De onderhandelingen in Panmoendjon HIROHITO JUBILEERT! Verslag van geredden van de JFlying Enterprise Nieuwjaarsboodschap van Stalin aan het Japanse volk De Koninklijke Familie vierde oudejaar in Sankt Anton ABDIJSIROOP J HOEST U s NACHTS? DE FRANSE BEGROTING WOENSDAG 2 JANUARI 1952. 7e Jaargang No. 1923. DUITSE ZEELIEDEN OMGEKOMEN DOOR KOLENDAMP. HET ONGELUK MET DE „OESTAV". DE RAMP VAN DE „IRENE OLDENDORFF" PERZIE. NEDERLANDER BIJ BRAND OP ZWEEDS SCHIP OMGEKOMEN. JAPAN WORDT WEER BEWAPEND EN DE KEIZER WACHT. Een vorst in het Verre-Oosten staat over 't alge meen in hoger aanzien dan bij ons, omdat veel Oosterlingen nog in een feodaal georganiseerde maatschappij leven. In Japan gaat men echter nog verder, al leeft men er niet feodaal. Daar wordt keizer Hirohito beschouwd als een rechtstreekse afstammeling van de zonnegod. Men vereert hem dan ook als zodanig. Deze man, die lange tijd als een der grote tegenstanders van de Westerse volken bekend stond, viert in deze weken zijn zilveren jubileum als keizer. Het loont de moeite enige ogen blikken aan deze figuur te wijden, want hij kan nog een belangrijke rol spelen in de toekomstige ontwik keling van de wereld. MISSIE VAN DE WERELDBANK. NIEUWJAARSREDE VAN MINISTER MONpNUTU WEERSVERWACHTING HOOGWATER. op onder op onder Jan. 2 8.48 16.39 11.29 23.38 3 8.48 16.41 11.41 4 8.48 16.42 11.52 0.58 5 8.48 16.43 12.06 2.17 6 8.47 16.44 12.22 3.36 Frankering bij Abonnement: Terreuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. 7FFIJW vrrscnym dagelijks Uitgeefster N. V v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. De subcommissie voor het toe zicht op een wapenstilstand in Korea is Dinsdagmorgen veertig «inuten bijeen geweest. Waar nemers maken uit de korte duur éezcr zitting op, dat geen nieuwe voorstellen zijn gedaan om het verschil van mening over de aan leg van vliegvelden tijdens de wapenstilstand op te lossen. Generaal-majoor Howard Tur ner, de geallieerde afgevaardig de in de subcommissie voor toe licht op een wapenstilstand, ver klaarde later, dat men in een impasse is geraakt. De Noordelijken hadden het voorstel der Verbondenen om hun eis tot inspectie vanuit de lucht te laten vallen, indien de Noordelijken niet meer blijven staan op het toekennen van het recht van herstel van vliegvel den tijdens een wapenstilstand, vierkant van de hand gewezen". De commissie voor de kwestie Drie opvarenden van het Duit se schip „Helmunt", dat in het Van Starkenborghkanaal te Gro ningen ligt, zijn Dinsdagmorgen bewusteloos aan boord aangetrof fen. Zij waren door kolendamp bedwelmd. De mannen hadden Maandag aan boord de oudejaars avond gevierd en bevonden zich in een ruimte zonder luchtafvoer. Zij zijn naar het academisch zie kenhuis te Groningen overge bracht, waar kunstmatige adem haling is toegepast. Twee mannen zijn inmiddels overleden. De derde is nog buiten bewustzijn. Bij hem wordt de kunstmatige ademhaling nog voortgezet. Toen de kapitein van de „Hel mut" Dinsdagmorgen om tien uur aan boord kwam, trof hij de «irie jonge mannen bewusteloos in het vooronder aan. Zij hadden voor de oudejaarsavond van de kapitein een fles cognac gekre gen, waaruit echter nog maar en kele glaasjes waren gedronken. De jongelui waren bijeen in een ruimte, waar volstrekt geen ven tilatie was en waar een kachel brandde. De „Helmut", die Maandag avond met hout in Groningen is binnengekomen, is van de rederij Friederich Drayer te Hamburg. De toestand van de scheepsjon gen was gistermiddag om zes uur nog levensgevaarlijk. Het Zwitserse schip „Lucerne" heeft acht mannen en een vrouw, die zich in het voorste deel van het Noorse tankschip „Oestav" bevonden, gered. Het schip brak in de Golf van Biscaye, in de hevige storm, in tweeën. Beide delen van het vaar tuig bleven drijven. Vier en veer tig man, die zich op de achterste ven bevonden, werden Zaterdag 'gered door het Zweedse schip „Gunny". De „Irene Oldendorff", van welk schip dertien lijken zijn aan gespoeld op Borkum, is vergaan tussen