OUDEJAAR Benelux een illusie? Oude j aars toespraak van Min^President Drees Een blik terug Een blik vooruit Jaaroverzicht van Acheson WAT BRENGT DE RADIO? DINSDAG 1 JANUARI 1952. 7e Jaargang No. 1922. Kamerleden stellen vragen De lonen en prijzen in Argentinië MR. W. C. WENDELAAR 70 JAAR DE AMERIK. LENINGEN AAN ENGELAND Vlaamse Volksraad opgerichl Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Oudejaarsavond is een van die feestelijkheden, die de Nederlan der het liefst in de huiselijke kring doorbrengt. Velen doen allerhande gezelschapsspelletjes en eten en drinken wat. Maar zo tegen het middernachtelijk uur wordt het stiller. Het ogenblik, waarop het oude jaar voorbij is, nadert en dit ogenblik is tegelijk het begin van liet nieuwe. Is het verwonderlijk, dat men in die minuten een terugblik werpt en tevens een blik vooruit? Wat bracht 1951 ons? Wat brachten wii, de wereld, de men sen er in 19sl van terecht? Als wij naar onszelf kijken, zullen er gebeurtenissen hebben plaats ge vonden, waar wij met genoegen aan terug denken, aan andere met droefheid of ergernis. Wij zullen sommige zaken uitstekend gedaan hebben, andere minder goed, ja verschillende dingen slecht. Hoe zouden 's werelds staatslieden zichzelf bezien op oudejaarsavond 1951? O zeker, zij hebben een nieuwe oorlog voorkomen. Daarover kunnen zij tevreden zijn. Doch een vrede, een werkelijke vrede, hebben zij niet tot stand ge bracht. Er is een vredesverdrag met Japan getekend in San Fran cisco, doch in de eerste plaats is dit verdrag meer een dictaat van de Amerikanen aan hun bondge noten dan een in nauw onderling overleg opgesteld verdrag en in de tweede plaats hebben Rusland en China het niet ondertekend. De oorlogstoestand met Duits land werd door de Westelijke Staten beëindigd, doch een wer kelijk vredesverdrag met dit in tweeën gescheurde land is niet afgesloten. Eindeloze wapenstilstands-on derhandelingen zijn in Korea ge houden, maar nog altijd bulderen de kanonnen en razen de vlieg tuigen er over de slagvelden. In de vergadering der Verenig de Naties daveren de muren van het Palais Chaillot enerzijds van het geroep om ontwapening, al thans vermindering der bewape ning; anderzijds van de scheld woorden, althans schimpscheu ten, waarmede men elkaar over laadt. Tegelijkertijd ontploft de ene atoombom na de andere en zoe ken geleerden in Oost en West koortsachtig naar nog grotere, nog krachtiger, nog dodelijker wapenen; tegelijkertijd gaan de volkeren van Oost en West ster ker en sterker gebukt onder de lasten, die een gigantische be wapeningswedloop met zich brengt, Is het verwonderlijk, dat in die weinige minuten, die ons nog van 12 uur scheiden, velen zullen den ken: staatslieden, gij hebt ge faald; mensheid, gij hebt niet de goeden naar voren gebracht! Maar dan is daar onmiddellijk de vraag of anderen het beter zouden hebben gedaan. Wanneer wij een blik werpen in de geschie denis, dan zijn er duizenden staatslieden gekomen en gegaan- Geen van hen heeft de mensheid de werkelijke vrede kunnen bren gen. Oorlogen woedden steeds over de geplaagde mens ew zodra zij voorbij waren, was er alweer de angst voor nieuwe. Zo ook thans. In angst leven de West-Euro peanen, omdat zij vrezen bij een wapenconflict tussen Oost en West het slagveld te worden. In angst leven ook de Oost- Europeanen om dezelfde reden. In angst zijn de Russen voor de Amerikanen en het omgekeerde is evenzeer het geval. Deze angst veroorzaakt het wantrouwen, waarmede de staatslieden uit Oost en West elkander aanzien, elkander aanhoren. En hoe snel ler de bewapeningwedloop, hoe groter de angst, hoe groter het wantrouwen. De terugblik op 1951 is dus