Einde van het Plan-Marshal! De reis van Churchill Terry en Berry Vogelwaarde in 1951 AGENDA De haven van Antwerpen IJ tl «1® SirovifiCBC Britse vinding De Chinese papegaai Het plan-Marshall, volgens hetwelk meer dan 12 milliard dollars sedert 1947 zijn besteed voor de be vordering van de Europese industriële productie, loopt aan het eind van deze week af, 6 maanden voor de oorspronkelijk door het Amerikaanse Congres vastgestelde datum. EN „DE WITTE ELAND m VLIEGVELD SHANNON WEGENS WATERSNOOD GESLOTEN DE „B-52" GEREED VOOR PROEFVLUCHT. maatregelen tegen SPIONNAGE IN DE V.S. GAULLISTISCH PLAN VOOR EUROPESE FEDERATIE. DE VEROORDEELDE AMERIK. VLIEGERS. ELECTRISCH VERMOGEN DOOR ATOOMENERGIE. HET INDONESISCHE STAATSBURGERSCHAP. KLOOSTERZANDE. VOORWAARDEN VOOR VERKOOP VAN SLACHT- VARKENS. terneuze:i breskens HET VLIEGONGELUK BIJ TEHERAN. De Internationale Tarwe-overeenkomst TTpt- Dlan betekende geld, werk, naar Europa en 450 millioen dol- vS to schepen en fa-ilar voor het op gang brengen van Mteken voor 18 Westeuropese de Europese betalingsume Zeer landen die bedreigd werden door grote bedragen zijn besteedl^aan een naoorlogse economische in eenstorting. Het bureau voor de wederzijdse veiligheid M.S. A. wordt de opvolger van de E.G.A., die voor de uitvoering van het plan-Marshall heeft gezorgd. Af gezien Vein een verlegging van het accent van het hulpverle ningsprogramma van zuiver eco nomische hulp naar militaire en economische en vermindering van het personeel, zal deze opvolging veel meer zijn dan oor" niet veel meer zijn uan een naamswijziging. Dezelfde leiden de functionarissen zullen in de zelfde bureaux van het hoofet kwartier te Parijs zetelen en bij de missies in elk der onder het plan vallende landen. Het werk van de organisatie voor Europese economische samenwerking (O.E. KS welke door de met dollars «esteunde landen werd gesticht, teneinde de herstelpogingen te coördineren, zal na deze wijziging ongehinderd kunnen worden V CSedert<de Amerikaanse soldaat- staatsman George C. Marshall het initiatief nam voor het plan, dat in 1947 zijn naam zou dragen, is de Europese industriële pro ductie gestegen tot 41 P™c boven het vóóroorlogse peil. Sedert 194 27 grote electriciteitsprojecten en aan 32 industriële concerns voor de vergroting van de Europese ijzer- en staalproductie. De pro ductie der olieraffinaderij is ver groot, evenals die van katoenen garen. Naar de E.C.A. mededeelt heeft Engeland onder het plan-Marshall de meeste economische hulp van de Verenigde Staten ontvangen. Het aandeel van dit land in de Marshallhulp heeft 2.825 millioen dollar bedragen. Frankrijk kwam op de tweede plaats met 2.455 millioen dollars. West-Duitsland ontving 1.317 millioen dollar en Italië 1.314 millioen dollar. Neder land ontving het op vier na groot ste bedrag aan Marshall-hulp. Na melijk ongeveer een milliard dol lar. De hulp aan de Belgisch-Lu xemburgse economische unie heeft 566 millioen dollar bedra gen. MAANDAG 31 DEC. TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „De charge van de lichte brigade"; 4.30 uur: Middagvoorstelling Concertgebouw, 8 uur: Biosc. ,,De schrik der zeven zeeën". DINSDAG 1 JAN. TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Niemand de deur uit": 4.30 uur: Middag voorstelling. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Omar de Woestijnha vik"; 2.30 uur: Middagvoor stelling. Café Ostende, Dijkstr., Grote prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 4.15 en 8 uur: Biosc. ,Rirds of Pa radise". WOENSDAG 2 JAN. TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Niemand de deur uit". