Politieke commissie weer bijeen De oorlog in Korea De vacantie van het Koninklijk gezin Hulp nodig voor 1.250.000 vluchtelingen Nieuwjaarsrede Dir^Generaal der P/T+T+ Litwinoï overleden Radiorede van de Tsjecho-Slowaakse pres. DE BRITSE SCHEEPSBOUW MISSIE VAN DE WERELDBANK IN PERZIE De laatste der bolsjewieken DONDERDAG 3 JANUARI 1952. 7e Jaargang No. 1924. DE OLIEPRODUCTIE IN ZUID-IRAK WEERSVERWACHTING HOOGWATER. to *3 Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal: per maarld 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt aagAHjk« Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uitt il Advertentieprijs: per mm 12 ct.? minimum per advertentie 1,80- De politieke commissie der V. IC heeft Woensdag na een recès van tien dagen haar werkzaam heden hervat. Zij begon met het in behandeling nemen van een door elf staten ingediende reso lutie, waarin steun wordt gege ven aan voorstellen van de com missie voor het bestuderen van gemeenschappelijke door de V. N. te nemen maatregelen „om de kansen op oorlog te verminde- De president van de Shipbuil ding Conference, heeft meege deeld, dat de nieuwe orders voor Britse schepen aan het eind van 1951 tot 600 millioen pond ster ling waren gestegen. Dit is een ongeëvenaard record en verte genwoordigt 4 jaren werk, zo voegde hij er aan toe. Volgens andere gezaghebben de bronnen hebben bestellingen uit Noorwegen, Griekenland en Panama en Amerika de over hand bij de in Engeland voor 't buitenland in aanbouw zijnde schepen, waarvan de waarde op 200 millioen pond sterling kan worden gesteld. De totale'bestellingen in 1951 omvatten meer dan 110 schepen of 6Y2 millioen brt. Hij wees er verder nog op, dat voor een volkomen economische productie met gebruikmaking van de aanwezige capaciteit en arbeidskrachten de Britse scheepsbouwers 50 procent meer staal nodig hebben dan zij op het ogenblik krijgen. De produc tie der Britse werven was in 1951 niet veel kleiner dan 1,4 millioen brt. De bestellingen be staan voor 55 procent uit tank schepen. Voor andere soorten schepen kunnen nog vrij spoe dige afleveringen worden aan geboden, maar ook hier is een groter aanbod van staal nodig om dit te kunnen verwezenlij ken. In de afgelopen 12 maanden heeft Noorwegen voor ongeveer 75 millioen pond sterling aan schepen in Engeland besteld Griekenland voor ongeveer 50 millioen, Panama voor 40 mil lioen en Amerika en Liberia voor 25 millioen, zo wordt uit scheepsbouwkringen vernomen Premier Moh. Mossadeq heeft de missie van de Wereldbank, die op het ogenblik in Perzië vertoeft, meegedeeld, dat hij verheugd is over het verlangen van de bank om Perzië te hel pen. Volgens de „New York Times" heeft de missie Perzië er van in kennis gesteld, dat de bank de mogelijkheid overweegt om een staf van technisch personeel te vormen voor de exploitatie van de raffinaderij en verkoop van de Perzische olie te financieren. Alvorens hiertoe kan worden overgegaan, moet echter over eenstemming over de kwestie van de prijs worden bereikt. Leden van de missie der We reldbank hebben uiteengezet, dat zij naar Perzië zijn gezon den om inilehtingen in te win nen en dat zij geen bevoegdheid hebben om onderhandelingen te voeren of voorstellen te doen. Naar het blad verneemt zou de Wereldbank bereid zijn op te treden als trustee voor de op- ibren'gst van de verkoop van olieproducten en zou het voorts haar plan zijn bepaalde bedra gen te reserveren voor terugbe taling van haar leningen. De bank zou zich echter niet inla ten met de kwesties van de ver deling der winsten en zij zou in ieder geval niet te doen wil len hebben met het probleem van de schadevergoeding voor de Anglo Iranian Oil Cy. De missie heeft Dinsdag een onderhoud gehad met Mossadeq. Tijdens dit onderhoud zou de premier nogmaals hebben verklaard van oordeel te zijn, dat Perzië olie dient te verko pen tegen dlr 1,75 per vat. De Perzische ministeries van Boon Eaken en Financiën zouden aandringen op verkoop van