Onderwijst Kunsten W etenschappen en u;« a» s De veiligheidssituatie in Indonesië KERKDIENSTEN KERKNIEUWS ravifiiCBe De Chinese papegaai TERNEUZEN. AXEL. BIERVLIET. GOES. HOEK MIDDELBURG. SLUISKIL. De Cunard'ijn bestelt i eu "f schepen ZAAMSLAG. SnecJc Kbui#* In de avondvergadering van Donderdag heeft mevr. Forta- nier—de Wit (WD) gesproken over de lange lijst van ten dode opgeschreven monumenten. Zij oppert het denkbeeld een fonds te vormen en postzegels voor de restauratie uit te geven. Minister Kutten beantwoordt vervolgens de 's middags ge maakte opmerkingen over de af deling „hoger onderwijs". De moeilijke situatie, waarin de uni versiteiten verkeren, zijn niet alleen te wijten aan de financiën. Vaak kan uitbreiding en aan vulling van vacatures niet tot stand gebracht worden wegens gebrek aan krachten. In West-Europa wordt alge meen ingezien, dat internationale samenwerking op het gebied der wetenschap geboden is. Het ini tiatief is van Nederland uitge gaan. De collegelden zijn z.i. oneven redig laag in vergelijking met die voor ander onderwijs. Die gelden vormen niet het grootste deel der onkosten voor de studenten. Het minder grote aantal stu denten uit arbeiderskringen is te wijten aan het milieu, waarin de kinderen verkeren. De kosten der universitaire studie werken zieker remmend, maar dat is niet het belangrijkste. De minister verdedigt het sys teem der renteloze voorschotten. De afbetalingsregeling wordt aangepast aan de omstandig heden. ZATERDAG 22 DECEMBER. Ned. Herv. Kerk. Sohoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 23 DECEMBER. Axel' 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Cand. A. van Cruijnin- gen, van Sluiskil. Hoek10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen; 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. T Hontenisse: 10 uur Ds. J. Homan. Hulst: 10.30 uur Ds. D. A. ten Haaft, van Hoek. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. A Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Honders. T ,ir Sluiskil10 uur Ds. Joh. W. Star- renourg (Bed. H. Avondmaal), 7 uur Wijdingsdienst. Terneuzen: 9.30 uur Ds. J. Schol ten; 2.30 u. Ds. P. A. v. d. Vlugt. 9.30 uur „Bethel" (2e Verbin dingsstraat) Kerk voor Jongeren (12 tot en met 15 jaar). Driewegen? 7 uur Ds. J. Scholten. Zaamsiag: 9.30 uur Ds. G. Jensma; 2 30 uur Eerw. heer C. H. lieij- 10.30 uur Ds. L. S. 2.30 uur boer. Aaiuenburg: Stf-Anna ter Muiden: 11 uur Ds. H. Biervliet?"1" 10 uur Ds. J. H. van Breskens? 10 uur Ds. H. C. P. M. Vvieoosch, van Biervliet Cadzand: 2.30 uur Ds. A. C. W. Groede-atlÖ uur Ds. C. B. Boere (Viering H. Avondmaal). Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Etfgen- Stf Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Nieuwviiet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. «r Oostuurg: 10.30 uur Ds. W. J Fournier. n Retranchement: 10 uur Ds. A. G W. ten Cate (Bed. H. Avondm.) Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W Schopenhauer. Sluis: 9 uur Ds. W. J. Fournier Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B Bergsma. IJzendijke10 uur Ds. C. Blomaard (Bed. H. Doop). Zuidzande: 9.30 uur Ds. H. Kuijl- man. Gereformeerde Kerk. Hoek: 10 u. en 2.30 uur Ds. H Pestman, van Terneuzen. Terneuzen: 11.15 en 4.30 uur Ds, H J. Heida, em. pred. te Vlaar- dingen (in de Ned. Herv. Kerk). Zaamsiag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. j. J. Kitzema. Gereformeerde Kerk (onderh. art. 31 D. K. O.) Hoek: 10 uur leesdienst; 4 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 u. en 3 u. Ds. Ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Zaamsiag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. Zjjlema, van Nieuweroord. Gereformeerde Gemeente. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 en 2 uur leesdienst. Oud Gereformeerde Gemeente, Terneuzen: 9.30, 2 en 6 uur Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Axel: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Oinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Huist: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. TTIT Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H, Missen. Sas van Gent: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Sluiskil: 7, 8.30 en 10 uur H.H, Over de hulp aan Ambonese studenten zal spr. overleg plegen met zijn ambtgenoot van unie zaken. Ten aanzien der internationale academie wordt er risico geno men, maar met het oog op het doel is dat gerechtvaardigd. Het onderwijs zal voornamelijk in de Engelse taal worden gegeven en het is de bedoeling in Septem ber te beginnen. Het kabinet heeft besloten het aanbod te aanvaarden, dat H. M. de Koningin in beginsel had ge daan om het paleis Noordeinde door de stichting te laten benut ten. De regering is bereid de reparatie van het dak en de cen trale verwarmingsinstallatie voor rijksrekening te nemen.. De ver dere kosten zijn voor de gemeen te Den Haag, die bereid is deze op zich te nemen. De heer Stuf kens (Arb.) is te leurgesteld door het feit, dat het blijk van voorkeur voor Den Haag heeft gegeven. Hij dringt aan op nadere overweging met het oog op de voorkeur, die in de Kamer is gebleken. De heer Hoogcarspel (CNP) vraagt of er van buitenlandse zij de financiële belangstelling voor het instituut bestaat. De minister verklaart op deze laatste vraag, dat er nog geen toezeggingen zijn binnenge komen. Ze worden echter wel verwacht. De regering moet de keuze voor de Stichting, die autonoom is, mo gelijk maken. Zij wenst geen voorwaarde met betrekking tot de plaats van vestiging te stellen. Het wetsontwerp inzake het in temationaal academisch instituut wordt z. h. s. goedgekeurd. De heer Roosjen A^fï.) heeft vooraf nog verklaarcjj, Jdat door vóór het ontwerp te stemmen, geen verantwoordelijkheid wordt aanvaard voor investeringen in verband met de plaats van vesti ging. Radio, televisie en pers. Bij de afdeling „radio, televisie en pers" vraagt de heer Peters (K. V. P.) de mening over com merciële uitkeringen. Z.i. zijn de voordelen groter dan de nadelen. Spr. is voorstander van het tele visie-expériment. Toch wordt zijn enthousiasme getemperd door het feit, dat grote uitgaven gevergd worden en dat men nog niet weet hoe de inwerking op de volksmen taliteit zal zijn. De heer v. d. Zaal (AR) meent dat als bij de wereldomroep com merciële uitzendingen worden uitgevoerd, dit gevolgen kan heb ben voor de binnenlandse uitzen dingen. Spr. merkt op, dat de radiover enigingen de televisie nog niet begeerden. De regering en de in dustrie echter wilden de televisie wèl en toen hebben de verenigin gen haar medewerking toegezegd en verleend. De verenigingen moeten geen zetbazen van het de partement worden. De heer Van Sleen (Arb.) is van oordeel, dat men met de tele visie voor een voldongen feit is gesteld. Men is met een nieuw ob ject begonnen zonder dat er vol doende ervaring was. Nu moet er voor gezorgd worden, dat ze goed is en een beschavende factor wordt. Daarvoor zullen offers ge bracht moeten worden. De om roepverenigingen hebben nog niet de zekerheid, dat de televisie aan haar blijft toevertrouwd. De heer Comelissen (WD) vreest grote bezwaren van de te levisie. Het kijkgeld ad 2,50 per maand acht hij te hoog. Een zwaar hoofd heeft hij in de regeling ter gelegenheid der ver kiezingen. Hij vraagt of de staats secretaris een bevredigende rege ling voor de zendtijd wil treffen. De heer Hoogcarspel (CPN) merkt op, dat bij de verdeling van de zendtijd bij de verkiezingen bepaalde groepen zullen worden uitgesloten. Vergadering van Vrijdag. Gisteren was aan de orde de stemming over enige moties, wel ke zijn ingediend tijdens de be handeling van de begroting van Onderwijs. 