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Omar de Woestijnha vik". AXEL: Julianastraat 46i, 10 uur: Verkoop bij executie van enige onroerende goederen De K.L.M.-Convair „Adriaan van Ostade" is Zondagmiddag in recordtijd van Londen naar Amsterdam gevlogen. Hij legde deze afstand af, geholpen door een sterke staartwind, in 53 min. VERHOGING PREMIE- VERPLICHTE ZIEKENFONDS VERZEKERING. Zoals bekend, is voor het jaar 1952 het percentage van de zie kenfondspremie verhoogd van 3.6 tot 3.8 In verband hiermede moet van 1 Januari 1952 af op het loon van de werknemer 1.9 pet tot ten hoogste 0,26 per dag, 1,59 per week of 6,93 per maand als ziekenfondspremie worden inge houden. Beperking verstrekking kunstmiddelen. Met ingang van 1 Januari 1952 vervallen de bijdragen van de al gemene ziekenfondsen voor klei ne kunstmiddelen, o.a. brillegla- zen. Hierbij moet worden in aan merking genomen, dat de bijdra gen der fondsen in verhouding tot de tegenwoordige prijzen meestal aan de lage kant waren Met betrekking tot de afschaf fing van de bijdrage voor brille glazen is van belang, dat de bij drage voor de -(zeer kostbare) contactglazen blijft gehandhaafd Tot dusverre verleenden de fondsen geen bijdrage voor chi rurgische kaak- en aangezichts prothesen. Voortaan is zo'n bij drage wel mogelijk. Gehandhaafd blijven de bijdra gen der fondsen voor in het alge meen kostbare kunstmiddelen zo als orthopaedisch schoeisel voor sterke misvormingen, orthopaedi- sche corsetten, beugels en kunst ledematen. De nieuwe maatregel, welke noodzakelijk is als gevolg van de financiële noodtoestand der zie kenfondsverzekering, levert een besparing op, welke voor de afde- ling verplichte verzekering op bij na ƒ2.180.000 kan worden ge raamd. Terry had zich achter een gro te waaier van dennetakken ver borgen, toen het paard Satan langs kwam. Het trok een grote wagen, waarachter de duivelse dwerg een dikke boomstam had ge bonden om hem nog zwaarder tc maken. Satan trok het geheel echter voort, alsof hij voor zijn plezier wandelde. nat paard moet razend sterk een vreemd geluid onder aan de zijn", dacht Terry, „ik hoop, dat hoorn, een geluid alsof iemand onze goede eland het zal win nen. De dwerg sloeg krachtig met de zweep op Satan los. „Alsof het dier niet zijn best doet", prevelde Terry veront waardigd. Een blik op de grote elands hoorn echter, stelde hem weer gerust. Op dat ogenblik hoorde Terry zijn blote voeten op de schors zette in een poging er in te klimmen. De tak, waarachter Terry zich had verscholen, kraakte. Een groot langharig lichaam bewoog zich met katachtige snelheid langs de stam. Terry keek naar beneden, maar zag nog niets. Volgens gewoonlijk betrouw- m bare kringen in Londen zal pre- !wamen"dV"vöfgendê stijgingen voor: de staalproductie fsbijna verdubbeld, de kolenpro- ductie met 31 proc., de cement- productie met 90 proc. en de voed- selproductie met 24 proc en deze laatste is thans groter dan voor '^Ongeveer 90 proc. van de ont vangen dollars werd b^teed voor industrieel en agrarisch herstel. Verder werden 800 millioen dollar Sd aan vrachtprijzen voor het oceaanvervoer van goederen Het verkeer. In de maand November 1951 sijn in de haven van Antwerpen 950 zeeschepen met„ f51 J? ton scheepsruimte van 2.405.872 ton aangekomen tegen 916 schepen, metende 2.237.774 ton, in Nov. 13In de eerste 11 maanden van het afgelopen jaar zijn 10.480 