Begroting van Economische Zaken ORCAM de pittige zware »hag? Dienstorder van Gen. Erskine US! sic Sr««incSc KERKNIEUWS AGENDA: TERNEUZEN. GROEDE. Toen alle kaarsjes branden begon de zon te schijnen DOUWE EGBERTS BRESKENS. GOES AXEL Neem een doos echte f>as^ge1t1"es VERKOUDHEID HANSWEERT ZAAMSLAG DEENS SCHIP IN BRAND StVGcJ® Kffllfl®* Woensdagavond is de Tweede Kanier verder gegaan met de be groting van Economische Zaken. Bij de afdeling „Mijnwezen" be toogt de heer Maenen (KVP), dat het een landsbelang is, dat de steenkolenproductie wordt opge voerd. In België zijn de arbeids voorwaarden beter dan hier. Het streven moet erop gericht zijn serieuze arbeiders aan te werven. Waarom worden er niet meer wo ningen gebouwd, als men daar door het aantal arbeiders kan op voeren? De minister moet zijn ambtgenoten ervan overtuigen, dat bet de voorkeur verdient eni ge tientallen millioenen extra voor woningen beschikbaar te stellen boven de steeds oplopende «itgaven voor de import v an veel duurdere kolen uit het buitenland. Een deel der opbrengst van de verhoogde productie zou ten goe de moeten komen aan de arbei ders. A De heer Van Dienden (Arb.) bespreekt eveneens de personeels voorziening voor de mijnen. Er moeten gunstige sociale voor waarden worden geschapen. Er zijn in het zuiden werkloze bouw vakarbeiders, die woningen voor de mijnwerkers kunnen bouwen. Zo kan de productie worden opge voerd en de import van dure ko len voorkomen. De heer Haken (CPN) dringt aan op verlaging der kolenprijzen en op verbetering der lonen en verdere arbeidsvoorwaarden der mijnwerkers. Minister Van den Brink meent dat iedere poging tot verhoging der productie slechts kan slagen, als m de betrokken bedrijfstak een goede sfeer heerst en een goede verstandhouding tussen de hoger en lager geplaatsten. Er is een grote invoerbehoefte aan steenkolen ontstaan. Volgend jaar zullen 35 millioen ton in Europa moeten worden inge voerd, bijna geheel uit de V.S. De vrachtkosten zijn ongeveer geiyk aan ue prijzen der kolen. Er zal 700 millioen dollar voor nodig zijn. De bouw van mijnwerkers woningen in Duitsland is ter hand genomen om in het Ruhrgebied arbeiders aan te trekken. Verho ging der Duitse productie zou voor de Europese behoefte van groot belang zijn. Ook Nederland zou in staat moeten zijn een bij- Vergadering van Donderdag. Bij de afdeling „Nijverheidson derwijs" verklaart de heer Sta pelkamp (AR) dat in zijn kring de wens leeft, dat bij uitbreiding van de nijverheidsscholen aan de prot.-chr. scholen zal worden ge dacht. Er zijn gemeentebesturen, die medewerking weigeren om te komen tot christelijke nijverheids scholen. Minister Rutten merkt op, dat de uitbreiding van het aantal leerlingen moeilijkheden veroor zaakt met betrekking tot de huis vesting en de leerkrachten. Wat het tekort aan werkkrachten aan gaat verklaart hij, dat dit geleide lijk terugloopt, maar de opleiding vordert tijd. Er wordt gezocht naar een oplossing der moeilijk heden, die belemmerend werken bij de inrichting van landbouw- huishoudcursussen. Spr. erkent, dat de schoolgel den aan de hoge kant zijn, maar hij is al zoveel mogelijk aan be zwaren tegemoet gekomen. Daarna komt aan de orde de afdeling „Hoger onderwijs De heer Roosjen (AR) is van oordeel, dat hulp moet worden geboden aan 26 jongelieden, die onder de hoede staan van „Ambon in nood". Hij vraagt of de rege ring de studiekosten op zich wil nemen of voorschotten wil verle nen. Men kan z.i. bezwaarlijk ver langen, dat deze jongelui hun stu die in Djakarta voortzetten. De heer Stuf kens (Arb.) waar deert de oprichting van het int. academisch