minder vooraanstaande landen nog veel kunnen kopen en verkopen, wat wij thans nog ten koste van een scheef getrokken handelsbalans moeten betrekken. Volgens de „Financial Times" en de „Daily Telegraph" zal de Engelse regering binnenkort be langrijke beperkingen van de kapitaalinvesteringen bekend maken. Deze beperkingen, die deel zullen uitmaken van de plannen roor de bestrijding van de in flatie, zullen korte tijd nadat het parlement van zijn recès zal zijn teruggekeerd, worden aangekondigd. De Engelse regering verwacht door deze maatregel de uitvoer van machinerieën te kunnen stimuleren en het binnenlands verbruik te kunnen verminde ren. De regering zou verder voornemens zijn haar uitgaven te besnoeien. Woensdagavond laat is brand uitgebroken in een graanpak- huis te Hillegom. Een gedeelte van 10 meter van de met hout omkiste trans portband van het graanpakhuis der firma Engel was in brand geraakt. Deze transportband loopt van de Ringvaart naar het pakhuis. De brandweren uit Hil legom en Hoofddorp tastten het vuur onmiddellijk aan en waren spoedig met de nablussing be zig- Ook de brandweer van Nieuw- Vennep werd gealarmeerd. Deze heeft zich belast met de na blussing en kon om 12 uur 's nachts inrukken. De schade bleef beperkt tot waterschade. Wat hebben wij aan te bieden en wat wensen wij? Het zwaarte punt van onze economische kracht ligt in de agrarische sec tor en die der geschoolde arbeids kracht. Onze vraag té bet grootst, waar sprake is van grondstoffen. In dit verband denken wij aan de positie der economisch achter lijke landen. Dit zijn de landen van Midden en Zuid-Amerika, van Noord en Zuid-Afrika. Men kan er India toe rekenen ep het gehele Midden-Oosten, om nu niet direct over Indonesië te spreken, waar wij om niet-econo- mische redenen uit de gunst zijn. In de meeste van die gebieden bedraagt de voeding niet meer dan 2000 calorieën per dag, waardoor er hongersnood en el lende heerst voor honderden millioenen. Drie van de vier al daar wonenden kunnen niet lezen of schrijven. De gemiddelde leef tijd is er ongeveer 30 jaar, terwijl de Nederlanders gemiddeld ouder worden dan 65 jaar. De techni sche en economische kennis van deze volkeren staat mijlen ver achter bij de Nederlandse, zon der dat wij ons daarvoor op de borst behoeven te slaan. De vraag bij al deze encyclo- paedische gegevens is slechts, in hoeverre wij beseffen, dat wij ons nuttig kunnen maken. In veel van de genoemde gebieden is men bereid grondstoffen, die daar gevonden worden, af te staan tegen diensten en Neder landse producten. In andere richtingen, Wij hebben het nadeel gehad om terstond na de oorlog de zeg genschap te verliezen over een der rijkste grondstoffengebieden van de wereld. Wij voelden ons hulpeloos en verlaten. Wij zien echter dat Engelsen, Fransen en Amerikanen in andere delen even zeer in discrediet zijn geraakt als wij in Indonesië. De schuldvraag kan men daarbij in het midden laten. Waar Indonesië geneigd is nu Duitse, Amerikaanse en En Wij moeten onze economische vleugels naar alle zijden uitslaan, zoveel mogelijk de markten mij den. die onze handel belemmeren en vóór alles ophouden met het klagen bij de muur van het vóór oorlogse economische Jeruzalem. Dr H. R. MES. De raad der republiek (de Franse Senaat) heeft Donder dagochtend vroeg de voorlopige credieten, die de regering heeft aangevraagd ter bestrijding van uitgaven voor de landsverdedi ging, met 293 tegen 19 stemmen goedgekeurd. Aan de stemming ging een langdurig debat vooraf, waarbij o.m. de minister van Landsver dediging het woord heeft ge voerd. Aan het slot van zijn betoog zeide Bidault, dat Frankrijk geen andere politiek kan voeren dan die, belichaamd