zeeschepen de haven van Ant werpen binnengelopen tegen 8754 schepen in de overeen tomstige periode van 1950. De totale scheepsruimte der binnengelopen schepen was m Jan -Nov. van dit jaar 24.085.234 ton tegen 20.228.182 ton in de eerste 11 maanden van 1950. Brits plan voor reorganisatie van de Noordatlantische verdragsor ganisatie te berde brengen. Het Ierse vliegveld Shannon is Zaterdag wegens overstro ming voor onbepaalde tijd ge Het verkeer gaat nu via het vliegveld van Dublin. Dit plan zou op Churchills aan wijzingen zijn opgesteld door ge neraal Sir Jacob en door de Brit se regering zijn goedgekeurd. In diplomatieke kringen in Lon den meent men, dat de voorstel len drastische plannen omvatten om van de ministerraad van de N.A.V.O. een politiek orgaan van de Atlantische gemeenschap te maken, dat in staat is over alle politieke, militaire en economi sche vraagstukken van groot be lang voor de gemeenschappelijke belangen van de leden besluiten te nemen. Het Britse plan zou de delega ties kleiner willen maken door in het bijzonder het aantal raadslie den te verminderen en willen trachten afgevaardigden met groter gezag dan tot nu toe het geval is geweest op te nemen. Churchill en Eden zullen gedu rende hun bezoek aan de Ver enigde Staten geen afstand doen van hun Britse regeringsbevoegd- heden. Zij zullen gedurende hun verblijf in de V.S. en Canada voortdurend met Engeland in ver binding blijven. Lord Salisbury zal Eden op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken vervan gen, terwijl de kabinetsvergade ringen zullen worden gehouden onder voorzitterschap van de mi nister van Openbaar Welzijn, te vens leider van de conservatieve Lagerhuisfractie Crookshank. Eden verwacht twaalf en Chur chill ongeveer twintig Januari a.s te Londen terug te zullen zijn. Churchills besluit om, ook ter wijl hij zich in het buitenland be vindt, de teugels van het rege ringsbeleid in handen te houden, is zonder precedent. Toen Attlee verleden jaar tijdens zijn premier schap de V. S. bezocht, stelde hij Morrison als waarnemend pre mier in Groot-Brittannië aan. Churchill zal op 30 kilometer afstand van New York met een kotter van de „QueenMary" worden gehaald en verder per auto en vliegtuig naar Washing ton reizen, waardoor geen wijzi ging behoeft te worden gebracht in het programma der bespre kingen. de landbouwer A. Dusarduijn, aan de Langeweg, drie schapen doorgebeten. i De schapen werden naar de Zaterdagmorgen hebben zich in |noocjslachtplaats overgebracht. ONGEREGELDHEDEN IN AMBONNEZENKAMP OP WALCHEREN. De Amerikaanse luchtmacht heeft Zaterdag de eerste toto van de reusachtige „B-52" bom menwerper, uitgerust met acht straalmotoren, voor publicatie vrij gegeven. Dit „vliegende tort van de stratosfeer" is thans ge reed voor het maken van een proefvlucht. Volgens Jane's „All the world's aircraft" weegt het toestel ongeveer 160.000 kg. De commissie voor bestrijding van on-Amerikaans optreden van het Huis van Afgevaardigden heeft Zaterdag verzocht dat krachtige maatregelen zullen worden genomen om paal en peru te stellen aan de Russische spion- nage in de Verenigde Staten De commissie stelt voor dat ook in vredestijd spionnage ten behoeve van een buitenlandse mogendheid met de dood bestraft kan worden. In een overzicht van de onder grondse Russische bedrijvigheid in de Verenigde Staten in de afge lopen dertig jaar zegt de commis sie dat „in een schrikaanjagend groot percentage van de sinds 1919 in de Verenigde Staten ont dekte gevallen van