DE ONDERHANDELINGEN TE PAN MOEN DJON Honderden emigreren naar Nieuw-Zeeland en ƒ1 Kabouter o De politieke situatie België in i Nederland krijgt 44 tanks van Amerika Moh. Natsir over de aanstaande besprekingen De conferentie over een Europees leger VRIJDAG 28 DECEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1919. Kerstgroeten van geallieerde bevelhebbers Abonnemenhprijs- verhoging iWEERS VER W ACHTIN G HOOGWATER. op onder op onder 28 8.48 16.34 £.25 16.05 29 8.48 16.35 10.11 17.36 30 8.48 16.36 10.41 19.13 31 8.48 16.37 11.02 20.46 De economische ioesiand in Canada Roemenen ter dood veroordeeld KONINKLIJK GEZIN PER TREIN NAAR SANKT ANTON VERTROKKEN HR. MS. „VAN KINSBER- GEN" NAAR N.-GUINEA. Ds Niemöller naar Moskou De Amerikaanse militaire missie in Perzië DEMONSTRATIES TE CAIRO De economische steun van de V. S. aan ons land r Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 N5 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per weck 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. De subcommissie voor het toe zicht op de wapenstilstand heeft Donderdag te Fanmoendjon geen voortgang gemaakt. De geallieer den vroegen van de andere partij de schriftelijke belofte, dat tij dens een wapenstilstand geen luchtmacht zou worden opge bouwd. De Noordelijken weiger den deze belofte te geven. De communistische generaal Hsieh Fang beloofde wel, dat zijn partij geen gebruik van een wa penstilstand zou maken om de luchtmacht te versterken, doch hij wilde deze belofte niet schrif telijk geven. Generaal Hsieh ver klaarde zich tegen aanvulling van oorlogsmateriaal, een verbod om vliegvelden, aan te leggen en iuchtverkenning tijdens een wa penstilstand. In de subcommissie voor de krijgsgevangenen eisten de Noor delijken uitwisselingen van alle krijgsgevangenen. De geallieer den drongen weer aan op het verstrekken van gegevens over de 726 Amerikaanse krijgsgevan genen, die niet op de lijst voor komen. Wederom werd op de bijeen komst door geen van beide par tijen gerept over het feit, dat 27 December het tijdperk van 40 dagen afloopt, waarbinnen een wapenstilstand gesloten zou kun nen worden op basis van de voorlopige afbakeningslijn. „Er is geen tijdslimiet, dus een ver lenging is ook niet nodig zo verklaarde generaal Nuckols aan de pers. Luit.-generaal Lauris Norstad, bevelhebber van de geallieerde luchtstrijdkrachten in Centraal- Europa, heeft o.m. aan de chef van de Nederlandse luchtmacht staf het volgende telegram ge zonden: „Ilc breng aan al het per soneel van de geallieerde lucht strijdkrachten in Centraal-Europa mijn warmste Kerstgroet over, evenals mijn wensen voor een gelukkig nieuwjaar. Het weder zijds begrip, dat de luchtmannen van vele naties thans verbindt, is een uiting van de vorderingen, die zijn gemaakt op de weg naar ons doel: het bewaren van vrede op aarde en van een goede ver standhouding tussen de mensen." Generaal Eisenhower heeft aan alle strijdkrachten van het At lantisch pact eveneens zijn bes te wensen voor Kerstdagen en Nieuwjaar gezonden. „Het feit, dat U er in geslaagd bent de vrede te bewaren, is een hoopvol teken voor het nieuwe jaar", al dus de generaal. Waarnemers geloven, dat de geallieerden van oordeel zijn, dat de wapenstilstandsonderhandelin gen niet beïnvloed worden door het verlopen van de overeen komst der dertig dag. Voor de besprekingen zelf is geen limiet gesteld, zo merkt men op. De verbondenen hebben de communisten medegedeeld een uitwisseling van alle aan beide zijden krijgsgevangen gemaakte militairen te zullen overwegen, indien de Noordelijken volledige lijsten overleggen van de zich in hun handen bevindende geal lieerde