Nieuwjaarsrede Kamer van in Rotterdamse Koophandel Tien millioen gevangenen Rusland sn Beroering in Huissen Agetseh opperbevel? De Chinese papegaai De besprekingen van Churchill Behrijfssparen leus van het Westen \CETYLEENDISSOUS- FLESSEN. DE ECONOMISCHE VOORUITZICHTEN VOOR DE VER. STATEN DE GEHEIMEN VAN JOSEPH STALIN. Aan de noordwestelijke rand van het kleine West- Duitse stadje Uelzen op de Lunenburgerheide in West-Duitsland, bevindt zich een groot kamp, dat dieflst doet als toevluchtsoord, doorgangshuis en onderzoekingstation voor hen die uit Russische krijgs- of politieke gevangenschap terugkeren, uit gevangenschap hebben kunnen ontsnappen of het om een of andere (meest politieke) reden raadzaam oordelen uit Rusland of uit één van de landen, gele gen achter het zgn. „IJzeren Gordijn" te verdwijnen. OM EEN OOSTENRIJKS VREDESVERDRAG ENGELSE HARING VOOR DE SOWJET-UNIE HET VERMISTE AMERIK. VLIEGTUIG Pléven stel* vertrouwenskwestie Benelux-Handel in de visssrij-secior WET OP DE VRIJHEID VAN GODSDIENST IN ZWEDEN Libye erkent nieuwe titel van Koning Faroek He* talenvraagstuk voor Europa ORKAAN IN OCEANIE ti> K P van der Mandei© haal- |Van de vakmai^die voldoende be- ^ter«,, v"T dc Ka- loning vindt ta*U werk, ,i;.l hij. mer van Koophandel te Rotter dam gehouden Nieuwsjaarsrede de woorden van de dichter aan: „Oost is Oost en West is West; nooit zullen zij elkander nader komen". En hij vervolgde: In tussen is de dreiging er. Zij heeft onmiddellijke invloed op de eco nomie. Pryzen schommelen en dalen soms plotseling scherp op enig vermoeden van alleen maar een wapenstilstand, maar zij blij ven uiteindelijk toch torenhoog en naast de angst voor de oorlog is er de angst voor de vrede die, als hij werkelijk komt, een niet te stuiten economische instorting zal brengen. Hoe moet Europa's houding tegenover dit alles zijn? Moet het zich als een derde macht voe gen in een drievoudig verbond: Amerika, Britse commonwealth en West-Europa? Het heeft in de bewapening al vrijwel alles ge daan om gereed te zijn als de ge rechtigheid het vraagt. Hoeveel moeilijker is het zelfs in de economie om die bindingen te leggen, welke voor een werke lijk samengaan noodzakelijk zijn. De pogingen om meer eenheid te brengen in de Rijnseheepvaart, falen nog. En om de Benelux te doen sla gen, zal men van beide zijden over grote obstakels heen moeten stappen. Een van die obstakels wordt, zoals bekend, gevormd door de wensen of eisen van Bel gië inzake de waterwegen, voor namelijk het Moerdijkkanaal. Het heeft ons, zei spr. leed ge daan dat, terwijl onze haven en onze stad nog in puin lagen, de roep om deze nieuwe waterweg, die toch voor ons schade moest betekenen, reeds luide en bij her haling werd vernomen. Het heeft ons ook leed gedaan dat, toen in Nederlandse kringen naar een tegemoetkomende oplossing werd gezocht, deze bij voorbaat op zo beslist mogelijke wijze werd afgewezen. De staten die elkander in Straatsburg ontmoeten om ons continent in een Westers keurs lijf te snoeren, kunnen zich, met uitzondering van W.-Duitsland, alle beroemen op een roemrijk verleden buiten Europa. Zij wa ren de ontdekkers en kolonisten van onbekende verten en de stichters van de nieuwe wereld, die de oude band met Europa nu in een „Atlantic community" wil omzetten. Wij Hollanders hebben in Zuid-Oost-Azië iets tot stand gebracht, waarop wij trots mo gen blijven, al worden wij op het ogenblik nog zozeer vervmsd. Portugezen, Spanjaarden, Fran sen en Belgen hebben dit in al le uithoeken van de wereld even eens gedaan. Is het daarom verwonderlijk, dat wij in Straatsburg een beet je onwennig tegenover elkander staan en niet goed weten, waai- over wij het moeten hebben? Europa, West Europa althans, moet de bakermat