Bijbetaling fondspatiënten Semeenteraad van ïerneuzen Uitputting van energiebronnen bedreigt de wereld V oor 175 millioen militaire voertuigen Terry en Berry Voor zieken ver voer en tandheelkundige hulp SPORTNIEUWS RECHTSZAKEN EN „DE WITTE ELAND" l(life; Vu HEROPENING VAN EEN BRITSE BASIS IN GRAHAM LAND Da D. A. F. gaat aan da slag In een causerie over atoom-energie, die hij hield voor de vergadering van de vakgroep electrotechniek der samenwerkende bonden van leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs, te Utrecht gehouden, heeft prof. dr H. Brinkman, directeur van het natuurkun dig laboratorium te Groningen, nog eens de nadruk gelegd op de uitputting van energiebronnen, die de aarde in het algemeen en Nederland in het bijzonder gaat bedreigen. Een overzicht gevende van de z.g. conventionele energiebronnen, deed hij nog eens uitkomen, dat de wereldvoorraden aan steenkool in ieder geval over 500 jaar zullen zijn uitgeput, terwijl die in Nederland over 80 jaar verdwenen zullen zijn. De strekking van zijn verder betoog was, dat, wil len wij niet aangewezen worden op import van ener gie, Nederland zal moeten komen tot het scheppen van nieuwe energiebronnen in deze zin, dat men zal moeten trachten gebruik te maken van energie, die vrijkomt door het splijten van atoomkernen. \WT 1 Volgens de tot dusver bestaan-1 dertig dagen een verzekerde voor de regeling was de bijbetaling zich en zijn gezinsleden in totaal van ziekenfondspatiënten voor meer dan 10,00 heeft moeten attend ziekenvervoer bepaald op bijbetalen, het ziekenfonds het f 0,75 voor een enkele locale rit, bedrag boven 10,00 na overleg- fl,50 voor locaal vervoer heen en terug, ƒ2,00 voor een enkele interlocale rit en 4,00 voor in- terlocaal vervoer heen en terug. De ziekenfondsraad heeft, om dat bezuiniging op de kosten van zittend ziekenvervoer noodzake lijk is en omdat vooral ten aan zien van het locaal zittend ver voer wellicht nog een overmatig gebruik kan worden geconsta teerd, besloten de door de ver plicht-verzekerden verschuldigde bijbetaling drastisch te verhogen. Daar meermalen moeilijkheden zijn ontstaan over de interpreta tie van de begrippen locaal en interlocaal vervoer, is tevens be sloten dit onderscheid niet lan ger te handhaven. Voorts is, aangezien sedert de invoering van een bijbetalingsre-, geling voor het zittend vervoer het 'ambulancevervoer aanmer kelijk is toegenomen, bepaald dat ook voor ambulancevervoer voortaan 'n bijbetaling verschul digd zal zijn. De bijbetaling is thans bepaald op: 1,50 voor een enkele rit per huurauto, 3,00 voor vervoer heen en terug per huurauto, ƒ2,50 voor een enkele rit per ambulance-auto en 5,00 voor vervoer heen en terug per ambu- ïance-auto. Het voorschrift volgens de nu bestaande regeling, dat een mi nimum-bedrag van 0,50 per rit altijd voor rekening van de zie kenfondsen komt, is vervallen. Het is de bedoeling, dat boven staande regeling met ingang van 31 December 1951 of althans zo spoedig mogelijk daarna zal wor den ingevoerd. Verwacht mag worden, dat de algemene ziekenfondsen aan de nieuwe regeling ook voor vrijwil- hg-verzekerden toepassing zul len geven. Van kracht blijft de bestaande bepaling dat, indien in een kalen dermaand of in een periode van ging van de nodige bewijsstukken zal terugbetalen. BIJBETALING VOOR TAND HEELKUNDIGE HULP. De ziekenfondsraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een tussen het centraal overleg van ziekenfondsenorganisaties en de Nederlandse maatschappij tot be vordering der tandheelkunde ge sloten overeenkomst inzake de honorering van tandartsen, wel ke overeenkomst wijzigingen brengt zowel in het systeem als in de hoogte der honorering. Op voorstel van partijen heeft de ziekenfondsraad voorts wijzigin gen gebracht in de hoogte der bijbetalingen, door verplicht ver zekerden verschuldigd voor tand heelkundige hulp. De wijzigingen in de honore ring en