spionnage geen strafrechterlijke vervolging is ingesteld". De commissie verdeelt de tijd, waarin de Russische spionnage geschiedde, in drie perioden, na melijk de jaren tussen de eerste en de tweede wereldoorlog, de tweede wereldoorlog en de jaren daarna. Melding wordt ge maakt van de „Amtorg"-handels- maatschappij der Sowjets, „waar door de Sowjet-Unie voor de eer ste maal de beschikking kreeg over een wetmatig aandoende dekmantel voor haar spionnage werkzaamheden in de Verenigde Staten". Het rapport der commissie is gepubliceerd onder de titel „De schandelijke jaren". Er wordt ojn. in voorgesteld dat een com missie van tien, waarin zowel leden van het Huis van Afge vaardigden als senatoren zitting zullen hebben, zal worden inge steld. Deze commissie zou tot taak moeten krijgen de met spionnage samenhangende vraag stukken te bestuderen. Ook zou zij ontwerpen voor wetten moeten opstellen, „die dit land afdoende zullen moeten beschermen, voor dat het daarvoor te laat wordt". De commissie beveelt aan dat spionnage voor de wet evenzeer strafbaar zal worden gesteld als moord en dat op spionnen dezelf de straffen van toepassing zullen zijn als op moordenaars. de De Gaullisten hebben in Franse nationale vergadering een tweetal resoluties ingediend be treffende een politieke confedera tie van Europese staten met be houd van de nationale legers De vier Amerikaanse vliegers, die door de Hongaarse autoritei ten, na betaling van een grote boete door de Amerikaanse re gering, op vrije voeten zijn ge steld, zijn Zaterdag in Erding, in Beieren, aangekomen, waar za. mededelingen op een persconfe rentie hebben gedaan. De pers conferentie begon ruim vier uur later dan was aangekondigd, daar de komst moest worden af gewacht van een functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, die haar zou bijwonen. Het was deze functionaris die mededeling deed van de reeds gemelde Ameri kaanse tegenmaatregelen. De vliegers bevestigden op de persconferentie dat zij het Hon gaarse luchtruim geheel onop zettelijk hadden geschonden. Toen hun vliegtuig opdracht tot landen kreeg, meenden zij dit op Joegoslavisch gebied te zullen doen. Eerst op de begane grond bemerkten zij, toen zij werden gearresteerd, hun vergissing. De vliegers verklaarden wel zeer veel ondervraagd te zijn, doch zi. hadden geen klachten over be handeling of voeding. De commissie voor de atoom energie heeft meegedeeld dat Amerikaanse geleerden er voor de eerste maal in zijn geslaagd door middel van atoomenergie electrisch vermogen op te wek- De commissie verklaarde dat de proef niet ten doel had aan te tonen dat het mogelijk is op economisch doelmatige wijze atoomenergie te gebruiken voor het opwekken van electrisch vermogen. „Doch de uitbreiding van onze technische kennis door dit experiment zal mogelijk haar nut bewijzen bij het in de toe komst ohtwerpen van kernsplit- singsreactoren, die moeten die nen voor het opwekken van elec trisch vermogen tegen een kost prijs, waardoor concurrentie met de langs andere weg opge wekte electrische kracht moge lijk wordt", aldus de Amerikaan- commissie voor de atoom kracht. Uit de het eerst binnengeko men cijfers over de aanvaarding van het Indonesische staatsbur gerschap blijkt, dat te Surabaja van de 30.000 Europeanen onge veer 16% de Indonesische natio naliteit begeert. Ongeveer 34% van de 110.000 Chinezen aldaar heeft het Indonesische staats burgerschap afgewezen. Te Djakarta registreerde het landgerecht ongeveer 19.000 Chi nese verwerpingen