instituut. Het is voor zijn fractie van beslissende bete kenis, waar de academie wordt gevestigd. Naar zijn oordeel ver dient vestiging in een universitair centrum de voorkeur. Spr. is minder tevreden over de De rijksstudiebeurzen moeten worden verhoogd. Zou een aantal van honderd wel voldoende zijn? Dit betekent, dat slechts een half procent der studenten er een krijgt. De heer Weiter (KNP) merkt op, dat zonder wetenschappelijk opgeleide krachten de industrie niet kan doen wat van haar in het belang van het land mag worden verwacht. De heer Zandt (SG) pleit voor bijzondere leerstoelen in de vivi sectie, vrije homoepathische ge neeskunde. Spr. vraagt hulp voor de Ambonese studenten. De heer Hoogearspel (CPN) be toogt dat het met het hoger on derwijs slecht is gesteld. De in dustrialisatie is niet mogelijk zon der wetenschappelijk gevormde krachten. De regering wil ener zijds industrialisatie, maar zorgt er niet voor dat de wetenschappe lijke leiders opgeleid kunnen wor den. Verlaging van collegegeld was toegezegd door de minister van Financiën en nu zegt dat de minister van O., K. en W. dat het niet doorgaat. Een dergelijke me thode vergroot het vertrouwen in het kabinet niet, zegt spr. De heer Tilanus (CH) staat •sympathiek jegens de aanvrage van het intern, acad. instituut. De keuze van de plaats van vestiging laat spr. aan de regering over. Bij de afdeling „Oudheidkunde en natuurbescherming" betoogt de heer Willems (Arb.), dat een cultuurbeleid moet worden ge voerd, dat de levenskracht van ons volk versterkt.O.a, vraagt hij bijzondere aandacht voor de abdij te Middelburg. De heer Verhoeven (KVP) vraagt of de minister al medede ling kan doen over oprichting ener academie voor schone kun sten. De lijsten van ten dode ge doemde monumenten vormen een lange onheilspellende staat. Straks zal men het verlies van onvervangbaar cultuurbezit be treuren. Minstens die monumen ten, welke een waarlijk nationale betekenis hebben, moeten worden behouden. Om kwart voor zes wordt de vergadering gesloten. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Zo jong zo slecht" AXEL: Het Centrum, 7 uur: Ontwikkelingsavond LJ.G. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Zo jong zo slecht". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Tarzan en de slavin" 2.30 uur: Speciale jeugdvoor stelling. DRIEWEGEN: Oudelandse- weg 49, 7 uur: Prijskaarting. ZAAMSLAG: Ned. Herv. Kerk, 19.30 uur: Kerstuitvoe ring Chr. Gem. Zangvereni ging „Zingt den Heere een nieuw lied". Café „De Appel", 6 uur: Grote prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „De vallei van de haat"; 3 uur: Jeugdvoor stelling. Dodelijk auto-ongeluk nabij Charleroi. In de vroege ochtenduren ver trok van het terrein der N. V. „De Hoop" alhier, een vrachtauto met als chauffeurs F. van D. en C. van der H., naar een zakenrelatie in de omgeving van Charleroi. Op dergelijke lange reizen zijn haar vrachtauto's bemand met twee chauffeurs, die elkaar ge durende de reis aflossen. Even vóór Charleroi kwam F. van D„ die op dat moment de vrachtwagen bestuurde, door een kwestie3 van aanpassing aan het tot nu toe nog onbekendeoor- sociale leven zoals die uit de be- j zaak, voor de keus te staan of groting blijkt. Het collegegeld op een tegenliggende personen wordt niet verlaagd en de beurzen auto in te rijden, of zelf de moge niet uitgebreid. De weg naar de'lijkheid te hebben op een mu universiteit wordt voor zeer ve- te rijden. len zeer moeilijk. Spr. meent, dat Vrezende voor de met betrekking tot de werkstu- gevolgen, die een kotsing tussen denten en de forensen initiatieven de