EGYPTE GEMEENTERADEN Hoek Gent Cadzand Retranchement ^as van Vogelwaarde Zaamslag RECHTSZAKEN Gemeente Terneuzen. AGENDA: Schip bij Cyprus vergaan Portvrijdom voor militairen ingetrokken De Deense „Erria'J UITGAANSVERBOD IN IS 31 AIL IA. De Britse opperbevelhebber in agypte, general Erskine, heelt voor Ismailia een uitgangsverbod van zonsondergang tot zonsop gang uitgevaardigd en al het Egyptische verkeer op de wegen tussen Port Said en 1' ajid» behal ve bepaald noodzakelijk vervoer, verboden. Niemand zal zich tussen zons ondergang en zonsopgang in Is mailia langs het zoetwaterka naal mogen bevinden of zich mogen ophouden in het gebied ten Z. van Ismailia tussen het kanaal en het Timsah-meer. Het uitgangsverbod is een ge volg van een incident bij de wa terinstallaties van Suez, waar Donderdagavond soldaten van de genie een aantal Egyptenaren Betrapten, die bezig waren een pijpleiding op te graven. Bij een daaropvolgende schietpartij wer den vijl Egyptenaren gedood en drie gevangen genomen. Twee van de gevangenen zijn na on dervraging vrijgelaten; de derde wordt nog vastgehouden. De Egyptenaren hadden getracht te ontkomen door in het zoetwater kanaal te springen. Ter gelegenheid van het ver trek van de eerste uit studenten gevormde eenheid militairen naair de kanaalzone zijn Donder dagavond ruim 10.000 studenten m de grote gehoorzaal van de Foed-universiteit bijeengekomen. Ook een groot aantal professoren nam aan de betoging deel, als mede een uit studenten van de Mohammedaanse theologische universiteit van Aznar gevorm de militaire groep. Uit zijn fondsen heeft de bond van studenten 30.000 gulden voor deze eerste eenheid beschikbaar gesteld. Voorts worden oefen kampen ingericht. Het blad „De Egyptische Beurs" heeft gemeld, dat de eer ste door studenten vervaardigde bommen zijn beproefd en dat tot op heden ruim 3.000 granaten door studenten onder leiding van hun professoren zijn vervaar digd. 300.000 EIEREN OP STRAAT. Meer dan 300.000 voor Frank rijk en Zwitserland bestemde Nederlandse eieren gingen gis teren bil een auto-ongeval verlo ren. Het ongeluk speelde zich af bii Frisingen aan de Luxemburgs Lotharinese grens. Een in de richting van de Franse grens rij dende colonne van drie grote Nederlandse vrachtwagens met opleggers slipte tengevolge van het gladde wegdek. De eerste twee wagens botsten tegen een langs de weg staande muur on de aanhangwagens sloegen over de kop. De bestuurder van de derde auto kon tijdig afremmen. Deze wagen vervoerde 15 ton eieren. De lading van de beide andere auto's—meer dan 300.000 eieren ging geheel verloren. De be stuurder van de eerste auto werd met een borstfractuur naar het ziekenhuis in Luxemburg ver voerd. Ziin toestand is levensge vaarlijk. De auto's waren eigen- dom van een expeditiefirma uit Venlo. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 6 uur: Biosc. „Zo jong zo slecht". Concertgebouw, 8 nnr. Biosc. „Tarzan en de slavin" 2.30 uur: Speciale jeugdvoor stelling. DRIEWEGEN: Oudelandse- weg 4-9, 7 uur: Prijskaarting. ZAAMSLAG: Ned. Herv. Kerk, 19.30 uur: Kerstuitvoe ring Chr. Gem. Zangvereni ging „Zingt den Heere een nieuw lied". Café „De Appel 6 uur. Grote prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „De vallei van de haat"; 3 uur; Jeugdvoor stelling. HOEK: Café Wed. W. A. Nieuwelink, 7 uur; Prijskaar ting. MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater 4.30 uur; Middagvoorstelling; 8 uur: Biosc. „Zo jong zo slecht". Concertgebouw, 2.30 uur. Middagioorstelling; 8 uur: Biosc. „Tarzan en de slavin Sportpark Westel. Bol werk, 2.30 uur: Voetbal, Ter- neuzen 1Middelburg 1 12.30 Terneuzen 3Middel burg 3. AXEL: Het Centrum, 4.15 en 8 uur: Biosc. „de vallei van de haat". SMOKKELAARS VOOR DE POLITIERECHTER. Duur betaalde boter. Voor de economische politie rechter verschenen deze week enige inwoners van Zeeuws- Vlaanderen die ervan beschul digd waren in de maanden Octo ber en November van dit jaar grote hoeveelheden boter te heb ben geleverd, welke bestemd wa ren voor smokkeldoeleinden. De eerste verdachte, de 51-ja- rige R. F. L. te Hulst, die ziqh in voorlopige hechtenis