en 3115 aan vragen van Indo-Europeanen. Te Bandoeng hadden bijna 1200 Europese gezinshoofden voor het Indonesische staatsbur gerschap geopteerd, terwijl bijna 12.000 Chinese gezinshoofden het verwierpen. Te Medan verkozen 254 gezin nen het Indonesische staatsbur gerschap en te Semarang onge veer 1500 van 4000 Nederlanders. Het plan wil tegemoet komen aan de bezwaren van de Benelux- landen en Engeland tegen een bo vennationaal gezagsorgaan, zoals voorgesteld in het plan-Pleven. Volgens het plan zouden gelijktij dig referendums in Frankrijk, West-Duitsland, Italië, de Bene- luxlanden en mogelijk nog andere Westeuropese landen moeten worden gehouden, waarbij aan de kiezers zou worden gevraagd, ot zij voor een Europese statenbond zijn en voor een Europees parle ment. De twee voornaamste punten waarop dit voorstel afwijkt van het bestaande plan voor Europees leger zijn: 1. De politieke eenheid moet voorafgaan aan een herbewape ning van Duitsland. 2. De nationale legers moeten blijven bestaan en in een gemeen schappelijk verdedigingssysteem worden ingeschakeld. het Ambonnezenkamp te Grijps kerke op Walcheren ongeregeld heden voorgedaan. Reeds enige tijd poogde een aantal Ambonne- zen uit dit kamp onrust te ver wekken en Vrijdag werd de sfeer zeer gespannen, doordat een Am- bonnese kok van de assistent kampleider een reprimande had ontvangen en deze kok probeerde een bepaald deel van de kampbe volking tegen de assistent-kamp leider op te zetten. De leider van de Ambonnezen kampen in Zeeland, kolonel Brendgen, kreeg Vrijdagavond de waarschuwing, dat het beter was, dat de assistent-kampleider die nacht niet in het woonoord zou overnachten. Om de gemoederen van de kampbevolking wat tot rust te laten komen werd beslo ten eerst Zaterdagmorgen een on derzoek in te stellen. Voorts werd de districtscommissaris van de rijkspolitie van een en ander op de hoogte gesteld. Zaterdagmorgen begaven kolo nel Brendgen, de inspecteur van maatschappelijke zorg, de heer S. J. G. van Leeuwen en de assis tent-kampleider zich voor een na der onderzoek naar het kamp te Grijpskerke. De Ambonnese kok zou ver hoord worden, doch toen hij het vertrek, waar dit verhoor zou worden afgenomen, betrad, be vond zich in zijn gezelschap een Ambonnese vrijgezel, die luid ruchtig en dreigend redeneerde De man werd buiten de deur ge zet, maar op zijn geschreeuw ver schenen een tiental andere Am bonnezen, die de assistent kamp leider te lijf wilden gaan. Deze trok zich op verzoek van de kolo nel in het kantoor van het kamp terug en de kolonel en de heer Van Leeuwen vatten post voor de deur en de ramen. De onruststo kers probeerden het kantoor te betreden, doch slaagden daar niet in, waarna zij met stenen en an dere voorwerpen begonnen te gooien. Inmiddels was echter de rijkspolitie gewaarschuwd en de ze kwam onmiddellijk met tien man ter assistentie. De politie die verder het onderzoek leidde stelde tien raddraaiers in arrest, waarna de rust in^ het kamp terugkeerde. Tot op heden ontbreekt de poli tie nog ieder spoor van de hond of honden, die dit bloeddorstig be drijf verricht (en). Door het architectenbureau Van Zantbeek Schoonis te Sas van In verband met het feit, dat de verkoop van slachtvarkens meer en meer per kg geslacht gewicht geschiedt, deed zich reeds geruime tijd de behoefte voelen aan eer algemeen aanvaarde regeling voor de aflevering, de wijze van afslachting, de weging, de toe te passen korting, op warm gewicht, enz., aldus de Stichting voor de Landbouw. Over