BINNENLANDS NIEUWS Wat brengt de Radio? Uil de 8r©wïi«c»« DOLPHIN SHAG Vermiste sieraden in speldenkussen gevonden ZWITSALETTEN De Chinese papegaai instituut cuppen geurs. TERNEUZEN MIDDELBURG. SAS VAN GENT. NEDERLAND ERKENT LYBIE NEDEiRLANDSE ARBEIDERS WERKEN IN DUITSE SPINNERIJ AXEL ZAAMSLAG, I S Hu nog beter nog geuriger dan voorheen! PERZISCHE OPPOSITIE WIL MOSSADEQS REGERING AANKLAGEN BRESKENS BRUINISSE. Haringteelt bijna geëindigd AGENDA: NIEUWE AMERIKAANSE AMBASSADEUR TE MOSKOU Aan het Instituut Cuppen Geurs te Eindhoven behaalden voor de begincursus knippen en »aaien een diploma de dames C. Dieleman en F. de Regt te Axel, A de Fouw, A. Jansen en J. piatteeuw te Hoek en L. Riemens te Terneuzen. Kerstfeest Zondagsschool „Emmanuel". Op Tweede Kerstdag werd in ée fraai versierde zaal van „Pro Rege" met leerlingen, 'schipperskinderen, ouders en be langstellenden het Kerstfeest gevierd. Toen de voorzitter, de heer B. N. van Dijke, de samen komst met lofzang van Zacha- rias en gebed opende, was de zaal tot in alle hoeken gevuld. Met grote aandacht werd ge luisterd naar de Kerstgeschie- nis en Kerstverhalen, door de onderwijzers verteld Schoon was het toen een negen-tal leerlingen met bran dende kaarsjes met zang en de clamatie de aandacht bepaalden ba de geboren Heiland, waarna de gehele zaal bij het slot hiervan kon meezingen: Daar is uit 's werelds duist're [wolken Een licht der lichten [opgegaan Met liet zingen van de Avond zang en dankzegging wenl deze goed geslaagde Kerstviering ge sloten, waarna de kinderen met blijde gezichten hun geschenken in ontvangst konden nemen. Uitslag aanbesteding. Door het architectenbureau L. de Bruijne werd gisteren aanbe steed het bouwen van een dubbel woonhuis aan de Leeuwenlaan. Er werd als volgt ingeschre- ven i G. Meeuwsen, Hoek 24.695 P. Linders, Hoek ƒ25.013; A. J. van Minnen en Zn., Terneuzen, f25 200; Gebr. Simons, Terneu zen ƒ25.550; J. F. v. d. Veen, Ter neuzen 26.156; J. Kolijn, Terneu zen 26.377; P. W. Nieuwelink, Terneuzen ƒ26.820; A. J. de V is- ser, Zaamslag 27.6M; P. F Voet, Kloosterzande 27.835; J van 't Hoff en Zonen, Hoek ƒ28.400; J. van der Bent, Terneu zen 28.659. Het Kerstboutje. In ons vorig nummer meldden wij, dat in de nacht van Maandag op Dinsdag in de Zevenaarpolder op de hazenjacht waren de ge- zijn dan ook uiterst moeilijk te doen. Het exportlijstje van November laat de volgende cijfers zien: Engeland 14.164.732 kg, Duits land 2.465.515 kg. België 776.164 kg, West-Indië 452.900 kg, Noor wegen 327.160 kg, Engels leger in Duitsland 146.150 kg, Ierland 25.000 kg, Afrika 23.450 kg, IJs land 19.00 kg, Luxemburg 10.000 kg, Zwitserland 6000 kg, Nieuw- Guinea 3000 kg en Joego-Slavië 200 kg; totaal 18.419.271 kg. In die seizoen werd van Juli tot en met November geëxporteerd 47.265.266 kg. broeders J.W. en L. W. uit Sluis-1 gende uitslag, kil. Dit blijkt onjuist te zijn, daar J. W. geen broer is van L. W., doch diens oom. Zaak-Fonteyn in cassatie. In Zeeland wordt, naar wij vernemen, een hulp-comité opge richt, dat zich, zoals de initiatief nemers het uitdrukken, tot taak stelt in de zaak-Fonteyn te ko men tot handhaving van het recht. Men hoopt deze provin ciale actie tot een landelijke te doen uitgroeien. De 52-jarige A. H. J. Fonteyn, ex-sergeant-konstabel bij de Kon. Marine, is door de recht bank te Amsterdam veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden met proeftijd van drie jaar en honderd gulden boete, subs, tien dagen. Het