blijven van de individuele scheppingsvreugde - Herhaaldelijk komt het voor, dat de brandweer moet ingrijpen omdat een fles met acetyleen in brand is geraakt. In December deden zich weer enige gevallen voor. De fles was wegens het slechte weer in een opslagruimte geplaatst, waarin zich brandbare goederen bevon den. De lasser had de afsluiter van de acetyleenfles niet volledig geopend, omdat het zijn ervaring was, dat in geheel open stand lekkage langs de afsluiter optrad, terwijl deze lekkage verdween, als de afsluiter één of twee sla gen minder open stond. Het dichtzijn van de afsluiter consta teerde hij op het gehoor en af gaande op de reuk. Na 15 a. 20 minuten te hebben gesneden, hoorde de lasser een klap en zag hij, dat de fles in brand stond. Een hoge vlam bij de afsluiter belette het dicht- draaien. Op dit kritieke moment bevonden zich twee personen in de opslagruimte. De onmiddellijk gealarmeerde brandweer greep krachtig in en wist de brand snel te blussen, waarna de acetyleenfles onder water werd gelegd. Een later in gesteld onderzoek toonde aan, dat aan terugslag van de vlam in de brander niet behoefde te worden gedacht. Dit voorval wijst, zo deelt men van de zijde der arbeidsinspectie mede, opnieuw op de noodzake lijkheid om bij het gebruiken van acetyleenflessen op de hoogte te zijn van de wijze, waarop deze moeten worden behandeld. In genoemd geval was het ver keerd de fles te plaatsen in een brandgevaarlijke omgeving waardoor als er iets gebeurde, de kans op ernstige gevolgen zoveel groter was. Voorts was de afslui ter van deze en van vroegere flessen blijkbaar niet in orde. Toch heeft men desondanks, der gelijke flessen maar in ontvangst genomen en gebruikt. Aan gebruikers van acetyleen- dissousflessen wordt nogmaals aangeraden zich nauwkeurig op de hoogte te stellen van het in structieblad aanwijzingen voor opslag, vervoer, opstelling en ge bruik van flessen voor acetyleen, samengesteld door de arbeidsin spectie en bij die dienst verkrijg baar. zelf tot stand weet te brengen, van de denker, die met zijn ideeën rijken kan doen ontstaan en ten onder doen gaan, kortom het moet aan de wieg blijven van de mens en niet van een bepaalde levensstandaard of een bepaald systeem. Wanneer men zou veronderstel len, dat wij iedere vorm van sa menwerking in Europa voor over bodig, ondoelmatig of uit den bo ze houden, zou men ons verkeerd begrijpen. Wij geloven alleen met, dat de vorm die wij tot nu toe ge kozen hebben, ons brengt wat wij feitelijk zoeken. Engeland heeft na de oorlog, d.w.z. toen het zijn eerste grote lening van Amerika kreeg, ge pleit voor een verdeling van het Westen in een dollar- en sterling administratie. Dit stuitte op te genstand der Amerikanen. Toen de Marshall-hulp kwam, herhaal de Engeland zijn suggestie. Nu zal Churchill in Amerika de derde poging daartoe ondernemen en hoogstwaarschijnlijk met meer succes dan tot nu toe. De Duitsers bijv. zouden door een toetreden tot het sterlingbloc in geen enkel opzicht gecompromitteerd zijn, noch zich politiek vastleggen, of vooruitlopen op latere ontwikke lingen. De wens naar een her enigd Duitsland leeft in iedere Duitser. Politiek kan geen Duitse staatsman zich in een eenzijdige Westeuropese federatie vastleg gen. Een verrekeningseenheid echter als een concrete vorm van economische samenwerking er kennen acht spr. een andere zaak. „De medewerking en de steun van Amerika te verkrijgen, om een samengaan van Europa met het sterling bloc te bevorderen zal een van de voornaamste pun ten van Churchills reis zijn en wij hebben reden aan te nemen, dat Amerika het belang daarvan zal inzien. Alleen wanneer West- Europa uiteindelijk afzetgebieden in bevriende combinaties of on derling kan