Verhoogd risico Vreemde vliegtuigen boven Nederland Voor de Zondag Binnenlands Nieuws iticic Poging tot overval op kazerne te Priok STORM OP KOMST Vragen aan de Minister Het besluit van de Nederlandse regering om vreemde oorlogsvliegtuigen boven ons grondgebied toe te laten heeft wel enige indruk gemaakt. Aller eerst ging men in parlementaire kringen na, of het wel juist is, dat dergelijke verstrekkende beslissingen zonder overleg met de volksvertegenwoordiging kunnen worden genomen en omdat dit natuurlijk mo gelijk is, heeft men er meteen de vraag aan verbon den, of het gewenst is, dat men het parlement buiten deze kwesties houdt. Russische atoom deskundige gevlucht? TERNEUZEN INDONESIË AXEL HOEK. MIDDELBURG. RETRANCHEMENT. Voorzichtig met bestrijdings middelen SLUISKIL. STOPPELDIJK. ZAAMSLAG. Met deze lichte geïrriteerd heid verandert het echter niets aan de zaak en voortaan zullen legervliegtuigen van Amerika en Canada, van Engeland, Frank rijk en de Benelux-partners vrij over ons land mogen vliegen. Wel zijn er enkele beperkende bepalingen getroffen, doch in feite kan men zeggen, dat men een eindweegs gevorderd is met de éénwording van de Europese lucht. Wat dit aangaat verkeren wij in een merkwaardige situatie. Tijdens de recente Kamerdebat ten is duidelijk naar voren geko men bij monde van de vertegen woordigers van vrijwel alle poli tieke partijen, dat men het niet eens is met de tè Amerikaans gerichte politiek van minister Stikker, waarbij de unificatie van West-Europa op de achter grond dreigt te geraken. Oud-minister Gerbrandy heeft de regering zelfs aangeraden wat meer haar koers op Frank rijk uit te zetten, aangezien de Fransen tot aan deze dag getoond hebben karakter en onafhanke lijkheid in hun buitenlands be lied te behouden. Aan minister Stikker is met dat al verzocht wat meer Euro pees te denken en te doen en wat minder Amerikaans. De moei lijkheid voor hem zal evenwel zijn het militaire van het politie ke te scheiden, want beide be grippen zijn thans zozeer ver strengeld, dat een minister van Buitenlandse Zaken tegenwoor dig minstens de helft van zijn hersencapaciteit heeft gevuld met zuiver militaire zaken en dan is het heel lastig niet Ameri kaans te praten. Het allergroo- ste deel van ons materiaal moet door Amerika geleverd worden en onze gehele militaire appara tuur is Amerikaans ingesteld. Is het dan nog mogelijk daar bij Europees te denken? Wij geloven van wel en de rea listische Churchill heeft dezer dagen getoond, dat hij een eervol vergelijk met Amerika wel dege lijk kan worden nagestreefd. In het kort komt zijn visie op het volgende neer: Wij hebben ons bereid verklaard om de meest vooruitgeschoven stelling te worden van het Amerikaanse atoomwapen; daarvoor hebben wfj op ons grondgebied bases in land in hoge mate aan de ver- gericht en daarmee tevens ons denking van agressie en aan de toom van Rusland blootgesteld. Redelijkerwijze mogen en moeten wij daarvoor Amerikaans begrip en vooral Amerikaanse steun verlangen. Dit is het standpunt van de zakelijke politicus of van de politieke zakenman, zoals men wil en wij menen, dat Ne derland gerust eenzelfde houding tegenover Amerika kan inne men. Weliswaar hebben wij (nog) geen bases voor atoom-dragende vliegtuigen in ons land ingericht, doch het krachtige Amerikaanse luchtwapen mag thans gebruik maken van ons land en van onze lucht. Wel moet daags tevoren een vlucht boven Nederland wor den aangevraagd, doch men be grijpt, dat dit niet meer dan een formaliteit is. Evenmin mogen bevriende vliegtuigen iets an ders dan de normale boordwa- penen meenenmen, dus geen