olie en olieproducten tegen con currerende prijzen. Voorts zou ta regeringskringen het voorstel besproken worden om een basis prijs vast te stellen, waarvan naar gelang van de situatie op de internationale oliemarkt zou kunnen worden afgeweken. ren". De elf indieners zijn: De Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Australië, België, Turkije, Frankrijk, Joego-Slavië, Brazi lië, Canada, de Philippijnen en Venezuela. De Sowjet-Unie acht de voor stellen der commissie „in strijd met het handvest", daar zij niet voorzien in inschakeling van de Veiligheidsraad, waar Rusland en de andere grote mogendheden over het recht van veto beschik ken. In de resolutie worden alle sta ten-leden der V. N. verzocht strijdkrachten in gereedheid te houden om aan een aanval het hoofd te kunnen bieden en om het opgeven van militaire des kundigen, die technische advie zen kunnen geven. De commissie voor het bestu deren van collectieve maatrege len heeft een rapport bij de po litieke commissie ingediend, waarin wordt voorgesteld: 1. het instellen van een inter nationaal „schaduw"-leger bm weerstand te bieden aan agres sie; 2. een stelsel van economische maatregelen, dat ten doel heeft een aanvaller te blokkeren; 3. diplomatieke en politieke sancties om te verzekeren, dat een land, dat een oorlog is begon nen, geheel van de rest van de wereld wordt afgesneden. De Amerikaaqse afgevaardig de Ben Cohen verklaarde, dat in het rapport de nadruk gelegd wordt on het belang van een on middellijk optreden in geval van agressie. Naar zijn mening zou het plan een „improvisatie" zoals bij het uitbreken van de Ko reaanse oorlog niet nodig maken. De Australische afgevaardigde Hood zeide, dat de indieners van de resolutie niet de veiligheids raad op zij wilden schuiven. Dit lichaam had echter bewezen niet altijd te kunnen werken. Het rapport der commissie voor het bestuderen van collectieve maat regelen moest beschouwd worden als een „catalogus of handboek". De veiligheidsraad of de algeme ne vergadering zouden moeten beslissen welke bijzondere maat regelen zouden moeten worden genomen. Hood verklaarde voorts, dat zijn land accoord gaat met het instellen van een militaire ad viescommissie. De kosten zouden echter moeten worden gedragen door de V- N. en niet door de landen, die advies vroegen. Volgens de Zweedse vertegen woordiger Vougt werd in het rapport niet duidelijk genoeg naar voren gebracht, dat de leden der V. N. zich moeten neerleggen bij de beslissingen van de vei ligheidsraad. Indien er echter een besluit door de algemene vergadering werd genomen, be hielden de leden het recht om te beslissen, of zij zouden deel nemen aan de uitvoering van de maatregelen. Daarom was Zwe den voorstander van een collec tief veiligheidssysteem op basis van uitspraken van de veilig heidsraad, ook al achtte Vougt een veiligheidssysteem, geba seerd op eenstemmigheid der grote mogendheden (waar het voorgestelde stelsel tengevolge van het vetorecht op neerkomt), gebrekkig. Zweden had voorts geen be zwaren tegen de technische ge volgtrekkingen van de commis sie, ma.i behield zich het recht voor een eindbeslissing te nemen over de aanbevolen maatregelen. De Britse afgevaardigde John Coulsen zeide, dat het rapport getuigde van oen „verdienstelijke mate van overeenstemming tus sen de verantwoordelijke lan den". Hij achtte het, vooral met Korea voor ogen, een verstandige voorzorg om collectieve maatre gelen te overwegen. Vandaag komt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinsky aan het woord. Te Londen is officieel bekend gemaakt, dat de Basrah Petro leum Compagny 9 maanden oor de als doel gestelde datum begonnen is met de productie van olie in hët concessiegebied in Zuid-Irak. De maatschappij is een doch ter-maatschappij van de Iraq Petroleum Maatschappij. De eerste in het concessiegebied ge produceerde olie werd 19 Dec. j.l. te Fao aan de Shatt el Arab, op 11 km van de olievelden ge legen, geladen. De export