de Westereems en het Huibertsgat (ten N. van Bor kum). De reddingboot „Insulinde", die Dinsdagmorgen om tien uur was uitgevaren, is om halfzes Dins dagmiddag in Oostmahorn terug gekeerd. De hele dag heeft men de wateren en platen ten O. van Schiermonnikoog (de Boschplaat en het Simonszand) afgezocht. Men heeft echter niets van het schip gevonden er. evenmin lijken of overlevenden aangetroffen. De „Insulinde" heeft nog con tact gehad met het Duitse loods- schip in de Eemsmonding, waar van een loods zich ten tijde van de ramp op de „Irene Oldendorff" bevond. Ook daar stond men voor een raadsel. Men achtte het niet onmogelijk, dat de „Irene Olden dorff" op een mijn is gelopen. De reddingboot is over de pla ten en langs de kusten gevaren maar heeft geen enkel wrakstuk ran het schip kunnen ontdekken. Het is een volkomen raadselach tig geval. Er zijn geen noodseinen via de radio opgevangen. De op Borkum aangespoelde lijken droegen zwemvesten, hetgeen er •p zou kunnen duiden, dat de be manning enige tijd van voorberei ding heeft gehad om van boord te gaan. De reddingmaatschappij betreurt het, dat het Duitse sta tion op Borkum het Nederlandse reddingstation geen bericht heeft gezonden van het vergaan van het schip. der krijgsgevangenen was tach tig minuten bijeen. Beide sub commissies zullen vandaag weer bijeenkomen. Schout-bij-nacht Libby, afge vaardigde der Verbondenen in de subcommissie voor de krijgs gevangenen, zeide, dat de Noor delijken, ondubbelzinnig duide lijk maakten, dat zij de gevraag de inlichtingen over 50.000 ge vangenen zouden geven. Hij verklaarde, dat de bijeen komst in een vriendschappelijke sfeer was verloppen. Verklaring van generaal Peng Teh-Hoeai. Radio Peking heeft Dinsdag een Nieuwjaarsboodschap van neraal Peng Teh-Hoeai, de Chi nese bevelhebber in Korea, uitge zonden, volgens wie in de afge lopen veertien maanden 490.000 man der verbonden troepen zijn uitgeschakeld. Hij zei voorts, dat 2500 vliegtuigen der verbondenen neergeschoten of beschadigd waren. De kracht van het Chinese leger in Korea nam steeds toe en de Chinese luchtmacht, artillerie en pantsertroepen hadden de V. S. ernstige slagen toegebracht. „De overwinning is in onze hand en indien de Amerikanen hun gokspel op het Koreaanse slagveld hardnekkig voortzetten, zullen zij nog rampzaliger verlie zen en nederlagen lijden", aldus de generaal, volgens wie de Ame rikaanse soldaten steeds meer afkeer van de oorlog in Korea tonen. Communiqué van Radio- Pjongjang. Volgens het door Radio-Pjong- jang uitgezonden Noordelijk communiqué hebben Noordkore- aanse bommenwerpers Nieuw jaarsochtend het vliegveld Kim- po gebombardeerd evenals de haven van Intsjon. Er werd zwa re schade aangericht. Meer dan tien geallieerde vliegtuigen wer den op de grond vernield. In de haven werden verscheidene sche pen beschadigd. Voorraden am munitie ontploften. De Perzische premier, Mossa- deq, heeft een onderhoud gehad met de Amerikaanse ambassa deur in Teheran, Henderson. Naar men in gewoonlijk be- ken. Een Nederlandse en twee Zweedse zeelieden zijn omgeko men bij een brand, die Dinsdag morgen vroeg uitbrak op het Zweedse schip „Ingeborg". De „Ingeborg" was Vrijdagavond met stukgoederen uit Grange mouth in Schotland vertrokken en Maandagavond in Gothen burg aangekomen. De kapitein en het merendeel van de beman ning waren aan land gegaan om de jaarwisseling te vieren toen, om drie uur Dinsdagmorgen, de brand uitbrak in de verblijven van de bemanning in het achter ste gedeelte van het schip. Het duurde enige tijd voor de brand van de wal af was opgemerkt. De „Ingeborg" lag namelijk enige honderden meters stroomop waarts in de Götarivier gean kerd en de havenkaden waren verlaten. Door het gebruik van de stoomfluit en door schreeu wen trachtten de zich aan boord bevindenden de aandacht te trek- trouwbare bron verklaard heeft Henderson Amerikaanse hulp aangeboden „onder de voorwaar, den, waaraan ook andere landen, welke deze hulp genieten, vol- doen". Premier Mossadeq