bommen, geen lichtspoormunitie, zelfs geen camera's om enkele artikelen te noemen, doch dat is ook niet nodig en tenslotte moe ten wij zolang mogelijk ons zelf respect behouden, al is het hier ook slechts in papieren zaken. Neen, veel kan men er over :eggen, doch van de oude, vóór- -orlogse neutraliteitspolitiek van ins land is niet veel tastbaars neer te bespeuren. Ons land is iok te klein geworden voor een '.ergelijk weelde-artikel, doch •alfs dan nog kunnen wij Chur- hills voorbeeld ter harte nemen. Uit militair strategisch oog punt is Nederland van groot be- ang voor Amerika; wij hebben litstekende havens, een goed on- lerhouden en dicht net van we ren en spoorlijnen en wij bezit- en een reeks van kleine doch roed geoutileerde vliegvelden. Voor de tactische luchtmacht van de Westelijke geallieerd! n vormen wij een uitnemende ba sis; wij hebben ons bereid ver klaard deze ook in bruikleen af te staan aan de Amerikanen, doch dit maakt ons voor een eventuele aanvaller uit het Oos ten ook een object van primaire oorlogswaarde. Ons risico is verhoogd en wij menen, dat daarvoor een vergoe ding gevraagd kan worden. Het is een normale zakelijke opvat ting om voor groter risico ook een hogere dekking te verlan gen. Churchill doet het ook; waarom wij niet? Wij hebben immers zo heel veel nodig uit de onuitputtelijke Amerikaanse industriebronnen. Al was het alleen maar krantenpapier, op dat deze regelen gedrukt kunnen worden wakkeren Het is evenwel te ver wachten, dat de zwaarste stor men ten Z. van ons land over België en Noord Frankrijk naar het Dosten zullen trekken, zo verneemt het A.NP. van het K.N.M.I. Het onstuimige weer van de laatste dagen bereikte gisteren middag in het zeegebied ten Z. W. van Ierland een nieuw hoog tepunt. Nadat een diepe de pressie boven Ierland en Enge land reeds zware stormen had veroorzaakt, verscheen ten W. van Ierland een nieuwe en eveneens zeer actieve depressie. Uit de waarnemingen van sche- jje gemeenteraad van Steen pen, die zich ten Z. van de de- bergen heeft besloten 10 ha grond pressiekern bevonden, bleek dat njt particulier bezit te onteigenen hier om 1 uur 's middags reeds tPn behoeve van de fabriek van gemiddelde windsnelheden van ongeveer 100 km per uur voor- MEIVYE SUIKERRAFFINADERIJ TE STEENBERGEN. ten behoeve van de fabriek van de Centrale Suikermaatschappij aldaar. De fabriek heeft deze aan kwamen. Om vier uur bereikte dit stormveld de Zuidwestpunt van Engeland, vergezeld van windstoten van meer dan 150 km per uur. Aangezien dit stormveld zich snel naar het O. uitbreidt, zullen ook bij ons de v/inden tc-t stormkracht aan- ibeiders woiden verbonden. Wfj weten, dat zo ons aardse huis dezes tabernakels ge broken wordt, wij een ge bouw van God hebben, eeuwig in de hemelen. 2 Cor. 5 1. Het wegstervende jaar brengt de ziel, die iets dieper leeft dan aan de oppervlakte, onwillekeu rig in een weemoedstemming. Meer dan anders worden de ge dachten bepaald bij de verganke lijkheid van al het aardse. De herinnering aan diegenen, die van ons zijn heengegaan en ledige zijn terreinen grenzende bouw- plaatsen achterlieten, bepaalt grond dringend nodig om er een ons bij deze zekerheid; de mens nieuwe raffinaderij, een pulpdro- 1 gaat naar zijn eeuwig huis. gerij en een nieuw bezinkings- puttensysrerm te kunnen bou- Welgelukzalig mag men dan jhen noemen, wier blik zich op- wen. Na deze uitbreidingen zul- |Waarts heeft leren heffen en die len aan de fabriek 250 nieuwe ar- het licht gezien hebben dat nooit 1 zal ondergaan. Zij weten het dan, Vrijdag hebben geallieerde functionarissen in Berlijn ver klaard niets