bevindt, wordt als de leverancier van de boter aangemerkt. Hu hadj on geveer 14 ton boter geleverd on was ervoor betaald. De boter was naar een boerderij overgebracht om vandaar over de grens te verdwijnen. Verdachte L. beken de Hij zat in schulden en wilde daaruit geraken. De pohtierech- ter veroordeelde hem tot 12 we ken gevangenisstraf met aftrek, waarvan 8 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en bo vendien tot f250 boete subs. 1 maand met last tot onmiddellijk invrijheidstelling. -d t ao t Ook de melkslijter P. J.deJ. te Koewacht werd vrngelaten. Hij had reeds 27 dagen in hech- tenis doorgebracht en werd nu veroordeeld tot 4 weken en 27 dagen, waarvan 4 weken voorw. met 2 jaar proeftijd. Bovendien kreeg hij een geldboete van f 150 of 1 maand. De landbouwer A. W. te Hoek. die de smokkelaars in staat had gesteld de boter op znn erf te verbergen, werd veroordeeld tót f500 boete subs. 1 maand heen- ^De expediteur W. J. B. te Hulst, die de boter had vervoerd, zag zich twee weken gevangenis straf opgelegd. De zaak tegen twee Belgen, die niet waren verschenen, werd aangehouden tot 11 Januari. In de Vrijdagavond gehouden ge meenteraad herdacht de voorzitter het overlijden van de oud-Commis saris der Koningin in Zeeland, Jhr Mr Quarles van Uffort. Staande betrachtten de leden een minuut stilte. Ingekomen was een verzoek van de gaslabriek te Oostburg om haar concessie te willen verlenen voor de levering van gas aan Cadzand. De bewoners van de buurtsehai Tienhonderd verzochten aanslui ting op het electrisch net. LK>or enige caféhouders werd ver zocht de kermis met één dag te verlengen. Al deze verzoeken wer den gerenvoyeerd naar B. en Ue rekening-courant overeen komst met de Bank voor Ned Ge meenten tot een maximaal bedrag van 25.000 werd met 'n jaar ver lengd. Aan de Stichting „Rozen- oord" te Sluis werd tot wederop zegging een subsidie van 60 per jaar verleend. Met 5 tegen 2 stem men (die van de heren Kools en Cappon), werd aan het District Weet Zw.- Vlaanderen van het Rode Kruis voor 1952 een subsidie van 1 40 toegekend. Het tekort van het bevolkingson derzoek op t. b. c. werd voor reke ning der gemeente genomen. Een kolentoeslag van 2 per week gedurende de periode 1 Jan. 1 April werd toegekend aan on- vermogenden, die minder dan 1500 bezitten en geen inkomen boven 1450 genieten en zij die in gezins verband leven en wier gezamenlijk inkomen blijft beneden het bedrag der sociale bijstand vermeerderd met 500. Ingevolge van de l.o. wet werd aan Ds Praas een tegemoetkoming toegekend in de reiskosten voor zijn 2 schoolgaande kinderen. Mej. M. ia Gasse werd met in gang van 1 Jan. '52 benoemd tot handwerkonderwijzeres in tijdelijke dienst bij het l.o. en voortgezet l.o. Voor de behandeling der begro ting 1952 deelde de voorzitter mede dat ook in '52 de gemeente haar zelfstandigheid zal behouden. Er is in de begroting een bedrag van ƒ44.000 voor diverse reserves op genomen, w.o. bestrating- en riole ringswerken en verbetering be graafplaats. De gewone dienst sluit met een post van onvoorzien groot 1827,74. De kapitaal dienst heeft een batig saldo van ƒ3866,39. Aan J. Kools zgl een financiële bijdrage worden verleend voor her stelwerkzaamheden. Het salaris der gemeente-ambte naren zal in overeenstemming met de rijksregeling worden gebracht J W de Feijter te Hoek, op het be sluit van B. en W. wegens weige ring van een vergunning tot het plaatsen van een heining in de St. Hubrechtstraat. Tegen stemden de heren Jac. den Hamer en L. Diele- verzoek van de bewoners man. Het - - van de Koudepolderstraat tot aan- Ie" van een tweede lichtpunt in die straat werd aangehouden, daar eerst prijs aan de P.Z.E.M. zal wor den gevraagd. De aftredende leden der huisves tingscommissie waren de heren D J Tollenaar, Jac. Leunis, F. va" Drongelen, J. J. Donze en P. de Feijter, die werden ho Ti— Tot lid van het algemeen burger lijk armbestuur webeus -e aftreding van de heer T— werd gekozen de heer P. Dieleman GiZiï De heer L. Jansen zei, dat hem is verteld, dat tot 3 maal toe een vergadering van het burgerlijk armbestuur niet kon doorgaan daar de leden niet aanwezig