vinden, kan het zich permitteren om de verlokkingen van Moskou van de hand te wij zen en pas wanneer eensgezind heid en klaarheid hieromtrent be staan, kan Churchill met Stalin praten". In de laatste maanden staan de projecten voor de verbreding van het West-Europese waterwegen net in het middelpunt der belang stelling, zei mr Van der Mandele. De plannen liggen overal gereed, de middelen zullen gevonden wor den om de uitvoering er van te doen slagen, die naast de vaarwe gen talloze krachtstations in het leven zal roepen, welke het aum zienlijk tekort aan electriciteit in de zwaar geïndustrialiseerde stre ken kunnen opheffen. Het zwaar geteisterde, verarmde West- Europa gaat zich aan zijn rugge- graat oprichten. Samenkomst Noordzee-haven- steden? Maar het gaat om Rijn èn zee en wij blijven hopen op een sa menkomst te eniger tijd van de Noordzeehavensteden om te trachten tot toenadering, mis schien zelfs tot overeenstemming te komen. „Zou het mogelijk zijn het is slechts een suggestie om in breed verband een unie een corporatie, een nieuwe „Han sa" te stichten, die de regeling van het verkeer in het gehele Rijnstroomgebied en in de Noord zeehavens ter hand zou kunnen nemen onder initiatief en met medewerking van de Kamers van Koophandel en zonder „hoge autoriteiten" „Bedryfssparen" nu de leus. Wat staat en gewest betreft, zei spr., tot Juli ging hef snel berg af. Toen kwam de keer. Deviezen namen snel toe, in de Europese clearing werkten wij ons van maand tot maand meer uit de schuld. Import en export kwamen vrijwel in evenwicht, de handels balans sloeg tenslotte zelfs door te onzen gunste. Het aanvanke lijk voor het jaar begrote tekort op de betalingsbalans zal uitein delijk niettegenstaande de Ko- realasten blijken enorm ge slonken te zijn. Maar daarmede zijn wij er nog lang niet, zei spr. Wij moeten er ons terdege rekenschap van ge ven, dat wij arm zijn geworden, heel erg arm, en dat wij eerst een nieuw werkkapitaal moeten te Amerikaanse economische des kundigen voorspellen algemeen dat het jaar 1952 voor de V. S. geen crisisjaar maar integen deel een jaar van welvaart zal zijn. Zij baseren zich daarbij op de statistieken over het afgelo pen jaar. Een groot aantal van hen verwachten zelfs, dat 1952 het jaar van de grootste welvaart in de geschiedenis zal zijn. Deze voorspellingen zijn ge baseerd op de huidige toestand in de Amerikaanse industrie. Volgens de deskundigen zal het jaar 1952 vooral voor de zware industrie een welvarend jaar zijn, daar zich daar de invloed van het bewapeningsprogram ma het meest doen gevoelen. Onder deze ex-gevangenen en politieke vluchtelingen bevinden zich niet alleen Duitsers, maar ook onderdanen van practisch ieder land in West-Europa. Per maand verschijnen er aan de dwang, chantage, geheime agen ten of enig ander geweld in de macht van Rusland worden ge bracht. Uit de verhoren en verklarin gen, afgelegd door vrijgelaten ge Frankrijk en -ir. ct„at I Staten een nieuw ontwerp vre desverdrag met Oostenrijk op- zullen zijn opnieuw de vleugels wijd uit te slaan". „Bedrijfssparen" is nu de leus van het Westen. Europa heeft een periode gekend, waarin de samen leving zich rondom het klooster, de kerk of de burcht groepeerde, in de steden om de gilden. Nu zullen het de bedrijven worden, waardoor automatisch op de duur de N.V.'s zullen verdwijnen en voor stichtingen plaats zullen ma ken, waarvoor tal van aanwijzin gen in het Westen al te vinden zijn. Onder spanning en inspan ning zal een nieuw Nederland worden opgebouwd". Volgens gezaghebbende krin llxaaixyA ,.w. ufoo gen in Washington hebben En -1 pPorj- van kamp te Uelzen vangenen en vluchtelingen, is geland, Frankrijk en de Ver.j 6000 k g000 personen, die in W.