te weten van de Sowjetrussische geoloog en des kundige op het gebied der atoom energie, Astatsjof, die volgens berichten op 1 December uit Oost Duitsland naar het Westen ge vlucht zou zijn. A.F.P. meldt uit Londen, dat er volgens het Britse blad „Daily Express" meent, verband bestaat tussen het recente korte bezoek van vier Amerikaanse atoomdes kundigen aan West Duitsland en het verdwijnen van Astratsjof. Het blad meldt voorts, dat vol gens de Duitse tolk, die met Astratsjof heeft gewerkt, „ieder een in het uraniumgebied, waar van Astratsjof de leiding had, er van overtuigd is, dat hij naar het Westen is gevlucht". POGING TOT INBRAAK. Voor de tweede maal binnen corte tijd is ingebroken in de 3. K.-kerk aan de Schenkkade ,e Den Haag. De eerste maal wisten de da ders (met lege handen) te ont komen. Donderdagavond wer den zij op heterdaad betrapt. Het waren 2 Rotterdammers, de 32-jarige musicus A. H. en de 31-jarige metaalbewerker G. V. Zij hadden zich via een kelder raam toegang tot de kerk we ten te verschaffen. Toen zij uit de kelder kwamen, werden zij gegrepen. BRAND TE LEERDAM. Omstreeks kwart over elf Vrij dagmorgen is in een schoenma kerij te Leerdam brand uitge broken. Het vuur greep met grote snelheid om zich heen. De brandweer was spoedig ter plaatse. De bewoners van belen dende percelen ontruimden hun huizen. De brand bleek in een naast de schoenmakerij gelegen pak huis te zijn ontstaan. In dat pakhuis waren balen kapok op geslagen, enige bakfietsen en auto's. De brand werd op een bovenverdieping geconstateerd. De brandweer slaagde er in het vuur snel te bedwingen, zo dat de aangrenzende percelen na enige tijd geen gevaar meer liepen. Dank zij de gunstige windrichting kon de brand zich niet uitbreiden. De oorzaak van de brand is niet bekend. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Twee doden. Onder Hedel is gisteravond 'n personenauto met grote snelheid op een stilstaande vrachtauto gereden. Hierbij werden twee in zittenden van de personenauto gedood. De slachtoffers van het onge luk dat gebeurde tussen Hedel en Zaltbommel zijn de heer J. C. de Vries (55 jaar) te Geldrop, lid van de raad van bestuur van de Philips Gloeilampenfabriek N. V., en diens echtgenote. Beiden werden bij de botsing door de voorruit gedrukt en op slag gedood. De heer De Vries kwam in 1922 in dienst van Philips op de afde ling financiën. In 1937 kreeg hij de leiding van de afdeling finan ciën en boekhouding, in 1939 werd hij onder-directeur en in 1946 lid van de raad van bestuur u;i j«s ja, weten het met de zekerheid van Koningskinderen, dat daai omhoog het eeuwige Vaderland en het heerlijk Tehuis is waar ook hun ziel met heerlijkheid wordt bekleed. Als 't aardse licht wordt uitge doofd, en het lichaam der zonde wordt te niet gedaan, dan wachl ons een verheerlijkt lichaam. Een eeuwige woning voor onze geest, waarvan wij de heerlijkheid hier niet kunnen indenken. Laten wij dan niet zuchten als wij hier in en door onze aardse tabernakel hebben te lijden. La ten wij niet klagen over onze ver moeidheid. Daar ginds worden alle tranen gedroogd. Daar wordt het kruis van de schouders ge nomen. O daarheen, daarheen Waar puinen zijn noch graven. Dorst hier het hart naar Gods [gerechtigheên, 't Zal daar zich eeuwig laven. O daar, daarheen! (Uit: Nieuw Bijbels Dagboekje.) Begraafplaats tinnen vazen en koperen bloemschalen te heb ben gestolen. Zij verkochten het gestolene aan een opkoper. De opbrengst was bestemd voor het vereffenen van een drank schuld. DIEFSTAL VAN VERWARMINGSBUIZEN. Een arbeider op een bouwwerk te Den Haag -bemerkte Vrijdag, dat