7, 8.30 en 10 u, 7, 8.30 en 10 u, 7.30 en 10 u. 7.30 en 10 u. H.H. H.H. H.H. H.H NED. HERV. KERK ZAE KANSELBOODSCHAP GEVEN OVER BEWAPENING EN WERELDVREDE. Missen. Terneuzen Missen. Westdorpe: Missen. Zandstraat: Missen. Zniddorpe: Missen. EEGER DES HEILS. Terneuzen: 7 u., 10 u. en 7.30 uur Samenkomsten. MAANDAG 24 DECEMBER. Ned. Herv. Kerk. Aardenburg: 10.30 's avonds Ds. E. S. Blom. Kerstnachtdienst. Medewerking Amb. Kerkkoor. Biervliet: 7 uur in de zijkamer van de pastorie Kerstwijding met de Jong Hervormden. De generale synode der Ned. Herv. Kerk besprak in haar Juli vergadering van dit jaar uitvoe rig het probleem van oorlog en vrede. Een ontwerpschrijven, dat ter voorlichting aan de gemeen ten zou worden gezonden als 'n herderlijk schrijven over dit vraagstuk, werd bij besluit der synode toegezonden aan de clas- sicale vergaderingen en de pro vinciale kerkvergaderingen, ten einde de consideraties der kerk te kunnen verkrijgen. Deze reacties waren in de No- vember-vergadering der synode ter tafel. Zii gaven veelal blijk van ernstige bezinning op het probleem, doch konden nog niet leiden tot een uitspraak, bijv. ten aanzien van het bewapenings vraagstuk. Daarom besloot de synode het gehele probleem voor te leggen aan een in te stellen studiecommissie, welker leden inmiddels werden benoemd. De wenselijkheid kwam naar voren tot het doen uitgaan van een kanselboodschap, waarin de kerk zou trachten om van de Kerstboodschap uit een woord tot de gemeenten te spreken in de geestelijke en stoffelijke nood, waarin bewapening en oorlog gevaar de kerk en haar leden hebben gebracht. Deze kanselboodschap, voorbe reid door de een commissie ad hoc van de synode, welke was samengesteld uit alle modalitei ten, in de synode vertegenwoor digd, zal op 23 December in alle godsdienstoefeningen der Ned. Herv. Kerk worden voorgelezen. Over de motie van de heer Pe ters (KVP) betreffende een wet telijke regeling van het geheel van schoolgeldheffingen, waarin het beginsel van gezinsreductie tot uiting komt en die van de heer Peters (KVP) betreffende het vaststellen van een hoger verme- nigvuldigingscijfer dan één ten aanzien van het schoolgeld voor het lager onderwijs en het uitge breid lager onderwijs wordt de beraadslaging heropend. De heer Peters (KVP) brengt in de moties enige redactionele wijzigingen aan. In verband hier mede wordt de beraadslaging even verschoven. De motie van de heer Van Sleen (Arb.) betreffende het verstrek ken van kosteloos onderwijs geeft de heer Stokman (KVP) aanlei ding te verklaren, dat zijn fractie haar stem er niet aan zal geven. In beginsel acht spr. kosteloos onderwijs verwerpelijk. De heer Van Sleen (Arb.) vraagt de stemming aan te hou den tot na de behandeling der mo ties-Peters. Daartoe wordt besloten. Vóór de stemming over de mo tie van de heer Gortzak (CPN) betreffende het schrappen van een lesje uit een Nederlands taal boek voor R.K. scholen verklaart de heer Stokman (KVP) tegen de motie te zullen stemmen, omdat ze in strijd is met de grondwet. Dit impliceert niet, dat hij het verhaaltje in paedagogisch op zicht juist zou achten. Mevr. Fortanier-de Wit (VVD) acht het lesje ook ongeschikt. Zij zal echter wegens grondwettige bezwaren tegen de motie stem men. De heer Van Sleen (Arb.) had liever gezien, dat de minister ver klaard had het lesje een ernstig exces te vinden. Hij vraagt zich af, of hier niet gesproken moet worden van belediging van de Jo den. Spr. verklaart zich overigens tegen de motie. De minister acht het lesje pae dagogisch n.et juiEen uêledi- ging van een bepaalde volksgroep heeft hij er niet in gelezen. De heer Gortzak (CPN) leest de zinnen voor, waartegen zijn be zwaar ging en die hij discrimine rend voor het Joodse volksdeel acht. Naar zijn oordeel moet het betrokken lesje als ondeugdelijk door de rijksinspectie worden af gewezen. De Kamer heeft zich er tegen verklaard. Spr. trekt daar om zijn motie in. Na afhandeling van een aantal kleine wetsontwerpen wordt de beraadslaging over de motie-Pe ters hervat. De minister verklaart na de wi; ziging tegen de eerste motie-Pe ters geen bezwaar te hebben. Aan zijn bezwaren tegen de tweede motie is door de wijziging tege moet gekomen. Zijn