krijgsgevangenen. Schout-bij-nacht Libby heeft gezegd, dat de communisten in antwoord op vragen der geal lieerde vertegenwoordigers heb ben medegedeeld, dat vele der vermiste Amerikaanse krijgsge vangenen „als gevolg van ziek ten en door de uitwerking van het ruwe Koreaanse klimaat" om het leven zijn gekomen. De Noordkoreaanse generaal Lee had verklaard, dat Britse, Franse en Turkse krijgsgevange nen dagelijks vrijwillig lichame lijke oefeningen hadden gedaan; de Amerikanen daarentegen wa ren „uitermate hulpeloos". Vol gens Lee hadden de Fransen, En gelsen en Turken nauwkeurige cijfers gepubliceerd van hun ver misten. De cijfers van de Ameri kanen en Zuid-Koreanen konden evenwel niet als juist worden be schouwd. DE DEMARCATIELIJN IN KOREA. Generaal Ridgway, de opper bevelhebber van de V. N. in Ko rea, is gemachtigd de overeen komst met de Noordelijken be treffende de vastgestelde con tactlinie vijftien dagen te ver lengen als hy dat dienstig acht, aldus gezaghebbende kringen te Washington. De bestaande over eenkomst loopt vandaag af. BE STRIJD IN KOREA. Het hoofdkwartier ven gene raal Ridgway te Tokio meldde Donderdag verspreide gevechten van kleine omvang aan het front in Korea. De activiteit beperkte zich tot patrouillegang en proef- aanvallen. De Amerikaanse marine be schoot havens aan de Oostkust. Superforten vielen het vlieg veld van Sinandjoe aan en „in vader" bommenwerpers deden aanvallen op minstens zevenhon derd vrachtauto's. DE AMERIKAANSE VERLIEZEN. De Amerikaanse verliezen in Korea bedragen thans 103.418, een toename van 409, vergeleken met vorige week, zo wordt offi cieel meegedeeld. Hiervan zijn 15.804 gesneuveld, 74.813 gewond en 12.801 vermist. VERHINDERDE CHINEES OFFENSIEF. Ruim 130 dagen geleden zetten de strijdkrachten ter zee en in de lucht der Verbondenen de ope ratie „Strangle" in. De verbindin gen der communisten in Korea werden hierdoor zo ernstig ont wricht, dat zij niet in staat wa ren een voorgenomen offensief in te zetten, verklaarde luit.-ge neraal O. P. Weyland, opperbevel hebber der Amerikaanse lucht strijdkrachten in het Verre-Oos ten Donderdag te Tokio „Oorspronkelijk zou de opera tie „Strangle" negentig dagen hebben geduurd", vervolgde ge neraal Weyland. „Zij leverde ech ter zoveel succes op, dat zij zal worden voortgezet. De tot nu toe bereikte resultaten zijn: 1. 40.000 Spoorwegwagons der communisten zijn vernietigd of beschadigd. 2. Honderden kilometers rails zijn vernietigd of beschadigd. 3. Ongeveer 30.000 vrachtauto's werden onbruikbaar gemaakt. Het succes der operatie blijkt Bindend besluit van de N.D.P. 1945. De enorme verhoging van de prijs van het couranten papier met meer dan 35 waardoor deze tot het tien voud van de gemiddelde vóór oorlogse is gestegen, heeft de Vereniging „De Noderland- sche Dagbladpers 1945" ge noodzaakt tot het nemen van een voor alle dagbladen bin dend besluit de abonnements prijzen met ingang van 1 Jan. 1952 te verhogen. Dank zij het feit dat, naar gehoopt wordt, een deel van de sterke kos tenstijging op andere wijze zal kunnen worden opgevan gen, zal de verhoging van de abonnementsprijzen tot een klein bedrag per week beperkt kunnen blijven. De prijs van „De Vrije Zeeuw" zal ingevol ge bedoeld besluit met ingang van 1 Januari 1952 moeten bedragen: Per week: ƒ0,42. Per maand: 1,75. Per kwartaal: 5,20. onze reuzen-forten en zware bom menwerpers omlaag te schieten, werden deze aanvallen 's-nachts »- ook bij bewolking met behulp ook uit de wijze waarop de com- van radar uitgevoerd. munisten in de laatste tijd ge poogd hebben hun luchtmacht te versterken. De Verbondenen heb ben verliezen geleden aan jacht bommenwerpers. Zij zijn er ech ter nimmer in geslaagd 't lucht ruim boven Korea te beheersen. Toen de communisten begonnen Hoewel de communisten bij de luchtgevechten viermaal zoveel straaljagers in de lucht brachten als wij, werden op elk door de Noordelijken omlaag geschoten toestel zes vliegtuigen der com munisten omlaag gebracht", al dus luit.