deze kwestie zijn de laat ste maanden besprekingen gehou- ZantbeeK genooms ie meson organisaties der leve Gent werd Vrijdag j.l. aanbesteedJ, fSSkeS 'vlr ieLb°^eiLVr f WWnSnnw Ikensmesters, varkenshandelaren rekening van de Woningbouw vereniging alhier. Ingeschreven werd als volgt: Fa De Bruijn, Hulst, 314,800; fa Blejjenberg, St. Jansteen ƒ314,000; fa Voet, Kloosterzande, 314,000; Gebr. Verstraeten, Hulst, 280,245; Alesander, Westdorpe, ƒ280,000; Gijssels, Westdorpe, 274.000; Gebr. De Theije, Terhole, 273,450; Len- sen, Axel, ƒ268,500; De Potter, Hulst, 268,000; Wiemeersch, Axel, ƒ268.000; Strobbe, Hulst, ƒ267,990; Gebr. Krieckhaert, Vogelwaarde, ƒ266,500; Fa Gebr. Van der Poel, Terneuzen 263,700. en coöperatieve veeafzetvereni- gingen) enerzijds en die der afae- mers (groothandelaren in var kensvlees en slagers) anderzijds, welke tot algehele overeenstem ming hebben geleid en waarbij een aantal handelsvoorwaarden is vastgesteld. De voorwaarden zijn opgesteld door de Stichting voor de Land bouw, de centrale organisatie voor de veehandel, de vakgroep „Groothandel in Vlees" en de vakgroep „Slagerij". Boschkapelle, Dc hoer J. Verdurmen vierde in het begin van 1951 een zeld zaam jubileum. Op 6 Januari was hij 60 jaar werkzaam als koster organist van de parochiekerk van de H-H. Petrus en Paulus. Op die c.ag is hij van zijn wel verdiende rust gaan genieten. Tot zijn opvolger werd benoemd de heer P. de Schepper. Op 29 Mei vierde pastoor Ver meulen onder grote belangstel ling zijn zilveren priesterfeest. Als feestcadeau werd aangebo den een hoofdaltaar en commu niebank voor de parochiekerk. De verfraaiing van de kerk is dit jaar geheel voltooid. De kunstschilder Joan Collette heeft Boschkapelle één der mooiste kerken uit de omgeving geschon- kcn. Ook het herstel van de R.K. school is dit jaar tot stand ge- Boschkapeüe n.l. zijn eerste wie lerronde voor nieuwelingen. Stoppeldijk. In Stoppeldijk is in het afge lopen jaar een groot werk vol tooid. Begin Maart besloot de gemeenteraad van Vogelwaarde tot vernieuwing van het wegdek, aanleg van riolering en trottoirs in de kom van Rapenburg. Pas in Augustus kon met het werk worden begonnen en dank zij het gunstige najaarsweer is het werk vóór de winter voltooid. De R-K. landarbeidersbond vierde in November haar 35-ja- rig bestaan. De heer J. Kerremans, hoofd der school te Pauluspolder, werd benoemd te Axel. In zijn plaats werd benoemd de heer H. Wijn- Ook aan de R.K.-school hadden verschillende mutaties plaats Met ingang van 1 Maart werd komen. In de school is naast tal I ontslag verleend aan de heer P. andere vernieuwingen en de Rijk als hoofd der school. Tot Het vliegdekschip „Perseus' van de Britse marine vertrekt vandaag naar de Ver. Staten om een nieuw soort catapult voor het lanceren van vliegtuigen te demonstreren. De catapult is zo krachtig, dat moderne marinevliegtuigen, w.o. ook straalvliegtuigen, van een vliegdekschip kunnen wor den gelanceerd ook al ligt het schip stil. 's HERTOGENBOSCH HEEFT 60.000 INWONERS. 