bezwaar tegen de motie- Van Sleen handhaaft hij. Ze is voor hem onaanvaardbaar. De heer Roosjen (AR) zegt, dat de moties-Peters volstrekt on gevaarlijk zijn. Hij zal zijn stem eraan geven. Tegen de motie-Van Sleen heeft hij principieel be zwaar. De heer Gortzak (CPN) De moties-Peters worden z.h.s. aangenomen. De motie-Van Sleen wordt ver worpen met 57 tegen 27 stemmen, die van P.v.cLA. en C.P.N. Daarna was het woord aan de staatssecretaris, de heer Cals. Hij hoopt de radiowet nog dit zit tingsjaar te kunnen indienen. Voor de binnenlandse omroep blijft de commerciële uitzending niet te aanvaarden. Voor de we reldomroep en de televisie is deze zaak in studie. Wat de verkiezingen betreft zegt spr., dat niet afgeweken zal worden van de regeling, welke in 1948 heeft gegolden. Alle partijen zullen zendtijd krijgen, behalve die partijen, welke van de demo cratische vrijheden misbruik ma ken om de volksvrijheid te onder mijnen en te vernietigen. Het ligt inderdaad in het voor nemen 30 per jaar kijkgeld te heffen, een bedrag dat hem ver antwoord lijkt. Het moet z.i. niet te laag liggen. De heer Hoogcarspel (CPN) betoogt, dat z.i. ten onrechte aan een bepaalde groep het recht ont houden wordt op zendtijd voor de verkiezingen. De staatssecretaris neemt niet aan, dat de heer Hoogcarspel niet zou begrijpen dat de overheid de plicht heeft beschermend op te treden. Bij de afdeling „vorming buiten schoolverband" betoogt de heer Stufkens (Arb.) o.m., dat te veel in de departementale sfeer blijft. De begroting wordt vervolgens goedgekeurd z.h.s. met aanteke- mg, dat de CPN geacht wil wor den te hebben tegengestemd. De voorzitter, de heer Korten- horst, heeft na een uitvoerige slotrede de vergadering gesloten. DE INTERPELLATIE- WAGENAAR. Tenslotte is aan de orde geko men het verzoek van de heer Wa genaar (CPN) om verlof tot het stellen van vragen aan de minister president over het besluit van de regering strekkende tot het verbod aan ambtenaren om lid te mogen zijn van bepaalde verenigingen. De voorzitter stelt voor het ge vraagde verlof te verlenen. Daartoe 'wordt besloten. De voorzitter stelt voor de inter pellatie te doen houden op een na der te bepalen dag. De heer Wagenaar (CPN) acht het duidelijk, dat de interpellatie nu niet meer kan worden behan deld. Hij dringt echter op spoed aan. Eventueel zou het recès er voor bekort kunnen worden. Besloten wordt, dat de interpel latie zal worden gehouden op een nader te bepalen dag, zo spoedig mogelijk na het recès. Benoeming. In verband met de ontslagna me van mej. T. de Nijs, werd aan de neutrale kleuterschool alhier benoemd mej. J. van Akkeren te Terneuzen. Gelukkige prijswinnaars. De werklieden van de gemeen telijke reinigingsdienst hadden deze week een boffertje. Het bleek n.l., dat op hun nummer van de jaarmarktloten waarvan ren, de tweede prijs, een kalf, was gevallen. Een lichtpuntje in zij de gezamenlijke bezitters wa de dagelijkse zorgen vóór de don kere dagen in de komende feest- week! Ontspanningsavond Z.P.M. en L.J.G. Gisteravond had in „Het Cen trum" de jaarlijkse jeugd-ontspan- ningsavond plaats van bovenge noemde onderafd. van de Z.L.M. Deze streekbijeenkomst die op een volle zaal van Z.L.M.-jongeren mocht bogen, stond onder leiding van de heer J. de Putter Jz. te Axel, die deze avond inleidde. Speciaal richtte spr. het oog op 1 1J! J lm, i v, /InTn tiirl de idealen die de jeugd in deze tvjd dienen te bezielen. In eendracht samenwerken tot heil van een vol gend geslacht en onder het aloude devies van „God, Neerland en Oranie" is nu meer dan ooit het parool. De ontspanning die in de jonge renorganisaties wordt beoefend en nagestreefd kan slechts leiden tot een verhoogde en verruimde ont wikkeling. Daarom, besloot spr., samen eensgezind en aaneengeslo ten, voor een krachtige boeren stand in ons mooie land. Na de rede van de voorzitter werden onder leiding van mej. Lubbers uit Axel verschillende rei en volksdansen uitgevoerd. Een der hoogtepunten vormde wel het optreden van het L.J.G.