zou hebben verklaard, dat Perzië in de kou de oorlog neutraal dient te blij ven. Hij zou hulp gepaard met verbintenissen met een bepaalde groep niet wensen te aanvaar den. Men zegt verder, dat Hen derson de premier twee weken bedenktijd heeft gelaten. Mossadeq heeft in het parle ment laten mededelen, dat hij 26 Januari zou antwoorden op een motie, welke het „rampspoedig economisch beleid" veroordeel de. Het parlement stemde echter voor een debat op de 22 ste. Pre mier Mossadeq heeft ook een onderhóud gehad met de twee vertegenwoordigers van de we reldbank, die zich thans in Per zië bevinden. De eerste hulp kwam van twee drijvende brandspuiten. Na twee uur werden de brandweerlieden het vuur meester. De brand had zich snel uitgebreid over het schip, doordat dit met de achter steven aan de windkant lag. De brandweerlieden vonden de deer. lijk verminkte lijken van de drie slachtoffers. Het vuur moet de mannen in hun slaap hebben verrast. De politie van Gothenburg ver moedt dat de brand is veroor zaakt door een onvoorzichtig weggegooid sigaretteneindje. Het Nederlandse slachtoffer was, naar Reuter meldt, de 57 jarige stoker Kornelis Harms. Reuter meldt verder dat Harms uit Delfzijl afkomstig was, maar in Gothenburg woonde. Hij was weduwnaar en had een twintig jarige zoon, die op een Neder lands schip vaart. In Delfzijl was de naam Harms tot nu toe niet thuis te brengen. Het verhaal, dat bemanning en passagiers van de „Flying Enter prise", die Dinsdagmorgen met de „Southland" in de Merwehaven te Rotterdam arriveerden, was so ber maar veelbetekenend. Allen Waren kennelijk bekomen van de schrik en waren verheugd niet alleen dit hachelijk avontuur overleefd te hebben, maar ook juist met de jaarwisseling aan de vaste wal te zijn. Velen vertelden door elkaar en vulden elkaar aan en zo kon het volgende verhaal worden gereconstrueerd. Op de eerste Kerstdag woedde de orkaan zó hevig, dat het schip in zijn voegen begon te kraken. De kapitein heeft hiervan de eige naar van het schip radiotelegra- fisch op de hoogte gebracht, want inmiddels was er vrij zware scha de opgelopen. Naar passagiers verklaarden, was de „Flying En terprise" juist het Kanaal uit, maar de elementen woedden zó hevig, dat de kapitein het schip niet dwars op de golven durfde te brengen. De storm hield maar aan, het scheen of er nooit een einde aan kwam. Vrijdagmorgen was het weer zó slecht geworden, dat de opvarenden van de ene kant naar de andere kant werden gesmeten manschap van de mannen in de i reddingboten konden voorzover na te gaan is allen gered worden en aan boord van de schepen ge bracht. Daar werden allen liefde-1 rijk verzorgd en behalve wat klei ne ongemakken was men het leed al voor het grootste gedeelte ver geten, toen de „Southland" te Rotterdam aankwam. Zelfs wa ren er van de bemanning, dir reeds weer de stad introkken, or oud en nieuw aan de wal te vie ren. De passagiers bleven aa boord. Zij zullen vermoedelijk me de „Southland" de reis naar Ame rika maken. VERKLARING AMERIK. BEGROTING UITGESTELD. De perssecretaris van het Wit te Hui:# heeft medegedeeld, dat de verklaring omtrent de begro ting uitgesteld is tot na de „State of the Union" en de verklaring omtrent de economische toestand, zulks naar aanleiding van me ningsverschillen tussen het Witte Huis en het leger over beperkin gen,- die het Witte Huis wil in voeren. Doorgaans wordt de verklaring en er letterlijk niets op zijn plaats "mtrent de begroting op de bleef. De passagiers, onder wie weeue en niet op de derde plaats enige zeezieken, zagen geen kans zich aan te kleden. De „Flying Enterprise" maakte sinds enige tijd slagzij en dit werd steeds er ger. In de machinekamer was het bijna onmogelijk de vuren aan te houden. Dié Vrijdag was eigen lijk al duidelijk, dat het mis zou lopen met het schip. Met grote moeite slaagde de bemanning er in de passagiers in de hutten te afgelegd. Het-ministerie van De fensie zou veel meer gelden wen sen dan het Witte Huis wenste toe te staan. Hoe kunt