waren. Graag wilde hij hier het juiste van weten. De heren J. Dregmans en L .Die leman verklaarden met stelligheid, dat dit niet waar was. Er is 3 maal vergaderd en deze vergaderingen waren zeer vruchtbaar. Bij de rondvraag merkte de neer Kaijser op, dat in de Nieuwstraat nog geen naambord en huisnum mers zijn aangebracht. Ook klaagde hij over de slechte toestand van de bestrating in de Langestraat vanaf de heer P. Dieleman tot aan het rusthuis. In znn slotwoord zei de voorzit ter, dat 1951 nog niet zo'n slecht jaar Is geweest. Hij dankte de leden van de raad voor de prettige wijze, waarop steeds met hen is samen- ^DeTheêr Dieleman beantwoordde deze toespraak met enige sympa thieke woorden. In hevige storm is Vrijdag het Britse schip „Porlock Hill (7-210 ton), dat op de rede van Fama- gusta lag, waarschijnlijk door t breken van de ankerketting op drift geslagen en gestrand. Eenheden van het Britse leger, gealarmeerd door de noodseinen van het schip, snelden naar de plaats van de stranding. Met lichters heeft men getracht de „Pork>ck Hill", die zware slagzij maakte en door hoge golven werd overspoeld, tegen de storm In te kriigen, hetgeen niet geluk te. Twintig leden van de beman ning kwamen in de kokende gol ven terecht, toen een lichter, waarmee zii trachten de wal te bereiken, omsloeg. De soldaten aan de wal vormden een keten en slaagden er in de drenkelin gen in veiligheid te brengen. De resterende 32 leden van de be manning, inclusief de kapitein, ziin aan boord van de „Porlock Hill" gebleven. De havenmeester van Famaeusta deelde Vrijdag avond mede, dat „er geen gevaar voor de komende nacht schijnt te bestaan". Bii het invallen van de duister nis moesten de reddingspogingen worden opgegeven. Het schip ligt nu tot aan het derde dek onder water en wordt door de woedende golven uit el kaar geslagen. Maandag was de „Porlock Hill" met 220 mllitiare voertui gen en 300 ton voorraden voor de Britse troepen od Cyprus voor Famagusta voor anker ge gaan. Het grootste deel van de lading was reeds met lichters gelost, voor de storm het schip op drift sloeg. Toen Vrijdagavond echter een nieuwe storm opstak, brak de .Porlock Hill" in tweeën Er be vonden zich toen nog 18 perso nen aan boord, onder wie de ge zagvoerder. Bij een tevoren gedane poging em de 33 opvarenden, die zich nog op de „Porlock Hïil bevon den, te redden, was men er na melijk in geslaagd acht perso nen in veiligheid te brengen. Drie anderen verdronken en vier werden als vermist opgegeven. De directeur-generaal der P.T.T. deelt in de staatscourant mede dat 1.) met ingang van 1 Januari 1952 de aan in werkelijke dienst zijnde Nederlandse militairen verleende portvrijdom voor de verzending van briefkaarten in het binnenlands verkeer wordt ingetrokken; 2.) met ingang van diezelfde datum wordt ingetrok ken de portvrijdom, verleend aan militairen hier te lande voor de verzending van sommige stuk ken naar Indonesië, Ned. Nieuw- Guinea, Suriname en de Neder landse Antillen; 3.) met ingang van genoemde datum eveneens wordt ingetrokken het verlaag de port voor de verzending van sommige stukken, bestemd voor millitairen, verblijvende in Indo nesië, op Ned. Nieuw-Guinea, m Suriname of op de Nederlandse Antillen. Van de zijde van de marine- voorlichtingsdienst wordt mede gedeeld, dat de militaire port vrijdom naar en van Nederland blijft bestaan voor de militairen, die zowel aan boord van de Ne derlandse torpedobootjager als bij het Ned. detachement in Ko- rea dienst doen. Voor militairen aan boord van in buitenlandse havens vertoe vende schepen der Koninklijke marine blijft het tarief van 20 cent voor maximaal 10 gram gehandhaafd. De genoemde faciliteiten gel den alleen voor postverkeer tus sen de desbetreffende militairen met Nederland en omgekeerd. De raad der gemeente Hoek kwam Vrijdagmiddag in voltallige vergadering bijeen. De voorzitter herdacht het over lijden van de oud-Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr Mr Quar les van Ufford, die èn als mens èn als Commissaris een blijvende plaats in de harten van alle Zeeu wen zal behouden. Aangenomen werden met alge mene stemmen: a. een verzoek van de vereniging van Chr. onderwijs op de Knol, om vergoeding ingevolge art. 72 aer Lager Onderwijswet, tot het bou wen van een bergplaats voor spel en oefenmaterialen voor lichamc l(jke oefeningen; b. een voorstel van B. en W. tot verlenging van de rekening-cou- rantovereenkomst met de N.