in het At lantisch verdrag. „Vanzelfsprekend volgt men ook in Amsterdam" aldus spreker alles wat betrekking heeft op het na de bevrijding op nieuw door België naar voren gebrachte verlangen naar een z.g. „Moerdijkkanaal", een kanaal ge projecteerd van de dokken van Antwerpen dwars door Noord- Brabant naar het Hollands Diep bij de Moerdijk, zoals dit was voorzien in het Nederlands-Bel gisch verdrag van 1925, dat door onze Tweede Kamer was aan vaard, doch in 1927 door de Eer ste Kamer werd verworpen. Evengoed als in de 20-er jaren beseft men, dat de Amsterdamse belangen hier ten nauwste bij zijn betrokken. In de pers en dan vooral de Belgische wordt het veelal zo voorgesteld, alsof in Nederland alleen Rotterdam bevreesd is, dat een Moerdijk kanaal schade zal veroorzaken aan Nederland en dus alleen Rot terdam tegen de aanleg van zulk een kanaal bezwaren heeft. I» het rapport der Belgisch- Nederlandse commissie worden naast de verbetering van de thans bestaande vaarweg tussen de Schelde en de Rijn als zoda nig genoemd de opheffing van de stop van Ternaaien, alsmede de bouw van een nieuwe sluis te Terneuzen en verbetering van het kanaal Gent-Terneuzen. De bouw van een nieuwe sluis te Terneuzen en de verbetering van het kanaal Gent-Terneuzen kun nen zeker tot oplossing worden gebracht. Het is Woensdagavond een feestavond geworden voor de Haagse jeugd, een feestavond met vreugdevuur en al, want op 6 plaatsen in de residentie werd onder het wakend oog van de politie de brand gestoken in enorme stapels kerstbomen, die voor deze gelegenheid door de jeugdige Hagenaars waren ver zameld. Op het Jacob van Campen- plein was zelfs het muziekkorps van de Haagse politie aanwezig om voor de muzikale omlijsting van het vreugdevuur te zorgen. Honderden kinderen van het jeugdhuis „De Mussen" arri veerden reeds vroeg in de avond met brandende fakkels op het plein, waar 2 wagens voigesta- peld met kerstbomen ook reeds waren aangekomen. Ouders vergezelden hun kin deren en extra-politiebewaking was aanwezig, zodat alles rustig en ordelijk kon verlopen. Me ters hoog laaiden de vlammen op, toen de kinderen van het jeugdhuis met hun fakkels de kerstbomen hadden aangesto ken. Op 6 plaatsen in Den Haag werd op dezelfde georganiseer de wijze de brand gestoken in de reliquieën van Kerstmis 1951. Van de 40.000 Kerstbomen uit de residentie is ruim de helft „georganiseerd" in brand ge stoken. De „Friesland" en de „Kota Gede" van de Kon. Rotterdam- sche Lloyd, die beide in de loop van Donderdag op terugreis uit Indonesië in Rotterdam werden verwacht, hebben door de zeer slechte weersomstandigheden op zee vertraging ondervonden De „Friesland" wordt nu he denmorgen om 11 uur aan de Lloydkade verwacht en de „Ko ta Gede" Zaterdagmorgen om streeks 8 uur. De ontscheping der passagiers van beide schepen geschiedt ter vstond na aankomst. De W.-Duitse autoriteiten hebben een bedrag van 2,1 mil- lioen mark beschikbaar gesteld voor invoer van groente uit Ne derland, alsmede een bedrag van 8,4 millioen voor de invoer van boter, eveneens uit Neder land. Op het ministerie van Ver keerswezen te Brussel wordt in verband met het vrijgeven van de vishandel met Nederland verklaard dat België, dat op de desbetreffende Nederlandse voorstellen wacht, nog niet in staat is tot die maatregel over te gaan. Dr. Otto Dibelius, de leider van de Duitse Evangelische kerk segt in 'n Nieuwjaarsboodschap in het weekblad „Die Kirche", dat de kerk in de toekomst zo als in het verleden de vrede moet voorstaan, aldus meldt de Times".' „Het is niet de zaak van de kerk om uit te maken, hoe de vrede het best bewerkstelligd kan worden", aldus Dibelius, „met of zonder de Duitse bijdrage