zware vrachtauto en de perso- van de redering mogen worden nenauto onvoorwaardelijk mede verwacht |zou brengen, wilde de bestuurder Mevr. Fortanier-de Wit (WD)nog trachten de aanrijding te spreekt haar voldoening uit over v^k^l^^nks^het met a^ het voorstel in zake het int. acad. instituut. Spreeksters voorlopig inzicht is, dat de bloei van het in- taSVrocluVctieen De" ïedeïandslhSTor* JeveSgSTuï^uS Ïroducüe is l2 millioen ton; 6 versiteitsstad. Amsterdam biedt millioen ton wordt ingevoerd. Als de verhoging der binnenlandse productie 500.000 ton zou zijn, was dat al een belangrijke verbe tering. De oplossing zal z.i. moe ten worden gezocht in de richting van woningbouw. Het geven van een aandeel in de winst zou dienen te geschieden door de bouw van een eigen wo ning te bevorderen. Het loonni veau ligt in België aanmerkelijk hoger dan in Nederland. Een ge heel verkeerde weg zou men gaan door in de grensstreek het loon niveau op te trekken tot het Bel gische. Onder de huidige omstan digheden kan er geen sprake zijn van werktijdverkorting. De minister verklaart naar aanleiding van een opmerking van de heer Haken nog, dat hij gaarne zaken zou hebben gedaan met Polen, maar de kolen waren daar duurder dan de Amerikaan se, de hogere vrachtkosten inbe- grepen. De oegrotingen worden z.h.s. aangenomen met aantekening, dat de CPN geacht wil worden te hebben gestemd tegen die van Economische Zaken. BEGROTING VAN ONDERWIJS. Om tien uur 's avonds is de be handeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen nog voortgezet. Minister Kutten deelt mede, dat de onderwijzers de uitkering-in eens ten bedrage van 5 bij wijze van voorschot zullen ontvangen. Er zal een ziekte-vergoeding worden verstrekt van ƒ25 voor ongehuwden en van 50 voor ge huwden. Bij de afdeling „Voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs" vraagt mej. Nolté (KVP) aan dacht voor de financiële moeilijk heden bij de oprichting van v.h. m.o.-scholen. Zij meent, dat moet worden overgegaan tot een ander systeem van subsidiëring van bij zondere scholen. De heer Zegering H adders (WD) vraagt of indien een aanvraag wordt gedaan tot op richting ener afd. van een HBS er rekening mee wordt gehou den dat er in het dorp of de streek reeds een school staat, die juist voldoende leerlingen heeft. De heer Hoogearspel (CPN) waarschuwt o.a. tegen te vlug op heffen van A-afdelingen der HBS, die tijdelijk onderbezet zijn. De post „Leermiddelen onvermogen de leerlingen", die al drie jaar op 30.000 staat, moet z.i. verhoogd worden. De minister merkt op, dat vele der vragen ook rechtstreeks be handeld hadden kunnen worden. De meisjesonderwijs heeft nog geen juiste vorm gevonden. Na der beraad is gewenst. De school geldcompensatie komt tot stand in een wetswijziging, die gereed is. Spr. kan niet vooruitlopen op salariskwesties, die in de advies commissie zijn behandeld. Wat de post der leermiddelen voor on vermogende leerlingen aangaat, zegt spr. dat daaruit alles wordt betaald, wat betaald moet wor den. De kwestie van het gods dienstonderwijs zal de minister nog eens bezien. Op enige vragen zegt hij schriftelijk antwoord toe h.i. de beste mogelijkheden, o.m. met het oog op de universiteiten en het tropisch instituut. gewond en in bewusteloze toe stand werd hij naar het zieken huis te Charleroi vervoerd. Terstond werd de N. V. „De Hoop" van het gebeurde in ken nis gesteld en werden de ouders van de ongelukkige verwittigd. Daar het ergste werd gevreesd, werd de komst der ouders nood zakelijk geacht. In de loop van de avond is de ongelukkige aan de bekomen ver wondingen overleden. trict