Amsterdams gerechts hof heeft dit vonnis in hoger be roep bevestigd. Aan F. is tenlastegelegd, dat hij twee artsen uit Den Helder ten onrechte van valsheid in ge schrifte heeft beschuldigd. Deze artsen waren lid van de keu ringscommissie, die F. 16 jaar ge leden wegens asthma voor ver dere dienst heeft afgekeurd. F. heeft zich nooit bij deze afkeu ring neergelegd. In de afgelopen zestien jaren heeft hij tal van in stanties attesten van andere art sen overgelegd, die in 1935 heb ben verklaard, dat hij nooit aan asthma heeft geleden. Toen men niet bereid bleek de afkeuring te herroepen, is F. er tenslötte toe overgegaan een pamflêt' te laten drukken, waarin hij de twee art sen uit Den Helder van valsheid in geschrifte beschuldigde. Van dit pamflet verspreidde hij 1000 exemplaren. Mr. H. Smit uit Den Haag zal F. voor de Hoge Raad bijstaan Prijskaarting, Op 1ste Kerstdag werd bij de heer Aug. Bockstael een prijs kaarting gehouden met de vol- schien verwonderen, maar wie nauwer betrokken is bij het mu ziekleven, zal weten, dat onder houd en vernieuwing van instru menten veel geld kost. Het is bekend, dat onze vereni ging elk jaar aan muziek concour- en deelneemt en om daar een zo goed mogelijk figuur te kunnen slaan, is het eerste plaats nodig, dat de instrumenten in goede staat verkeren. Wij weten, dat „De Volhar ding" steeds de medewerking heeft gehad van de gehele bevol king van Zaamslag en daarom zijn we vol vertrouwen in het welslagen van deze bazar. ;pr. bracht dank aan het Ge meentebestuur, dat de school weer heeft beschikbaar gesteld Ook wij waren ervan overtuigd dat er deze keer bezwaren aan verbonden waren, nu alles pas geverfd is, maar wij hebben van onze kant alles gedaan om de lokalen zó in te richten dat er niets beschadigd zal worden. Een woord van dank ook aan het hoofd der school. Hij had dezelf de bezwaren als Burg. en Weth., maar ook van hem is tenslotte de volle medewerking verkregen. Dank ten slotte aan allen, die hun medewerking beloofd heb ben voor de verschillende stands en aan de werkende leden, die behulpzaam zijn geweest bij de inzameling en bij het opbouwen inrichten der verschillende stands. De verwachtingen van deze bazar zijn niet beschaamd ge worden, getuige het feit, dat aan het eind van de eerste dag reeds 850 entréebewijzen verkocht wa ren. Ook de stands maakten goede zaken en de verwachting is dat er Zaterdag weer een ge zellige drukte zal zijn, aangezien nog prachtige prijzen zijn over gebleven. Een rectificatie. H. M. 'de Koningin en minister Stikker hebben telegrammen met gelukwensen doen uitgaan aan koning Muhammad Idris Alsemissie van Lybië en aan de minister van Buitenlandse Za ken van Lybië. Hiermede heeft Nederland het DODELIJK AANRIJDING IN WAGENBERG OPGEHELDERD De dodelijke aanrijding in Wa genberg (bij Breda) op Maan dagavond is opgehelderd. Aan. gehouden is J.vandeR., taxi-on- dernemer uit Wagenberg, die z'n Verenigd Koninkrijk van Lyibie earage nog geen honderd meter 1 iU ««UaIHUa nfnnf orlron H I - nvt rrrnTol als onafhankelijke staat erkend. Het ligt in de bedoeling eer lang diplomatieke betrekkingen tussen beide landen te vestigen. Voor het eerst sedert het ein de van de oorlog zijn in een spinnerij te Gronau wederom Nederlandse arbeidskrachten te werk gesteld. Het betreft Nederlanders, die ten dele reeds vóór en tijdens de oorlog in Duitsland hebben van de plaats van het ongeval heeft. Hij reed die avond met een auto, waaraan achterbanden van