Nahas Pasja keft tegen Britse Bulldog Goede voornemens Tien jaar na de oorlog De Oorlog in Korea Het geschenk van Nederland aan Amerika Zorg beter voor Uw gezondheid in 1952 De economische vooruitzichten van Engeland 1952 Engelsen hebben op !t verkeerde paard gewed in Hoop TWEEDE BEAD Dinsdag 1 Januari 1952 118°' Vlfl If W W I I 7" Mo' 1922 CHURCHILL VERTROKKEN. NOORS TANKSCHIP VERLIEST BEMANNINGSLEDEN. 1WEERS VERWACHTING HOOGWATER. Een klokkenspel voor Washington DE „LEENDERT B" IN VEILIGHEID. VOOR ZAKENREIZEN PER MOTORVOERTUIG. Deutschland über alles" door: Dr. P. H. IR1TTER VLIEGONGELUKKEN IN AMERIKA. op overlevenden van „Gemma" opgegeven DE VRIJE ZEEUW „Ik weet dat noch u nocli uw landgenoten van wijken zullen weten", zo las de Egyptische pre mier, Nahas Pasja, toen hij bij de opening van het parlement de troonrede van koning Faroek moest voorlezen. Maar specifieke maatregelen voor het oplossen van het BritsEgyptisch geschil werden niet aangekondigd. Het is de vraag, of de Egyptenaren zelf wel duidelijk een weg naar de oplossing voor ach zien. Ze beperken zich tot scheldpartijen aan het adres van de Engelsen, waarby ze zichzelf op de borst slaan en zich een vredelievend volk noemen, dat zich aan inter nationale overeenkomsten houdt. Bij een beoordeling van het geschil is hét verstandig enkele feiten in het oog te houden, die er op het oog eigenlijk niets mee te maken hebben. Egypte is als een betrekkelijk rijk land uit de tweede wereldoorlog te voor schijn gekomen. Door het plot seling ophouden van de oorlogs productie zijn er sociale moeilijk heden ontstaan, zoals werkloos heid en dalende lonen tegenover stijgende prijzen. Van Commu nisme is nog geen sprake, maar ook dit kan zich binnen afzien bare tijd voordoen. Het is name lijk de vraag, of de grondbezit ters het moderniseringsproces kunnen bijhouden. Zij hopen op economische en finanoiële steun van het Westen. Maar terwijl zij de ene hand vragend ophouden, gooien zij met de andere de deur voor het Westen dicht WIE IS DE ONRUST STOKER? De figuur, waar alles om draait, is niet koning Faroek, maar de premier Nahas Pasja, die door de Engelsen in het za del is geholpen en nu diezelfde mensen uit het land probeert te werken. Toen in 1942 generaal Rommel voor de poorten van Egypte stond, kwam de regering onder sterke Duitse druk. Ze trad af en koning Faroek was nemens een pro-Duitse minister president te benoemen. De En gelse zagen het gevaar in. Ze Winston Churchill en zijn ad viseurs zijn Maandag aan boord van de „Queen Mary,, nit South ampton naar de Verenigde Sta ten vertrokken. Op het laatste ogenblik waren er nog moeilijkheden. Een koe rier, die Churchill belangrijke papieren had gebracht, werd aan boord onweL Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij is overleden. Een uur vóór het vertrek de monstreerden 70 leden van de bemanning namens de 1000 opva renden tegen de arbeidsvoor waarden. Een woordvoerder van de bond van zeelieden wist hen over te halen hun werk te her vatten. Tien minuten vóór het vertrek verlieten 20 zeelieden het schip, doch ook zij lieten zich overreden aan boord terug te gaan- stelden een pro-Engelse candi- daat voor, maar de koning wei gerde. Twee Britse tanks hebben op dat moment misschien voor het verdere verloop van de strijd in Noord-Afrika betekend dan me nige veldslag. Ze rolden drei gend de binnenplaats van het koninklijk paleis in Caïro op. Engelse soldaten omsingelden het gebouw en de Britse ambassa deur kwam, vergezeld door enke le officieren, de werkkamer van koning Faroek binnen. Het ge sprek duurde slechts kort. Ko ning Faroek benoemde Moestafa el Nahas Pasja, de Engelse