- orkest uit Hoek, versterkt met en kele damesleden uit Axel. Het Z.P.M.-koor uit Axel bracht verschillende liederen ten gehore met begeleiding aan de vleugel van mej. M. de Feijter ld. Een hooggestemde rede van de heer S. van Harn over het onder werp „Jeugd en Toekomst" onder streepte nog eens de inleiding van de voorzitter. Ook deze om zijn gloedvolle improvisaties bekende redenaar oogstte algemene bijval. De clou van deze uitmuntend ge slaagde streek-avond was een fleu rig blijspel in 3 bedrijven, onder de titel „De nieuwe veearts". Dit stuk werd op zeer vlotte wijze vertolkt en „toneelspel" is zexer niet de zwakke stêe van onze boerenjeugd. Een woord van bijzondere lof tus sen al het vele goede dat in dit stuk geboden werd, verdient zeker wel mej. Mina de Feijter ld. die met haar ongekunsteld spel aller harten veroverde. Het middernachtelijk uur was ruimschoots overschreden eer deze feestelijke bijeenkomst kon worden gesloten met het zingen van het „Wilhelmus". Aanbesteding. Door de heer Jac. Faas werd na mens zijn lastgever aanbesteed het bouwen van een woning met brandstoffenbergplaats. Laagste in- muziekvereniging „E.N.Z.K." haai jaarlijkse winteruitvoering vo«r leden en donateurs op de gehoor zaal. De voorzitter srpak een kort ope ningswoord, waarin hij o.a. het succes van „E.N.Z.K." memoreerde op het op Hemelvaartsdag gehou den bonclsconcours, een succes^ dat we in de eerste plaats te dankea hebben aan de directeur, de he«r J. Anthonisse. De heer A. Hame link, trouw medewerker van „E.N.Z.K." is momenteel ziek en de voorzitter sprak de wens uit, dat hij weer spoedig hersteld mag zijn. Nadat hij de talrijke aanwezi gen een genoeglijke avond had toe gewenst, gaf hij de leiding over aan directeur Anthonisse, die met het muziekgezelschap een goed ver zorgd programma ten gehore bracht. Na de pauze kwam de toneel groep voor het voetlicht, dat op voerde het spel in 3 bedrijven: „Een schip vaart uit", een prachtig stuk, dat onder leiding van de he ren J. Kervink en F. de Groote uit stekend werd gespeeld. Speelsters en spelers mochten *n afloop dan ook ean welverdiende ovatie in ontvangst nemen. Op 2e Kerstdag zal het toneel spel „Een schip vaart uit" nog maals worden opgevoerd op ver zoek van B. en W. van Hoek. Kerstviering. Vrijdag vierden de kinderen van de openbare kleuterschool het Kerstfeest. De kleintjes zongen Kerstliederen, werden onthaald op Een groot deel van het volk vestigt voor het herstel van de Veiligheid zijn hoop op de strijd krachten. Men vergeet echter, dat het leger slechts een instru ment is in de handen van de re gering en dat zijn arbeidsveld is beperkt tot militaire aangelegen heden, aldus zeide de woordvoer der van het ministerie van Defensie. Hoe intensief militaire opera ties oók worden uitgevoerd, het ontstaan van een situatie met de mogelijkheid van het ontstaan van nieuwe benden kan niet worden tegengegaan, indien deze militaire maatregelen niet wor den gevolgd door het streven van de politieke partijen naar het op heffen van de onderlinge tegen stellingen. Voorts dienen de par tijen hun politieke invloed te richten op steun aan dé machts instellingen bij het uitvoeren van de noodzakelijk geachte maat regelen. Ook dienen deze maat regelen te worden gevolgd door het scheppen van bestaansmoge lijkheden voor hen, die huis en haard hebben verloren als gevolg van bende-activiteiten en de vrijheidsstrijd. Ér moet naar worden gestreefd de verlangens van het volk in zekere mate te bevredigen, niet door lege beloften, maar door stevige leiding. Indien aan deze voorwaarden wordt voldaan, kan het volk de militaire maatrege len zien als een middel waardoor een ieder, die werken wil, in staat wordt gesteld om met ver trouwen weer aan de arbeid te gaan. TABAKSSCHUREN AFGEBRAND. Uit Oost-Java, waar het vorige seizoen de Besukische tabaks cultures grote schade leden door het afbranden van vele tiental len