aan de verdediging of door ge wapende neutraliteit. Slechts moet duidelijk worden gemaakt, dat de kerk van Christus geen stappen tot herbewapening on dersteunt". Pleitend voor eenheid van Duitsland, zegt Dibelius dat dit beschouwd moet v/orden als middel om het Duitsland moge lijk te maken bij te dragen aan het naderbij brengen van het ideaal der sociale rechtvaardig heid. Ds. Martin Niemöller, leider van de protestantse kerk in Duitsland, is- in gezelschap van zijn dochter te Moskou aange komen. Hij werd op het vliegveld be groet door aartsbisschop Macari en vertegenwoordigers van de Russische orthodoxe kerk. Van Belgische zijde zal slechts aan een regeling van de drie ge noemde onderwerpen tezamen medewerking worden verleend. Ten aanzien van de „verbete ring van de thans bestaande vaarweg de Schelde en de Rijn" blijkt de Belgische delegatie der genoemde commissie op het standpunt 'te staan, dat alleen een „Moerdijkkanaal" de ge wenste verbetering tot stand kan brengen. Tegen een zodanig kanaal be staan ook in Amsterdam de grootste bezwaren. De huidige verbinding van Antwerpen en de Rijn moge in emtele opzichten verbetering vragSi, welke zon der bezwaar tot stand is te bren gen, zij is bruikbaar voor alle Rijnschepen en laat grote snel heden toe. Een Moerdijkkanaal biedt slechts voordelen door een verkorting van de vaarweg en een vergroting van de veiligheid. Daarbij dient te worden bedacht, dat de veiligheid ten aanzien van de huidige vaarwegen niet min der is dan die op grote gedeelten van de Rijn. Daarom vermogen wij van een algemeen standpunt uit de noodzaak niet in te zien van het opofferen van een grote uitgestrektheid cultuurgrond, het in tweeën delen van het Noord- Brabantse gebied cn de uitgave van grote bedragen, welke het maken van zulk een kanaal met zich brengt en dit te meer, daar de huidige verbinding in ieder geval in stand zal moeten wor den gehouden. Wij zijn met de Nederlandse delegatie van oordeel, dat zulk een kanaal voor de Beneluxlan- lden tezamen geen nieuw verkeer zal scheppen, doch dat het ertoe zal bijdragen Rijn vervoer van de Nederlandse havens naar die van Antwerpen af te leiden. Het ka naal zal zonder twijfel verkeer afleiden van de Nederlandse ha vens, daar de afstand van Ant werpen met de Rijn veel korter zal worden, waardoor de vaart minder tijd zal vergen. De grote voordelen van de ligging van Antwerpen en haar belangrijke Op Oudejaarsavond heeft de godsdienstonderwijzer de heer D. van Eek afscheid genomen van de Ned. Herv. Gemeente te Engelbert bij Groningen. Naar aanleiding van het ont slag nemen van de heer Van Eek hebben de kerkeraad, de kerkvoogdij en de notabelen hun functies neergelegd. Er is nu 'n noodkerkeraad ingesteld, be staande uit de consulent Ds. van der Ende te Middelbert en twee leden van het moderamen van de classis Groningen. De kerkelijke gemeente Engel- bert, die de eeuwen door zelf standig is geweest en thans 400 zielen telt, zit door financiële moeilijkheden al sinds 1943 zon der predikant. De geestelijke verzorigng is achtereenvolgens aan 4 godsdienstonderwijzers op gedragen geweest. De vierde was tie heer Van Eek, die anderhalf jaar in Engelbert heeft gewerkt. De financiële moeilijkheden bleven echter. Ter oplossing daarvan heeft men eerst ge tracht tot een combinatie met de .naburige kerkelijke gemeen te Middelbert te komen, maar de algemene synodale commis sie heeft het verzoek daartoe, nog voordat de nieuwe kerk ordening inging, tot tweemaal toe afgewezen. Daarom heeft men contact ge zocht met een andere kerkelijke gemeente in de buurt, die van Westerbroek. Men wilde daar mee geen combinatie, maar een vorm van samenwerking waar bij de