\ Bank van Nederlandse Gemeenten voor het le kwartaal 1952. c een verzoek van de afd. Zeelana van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, om een bijdrage van cent per inwoner, voor een ge schenk van de gemeenten in Ne derland, in het kantoorgebouw Afgewezen werden: a. een verzoek van de Stichting Maatschappelijk werk ten platte lande, om subsidie; b een verzoek van de besturen van de bijzondere kleuterscholen om het bedrag per leerling te ver hogen van 15 op 20. c. een verzoek van ac bticnting Lager Nijverheidsonderwijs in de bisdommen Breda en Den Bosch om subsidie. De stichting fruitteeltproefbe- drijf „Zeeuws-Vlaanderen" te Phi lippine krijgt een subsidie van 60. Het verzoek van de bond tegen het schenden van Gods Heilige naam werd eveneens ingewilligd met de stemmen van de heren Jac. den Hamer en L. Dieleman (P.v.d. A.) tegen. Het bestuur van de Z.L.M. krpgt voor de in 1952 te Axel te houden landbouwtentoonstelling een sub sidie van ƒ25; het bestuur van de iaarmarkteommissie te Terneuzen 10 en de „Reizende Bibliotheek alhier krijgt een eenmalige subsi die van 25. B en W zijn van mening, dat de bijdragen van het onderhouden der graven aan de hoge kant zijn. In iiet vervolg zullen de kosten tot onderhoud der graven 3,50 per graf per jaar bedragen. Toegewezen werd het beroep van Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitter schap van burgemeester J. A. Leenhouts. Alle leden waren aanwezig. Aan de stichting Rozenoord werd een jaarlijkse subsidie toe gekend van 25,—. Het Rode - Kruis, afd. West Zeeuws-Vlaanderen, ontvangt voor 1952 eveneens 25, Aan de daarvoor in aanmer king komende personen werd voor het tijdvak 1 Januari tot 1 April een kolentceslag toegekend van ƒ2,— per week. De begroting van de cnenst 1951 werd gewijzigd. Daarna nam de voorzitter de begroting voor 1952 in behande ling en gaf een uitvoerige toe lichting over de financiële posi tie van de gemeente. Door een verhoging van de ondernemingsbelasting en mede dank zij de bijzondere uitkering van het rijk was het mogelijk de begroting sluitend te krijgen. Voor de aanleg van een riole ring met bestratingswerken is in de begroting een bestemmings reserve geraamd van 11.000, terwijl de wederopbouwreserve kon geraamd worden op onge veer 4000, De voorzitter deelde mede, dat in verband met de onzekere fi nanciële verhouding tussen Rijk en Gemeente, en de uitvoering van verschillende werken, het gewenst is, nog steeds grote zui nigheid te betrachten. Na enige discussie werd de begroting on gewijzigd vastgesteld met een post onvoorzien van 853,85. Verschillende pachtovereen komsten met het waterschap „Het Vrije van Sluis" werden verlengd. Ce raad kon zi.ch verenigen met de door de burgemeesters in West Zeeuws-Vlaanderen ge sloten gemeenschappelijke rege ling inzake de burgerlijke verde diging. Over het lot van de 11 ver miste opvarenden van het Don derdag aan de Amerikaanse westkust uitgebrande Deense s.s „Erria" is nog niets bekend. Zo als gemeld zijn 103 andere opva renden door de Amerikaanse kustwacht gered. Leden van de bemanning van de „Erria" hebben meegedeeld, dat de brand door kortsluiting is veroorzaakt en dat binnen en kele minuten één der ruimen in brand stond. De „Erria", die van Portland via New York op weg was naar Liverpool, maakt een slagzij van 25 graden- Leden van de kust wacht, die Donderdag even het achterschip hebben beklommen, hebben verklaard, dat er mid scheeps geen teken van leven was te zien. Men gelooft, dat de vermisten midscheeps zitten opgesloten of verdronken zijn. Een elfjarige jongen, die door ecn patrijspoort wist te ontko men, heeft verklaard, dat no;1 velen in de brandende conversa tiezaal achterbleven. De deur was door de vlammen geblokkeerd en hij was de enige, die met behulp van de andere passagiers door de patrijspoort