iemand verwarmingsbuizen op een bakfiets laadde en er mee weg reed. De politie werd gewaarschuwd met het gevolg, dat de man, de 36-jarige lompenkoopman P. Z., door de politie werd aangehou den. Hij bekende de diefstal en verklaarde verder nog, dat hij 14 dagen geleden op hetzelfde bouwwerk van een Amsterdam se arbeider 400 kg verwarmings buizen voor 10 had gekocht. De werkelijke waarde was 600. De Amsterdammer ligt op het ogenblik in een ziekenhuis. Frans de Pauw met pensioen. Als op Maandag 31 December om 12 uur de boot van Hoede- kenskerke de haven van Terneu- zen binnenkomt, zal Frans de Pauw, de populaire besteller- pontonknecht, na een diensttijd van 44 jaar voor de laatste maal gereed staan om de tros aan te nemen en de boot te meren Het betekent voor Frans het sluitstuk van 44 jaar onafgebro ken dienst, de enkele dagen dat hij door een splinter onder zijn nagel of een abcès in zijn rech terarm niet kon werken, buiten beschouwing gelaten. Op 20-jarige leeftijd kwam hij als jonge man in dienst van de provincie. Dat was nog in de tijd van de oude „raderkasten". In die 44 jaar is er veel ver- kelijke tractaties dankte de heer Cambier voor de hem betoonde hulde. Op het plein voor de kazerne werd de scheidende commandant temidden van de overige corpsle den vereeuwigd, welke foto in z'n nieuwe home, dat hij zal betrek ken, zeker een ereplaats zal vin den. De heer Cambier verlaat het corps, dat hij zo lange tijd heeft gediend. Het betekent voor hem echter geen rust op de oude dag. Met de vitaliteit, waarover hij on danks zijn „pensioengerechtigde" nog beschikt, zou hem dit heel moeilijk vallen. De heer Cambier zal van Terneuzen naar Arnhem vertrekken, waar hij een admini stratieve betrekking heeft aan vaard. Dik Dik Trom op de planken. Trom, waarvan vader anderd. Het „schapekot" en de Trom zei: „Het is een bijzonder „Van Kouterse diek" verdwenen kind, dat is-ie", kwam gistermid- evenals de „gerijtjes van Donze" dag voor een uitverkocht Con- HAAGSE POLITIE TREEDT OP TEGEN GOKLUSTIGEN. De politie te Den Haag heeft in de vorige nacht weer eens onderdak verleend aan goklus tigen. Ditmaal waren het er 14, 7 mannen en 7 vrouwen. Zij werden aangetroffen bij bacca-| en de „omnibus". Het goederenvervoer bracht al tijd veel drukte voor Frans mee. De handkar, waarmee hij en zijn maats de goederen door Ter- neuzen distribueerde, werd een vrachtauto op harde banden. Wij herinneren ons nog het wachtlokaal in het oude gebouw, waar een grote kachel brandde en de wachtende reizigers op vaste banken langs de muur de wachtzaal voldampten, waar zee lieden op hun monsterzakken in slaap soesden en moeders met een fopspeen haar kroost tracht ten te sussen en waar de aan komende jeugd krijgertje speelde rond de grote tafel. In het klein? kantoortje zetel de de in onze ogen gewichtigste man van de provinciale stoom- bootdienst. de agent, in lang ver vlogen dagen tot „commissaris" gebombardeerd, misschien omdat dit deftiger klonkDat was de man met de zilveren banden om de pet en hij liet de boot ver trekken. Frans diende onder 3 Commis sarissen der Koningin en 3 directe chefs-agenten. Vaak ging Frans met de mist- certgebouw voor het voetlicht. Het vriendje uit de bekende boeken veroverde de harten van de Temeuzense jeugd om zijn echte kwajongensstreken. De kin deren leefden intens mee in het spel, waarbij ze uiteraard de zijde van Dik en zijn vriendje kozen in zijn verwikkelingen met de veldwachter enz. De medespelenden, die verschil lende dubbelrollen vertolkten, ga ven verdienstelijk spel te zien. Vooral het laatste bedrijf, waarin veldwachter Flipsen