godsdienstonderwijzer in beide gemeenten een halve week zou werken. De raad voor de tractementen van de Ned. Herv. Kerk vond dat niet goed, om dat hij op het standpunt stond dat men bij een combinatie der gemeenten wel gezamenlijk een predikant zou kunnen sala riëren, maar Engelbert wilde de heer Van Eek behouden. Ds. Van der Ende, een kerke- raadslid van Engelbert en een van Westerbroek zijn naar Den Haag geweest om te informeren of de heer Van Eek niet tot predikant kon worden bevor derd. Men kreeg echter de in druk, dat het in dit geval on mogelijk was. De heer Van Eek, die zich, na 16 jaar godsdienstonderwijzer te zijn geweest, zeer gehandicapt voelt door het feit dat hij, geen predikant zijnde, niet de be voegdheid heeft om de sacra menten te bedienen, heeft ten slotte besloten zich terug te trekken. Hij zal wellicht trachten naar een andere kerk over te gaan, waar de overgang tot de predi kantsbevoegdheid minder moei lijk is. Van de zijde van de synode der Ned". Herv. Kerk vernamen wij nog dat bevordering van een godsdienstonderwijzer tot prer dikant niet altijd uitgesloten is. Voor personen met „singuliere gaven" bestaat daartoe een mo gelijkheid. Er is daarvoor uiter aard een onderzoek nodig. Het internationaal verbond van vrije vakverenigingen meldt, dat het volksverzet tegen communistische dictaturen in •Oost-Europa toeneemt, vooral in Hongarije, Bulgarije en Roe menië. In sommige gevallen was het verzet openlijk geweest. Het I.V.V.V. beroept zich op „bron nen achter het ijzeren gordijn". Verder wordt gezegd dat de Roemeense autoriteiten onlangs in één nacht 14.000 mensen uit de Joegoslavische grenszone hebben gedeporteerd. Van hup kant van de grens met Joego slavië hadden de Bulgaren 2000 en de Hongaren 10.000 ge zinnen weggevoerd. In Roeme nië was sabotage aan de orde van de dag. achterland spelen nu eenmaal een niet onaanzienlijke rol. In tegenstelling tot de Nederlandse havens steunt de Antwerpse ha ven op een omvangrijke binnen haar sfeer gelegen industriële activiteit. Verder heeft een Moerdijkka naal voor Amsterdam nog te meer nadeel, indien de volledige economische unie met België zal zijn tot stand gekomen. In dat geval zal Amsterdam immers meer aan de periferie van dit grotere gebied liggen, hetgeen haar positie als handelsstad en haven zeker niet zal bevorderen. De nieuwe verbinding van Amsterdam naar de Rijn, welke naar wij hopen binnen korte tijd in haai' geheel zal gereed komen, zal eindelijk onze stad de moge lijkheid bieden haar havenver- keer op een meer evenwichtige wijze tot ontwikkeling te bren gen. Dat zij ten aanzien van het transito-vervoer in het algemeen en van dat over de Rijn in het bijzonder, niet alleen bij Rotter dam, maar juist ook bij Antwer pen aanzienlijk achter was ge raakt, was blijkbaar ook het oor deel onzer regering. Hetgeen met het aanleggen van het Amster dam-Rijnkanaal aldus werd be oogd, zal weer goeddeels te niet worden gedaan, indien voor Bel gië een Moerdijkkanaal zou wor den aangelegd. Veel van wat de nieuwe verbinding van Amster dam met de Rijn over onze ha ven zou kunnen brengen, zal dan via het Moerdijkkanaal aan de haven van Antwerpen ten goede komen, welke haven reeds over een veel groter Rijnverkcer be schikt en welker vervoer veel evenwichtiger is samengesteld. Voor Amsterdam zal dit beteke nen, dat haar opnieuw dat ge deelte van het verkeer ontgaat, dat zij voor een goede ontwikke ling dringend nodig heeft. Samenvattend is de commissie voor verkeer en vreemdelingen verkeer van de Kamer van Koophandel dan ook van oordeel dat, door Antwerpen nog een verbinding te geven, welke meer Uijnverkeer naar haar haven zal trekken terwijl de huidige ver binding