- thans wel gebleken, dat er in de Duitsland wensen te worden toe- Sowjet-Unie geen geestelijke-, gelaten. Velen hunner vestigen pers- en persoonlijke vriiheid zich blijvend in West-Duitsland Er is bekendgemaakt, dat de Sowjet-Unie ongeveer een kwart van de 86.000 vaten haring, die in het herfstseizoen in Oost- Engeland zijn verwerkt, heeft gekocht. Een Fins stoomschip laadt op het ogenblik 11 tot 12.000 vaten, die naar de haven Windau in Letland vervoerd zullen worden. Er is reeds een lading van on geveer 12.000 vaten naar de Sowjet-Unie gezonden. Tenein de de markt in de Sowjet-Unie weer te verkrijgen is in 1951 de Oost-Engelse haring met verlies naar dat land verkocht en vol gens de handel blijkt uit de nieuwe orders, dat dit de moeite waard is geweest. gesteld, dat op de komende ver gadering van de plaatsvervan gers der Grote Vier aan de Sow- jetrussische afgevaardigden zal worden overhandigd. In dit ontwerp zouden de 59 artikelen, waarover reeds over eenstemming bestaat,«zijn opge nomen en nieuwe oplossingen worden voorgesteld voor de vijf nog hangende kwesties, zoals de grootte van de Oostenrijkse strijdkrachten, de schadever goeding en de ontheemden. In deze kringen legt men er de nadruk op, aldus A.F.P., dat de Westelijke mogendheden voor het ogenblik niet van plan is met Oostenrijk een afzonderlijk vredesverdrag te sluiten. Een uitgezonden reddingsploeg heeft het wrak bereikt. Zij mel den geen overlevenden gevon den te hebben. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich o.m. 19 cadetten van de militaire academie van West Point. Reorganisatie in hft Amerikaanse belastingstelsel President Truman heeft een herziening aangekondigd, in het stelsel voor belastinginning. De president zeide, dat de maatregelen ten doel hebben de regering te beschermen tegen opportunisten en kwaadwilligen te straffen. De posten van de 64 districts ontvangers worden vervangen door 25 districtsbureaux, aan welker hoofd een districts-com- missaris zal staan. Truman zeide, dat sommige personen van het belastingbu reau het vertrouwen der bevol king hadden geschonden. „Ik heb instructies gegeven alles in het werk te stellen om deze per sonen aan de kaak te stellen, wie zij ook mogen zijn en waar zij ook gevonden mogen worden", zo zeide hij in zijn desbetreffende verklaring. Reuter tekent hierbij aan, dat een reeks van regeringsambte naren en employé's hun post hebben moeten verlaten tenge volge van het ingestelde onder zoek. en anderen keren via de Bonds staat naar hun landen terug. In het kamp aangekomen, worden se ex-gevangenen en vluchtelin gen politiek getest. Zij worden verhoord door geallieerde amb tenaren en door rechercheurs van de Westduitse recherche. Uit deze verhoren blijkt, dat er in het barre Russische rijk millioenen mensen zijn, die feite lijk in gevangenschap leven. Dit in strijd met de officiële verkla ringen, afgegeven door het Rus sische regeringspersbureau Tass, welk bureau tot op heden altijd nog verklaart, dat er in het Rus sische rijk géén gevangenen van buitenlandse nationaliteit meer verblijven. Dit is een bewuste leugen, aan gezien het bewezen is dat vele bewoners van de huidige oostzo ne van Duitsland (mensen uit Oost- en West-Pruisen en Sile- meer is en alles overschaduwd wordt door de almachtige M.W.D. (G.P.U.) en het instituut van de concentratiekampen. Uit voor noemde verhoren blijkt, dat vele van de ex-gevangenen en vluchte lingen langer of korter hebben vertoefd in kampen, welke o.m. gevestigd zijn in de Sowjetrussi- sche politiestaat Dalstroy. Deze Sow jetraden-republiek is gelegen in Oost-Siberië, waar een koude heerst van 50—80 graden onder nul. In deze staat heerst de M.W. D. onbeperkt; er is daar géén in vrijheid levende mensheid; er zijn daar alléén