in de bijbetalingen gaan in op 1 Januari 1952. Partijen zijn overeengekomen, de gewijzigde regeling van de zelfde datum af eveneens te doen gelden voor vrijwillig-verzeker- den- De regeling van de bijbetalin gen maakt evenals de bestaande regeling onderscheid tussen zgn. gesaneerde patiënten (d.z. ver zekerden, die hun gebit in orde hebben laten maken en het gere geld aan een halfjaarlijkse con trole onderwerpen) en niet-gesa- neerde patiënten. Het bestaande onderscheid in bijbetaling tussen één- en meer- vlaksvullingen vervalt. Gesaneer- den betalen voor vullingen niets. Niet-gesaneerden betalen voort aan 1,50 per vulling. Het tussen niet-gesaneerden tot 30 jaar en niet-gesaneerdten van 30 jaar en ouder tot dusverre bestaande verschil in bijbetaling voor vul lingen is vervallen. Volgens de oude regeling had den niet-gesaneerden geen recht op een zenuwbehandeling. De Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde had echter op de tandartsen een beroep gedaan om in bepaalde gevallen aan niet-gesaneerden niet meer in rekening te bren gen dan 3,50, vermeerderd met geest van dat beroep betalen voortaan niet-gesaneerden, die in één van bovenbedoelde gevallen verkeren, voor een zenuwbehan deling 4,50, vermeerderd met ƒ3,60 per vulling. Ook volgens de nieuwe regeling hebben niet- gesaneerden geen recht op een zenuwbehandeling. Gesaneerden krijgen een zenuwbehandeling geheel voor rekening van het ziekenfonds. De bijbetaling voor personen, die ten minste zes maanden ver zekerd zijn, voor een volledige prothese wordt van 55 tot 60 gul- den verhoogd en voor een boven, of onderprothese van ƒ30,00 tot ƒ32,50. De bijbetalingen voor personen, die korter dan drie maanden resp. drie maanden of langer doch korter dan 6 maan den verzekerd zijn, voor prothe sen worden dienovereenkomstig verhoogd. (Slot.) De heer Van Langevelde noemt de woningnood groot en toch wordt er weinig gebouwd. Men moet trachten zoveel mogelijk geld voor de woningbouw aan te trekken. Spr. prijst het particu liere initiatief dat in dezA ge meente ook woningen bouwt. Hij verschilt hier van mening met de heer Henry als zou dit initiatief minder goed ziin en de woning nood niet helpen oplossen. Industrievestiging. Spreker is dankbaar dat er met de vestiging van kleinindustrie een begin is gemaakt. Wat de grootindustrie betreft zou hij De wijzigingen in de regeling 'gaarne vernemen of er gegevens voor bijbetalingen van de verze kerden vormen een bezuinigings maatregel. De regelingen nopens de bijbe- bekend zijn voor de vestiging van dergelijke industrieën. Door de deze zomer gehouden excursie naar Oosterhout zegt talingen van verzekerden voor spr. tot de overtuiging te zijn ge- gedeeltelijke prothesen en voor komen, dat het noodzakelijk is, het overzetten en de reparaties wil men grootindustrie aantrek- Britse onderzoekers aan boord van het patrouilleschip bij de Falkland-eilanden, „John Bis- coe", zullen weer een basis ope nen aan de Hoopbaai, op Gra ham Land, zo heeft het Britse ministerie van Koloniën meege deeld. Twee Britse bases op dit schiereiland, waarop overigensoverheidsorder voor een meervlaksvulling. In de ongewijzigd. aanspraken worden gemaaktwelke ooit door de regering aan door Argentinië en Chili, wer- enig Nederlands bedrijf werd den 2 jaar geleden verlaten. gegeven. 2,50 voor een éénvlaks- of 3,00 van prothesen blijven voorlopig ken, er ook gezorgd moet worden voor recreatieoorden en sportvel den. Hij heeft in deze dan ook zijn vroegere zienswijze gewijzigd en is mede van deze noodzaak over tuigd. Zelfstandigheid van de gemeenten. Tenslotte waarschuwt de heer Van Langevelde voor te sterke centralisatie van de bestuursorga nen. Wij moeten trachten de zelf standigheid van de gemeenten zo veel mogelijk te behouden en in dien op dit gebied reeds terrein verloren is, met alle mogelijke middelen het verloren gegane trachten terug te winnen. Als voorbeeld