niet erg hoopgevend voor 1952. Doch nu wij nog even vooruit kijken, alvorens de klok met 12 slagen het nieuwe jaar zal inlui- neer de staatslieden in het groot en de mens in het klein het niet eerst bij de ander zoekt; wan neer de mens begint met vrede te stichten in eigen hart, in eigen huis en in eigen kring. Wat 1952 ook brengen moge, voor hem, die de vrede gevonden heeft,'zal het een goed jaar zijn. En moge dan de mensheid op oudejaar 1952, denkend aan haar staatslieden, verzuchten: zij vonden de vrede. De wapenlossingen Tandjong Priok. te Het Tweede Kamerlid de heer Welter (K.N.P.) heeft aan de min.-president de volgende vra gen gesteld: 1. Is de regering bereid mede te delen, aan welke omstandig heden het te wijten is, dat na het lossen door of op last van de republiek Indonesia van voor den, nu moeten wij trachten eenNieuw-Guinea bestemde wapens nloinx; V\p»onn tp mnkpn Vnrvr nns-1 n:. ij. nieuw begin te maken. Voor ons zelf moeten wij de fouten, die wij maakten, trachten te voorkomen. Wij moeten lering trekken uit het goede en uit het slechte. Wij moeten trachten onszelf te ver beteren, vooruit te gaan; en hopen, dat de staatslieden van 1952 hetzelfde zullen doen. Hopen, dat zjj het gesprek met elkander zullen blijven voortzet ten en misschien hun wantrou wen zullen kwijt raken. Het kan, al zal er voor ons mensen geen volmaakte toestand op deze aar de ontstaan. Doch de mensheid zelve, die aan haar lot niet veel kan doen, kan toch veel bereiken, indien zij begint bij zichzelf; wan- Generaal Peron heeft het Ar gentijnse verbond van vakvereni gingen te kennen gegeven, dat hij voornemens is het evenwicht tus sen de lonen en prijzen te herstel len. Hij zeide, dat de arbeiders zich zouden moeten verbinden gedu rende 2 jaar geen loonsverhoging te eisen, mits de producenten en handelaren hun prijzen niet ver hogen. en munitie uit het motorschip „Blitar" geen maatregelen zijn genomen om te voorkomen, dat hetzelfde gebeurde met het mo torschip „Talisse"? 2. Indien hier van een verzuim sprake is, wil de regering dan mededelen, wie daarvoor ver antwoordelijk is en of op de be trokkensin) schadeverhaal zal worden toegepast, overeenkom stig de ter zake bestaande be palingen wegens de schade, aan het land toegebracht als gevolg van dit verzuim? De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft op een bijeen komst van de organisatie van Joodse oorlogsveteranen te New York een overzicht gegeven van het afgelopen jaar en een blik in de toekomst geworpen. Het werk in Korea is verre van klaar, aldus Acheson. „Zelfs indien het tot een wa penstilstand komt, zullen de Ver. Staten op hun hoede moe ten blijven voor een herhaling van communistisch bedrog". In het afgelopen jaar hadden we winsten en verliezen, doch wij zijn er beter aan toe dan e„n jaar geleden, aldus Acheson. „Men kan moeilijk zeggen, dat het ene jaar critieker is dan het andere, doch het lijkt mij zeker, dat wij het in 1952 in onze macht zullen hebben al of niet tot actie over te gaan, hetgeen een beslis sende invloed zal hebben op de zaak van de vrede. De centrale verantwoordelijkheid In deze zaak zal bij de V. S. blijven be rusten", aldus Acheson. Nieuwjaarsboodschap van Churchill. Premier Churchill heeft in zijn Nieuwjaarsboodschap verklaard, dat de belangrijkste Britse taak in 1952 moet zijn: De vrede winnen ,,door een politiek van kracht". Sprekende over een „vreemde leer, die snel zwakheid uithui*" doch weifelt tegenover kracht", voegde Churchill hieraan toe: „Als hoofd en middelpunt van het Gemenebest moeten wij met andere volken van de vrije we reld samenwerken, opdat onze levenswijze kan worden bevei ligd". ,ySlechts een Engeland, dat in zijn eigen levenonderhoud voor ziet, zou een goede bijdrage kunnen leveren tot de oplossing van de wereldproblemen", aldus Churchill. 