geregistreerde gede porteerden. Het aantal mensen (mannen en vrouwen), die jaar lijks naar Dalstroy gesleept wor den, bedraagt ongeveer 90.000 personen, waarvan 75 deel uit maken van het Russische volk, de overigen zijn van buitenlandse na- tionaliteit. Er wordt in Dalstroy legd door millioenen arbeidssla ven. Rusland telt sinds 1950 pLm. 185.000.000 inwoners. Hieronder bevinden zich 9 a 10.000.000 ge vangenen en arbeidsslaven van diverse nationaliteiten. De laat- sten staan allen onder scherp toe zicht van de M.W.D. Bij Belgorje aan de rivier de Ob zal binnenkort een machtige stuwdam worden gebouwd. Dit waterstaatswerk zal geheel door gevangenen en gedeporteerden moeten worden aangelegd. Om dit alles mogelijk te maken, heeft Rusland arbeiders nodig, hoe meer hoe liever, doch deze krach ten moeten goedkoop zijn. Dit goedkope soort van mensen wordt geleverd door de instelling van de Russische concentratie kampen. Er zijn 38 van deze kam pen, welke o.m. gevestigd zijn te: Karelo (voormalig Fins gebied), Archangel, Noord-Oeral (gehele landstreek); Waigatsch; Frans Josephland (gehele eiland), Taschkent, Omsk, kamp aan de mond van de rivier Jennessei, Le na, Bering, kamp Noord-Oost (ge legen bij Wladiwostok). Door verschillende oorzaken komen langzaam maar zeker de gehei men van vadertje Stalin aan het' licht. Het is goed dit te weten, want een gewaarschuwd man telt nog altijd voor twee. meedogenloos hard gewerkt door .de gevangenen onder vaak barre zie) merendeels omrf' omstandigheden; het eten is maar denen in de Russische kerkers e matjgi (je kleding ontoereikend, kampen zuchten. Wij willen dan mannen werken daar gemid- nog maar niet spreken van hen, die door middel van lokmiddelen, deld 12 uur per dag en de vrou wen één uur per dag minder, ter wijl nachtarbeid voorkomt en vanzelfsprekend niet extra wordt De Franse premier Pléven heeft de vertrouwenskwestie gesteld op het ontwerp van wet voor het begrotingsevenwicht. Hedenmid dag zal hierover .worden ge stemd. Te voren had de minister van Financiën, Mayer, verklaard, dat Frankrijk in 1951 30 °/o van zijn begroting had besteed voor mi litaire uitgaven en dat zonder buitenlandse hulp het land niet in staat was de wederopbouw te bekostigen, zich in Europa te be- Utrecht is inmiddels gekomen Van de kansel werd dezer da-1 met een compromis-voorstel, dat gen bekend gemaakt, dat de [inhoudt om de kloosterkerk in kloosterkerk van de paters Domi- Volgens goedingelichte kringen steunen de Amerikaanse staf chefs ten volle de Turkse en Griekse verzoeken om deel uit te mogen maken van het commando van generaal Eisenhower. Naar verluidt is Amerika bereid het in stellen van een Griekenland en Turkije omvattend Aegeïsch on derbevel, dat op dezelfde manier als het commando voor het Wes telijk deel van de Middellandse Zee onder admiraal Carney zou worden bestuurd, te steunen. Op het ogenblik wordt in Wa shington door het hoogste mili taire orgaan van de Noordatlan- tische verdragsorganisatie de toe komstige militaire rol van Grie kenland en Turkije besproken. Het orgaan omvat vertegenwoor digers van de stafchefs van Ame rika, Engeland en Frankrijk. Aan de besprekingen nemen admiraal Oelo'esan, hoofd van de inlichtin gendienst van de Turkse generale staf, en de Griekse militaire atta ché in Washington, Ketseas, deel. betaald. De toegewezen dagtaak I wapenen en een oorlog in Indo- moet klaar en wanneer men om I china te voeren. de één of andere reden hieraan niet kan voldoen, wordt de gede porteerde vervolgd wegens sabo tage. De politiestaat Dalstroy is Hij zei, dat het nodig was zich grote opofferingen te getroosten. Bij- het wetsontwerp gaat het niet om structurele hervormi*- slechts 2 maanden per jaar ijs- en gen ^ocli