ertussen wordt genomen in de zaak van de dorpsbarbier, viel zeer in de smaak. Adri Berens gaf een kos telijke kwajongensachtige vertol king van Dik Trom, terwijl de overige medespelenden het hunne bijdroegen tot het welslagen van deze opvoering. rat-spel in een perceel aan de hoorn bij nacht en ontij naar de Sweelinekstraat, waar de politie pier, als er een dikke mist over om 11 uur een inval deed. VANDALISME. De Bussumse politie arresteer de de 18-jarige Hilversumse S5L ?haSeurCW21^ee er van worden verdacht van graven op de R. K. en Algemene de Schelde hing. Dan hielp hij de Op dit adres was enige maan- boot een handje bij het binnen- den geleden een speelclub ge vestigd. Bij de spelers, die thans werden aangetroffen, bevonden zich echter geen bestuursleden van deze speelclub, zodat de po litie de mogelijkheid niet uitge sloten acht, dat het hier een „onderonsje" betrof. Het spel materiaal is in beslag genomen. IN ZANDVOORT. ten raadhuize te FLATBOUW Gisteren is Zandvoort een persconferentie gehouden door de bouwers van een flatbouwproject, gelegen in het noordelijk deel van de bad plaats. Op deze conferentie is medegedeeld dat de onderhande lingen met het gemeentebestuur nog gaande zijn en voornamelijk handelen over juridische moei lijkheden. De bouwers verwach ten, dat deze moeilijkheden eind Januari 1952 zullen zijn opgelost en dat dan begonnen kan worden met de bouw van een blok van 36 flatwoningen en 12 garages waarmede een bedrag zal zijn ge moeid van ongeveer 1.000.000. Het gehele complex zal onge veer ƒ20.000.000 kosten. Zonder tegenslag hopen de bouwers het eerste blok midden zomer 1952 Een bende, voor het meren deel bestaande uit bewapende personen, heeft Vrijdagavond 'n poging gedaan tot een overval) op de kazerne van de mobiele brigade te Tandjong Priok. In verband met de daarop vol gende veiligheidsactie werd Priok van het verkeer afgeslo ten. De bezoekers van de jacht club in de haven kregen de me dedeling, dat zij het gebouw niet konden verlaten. Van de zijde van het haven commando vernam Aneta, dat de aanvallers waarschijnlijk bendeleden waren, die bij zui veringsacties in West-Java naar de kust waren gedreven. Ver moed wordt, dat zij in de omge ving van Priok met een prauw aan land gingen. Omstreeks ne gen uur ontdekte een lid van de mobiele brigade, dat zich drie indringers reeds binnen de om rastering bevonden. Direct daar op werd dit lid beschoten. Hij beantwoordde het vuur, waarop gedurende drie kwartier vuur werd gewisseld tussen de bende en de leden van de kazerne. In de loop van de avond werd een bendelid gevangen genomen, die een rode broek bleek te dragen. De actie duurt nog voort. SMOKKELAUTO MET KOFFIE IN LANDBOUWSCHUUR. In de schuur van de landbou wer H. te Venlo nabij de Duitse grens heeft de Keulse politie een auto gevonden met 1000 kg kof fie. Bij onderzoek bleek, dat de auto van een vals nummer was voorzien en vermoedelijk uit Bel gië afkomstig was. Klaarblijke lijk was het wachten op een gunstig tijdstip voor transport naar Duitsland. Auto en lading zijn in beslag genomen. Het on derzoek in deze affaire duurt nog voort. ANTI-TANKMIJNEN LANGS DE WEG. Bij werkzaamheden aan een weg te Siebengewald stiet de landbouwer G. H. op een nog ge heel intact zijnde anti-tankmijn. Deskundigen hebben het gevaar lijke projectiel gedemonteerd. Volgens de beschikbare ge gevens moeten er in de nabijheid van de vindplaats te Siebenge wald nog meer anti-tankmijnen liggen. Hiernaar zal een onder zoek worden ingesteld. komen. Nu breekt voor hem na 44 jaar dienst een welverdiende rusttijd aan. We wensen Frans een prettige