1851: Jaar van de koude oorlog Het jaar 1951, het jaar dat, be-schema had uitgewerkt, heeft zijn j prachtig geoutilleerd geleid door het Koreaanse kanon-plannen onder de druk der om- j scheepvaartkanaal. groot- gebulder, de tweede helft der twintigste eeuw inluidde, zal in de wereldgeschiedenis geboek staafd blijven als het jaar van ,,de koude oorlog". De groten op aarde, de machts groeperingen van Oost en West zijn er, misschien ondanks zich zelf, in geslaagd een derde wereldbrand te voorkomen en de menshfeid voor 'n nieuwe massa moord te behoeden dank zij een bewapening aan weerszijden, die alle perken te buiten gaat. Dit middel, hoezeer ook onver mijdelijk, zal op de lange duur even erg blijken te zijn als de kwaal, want het is, dunkt ons, voor geen tegenspraak vatbaar, dat de tot waanzin toegespitste bewapeningswedloop ons lang zaam maar zeker naar de onder gang voert. Het Tweede Kamerlid de heer Goedhart (Arb.) heeft aan de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen gevraagd: Kan de minister mededelen, hoe groot de wapenzendingen voor Nieuw-Guinea waren, die zich aan boord van de „Blitar" en de „Talisse" bevonden en die in Djakarta door de Indonesi sche autoriteiten werden aan gehouden en kan hij verder duidelijk maken, op grond van welke overwegingen de regering het nodig acht zulke zendingen naar Nieuw-Guinea te sturen? Gepraat is er genoeg Wij zouden 1951 ook het jaar der conferenties kunnen noemen. Geconfereerd en gedebatteerd is er inderdaad meer dan genoeg. De Verenigde Naties vergader den in New York en Parijs over aangelegenheden van wereld schokkend belang; de Raad van Europa verloor zich te Straats burg in eindeloze debatten over standigheden moeten herzien en niemand kan voorspellen, wan- Als we daar dp gemeente Axel naast zetten, moet men bewonde- neer hij zijn projecten tot uitvoe- j ring hebben voor het Axels ge ring zal kunnen brengen. Daar komt nog een aspect bij, dat niet nalaten zal beroering te wekken: de huur verhogingen. De minister had het al over 50 verhoging en algemeen vraagt men zich af, waar dat heen moet. Ieder weldenkend mens beseft, dat de kwestie van de huren om een oplossing schreeuwt, maar 150 van het vóóroorlogse peil wordt een druk, die voor de toch al maxi maal belaste bevolking nauwe lijks te dragen zal zijn. Er moet noodwendig weer een loonronde op volgen, waarmee we opnieuw midden in de beken de cirkel terechtkomen. En als de berichten juist zijn, staat ons dan nóg een verrassing te wachten in de vorm van een huurbelasting, die de^ verhuurder weer een deel van zijn meerdere opbrengst zal ontfutselen. Deze belasting zou ten doel hebben een deel van de nieuwbouw te finan cieren. Het wordt een ingewik kelde geschiedenis, die in elk ge val geld zal kosten. In het licht dezer maatregelen mag de aan meentebestuur, dat er practisch ander in geslaagd is het woningvraag stuk op te lossen en wel zodanig, dat zelfs een van Axels vroede vaderen, blijkens een recent raads- verslag, tot de slotsom is geko men, dat ,,ze het wel een beetje kalm aan mogen gaan doen met huizen bouwen." Niemand zal Axel zijn mooie nieuwe woonwijken misgunnen, maar „hogerhand" moet toch we ten, dat nog meer plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen naar wonin gen snakken, waar de oplossing van het woningvraagstuk nog steeds urgent is. de Europese samenwerking; in dacht wel eens gevestigd worden Panmoendjon vlogen de beschul digingen over en weer en ook in Benelux-verband is er druk ge