verschillende maten zaten. Daardoor was de wagen moeilijk te besturen. Volgens zijn verkla ring is de auto op de plaats van het ongeval geslipt. Er volgde een harde klap. Daarop heeft hij eerst de wagen op zijn erf ge zet, dat vlakbij was. Vervolgens is hij teruggelopen om te ïnfor- merèn, wat er geschied was. On derweg hoorde hij echter al, zo verklaarde hij, dat hij 'n ongeluk met dodelijke afloop had veroor zaakt. Daardoor was hij zo ont steld, dat hij niet verder durfde geVerkt Vet loon wordt in Ne- te gaan en zich tijder* de^Kerst- derlandse valuta betaald. I dagen verborgen hield. De rijks 1. B. Lecoq en R. de Groot; 2 M- Rammeloo en C. de Backer 3. C. Ducarmon en S. de Caluwe 4 J. Renique en F. Dobbelaer J. de Kraker en \V. Meeuwsen 5. Kerstviering. Ook gistermiddag had nog een sinds jaren gebruikelijke Kerst- feestviering in de neutrale frö belschool in de Nieuwstraat plaats. Een boeiend Kerstverhaal en de bekende liederen uit kin- dermond met de onafscheidelijke blijken. Kerstboom en tractaties waren' ook ditmaal weer de onmisbare zaken, die de sfeer schiepen en vele ouders en kinderen verblijd den. Kerstfeest Geref. Kerk Op het Kerstfeest in de Geref kerk waren circa 130 kinderen aanwezig, terwijl ook vele ouders van hun belangstelling deden Wij voldoen hierbij aan het ons gedaan verzoek om te willen rec tificeren, dat een der kransen, die de baar .dekten van het stof felijk overschot van de op zo ammerlijke wijze om het leven gekomen chauffeur C. van der Hooft, die Maandagmiddag ter aarde werd besteld, niet afkom stig was van de N. V. „De Hoop", doch van het garage personeel en de chauffeurs van genoemde Vennootschap. GRAM Special Superior BIGGELAAR Co ROOSENDAAL politie wist hem echter te vinden. Hij legde toen een bekentenis af. Van drankmisbruik is niets ge bleken. Wel had hij volgens zijn zeggen enkele glazen bier ge dronken. Vast is komen te staan, dat Van de R. niets te maken heeft gehad met de aanrijding op dezelfde avond in Breda op de Stationsweg. De dader daar van wordt nog steeds gezocht. ZOON LICHTTE RELATIES VAN PAPA OP. Op verzoek van de Schiedamse politie is in Amsterdam gearres teerd de 32-jarige C. H. M. uit Musselkanaal. Deze zoon van een grossier en slijter in die stad had zich in Schiedam bij verschei dene relaties van zijn vader ver voegd en daar bestellingen gedis tilleerd meegenomen tot een totaal van ongeveer 400 liter. Toen één der distillateurs later zijn vader opbelde, bleek dat deze van een opdracht aan zijn zoon niets wist. De politie werd hier van in kennis gesteld en ook an dere zakenrelaties werden ver wittigd, waarbij bleek, dat de jongeman in totaal 5 firma's had opgelicht. Hij kon in Amsterdam achterhaald worden. Het bleek, dat hij enkele partijen aan café houders aldaar had verkocht, maar het grootste gedeelte van de buit is weer terecht. M. is voor de officier van justitie ge leid. EEN HELE KLUIF. Landbouwer Van Erven te G'r- schot zal straks erwtensoep eten met kluif en daarvoor heeft hij dan ook zijn uiterste best gedaan. Hij heeft een varkentje opge fokt en het zwijntje is het blijk baar voor de wind gegaan, want het beest is zo welvarend, dat het op het ogenblik 860 pond weegt. Dat wordt straks een hele kluif. FLESJE VERGIF GEVONDEN, Het flesje codinovo-tabletten, dat de vorige week door een bo derijder in Groningen was ver loren en dat een levensgevaar lijke dosis vergif bevatte, is weer terecht. De vinder heeft het bi. de Groninger recherche gedepo neerd. Ds. J. J. Ritsema opende met gebed en het psalm 98 vers 2 zingen, waarna hij het Kerstver haal uit Lukas 2 vers 1—20 las. Ds- Ritsema sprak vervolgens de kinderen toe. Hij hoopte, dat ze niet alleen gekomen waren voor de chocolademelk en de .koekjes, maar vooral om het Op 2e Kerstdag werd in het ca- Qude Kcrstverhaal te horen; de De leiders van de oppositie in het Perzische parlement hebben de voorzitter gevraagd, een spe ciale zitting te beleggen. De oppositie wil min.