Begroting van Economische Zaken Uil Je S Vergadering van de Z. L. M. 'n wenk voor Kerst Gillette rcmtictc PROEFBEDRIJF in Braakmanpolder De Chinese papegaai AARDENBURG. AGENDA: SCHERPE CR1TIEK OP DE D. U. W. TERNEUZEN AXEL. BRESKENS. iWlSÉsi W11111 i EEDE. KLOOSTERZANDE. SAS VAN GENT. SivecJc Kaitis* Maandagavond zijn in de Twee de Kamer de beraadslagingen over de begroting van Economi sche Zaken voortgezet. De heer Nederhorst (Arb.) be spreekt het internationaal econo misch beleid en uit zijn waarde ring voor de samenwerking bij het Schumanplan- De Europese samenwerking beziet hij overi gens met zorg. In Straatsburg dreigen we vast te lopen, aldus spreker. De gang van zaken met betrek king tot de liberalisatie is zorg wekkend. Met het oog op de in- voerbelemmeringen van Engeland vraagt spr. of deze passen in de afspraken van het O.E.E.C.-ver band en voorts of er een aanlei ding is voor internationaal over leg om deze invoerbelemmerin- gen zo veel mogelijk op te van gen. Het lijkt hem noodzakelijk de economische unie in Benelux- rerbaud zo spoedig mogelijk tot stand te brengen. Aan de voor lichting over de Benelux-onder- h&ndelingen ontbreekt z-i. veel. Wil men iets te weten komen, dan moet men niet by „Econo mische Zaken" aankloppen, maar ■aar België gaan. Hij spreekt er zijn teleurstel ling over uit, dat de moeilijkhe den verband houdende met de exportheffingen, nog niet zijn op geheven. De Kamer dient z.i. zo veel mogelijk te worden ingelicht. De verbetering der economi sche positie is naar zijn oordeel niet te danken aan het beleid der regering. Hoe denkt men de zaak in de hand te houden, als de Marshall hulp volgend jaar ophoudt? Van de investeringsbeperking in de particuliere sector is wei nig te bemerken. In dit verband vraagt hij de aandacht voor de betekenis van directe controle. Met het oog op de centrale gas voorziemingsprijzen zijn er z.i. twee problemen: wat gebeurt er met het aardgas en wanneer wordt het gas gewonnen en tegen welke prijs? De heer Stapelkamp (A-R.) maakt bezwaar tegen de moge lijkheid van uitbreiding van Zon- dagsarbeid. De heer Hoogcarspel (Com.) be toogt, dat er van een werkelijke welvaart in Nederland een kleine groep uitgezonderd geen sprake is. Spr. vraagt maat regelen om de slechte positie der bevolking te verbeteren. Spr. keurt het beleid der regering af en zegt, dat de enige manier om welvaart te verkrijgen is de on derwerping aan Amerika te ver breken. Hij dringt erop aan de handelsrelaties met Oost-Europa te versterken. Wat de eiectriciteitsnota aan gaat, verklaart spr., dat de prijs verhoging niet nodig is, zeker niet voor de kleine vrebruikers. Het gaat niet aan eer» bedrijf zijn nieuwe investeringen te doen halen uit de winst- De heer Korthals (V.V.D.) merkt op, dat de nood die de kranten- bedrijven bedreigt, de nood is van een deel van het bedrijfsle ven. Maar ook verdient deze nood aandacht om de kranten zelf. Spr. hoopt, dat de minister zal bijdragen tot een oplossing der moeilijkheden. Spr. vraagt de mi nister zijn steun te willen geven, opdat reële maatregelen worden genomen. In dit verband noemt hij afschaffing der omzetbelas ting op advertenties en vermin dering van de op het papier drukkende lasten. Vervolgens schetst hij de betekenis der krant in een democratisch bestel- De heer Welter (K.N.P.) is van mening, dat de coördinatie van het financiële en het economi sche beleid een der geheimen van het kabinet is. Z.i. komt het fi nancieel en het economisch be leid het heftigst in conflict bij de investeringen. Er is meer reden om de investeringen aan te moe digen