kon worden ge werkt. Toen hij zich omkeerde, zag hij de haren van twee man nen branden. Kabinetswijziging in België uitgesteld De wijziging in de Katholieke regering-Pholien, die door de dagbladen was voorzien vóór de Kerstdagen, blijkt uitgesteld te zijn tot na de feestdagen. Indien men aan de verwarde geruchten in de Wetstraat ge loof mag hechten, zou oud-mi nister Duvieusart aanvaard heb ben in de regering te treden als minister voor economische coör dinatie. Omtrent de persoon, die Pholien als eerste-minister zal opvolgen, geeft men zich over aan allerlei gissingen. De begroting van de Algemene vergadering der V.N, De algemene vergadering der V. N. heeft met 47 tegen 5 stem men (de Oost-Europese landen) de door de administratieve com missie ingediende begroting (48.096-780 dollar) goedgekeurd. Een resolutie over de bijdra gen der leden-staten werd met 40 tegen vijf stemmen bij drie onthoudingen (V. S., Israël en Ethiopië) aangenomen. De V. S. H -intste contributie leveren, n.l. 36,9 °/o. Donderdagavond kwam de Sas- se gemeenteraad in vergadering bijeen. Afwezig was de heer Scheffer (Gemeentebelang). De voorzitter deelt mede dat men door de aanwezigheid van een aantal straalkachels men wel begrepen zal hebben, dat de cen trale verwarming het begeven heeft. Volgens deskundig onder zoek is de oude ketel niet meer te repareren en zal men tot aan schaffing van een nieuwe moeten overgaan. Na enige discussie worden B- en W. gemachtigd zo spoedig mo gelijk een nieuwe ketel te plaat sen. Volgens wethouder De Maaijer is destijds een garantie gegeven voor de ketel van 18 tot 20 jaar. De ketel is nu 18 jaar in gebruik zodat men niet ver wonderd moet staan dat hij ver sleten is. De voorzitter deelt dan mede dat men na de vergadering nog in besloten zitting zal gaan voor de behandeling van de financie ring van de woningbouw. Het verzoekschrift van A. J. Kegels voor grond aan de West- dam, hoek Burgemeester Hoef nagelstraat wordt aangenomen. Bedoelde persoon zal daar na verkregen toestemming een win kelpand bouwen. Ook op het verzoek van P. Pie- ters om grond in erfpacht voor het bouwen van een magazijn voor boter en. kaas wordt gun stig beslist, hoewel B- en W. niet dadelijk tot een gunstig besluit konden komen, aangezien de heer Pieters nog niet kon beslis sen dat er ook een woonhuis bij gebouwd zou worden. De heren Stouthamer, Acke (Gemeentebelang) en De Groff (P.v.d.A.) vonder, het vreemd dat B. en W. niet dadelijk op deze zaak zijn ingegaan, daar met de heer Pieters een grossierderij in de gemeente wordt gevestigd en men de vestiging van midden- standsbedrrjven toch zoveel mo gelijk moet stimuleren. Óp een verzoekschrift tot het rooien en verkopen van de aan de Rozenlaan, Parklaan en Mo- enstraat groeiende bomen wordt gunstig beslist. Vooraf echter ontspon zich een levendige dis cussie. Wethouder Marquinie (Gemeen tebelang) zou aan het voorstel van B. en W. gaarne willen kop pelen de mening van de raad om trent de in de Stationsstraat groeiende bomen. Van verschillende zijde heeft men al gezegd dat deze bomen te groot worden. Nu er besloten wordt de bomen in de Rozenlaan enz. te rooien kan dit misschien aan elkaar ge koppeld worden. De heer Adam (P.v.d.A.) heeft eens horen opperen om de plan tanen te rooien en de kastanjes te laten staan. Wethouder De Maaijer (K.VP.) is hier geen voorstander van, in dien men gaat rooien dan alles ineens, na een vijftal jaren heeft men dan weer een prachtige bo- mengroei en dan vormt alles één geheel. De heer De Braai (Prot.) kan zich hierbij aansluiten en deelt mede dat door het rooien van de bomen in de Wilhelminalaan des tijds een groot ongemak is weg genomen en nu na een vijftal jaren heeft men reeds een rede lijke bomengroei. De heer Acke (Gemeentebe lang) zelf bewoner van dè Sta tionsstraat, is het met de heer De Maaijer eens om alles gelijk te rooien. De meeste bewoners van de Stationsstraat zal men hier mede een dienst bewijzen. De heer Bockstael (K.V.P.) is tegen het rooien van de bomen. Het is de mooiste laan van Sas van Gent en hij vindt dat Sas van Gent toch al slecht bedeeld is met bomengroei- De heer