-presi- dent Mossadeq en zijn regering onder beschuldiging stellen. Volgens de Perzische parlemen taire regels moet de voorzitter een dergelijke zitting na overleg met de min.-president binnen een maand, nadat het verzoek is ingediend, beleggen. In de motie wordt Mossadeqs regering beschuldigd van: wets breuk, onthouden van vrijheid en veiligheid aan het volk, een noodlottige economische poli tiek en minachting van het par lement. Prijskaarting. fé Van de Velde-Verduijn een prijskaarting gehouden, waaraan 48 personen deelnamen. De uit slag was: 1. A. Hoogstad—J. de Lange; 2. J RitecoJ. Neele; 3. I. Velde— P. Boekhout; 4. M. Clement—H. Lomme. blijde boodschap dat God uit liefde voor de mensen de Zalig maker naar de wereld zond. Mej. E. Dieleman vertelde de Kerstgeschiedenis. Na de pauze, waarin de kinde ren getracteerd werden, vertelde mevr. Ritsema een verhaal „En het werd Kerstfeest". Aan het eind werden boekjes uitgedeeld, waarna de bijeen komst op de gebruikelijke ma- De uienexport in November, Het verloop van de uienprijzen in de maand November en begin I nier wefd gesloten December heeft de verwachtin gen, die tamelijk hoog gespannen waren, zeker teleurgesteld. Er waren in deze periode naast de Kerstliturgie in de Herv. kerk, Het Kerstfeest van de kinderen Zondagschool in de Ned, waitu i" xj Hollandse uien, nog men ami de 5^.-^ heeft dit jaar een bij FS de iïSnt en FraUt Vooral dit laatste land concur-1 De reerde scherp en de prijs onder- vond daarvan de weerslag. De prijs van 30 cent per kg voor de teler, zoals die in October gold, kon niet gehandhaafd blijven en liep terug tot 25 cent. Eerst toen Frankrijk de uitvoer van uien stil zette, kon de prijs zich op 25 cent per kg handhaven. Toch werd ook tegen de lagere prijzen nog vlot afgeleverd, want bij veie telers speelt de geringe houdbaarheid, waardoor dit jaar zich ten opzichte van de meeste uiensoorten kenmerkt, een grote rol. Er wordt geklaagd over bui tengewoon veel uitschot en daar om levert men graag zo snel mo- gelijk af. Teneinde de houdbaar heid in de hand te werken, wor den thans veel uien naar de koel huizen gebracht. De gespannen verhouding tussen Engeland en Egypte, alsmede de slechte houdbaarheid van vele soorten doen vermoeden, dat tegen het einde van het seizoen nog wel een prijsstijging te verwachten is. Andere jaren kwam tegen het einde van het seizoen de Egyptische ui aan de markt en door steeds beter kwaliteitsver schil ten gunste van Egypte werd Nederland tenslotte van de markt verdrongen. Als Egypte dit jaar weg blijft heeft men hiervan uiteraard geen concurrentie, maar zeker heid heeft men dienaangaande natuurlijk niet. Ook de meerdere of mindere afname van Duits land is een factor die de prijs tal beïnvloeden. Voorspellingen DE AMERIKAANSE INDUSTRIE EN DEFENSIE Ongeveer 20 procent van de totale industriële productie der V. S. zal volgens de huidige plan nen voor de defensie worden aangewend, aldus heeft de voor zitter van de bestuursraad der commissie