brengt hij de centrale dienst voor bouw. en woningtoe zicht ter sprake. Hierna komt de voorzitter aan het woord. Spr. vindt het ophef fen van het personenvervoer per rail funest en een stap terug, te meer voor een gemeente als de onze, welke in de laatste jaren zo snel is gegroeid. Van een bevoor rechting van de Z.V.T.M. is de voorzitter niets bekend. Wel is hij ervan overtuigd, dat het verkeer per rail schromelijk is verwaar loosd. Weg door de Braakman. Spr. kan hierover nog niets de finitiefs meedelen, doch hij is van Nu het contract is afgesloten tussen het ministerie van oorlog en Van Doome's Automobiel fabriek N.V. te Eindhoven voor de levering van militaire voer tuigen tot een totaal bedrag van 175.626.900, is er als het ware een nieuwe trilling van energie door het toch al nijvere Eind hoven gegaan. Want deze millioenenorder Is niet alleen voor de Brabantse stad van betekenis, doch tevens wordt het van het grootste be lang geacht, dat een dergelijke orde binnen onze landsgrenzen kon worden geplaatst. Een woordvoerder van de directie deelde mede, dat deze de grootste is, Prof. Brinkman heeft daarna een uiteenzetting gegeven van de methode waarop de atoomener gie aan vredelievende doeleinden kan worden dienstbaar gemaakt en een beeld gegeven van wat er op dit gebied reeds is bereikt. Aan de hand van lichtbeelden heeft hij een beschrijving gege ven van verschillende vormen van kernreactoren, o.a. van de reactor te Kjeller, die gebruikt wordt bij het gezamenlijk Neder landsNoorse atoomonderzoek. Hierbij betrok prof. Brinkman ook de „kweekreactoren", die nieuwe brandstoffen kunnen scheppen tot voeding van de splij tingovens. Vooral de practische toepassing van de atoomenergie, zoals prof. Brinkman die schetste, had het oor der vergadering. Spr. deed uitkomen, dat voor de totale jaar lijkse Nederlandse electriciteits- opwekking kan worden volstaan met een hoeveelheid van pl.m. 120 kg splijtstof. Het gehele trans- port-pcobleem van de steenkool voor de electrische centrales zou door deze toepassing verdwijnen. ïnplaats van onafzienbare reek sen kolenwagens zou men slechts Garantieprijs olievlaszaad verhoogd In September heeft minister Mansholt voor olievlaszaad van de oogst 1952 een garantieprijs van ƒ65 per 100 kg vastgesteld. Nadien is echter een zodanige stijging van de wereldmarkt-prij zen voor vee en lijnzaad ingetre den, dat verdere uitbreiding van de olievlasteelt in Nederland bij de bestaande prijs niet aanneme lijk werd geacht. Daar het olie- vlas vooral voor de landbouw op zandgronden van betekenis kan zijn, heeft de minister van Land bouw besloten de garantieprijs voor 1952 met 10 per 100 kg te verhogen. de beschikking behoeven te heb ben over een jeep om de brand stof aan te voeren. Er zou geen as- en geen rook- of roetvraag- stuk meer bestaan. En toch was de prijs van zuiver uranium in 1943 slechts 45 dollar per kg. En ook thans is de prijs nog zeer laag, vergeleken met de enorme bedragen, die alleen reeds door het kolenverbruik worden ver slonden. Verdere toepassingsmogelijk heden zag prof. Brinkman in de verwarming van grote woning complexen en in de toepassing bij de scheepvaart. Daarbij deed hij uitkomen, dat in Amerika het ge bruik van een kernreactor reads verwezenlijkt wordt in een duik boot. Deze krijgt daardoor een enorme actieradius en het grote gewicht van de reactor wordt ge compenseerd, doordat geen grote hoeveelheid olie als brandstof be hoeft te worden meegevoerd. De toepassingen staan nog vol komen in de kinderschoenen want in het algemeen is men nog bezig met laboratoriumproeven. Maar de inrichtingen, waarmede nu wordt geëxperimenteerd zullen de efficiënte machinerieën van de toekomst worden. Men vergelijke de eerste primitieve stoommachi ne van weleer maar eens met de ingenieuse krachtwerktuigen van nu. Prof. Brinkman schetste het uranium als een niet-zeldzaam metaal, dat veel en veel