De Groff (P.v.d.A.) meent dat men dan ook wel de bomen van de Westkade kan gaan rooien, want die toestaan al half uit cement. Hij is tegenstan der van het rooien van bomen in de Stationsstraat. Straks heeft men geen enkele boom over in Sas van Gent. B. en W. stellen dan voor eerst een deskundige te raadplegen over het rooien en opnieuw be planten van de Stationsstraat. De raad kan zich hiermede verenigen. Op het verzoekschrift van het fruitteeltbedrijf „Zeeuws-Vlaan deren" te Philippine om een sub sidie uit de gemeentekas wordt afwijzend beschikt. Over het voorstel tot vaststel ling van een nieuwe gemeen schappelijke regeling tot centra lisatie van het bouw- en woning toezicht en van de dienst van gemeentewerken in Oost Zeeuws- Vlaanderen ontspant zich een levendige discussie na toelich ting door de voorzitter. De heer De Groff (P.v.d.A.) vindt dat men maar een klein beetje teruggekomen is o-p de stappen van de dictatuur van dit orgaan en dat de democratisering nog veel te wensen overlaat. Vol gens spr. zou de aanwijzing van een vertegenwoordiger in het centraal-bestuur niet door B- en W. uit het midden van B. en W. moeten geschieden maar door de gemeenteraad. Indien in de raad eens een deskundige zou zitten die geen wethouder was, zou 1 ij nooit in het centraal bestuur de gemeente kunnen vertegenwoor digen. Hij heeft voorts uit de pers vernomen, dat gemeenten as Terneuzen en Axel dit voor stel hebben verworpen. Hij meent dat men de verbin tenis niet voor 5 jaar moet aan gaan, maar met 2 jaar en 3 maanden opzegtermijn. De heer Bockstael (K.V.P.) kan zijn steun wel geven aan dit ont werp, maar zou enkele dingen veranderd willen zien. Zo zou "nij willen zien, dat de overschotten van de kapitaais- werken niet volgens het inge wikkelde schema worden geres titueerd maar naar rato volgens de ingebrachte sommen in de dienst kapitaalsgoederen. Zo krijgt een gemeente, die veel gebruik heeft gemaakt van de centrale dienst, ook het mees te terug. Volgens de regeling in het ont werp krijgt ook een gemeente gelden gerestitueerd, die niels aan de centrale dienst heeft op gedragen, dat vindt spr. onbii lijk. Uiteindelijk wordt besloten om eerst amendementen op dit ont werp in te dienen en daarna het ontwerp nogmaals te behandelen De voorstellen van de heer De Groff en Bockstael zullen in de vorm van amendementen bij de centrale dienst worden ingediend Na afwerking van de agenda gaat de raad in geheime zitting bijeen en na de heropening voegt de voorzitter een punt aan de agenda toe omtrent de financie ring van de woningbouw in de gemeente in samenwerking met de industrie. De industrie zal het disagio op zich nemen voor een lening van de bouw van wonin gen. Als tegenprestatie zullen de woningen ter beschikikng komen van de industrie gedurende 30 jaar. Indien een .arbeider de dienst van een bepaald bedrijf verlaat, zal hij zo'n woning bin nen 3 maanden, uiterlijk 6 maan den, moeten verlaten. Andere mogelijkheden om tot bouw van woningen te komen ziet de voor zitter niet en er kleven wel on aangenaamheden aan, maar men zal toch de kans krijgen mensen onder te brengen. De heer De Groff is het met de gang van zaken niet eens en kan onder geen enkele voorwaarde zijn steun geven aan dit voorstel De arbeider wordt hier in zijn vrijheid beknot; hij wordt door deze maatregel aan een industrie gebonden en spr. vindt dit niet juist. Dok de heer Adam (P.v.d.A.) kan zich niet met het voorstel van B. en W. verenigen. "Wethouder De Maaijer (K.P.V-) is het niet eens met dit voorstel, maar ziet geen andere kans om tot woningbouw te geraken en zal zodoende zijn steun aan dit oorstei geven. Volgens de heer De Maaijer is er toch ook nog een huurwet. De heer De Groff vraagt aan de heer De Maaijer of mj on danks zijn bezwaren toch vóór zal stemmen? Wethouder De Maaijer zegt, dat hij zijn standpunt heeft uit eengezet en niet op strikvragen van de heer De Groff wenst in te gaan. Het voorstel wordt dan in. stemming gebracht en met 8 vóór (Gemeentebelang, K.V.P. en Prot.) en 2 tegen (P.v.d-A.) wordt besloten met de industrie in zee te gaan voor de financiering van de wopingbouw