confereerd over de toekomstmo gelijkheden in engeren zin. op de positie van de middenstan ders, die straks naast de hogere huur voor winkels, bedrijfspan den en pakhuizen ook nog een toeslag op de lonen van het per- Het een noch het ander heeft soneel moeten betalen. Een on- 1 1', j. tastbare resultaten opgeleverd evenredig zware druk op een Ü1H6HK. fllfclJlÜlö vermist en de onder lasten en dreigingen toch al zo zwaar belaste catego- gebukt gaande naties hebben er rie, welke er toe zal leiden, dat eindelijk recht op te verlangen, bepaalde bedrijven zich genood dat de „groten onder ons" in zaakt zullen zien hun deuren te 1952 tot positiever conclusies sluiten, komen. Sinds Zondag wordt een twee- motorig Amerikaans vliegtuig met 40 personen aan boord ver mist. Het toestel was op weg van Pittsburgh (Pennsylvanië) naar Buffalo, een afstand van één uur vliegen en had \oor 3 uur benzine aan boord. De weers omstandigheden waren bij het vertrek goed, Soch plotseling traden langs deze route regen en mist op. Nog steeds geen Benelux. Zeeuws-Vlaanderen. Wat onze eigen streek betreft Met de Benelux lijkt het hoe is er geen directe reden tot pes- lgnger hoe meer een kind met simisme. Het bezoek van minis- een lam handje te worden. We ter Van den Brink aan Zeeuws zijn in de loop van 1951 geen stap Vlaanderen heeft Terneuzen een nader gekomen en er is op dit onverwacht en welkom Sinter ogenblik weinig reden voor enig klaascadeautje bezorgd, dat hope- optimisme. lijk in een nabije toekomst zijn Onze Zuiderburen schijneh op vruchten zal afwerpen Woensdag 2 Jan. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Zender sluiting; 9.00 Nieuws; 9.12 Gram.; 9.30 Waterstanden; 10.00 Boekbespreking; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Voor de vrouw; 10.30 Gram.; 10.45 Voor de huis vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Voor dracht 12.15 Dansmuziek 12.30 Mededelingen; 12.33 Dans muziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Piano; 13.40 Or gel; 14.00 Causerie; 14.15 Ork.; 15.00 Koor; 15.20 Piano; 15.30 Voor de jeugd; 16.30 Zenderslui- tinig; 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Reportage; 18.30 Actuali teiten; 18.40 Gram.: 19.00 Cau serie; 19.15 Piano; 19.30 Maand- kroniek; 19.35 Van alle dag; 20.00 Nieuws; 20.05 Commen taar; 20.15 Orkest; 20.50 Hoor spel; 21.40 Volksdansen; 22.10 Causerie; 22.25 Octet; 23.00 Nieuws; 23.15 Literair muzikaal programma.' HILVERSUM H: 7.00 Nieuws; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nws.; 9.10 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 12.00 Piano; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Lichte muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nws.; 13.15 Causerie; 13.20 Amusementsmu ziek; 13.50 Regeringsuitzending; 14.00 Marinierskapel; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Kamermuziek; 15.30 Gram.; 15.45 Voor de kin deren; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano; 18.30 Orgel; 19.00 Causerie; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.10 Commentaar; 20.20 Ork.; 21.30 Causerie; 21.50 Piano; De minister-president Dr. W. Drees heeft in een Oudejaars- toespraak het woord gericht tot onze landgenoten op de wereld zeeën, de Nederlandse emigran ten, de rijksgenoten in Suriname en de Antillen, de mannen en vrouwen van Nederlandse natio naliteit, die leven en werken in Indonesië, de mannen van leger en marine en de vrijwilligers op Korea. Hij memoreerde in zijn toe spraak, dat Nederland 't dichtst bevolkte land ter wereld is met ongeveer 300 inwoners per vier kante km tegen b.v. Rusland 9 en Amerika 18. Met hoeveel moei lijkheden wij ook te