's-Hertogenbosch heeft Zater dag de 60.000ste inwoner (i.e. in woonster) in de burgerlijke stand opgenomen. De vader van Johanna Hendri ka Emilie Maria van Goch werd terstond na de officiële aangifte ten stadhuize ontvangen. Burge meester mr. H. J. M. Loeft wens te hem en de stad geluk met dit heugelijk gebeuren en reikte hem een (niet leeg) spaarbankboekje over. De burgemeester en diens echt genoot zijn peter en meter van de kleine Johanna. Ongeval. Gisternamiddag omstreeks zes uur werd op de rijksweg van Ter- neuzen naar Sluiskil ongeveer ter hoogte van de hofstede van de heer A. Dees aangetroffen de 16- jarige H. de Zwarte, wonende te Hoek, die vermoedelijk met zijn rijwiel op 'n langs de weg staand paaltje was gereden, tengevolge waarvan hij op de weg werd ge worpen en door voorbijgangers bewusteloos werd aangetroffen. De ter hulp geroepen genees heer constateerde bij het slacht offer een zware hersenschudding en liet hem naar het ziekenhuis alhier overbrengen. Wederom schapen doodgebeten. In de nacht van Zaterdag op Zondag werden in een weide van van verbeteringen een electro-osmo- tische grondvochtkering aange bracht, een primeur voor het ge hele land. De vereniging van varkens houders „Helpt elkander" her dacht haar 50-jarig bestaan. Pater Janssen vertrok in Jan. na een rustperiode van 6 maan den weer naar zijn missiegebied in Brazilië. Ook op medisch gebied is onze plaats vooruitgegaan door de vestiging san dokter Du Fuy. De heer P. Verbist werd be noemd tot dijkgraaf van de Stop- peldijkpolder. Tot voorzitter van de plaatse lijke afdeling van de K.A.B. werd gekozen de heer J. Lambert. Tot onderwijzeres aan de R.K.- school is benoemd mej. Rosa Borm. Tijdens een hevig onweer op 30 Augustus brandde de schuur van de landbouwer Janssen af. Valt nog te vermelden, dat men ook op sportief gebied niet stilzat. Op 12 Augustus beleefde door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. Een internationale commissie van onderzoek heeft bij de Per zische regering een eerste rap port ingediend over haar bevin dingen m.b.t. het op 22 December nabij Teheran verongelukken van een Egyptisch lijnvliegtuig, dat uit Bagdad naar de Perzische hoofdstad was vertrokken en waarbij 22 personen om het leven kwamen. In het rapport wordt gezegd dat weliswaar het perso neel van het vliegveld van Tehe ran geen blaam treft, doch dat de technische uitrusting van dit vliegveld gebreken vertoont, 47) (Nadruk verboden) Eden stond op en keek Slappe Flip aan. De ogen van de man waren, zonder bril, stekelig en wreed, zoals de bladeren van woestijnplanten. Een lang ogen blik staarde hij de jongen bru taal aan. Zou hij weten, vroeg Bob zich af, dat zijn bewegin gen aan de haven van San Francisco niet onopgemerkt ge bleven waren? Als hij het wist, waren zijn zenuwen uitstekend .Aangenaam kennis te ma ken, meneer Eden", zei hij. „Meneer Mc Collum", ant woordde de jongen ernstig. Maydorf wendde zich weer tot Madden. „Ik hoop, dat ik u niet stoor zei hij met een flauw lachje. „Ik logeer eigenlijk daarginds bij Dr. Whitcomb ik heb last van bronchitis. Het is verdui veld eenzaam hier en toen ik hoorde, dat meneer Thorn in de buurt was, kon ik de verzoeking niet weerstaan, hem op te zoe ken". „Daar ben ik blij om", zei Madden, maar zijn toon was niet oprecht. „Laat ik uw spel niet onder breken", ging Maydorf voort. Roker, zie ik. Is dit een privé spelletje, of kan iedereen mee doen?" „Doe uw jas uit en kom by ons zitten", zei Madden onwil lig. „Martin, geef meneer zijn fiches". Nu leef ik weer", zei de nieuw aangekomene opgewekt ,Rn hoe gaat het jou, beste Thom?" Thorn erkende, met zijn ge woon gemis aan warmte, dat het hem vrij goed ging en het spel werd hervat. Had Bob al tevoren voor zijn toekomst gevreesd, nu liet hij alle hoop varen. Poker spelen met Slappe Flip nu, hij was wél op reis om de wereld te zien. „Geef op, 4 kaarten", zei May dorf tussen zijn tanden. Was het tevoren een bittere, ruwe strijd geweest, nu