-generaal Weyland. „Nederland als gastheer van de Indonesische delegatie zou moeten inzien, welke ernstige gevolgen het zou kunnen heb ben, als men zou blijven volhar den in een houding, die de indruk geeft, dat men geen behoefte heeft aan onderhandelingen", aldus heeft de voorzitter van de executieve raad van de Masjumi, Mohammed Natsir verklaard op een vraag van Aneta naar zijn mening over de komende be sprekingen in Den Haag, gezien in het licht van de huidige situa tie. Moh. Natsir zeide: „Ik heb de indruk, dat de Indonesische regering verwacht, dat er in Den Haag alsnog onderhandelingen zullen plaats hebben". Hij voegde daaraan toe, dat hij hoopte, dat dé Kerstdagen beide partijen de nodige kracht zullen hebben ge geven om het gevoel van luste loosheid te overwinnen en de za ken in hun juiste verhoudingen te zien, zodat daadwerkelijk met de besprekingen kan worden be gonnen. De heer Natsir was van mening, dat als in Den Haag de besprekingen telkens worden uit gesteld zonder gegronde reden, er tenslotte de situatie zou ont staan, waarna de gevolgen nog niet zijn te overzien. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. LATER AFNEMENDE WIND. Aanvankelijk krachtige tot stormachtige, maar tegen het einde van de middag tot matig afnemende zuidwestelijke wind. Wisselende bewolking met enke le regen, of hagelbuien. Onge- veer dezelfde temperaturen als Donderdag. ZATERDAG 29 DECEMBER. v.m. n.m. 1.56 2.19 2.31 2.54 3.11 3.34 3.21 3.44 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN De kwestie van de wapen aanhouding. De regering heeft het nood zakelijk geoordeeld de aangele genheid van de wapenzendin gen aan een diepgaand onder zoek te onderwerpen, alvorens een beslissing te nemen, aldus heeft het Indonesische ministe rie van Voorlichting aan de pers meegedeeld. Daartoe is een ministeriele commissie van 3 gevormd, be staande uit de minister van Bui tenlandse Zaken de heer Su- bardjo, de minister van Justitie Mr. Nasrum en de minister van Algemene Zaken de heer Pel- laupessy. Het is nog niet bekend, wan neer deze commissie aan 't ka binet rapport zal uitbrengen. De „Talisse" ligt inmiddels nog aan de haven van Priok een la ding, die bestemd is voor Dja karta, uit te laden. Inmiddels heeft de correspon dent van Aneta te Makassar be richt, dat het havencommando aldaar 7 kisten met wapens in beslag heeft genomen, die door de „Nieuw Holland" uit Austra lië werden aangevoerd en in Makassar uitgeladen waren voor doorvoer naar Timor. De scheepspapieren waren in orde, maar het was niet bekend van v/ie de wapens afkomstig en voor wie zij waren bestemd. De kisten bevatten 70 jachtgeweren met bijbehorende munitie. Dezer dagen ontving de Kon. Landmacht een aanzienlijke versterking door de aankomst uit Amerika van 44 Sherman- fcinl^S. In het kader van de Ameri kaanse wapenhulp zijn thans m totaal 126 lichte en middelzwa re tanks aan Nederland overge - dragen. In Januari a.s. worden nog eens 44 tanks verwacht. De tanks zijn middelzware van het type M-4 A-l. Zij zijn algemeen bekend onder de naam Shermantanks. Elke tank is bewapend met een kanon van het kaliber 50. De tanks zijn voorzien van Wright Stermoto ren en kunnen een snelheid van ruim 30 km per uur bereiken. In afgeladen toestand weegt 'n Shermantank ongeveer 31 ton. De schepen met de tanks brachten ook