kampen hebben, zo zeide hij, ons volk weet zich te handhaven op een peil, dat bij vergelijkbare landen niet ongunstig afsteekt, waarbij de sterftecijfers vrijwel de laagste ter wereld zijn. Die handhaving is slechts mogelijk, doordat de ligging van ons land ons volk heeft gebracht tot een interna tionale oriëntering, die handel en scheepvaart tot bloei heeft doen komen, die aan ons volks bestaan een veel breder basis heeft gegeven dan de eigen bo dem alleen zou kunnen opleveren en die door de grootte van de taak de krachten van ons volk heeft doen groeien en zijn geest verruimd Het verheugde spreker, dat velen onzer emigranten een echte pioniersgeest bleken te bezitten, dat het hun goed gaat en dat zij tevens Nederland 'n goede naam weten te bezorgen. „Gij of uw nakomelingen zul len op den duur oncaan in d« bevolking van uw nieuwe vader land, zo zeide hij, dat is onver mijdelijk en dat is nodig voor de ^2.0o Amusementsmuziek; 22.30 eenheid van dat land. Dat sluit £°™ni,alr,?2-40 Gram.; 22.45 echter niet uit, dat iets van de Nws.; 23.15 Gram.;Nederlandse geest en de Nedcr- 23.20 Causerie23.35 Gram. landse tradities doorwerkt in de nieuwe omgeving en dat lang de heugenis blijft aan het stamland, vanwaar men uekomen is". Met betrekking tot Suriname en de Antillen sprak minister Drees het vertrouwen uit, dat de spoedig te verwachten nieuwe besprekingen over de toekom stige verhoudingen in goede overeenstemming zullen leiden tot een resultaat, dat elke ge dachte aan kolonialisme weg neemt, maar de onderlinge sa menhang zal veistci'K0 Spreker zeide te beseffen, dat de positie van de talrijke mannen en vrouwen van Nederlandse nationaliteit, die leven en werken in Indonesië, nu het losstaat van het koninkrijk, vaak moeilijk en onzeker is, maar dat zij door- Naar moord-campagne in Egypie 7 Het linkse blad „Al Gomhour al Misry" heeft een beloning van duizend Egyptische ponden (9709 gulden) uitgeloofd voor 't Egyp tische commando, dat de Britse bevelhebber in de kanaalzone, generaal sir George Erskine, om het leven brengt. Tevens stelt het blad 100 Egyptische ponden beschikbaar voor ieder, die een Brits officier om het leven brengt. Het blad zegt de volkscam pagne tegen de dieven in de ka naalzone te hebben geleid en de „heldhaftige commando's, die iedere dag namens het Egypti sche volk vele officieren en an dere militairen doden" te hebben aangemoedigd. De Britse ambassade te Cairo heeft oficieel geprotesteerd tegen het artikel. In de Britse nota wordt gezegd, dat de ambassade Is „ingelicht werken, is de hoge waarde. „Wij gevoelen ons sterker met hen verbonden dan ooit". Nadat hij dank had gebracht aan hen, die militaire en mariti me dienst op het ogenblik verre houdt van het vaderland en in het bijzonder aan de vrijwilligers op Korea, besloot hij: „Weest verzekerd, dat wij mede- leven met u. Wij hebben groot vertrouwen in u en uw presta ties. Ge kunt omgekeerd staat maken op Nederland. Ik wens u een gezegend uiteinde en een goed begin, en de wereld 'n jaar, gunstig voor vrede en vrijheid. Op 1 Januari 1952 is Mr. W. C. Wendelaar, lid van de Eerste Kamer voor de V.V.D., zeventig jaar geworden. Mr. Wendelaar heeft deze verjaardag in de fami liekring gevierd. Engeland betaalde de Verenig de Staten gisteren bijna 139 mil- lioen dollars aan rente en eerste aflossing op twee schulden, n.l. de in 1946 ontvangen lening van 3.750 millioen dollar en de schuld van 602.899.000 dollar, die Enge land wegens de hulp, die het in de tweede wereldoorlog van de Verenigde Staten heeft ontvan gen, moet betalen. Vijftig jaar lang zal Engeland elk jaar op 31 December dit be drag van ongeveer 139 millioen dollars