levensavond en we denken dat hij zijn schreden nog wel eens zal richten naar de omgeving die hem zo eigen was. En stellig zal Frans, als hij dan op de ponton loopt, bij de aan komst van de boot nog wel eens een lijntje aannemen van de dienstdoende matroos Afscheidsreceptie adjudant Cambier. Gisteren was het voor de adju dant-onderofficier I. Cambier, bri gade-commandant der Kon. Mare chaussee te Terneuzen, een be langrijke dag. Hij recipieerde ter gelegenheid van zijn afscheid van het corps, dat hij 36 jaren trouw heeft gediend, in Hotel „Ambas sadeur." Vele corpsleden in het keurige blauwe tenue, waarop bij velen diverse eretekenen prijkten, wa ren hierbij tegenwoordig. De scheidende functionaris werd o.m. toegesproken door de tegen woordige en voormalige districts commandanten, kapitein W. H. van Haersma Buma en majoor H. H. W. van Vuuren. Ze prezen de heer Cambier om zijn staat van dienst en nauwgezette plichts betrachting. In het bijzonder bleek zijn activiteit, toen hij, na de be vrijding in Nederland terugge keerd, direct contacten legde en zodoende de herorganisatie van het corps een feit werd. Woorden van dezelfde strekking werden gesproken door de adju dant-onderofficier A. Pauwels, als oudste brigade-commandant van het district, de opperwachtmees ter K. Luitwieler en de adjudant J. H. Joziasse, als voorzitter van de Marechaussee-vereniging. De adjudant-onderofficier Chr. Overbeke, als lid van de jubileum commissie, die deze dag voor de heer Cambier tot een onvergete lijke heeft gemaakt, sprak even eens woorden van warme hulde. Mevr. Cambier deelde in de haar echtgenoot betoonde sympathie door een bloemenhulde. Vele geschenken werden aange boden en zullen de vertrekkende commandant een blijvende her innering geven aan de tijd, in Zeeuws Vlaanderen in dienst van het corps doorgebracht. Na de toespraken en de gebrui- Duivententoonstelling E.M.M. Gisteren werd in de voormalige bewaarschool in de Zandstraat de duivententoonstelling geopend, ingericht door de duivenvereni- ging E.M.M., aangesloten bij de Zuid-Nederlandse bond van Zater dagvliegers. Tevens was aan deze tentoon stelling een verloting verbonden, waarbij fraaie prijzen te winnen waren, terwijl de bezoekers naar hartelust konden meedingen naar prijzen door het deelnemen aan kansspelen. Bij een rondgang langs de dui- venstands knipperden de geveder de vrienden en vriendinnen ons toe onbewust voor de waardering, die hun door de keurmeesters was toegekend, van welke waardering de zichtbare bewijzen aan de hand van een puntenwaardering was af te lezen. We lazen termen als „Opgezet te amandels", „Slap van staart" enz., waaruit wel de nauwkeurig heid blijkt, waarmede de keuring geschiedt. Een 250-tal duiven was tentoongesteld. De eerste 5 prijzen werden als volgt toegekend: Oude doffers (per viertal): 1. P. Pladdet, Hoek; 2. J. Willem- sen; 3 en 4. J. Wisse; 5. K. van Drongelen, Sluiskil. Oude duivinnen (per viertal): 1. J. Louwers, Axel; 2. C. v. d. Bulck3. C. de Kraker; 4. M. 't Gilde; 5. J. Haak, Hoek. Jonge doffers (per viertal): 1. J. Kaijser, Driewegen; 2. W. v. d. Linde; 3. F. v. d. Veen; 4 en 5. Jac. Wisse. Jonge duivinnen (per viertal) 1. J. KosterDeij, Axel; 2. W. v. d. Linde; 3. C. v. d. Bulck; 4. C. v. d.Hooft; 5.J. de Visser, Axel. (Waar geen woonplaats is ver meld, wonen de prijswinnaars te Terneuzen.) Reeds op de openingsavond was er voor deze tentoonstelling veel belangstelling. Heden, de laatste dag, verwacht men veel bezoek, ook van buiten Terneuzen, daar uit de omliggende plaatsen veel duiven zijn ingezonden. Treffende uitvaart. Vrijdagmiddag zijn op de