nog ruim 2.000.000 mitrailleurs, patronen en 5 stuk ken meerloops licht luchtaf weergeschut mee. In totaal zijn in de afgelopen maand ruim 5.000.000 patronen aan Neder land geleverd. Op de lijst van militaire be nodigdheden, die Nederland se dert 1 Dec. j.l. van de Ver. Sta ten heeft ontvangen, komen cok nog 3 stukken zwaar lucht afweergeschut, twee radarin stallaties voor de luchtafweer en 9 vrachtauto's voor. Met behulp van een drijvende kraan zijn de tanks, die met de „Eemdijk" waren meegekomen, gelost. Na de lossing werden de tanks per spoor naar het 2de voertuigenpark te Stroe ver voerd voor de algemene schoon maak verschillende delen wa ren in plastic ingekapseld en inspectie. Vervolgens zullen ze naar de tankwerkplaats in Wezep gaan om tenslotte hun bestemming te bereiken in Amersfoort bij het regiment huzaren Prins Alexan der en het regiment huzaren van Sytzema. In totaal zijn thans 126 lichte en middelzware tanks aan ons land overgedragen. Ongeveer 900 personen» onder wie 600 die subsidie voor hun overtocht ontvingen, begonnen gisteren hun emigratiereis naar Nieuw Zeeland. Het Lloydschip „Sibajak" vaart voor het eerst linea recta daarheen via Curasao en het Panamakanaal. Onder de passagiers bevindt zich een groot aantal alleenreizenden, variërend in leeftyd van 19 tot 35 jaar. Er zijn veel verloofde paren bij. De jongelui gaan apart een baan zoe ken en hopen op een gelegenheid om spoedig te kunnen trouwen. Op de „Sibajak" troffen we 2 gezinnen met elk negen kinderen. In de eerste plaats het gezin van de Haagse leraar A. J. Groene- stein, die in zijn nieuwe vaderland leraar wordt aan een blindenin stituut. Zijn benoeming heeft hij enigszins te danken aan zijn ken nis van het esperanto, want daar door heeft hij relatie gekregen met de Rotarians in Nieuw Zee land. De president daarvan heeft als het ware zijn bedje gespreid. De tweede vader van negen kin deren is de monteur W. Houben uit Sevenum. Als oudste passagiere staat te boek de 85-jarige mevr. Herzog- Seidl, een te Utrecht wonende Oostenrijkse vluchtelinge. In 1938, toen zij dus 72 was, ging we gens de dreiging van het Hitleris- me haar gezin uit elkaar. Twee dochters vonden een toevlucht in Palestina, twee zoons gingen resp. naar Zweden en Nederland. Een hunner emigreerde intussen naar Nieuw Zeeland en heeft een positie verworven in Wellington. Daar gaat de oude dame nu heen met haar schoondochter, een Ne derlandse. De thans 85-jarige heeft al meer op hoge leeftijd van ondernemingslust blijk gegeven, want toen met de oorlog haar on- Tijdens een overzicht over het economische leven in Canada in 1951 zeide de Canadese minister van handel, Clarence Howe, dat de laatste helft van dit jaar de inflatie minder was geworden en dat er geen paniekaankopen meer voorkwamen. Naarmate de anti- inflationistische maatregelen van de regering hun uitwerking deden gevoelen, begonnen de prijzen tegen het einde van het jaar minder snel te stijgen. Ca nada is volgens de minister in goede conditie en de minister had reden om aan te nemen, dat het vooruitzicht voor 1952 gunstig is. De gebeurtenissen van 1951, zo zeide hij, rechtvaardigen een gro ter optimisme, niet alleen voor de toekomst van Canada, maar ook voor de toekomst van de vrije landen der wereld, waar mede Canada is verbonden. isKinr\ lwu i ck Volgens Tass zijn vier personen in Roemenië gefusilleerd, omdat zij voor de Amerikanen zouden hebben gespionneerd. Een vijfde heeft, aldus Tass, door middel van vergif zelfmoord gepleegd. De vijf mannen zouden uit een Amerikaans vliegtuig in Roeme nië zijn neergelaten, na te zijn ge- recruteerd uit een kamp voor ver plaatste personen in