keren meer dan zilver en kwikzilver voorkomt. Thorium komt weer 3 maal zo veelvuldig voor als ura nium en beide elementen samen zijn even veelvuldig voorkomend als lood. De zeer goed exploiteer- bare hoeveelheid is voldoende voor 1.000 jaar energievoorzie ning, de slechts klaarblijkelijk goed exploiteerbare hoeveelheden zelfs voor 10.000 jaar. In Amerika verwacht men in 1958 reeds de beschikking te heb ben over een electrisch vermogen van 15 millioen kW. Het totale Nederlandse vermogen bedraagt 300.000 kW! Naar de stellige mening van prof. Brinkman zal Nederland moeten trachten mee te doen, om dat het energievraagstuk voor Nederland schrijnend wordt. In verband met wat door Ne derland op dit gebied gepresteerd wordt, zeide prof. Brinkman, dat men deels tevreden kan zijn, maar dat er aan de andere kant reden is tot zorg, omdat men ook in regeringskringen eigenlijk nog niet voldoende doordrongen is van de noodzaken, waarvoor wij thans komen te staan, ten aan zien van de voor de industrie zo nodige energie. ZWARE STRAFFEN VOOR ITALIAANSE VOETBALLEIDERS De Italiaanse Voetbalbond heeft strenge disciplinaire maatregelen genomen tegen „Reggina" en „Foggia", twee elftallen uit de derde divisie van de competitie. „Reggina" staat zesde en „Fog gia" negende op de ranglijst. En kele personen hebben getracht, voor rekening van de beide ge noemde verenigingen, spelers van De consequenties hiervan zijn vele. Gebleken is namelijk dat ook andere landen, betrokken bij de Westerse defensie, belang stelling voor het Eindhovens project hebben. De technische mogelijkheden, die na de uitbrei ding van de fabriek, waartoe in verband met de jongste bestel ling moet worden overgegaan, ons land zal bieden als leveran cier van materieel voor de Wes terse defensie, zullen ongetwij feld ook economisch voor Neder land een gunstig effect hebben. Met de eerste afleveringen van de order zal de uiterste spoed worden betracht. Een termijn is niet vastgesteld. Thans geldt slechts het motto: „Binnen de kortst mogelijke tijd". Dit tempo be tekent, dat het oordeel dat de besprekingen in bedrijf na een half jaar zal be- de goede richting gaan. De ver- thans 1000 bedraagt, geleidelijk te verhogen tot 2500. De 1500 man, die zullen wor den aangetrokken, behoeven geenszins allen geschoolde krachten te zijn omdat juist met het oog op de komende uitbrei ding, waarmede de bedrijfslei ding reeds enige tijd geleden durfde rekerlrn, in hoofdzaak goed geschoolde arbeiders in dienst waren gesteld. Deze ken nen het bedrijf nu door en door. Zij vormen straks de kernen, waaromheen dan, ook al in ver band met de opstelling van auto matische machines, meer onge schoolde arbeiders kunnen wor den gegroepeerd. Het bestaande vloeroppervlak van het bedrijf zal aanzienlijk moeten worden vergroot. De machines, waarmede de mi- litiare voertuigen geproduceerd zullen worden, komen thans re gelmatig binnen. Reeds vóór het tot stand komen van het con tract werden door de Marchall- organisatie belangrijke bedragen verstrekt voor de aankoop van deze werktuigen. Het zal de eerste maal in on ze geschiedenis zijn, dat militaire voertuigen in eigen land ver binding zal zodanig moeten zijn, dat hier een verbinding komt tus sen Oost en West Z. VI. en niet speciaal tussen Terneuzen en Breskens. Aan de middenweg moet dan ook de voorkeur wor den gegeven. Behalve G.S. zijn bijna alle belanghebbenden voor stander van deze laatste oplos sing. Wat het rapport over de water leiding betreft deelt de voorzitter mede, dat de opdracht hiervoor is gegeven, doch dit is geen eenvou dige zaak. Vóór de eerstvolgende aandeelhoudersvergadering zal het rapport echter verschijnen en de aandeelhouders kunnen dan oordelen over het beleid, dat door de waterleidingmaatschappij is gevoerd. Het badhuis te Sluiskil is inder daad urgent, maar het moet mo gelijk zijn. Beveiliging kanaaloevcr. De ongelukken van de laatste