in 1952 wordt ge raamd op 2,2 millioen ton. Deze olie zal geheel afkomstig zijn uit het veld van Zubair nabij Bas- ra. In de mededeling wordt te vens gezegd, dat de ontwikke ling van dit olieveld zal worden voortgezet en dat door een nieu we overeenkomst met de rege ring van Irak een productie van 8 millioen ton per jaar te gen eind 1955 gegarandeerd is. Prinses Margriet heeft Dins dag in Sankt Anton op de ski's haar eerste lauweren verdiend. In een slalomwedstrijd voor kinderen won zij de zesde prijs, waarbij zij talrijke oudere kin deren ver achter zich liet. Ondanks de voorafgaande oudejaarsavond was het gehele koninklijke gezin Dinsdag weer vroeg op de been en liet zich zelf door de dicht-neervallende sneeuw niet weerhouden de da gelijkse afdalingen te maken. Dinsdagochtend heeft de dorpsmuziek van Sankt Anton onder leiding van de school meester Salzman de lang ver wachte kans gekregen de ko ninklijke gasten een aubade te brengen. Staande voor hotel Post werd deze muzikale atten tie door Koningin, Brins en Prinsesjes in ontvangst genomen Later op de dag had de Konin gin een telefoongesprek met Prinses Wilhelmina op Het Loo In een kort gesprek, dat wij met de Koningin mochten heb ben, drukte Hare Majesteit naai voldoening uit over het feit, dat alle hotelgasten haar en haar gezin ongestoord laten genieten van een rustige wintersportva cantie zonder dat men van hin derlijke blikken last ondervindt. De Prins is thans geheel koortsvrij en kan geleidelijk het aantal afdalingen per dag weer opvoeren. Dinsdagmiddag sloeg hij een ijshockeywedstrijd gade tussen Noren en Amerikanen, die zich op het ogenblik in Sankt Anton bevinden. De prestaties van de Prinses sen Beatrix en Irene zijn de laatste paar jaar steeds beter geworden en men kan hen dan ook thans wel rekenen tot de meer geoefende skiërs, die men hier in Sankt Anton de stijle bergen ziet afkomen. De kwali teit van de sneeuw is ondanks het feit, dat er weer een flinke hoeveelheid is gevallen, nog steeds niet ideaal en ook de zon overgiet het plaatsje niet overdadig met haar stralen. Nieuwjaarsdag heeft de mas sale uittocht ingeluid van win tersporttoeristen die naar hun woonsteden en werk terugkeren. De expres-trein naar Parijs was Dinsdagavond zo vol, dat tal rijke passagiers zich met staan plaatsen tevreden moesten stel len. De koninklijke familie zal waarschijnlijk tot medio Janua ri in Sankt Anton blijven. Tot zolang zal ook de koninklijke trein, waarmede de terugreis zal worden aanvaard, in Oostenrijk gestationneerd blijven. DE BESPREKINGEN. Woensdag hebben de geallieer den te Panmoendjon voorgesteld de krijgsgevangenen op basis van man tegen man uit te wis selen. Volgons een zes punten omvat tend geallieerd voorstel zullen alle krijgsgevangenen, dje willen repatriëren ,man tegen man wor den uitgewisseld tot één van bei de partijen alle gevangenen heeft uitgeleverd. De geallieerden stellen een neutraal orgaan voor om op het stelsel, dat aüe gevangenen het recht geeft uitgewisseld te wor den of te blijven waar zij zijn, toezicht te houden. Het geallieerde voorstel voor ziet in eerste aanleg in een uit wisseling van de krijgsgevange nen op basis van man tegen man. De dan overblijvende krijgsge vangenen zullen tegen burgers worden uitgewisseld. Tenslotte zullen alle Koreanen, die te ken nen geven zich in Noord- of Zuid-Korea te willen vestigen, naar het gebied hunner keuze worden teruggevoerd. Alle krijgsgevangenen, die niet naar dat gedeelte van Korea, waar zij vandaan komen, wen sen terug te keren, zullen op cre woord worden vrijgelaten. Zij moeten beloven niet meer aan een strijd in Korea te zullen deelnemen. Vertegenwoordigers van het Internationale Rode Kruis zullen volgens het geallieerde voorstel alle krijgsgevangenen en burgers man voor man ondervragen naar hun wensen met betrekking tot het gebied waar zij zich willen vestigen. Er wordt uitgegaan van de toestand op 25 Juni 1950. Per sonen, die op die datum wettig