gij Uw lichaam de zo hoog nodige rust schenken als gij een groot deel van de nacht rechtop in bed zit te hoesten? Als een heer lijke balsem voor Uw aangetaste luchtwegen werkt de al door drie geslachten geprezen AKKER'S - 'l Werelds beste hoestsiroop - B De grondwet van Japan leerde nog niet lang geleden „De keizer en het rijk zijn eeuwig". Deze ge dachte is een logisch gevolg van de Japanse geschiedenis, die reeds van het jaar 600 vóór Christus af melding maakt van het bestaan en het bestuur der keizers. In dc boeken wordt verteld van de godin der zon, die geboren werd uit een traan van de opper god Izagani. Deze zonne-godin heerst over alle goden, die zeg genschap hebben in dit onder, maanse. In oude tijden werd deze godin echter nog al dikwijls lastig gevallen door haar broer Susano- o no mikoto, de god der typhonen. Zij vluchtte tenslotte in een grot, waardoor de hele wereld in duis ternis werd gedompeld. Alle an dere goden waren hierdoor gedu peerd en zij deden dan ook alle moeite om Amaterasu, de zonne- godin te bewegen haar schuil plaats te verlaten. Dit lukte aan vankelijk niet. Tenslotte begon nen alle goden te lachen zodat de nieuwsgierigheid van de godin werd opgewekt. Buiten gekomen, werden haar een spiegel, een halssnoer en kostelijke stoffen aangeboden, die de godin zó boei den, dat zij haar grot uit het oog verloor. De overige goden sloten die spelonk direct af, zodat zij niet terug kon. Als dank schonk Amaterasu de Japanse eilanden aan haar kleinzoon, die de eerste keizer van het rijk werd. Het symbool van de Japanse natie werd eqn rijzende zon, een even veelzeggend als dreigend teken... zelfs na de Japanse hederlaag van 1945. Honderd vier en twintig! Hirohito is de 124e keizer van Japan. In al die eeuwen wist men het vermelde verhaal in ere te houden onder de onderdanen. Nog is het graf van de keizers een hei lige plaats waarnaar men bede vaarten maakt. De genoemde spiegel en het halssnoer worden in een tempel bewaard. Na de bezetting door de Ame rikanen mocht iedereen vrij naar de keizer kijken. Voordien gold het als majesteitsschennis wan neer men hem zo maar aankeek. Nu verschijnt de soepele en goed onderlegde figuur van Hirohito met een gewoon costuum en een deukhoed onder het volk en hij geeft iemand zelfs wel eens een hand. Vroeger verscheen de kei zer zelden of nooit in het open baar en als hij verscheen was dit een zeer bijzondere gebeurtenis. Omstreeks het jaar duizend nam die goddelijke verering pas goed een aanvang. Als regerend vorst trad de keizer steeds meer op de achtergrond terwijl de legeraanvoerders, de rijksgroten het bestuur in feite in handen namen. Deze toestand duurde tot in 1868 het Japanse rijk door de Amerikanen werd opengesteld voor vrije handel. Voordien mocht geen vreemdeling het land betre den. Ten einde raad gaven de rijksgroten het heft in handen van de keizer Moyi, die Japan tot een grote wereldmacht organi seerde en tot een zeer moderne staat. Het geloof van het volk in de almacht van de keizer werd daar door ten zeerste versterkt. Zo kon ook diens nazaat Hirohito com manderen wat hij wilde, zijn be velen werden blindelings uitge voerd. Indien er iets mis ging, stond steeds het gehele ministerie gereed om de schuld op zich te nemen. Op bevel van Hirohito stortten ongeveer honderd millioen Japan ners zich in de noodlottige tweede wereldoorlog. Vier jaar vloeide hun bloed voor zijn rijk en toen zij verloren begaven zij zich bij duizenden naar het keizerlijk pa leis om daar diep in het stof te buigen en te roepen: „Vergeef ons o keizer!"» Geen godheid meer. Diep werd het gehele Japanse volk vernederd toen de keizer zelf bij MacArthur op bezoek ging na de nederlaag. Hij verscheen zelfs blootshoofds en in jacquet voor de generaal, die hem met op gestroopte mouwen ontving en de pet op. Deze foto verscheen in alle Japanse kranten. Het was een waardige tegenhanger van het verraad op Pearl Harbour. Toch hadden de Amerikanen een andere bedoeling met hun op treden. Zij