Italië. derduiktijd in Nederland eindelijk voorbij was, vloog zij zo spoedig als dit mogelijk was naar Palesti na, om te zien of haar dochters nog in leven waren. Voorts zijn er twee politie-agen- ten uit de residentie aan boord, Th. G. Bliemer en A. van Vliet. Deze laatste emigreert nu als zui- velbereider. Zijn broer Jaap heeft al enige jaren voorspoed achter de rug in Canada. Als houthakker had hij in enkele jaren genoeg geld overgespaard, om nu maar even 'n plaats in 'n vliegtuig naar Nederland te nemen en daar zijn vertrekkende broer de hand te kunnen drukken. ,,In Nieuw Zee land kom ik je ook nog wel 's op zoeken", beloofde hij. Nog een andere Hagenaar kon den we aan boord vinden, n.l. de pikeur H. C. Kuit. Voorts troffen wij op de passagierslijst de na men aan van mej. Blieker, direc trice van „Het Sterhuis" in Eind hoven, die als kinderjuffrouw emigreert, van het Maastrichtse schoolhoofd J. R. Fijn en van de Apeldoornse vlieger N. C. Dobbin s' Merkwaardig zijn soms de rede nen, waarom passagiers er ten slotte toch nog voor terugschrik ken de grote sprong te wagen. Dan bedoelen we in de eerste plaats nog niet de Delftse hove nier, die op het allerlaatste mo ment afzegde, omdat vader en moeder „er toch echt niet tegen konden" dat hij wegging. Zijn ba gage moet nu noodgedwongen de reis heen en terug maken, omdat het ondoenlijk is een heel ruim overhoop te halen voor een paar koffers. Wanneer er in zijn plaats toch nog een andere passagier kan worden gevonden, wordt het passagegeld terugbetaald, anders niet. Maar wat te zeggen van de man uit 't Zand, een gehucht bij Bree- zand, die niet mee wilde, omdat daar juist de kermis aan de gang was? Of van de Haarlemmer, die nu onmogelijk op reis kon gaan, omdat moeder en zuster zijn zes paar eigengebreide sokken nog niet klaar hadden? De „Sibajak" neemt 25 huizen mee, in onderdelen gereed, die de emigranten in Nieuw Zeeland zelf willen opbouwen. Acht passagiers hebben hun auto meegenomen. De aan boord gebrachte bagage heeft een inhoud van 2000 m3 en weegt 600.000 kg. Daaronder be vinden zich ongeveer 150 huwe lijksuitzetten. In verband met de weersom standigheden reist de Konink lijke Familie niet, zoals aanvan kelijk. in de bedoeling heeft ge legen, per vliegtuig naar Sankt Anton. Een wagon van de Koninklijke trein reed van Baarn naar Utrecht om daar aan de expres- trein van 11.56 uur te worden gehaakt. Hr. Ms. fregat „Van Kinsber- gen" zal begin 1952 naar Nw.- Guinea vertrekken ter aflossing van Hr. Ms. fregat „Johan Maa- rits van Nassau". Ds. Martin Niemöller, leidei van de buitenlandse dienst van de Duitse Evangelische kerk, zal in de komende dagen naar Moskou reizen, waar hij het streven der oecumenische beweging tdat is het streven naar samenwerking __i toenadering tussen de ver schillende christelijke kerken, de R.K. uitgezonderd) en het ver band hiertussen en de christen heid in het algemeen, wil bespre ken. De Russische kerk is niet aangesloten bij de Wereldraad van Kerken. „Er schijnt thans enige ontspanning te zijn inge treden; wij willen daarom pogen contact te leggen", aldus Niemöl ler. Ds. Niemöller zal in de Sowjet- Unie geen preken of lezingen houden. Hij zal echter wel pogen het vraagstuk der zich nog in de Sowjet-Unie bevindende Duitse krijgsgevangenen met de Russi sche autoriteiten te bespreken. Volgens een bericht uit welin gelichte bron te Teheran over weegt de Perzische premier Dr Mossadeq de diensten van de Amerikaanse militaire missie in Perzië op te zeggen. De missie bestaat uit 72 Amerikanen, werk zaam als adviseurs bij het leger en de gendarmerie. Volgens een in 1947 tussen Perzië en de V.S. gesloten overeenkomst