hun verblijfplaats in Noord- of Zuid-Korea hadden, worden in eerste aanleg overeenkomstig hun toen geldende status beoor deeld, waarbij zij dus thans in de gelegenheid worden gesteld deze status desgewenst te veranderen. DE STRIJD AAN DE FRONTEN. Woensdagmorgen was het aan het front in Korea rustig- Slechts ten N. van Jotsjo hebben de Noordelijken een zwakke proef- aanval ondernomen. De luchtmacht heeft ruim 1000 vluchten ondernomen. Boven Sinoedjoe zijn twee Mig's door Sabre-straaljagers beschadigd. In de nacht van Dinsdag op Woensdag hebben superforten het spoorwegemplacement en het vliegveld van Sinandjoe gebom bardeerd. Ook de communistische stellin gen aan het front zijn van uit de lucht aangevallen. De zojuist uit Korea in de V. S. teruggekeerde adviseur van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken John Foster Dulles heeft verklaard, dat naar het schijnt „in Korea bittere ge vechten te land mogelijk geëin- 'digd zijn, omdat geen van beide partijen vorderingen kan maken zonder een groter verlies aan manschappen en materiaal dan de vorderingen waard zijn". Volgens hem lykt bet onwaar schijnlijk, dat een „betrouwbare vrede in Korea, waarbij alle po litieke tegenstrijdigheden wor den geregeld, zal worden be reikt". „Alle opofferingen hebben de Koreanen noch nationale een heid. noch betrouwbare veilig heid gebracht", aldus Dulles, „voor hen brengt het nieuwe jaar een somber en gevaarlijk ver schiet". De Inchtstrijd boven Korea. In de berichten over de verrich tingen van het luchtwapen boven Korea is bijna altijd sprake van „Sabre" straaljagers die de strijd aanbinden met de Russische Mig 15 straaljagers. Uit door de Haw ker Siddeley groep te Engeland uit Korea ontvangen nieuws blijkt, dat ook de Gloster Meteors aan de strijd deelnemen. Dezer dagen ontmoette een uit twaalf Meteors bestaand Australisch „Squadron" ten Noorden van Pjongjang een groep van meer dan vijftig Mig 15 toestellen. Het daarop volgende luchtgevecht was het grootste en hevigste dat de Australiërs tot dat ogenblik hadden meegemaakt. Het duurde tien minuten. Na twee minuten slaagde flying officer Bruce Go- gerly uit Nieuw Zuid Wales er in een der Mig-straaljagers het on derspit te doen delven. Een ander Russisch jachtvliegtuig werd door verscheidene andere Austra lische vliegers onschadelijk ge maakt. Een der „Meteors" ver loor, vermoedelijk door een tref fer, niet minder dan achtduizend voet hoogte: het cockpftdak vloog van het toestel, maar het kon toch nog behouden aan de grond komen. De hoge commissaris der V.N. voor vluchtelingenzaken, de Ne derlander dr G. J. van Heuven Goedhart, heeft Woensdag in de De directeur-gen. der P.T.T., de heer L. Neher, heeft gis teren zijn gebruikelijke Nieuw jaarsrede gehouden voor verte genwoordigers uit alle geledin gen van het staatsbedrijf der P. T. T. Sprekend over de bedrijfsuit- komsten merkte hij op, dat bij verantwoorde beschouwing de gepubliceerde winstcijfers over 1950 schijnwinsten blijken te zijn. Een tariefsverhoging zal daarom in het komende jaar niet verme den kunnen worden. De heer Neher herdacht de 2184 werkers, die eervol van het bedrijf afscheid namen, hetzij Woensdagmorgen heeft Radio- Moskou bekend gemaakt, dat de vroegere Sowjetrussische minis ter van Buitenlandse Zaken Litwinof na een langdurige ziek te op 31 December is overleden. Litwinof, die 75 jaar oud is geworden, was van 1929 tot 1939 minister van Buitenlandse Za ken. Hij was buiten Stalin de laatste der oude bolsjewieken. Van 1941 tot 1943 was hij Rus sisch ambassadeur in de Ver. Staten en Cuba en van 1943 tot 1946, plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken. Bij het uitbreken van de Rus sische revolutie was Litwinof di plomatiek agent in Gr.