ta'baksschuren, worden thans opnieuw branden gemeld. Deze week werden wederom twee schuren afgebrand. De oorzaak is onbekend, doch men vermoedt kwaadwilligheid. Deze branden hebben in onder nemingskringen wederom onrust gewekt en men vraagt zich af of dit wellicht de inleiding is van een nieuwe reeds branden. In dien dit inderdaad het geval is, ziet het er voor de Besukische schrijver was de Bouwonderneming chocolademelk en andere lekker- IJzendijke voor ƒ27.850. Hoogste JWen, terwijl juffrouw Rie -on inschrijver was A. J. Risseeuw te Kerstverhaal vertelde. Oostburg voor 33.384. De inschrijvingen waren zonder de percelen glas- en schilderwerk. tabak zeer donker uit, daar on mogelijk nogmaals de verliezen zouden kunnen worden geleden, zoals die in het vorige seizoen door brandstichtingen werden veroorzaakt. ONTPLOFFING IN DJEMBER. In Djember werd een ontplof fing gehoord. Volgens ooggetui gen werd te zelfder tijd boven t Raunggebergte een rode gloed zichtbaar. Inmiddels heeft het voorlich tingskantoor van het regentschap Djember bericht ontvangen, dat de desa Karanhardjo en andere dessa's in het oostelijk deel van het regentschap stenen zijn ge vallen, waardoor een aantal hui zen van de bevolking werd be schadigd. Vele inwoners van de desa Si- losanen zijn geëvacueerd. Overdracht industriehallen. In tegenwoordigheid van voor aanstaande figuren uit het be drijfsleven werden gisterenmid dag te Goes officieel drie indu striehallen overgedragen. Twee er van meten 15 bij 54 meter. De derde is 24 bij 55 meter. Hierme de heeft Goes de eerste mijlpaal bereikt op de weg naar indu strialisatie. Zoals de Commissa ris der Koningin in Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, die hij deze overdracht een rede uit sprak opmerkte, heeft minister Van den Brink bij zijn recent be zoek aan Goes terecht zijn be wondering uitgesproken voor de voortvarendheid, waarmee Goes dit probleem heeft aangepakt. De bouw van de drie hallen kost n.l. nog geen f 400.000 en dat is uit zonderlijk goedkoop. Burgemeester W. C. ten Cate noemde de bouw van de drie hal len een novum in Zeeland. Jhr De Casembroot, die vervolgens het woord voerde, prees de ge meente dat ondanks de krappe middelen, deze bouw toch tot stand kon komen. Honderd pro cent van de verwachtingen is uit gekomen. De drie hallen waren '•eeds verhuurd, voordat ze ge bouwd waren. Vervolgens sprak If M. D. A. Glerum, directeur van de volks huisvesting in Zeeland, die zijn bewondering uitte voor hetgeen de heer J. Oranje, directeur van gemeentewerken te Goes, hier heeft gepresteerd. Na hem voer den nog verscheidene sprekers 't woord, waarna dé drie hallen door de genodigden werden be zichtigd. Vogeleilanden op Schouwen in gevaar. De vogeleilanden in de z.g. ia- lagen op Schouwen, waar duizel den meeuwen wonen en die aa» ieder toerist die des zomers dit eiland bezoekt bekend zijn, ver keren in zeer desolate toestand. Deze eilanden zouden nodig op geknapt moeten worden en op gehoogd, maar een goede verbe tering zou plm. 10.000 kosb-p. Daarvoor is echter geen geld. De enige uitkomst zou zijn sub sidie van buitenaf, maar welke instanties daarvoor in aanmer king komen, is nog niet duideliik. Het meest voor de hand. lig gend acht men een subsidie va* V.V.V., daar de vogeleilandjes e* hun bewoners uit touristisck oogpunt zeer bezienswaardig zijn. Omhoog gevaren. Wederom is er een vaartuig ia de bekende val gelopen. Doordat Donderdagavond om ca. half T een Belgisch vaartuigje, een z.g. „Kempenaar" komende uit de richting Terneuzen, moest uitwij ken voor een zeeboot liep de kempenaar op de plaat vast. Hoewel deze plaats is afgeba kend, hebben de schepen daar bij avond niet veel aan, aange zien de bakens niet zijn verlicht. Het scheepje kon niet on ei etc» kracht loskomen en moest assis tentie vragen van een sleep boot, die de schuit Vrijdagmor gen vlot trok. Vergadering Wit Gele Kruis. Donderdagavond hield het Wit Gele Kruis in het parochiehuis f N V K I haar najaarsvergadering. De heer Winteruitvoering „E.N.Z.K. RoQy hceUe zijn openings_ Woensdag en Donderdag gaf de ONDERNEMING OP JAVA AANGEVALLEN. Verleden week is de onderne ming Pasirmuntjang van de P, en T.