can- didaat, tot minister-president. De Britten waren in hun nop jes. Nahas Pasja had zijn pro geallieerde gezindheid in het ver leden al beweren, zo meenden Het Noorse tankschip „Trix" Is na een zware reis door de Golf van Biscaye in de haven van Fal mouth aangekomen. De kapitein en de derde stuurman zijn over boord geslagen, toen de brug wegsloeg. Het schip zond nood signalen uit doch kon tenslotte nog op eigen kracht de haven van Falmouth bereiken. Vijf le den van de bemanning zijn ge wond. De eerste stuurman ver klaarde in zijn zeemanstijd nog nooit een storm van dergelijke kracht meegemaakt te hebben. medegedeeld door het K. N. M. L te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. Guur Nieuwjaar. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en overwegend matige veranderlijke wind. Later wisse lende bewolking met enkele bui en, waarvan sommige met nagel of natte sneeuw en tot krachtig or stormachtig toenemende wes telijke wind. Overdag kouder dan gisteren. WOENSDAG 2 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.16 5.51 6.31 6.41 n.m. 5.46 6.21 7.01 7.11 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Jan. 2 8.48 16.39 11.29 23.38 3 8.48 16.41 1L41 re. Voortaan zou het wel goed gaan tussen Egypte en Engeland. Nahas Pasja is nu weer minster president, maar het gaat niet goed tussen Engeland n Egyp te. Hij heeft het verdrag stuk gescheurd als een waardeloos vod. De Engelsen hadden op 't ver keerde paard gewed ZOON VAN EEN BOER. Nahas Pasja, die de laatste tientallen jaren de politiek in Egypte heeft beheerst, is de zoon van een fellah, een gewone boer. Hij verstaat de kunst de massa naar zijn hand te zetten. Daar aan dankt hij zijn invloedrijke positie. In vooraanstaande krin gen is de gewezen boer echter niet populair. De nu 75-jarige premier heeft Naar aanleiding van het voor nemen om ter gelegenheid van het a.s. bezoek van het Neder landse koninklijk paar aan de Verenigde Staten aan het Ameri kaanse volk een beiaard aan te bieden ais geschenk van de Ne derlandse bevolking ten bewijze van dankbaarheid voor het Ame rikaanse aandeel in onze bevrij ding en de verder door Amerika waren als een kostelijk kleinood en als een voortdurende hulde aan hen, die vielen voor onze vrij heid, voor die van onze kinderen en van onze kindskinderen in ver re geslachten. Is er een betere aanleiding denkbaar om deze gevoelens tot uitdrukking te brengen dan bij gelegenheid van de reis van onze geliefde vorstin, die namens het verleende steun, heeft op oude- Nederlandse volk de oceaan zal j aarsavond Dr. L. G. Korten horst, voorzitter der Tweede Kamer, die president is van het werkcomité, een radiorede gehou den ter aanbeveling van dit denk beeld. Dat geschenk aldus spreker zal in de eerste plaats spreken tot de nabestaanden van hen, die tijdens de volkenstrijd hun leven of hun gezondheid gaven voor onze bevrijding. Onze vaderland se grond is gedrenkt door het bloed van duizenden jonge man nen, aan wie wij het herstel van ons zelfstandig volksbestaan na jarenlange druk te danken heb ben. Wij hebben hen niet ver geten en wij zullen hen blijven gedenken met diepe ontroering. Dankbaarheid is immers de her innering van het hart; zij wordt niet van ons gevraagd, maar tegenover ons zelf voelen wij ons verplicht die dankbaarheid te be- oversteken om aan het Ameri kaanse een vriendschapsbezoek te brengen? En was er wel een zinvoller geschenk te bedenken dan juist een Nederlands klok kenspel te plaatsen in Washing ton op de mooiste plek, die de Amerikaanse regering ons ter beschikking zal willen stellen? Het is de bedoeling, dat binnen kort het Nederlandse volk zal worden opgewekt zijn