voor dat verkeer geen belemmering behoeft te vormen een Moerdijkkanaal voor haar in het licht van al deze overwe gingen volkomen onaannemelijk is". De N.V. voorheen A. Kingma Zn. te Leeuwarden ontving van een grote petroleum maat schappij in ons land de opdracht voor de levering van 304 prefa bricated woningen naar het mo del, zoals dat te Leeuwarden te vinden is op het zaailand, wel ke woning als kantoorgebouw tje in gebruik is bij een reisbu reau. De Troningen moeten wor den geleverd in de periode Mrt- Juli en zijn bestemd voor Su matra. Elf personen hebben in Pana ma bij de jaarswisseling het le ven verloren, terwijl vele ande ren verwondingen opliepen. Het aantal slachtoffers is ho ger dan ooit tevoren. Vier men sen zijn vermoord, 4 kwamen tengevolge van verkeersonge lukken om het leven, twee wer den gedood door andere onge lukken en 1 verdronk. Het eerste slachtoffer was 'n vrouw, die in een dansgelegen heid te Panama-City door haar jaloerse echtgenoot werd dood gestoken. Bij de volgende werven zijn thans de 12 nieuwe onderzee boot jagers voor de marine in aanbouw: Rotterdamsche Droogdok Mij de „Holland" en de „Rotter dam": Kon. Mij „De Schelde": de N.-Brabant, de Limburg en de Utrecht; Dok- en Werfmij Wil- ton-Feijenoord: de Gelderland en de Overijsel; Ned. Dok- en Scheepvaartmijde Friesland, de Groningen, de Drente en de Amsterdam. De grootste lengte van de schepen is 111.3 m., de groot ste breedte 11.30 meter en diep gang 3.8 meter; waterverplaat sing 2079 ton; machinevermo- gen 4500 pk en snelheid 33 mijl. De bemanning zal 258 koppen tellen. De bewapening bestaat uit 4 kanons van 12 cm, 6 mi trailleurs van 40 mm en onder zeebootafweermiddelen. door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 51) Nadruk verboden. Spoediger dan hij durfde ho pen, kwam er een einde aan zijn wachten. Paula Wendell, fris en liefelijk als de Californische morgen, kwam aanrijden in haar keurige auto en stopte buiten het hek. „Hallo", riep zij. „Stap in, u doet, alsof u blij bent mij te zien!" „Blij? U bent de redster van mijn leven. De verhoudingen zijn hier vanmorgen ietwat gespan nen. U zult het haast niet kun nen geloven, maar P. J. Madden heeft mij niet lief." Zij gaf gas. „Hij is gek", lachte ze. „Dat zeg ik ook. Hebt u wei eens ontbeten met een ratelslang, die slechte tijding heeft gekre gen?" „Nog niet. Het gezelschap in de Oase is gemengd, maar dat komt niet voor. En wat zegt u nu van kleuren gezien?" Nooit. En ze komen niet uit een winkel-" „Ik heb het over de woestijn. Kijk toch eens naar die sneeuw toppen." „Prachtig. Maar als u het goed vindt, kijk ik dichterbij. Hij heeft u natuurlijk gezegd, dat u mooi bent." „Wie?" „Wilbur, uw verloofde." „Hij heet Jack. Val een goed man niet aan, als hij op de grond ligt." „Natuurlijk is hij goed. Anders had u hem niet gekozen." Zij ploegden voort over de zandige weg. „Maar zelfs hoor eens, jonge dame. Luister naar een man van de wereld. Het hu welijk is de laatste toevlucht van zwakke geesten." „Vindt u?" „Ik weet het. Ik heb veel over de zaak nagedacht. Dat moest ik wel. Daar is mijn eigen geval. Af en toe heb ik weieens een meisje ontmoet, wier ogen zeiden: „Nu, misschien." Maar ik ben voor zichtig geweest. Volhouden mijn jongen. Dat is mijn motto." „En hebt u volgehouden?" „Daar kunt u zeker van zijn. En ik ben er blij om ook. Ik ben dit uitzicht. Hebt u ooit zulke vrij. Ik heb een herenleven. Als de avond komt, en de lucht is vol verlokkingen, en. de lichten stralen, dan neem ik mijn hoed. En wie zegt er met een zachte, geduldige stem: „Waar ga je heen, lieveling? Ik ga mee." „Niemand. Dat is heerlijk. En u uw geval is net als het mij- Natuurlijk zijn er millioe