werd het een worsteling op leven en dood. Er was nieuw talent bijgekomen meer dan talent, bepaald ge nie. Maydorf hield de kaarten dicht tegen zijn borst gedrukt; zijn gezicht was als uit steen gehouwen. Alsof hij begreep met v/ie hij te doen had, werd Mad den voorzichtig, maar vast be sloten. Deze twee vochten het uit, terwijl Thorn en de jongen achteraan kwamen, als niet- str ij denden, die in een gevecht van reuzen betrokken worden. Na korte tijd kwam Ah Kim houtblokken brengen en zo het vreemde toneel, dat zijn oog trof, hem al verbaasde, gaf hij daarvan geen enkel teken. Madden beval hem glazen te brengen en toen hij ze op de ta fel zette, merkte Bob met ge heime opwinding, dat de speur der vlak bij de lange, op hun werk berekende handen van slappe Flip kwam. Als die be ruchte Maydorf eens wist Maar Maydorfs gedachten waren volstrekt niet bij de Phillimore paarlen. „Geef op, een kaart", zei hij gebiedend. Schril klonk de telefoon door de kamer. Bobs hart stond even stil dat was hij vergeten en nu Na lang wachten zou hij ein delijk spreken met zijn vader terwijl Slappe Flip er vlak bij zat! Hij zag, dat Madden naar hem keek en stond op. „Voor mij, denk ik", zei hi zorgeloos. Hij gooide zijn kaar ten op tafel. „Ik ben toch uit". Hij ging naar de telefoon en nam de hoern op. „Hallo, hallo, vader. Bent u daar?" „Azen", riep Maydorf. „Alle maal voor mij?" Madden legde zijn kaarten neer, zonder zijn tegenpartij aan te zien en Slappe Flip haal de weer de inzet binnen. „Ja, vader, het is Bob", zei Eden. „Ik ben goed aangekomen logeer nu een paar dagen bij meneer Madden. Ik wou maar laten weten waar ik was Ja, dat is alles. Morgen bel ik u misschien weer op. Goed ge speeld? Ach, wat jammer. Adieu!" (Wordt vervolgd) zijn opvolger werd benoemd de heer L- Uitterhoeve, voorheen onderwijzer aan dezelfde scho»! In de plaats van de heer Uitter hoeve werd benoemd de heer P. Hamelink. Mej. E. Fassaert, die benoemd werd te Nijmegen, zag haar plaats ingenomen door mej. L. van Belle. Hengstdijk. Te Hengstdijk vierde het echt paar P. de KoningVan Laar zijn gouden huwelijksfeest. Zuster Koska, die al 20 jaar lang haar beste krachten geeft aan het fröbelonderwijs in oaze plaats, herdacht deze zomer haar zilveren professiefeest. De tweede wielerronde van Hengstdijk voor nieuwelingen werd ook dit jaar weer een suc ces. Ossemsse. Op 1 Maart ging de heer L. Kint, hoofd van de St. Jozef school, met pensioen. De oudere onderwijzersgarde verloor in hem één van haar verdienstelijke en populairste leden. Sinds 15 Febr 1919 gaf hij de dorpsjeugd en het gehele dorp zijn beste krachten. Hij werd opgevolgd door de heer F. Ivens, voorheen onderwijzer te Hulst. In Augustus keerde pater De Bakker behouden uit de missie van China terug. Tenslotte besloot de raad van Vogelwaarde in zijn vergadering van 20 October de weg Ossenisse- Hontenisse te doen verbeteren. Hoewel het voorlopig bij dit besluit is gebleven, zullen de ge volgen ervan zich volgend jaar wel aftekenen, zodat voor Osee- nisse een goed begin als gewaar borgd is. De tarweverkopen in het kader van de internationale tarweover- eenkomst zijn in de week per 21 December scherp gedaald, n.l. tot 247.500 mtr. ton tegen 524.000 ton in de voorafgaande week. Neder land was de grootste afnemer en kocht 75.000 ton in Canada en 20.600 ton in de Verenigde Staten. Engeland kocht 55.600 ton in Ca nada, 32.500 ton in de Ver. Sta ten en 3000 ton in Australië.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2