bijdrage te geven aan dit geschenk en wel in een persoonlijke vorm. Elke groep zal de taak op zich kunnen nemen een of meer klok ken voor haar rekening te nemen. Dr. Kortenhorst, die mede echter zo ver weten te brengen, dat hij in zijn strijd tegen de En gelsen alle Egyptenaren onder zijn vlag heeft verenigd. Waar om? Zijn tegenstanders zeggen dat het zo is, om de aandacht van zijn corrupt beheer af te leiden. Nahas Pasja zelf schijnt eerlijk te zijn. Maar in zijn omgeving moeten elementen vertoeven, die van zijn slapheid gebruik maken om zichzelf te verrijken. Zijn vrouw, die 35 jaar jonger is, be hoort thans tot de rijksten van Egypte, hoewel ook zij uit een eenvoudig milieu afkomstig is. Acht aanslagen zijn in de loop van de tijd op Nahas gepleegd. Nu heeft hy een bliksemafleider gezocht om de woede van zyn j volk af te wentelen. Hij Is een I man van de minste weerstand, j Hij tracht het binnenland rustig te houden door buitenlandse moeilijkheden te scheppen. Na has Pasja bevindt zich in een dwangpositie, zegt men in en buiten Egypte Zondag werd gemeld, dat de Nederlandse kustvaarder „Leen- dert B" zich ongeveer 120 mijl ten N.O. van Barcelona bevond met een gebroken roer en om hulp had verzocht'. Van de rederij, Gebrs. Broere N.V. te Dcrdrecht, wordt verno men, dat het schip in veiligheid is. Het roer zelf was niet gebro ken, maar een onderdeel van het roersteL De bemanning is er in geslaagd met ijzerdraad het roer vast te zetten en heeft naar Bar celona koers gezet. Maandag be vond het schip zich ongeveer 20 mijl van deze plaats. Onder de Spaanse kust was het weer veel kalmer. Besloten werd 'n schuil plaats op te zoeken om de nacht door te brengen. Later zou het schip Barcelona binnenlopen, waar men de schade zou repere- ren. Met de jaarwisseling pleegt men niet alleen terug te zien op wat geweest is; men tracht ook te schouwen in dat wat komen zal. By dit laatste ziet men zich geplaatst voor een reeks van on zekerheden. Het is zeer de vraag of wy de loop der dingen ook telijke aard zijn. En vaak treffen ze de persoonlijke gezondheid der mensen. Bij deze groep nu willen wij een ogenblik blijven staan. Want velen lopen hun ge zondheid te verwaarlozen. We willen wel graag oud, wor den, maar we willen niet ziek en die van ons persoonlyk leven gebrekkig zijn. Hoe dacht men DEVIEZEN Begin December heeft oe A.N. W.B. zich tot de Nederlandse Bank gewend met het verzoek de bedragen, welke aan extra deviezen worden toegekend ten behoeve van de te maken onkos ten bij het gebruik van een mo torrijtuig in het buitenland, te herzien. De bedragen voor deze toewij zingen werden in 1949 vastge steld en zijn door de aanzienlijke prijsstijgingen in verschillende landen niet meer toereikend te achten. De Nederlandse Bank heeft de A.N.W.B. thans bericht, dat de bedoelde algemene vergunning geenszins beoogt tegemoet te ko men aan alle wensen van zaken lieden, die per motorrytuig naar het buitenland reizen. Men is echter steeds bereid in gevallen waarin dit redeiyk wordt geacht, door eigen handelen kunnen be invloeden. Wanneer zulks al mogelijk is, blijft nog de kwestie in welke mate dat het geval is. Hoe het ook zij, het ligt in 's mensen natuur om al wat de toekomst brengen kan, naar eigen hand te willen zetten, om de dingen die komen of kunnen gebeuren een bepaalde wending te geven. De goede voornemens, waarmee vrijwel iedereen telkens weer een nieuw jaar ingaat, han gen met dit streven ten nauwste samen- Goede voornemens zijn er op allerlei gebied. Zij kunnen zo wel van financiële als van gees- zoiets klaar te spelen, wanneer men dagelijks nog geen uur, zelfs geen kwartier voor zijn gezond