Zeeuws-Vlaanderen van de N.C.L.B., welke plaats vond in het gebouw der Chr. bewaar school alhier. Deze druk bezochte bijeen komst stond onder leiding van de heer W. Faas uit Zaamslag, Melkproeven in fabrieken heb ben bewezen, dat het aantal be smette bedrijven in Zeeland varieert van 12 tot 30 °/o. Dr. Wagenaar besprak ook nog de kunstmatige inseminatie- Dit jaar werd 25 °/o van de vrouwe lijke rundveestapel kunstmatig geïnsemineerd. Het bevruch tingspercentage bedroeg bijna 88 procent. Tenslotte werden tijdens de vergadering nog vragen ge steld over het weiden van Bel gisch vee in Nederland en het besmettingsgevaar, dat daaraan verbonden zit. Het bestuur zal trachten hiervoor een oplossing te vinden. Raadsvergadering. Onder voorzitterschap van bur gemeester J. C. Everaars kwam de raad Donderdagavond bjjeen. De voorzitter herdacht het over lijden van de oud-Commissaris der Koningin, Jhr Mr Quarles van Uf- ford, welke woorden door de leden staande werden aangehoord. Bericht was ingekomen van Ged Staten dat de begroting 1951 was goedgekeurd, waaruit volgt dat ook de post van ƒ2800 voor de aanleg van een gemeentelijk sportterrein geen bezwaren, ontmoette. De door het bestuur der R.K. lagere school gestorte waarborg som ad ƒ4672,50 moet worden te rugbetaald. Z.h.s. stelde de raad vast: 1. De kostenverordening 1952 voor het gemeentepersoneel2. De uit kering ineens ten bedrage van 5 voor de gemeente-ambtenaren; 3. De tijdelijke toelage van 5 procent die met gebed en Schriftlezing voorging, waarna het woord ge- aan het gemeentepersoneel om te i -i -i i. A ïrnnArno. (Advertentie) Toen alle kaarsjes van de kerst boom brandden werd, Mevrouw R. T. te W. door haar man en kinderen verrast met een groot pakket. Tot haar verrassing bestond de inhoud uit het prachtige „Safira"-tafelbestek. „Het leek wel of de zon voor mij opging" vertelde zij „zo schitterend is dit kostbare tafelgerei!". Een kostbaar geschenk? O neen! De kinderen hadden dit tafelgerei zonder enige kosten ontvangen voor de waardebon nen welke voorkomen op elk pakje koffie en thee van Nie- meijer! Hierdoor kunt U dus dubbel genieten van de pittige Paars- merk-Koffie, geurige Gala-Thee en Princess-Thee. De fijne smaak voldoet U volkomen en bovendien weet U dat U straks gratis het kostbare „Safira"- tafeibestek ontvangt. Vlekvrij door en door! De geïllustreerde geschenken- lijst wordt U gratis toegezonden als U even een briefkaart schrijft aan Niemeijer- Groningen. Dit adres is vol doende. macht afremmen, kon de chauf feur niet voorkomen, dat de vrachtwagen tegen de ter plaatse staande muur reed. Hoewel de schok hevig was, kwam van D. met de schrik vrij. De botsing was voor de naast hem in de cabine zittende collega v. d. H. helaas noodlottig. Zwaar dg shag! Propaganda-avond V.V.V. Vrijdagavond kon de voorzit ter van de V.V.V-, de heer H. de Meyer, een groter aantal leden en belangsetllenden dan gewoon lijk' op dergelijke bijeenkomsten het geval placht te zijn verwel komen. De aanwezigen konden kennis maken met de wijze waarop wordt gewerkt, om het tourisme naar Terneuzen en Z. Vlaanderen te stimuleren. De voorzitter prees in het bij zonder het initiatief van de heer But, die door het doen circuleren door welhaast geheel Nederland van een 100-tal kleurendia's de aandacht op Zeeuws-Vlaanderen vestigt. Hij richtte een oproep tot de leden ideeën ter kennis van het bestuur te brengen, die een groei van het touristisch ver keer kunnen bevorderen. De heer But vertoonde de col lectie dia's, die nu weer hun rondreis door ons land zullen aanvangen en die bij de aanwe zigen zeer in de smaak