voor economische ontwikkeling aan het Ameri kaanse genootschap tot bevor dering der wetenschap meege deeld. In de tweede wereldoorlog was dit 45 procent, zo voegde hij er aan toe. fraai verlichte Kerstboom zorgde voor een passende sfeer. De liturgie kwam op indruk wekkende wijze tot haar recht en leider en kinderen kunnen er met voldoening op terugzien. De heer Heijboer las de Kerst geschiedenis uit Lucas 2 1 20, terwijl de heer Koole de kinde- Toch ren op een vrije Kerstvertelling vergastte. Aan het eind van het Kerst feest gaf de leider van de Zon dagsschool, de heer Koole, de scheidende kinderen een. ernstig woord mee op hun verdere levensweg. Zij ontvingen een herinnerings plaat en een bij beitje. De heer Heijboer dankte ver volgens het personeel, dat week- aan-week het onderwijs geeft, waarna hij met dankgebed sloot. Na de slotzang „Ere zij God" gingen allen hoogst voldaan en onder de indruk van een alles zins geslaagde Kerstviering huis waarts. In October had een 44-jarige Amsterdamse handelsagent een collectie sieraden bij een in de hoofdstad gevestigde assurantie maatschappij verzekerd voor 75.000. Op 23 November j-1- kwam hij na op het politiebureau Singel de vermissing, mogelijk diefstal, van een deel der sieraden ter waarde van 54.000 te hebben aangegeven bij de gemelde maatschappij aanspraak maken op uitkering van dit deel van het verzekerde bedrag. De met het onderzoek belaste rechercheur herinnerde zich ter stond een uit 1947 daterend, vol komen analoog geval van verze kering en aangifte van diefstal. Hij vermoedde een misdrijf, zo als het onderzoek in 1947 ook aan het licht heeft gebracht Een ingeschakelde helderzien de had op zijn wijze de sieraden zien verdwijnen door een gaatje in de vloer nabij de uitgang van een restaurant in de Vijzelstraat. Hem evenals aan de politie was medegedeeld dat de handels agent op 22 November met fami lie en vrienden in dat restaurant zijn 9-jarig huwelijksfeest had gevierd, bij welke gelegenheid het „jubilerende" echtpaar zich met enige kostbare sieraden had getooid. De bruidegom droeg toen de later als vermist opgegeven sieraden bij zich. Niet onder de opengebroken vloer nabij de verwijderde deur van het Amsterdamse restaurant werden de bijoux gevonden, doch in een speldenkussen ten huize van een 44-jarige procura tiehouder in Hilversum. Dat is de mhn, die in het genoemde analoge geval in 1947 de hoofdrol heeft gespeeld. Volgens het thans afgesloten onderzoek is vast ko men te staan, dat deze procura tiehouder in het bezit was van de sieraden, dat deze laatste zich op 22 November enige ogenblikken van het feest heeft verwijderd, in de bar van meergenoemd restau rant zijn Hilversumse relatie heeft ontmoet en deze toen het te vermissen deel der sieraden heeft teruggegeven. Zowel de procuratiehouder als de handelsagent zijn voor de of ficier van justitie geleid. De haringteelt 1951 is zo goed als ten einde. Alle Scheveningse haringsche pen van de Noordzee en uit het Kanaal zijn behouden binnen. Het is niet onmogelijk, dat nog enkele loggers hun geluk in het Kanaal gaan beproeven. Het grootste gedeelte van de ha ringvloot is nu afgesneden, zo als men dat te Scheveningen noemt. De teelt 1951 is over het alge meen bevredigend te noemen. De visserij onder de Engelse wal heeft veel goed gemaakt en me nige achterstand ingehaald. Ook de Kanaalvisserij was gunstig. De vangsten daar lie pen zeer uiteen. Schoten van 100 tot 300 kantjes behoorden niet tot de uitzonderingen. In tegenstelling met vorige jaren is de export van gezouten haring thans heel wat beter. Van de teelt 1950 was er in het voorjaar nog een flink over schot. Nu is het precies anders om, veel geëxporteerd en geen voorraad. 