Bij de rondvraag vraagt de heer De Braai een lichtpunt aan de Dijkstraat. De heer De Groff vraagt aan dacht voor de Poeldijk aan de Belgische grens bij het huis van de heer Konings. Voorts om verbetering aan te brengen voor de mensen, die wo nen aan de Flankstraat bij de zg. waterpoort. Verder roert hij de kwestie aan van een woningtoewijzing in de Noordstraat ondanks afwijzend advies van de adviescommissie. De voorzitter antwoordt hierop dat de woning niet is toegewe zen. Waarop de heer De Groff zegt dat de nieuwe bewoner al drie weken in het pand woont. De voorzitter deelt mede dat aanzegging is gedaan, dat met ingang van 1 Januari de woning ontruimd moet zijn. De heer De Groff spreekt hier over zijn tevredenheid uit. De heer Bockstael vraagt een lichtpunt op de vluchtheuvel bij Geirnaerdt. De voorzitter deelt mede, dat op een van de vluchtheuvels een grote straatverlichting komt, zo danig dat de andere vluchtheu vel ook verlicht is. Hierna sluiting. De raad der gemeente Vogel- waaiflezag zich deze week voor een lijvige agenda geplaatst. Het vermenigvuldigingscijfer voor het schoolgeld werd terug gebracht van 2 op 1. Tot lid van de huisvestings commissie werden gekozen de heren A. van Hove, P. Verbist, P. Mangnus, F. van der Veeken en J. de Koning. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim wer den benoemd de heren J. Koop- mans, J. Kerckhaert, A. de Meijer, P. Mannaert en H. Wijn- acker. Vastgesteld werden: Een wijziging van het ambte narenreglement een nieuw wachtgeldbesluit en een veror dening tot verhaal van inkoop van pensioen. De Zeeuwsche Landbouw Mij „Kring Axel", kreeg ten behoe ve van een té houden tentoon stelling in 1952 een subsidie van 25. B. W. vroegen een oordeel over de plannen voor woning- bouw. AIS bouwterrein was gedacht aan de voormalige losplaats der Z.V.T.M. te Rapenburg. Het voornemen zou zijn om 3 wo ningen te bouwen, die een huur moeten opbrengen van ongeveer 6,25 per week. Na enige discussie werden B. w. gemachtigd tot het maken van een plan. G. S. achten een verordening- wenselijk tot bescherming van waakhonden. Aangezien de raad van oordeel is, dat op dit gebied geen wantoestanden heersen in deze gemeente, acht men zulk een verordening niet nodig. De vereniging van Ned. ge meenten, die volgend jaar haar 40-jarig bestaan viert, krijgt 'n bedrag van cent per inwoner. De voorzitter deelt mede, dat een aantal brandslangen niet meer is te gebruiken wegens de grotere druk, die de nieuwe brandspuit heeft. Er zal 200 me ter moeten worden aangekocht. De post op de begroting 1952 zou dan met een bedrag van 1600 verhoogd worden. De raad kan zich hiermee verenigen. Van bewoners van Schapen- hoek en gebruikers van de op rit zijn 2 adressen ingekomen. De oprit is pas door de gemeen te vernieuwd, maar nu beklagen ae bewoners er zich over, dat de oprit te steil is. Tevens vragen ze om verharding. De heer A. de Bakker is ook van mening dat het werk niet goed is uitgevoerd. De oprit is oigens hem veel te steil. Wethouder D. de Bakker geeft dat toe, maar 't kon hier moei lijk anders. Was hij langer ge maakt, dan zou het werk 1000 méér gekost' hebben. Bovendien was het de vraag geweest, of G. S. deze uitgave voor een par ticuliere weg hadden toege staan. Bij de rondvraag vraagt de heer P. de Booy de aandacht voor de riolering te Ossenisse. De heer De Poorter wijst op de noodzaak van een lichtpum in de Kerkdreef. De voorzitter deelt mee, dat hiervoor opdracht is gegeven. Hierna sluiting. Doeije en Wisse over de riolering in de Stoofstraat. Het is in han den gesteld van B. en W. In het voorjaar van 1952, alaus de voorzitter, zal de P.Z-E.M. in de straten, op riieuw Zaamslag de kabels aanleggen. In de commissie van advies ingevolge de woonruimtewet rden benoemd de heren J. F. Lensen en D. W. F. Kaijser., Dij de vaststelling van het amb- tenarenreglement vroeg de heer De Feijter naar de vacanties. Enkele stemmen gingen op om 18 dagen te geven in plaats van 14. Bij stemming werd met 7 tegen 4 besloten 14 dagen aaa te houden. Aan het gemeentepersoneel tal de uitkering ineens van i, worden uitbetaald- De toeslagregeling voor