vielen. V.V-V. zit niet stil en ieder idee, dat levensvatbaarheid in houdt, zal met vreugde worden ontvangen en indien mogelijk worden uitgewerkt. „Confid" voor reparatie naar Karlingse Veer. Het 249 b.r.t. metende Neder landse kustvaartuig „Confid' eigenaar H. Katjuiter te Rotter dam, is gisteren van Terneuzen naar Kralingse Veer vertrokken om gerepareerd te worden bij de N.V. IJselwerf. Dit schip dat met kolen onder weg was van Leith naar Terneu zen, is op 18 December op de Westerschelde met een Duitse boot in aanvaring gekomen, waarbij het Nederlandse vaar tuig een gat in het stuurboord achterschip kreeg. Het werd in Terneuzen binnengebracht. Postzegelvereniging jubileert. In een ledenvergadering van postzegelverzamelaars in Z. Vlaanderen, die onder voorzitter schap van de heer H. A. Lyp pens in de lunchroom Koene bijeenkwam werd besloten haar 25-jarig bestaan feestelijk te herdenken. Een commissie, be staande uit de heren Th. Borgh- stijn, G. E. van Halsema en J. Seghers, zal de organisatie hier van op zich nemen. Meerdere voorstellen ten deze zal de com missie nader uitwerken. voerd werd door verschillende afgevaardigden van de afdelin gen uit Axel, Zaamslag, Hoek en Terneuzen. Het hoofdbestuurs lid de heer A. Vingerling uit Goes hield een feestrede, waarin hij wees op de zegen van de Chr. vakbeweging en het vele dat in deze 20 jaar was tot stand gekomen in een geest van sa menwerking met verwerping van de klasse-tegenstelling. zetten in een vaste; 4. De verorde ning op het verhaal der bijdrage op de inkoop der pensioenen. Tot leden der commissie woon- ruimtewet 1947 werden herbe noemd de heren P. Casteloijn, A. Salomé, W. van Haneghem, P. v. d. Broecke en O. P. de Sutter, even als de secretaresse dier commissie mei. M. N. Lauret. Bij de wijziging der begrotingen 1951 en '52 werden enige opmer kingen gemaakt, terwijl naar aan leiding van de rekening 1947 de In de pauze vond een gezellige heer Verrneuien aanmerking maak- koffiemaaltijd plaats, waaraan t op de uitbetaling van de reke- r oiitn r\ een paar honderd personen, waarvan velen met hun echtge noten, deelnamen. Het laatste gedeelte van deze bijeenkomst stond grotendeels in het teken der propaganda, waarbij de heren Vingerling en Oudekerk wezen op de plicht der Christelijke landarbeiders om zich aan te sluiten bij de N.C.L.B., die streeft naar toena dering tussen werkgevers en werknemers, hetgeen in beider belang is. Deze herdenkingsdag die een allerprettigst verloop had werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. ning voor een gevorderde auto na de bevrijding. In verband met een klacht over bouwkosten der woningwetwo ningen door de minister van We deropbouw, dient de huur van de woningwetwoningen verhoogd te worden met gemiddeld 0,50. Be heer Schippers meent, dat oen eenzijdige verhoging af te keu ren valt. Spr. zegt dat een huur verhoging landelijk dient te ge schieden. Gezien de kwaliteit der woningwetwoningen (vooral die in de Finlandwijk), vergeleken met die van kort vóór de oorlog vindt spr. de huur der w.w. meer dan genoeg. De voorzitter was bereid, de in de raad naar voren gekomen bezwaren aan de mi nister kenbaar to makon. ^et Koperdieven gearresteerd. ]>e woonwagenbewoners M. en S., die in het woonwagenkamp te Schoondijke waren neerge streken, hebben zich schuldig ge- maakt aan het doorknippen van de radiodistributie-leiding tussen Breskens en Nieuwesluis, ten einde zich meester te maken van het koperdraad. De rijkspolitie heeft beide personen in verzeker de bewaring gesteld. t Axnbonnese-avond. Van betrouwbare zijde is te Ismalia vernomen, dat de opper