-landen, gelegen bij Pasir- bungur, halverwege Tjikampek Pegadenbaru, door een bende ter sterkte van 100 man aange vallen en een uur bezet. Het huis van de administrateur en 't kan toor werden geplunderd, waarbij kleren en geld in handen van de bendeleden vielen. Toen verster king van een dichstbij gelegen Apri-post kwam» kon de bende, die drie brens tot haar beschik king van een dichtstbij gelegen vielen geen gewonden bij deze overval. Toen de administrateur van de onderneming, waar rubber, ka pok, peper en cacao wordt ge wonnen, s ochtnds naar het em placement reed, werd hij 2 km vóór zijn woning ploseling onder vuur genomen. Door vol gas te geven, wist de administrateur de bende te ontvluchten. Zijn wagen werd echter een paar maal ge troffen. Op het emplacement waarschuwde hij de politie en belde de Apri-post op. Vlak na 't telefoongesprek werden de tele foonleidingen doorgesneden. Di rect daarop was het emplace ment geheel omsingeld en werd zwaar vuur afgegeven op de po litie en de gebouwèn. De politie post, bestaande uit 18 man, moest wijken voor de overmacht Naar wij van de firma Ruijs Co, hoofdagenten van de Cu- nard S. S. Cy te Londen, verne men, heeft deze scheepvaartmij aan de werf van John Brown and Co. te Clydebank opdracht gegeven tot de bouw van 2 gro te passagiersschepen, speciaal bestemd voor de verbinding met Canada. Deze schepen die uitsluitend een eerste klasse- en een toe ristenklasse-accomodatie zullen I gêmkê" boos bezit hebben, zullen elk ruim 20.000|B J brt. meten en een snelheid krij gen van 20 knopen per uur. Het eerste schip zal in Juni 1954 in de vaart komen en het tweede in het voorjaar van 1955. woord de geestelijke adviseur en zuster Vernimmen welkom. Enerzjjde vond hij het jammer dat er maar enkelen van de meer dan zeshonderd aangeslotene» aan de oproep gehoor hadden ge geven, anderzijds mag dit wel een teken zijn dat de vereniging naar ieders verlangen werkt on men vertrouwen stelt in het be stuur. Uit de notulen blijkt dat de heer Eggermont zijn herbe noeming als bestuurslid heeft aanvaard en dat de vereniging een rheumaboog heeft aange schaft. Uit een toelichting van zr. Vernimmen blijkt, dat dit een grote verbetering is voor de rheumabestrijding en dat naar haar weten dit de eerste vereni- gnig is in Zeeland die een der en trok zich terug op de kazerne^ De bende sloeg toen haar slag. Bij aankomst van de legerpa trouille werd zij snel verdreven. De administrateur heeft kans gezien de employé's nog tijdig te waarschuwen en zijn vrouw en twee kinderen in de auto mee te nemen. De auto werd toeD weer onder vuur genomen. door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 42) (Nadruk verboden). „Heel de dag", ging Holley voort, „heb ik me verbaasd over dat persgesprek, dat Madden me gaf. Zonder duidelijke reden verbrak hij één van zijn streng ste levenregels. Waarom?" „Als je het mij vraagt, spaar je adem", raadde Eden. „Ik vraag je niets hoe zit dat? Madden weet, dat er elk ogenblik iets kan uitkomen en dan gaat, wat er verder op zijn ranch gebeurd is, alle kranten door. Als hij vooruit kijkt, ziet hij, dat hij wel eens vrienden nodig kon hebben onder de ver slaggevers. Dus is hij eindelijk van zijn voetstuk gestapt. Heb ik geen gelijk?" ,jO, het klinkt logisch", gaf Eden toe. „Ik ben blij, dat er tenminste iets logisch is. Je weet, dat ik vader heb gezegd, voor ik uit San Francisco ging, dat ik wel graag in een geheim zinnige moordzaak betrokken zou worden. Maar dit dit is meer dan ik wenste. Geen lijk, geen wapen, geen bewegreden, geen moord, niets. We kunnen zelfs niet bewijzen, dat er iemand vermoord is" Hij stond op. „Nu moet ik maar weggaan naar de ranch en wat dan? Waar drijf ik heen?" „Blijf je Chinese kameraad trouw", raadde