dagen langs het kanaal zijn ver schrikkelijk. Het college is echter diligent in deze kwestie. De enige verbetering is nu het rijwielpad, dat is aangelegd tussen Sluiskil en Sas van Gent. Daartegenover wéat staat echter, dat de verkeersweg vaardige!, worden. Dat biedt voor dichter bjj het kanaal komt te u| gen. het leger natuurlijk grote voor delen. Vooral in tijden van cri ses, zowel economische als stra tegische, is het van betekenis dat men minder afhankelijk is van het buitenland. De D.A.F. ontwikkelt op het ogenblik een programma, dat er op gericht is ook alle onderdelen in ons land te maken, voorlopig met uitzondering van de motor. Strassen wenst cand daai te zijn De vooraanstaande republikein andere elftallen om te kopen met Harold Stassen heeft verklaard de bedoeling, dat „Reggina" en de candidatuur van zijn partij „Foggia" wedstrijden zouden win-voor het presidentschap der Ver- nen. i enigde Staten te wensen. De re- Voorts zijn de ploegen voor straf publikeinen Earl Warren en Ro onderaan de ranglijst geplaatst met nul punten. Twee spelers, Cantazaro en Cas- serte, die de bestuurderen van hun clubs op de hoogte hadden gesteld van de aanbiedingen, wel ke door tegenstanders waren ge daan, hebben een pluimpje ge kregen van de Italiaanse Voetbal bond voor hun houding in dit voetbalschandaal. bert Taft hebben reeds eerder verklaard zich ook candidaat. te zullen stellen. Stassen zeide zijn eigen „hu manitair en liberaal" program te hebben. Hij zou zich o.m. richten tegen „de lage moraal in Was hington", de inflatiedreiging, bin nenlandse onenigheid en „het ge vaar van het internationale com munisme". In óverleg met de politie zal ge tracht worden nabij Driekwart een hulppost in te richten. Ook de bootkwestie Terneuzen Hoedc-kenskerke heeft de aan dacht en B. W. zullen blijven aandringen op het inleggen van een grotere boot. Wat het opnemen van werkne mers in de havencommissie be treft, zegt de voorzitter dat, zo dra de belangen van deze men sen in het gedrang komen, zij ze ker worden gehoord. De bespre kingen, welke thans worden ge voerd, beperken zich tot de in richting en outillage van de ha ven. De heer De Vos acht evenals de voorzitter de uitdrukking van de heer Van Riet „de tering naar de nering zetten" en het feit dat hij in de veronderstelling is dat B. W. de begroting niet erg nuchter hebben bekeken, niet gelukkig gekozen. Wat de financiering van de wo ningbouw betreft, laakt hij de houding van de geldgevers die geen gelden willen verstrekken binnen het vastgestelde rente gamma. Hiertegenover stelt hij de door de Ned. arbeiders aan vaarde loonstop. Op een vraag van de heer Van Riet noemt de heer De Vos als aantal samenwoningen per 1 Oc tober 253. Het totale woningte kort was 326. Dit aantal stijgt nog steeds. De perspectieven voor de woningbouw zijn voor 1952 ech ter iets gunstiger. Evenals de heer Henry is de heer De Vos voorstander van de bouw van woningen door de ge meenten of door woningbouwver enigingen, daar hierdoor de minst draagkrachtigen ook voor een woning in aanmerldng kunnen komen. De heer Den Hamer geeft daar na nog een kort overzicht van ds financiële positie van de gemeen te. Het financiële beleid van de gemeente is volgens spr. ten vol le verantwoord. Ook hogere col leges zijn hiervan overtuigd. De heer Van Liere bepleit het opnemen van werknemers in de havencommissies. De heer N. F. Dieleman acht het dringend nodig dat een of meer nieuwe kranen in Terneu zen komen. Hierna gaat de raad over tot de behandeling van de begroting zelf. Deze wordt vlot en zonder veel discussies vastgesteld. De gewone dienst sluit met een totaal aan inkomsten en uitgaven van 1.700.556, terwijl de kapi- taaldienst een tekort aangeeft van 1.376.534 (Totale inkomsten ƒ7.161.803; uitgaven ƒ8.538.337) De volgende subsidies zijn goedgekeurd: Groene Kruis 1.400; Wit Gele Kruis (Terneuzen) ƒ450; Wit Gele Kruis (Sluiskil) ƒ350; R.K. Ziekenhuis Sluiskil ƒ4.000; Prot. Ziekenhuis Terneuzen 8.000 Harmonie Terneuzen ƒ750; Fan fare St. Franciscus Sluiskil ƒ350; Paolo Soprani 200; Vereniging v. Vreemdelingenverkeer 350; Jeugdzorg ƒ2.500; Oudeliedenso- ciëteit ƒ500; (Deze laatste subsi die is opgenomen in de begroting van de dienst v. maatschappelijke zorg). De heer Colsen vindt de subsi die voor het Sluiskilse ziekenhuis te gering in verhouding tot die van het ziekenhuis te Terneuzen. Bij de subsidie voor het muziek gezelschap van Sluiskil vraagt de heer Colsen een dak op de kiosk te zetten. Spr. doet een beroep op de raadsleden om dit plan goed te keuren. De voorzitter zegt dat wij deze zaak „nuchter" moeten bekijken. De heer Colsen die van zijn ver zoek een voorstel wil maken, trekt dit in op verzoek van de heer Van Liere. In de eerstvol gende vergadering zal de heer Colsen met 'n begroting komen, waarna een en ander opnieuw kan worden bekeken. Woningbouw. De voorzitter doet mededeling van het feit, dat met medewer king van de Cokesfabriek op Sluiskil een 30-tal woningen zal worden gebouwd, waarvan zes kaderwoningen en 24 arbeiders woningen. Hierover wordt nog het woord gevoerd, door de heer Van Liere die het niet juist vindt, dat de gemeente geen of weinig zeggen schap heeft bij de toewijzing van deze woningen. De voorzitter ze te dat deze woningen worden ge bouwd uit het industrie-volume en dat wij uit een oogpunt van industralisatie de industrie tege moet moeten komen. Centrale Dienst. Bij de begroting van de centra le dienst voor bouw- on woning toezicht zegt de heer Van Liere dat het hem opgevallen is, dat weer een post van 3.000 is uit getrokken voor de uitkering aan -<te\ De brave pelsjager liet Terry uit, wees hem de terugweg die de beer trouwens al wist en zei: „Maar nu in barre ernst, mijn vriend, zorg dat niemand iets van ons geheim te weten komt, want dan loopt alles nog mis". Gebukt onder het gewicht van de Wed. Raaymakers. Het me rendeel van de raadsleden was van oordeel, dat deze uitkering elk jaar zou afnemen met 500. Daar aan de thans vastgestelde uitkering niets is te veranderen, omdat deze is vastgesteld door Gedep. Staten, stelt de heer Van Liere voor een symbolische ver laging van 1. Dit voorstel wordt aangenomen. Tegen stemden de heren Colsen, Ramselaar en De Waal. Het voorgestelde subsidiebe drag van 500 aan de Oudelieden sociëteit geeft aanleiding tot eni ge discussie. Nadat een en ander door de heer De Vos is uiteenge zet, zijn allen overtuigd dat hun een taak voor de overheid is weggelegd en wordt de subsidie met algemene stemmen goedge keurd. Direct na goedkeuring van de begroting wordt ook reeds be sloten de eerste wijziging in deze begroting aan te brengen. Van de rondvraag wordt alleen gebruik gemaakt door de heer Van Riet die de aandacht van B. W. vraagt voor de te volle bus sen. Politietoezicht is hier ge wenst. Afscheid de heer Lindenbergh. Tenslotte richt de voorzitter zich in warme bewoordingen tot de heer Lindenbergh. Het heeft hem aangenaam getroffen dat meerdere sprekers waarderende woorden tot de heer Lindenbergh hebben gesproken. Als blijk van waardering overhandigt de voor zitter de heer Lindenbergh een asbak met het wapen van Ter neuzen. Hij wenst de heer Lin denbergh op zijn verdere levens weg voor hem en zijn gezin het allerbeste toe. De heer Den HameT spreekt woorden van waardering voor 't werk, dat het scheidende raads lid heeft verricht als vertegen woordiger in de aandeelhouders vergadering van de Waterleiding Mij. In zijn afscheidswoord dankt de heer Lindenbergh voor de vele waarderende woorden, die tot hem gesproken zijn. De samen werking in de raad is steeds pret tig geweest en dit heeft het werk dat hij in de loop der jaren heeft verricht, aangenaam gemaakt. Na te hebben dank betuigd voor de aangeboden herinnering, ein digt spr. met de wens, dat de ge meente Terneuzen moge groeien en bloeien