te betalen hebben. In de Thermo-electrische centrale van Dieppedale-Crois- omtrent de houding van de Egyp- se^ Rouen is een turbine ont- tische regering ten aanzien van Ploft doordat zij 3500 toeren in het artikel". De plaatsvervan- Plaats van 3000 toeren maakte gende Egyptische minister van buitenlandse zaken daarentegen heeft verklaard niets af te weten van de Britse protestnota. bepaalde punten halsstarrig aan hun standpunt vast te houden en zijn blijkens hetgeen hier en daar is uitgelekt, tot vrijwel geen con- sessies bereid. Wij kunnen het slechts betreu ren, dat de nabuurlanden Neder land en België, die zoveel ge meenschappelijke belangen heb ben, de weg der overeenstem ming nog steeds niet hebben ge vonden. Wat moet er van Europese sa menwerking, van een Europees leger, van de gezamenlijke defen sie terechtkomen, als zelfs twee kleine broederlanden het niet eens kunnen worden over onder linge aangelegenheden, die in het grote Europese verband van on dergeschikte betekenis moeten worden geacht? Woningbouw in het gedrang. De defensie-uitgaven, wij wezen er reeds op, beheersen momen teel het gehele staatsbudget en al wat van mindere of ogenschijn lijk mindere urgentie is, wordt onverbiddelijk naar „betere tij den" verschoven. Of die betere tijd ooit zal aanbreken, is een kwestie, die in dit verband bui ten beschouwing kan blijven In West Zeeuws-Vlaanderen zijn tal van plaatsen uit hun puin herrezen, mooier en ruimer dan ze ooit geweest zijn. Men koestert er schijnbaar plannen Er zijn meer feiten-van-allure in Zeeuws-Vlaanderen die bij dit jaareinde waard zijn gememo reerd te worden. Daar is in de eerste plaats de inpoldering van de Braakman, een historisch werk, dat de bei de delen van ons stukje Zeeland bezuiden de Westerschelde aan een zal smeden en de bevolking nader tot elkaar zal brengen. Het strijdpunt over de midden weg of de noordelijke weg zal nog vele tongen en pennen in be weging zetten en het is te hopen dat de betrokken instanties een oplossing zullen vinden, die alle partijen kan bevredigen. Het gigantische werk van de gaszinkers ligt nog zo kort ach ter ons, dat wij ons ontslagen achten van de plicht er hier na der op terug te komen. Niet min der dan de Braakman-inpoldering betreft de gasvoorziening-op- lange-afstand een zaak, die een verre toekomst raakt en van ge schiedkundige waarde zal wor den. Als in September 1952 het gas van Sluiskil de woningen op Zuid-Beveland en Walcheren bin nenstroomt, kan Zeeland met trots vaststellen, dat er „iets groots is verricht". Op het voormalige H.B.S.-ter- rein aan de Van Steenbergen- laan te Terneuzen verrijst het prot.-chr. ziekenhuis als een blij vend symbool van eensgezind heid. Het protestantse volksdeel doen de industrialisatie-mogelijk heden niet te overschatten, want industrialisatie en productiever hoging zijn welhaast modewoor den geworden, die in de na-oor - logse jaren vaak te pas maar even vaak te onpas zijn gebezigd. Er zitten soms ook wonderlijke haken en ogen aan. Sas van Gent, de Zeeuwse industriële ge meente bij uitnemendheid, gaat gebukt onder een schrijnend wo ningtekort. Indien ergens, dan vraagt de grootindustrie daar huizen, hui zen en nog eens huizen! Terneuzen, de grootste ge meente van Zeeuws-Vlaanderen Economisch leven we zo'n en de derde stad van geheel Zee beetje op een vulkaan en landen land, lijdt aan een nijpend wo- om tot vèr gaande centralisatie te van Zeeuws-Vlaanderen heelt komen, waarover het laatste reden om trots te zijn op dit woord evenwel nog niet gespro- machtige bouwwerk, dat in een ken is. ruime behoefte zal voorzien en Zowel West als Oost Zeeuws- de ganse omgeving een fraai