wilden het Japanse volk doen ontwaken uit hun god delijke vereringsslaap voor de keizer. Men wilde uit deze kudde slaven een volk van denkende mensen vormen. MacArthur moest naast de keizer diens glorie verminderen. Men wilde het volk opvoeden en zo mogelijk als vrienden voor zich winnen. Het was een van de redenen waarom men de keizer spaarde. Men moet zeggen dat Hirohito zijn nieuwe rol tot op heden meesterlijk heeft gespeeld. Overbevolking. De toekomst van Japan zal voor een groot deel afhangen van de houding van de keizer. Zijn volk volgt hem, zonder vragen of dralen. Het is belangrijk wat dit volk doet in een land met een uit stekend ingericht industrieel ap paraat, al bezit het geen grond stoffen en een fantastische over bevolking. In 1863, bij het begin der modernisering van het land, waren er 26 millioen mensen, in 1945 was dit aantal gegroeid tot 72.5 millioen. Vijf jaar later telde men 83 millioen Japanners en nu zijn er sinds verleden jaar op nieuw anderhalf millioen bijge komen. Er is geen bestaansmogelijk heid voor al deze mensen in het uit vier eilanden bestaande moe derland. Hun expansieterrein ligt op het vasteland, in China en op Korea. De Chinezen weten dit en hun haat tegen de Japanners is er te groter om. De Amerikanen weten het en zij koesteren hun voormalige vijanden daarom in de zon hunner voorvaderen, de keizer. Intussen wordt de wapenpro ductie in Japan opgevoerd, de schepen worden weer bewapend als een kustwacht. De fundamen ten van de nieuwe Japanse vloot zijn weer gelegd. De keizer van Nippon glimlacht en wacht. Zal hij de bondgenoot van het Westen worden? Zal hij tijdens zijn rege ringsperiode zijn vlag nog eens bekroond zien met de palm der zege? Het lijkt er nu wel eens op als of hij toch eeuwig is. Voorshands dankt hij dit nog aan de Ameri kanen en... de Russen. A. G. H. De Wereldbank maakte oude jaarsavond bekend, dat nog die zelfde avond in Teheran een uit helpen en hen naar de hoge kant j twee leden bestaande missie van van het schip te brengen. De lage de bank werd verwacht, die uit kant stond toe al gedeeltelijk on- eerste hand wil ervaren wat het der water en zelfs de machineka- Perzische oliebestuur geadviseerd mer begon water te maken. Van moet worden opdat de olieproduc- Vrijdag tot Zaterdag hebben al- tie hervat kan worden. De mis- len als het ware bijeengehokt ge zeten langs de hoge zijde. Op Zaterdagmorgen werd het, met langer verantwoord geacht internationaal olie-adviseur van h„t hntpl om aan boord te blijven. Inmid- de bank en voorzitter van de Bar- dels waren schepen in de nabij-ber Oil Company. heid gekomen om hulp te bieden: I Een woordvoerder van de bank ling in gedachten te beleven met de „General MacRay" en de verklaarde, dat zijn instelling de Nederlanders in het vader- zoekt naar een voorstel, waarbij land", zo zeide Prins Bernhard. de bank, bij wijze van interim- Sankt Anton, dat op een hoog- maatregel, kon helpen de opefa- te van 1600 meter ligt, is het ties in Zuid-Perzië te doen her- nieuwe jaar met een tempera- vatten men zou echter wachten tuur, die juist om het vriespunt op het resultaat van het onder- schommelt, ingegaan. Verwacht zoek van de missie. Naar ver- werd, dat op nieuwjaarsdag ver luidt heeft Pakistan bij de bank se sneeuw het witte skidek zou er op aangedrongen een oplos- verstevigen, sing te zoeken voor de hervatting De lever velegen bergplaatsen In Hotel Post te Sankt Anton heeft de konink' 'ke famil te zamen met de 300 gasten, Oude jaarsavond gevierd, t H.M. de Koningin, Prins Bern- i TT hard en de prinsesjes begaven bestaat uit Hector Prud hom- zjch echter vóór de jaarwisse- me, een van de functionarissen ling te middernaeht naa- hun int»™*" jE' apartementen op de eerste ver- leping van het hotel. „Wij wensen deze jaarwisse- „Southland". Van deze schepen waren reddingsboten uitgezet. De bemanning van de „Flying En terprise" kreeg bevel voor de pas sagiers te zorgen. Ieder moest er een voor zijn rekening nemen. De enige mogelijkheid was