bevelhebber der Britse troepen, generaal sir George Erskine, Donderdag een dienstorder heeft uitgevaardigd, waarin hy zijn manschappen opdraagt gewa pende Egyptenaren, die in de Suezkanaalzone worden aange troffen, als „vijandelijke elemen ten" te behandelen. Men maakt nu de gevolgtrek king dat in het vervolg dergelij ke personen, indien zij door de Britse troepen worden gearres teerd, niet meer aan de Egyp tische autoriteiten zullen worden overhandigd, doch door de Brit se autoriteiten berecht. Gemeend wordt dat generaal Erskine deze dienstorder heeft uitgevaardigd omdat de Egijptische regering te kennen heeft gegeven de beper kende bepalingen op het dragen van wapens door Egyptische burgers te zullen verlichten. Van dezelfde zijde wordt nog vernomen dat de order is uitge vaardigd, omdat gewapende Egyptenaren de Britse troepen in de zóne voortdurend blijven aanvallen. Volgens een stilzwijgende over eenkomst tussen generaal Erski ne en de Egyptische gouverneur Voor de tweede maal beleefden wij gisterenavond in „Het Cen trum" 'n avond waarop Ambon- nese dames en heren in een band verenigd optraden. Aan de heer van de Suez-kanaalzöne, Ghaza- s. v. Harn, hoofd der Chr. school ly Bey, zijn tot nu toe in de zóne op het Zouts Spui, was de taak door de Britse troepen gearres- opgedragen onze gasten van teerde gewapende Egyptenaren overzee met 'n woord van wel aan de Egyptische politie-autori teiten uitgeleverd. kom in te leiden. Hij had direct het nodige contact met de welbe- Een officiële Britse woordvoer- zette zaal en wist op geestige wij der heeft later op de dag beves- ze de stemming zonnig te maken tigd, dat generaal Erskine een ;n overeenstemming met wat de dienstorder van deze strekking L,and „SuaraMaluku" ons te ho- heeft uitgevaardigd. Hij weigerde evenwel te spre- ren gaf. De avond was volgens de heer ken over jeventuële gevolgtrek- Van Harn vooral ook door de in- kingen. schakeling van het spaarfonds „O. en O" van het welslagen ver zekerd. Spr. bracht daarom zijn dank aan de heren v. d. Plasse en v. Guik voor hun propaganda en medewerking. De bijzondere sfeer van de mu ziek en zang die deze avond ken merkte, bleek in de smaak te val len en werd het een geslaagde avond, die met de volksliederen werd besloten. Een verloting was mede tot dekking der kosten aan deze avond verbonden. Herdenking 20-jarig jubileum N. C. L. B. -avond TERNEUZEN. zing we?dendtot klrkvoogd-ouder-1 Donderdag middag en ling der Ned. Herv. Kerk herko-1 stond alhier m het teken zen de heren P. K. Dees en K. J. Hoving. langstelling de herdenking van het 20-jarig bestaan van het dis Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland heeft veel werk. De gezondheidsdienst voor die ren in Zeeland heeft het eerste jaar van het zg. „vijfjarenplan voor de t.b.c.-bestrijding" ach ter de rug en daarmede, dank zij de grote medewerking van de Zeeuwse veehouders, een flinke voorsprong genomen op de ande re provincies. Dr. G. Wagenaar de directeur van deze dienst deelde dit mede op de algemene vergadernig, die in Goes is ge houden. Ruim 75.000 dieren wer den op t.b.c. onderzocht. Het komende jaar zal getracht wor den geheel Oost Zeeuws-Viaan deren t.b.c— vrjj te maken. Ook wil men beginnen op het eiland Tholen en zal men op Walcheren trachten een begin te maken met de bestrijding van het zg. „be smettelijk verwerpen". Dr. Wagenaar vertelde, dat 98 procent van de aangesloten vee houders vrijwillig de bijdrage van ƒ4,heeft betaald om de bestrijding van de ziekte moge lijk te maken. Het was gebleken, dat t.b.c. bij kippen (men vond dit jaar 20 o besmette bedrijven) ook gevaar voor runderen ople vert. Het aantal aangesloten vee houders is gestegen van 2400 tot 6700; het aantal onderzochte koeien van 20.000 tot 57-000. Het percentage reageerders steeg met de toenr.me van het vee en be droeg 11,8 De provinciale verordening, waarin aankoop van vee zonder t.b.c.