aan- Vlaanderen bieden ruime ge- zien zal geven, legenheid tot industrievestiging, j Met de Braakmanpolder, de al liggen de kansen in het ooste- gaszinkers en het uit zijn puin lijk deel - van nature beter door herrezen West Zeeuws-Vlaande- het kanaal en de spoorlijn. Ove- ren, met de grootindustrieën aan rigens zullen wij er goed aan het kanaal van Terneuzen naai' als Engeland, Frankrijk en Ne derland tonen ondubbelzinnig aan, tot welke consequenties de na-oorlogse armoede op den duur moet leiden. Sociale voorzieningen komen in het gedrang en vooral de wo ningbouw dreigt het kind van de rekening te worden. De woningnood, algemeen er kend als staatsvijand no. 1, blijft beangstigend. Minister In 't Veld, die vol ninggebrek bij een steeds uit breidende bevolking. Het aantal aanvragen loopt er nog in de honderden. Alleen om het ogen blikkelijke tekort aan te vullen, zou er voortdurend gebouwd moeten worden en dan laten wij nog buiten beschouwing het vo lume, dat benodigd zal zijn bij uitbreiding van de havenexploi tatie en industrievestiging. De terreinen voor industrie liggen gereed. Ze behoren tot de beste goede voornemens aan het werk van Zeeland en zijn gelegen in de was getogen en een bemoedigend onmiddellijke nabijheid van een De Vlaamse kranten melden de oprichting van een „Vlaamse Volksraad", waarbij de volgende verenigingen en organisaties zijn aangesloten: het Vlaams econo misch verbond, het IJzerbede vaartcomité, 't algem. Neder lands Zangverbond, de Vlaamse automobielbond, het nieuw ver bond der Vlaamse oud-strijders, het algemeen christelijk wer- Brokstukken van hondeid kilo kersverbond, het comité voor vlogen tientallen meters in het rond. De dienstdoende technici wist op tijd te ontkomen. recht en naastenliefde, het alge meen verbond van oud-studen ten, het verbond van personeel der openbare besturen en de hogeschooluitbreiding. Met andere verenigingen wordt nog onderhandeld, daar de „Vlaamse Volksraad" wenst dat alle Vlaamse organisaties zich bij de nieuwe groepering aan sluiten. De Vlaamse volksraad is voornemens stelling te nemen inzake het taalvraagstuk, de werkloosheid in het Vlaamse land, de politieke delinquenten. Ook zal worden gestreefd naar de oprichting van een Vlaamse economische raad. Gent, zal dit monumentale zie kenhuis de jaren trotseren en het verre nageslacht de tijding doen geworden, dat „Zeeuws- Vlaanderen leefde, omdat het bouwde aan zijn toekomst." Zo past net ons, menselijke stervelingen, telkenjare even stil te staan bij wat was, wat is en wat komen zal. Op hoogtijdagen als deze, de Oudejaarsavond en de Nieuw jaarsdag, is het ook goed dat wij ons bezinnen op ons nietige be staan, onze kansen en onze on zekere toekomst. En bij alle ernst, die het midden onzer twin tigste eeuw kenmerkt, nemen wij ons voor, alle tegenslag en don kere wolken ten spijt, moedig en met opgeheven hoofd verder te gaan en mee te werken aan ons aller toekomst. Van deze voornemens mogen onze gelukwensen vervuld zijn. als we elkaar op deze nieuwjaars dag de hand drukken en voor spoed, vrede en gezondheid toe wensen aan allen die ons lief zijn op de gehele aarde. Bii de vele wensen, die vandaag opklinken, voegen de Directie en de Redactie van „De Vrije Zeeuw" de hunne. „Vrede op aarde" met Kerst mis en een „Gelukkig Nieuw jaar" op 1 Januari, het mogen bedewensen zijn, die meer beteke nen dan louter woorden! Dankend voor de ondervonden medewerking en het genoten ver trouwen, wensen de Directie en de Redactie van ons blad aan alle lezers en hun gezinnen, zo wel persoonlijk als in hun zaken een voorspoedig en succesvol 1952!

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1