tot in lengte van dagen. Hierna sluiting. AMSTERDAMS BEDRIJF BENADEELD. De 23-jarige boekhouder-kas sier T. de K uit Rotterdam werd door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een gevangenis straf van 1 jaar en zes maanden. Hij had ten nadele van de N.V. Geo Wehry en Co. te Amtserdam een bedrag van 12.000,ver duisterd. De eis was een gevangenisstraf van twee en een half jaar. FANTASERENDE VERPLEEG STER VEROORDEELD. De Rotterdamse rechtbank ver oordeelde de 31-jarige verpleeg ster Th. Chr. M. B. uit Rotter dam tot een gevangenisstraf van 1 jaar en zes maanden met af trek. Zij zou door het vertellen ran allerlei gefantaseerde verhalen oplichting hebben gepleegd. Ook zou zij een testament hebben op gesteld om enige harer verhalen kracht bij te zetten, waarvoor haar valsheid in geschrifte was ten laste gelegd. De eis luidde twee jaar en ter beschikkingstelling van de rege ring. !C(Xte> ft de elandshoorn sjokte Terry de In de verte naderde Satan en weg terug. de dwferg die op het paard had „Niemand mag iets van deze geschoten met zijn windbuks, hoorn weten, behalve Berry na tuurlijk", dacht hij. Maar wat was dat? Op het smalle woudpad hoor de hij het stampen van paar denhoeven. Hij keek op en schrok. Donderdagavond is in Bre merhaven brand uitgebroken aan boord van het .Amerikaanse 7.607 ton metende vrachtschip „San Anglelo Victory". Het me rendeel van de lading, bestaande uit katoen, hout en rubber, ging verloren. De oorzaak van de brand is onbeke*d. -Op 29 December heeft de stra- to-clipper „Morning Star" van de Pan American World Air ways, onder commando van Da niël W. Peppinger de overtocht van Boston naar Parijs volbracht in acht uur en 55 minuten en daarmee alle bestaande snel heidsrecords op deze route ge broken. Voormalige krijgsgevangenen die toestemming hebben gekre gen om in Engeland te blijven, zullen voortaan hun eigen werk kring mogen zoeken. Zij zullen echter niet werkzaam mogen ziin in industrieën, die verboden zijn voor buitenlanders. Het Belgische Korea-bataljon heeft de staatskas tot nu toe bijna 200 millioen fr. gekost. Donderdagmorgen is uit de Abdij van het Kamerijkbos een schilderij van grote waarde, voorstellende het „hoofd van Christus" van Thierry Boutens verdwenen. Tot nu toe ontbreekt „Zij mogen mij niet zien", zei i&der sP°or van de daders. Terry. Oorlogsschepen van de Ame- Behendig als een kat klauter- rikaanse Zesde vloot zullen van de hij in een boom. negen tot vijftien Januari een „Hier zit ik veilig", dacht hij, bezoek brengen aan acht Spaan- .niemand ziet mij, maar ik kan se havens, waaronder Barcelona mijn ogen de kost geven". en Malaga. Volgens de gemeente-autori teiten hebben in 1951 ongeveer 61.000 Oostberlijners om politiek asyl in West-Berlijn verzocht, van wie 1.300 politiemannen. Slechts 16.350 werden als politie ke vluchtelingen aanvaard. De meeste anderen verblijven thans illigaal in West-Berlijn. Naar Vrijdag is gemeld zfjn in begin December in Antwerpen van de Poolse schepen „Hugo Kollontaj" en „Kolobrzeg" tien Poolse zeelieden gedeserteerd. De kapiteins van beide schepen heb ben bij de Antwerpse politie, die tot op heden slechts één Pool hebben kunnen aanhouden, een klacht ingediend. De aangehou den Poolse zeeman heeft om asyl gevraagd. In het centrum van Londen is door breuk van een hoogspan ningskabel ondergronds een ont ploffing ontstaan, waardoor gas buizen zijn gebroken en ontsnap pend gas een serie ontploffingen veroorzaakte. Enige personen werden gewond, een school en verscheidene huizen moesten door de bewoners worden ver laten. STEENBE WE R K E RA BEDRIJF NAAR ETTEN. In het komende jaar zal in het dorp Etten een steenbewerkers- bedrijf worden gevestigd. Deze fabriek zal aan 30 arbeiders werk verschaffen. Etten-Leur is de centrum-gemeente van het in werkgelegenheidsopzicht „nood- gf bied" West-Brabant.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 3