heid over heeft? Alsof de andere dingen van dit leven zonder moeite en offers worden bereikt. Men raakt niet uitgepraat over hinderlijke maagklachten, de voortdurende hoofdpijn, de trage stoelgang, het slechte gebit en die lastige platvoeten. Bereid om iets te doen of na te laten is men alleen, als 't al te erg wordt. Zo dra men weer een veertje kan wegblazen, zijn verdere maat- regelen ter verkrijging en verste viging van de gezondheid er niet meer bij. sprak namens mr. J. Jonkman, een biizondere devierentoewyzing voorzitter der Eerste Kamer, die te verlenen. een comité van aanbeveling zali presideren, richtte een oproep tot Het Noordeijk gedeetle van allen, die zullen worden uitgeno- N.-Caledonië is door een cycloon digd hun medewerking te ver- geteisterd. Er is veel schade lenen. aangericht. li In kringen van de Engelse financiële en zakenwereld ver wacht men, dat het economische leven van Engeland in 1952 aan vankelijk een schok te verduren zalhebben, doch zich daarna ge- leideiyk zal herstellen. De schok is waarschijnlijk reeds in de eerste dagen van het nieuwe jaar te verwachten in de vorm van de publicatie van de achteruitgang, die Engelands goud- en dollarreserves n het laatste kwartaal van 1951 te zien hebben gegeven. Mede onder invloed van de be taling van circa 175 millioen dol lar voor aflossing en rentebeta ling op Noord-Amerikaanse leningen zal deze achteruitgang ernstig zijn, doch men gelooft, dat er nu een verbetering zal in treden. De Engelse regering streeft er SySEKSHJ Wanneer wy ons de toestand in herinnering brengen, waarin Europa in 1942 verkeerde en wy bezien de toestand van nu, dan komen wy tot de verbazingwek kende ontdekking, dat het toen maals oppermachtige Duitsland, dat Europa verkneep in zyn yzeren vuist, opnieuw bezig is te streven naar de macht. De par tijen, welke er thans aan het be wind zyn, mogen andere namen dragen en nieuwe figuren mogen de leiding hebben genomen, maar de toeleg Is dezelfde gebleven: „Deutschland über alles". Er is een merkwaardig rapport verschenen van McCloy, de Hoge Commissaris der Verenigde Sta ten in West-Duitsland, waarin de klacht wordt weergegeven van de oppositie, die er zich tegen verzet, dat Duitsland een onder geschikte rol in Europa blijft vervullen en die haar aanvallen richt tegen de geallieerde poli tiek, tegen de onderwerping van Duitsland aan discriminaties, sancties en controle van de zijde der overwinnaars. McCloy spreekt van „de oppo sitie", maar wy kunnen rustig spreken over de geest van hun kering naar te herwinnen zelf standigheid en eenheid, die is ge varen in het gehele Duitse volk. Het welbewust optreden van de beide Duitslanden te Parijs heeft van deze verlangens een ondub belzinnig getuigenis gegeven. Steunt deze neiging tot herstel van het oude Duitsland alleen en uitsluitend op het Duitse, natio nale éénheidsbesef? Of vindt dat verlangen weerklank in een Europa, dat tien jaar geleden door datzelfde Duitsland werd vertrapt en geknecht? Het is van belang, dat wy ons rekenschap geven van de psyeno- logische achtergrond, waarvoor wy geleidelyk een nieuw Duits land zien verrijzen, dat zich zal losrukken en wederom naar macht streven, zodra de politieke omstandigheden het maar enigs zins mogelijk maken? De be grippen fascisme en nationaal- socialisme zijn voor ons vereen- zelvigd met bloed en tranen en slavernij. Maar hun dreiging is onmiskenbaar verzwakt in de ja ren, welke wij sedert de bevrij ding hebben afgelegd. Dit heeft twee oorzaken. Het totalitaire gevaar is na de oorlog niet afgenomen, maar het heeft zich versterkt. Het totalitaire Rusland heeft de plaats ingeno men van de Duitse beangstiging