nen meisjes die niets beters te doen hebben dan te trouwen. Best, laat ze trouwen. Maar u u hebt een prachtig baantje. De woestijn, de heuvels, de steile bergkloven en zoudt u bereid zijn dat alles op te geven voor een gaskachel in een achterka mer van een huurhuis?" „Misschien kunnen we ons een dienstbode veroorloven." „Dat kunnen veel mensen maar waar krijg je er tegenwoor dig één? Ik waarschuw u be denk u goed, u hebt nu een goed leven als u trouwt, is het uit. Wilbur's sokken stoppen „Ik zeg dat hij Jack heet." „Wat zou dat? Met de sokken blijft het hetzelfde. Ik haat de gedachte, dat een meisje zoals u, ergens vastgebonden....". „Er is veel waars in wat u zegt", erkende Paula. „Ik heb alleen de oppervlakte geraakt", verzekerde hij. Het meisje stuurde de auto van de weg af, een open hek door. Bob zag een grote, onregelmatig gebouwde ranch, omringd door kleine huisjes. „Hier zijn wc bij Dr. Whit- comb", zei Paula. „Een pracht mens, die dokter. U moet kennis maken." Zij ging voorop, naar een grote woonkamer, niet zo prachtig ge meubeld als die van Madden, maar veel gezelliger. Een grijze dame zat tevreden in een schom melstoel bij het raam. „Dag dok ter", zei het meisje. „Ik heb iemand meegebracht." De vrouw stond op, en haar glimlach scheen heel de kamer te vervullen. „Zo, jongmens", zei ze, en nam Bob's hand. „U bent u de dokter?" sta melde hij. „Zeker", antwoordde zij. „Maar u hebt mij niet nodig. U bent ge- zond." x „U ook", zei hij. „Dat kan ik wel zien." „Ik ben vijf en vijftig ant woordde de dokter, „maar ik houd er nog wel van met 'n aar dig jongmens te praten. Ga zit ten. Doe, of u thuis bent. Waar logeert u?" „Bij Madden." (Wordt vervolgd). In de laboratoria van de Duitse Osram-fabrieken worden op het ogenblik proeven geno men met een „Xenon"-hoge druk lamp, die ongeveer 100 maal meer licht geeft dan de sterkste projectie gloeilampen. Dit is de eerste projectielamp met hoge druk gasontlading. De geleerden, die aan de vervolma king van de lamp werken, moe ten zonnebrillen dragen om iets te kunnen zién. De „XBF", zoals de lamp voor lopig wordt genoemd, zal vooral bij de opname en projectie van kleurenfilms, waar de greneen van de ontwikkeling nog lang niet zijn bereikt, waardevolle diensten kunnen bewijzen. De kleur van het licht komt overeen met middelmatig na tuurlijk daglicht. Deze overeenkomst zou niet direct tot gevolg hebben, dat Spanje in het Atlantische Pact of in de organisatie van het Fiuropese leger zou worden op genomen. Vóór eind Januari zouden on der leiding van de Amerikaanse ambassadeur te Madrid twee organen in werking treden één voor economische en één voor militaire aangelegenheden. Het doel van dit verbond zou zijn, de strijdmacht en de hulp bronnen van Spanje in te scha kelen bij de verdediging tegen het communisme, in ruil waar voor Noord-Amerika de econo mie, de industrie en het leger van Spanje hulp zou bieden, al dus dit blad. DE „GEMMA" Uit Bayonne wordt gemeld, dat het wrak van de Nederlandse tankboot „Gemma", die met een lading van 400 ton zwavelzuur op weg naar Bilbao ter hoogte van Guethary is vergaan, geen gevaar meer oplevert. Het vaartuig kan niet worden vlotgesleept. Men zal pogen het te slopen. In Perzische hofkringen werd Donderdag vernomen, dat de sjah van Perzië minister-presi dent DrMossadeq de raad heeft gegeven de Amerikaanse vriend schap voor Perzië niet in de waagschaal te stellen. De sjah, die in deze heeft ge handeld als „de opperste be slisser over 't lot van zijn land", heeft zijn minister voor hofza ken Hoessein Ala tweemaal met deze boodschap naar het ziek bed van de Perzische premier gezonden.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2