60-JARIGE GRONINGER UIT AMSTERDAMSE GRACHT OPGEHAALD. Op 1ste Kerstdag is uit het water van de Oosterdokskade te Amsterdam het stoffelijk over schot opgehaald van een 60-jari- ge uit Groningen afkomstige man. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. TWEE EINDHOVEN AREN IN ROTTERDAM AANGEHOUDEN. In de nacht van Dinsdag op Woensdag zijn in een hotel te Rotterdam een 20-jarige kruide niersbediende en een 19-jarige opperman, beiden uit Eindhoven afkomstig, aangehouden. De eerste had op 17 December j.l. bij zijn baas 1550,— verduis terd. Gezamenlijk togen de heren naar Rotterdam, waar een be drag van 250,— verstopt in een busje werd begraven. De knapen gingen daarop ver der naar Den Haag en Amster dam, maar toen er Zondagavond j.l. niet veel geld meer over was reisden ze weer naar Rottei dam cm het reserve-kapitaal „aan te boren". Bij het schatgraven op de Blaak stoorde de politie hen. Ze gingen er van door en zelfs een pistool schot kon de jongelui niet tot an dere gedachten brengen. Na hun aanhouding is de re cherche gaan graven. De knapen wezen een plaats aan, maar daar lag niets. Een rechercheur pro beerde het eens een honderd meter verder en toevallig vond hij het geld. De Eindhovenaren zijn OP transport naar hun geboortestad gesteld- Ze waren eender ge kleed. Van het geld hadden ze kleren gekocht en daarbij blijk baar dezelfde smaak gehad. DRIELING IN NIJMEGEN GEBOREN. Mevrouw L. Lamers heeft gis teren in het Canisiusziekenhuis te Nijmegen het leven geschon ken aan een drieling, twee jon gens en een meisje. Moeder en kinderen maakten het gisteren goed. Mevr. Lamers is reeds moe der van drie kinderen. IN FRIESLAND WORDT MET STENEN GEWORPEN. Waarschijnlijk als gevolg van de relletjes op het Zaailand te Leeuwarden na de terechtzitting tegen Fedde Schurer en Tjebhe de Jong zijn deze week in de privé-woningen van de commis saris van politie, de heer A. Hou wing, de commandant van de rijkspolitie in het district Fries land, de majoor A. S. Fogteloo en de oud-president van de Leeu warder rechtbank Mr. C. W. Stheeman, die naar aanleiding van de Friese kwestie zich met ingezonden stukken in de dag bladen keerde tegen het streven van deze beweging, stenen door de ramen geworpen. Deze ste nen waren gewikkeld in briefjes. Het kattebelletje, dat op deze wijze bij Mr. Stheeman naar bin nen kwam stond in het Fries ge schreven: „U moet Fries spre ken", op het briefje, dat bij ma- joor Fogteloo werd. bezorgd j stond geschreven: „Ook jij bruut" en op het briefje dat de heer Houwing werd gepresen teerd stonden de woorden: „Kan het zo. of moet de brandspuit helpen"? De commissaris van politie zeide, dat dit toch wel alle per ken te buiten gaat. HEDEN: TERNEUZENLux or Theater 8 uur: Biosc. „De charge van de lichte brigade". Concertgebouw. 2 uur: Grote kindervoorstelling. Chr. Fröbelschool, Zand straat, Bazar Duivenvereni- ging E.M.M. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „De charge van de lichte brigade". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „De schrik der zeven zeeën". ZAAMSLAG: O. L.-school, Veerstraat, Bazar Muziekver. ,De Volharding". CIOSTBURGLedel Theater, 2.30 uur: Grote kindervoor stelling. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „No way out". President Truman heeft mee gedeeld, dat George F. Kennan admiraal Kirk zal opvolgen als ambassadeur te Moskou. Kennan is thans aan het Sta te Department verbonden als deskundige voor Russische aan gelegenheden. De president had „met tegen zin" voldaan aan de ontslag aanvrage van admiraal Kirk. Het Kremlin heeft Kennans benoeming goedgekeurd. ZATERDAG 29 DEC. HILVERSUM n: 7.00 Nieuws; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nws.9.10 Voor de vrouw; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gram.; 10.00 Voor de jeugd; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Me dedelingen; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws.; 13.20 Orkest; 14.00 Gram.; 14.20 Eng. les- 14.40 Oratorium; 15.20 Kro niek; 16.08 Orkest; 16.30 Cause rie; 17.00 Voor de jeugd18.00 door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. Nadruk verboden. 45) De bazar van „De Volharding". Woensdagmiddag is de bazar van de muziekver. „De Volhar ding" ten bate van het instru mentenfonds geopend- De wnd. voorzitter, de heer J. J. Wisse, sprak de aanwezigen toe. Hoewel het nog maar vijf jaar is geleden, aldus spr., dat hier een bazar werd gehouden voor het instrumentenfonds, was onze vereniging verplicht hiertoe weer te besluiten. Buitenstaan ders zullen zich hierover mis- „Natuurlijk", zei Bob. „Ik zal doen wat ik kan om u te hel- Pen-" „Dat is aardig van je zei Madden, en de jongen voelde zich een beetje schuldig. „Ik ge loof, dat ik nog even ga slapen voor het eten. Dat vind ik tegen woordig erg bevorderlijk voor mijn spijsvertering." De beroemde millionnair was veel menselijker dan Bob hem nog gezien had. Hij stond daar en keek de jongen ernstig aan. Dat kun jij nog niet zo begrij pen", voegde hij er bij. „Je bent nog zo verdraaid jong ik be nijd je." Hij verdween en liet Bob achter met een courant, die hij in El dorado gekocht had. Terwijl hij zat te lezen, ging van tijd tot tijd de vreemde gestalte van Ah Kim geruisloos heen en weer. Hij dekte de tafel voor het diner. Een uur later zaten zij daar, in de eenzame woestijn, weer voor de voortbrengselen van Ah Kim's kookkunst. Het was een groot verschil met het restaurant, waaraan Bob met verlangen dacht, maar, al was het gezel schap dan niet vrolijk, het eten was voortreffelijk, want de Chi nees had zijn inkopen goed ge daan. Toen de bediende binnen kwam met de koffie, zei Mad den: „Leg vuur aan op de patio, Ali Kun. Wij gaan een poosje buiten zitten." De Chinees ging het bevel ten uitvoer brengen en Bob zag, dat Madden hem vol verwachting aankeek. Glimlachend stond hij op. „Vader zal nu wel binnenge- strompeld zijn, na zijn zware dag op de links", zei hij. „Ik zal op bellen." t Madden sprong op. „Laat mij het maar doen. Zeg me het num mer maar." De jongen noemde het, en Madden sprak langs de draad met een stem, die eerbied af dwong. „Vertel me eens", zei hij, toen hij klaar was, „gisteravond zei je dat er in San Francisco dingen gebeurd waren, die je vader voorzichtig maakten. Heb je er op tegen Bob's gedachten gingen snel „Och, dat is misschien alleen maar de verbeelding van een speurder geweest. Ik ben nu wel geneigd het zo te beschouwen." voor speur- „Speurder? der?" „Wel, natuurlijk staat vader in verbinding met verschillende particuliere detective-bureaux. Een medewerker van één ervan rapporteerde, dat er een berucht oplichter in de stad was geko men, die een onbehoorlijke be langstelling voor ons magazijn aan de dag