en door het wegvallen van Duits land is de afweer tegen de nieu we bedreiging verzwakt. De tweede oorzaak Is onze teleurstelling over de vormen, waarin de vry gevochten demo cratie zich na de oorlog heeft verwezenlijkt. De democratie van thans is een ontaarde demo cratie. Zij werkt ook in ons land met fascistische midde len; zij heeft de dictatuur van een party vervangen door de dicta tuur van een partijenstelsel. Zij heeft ons een reeks van politieke en economische verwarringen te aanschouwen eegeven. die het leven ondraaglijk maakt. Tien jaar geleden werd Europa geknecht door een horde sadis ten, die alles gelijk wilden maken aan hun regime. Maar wat is er na deze oorlog overgebleven van de vryheid der volken? De ene helft van de wereld gaat haar orders halen in Moskou, de andere helft te Was- tington. En zo komen wij dan in. ons binnenste tot de overweging of niet de vijand van gisteren, dien wij nog altijd vervloeken om de moord op millioenen, die hy be ging, plotseling onze toeverlaat moet worden, wanneer hij zich in redelyker vormen gaat voordoen. Het is een afgriiselijke ironie der geschiedenis. Maar wy vra gen ons af: is het fascisme van gisteren niet een der ontstellende uitingen geweest van de geest aerer eeuw, die zich thans open baart in een verbasterde demo cratie en in een ondempbare klo ve tussen twee machtsgroepen, die opnieuw de vryheid der vol ken bedreigen? By Little-Valley (staat New York), is een vliegtuig met 40 personen aan boord veronge lukt. Het vliegtuig was sinds Zaterdag vermist. Volgens de eerste berichten zijn er veertien overlevenden. By Phoenix (staat Arizona) wordt een militair vliegtuig vermist. De opsporingswerk- zaamheden zijn wegens 't uiter mate slechte weer gestaakt. Sinds Woensdag wordt bij West Point een militair vliegtuig vermist met negentien militairen in opleiding aan boord. Zondag verzocht een Mustang (deze toestellen hebben gewoon lijk één vlieger aan boord) bij Tueson te mogen landen. Toe stemming werd gegeven doch 't vliegtuig landde niet. Er heerste zware mist. Op oudejaarsavond is de laat ste hoop vervlogen dat er bij de ramp van het kleine motorkust vaartuig „Gemma" overlevenden zyn. Nadat uit Frankrijk gedurende het weekend de definitieve be richten in ons land waren binnen gedruppeld, volgens welke het schip de dagenlange strijd tegen de woedende golven had verloren, bestond aanvankelijk nog hoop, dat de 7 koppen tellende beman ning zich misschien in een sloep had weten te redden. Spaanse zeepolitie trof 't wrak van het op de klippen van de rots achtige Frans-Spaanse kust bij St. Jean de Luz geslagen bootje aan. Vertegenwoordigers van de Nederlandse eigenaars van het schip, de N.V. Teerbedryf te Uit hoorn, die in allerijl naar Zuid- Frankrijk reisden, zijn gisteren eveneens bij het met de kiel om hoog stekende wrak geweest. Zij hebben geen teken van leven kun nen waarnemen. Intussen heeft de zee gisteren enkele harer slachtoffers terug gegeven. Twee stoffelijke over schotten spoelden aan en zijn ge ïdentificeerd. Het eerste was dat van de stuurman P. Lanser uit Scheveningen van de „Gemma", het tweede van de eerste machi nist P. A. Rolvink uit Utrecht. In de late avonduren van oude jaarsavond spoelde nog een derde verdronkene aan. Bovendien heeft een schip gemeld, dat het in de zee nog twee stoffelijke overschotten drijvende heeft waargenomen. Zo mag thans definitief worden aangenomen, dat de bemanning de „Gemma" heeft verlaten toen de dreigende schipbreuk duidelijk werd. Wanneer dat in een sloep is geschied, dan hebben zij deze sloep in de hevige storm, die de Golf van Biscaye in zijn greep had, niet drijvende weten te hou