om beperkte maatrege- sneeuwvrij en men kan zich wel L die nict uitgesteld kunnen indenken, wat er voor een tem- wor(jerL onze eerste zorg is het peratuur heerst. In Dalstroy I opheffen of verminderen van het wordt o.m. gezocht naar gouc I -motin2stekort doch er wordt ook oorlogstuig be|^fXlde Pléven de ver- vervaardigd en er bevinden zr i Lrouwenskwcstie 0p een motie grote glasblazerijen. In dit gebit om het wetsontwerp in over- zijn grote autosnelwegen aange- j weging te nemen". Als de motie wordt aangenomen moet de *a- Gisteren is in Zweden de door de Rijksdag geratificeerde wet op de vrijheid van godsdienst van kracht geworden. Het staat thans elke Zweedse staatsburger vrij al dan niet in de Lutherse staatskerk te blij ven of uit te treden. Wat de R. K.-kerk betreft, zij heeft met het in werking treden van deze wet sedert 1595 voor het eerst weer de vrijheid ge kregen kloosters in te richten en in stand te houden. Volgens de nieuwe wet is het lidmaatschap der Lutherse kerk nog slechts verplicht voor de koning, de minister voor kerke lijke aangelegenheden en de minister van Onderwijs, zomede voor rechters en ambtenaren, die zich rechtstreeks met kerke lijke aangelegenheden hebben te bemoeien en uit de aard der zaak ook voor de hoog leraren in de theologie. Intussen blijft de administra tie van de bevolkingsregisters, ook waar het niet-Lutheranen betreft, bij de kerkelijke paro chies, zodat ook zij voortaan 60 procent van de kerkelijke belas ting als vergoeding hiervoor zullen blijven ontvangen. nicanen te Huissen op 2 Januari gesloten zou worden. De bevol king is hierdoor nogal geschokt en men heeft thans het voorne men om de kloosterkerk Zondag morgen vroeg open te breken. Daarbij wil men zich beroepen op een oud gebruik, waarbij toegang tot een gesloten kerk en de ere diensten moeten worden ver leend, indien de deur door het volk wordt opengebroken. Er is overigens twijfel, of de bevolking inderdaad deze gewelddadige maatregel zal doorzetten. Er be staat een controverse tussen de kloosterorde van de paters Domi nicanen en de parochiegeestelijk heid in het plaatsje Huissen, zo werd ons meegedeeld. Vele parochianen gaan te biecht bij de Dominicanen, zodat het voor de herders van de parochie in Huissen soms moeilijk wordt toezicht te houden over al de ge lovigen. De kerkelijke overheid in Huissen te sluiten en de paters in ruil daarvoor een parochie in Utrecht aan te bieden. De paters zijn met dit voorstel accoord ge gaan en zij hebben sinds Novem ber een parochie te Utrecht. Men had er evenwel niet op gerekend, dat de behoefte bij de bevolking in Huissen zó sterk is om niet bij de eigen geestelijkheid, maar bij de paters te biecht te gaan. Ook zijn er ingezetenen, die voor hun leven banken in de kloosterkerk hebben. De gemeenteraad ver zocht daarom de kerkelijke over heid te Utrecht de kloosterkerk niet te sluiten. Nu daartoe toch is overgegaan, werd de raad op nieuw bijeengeroepen om een en ander te bespreken. Men kan wel vaststellen, dat in ruim 60 van de Over-Betuwenaren de wens leeft om de kloosterkerk niet te sluiten. Het werk van de paters heeft een traditie van meer dan een eeuw en is met de bevolking innig verweven tionale vergadering het wetsont werp, zoals het door de regering oorspronkelijk werd ingediend en niet in de door de kamercommis sie voor financiën herziene vorm, artikelgewijs behandelen. De commissie voor financiën De Nederlandse regering heeft I had uit het wetsontwerp een ..aar het ministerie van Land- clausule geschrapt, die de rege- bouvv, Visserij en Voedselvoorzie- ring toestaat bij decreet in de ge lling meedeelt, met ingang van 1 nationaliseerde industrieën en de Januari 1952 de handel in vis met sociale verzekeringen