alge mene begraafplaats ter aarde besteld de stoffelijke overschot ten der j.L Maandag nabij Gent jammerlijk om het leven geko men Axelse ingezetenen Jan Heijnsdijk en D. C. Schieman. Enige honderden belangstellen den volgden de lijkstoeten, voor zover zij zich niet reeds op de dodenakker hadden opgesteld. De plaatselijke predikanten Ds Pen- nings en Ds Kuiper voerden bij de geopende groeven het woord en wezen op de vergankelijkheid van alle aardse menselijk be staan en de ongewisheid van het leven. Naar des predikers woord werd ook de aandacht gevestigd op de ijdelheid van het mensen leven en de zin, die dit slechts verkrijgen kan door het geloof in God. Met een aangrijpende be lijdenis werd deze droevige mid dag tussen Kerstmis en Oudejaar op het Axelse kerkhof besloten en verlieten de belangstellenden diep onder de indruk de doden akker. 50-Jarig huwelijksfeest. Donderdag was het feest in „Avondrust" te Hoek. Aanleiding hiertoe was het feit, dat het echt paar VinkVerdoes hun 50-jarig huwelijksfeest vierde. De muziekvereniging „E. N. Z. K." was 't avonds uitgenodigd om het feest luister bij te zetten. Na het spelen van Gezang 180 wenste de voorzitter het echtpaar hartelijk geluk met deze blijde dag en hij sprak de hoop uit, dat beiden nog lang de rust in „Avondrust" mogen genieten. De heer Vink beantwoordde deze toespraak met enige harte lijke woorden en- dankte ook „E. N. Z. K." Na het „Lang zullen ze leven" speelde het corps Gezang 174, dat door allen werd meegezongen. Na het spelen van het Wilhelmus werden allen in de zaal bij de feestvierenden ontboden, waar men een poosje gezellig met een kop koffie bijeen bleef. Ds. Ten Haaft dankte de mu ziekvereniging voor haar mede werking aan deze feestawond in „Avondrust". De oudste zoon van het echt paar dankte tot besluit namens ouders en familieleden het corps hartelijk voor de onvergetelijke ogenblikken, welke het had ge schonken. GENEESKUNDIGE VERKLA RING AAN KIEZERS. Het lid der Tweede Kamer «Ie heer Beernink (C.H.) heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken de volgende vragen ge steld; 1. Kan de minister mededelen, of het overleg van de regering met de Koninklijke Nederland se Maatschappij tot bevordering der geneeskunst betreffende het door medici afgeven van ge neeskundige verklaringen aan kiezers, die op grond van hun lichamelijke toestand bij vol macht willen stemmen, reeds beëindigd is? 2. Kan de minister, indien vraag 1 bevestigend wordt be antwoord, mededelen, tot welk resultaat dat overleg heeft ge leid? 75 Jaar rijkskweekschool Te Middelburg werd gisteren het 75-jarig bestaan van de rijkskweekschool gevierd. Hier toe waren bijna 500 oud-leerlin gen naar Middelburg gekomen. Het feestprogramma begon met een officiële ontvangst van de reünisten in de Burgerzaal van het stadhuis, waar zij werden toegesproken door de burge meester, mr. dr. N. Bolkestein. De feestvergadering werd bijge woond door dr. J. B. Wesseling als vertegenwoordiger van de minister van O., K. en W.; de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en de gedeputeerde de heer A. Schout. De directeur der school, de heer De Jonge, wierp een terugblik op 75 jaar kweek schoolleven en op zijn verzoek verden met een minuut stilte de overledenen geëerd. De feestrede werd uitgespro ken door de heer P. Tazelaar. Voorts werd het woord gevoerd door de Commissaris der Konin gin, die Zeeland wilde felicite ren met het bezit van deze school en door dr. Wesseling, die de gelukwensen overbracht van de minister van Onderwijs en die zich prijzend uitliet over de kwaliteit van de Middelburg se kweekschool. Hij