den. Hoewel dus in feite alle hoop is opgegeven, zijn de vertegen woordigers van het teerbedrijf uit Uithoorn van plan zich op nieuwjaarsdag opnieuw naar het wrak te begeven ten einde een gat in de kiel te laten zagen en zo zekerheid te krijgen of zich nog iemand in het wrak bevindt. Het N.V. Teerbedrijf te Uit hoorn heeft telegrafisch de me dedeling ontvangen, dat de beide sloepen van de Nederlandse teer- tanker „Gemma" onbemand op het strand zijn ^angespoeld. A.F.P. meldt, dat inmiddels de lijken van nog twee opvarenden van de „Gemma" aangespoeld zijn. naar het tekort op de betalings- belane op te heffen door de bin nenlandse geldmarkt krapper te maken, hetgeen er op neerkomt, dat zij beoogt de positie van het pond sterling in het buitenland te versterken, door de situatie in het eigen land moeilijker te ma ken. Tot dusverre heeft alleen de Londense effectenmarkt nadelige invloed van deze politiek onder vonden, en in het bijzonder de markt voor goudgerande waar den. Het ligt allerminst in de be doeling der regering, dat dit zo blijft en vermoedelijk zal zij in het eerste kwartaal van het nieu we jaar in staat zijn de moeilijk heden over te hevelen naar han del en nijverheid. Het plan is namelijk het bedryfsleven te no pen tot grotere concurrentie door efficiency meer te belonen en ge brek aan efficiëncy zwaarder te straffen. Er zal wellicht meer gevaar voor werkloosheid bestaan, doch de toeneming van dat gevaar zal niet groter zijn dan het streven om elke arbeidskracht op de voor hem of haar geschikte plaats te brengen kan veroorzaken. Tegen het einde van 1952 zal Engeland veel dichter genaderd zijn tot een evenwicht op de be talingsbalans dan thans het ge val is. In 1951 was het tekort groter dan ooit te voren, maar in de loop van 1952 zal hierin een ommekeer komen. Overigens is er weinig kans op een hausse in Amerikaanse verbruiksgoederen, die voor het sterlinggebied het gemakkelijkste middel zou zijn om dollars te verdienen. Integen deel kan de mogelijkheid van een instorting van de markt niet geheel en al buiten beschouwing worden gelaten. Wat er in de loop van het jaar ook moge gebeuren, zo schryft Reuters's financiële redacteur, waarschijnlijk zal 1S52 een tame lijk goed jaar zijn. Het begint onder enige redelijk goede eco nomische voortekenen en ver moedelijk zullen de uitersten van inflatie en deflatie vermeden kunnen worden. KASPLANTJES. Wij willen niemand de beroem de tien minuten dagelijkse ka mergymnastiek aanpraten. Dat zijn van die dingen, die een paar dagen worden vastgehouden om daarna snel in de vergetelheid te raken. Wij willen ons beperken tot enkele opmerkingen van al gemene aard. Komt u voldoende in de bui tenlucht? Altijd in goed ver warmde vertrekken zitten maakt kasolantjes van de mensen. Ieder tochtje levert dan een verkoud heid of een bronchitis op. Heeft u voldoende lichaams beweging? Trek er op een vrije dag eens op uit. Maakt eens ren stevige wandeling; daar komen verschillende spiergroepen bij in actie. Eet u niet teveel? Het aantal vetzuchtigen neemt weer hand over hand toe. Overmatig dikke mensen is veelal geen lang leven, laat staan goede gezond- heid beschoren. Slaapt u ge noeg? Velen voelen zich dnor slaapgebrek permanent ellendig en moe. De weerstand van het lichaam is onder dergelijke om standigheden niet groot. Iedereen weet best hoeveel uur slaap hij persoonlijk nodig heeft. Waarom dan steeds te laat naar bed gaan, als men weet de volgende och tend bijtijds op te moeten? U kunt ook teveel roken en teveel alcohol gebruiken. Matig heid in deze, ja eigenlyk in alle dingen, is belangrijk voor een goede gezondheid. Ontbreekt het in uw leven niet aan regelmaat. Ook een uiterst belangrijke vraag waaraan veel te weinig wordt gedacht. Breng regelmaat ln uw bestaan; u zult er wel bij varen- Stof genoeg om er een jaar over na te' denken; stof genoeg voor goede voornemens! VLAG VAN DE KONINGIN VOOR WILLEMSTAD. Zaterdagmiddag heeft burge meester Van der Hooft te Wil lemstad namens H. M. de Konin gin een fraaie vlag overhandigd aan de kerkvoogdij van de door brand verwoeste Ned. Hervormde koepelkerk aldaar. Onder ]uld gejuich werd de vlag gehesen. De prrs.