legde. Het kan best zijn, dat het niets te beduiden hcid Zo, een berucht oplichter- Wie?"' Bob kon nooit goed liegen en nu aarzelde hij. ,»Ik ik herin ner me de naam niet meer. Het klonk Engels, geloof ik. Liverpool Kid of zo iets", verzon hij zwakjes. Madden haalde de schouders ojp. „Nu, als er iets is uitgelekt over de paarlen, kwam het van jullie kant", zei hij. „Mijn doch ter, Thom en ik zijn de geheim houding in persoon. Maar, het zal wel verbeelding zijn geweest, zoals je zegt." „Waarschijnlijk wel", stemde Eden toe. „Kom mee naar buiten", nood de de millionnair. Hij ging voor door de glazen deur, naar de patio. Daar laaide een reusach tig vuur op. Het wierp een rode gloed over de stenen vloer en de rieten stoelen. „Ga zitten", stelde Madden voor. „Een sigaar? Neen, je hebt liever een sigaret." Hij stak op en achterover geleund in zijn stoel, staarde hij omhoog naar het don kere dak het verre hemeldak. „Ik ben het liefst hier buiten" ging hij voort. „Het is wel wat kil, maar je komt zo dicht bij de woestijn. Heb je wel eens opge merkt, hoe wit de sterren in dit land zijn?" Eden keek verbaasd naar hem Zeker dat heb ik opgemerkt" zei hij. „Maar ik had nooit ge dacht, dat jij ze zou zien, oude jongen", voegde hij er in ge dachten bij. Binnen was Thorn bezig met de radio- Een vreselijke mengel moes van kindervertellingen, vioolsoli, lezingen over gezond heid en schoonheid, klonk het tegen. En toen de schrille stem van. een vrouw, die zondaren aanspoorde zich te bekeren. „Zie, dat je Denver krijgt", riep Madden luid. „Dat probeer ik al, Chef", ant woordde Thorn. „Als ik luisteren moet naar dat verwenste ding", zei Madden te gen de jongen, „wil ik iets horen, dat van heel ver komt. Over ber gen en vlakten daar zit roman tiek in." (Wordt vervolgd.) Nieuws; 18.15 Overzicht; 18.25 Piano; 18.40 Regeringsuitzen ding- 19.00 Film; 19.20 Overz.; 19.30' Orkest; 19.52 Actualitei ten; 20.00 Nieuws; 20.08 De ge wone man; 20.15. Lichtbaken; 20.40 Voor de heren; 21.00 Gev. programma; 21.53 Causerie; 22.00 Amusementsmuziek; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.80 Nws.; 23.15 Esperanto; 23.25 Gram. HILVERSUM n: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Zender sluiting; 9.00 Nieuws; 9.12 Con gres Partij v. d. Arbeid10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders; 11.35 Piano; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Dansmuziek; 13.80 Nieuws; 13.15 Hoorspel; 13.30 Congres Partij v. d. Arbeid14.30 Koor; 14.50 Boekbespreking; 15.05 Accordeon; 15.30 Cause rie; 15.45 Gram.; 16.15 Sport; 16.30 Orkest; 17.15 Voor de kin deren; 18.00 Nieuws; 18.15 Va ria- 18.20 Dansmuziek; 18.35 Volksdansen; 19.00 Art. staal kaart; 19.30 Causerie; 28.00 Nieuws20.05 Actualiteiten 20.15 Tiroler muziek; 20.45 Muz. comedie; 21.45 Soc. commen taar- 22.00 Sextet; 22.30 Hoor spel;' 22.50 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Orgel; 23.30 Gram. (BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Zang; 13.30 Gram.; 14.00 Lichte muziek; 16.00 Kroniek; 16.30 Gram.; 16.45 Accordeon; 17.00 Nieuws; 17.10 Accordeon; 17.25 Gram.; 17.30 Koor; 17.45 Gram.; 18.30 Voor de soldaten -, 19.00 Nieusvs; 19.30 Gram.; 19.50 Causerie; 20.00 Ensemble20.30 Gram.; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Ver zoekprogramma; 22.00 Nieuws; 22.15 Orkest; 22.45 Verzoekpro gramma; 23.00 Nieuws; 23.05 Verzoekprogramma; 23.15 Lich te muziek; 23.30 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2