over boord te springen en zwemmende de boten te bereiken. Dit gebeur de dan ook, zonder dat er van pa niek sprake was. Twee aan twee werd de sprong gewaagd in het koude water en dank zij de zee- op het ogenblik zo druk. Men schat, dat er minstens 3000 toe risten zijn. Nu Prins Bernhard, die de laatste dagen last heeft gehad van een lichte bronchitis, op Oudejaarsmorgen door de dokter weer geheel in orde is bevonden, zal de koninklijke familie in de komende dagen zonder zorgen ten voilé kunnen genieten van haar vacantie en van de sportge- legenheid, die dit Oostenrijkse vacantie-oord haar biedt. Op verzoek van het Japanse nieuwsbureau Kyodo heeft maar- schalk Stalin een nieuwjaarsbood- schan aan het Japanse volk ge zonden. „Het is voor een Sowjet-Rus- sische minister-president geen gewoonte, zijn goede wensen aan een andere st=>at te doen toeko men", aldus Stalin in deze bood schap, „doch de sterke sympathie van de Sowjet-Unie voor het Ja panse volk, dat onder vreemde bezetting is gevallen, brengt mij er toe een uitzondering te ma ken". Stalin wenst het Japanse volk „volledig succes in zijn dap pere strijd voor de onafhanke lijkheid van zijn land". De bevol king van de Sowiet-Unie heeft zelf „de verschrikkingen van vreemde bezetting, waaraan ook Japanse imperialisten deelna men, doorstaan. Daarom be grijpt zij ten volle het lijden der Japanse bevolking en leeft zij met haar mee, overtuigd, dat de bevolking v°n Tanm in 7ai sla gen de onafhankelijkheid voor haar land te verkrijgen, zoals de bevolking der Sowjet-Unie er in slaagde zich van bezetting te be vrijden", aldus deze boodschap. De Franse Nationale Vergade ring heeft de regering toegestaan voort te gaan met de heffing der huidige belastingen totdat de be- van de productie, voordat het zoals Kitzbühel en Bad Gastein groting goedgekeurd zal zijn. Brits-Perzische geschil definitief hebben practisch geen sneeuw, i Zulks zal naar verwachting niet „geregeld" zou zijn. Daarom is het in Sankt Anton I eerder geschieden dan 10 Januari. In een middernachtelijke nieuw jaarsrede heeft de Indonesische minister van voorlichting, Mono- nutu, een welkomstwoord ge richt aan het adres van de nieu we staatsburgers. Hij deed zulks uit naam van zijn regering. De minister zeide dat zijn re gering ervan overtuigd is, dat ook de nieuwe staatsburgers oen bijdrage zullen leveren voor her stel van staat en land. Over de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zeide hij dat het Indonesische volk na het verkrijgen der souvereiniteit én „nadat Indonesië bevrijd is van het Nederlandse kolonialisme niet van plan is naar het verle den te zien en iedere koloniale daad die het Indonesische volk heeft moeten ondergaan, zal op rakelen". Volk en regering van Indonesië beseffen, aldus de mi nister, dat samenwerking in vre de tussen Indonesië en Nederland beide naties tot de grootste voor delen kan strekken. De Indone sische regering zal dan ook steeds trachten alles uit de weg te ruimen, dat een wig zcu kun nen drijven tussen beide volken. Op deze basis stelde de Indone sische regering onderhandelin gen voor met de' Nederlandse pver de liquidatie van de unie en „de terugkeer van West-Irian tot Indonesisch grondgebied. En zover het de Indonesische rege ring bekend is, heeft Nederland de opneming van de kwestie- Irian op de agenda van te hou den onderhandelingen goedge keurd. Het is te hopen dat beide kwesties door middel van onder handelingen kunnen worden op gelost, in het belang van beide landen", aldus de minister. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagoch tend tot Woensdagavond. Guur weer. Wisselend bewolkt met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Krachtige tot har de, in het Zuiden van het land tot stormachtige aanwakkerende wind tussen West en Zuidwest. Weinig verandering in tempera tuur. DONDERDAG 3 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.03 6.38 7.18 7.28 n.m. 6.33 7.08 7.48 7.58 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1