be- paalde groepen van vrijwillig verzekerden werd goedgekeurd. Ook de toekenning van een brandstoffenbijslag werd aange nomen. De betaling geschiedt in de maand Januari uitsluitend op verzoek en wel gedurende 13 weken in totaal 30. Onder deze bijslag kunnen behalve de nood- wetgevallen ook anderen onder steunden gebracht worden. De kosten worden geraamd op 2000,—. Een verzoek van de classicale commissie voor kerkelijke ge zinszorg om een bijdrage van 200,voor een maatschappelijk werkster ontmoette bestrijding. De heer De Koeijer wees erop dat er al één is op Zaamslag. De heren Wieland en Faas zou den ook liever niet die weg op gaan, daar er geen gemeentebe lang mee gemoeid is. Na toelichting door de voor zitter wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 6 tegen stemmen. De bijdrage geldt voor één jaar- Tot vertegenwoordiger van ae gemeente in de Waterleiding Mij. is de burgemeester benoemd en tot plaatsvervanger wethouder De Visser. Begroting 1962. Namens de commissie, die de diverse posten heeft nagezien, verklaarde de heer Herrebout, dat de begroting sluitend is, waarvoor hij B. en W. dank bracht. Bij de post voor de toren vroeg de heer Herrebout naar de var- lichting van het uurwerk. Het schilderen zou 500,- kos ten volgens de voorzitter, maar het is nog steeds blijven hangen. Het zou mooier zijn, als de wij- zerborden hoger kwamen te zit ten, maar met de verlichting zou dat 1200,kosten. De voor zitter zal een en ander nog eens bezien. De heer De Feijter informeer de naar een telmachine voor de secretarie. Hij wilde verder we ten, of die 350,— voor de bur gerlijke verdediging nodig zijn, terwijl de heer Florussen en De Koeijer het hadden over de num mering der huizen- Tal van zaken werden nog aangesneden o.a. het plaatsen van advertenties, de post van 1000,- voor besmettelijke ziekten, de straatbelasting voor nieuw ge bouwde woningen, het ophaien van vuilnis, de 600,— voor de plantsoenen en de reiniging. De voorzitter lichtte de zaken stuk voor stuk nader toe. De subsidie voor de kleuter school, die voorheen 1000, bedroeg, is verhoogd tot 1500,- voor ly52. De begroting werd goedge keurd. Zij sluit in ontvangsten en uit gaven met een bedrag van 233.573,36. Onvoorzien ƒ3698,91. De ontvangsten van de kapi- taalsdienst zijn begroot op ƒ330.099,91 en de uitgaven op ƒ322.997,13. Bij de rondvraag zijn nog in formaties ingewonnen door de heren Florussen, Van den Beek, De Kraker en De Feijter resp. over het trottoir bij Haak tot Heijboer; het sintelpad aan de Eendracht; de tijd van vergade ren en de haag bij het voetbal- terrein. Wethouder De Visser was van mening, dat de Zaamslagse werklozen aan het voetbalveld zouden moeten werken. De voor zitter zal er eens over spreken, maar het is D.U.W. Met het uitspreken van het dankformulier werd de vergade ring gesloten. DRANKWET Burgemeester en W efh oudera van Terneuzen brengen ter open bare kenais, ingevolge art 16, eerste lid der Drankwet 1031, Stbl. 476, ter o.penbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek om een verlof B van F. de Schepper, van beroep kos ter, wionende te Terneuzen, voor het R. K. Parochiehuis aan de Korte Kerkstraat te. Terneuzen. Terneuzen, 20 December 1961.. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, voorzitter. A. J DEES, secretaris. Vrijdagmiddag vergaderde df Zaamslagse gemeenteraad in vol tallige zitting. ■"•"Jat de voorzitter met ge bedsformulier had geopend, gin gen de ingekomen stukken on der de hamer door. In aanslui ung hierop deelde de voorzitter mede, dat nog een schrijven wa binnengekomen van de heren HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Terneuzen bren gen ter openbare kennis, dat het verzoek van de N.V. Com pagnie Neerlandaise de l'Azote om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie A. no. 1149, een watergasfatoriek te mogen oprichten en in wer king brengen, door burgemeester „-n wemuuuers der gemeente ixel is ingewilligd. Terneuzen, 19 December 1951. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, P. TELLEGEN, voorzitter. A. J. DEES, secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 3