-Brittan- nië, waar hij in hechtenis werd genomen als gijzelaar voor de Britse agent in Moskou, Bruce Lochart. Later werden zij tegen elkaar uitgewisseld. Litwinof huwde een nicht van een Britse advocaat, Sir Sidney Low en leerde vloeiend Snsrels spreken. Hij werd in 1876 in Polen als zoon van arme Joodse ouders ge boren. Hij heette oorspronkelijk Max Wallach. Hij was 22 jaar, toen hij zich aansloot bij de re- wist echter te ontsnappen en nam de wijk naar Zwitserland. Daar ontmoette hij Lenin en werd één van diens medewer kers. In 1939 leidde Litwinof van Russische zijde de onderhande lingen, die maanden lang te Moskou tussen Engeland, Frank rijk en de Sowjet-Unie werden gevoerd en die ten doel hadden een verdrag tegen Hitler-Duits- land te sluiten. De besprekingen wilden niet vlotten, daar de Russen de eis stelden dat de Sowjet-Unie reefls bij een drei ging van Duitse agressie het recht zou krijgen de toen nog onafhankelijke Oostzee-staten (Estland, Letland en Lithauen) te bezetten. Dit ging de Engelsen en Fran sen te ver, die slechts in een Russisch militair ingrijpen wil den toestemmen, indien de Duitsers daadwerkelijk de strijd zouden opnemen. Als leider der Russische bui tenlandse politiek werd Litwinof opgevolgd door Vyatjeslaf Mo- lotof, die aan de vooravond van de tweede wereldoorlog met de naar Moskou gevlogen Duitse minister van Buitenlandse Za- Litwinof heeft in 1927 op de in dit jaar te Genève gehouden ont wapeningsconferentie een tota le ontwapening van alle landen voorgesteld. Gedurende de 10 jaar (1929- 1939), dat Litwiniof Russisch volkscommissaris van Buiten landse Zaken was, verwierf hij zich een internationale reputa tie dopr zijn openlijke diploma tie. Zijn positie werd door de zuiveringen en wisselingen van 3936-1937 niet aangetast. Onder zijn leiding sloot de Sowjet-Unie in enkele jaren tijds verdragen met 14 landen. In 1948 trok hij zich uit het Russische openbare leven terug. door pensionnering, hetzij door vertrek naar elders, waarbij hij het vrij grote aantal P.T.T.-ers noemde, die naar Zuid-Afrika zijn gegaan om daar in de P.T.T.- dienst een nieuw leven te begin nen. De heer Neher zeide, dat hij het aan de ene kant een eer vond, dat Zuid-Afrika zoveel bekwame werkers bij ons heeft gevonden, maar hij stipte anderzijds nog even het gevoelige verlies aan ervaring en deskundigheid aan, dat het bedrijf hierbij lijdt. Ook de Uno deed een beroep op de vakbekwaamheid van de Neder landse P.T.T-ambtenaren, die in het komende jaar een aantal minder ontwikkelde landen -van advies zullen gaan dienen. Met vreugde constateerde de heer Neher, dat in de verhou ding tussen de Nederlandse en Indonesische F.T.T. een stijgend vertrouwen merkbaar is- Hij sprak de hoop uit, dat de regeling van de radio-distributie dit jaar door de Staten-Generaal zal worden behandeld. De heer Neher merkte op, dat hij het voor ons land het beste achtte, als de radio-distributie een be drijfsonderdeel van P.T.T. zou blijven, zoals ook de minister van Verkeer én Waterstaat in zijn nota aan de Tweede Kamer heeft voorgesteld. Spr. deelde mede, dat in het nieuwe postkantoor aan de Rijs- wijkseweg te Den Haag in de loop van het jaar de eerste nieu we gemechaniseerde vormen van postbehandeling te zien zullen zijn. Verder deelde de heer Neher nog mede, dat voortgegaan wordt met het beperken van het aantal postautodiensten, wanneer langs een bepaalde route ook openbare vervoersdiensten lopen. sociale commissie der V.N. ver klaard. dat er na het opheffen van de internationale vluchtelin genorganisatie (I.R.O.) nog 1.250 duizend vluchtelingen hulp nodig zullen hebben. De voortdurende stroom vluch telingen in de landen in Centraal- Europa, 15.000—20.000 per jaar, noemde de heer Van Heuven Goedhart de voornaamste belem mering voor een snelle oplossing van het vraagstuk. Hij deelde mee, dat zijn bureau bijkantoren heeft in Bonn, Wenen en Washington. Hij hoopte deze maand een bijkantoor in België te openen, gevolgd door kantoren in Griekenland en Italië. Om de nadruk te leggen op de urgentie van het vraagstuk deel de de hoge commissaris mee, dat een Britse tuberculose-specialist ongeveer 400 gevallen had gevon