mag per zië geen militaire adviseurs uit andere landen dan de V.S. in dienst nemen. Mossadeq zou deze bepaling als „een inbreuk op de souvereiniteit" van zijn land be schouwen. Het bestaan van de Amerikaanse missie zou in strijd zijn met Perzie's wens neutraal te blijven in de koude oorlog. Dr Konrad Adenauer, de West- duitse bondskanselier, zal het Franse standpunt inzake 'n sterk centraal gezagsorgaan voor het toezicht op het voorgenomen Eu ropese leger op de conferentie te Parijs steunen. Een Duitse functionaris verklaarde, dat Adenauer de Franse pogingen zou ondersteunen om de vrees van Nederland, België en Luxem burg voor een te gecentraliseerd gezagsorgaan te overwinnen. Ge noemde functionaris liet zich op- timischtisch uit over de moeilijk heid, dat een Frans compromis voorstel tot overeenstemming zou leiden tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van Frank rijk, Italië, de Benelux en West- De Egyptische politie heeft te Cairo in de lucht gevuurd en traangastfommen geworpen tij dens een schermutseling van 2 uur met enige honderden de monstrerende studenten. Onder het roepen van „geen compromis met de Engelsen" trachtten de studenten naar koning Faroeks paleis op te j Duitsland over de vonning van trekken. De Egyptische regering heeft bevel gegeven tot sluiting tot na der order van alle middelbare scholen in CSïro en Alexandrië. De universiteit Foead el Awal te Cairo is voor onbepaalde tijd gesloten na de studenten-beto gingen, die Woensdag werden ge houden. Ook de theologische universiteit Al Azhar en andere instellingen zullen tot nader or der worden gesloten. Negen politiemannen en 17 stu denten hebben gisteren verwon dingen opgelopen bij de demon straties te Cairo, aldus een ver slag van de politie. een Europees leger. Volgens het Franse voorstel zouden de eerste twee of drie jaren van het be staan van het Europese leger als een experimenteel stadium wor den beschouwd, hoe het leger in de practijk zou functioneren. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken Robert Schu- man heeft gisteren op een pers conferentie het Belgische denk beeld verworpen, dat er een proefperiode van drie jaar dien de te zijn voor het Europese leger, gedurende welke elk lid zich zou kunnen terugtrekken. De ministers hebben zich op hun eerste conferentiedag be- perkt tot het opstellen van een agenda- Men is het eens geworden over het ontwerp voor drie „gezags organen" en wel de volgende. Een defensiecommissariaat, een raad van ministers en mogelijk een „Europese assembleé". De ontwerpen zullen Zaterdag ver der besproken worden. W.-Duits land was op de conferentie ver tegenwoordigd door staatssecre taris Hallstein. Een Franse woordvoerder zei de, dat men het ook eens gewor den was over een „overgangspe riode" van niet bepaalde duur. België en in mindere mate Ne derland, bleef een gereserveerde houding aannemen ten aanzien van de politieke aspecten van 't leger. De Nederlandse regering heeft de officiële mededeling ontvan gen, dat de Amerikaanse eco nomische hulp aan ons land over het Amerikaanse fiscale jaar 1 Juli 1951—30 Juni 1952 100 millioen dollars bedraagt. Dit werd aan minister Stik ker meegedeeld door Mr. Cla rence Hunter, hoofd van de E.C.A.-missie in ons land. De C.V.P.