-verklaring werd verboden, is -het laatste jaar van groot nut geweest. Het aantal reactievrije stallen schatte Dr. Wagenaar op onge veer 80 °/o. Het was ook zonder Marshall hulp mogelijk geweest de t.b.c.- bestrijding met goed gevolg uit te voeren, want de verschijnse- len waren gunstig. Overigens zal nog hard gewerkt moeten wor den om de vrije stallen vrij te houden. Tenslotte deelde Dr. Wagenaar nog mee, dat bij de Prov. Staten een verzoek is ingediend om de bestaande verordening aan te passen aan de nieuwe toestand. In grote trekken besprak Dr. Wagenaar voorts de maatregelen, die men in het komende jaar zal nemen voor de abortus-bang-be- strijding (het zg. besmettelijk verwerpen). Deze ziekte, die ook voor mensen gevaar kan opleve ren. veroorzaakt grote schade, doch is te bestrijden, mits de veehouders deze bestrijding ge- zamlijk ter -hand nemen. Inenting van het jongvee en voldoende hygiënische maatrege len zijn van primair belang. dvoorzitterV'dathditViewtjtoT'is toelagebesluit 1951 betrekking aan he™dechts eenmaal per week1-— - °PEnige' leden waren deze mening niet toegedaan en zeiden dat de klacht meer gaat over het veront reinigen van sloten en andere plaatsen in de gemeente, waar men mest, afval uit tuinen, puin enz. De voorzitter zegde politietoe zicht toe om hier een eind aan te Over het aanleggen van een zwarte lijst van personen die zich bij herhaling aan sterke drank te buiten gaan, ontspon zich een uit- voerige gedachtenwisseling. Ten slotte werd met 4 tegen 3 stemmen hiertoe besloten. Ieder, die zich in 3 jaar tijds tweemaal voor dronkenschap wordt veroordeeld of beboet of naar de mening van de burgemeester er voor in aanmerking komt, zal op de zwarte lijst worden geplaatst, teneinde gezinnen voor ondergang te behoeden. Bij de rondvraag zegde de voor zitter toe dat ook aan de Kruisweg het huisvuil zal worden opgehaald. Met een terugblik op het ten ein de spoedend jaar en met een woord van dank voor de prettige samen werking in dit jaar, sloot de voor zitter deze vergadering met de bes te wensen uit te spreken voor de leden en de gemeente in het nieu we jaar dat weldra zal intreden Schip na aanvaring gezonken. Donderdagochtend vroeg is in de haven van Wemeldinge een motorschip gezonken na een aan varing. Het wrak, dat met be tonijzer is geladen, maakte de vaart in de oostelijke helft van de haven moeilijk. Er moest daar voorzichtig worden gemanoeu vreerd. De aanvaring geschiedde om streeks kwart voor zes. Het mo torschip „Friesland", metende 159 ton, schipper Marten Sij- branda, geladen met 145 ton be tonijzer, op weg van Brussel naar Zwolle, is gezonken- De schipper, zijn echtgenote en bei de kinderen konden zich in de roeiboot redden. Het schip zonk binnen twee minuten en zit gevaarlijk voor de scheepvaart, daar het dwars voor de havenmond op de weste lijke kanalabaan ligt. Het motor schip „Elfride", metende 812 ton, kapitein Frits Haverkamp, gela den met 700 ton zand en op weg van Brunswijk (Duitsland) nam' Brussel, liep onbetekenende schade op. j„i Het motorschip „Friesland zal gelicht worden door Van Graafs bergingsbedrijf terdam. OOSTBURG hebbend op de 5% tijdelijke toe slag werd in dien zin gewijzigd, dat de toelage tot een ve-te wordt. De vacantietoeslag 1951 werd z.