den onder vluchtelingen te Triëst. De Deense afgevaardigde Finn Friis verklaarde, dat de algemene vergadering der V.N. de hoge commissaris de middelen dient te verschaffen om zijn werk te doen. Denemarken had geen bezwaar tegen het instellen van een fonds, aldus Friis, die hieraan echter toevoegde, dat zijn. land voorbe houd maakt ten aanzien van eventuele bijdragen tot dit fonds. PRESIDENT TRUMAN BETUIGT INSTEMMING MET GESCHENK VAN DE KONINGIN. Naar wij vernemen is op het departement van Buitenlandse Zaken een ambtsbericht bin nengekomen, waaruit blijkt dat president Truman uiting heeft gegeven aan zijn grote instem ming met het voornemen om ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aan de Ver. Staten een geschenk in de vorm volutionnaire beweging. In 1901 ken Joachim von Ribbentrop het van een carillon namens het werd hij gearresteerd en tot ge- I Russisch-Duitse niet-aanvals-1 Nederlandse volk aan het Ame- vangenisstraf veroordeeld. Hij I verdrag sloot. rikaanse aan te bieden. President Clement Gottwald, van Tsjecho-Slowakije heeft voor de radio een Nieuwjaarsrede ge houden, waarin hij wees op de noodzakelijkheid van grotere productie in het nieuwe jaar, in het bijzonder in de landbouw. Hij zeide, dat de voeaselinvoer thans 29 °/o uitmaakte van de totale invoer tegen slechts 13 in 1947- Er moet thans tienmaal zoveel graan en 26 maal zoveel boter worden ingevoerd, hetgeen een grotere uitvoer van machines en dergelijke producten nodig maakt. Naar Gottwald zeide pro duceert Tsjecho-Slowakije thans Wiek". Ook de Engelse sleepboot 66 0 meer industriële goedeien „Turmoil" heeft zee gekozen. 'dan in 1937, doch is^de landbouw- Men schat dat de „Turmoil" bin- productie op DE „FLYING ENTREPRISE" NOG DRIJVENDE. Volgens de Rotterdamse verte genwoordiger van de maatschap pij, waartoe de „Flying Enterpri se" behoort, is het schip nog al tijd drijvende op een afstand van 300 mijl ten Z.W. van Ierland. In de buurt bevindt zich de Ameri kaanse torpedojager „John W. Ook de Engelse sleepboot nen 24 uur de „Flying Enterpri se" kan bereiken. Volgens tele grammen van de „John W. Wiek" staat het hoofddek van de „Fly ing Enterprise" onder water. Kapitein K. Carlsen bevindt zich nog aan boord van het in nood verkerende schip. De kapitein blijft aan boord om te voorkomen, dat het schip ei gendom wordt van degene, die het bergt. De maatschappij van het vaartuig zou een hoge prijs snoeten betalen, indien niemand aan boord zou zijn, als het in vei ligheid zou worden gebracht. De torpedoboot jager „JohnW. Wiek" seinde bemoedigende boodschappen naar de kapitein, afkomstig van zijn familie en van de maatschappij. het vóóroorlogse "peil blijven staan. Met het oog hierop is verdere ontwikkeling en versterking van de landbouw coöperaties en der staatsboerde rijen van zeer groot belang te achten. De industriële sitüatie van Tsjecho-Slowakije is blijkens de mededelingen van Gottwald roos kleuriger. Het gunstigt is de ont wikkeling in Slowakije, waar de industriële productie in 1951 met 19,2 is gestegen tot ongeveer 350 °/o van het niveau van 1937. De productie van de zware in dustrie van Tsjecho-Slowakije is het afgelopen jaar met 14,3 °/o en de productie van de lichte indus trie met 6 °/o gestegen. In Slowakije alleen was de stijging resp. 36,4 en 12.89 Gottwald verklaarde, dat er hard gewerkt zal moeten worden doch dat optimisme voor 1952 gerechtvaardigd is. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Kouder. Wisselend bewolkt met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Krachtige en nu en dan tiarde wind, aanvankelijk tussen West en Zuid. Ruimend naar NoordWest. Kouder. VRIJDAG 4 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.53 7.28 8.08 7.18 n.m. 7.25 8.— 8.40 8.50 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op oader Jan. 3 8.48 16.41 11.41 4 8.48 16.42 11.52 0.58 5 8*8 12.06 17 6 8.47 16.44 12.22 3.36

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1