deelde te vens mede, dat eind December kan worden begonnen met de modernisering van het gymna stieklokaal, waarvoor een som van 18.000 is uitgetrokken. Aan de feestviering is een tentoonstelling over de onder wijsvernieuwing verbonden, wel ke door de leerlingen in het schoolgebouw is ingericht. De viering werd 's avonds besloten met een gezamenlijk diner. Uitvoering o. 1. s. Na de goedgeslaagde ouder avond gaven de leerlingen van de openbare school voor andere be langstellenden nogmaals een uit voering. De aanwezigen stelden het programma van toneel, decla matie, muziek en zang zeer op prijs. De villa in het groen. De witte villa bij het vliegveld te Knokke, die vroeger eigendom was van ex-koning Leopold, heeft een andere bestemming gekre gen. Het gebouw wordt inge richt tot tearoom. In de om geving komt een vogelpark. Om dit te bereiken, zullen de reeds bestaande betonwegen bij het „vliegplein" voor het verkeer worden opengesteld. Als waarschuwing tegen het onverantwoordelijk gebruik van bestrijdingsmiddelen in het landbouwbedrijf zal dr. K. Hart- suyker van de plantenziekten- kundige dienst in een radiocau serie, welke wordt uitgezonden op Maandag 7 Januari 1952 van 19.4520.00 uur over Hilver sum H, wijzen op de noodzake lijkheid de uiterste voorzichtig heid met bestrijdingsmiddelen te betrachten. De uitzending is voorbereid in samenwerking met de afdeling voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening. Kerstviering. Deze week hield ook de Zon dagsschool haar gebruikelijke Kerstviering. De Ned. Hervorm de Kerk liep tegen 3 uur stamp vol met kinderen en ouders om dit mooie gebeuren te volgen. Een grote verlichte kerstboom verhoogde het feest. Na de begroeting volgden ge wisselde psalmgezangen tussen leider en kinderen, waarna Ds. Starrenburg het Kerstgebeuren verhaalde naar de tekst van Lucas 2 120. Met volle aan dacht werd dit mooie verhaal ge volgd. Na de zang van jongens en meisjes volgde een tractatie voor de kleintjes. Een vrije kerstvertelling werd verhaald door mej. De Ruijter. Met een mooi boek en snoep werden de kinderhandjes gevuld. Aan een zestal kinderen die de Zondagsschool gingen verlaten, werd ofwel een psalm-boekje of bijbel uitgereikt in de hoop dat zij dit nog menigmaal zullen ge bruiken. Na „Stille Nacht, Heilige Nacht" volgde het dankgebed. Een „Ere zij God in de hoge" bracht het slot van deze geslaag de Kerstviering. Niet alleen de aanwezigen hebben dit mooi ge vonden, ook aan onze zieken is gedacht. Met schaaltjes, vol be laden met fruit, trokken de kin deren naar het ziekenhuis, om daar de zieken te verrassen. Dat dit op prijs werd gesteld, behoeft geen betoog. Prijska&rting. Ieder jaar heerst er aan de overkant een gezellige drukte. Traditiegetrouw organiseert men in het café van de wed. Tacq een grote Kerstprijskaarting. Zo wa ren ook dit jaar weer talrijke liefhebbers er heen getrokken, om een stevig kaartje te leggen. De uitslag was als volgt: 1. Fr. LafortA. Dubbeldam; 2. L. BosschaertC. Dekker; 3. E. Sandrini—Fr. Sijs; 4. Th. van LaereK. Wisse. Er waren 36 deelnemers. Ucstikof trad op. Op uitnodiging van de voetbal vereniging gaf de bekende tele- paath Lestikof in het vereni gingsgebouw een voorstelling. De zaal was goed bezet en het pu bliek toonde zich enthousiast over het gebodene. Gevonden voorwerpen. De Postcommandant van de Rijkspolitie alhier maakt bekend, dat omtrent onderstaande gevon den voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen bij de daarachter vermelde adressen. Een rijksdaalder, Hamelink. Val C 56.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2