-h.st. vastgesteld,, alsmede de ziektekostenregeling voor het jaar 1952. Na de discussie in -besloten zitting werd uit een aanbeveling van B. W. tot coneierge-school- schoonhouder voor het gemeen telijk scholencomplex de heer H. J. Bronneberg benoemd. Bij de begroting 1952 hielden de heren Dekker, Schippers, Leen- houts en Daansen een korte al gemene beschouwing, waarin gevraagd werd zuinigheid te be trachten daar de gemeente niet weet welk aandeel zij van de wederopbouwrekening zelf moet betalen. Voorts werd de huisves ting besproken. Nadat bezwaar was gemaakt tegen het salaris van de gem.- arts ad ƒ1323, dat volgens aan schrijving van de inspecteur van volksgezondheid voor Oostburg ƒ625 kon bedragen werd met 6 stemmen vóór en 1 tegen de heer Iz. Leenhouts (P.v.d.A.)) besloten de begrotingspost tot 625 te verlagen. De begroting 1952 werd hierna vastgesteld. De G.D. geeft aan inkomsten en uitgaven bedragen van ƒ1.738.695. De post onvoor zien is 3500. De K.D. heeft aan uitgaven 4.686.392 en sluit met een nadelig saldo van 1.055.405. der te Rot- Raadsvergadering. De raad van Oostburg kwam Donderdagmiddag in openbare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Hoekzema. Bij de opening werd de overleden oud-Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr Mr Quarles van Ufford, door de vergadering herdacht. Ook het verscheiden van de heer Sondag werd gememoreerd. De subsidie-aanvrage van de bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam werd voor kennisneming aangenomen. De heer Dekker vroeg een kleine bijdrage te ver lenen. De heer Daansen meende dat subsidiëring meer op het ter rein der kerk ligt. Op voorstel van B. werd besloten een kasgeldlening groot 300.000 aan te gaan terwijl het crediet in rekening-courant bij de Bank voor Ned. Gemeenten met in gang van 1 Januari 1952 zal wor den geregeld. Het bedrag dezer avereenkomst is 730.000 a 4%% i jaars. Naar aanleiding van de definitieve vaststelling van de Openbare verkoping- In het café van de heer R. van der Veke werd Donderdagmid dag door notaris Hoving uit Ter neuzen namens de erven M. IJzebaart een woonhuis verkocht staande te Zaamslag-Veer. Koper werd de he,er PDiele- man—Van der Hooft te Zaamslag voor ƒ1000, Een huis in de Rozemarijn straat werd toegewezen aan de zelfde koper voor 4020, Ongeveer drie -en een halve ■mijl °ten W. van de Columbia- rivier (Amerikaanse W.-kust) is brand uitgebroken aan boord van het Deense schip „Erria (8767 ton), dat met 108 passa giers en bemanningsleden aan boord op weg was van Portland naar San Francisco. Leden van de Amerikaanse kustwacht zijn er in geslaagd 193 personen -te redden en aan wal te brengen. Onder hen be vindt zich de kapitein van net schip. Er worden nog 5 personen vermist. Door uitbreiding van de brand waren de leden van de kustwacht, die aan boord van het schip de brand bestreden, gedwongen het schip te verla ten. Mogelijk zijn enige vermis ten opgepikt door visserschepen en andere vaartuigen. In een bericht van de kapitein aan de rederij is gemeld, dat 't gehele schip binnen 30 tot 40 mi nuten na ontdekking van de brand in lichterlaaie stond. Er ontstond geen paniek en het schip werd ordelijk verlaten. Te San Francisco is door het kantoor van de rederij (de Oost- Aziatische Scheepvaartmaat schappij) bekendgemaakt, dat in totaal nog 8 passagiers en 3 leden van de bemanning worden vermist. Het kantoor wijst er op, dat de lijst niet officieel is en dat mo gelijk de vermisten zijn opge pikt door kleinere vaartuigen in de buurt. De meeste opvarenden hebben al hun bezittingen aan boord van de „Erria" moeten achter laten.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2