-kerkvoogd, de heer Van Dis, verzocht de burgemeester aan H. M. de Koningin de dank van Willemstad over te brengen.. OP EORKUM ELF LIJKEN AANGESPOELD. Het Noc-rdduitse kuststation radio-Nordreich heeft gemeld, dat op het eiland Borkum de lij ken van elf zeelieden zijn aan gespoeld. Het station verzoekt schepen, die Borkum passeren, scherp uit te zien naar eventuele overlevenden van een nog ombe kend ongeluk. Volgens het loodsschip behoren de lijken tot het uit Lübeck af komstig schip „Irene Oldeodorff", dat waarschijnlijk in de storm vergaan is. liet vaartuig was het loodsschip in de nacht van Zater dag op Zondag gepasseerd zon der de loods af te zetten. Naar Reuter nader meldt zyn dertien lijken geborgen. Zij zijn geïdentificeerd als slachtoffers van de ramp van de „Irene Ol- dendorff", dié in de storm is vergaan. Een reddingboot keerde zonder resultaat terug. Er wer den geen overlevenden gevon den. Het vergane schip had een bemanning van 21 koppen en een loods aan boord. GEVECHTEN IN SNEEUW EN IJS. 6600 NOORDEL. SOLDA TEN OVERLEDEN. Volgens de marine in het Ver re Oosten hebben vliegtuigen van de vliegdeksschepen „Essex" en „Valley Forge" een record aan tal succesryke aanvallen uitge voerd door aan de Oostkust tus sen Wonsan en Poektsjong op 148 plaatsen spoorwegverbindingen te verbreken. De oorlogschepen der Verbon denen zetten hun acties aan Oost- en Westkust voort- De Verbonden troepen, ge steund door tanks en vliegtuigen, zijn te W. van Korengpori, enige kilometers van Pan Moen Dj on, in de aanval tegen versterkte Chinese strijdkrachten, die hevig verzet bieden. Er werden hier hevige gevech ten van man tegen man geleverd. De strijd in dit gebied, dat thans met sneeuw en ijs is overdekt, is drie dagen aan de gang. Het hoofdkwartier van gene raal Ridgway te Tokio verklaart, dat in dc afgelopen achttien maanden tengevolge van de me dische verzorging slechts onge veer vijf procent der Noordelijke krijgsgevangenen is overleden, hoewel de meesten van hen op het ogenblik van hun gevangen neming gewond, door koude be vangen of ondervoed waren, aan tuberculose of desenterie leden of door ontberingen verzwakt waren. PAN MOEN DJON. De afgevaardigden der Ver bondenen hebben de Noordelij ken beloofd tegen 8 Januari be paalde door hen verlangde in lichtingen over krijgsgevangenen te geven. De Noordelijken willen geen verdere inlichtingen over krijgsgevangenen verstrekken, alvorens zij de gevraagde gege vens hebben ontvangen. Later zeiden de Noordelijken slechts bereid- te zijn gegevens over de 50.000 vermisten te „overwegen". Eerder hadden zy zich bereid verklaard dé gege vens te verstrekken. Tenslotte stelden de Noordelij ken voor alle gevangenen uit te wisselen „als prachtige overeen komst in het n.éuwe jaar". Schout-bij-nacht Libby ver wierp dit voorstel echter zeggen de, dat de Noordelijken met hun „allen" niet werkelijk „allen" meenden. Volgens een officieel rapport te Tokio stierf vijf procent van de krijgsgevangenen in handen der Verenigde Naties. Van ieder overlijdensgeval was rapport aan het Internationale Rode Kruis gezonden.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5