bezuiai- België en Luxemburg geliberali- gingen door te voeren. Tevens seerd. aad de commissie de meeste van de nieuwe belastingen, die 16(1 Deze maatregel is getroffen op milliard franc moeten opbrengen het loipen zonder andere be]*- Libye heeft de nieuwe titel van Faroek, „koning van Egypte en Soedan", erkend. In diplomatieke kringen te Londen toonde men zich teleur gesteld over het besluit van de nieuwe staat. Officiële woordvoerders in de Britse hoofdstad wezen erop, dat deze beslissing van Libye wel dui delijk aantoont, dat de nieuwe staat onafhankelijk is van Enge land. Naar verluidt is het Libysche besluit ingegeven door de wens om vreedzame betrekkingen met een machtiger nabuurland te on derhouden. De maatregel zou ook in verband staan met Libye's wens om tot de Arabische liga toe te treden. protocol, dat in 1950 in Oostende werd opgesteld. Krachtens dit protocol hebben de regeringen van België, Luxemburg en Ne derland zich verplicht de handel in vis tussen de drie betrokken landen met ingang van genoemde datum vrij te maken. Naar het A.N.P. van officiële zijde verneemt, is het de Neder landse regering bekend, dat van tingen in plaats hiervoor voor te stellen. De volgende week zullen 4e Belgische ziide tegendeze opheffing van deze bezwaren nog ken of Financien jan lisatie bezwaar bestaat en iiv niet tot de uitvoering van het pro-1 se landen, die zitting hebben in tocol van Oostende zou willen de bestuursraad van de orgaiu- owreaan uostenae Isatie voor Europese economische Reeds heeft de Nederlandse re- samenwerking, te Parijs bijeen- gering doen blijken van haar be- komen ter bespreking van de «i- reidheid om aan de Belgische be- voldoende u" zwaren tegemoet te komen. Zij Europa, welke de meent echter, dat de uitvoering dreiging vormt voor de uitose van de overeenkomst van Oosten- ring van het bewapenmgspro de niet afhankelijk mag worden gramma. Minister Stikker heeft gesteld van een oplossing der de bestuursraad tegen XI Jan**- Belglsche bezwaren. ri ter bespreking van het kolen- iseigiscne oezw vraagstuk bijeengeroepen. Vsuj 'Amerikaanse zijde is de laatste grotere Volgens iij Auckland (Nieuw- Zeeland) ontvangen berichten zijn op Kerstdag door een or kaan, die het eiland Epi (Nieu we Hebriden) teisterde, bijna 100 inboorlingen verdronken. De storm heeft huizen en tui nen geteisterd en 2 barkassen van de Presbyteriaanse missie vernield. door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 50) (Nadruk verboden). Thorn ledigde de mand in de kuil, en begon hem dicht te gooi en. Bob, goed in zijn rol van on schuldig toeschouwer, bleef naar hem kijken. „Ziezo", zei Thom, het zand vasttrappend. „Ik heb altijd een hartstocht voor netheid gehad." Hij nam de mand op. „Hoor eens voegde hij er bij, „als je er niets tegen hebt, zou ik je een goede raad willen geven." „Daar ben ik altijd blij mee", zei Bob, naast hem voortlopend. „Ik weet niet, of jullie erg ver langend zijn om dat paarlsnoer te verkopen, maar ik ben al vijf tien jaar bij de Chef, en ik kan je zeggen, dat hij niet de man is; die je straffeloos kunt laten wachten. Vóór je het weet, jong mens, doet hij de koop te niet. „Ik doe mijn best", zei Bob „Bovendien, Madden heeft er een koopje aan als hij eens wil denken....". „Als Madden zijn geduld ver liest", zei Thorn, „wil hij met denken. Ik waarschuw je alleen maar," r-1! „Allemachtig vriendelijk van je", zei Bob onverschillig. Thom zette zijn spade en mand bij de keuken; zij roken daar de geur van bakkend spek. Lang zaam liep de secretaris de patio op. Ah Kim kwam uit zijn werk plaats, blozend van de dichte na bijheid van het vuur. „Hallo ,baas", zei hij. „U kij ken naai plechtige zon vanmol- gen?" 1 „Ik was wel tamelijk vroeg op maar rpet