-senaatsfractie is Don derdag bijeengekomen. Aanwezig waren o.a. de eerste minister en de minister van Financiën. Na afloop van de vergadering is het volgend communiqué uit gegeven: „De fractie heeft de politieke toestand besproken. Verschillende senatoren hebben hun mening te kennen gegeven over de malaise in de partij en de parlementsfrac- tie enerzijds en bij de regering anderzijds. De voorzitter sprak over de moeilijkheden, waarmede binnenkort zal moeten worden af gerekend, met name de moeilijk heden van economische aard. De eerste minister beantwoord de de op zijn regering geoefende critiek en verklaarde, wat er ook moge gebeuren, de homogene for mule te zullen handhaven. Hij gaf de verzekering bij alle leiders van de partij, zowel als bij de po litieke persoonlijkheden, met wie hij zich heeft onderhouden, de zelfde wil te hebben vastgesteld tot handhaving van de formule van een homogene regering. Bij meerderheid van stemmen is de volgende motie goedge keurd: „De C.V.P.-senaatsfractie keurt iedere manoeuvre af, die de homogeniteit der regering de maar die het „deugelijkst" werd eenheid van de partij en de ver- beschadigd in 1944, toen terug- trouwelijke samenwerking van de trekkende Duitsers de toren op- onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt, doch volgens sommi ge leden zijn geen namen ge noemd. Uit het debat kon worden afgeleid, zo voegden zij er aan toe, dat de fractie een wijziging van de regeringsploeg wenst en wel vóór het parlement weer bij eenkomt. STAKING BIJ DE BURMAH SHELL TE KARATSJI. Ongeveer 500 employé's van de Burmah Shell Oil Cy. te Karatsji hebben besloten Zaterdag voor onbepaalde tijd in staking te gaan voor -hoger loon. Ook per soneel van het tankstation op 't vliegveld van Karatsji is bij de staking betrokken. NEDERL. HERV. KERK IN ZEVENBERGEN. In de eerste weken van het nieuwe jaar zal een aanvang wor den gemaakt met de restauratie van de Ned. Hervormde Kerk te Zevenbergen, de voormalige St. Catharinakerk, die in 1400 werd gebouwd, de Elisabethsvloed trot seerde, geplunderd en gebrand schat werd door beeldenstormers organisaties en van de verant woordelijke leiders der C.V.P. in gevaar zou.kunnen brengen; zij prijst de regering voor de wijze waarop zij zich van haar taak heeft gekweten. Onder voor behoud van sommige harer ini tiatieven en van te strakke admi nistratieve praktijken, evenals van de onvoldoende voorlichting van het parlement; „zij geeft uiting aan de wens dat, gezien de internationale en binnenlandse moeilijkheden, zo spoedig mogelijk een duidelijk, welomlijnd en doelmatig plan van actie wordt opgesteld, dat een be roep wordt gedaan op de be kwaamheid en de toewijding van alle C.V.P.-leden, en dat een aan de huidige omstandigheden aan gepast regeringsprogram aan het parlement wordt voorgelegd; „zij stelt vertrouwen in de eer ste minister om de politieke actie, zoals door de fractie gewenst, tot een goed einde te brengen". Aangenomen wordt, dat cok de samenstelling van de regering bliezen en deze in zijn val een niet onbelangrijk deel van het historische bouwwerk meenam. Men zal twee jaren over de restauratiewerkzaamheden doen. Aan het aannemersbedrijf D. Huurman Jr. uit Delft is het karwei gegund voor 219.575. De aanbesteding is enige tijd ge leden reeds geweest, maar eerst thans is de goedkeuring van de rijkscommissie voor Monumen tenzorg verleend. Het Dep. van O. K. en W. hechtte eveneens goedkeuring aan de plannen, die zich beperken tot het herstellen in de oude vorm van het kerkge bouw. De toren zal voorlopig biet herbouwd worden. Het Zevenbergse bedehuis be zit verscheidene historische schatten. Zo heeft men er nog een klok, die in 1410 door Petrus Dorme is gegoten en die aan de roofzucht van de bezetters ont snapte. Verder zijn van belang een doopbekken uit de zeventien de en een eikenhouten preek stoel uit de 18e eeuw. i- A- t, I, n n E- >f P. e- ;t is e- in »p m ds ;n id ik Ï5- *n is- as >e- n- kn ;e- El- rd ri nk tie en iet de ro- >G. 19 ed. en ver

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1