Holley hem. „Hij is een goede jongen. Iets zegt me, dat hij je er door zal helpen". „Ik hoop het", antwoordde Bob. „Houd je ogen open", zei Hol ley. „En waag niets. Als je hulp nodig hebt, vergeet dan Will Holley niet". „Daar kun je van op aan", antwoordde Bob. „Tot ziens. Mischien zie ik je morgen wel". Hij ging naar buiten en bleef op de trottoirband voor het Woestijnrand Hotel staan. Het was Zaterdagavond en Eldorado was. vol ranchers, magere ge bruinde, door het werk gete kende mannen met khaki rij broeken en kleurige, slobberige hemden eenvoudige mannen, voor wie dit de stad was. Door het raam van de bar bierswinkel-speelzaal zag hij 'n gfoep de dobbelstenen schud den. Anderen leunden tegen de populieren, pratend over de we gen, de oogst, de politiek. Bob voelde zich als een bezoeker van Mars. Spoedig kwam Chan aanrij den en liet zijn wagen stoppen tegenover de jongen. Terwijl Bob instapte zag hij, dat de heldere ogen van Chan op de hoteldeur waren gevestigd. Hij ging zitten en volgde Chans blik. Er was een man uit het hotel naar buiten gekomen een man, die niet op zijn plaats leek tussen de ruwe ranchers. Hij droeg een hoog dichtgeknoopte overjas en diep over de ogen 'n vilten hoed bovendien een donkere bril. „Zie eens, wie daar staat", zei Eden. „Ja", zei Chan, terwijl ze de straat afreden. „Ik geloof, dat het Killamey Hotel een zeer ge wichtige gast heeft verloren. Hun verlies onze winst mis schien". Het hoogtepunt van de agenda was een lezing van zr. Vernim men over de vooruitgang van de verpleging en het werk van bet Wit Gele Kruis. Op boeiende wijze Schetse zij het ontstaan van de verpleging en de grote wan toestanden die vóór een vijftig tal jaren nog in de z.g. „gasthui zen" bestonden. Mede zij dank de outillage van de nieuwe zie kenhuizen wordt de wijkverple ging verdrongen en verschuift dit werk naar de voorzorgmaat- regelen die in het belang van de volksgezondheid worden gena- men. Hieronder vallen de diverse bureaux voor zuigelingen, kleu ters, het consultatiebureau voor t.b.c., alsmede de propaganda voor het bevolkingsonderzoek, de rheumabestrijding en diverse Zij verlieten het maar al te nog op richten instellingen.. korte plaveisel der Hoofdstraat en een trek van tevredenheid kwam over Chans gezicht. „Veel werk te doen", zei hij. „Diepe mysterieën op te los sen. Hoe liefelijk, mij, ofschoon ver van huis, in gezelschap van een oud vriend te voelen". Verbaasd keek Bob hem aan. „Een oud vriend", herhaalde hij. Chan glimlachte. ,In garage thuis wacht een zame auto als deze op mijn te rugkeer. Met wagen trillend on- In zijn slotwoord spoorde de voorzitter de aanwezigen aan de vereniging door ledenaanwer ving te versterken, waarbij naast de reeds aangesloten leden ook andersdenkenden welkom zijn. Bazar voor instrumenten- fonds. De muziekvereniging „De Vol harding" organiseert op 25 en 29 December a.s. in de openba der mij, denk ik mij weer op del re school een bazar ten bate van vertrouwde straten van Hono- het instrumentenfonds. Dank Rij lulu". de medewerking van de inge- Zij stegen tussen de bergen zetenen zijn de voorbereidingen en vóór hen lag de zachte gloed vlot verlopen. De vele fraaie van de zonsondergang in de prijzen en de attracties in aan- woestijn. Zonder op de ruwe weg te letten, gaf Chan meer gas. „Ho, Charlie", riep Bob, die met zijn hoofd bijna door de kap boorde. Waar moet dat naar toe?" „Vergeef mij", zei Chan, wat vertragend. „Niet goed zo, vrees ik. Een ogenblik denk ik mis schien, dit kleine wagentje wel heimwee uit mijn hart doen kan stoten". (Wordt vervolgd). merking nemend is het bestuur van de muziekvereniging hoop vol gestemd. Het goede doel, dat men met deze bazar beoogt, geniet aller sympathie en het laat zich aan zien, dat we een paar drukke dagen in het vooruitzicht heb ben. Het is ook te hopen, want de nieuwe instrumenten zullen „De Volharding" in elk opzicht ten goede komen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2