zo vroeg om de zon te zien opgaan", antwoordde de jon gen. Hij zag de secretaris ver dwijnen in het huis. „Ik heb daar juist onze dierbare vriend Thorn wat rommel zien begraven achter de schuur", vervolgde hij. „Daar was onder andere een blikje bij, waar pas arsenicum in geweest is." Chan liet zijn rol van Ah Kim varen. „Meneer Thorn heel druk", zei hij. „Mogelijk hij nog drukker krijgen als tijd voorbij gaat. Eén verkeerde daad leiden tot andere, gelijk eindeloze kre ten. Chinezen hebben spreek woord hier van toepassing: Wie een tijger berijdt, kan niet af stijgen." Madden verscheen op de patio, fris en sterk. „Zeg Eden", riep hij, „je vader is aan de telefoon. „Vader is vroeg op", zei Bob, haastig naar binnen lopend. „Ik heb hem opgebeld. Er is genoeg uitstel geweest." Bob nam de hoorn op. „Hallo, vader. Ja, nu kan ik vrij spreken. Alles is hier in orde. Meneer Madden? O, hij maakt het best, hij staat hier naast me. En hij heeft vreselijke haast met dat halssnoer." „Best. We zullen het hem da delijk sturen", zei Eden senior. Bob slaakte een zucht van ver lichting. Zijn telegram was aan gekomen. „Zeg, dat het vandaag weg móet" beval Madden. „Meneer Madden wenst te we ten, of het vandaag al gezonden kan worden", zei de jongen. „Onmogelijk", antwoordde de juwelier. „Ik heb het niet". „Vandaag niet", zei Bob tegen Madden. „Hij heeft geen „Ik heb het gehoord", brulde Madden. „Geef hier die hoorn. Hoor eens, Eden, wat heb je niet?" Bob kon zijn vader horen ant woorden. „O, meneer Madden hoe gaat het u? De paarlen zagen er Vreselijk uit ik kon ze zo niet laten gaan. Dus worden ze nu schoongemaakt bij een andere firma....". „Wacht even, Eden", brulde de millionnair. „Ik moet je wat vra- tijd aangedrongen op gen versta je mijn taal of niet? Europese inspanning tot vergro- Houd je mond ik praat. Ik heb jjng van de kolenproductie, aan- je gezegd, dat ik de paarlen nu gezien de Europese landen, die moet hebben dadelijk ver- onder de Amerikaanse hulpver- staan? Ik geef er geen zier om, of ze schoongemaakt zijn. Ik dacht, dat je dat begreep." „Het spijt me heel erg", ant woordde Bob's zachtmoedige va der. „Morgen krijg ik ze en mor genavond gaan ze weg." ,Wel ja dat betekent Dins dagavond hier. Eden, je maakt me misselijk. Ik heb veel zin er een eind aan te maken.Mad den zweeg en Bob hield zijn adem in. „Maar als je me be looft, dat de paarlen morgen zeker „Ik geef u mijn woord er op zei de juwelier. „Morgen op zijn laatst gaan ze weg. „In orde. Dan moet ik nog wachten. Maar het is voor het laatst, dat ik met je handel, vriendje. Ik zal Dinsdag uitzien naar je bediende. Adieu." Bevend van woede hing Madden de hoorn op. Zijn slecht humeur liet zich gelden aan het ontbijt, en Bob's pogingen om een gesprek gaande te houden, vielen op on vruchtbare grond. Toen het maal was afgelopen, nam Thorn de kleine auto, en verdween. Bob liep vol verwachting voor het huis rond. (Wordt vervolgd). lening vallen, op het ogenblik on. geveer 700 millioen dollar per jaar moeten besteden voor de In voer van kolen uit de V.S.. De koljeninvoer uit de V.S. wordt voor 1951 geraamd op 28 mllli»en ton. In een onlangs aan de raad van Europa gezonden rapport van de O.E.E.S. werd met klem gewezen op de noodzakolijkneiQ tot vergroting van de Europese kolenproductie. Naar van gewoonlijk welinge lichte zijde wordt vernomen, president Truman met Church" i de kwestie bespreken van de Ja panse erkenning van het nationa listische China. Hiermede, aldus Reuter, zal een van de belang rijkste kwesties tussen Engeland en Amerika ter sprake komen. Engeland immers heeft de rege ring van Peking erkend terwijl Amerika het nationalistisch cm na blijft erkennen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2