dan te belemmeren, meent hij. Investering is noodzakelijk, wil de industrie haar werk be hoorlijk doen. De belastingpoli- tiek noemt spr- een rechtstreekse belemmering van de economi sche politiek der regering Spr. verzoekt de minister het vraagstuk van een passende be zoldiging der ambtenaren te ma ken tot een punt van overleg in het kabinet. De heer Hooij (K.V.P.) consta teert, dat er bij de middenstand belangstelling bestaat voor de p.B.O. en hij hoopt, dat de mi nister in het komende jaar zijn medewerking zal kunnen geven aan de totstandkoming van orga nen. Sociaal-economisch verant woorde middenbedrijven moeten naar zijn oordeel geholpen wor den door toepassing van de be staande credietvorming. De heer Janssen (K-V.P.) be toogt, dat men tot een juiste ver houding tussen arbeid en inves tering moet komen. Spr. vraagt hoe de regering staat tegenover de gedachte van nauwe samen werking met Duitsland in Bene- lux-verband. De wijze van behandeling van de nota inzake de electriciteits- politiek acht hij onbevredigend. Autoriteiten hebben spr. verze kerd, dat het aantal van 240 khw dat tegen niet verhoogde prijs zal worden geleverd, gemakkelijk tot 360 kwh kan worden opge voerd. De heer Kikkert (C.H.) acht het vestigen van nieuwe indus trieën een levensnoodzaak. Dat daarbij gezocht wordt naar een regionale spreiding, lijkt hem de juiste opvatting. De 240 kwh wil spr. verhoogd zien tot 360 kwh- Voorts vraagt hij welke invloed 't aardgas heeft op onze energie voorziening. Tenslotte bestrijdt hij de mo gelijkheid om Zondagsarbeid te doen verrichten. Om èèn uur 's nachts wordt de vergadering gesloten. gekeurd. De C.P.N. krijgt aante kening, dat zij geacht wil worden te hebben tegengestemd. BEGROTING VAN ONDER WIJS. Vergadering van Dinsdag. Gisteren is in de Tweede Kamer aan de orde gekomen de stemming over de door de heer Droesen (KVP.) ingediende en mede door de 'heer Den Hartog (V.V.D.) on dertekende motie betreffende de mogelijkheid van financiële tege moetkoming bij de bouw van boer- derijen. Minister Mansholt acht de mo tie, hoewel ongevaarlijk, overbodig na'zijn toezegging, De heer Droesen (K.V.P.) trekt zijn motie in. De motie van de heer Borst (CPN) betreffende toepassing van een tweeprijzenstelsel voor melk wordt verworpen met 63 tegen 4 stemmen, die der C.P.N. Hierna is voortgezet de beraad slaging over de afdeling „visse- ^Minister Mansholt bespreekt allereerst de zeevisserij. Hij becy- fert, dat de productie en de uit komsten in dit bedrijf lonend zijn g<Deeregering is bereid bijdragen te verlenen, mits er redelijke voor stellen komen uit het bedrijfsleven maar daaraan heeft het steeds ontbroken. Een prijsstop voor vissersmate rialen acht spr. niet juist. Wel wil hij doen nagaan, of er ongeoor loofde prijzen worden gevraagd, waartegen dan maatregelen kun nen worden genomen. De resulta ten der visserij maken subsidie met nodig. Naar aanleiding van de Benelux- besprekingen te Goes heeft de re gering aan de Belgische regering doen weten, dat zii bereid is te spreken over moeilijkheden. Daar op is nog geen antwoord ontvan- gen. Aan het vraagstuk van de kwa liteit der haring zal spr. rijn aan dacht besteden, want hi) is het eens met de heer Van Dis, dat de kwaliteit achteruit is gegaan. t Hoewel de mosselparasiet met is verdwenen, is het nadeel toch be langrijk ingeperkt. Tot verbodsbepalingen inzake het vissen op Zondag kan de mi nister niet overgaan. Tenslotte verklaart de minister te zullen ingaan op een suggestie van de heer Van der Zaal om een breed samengestelde commissie in te stellen, die zich zal bezighouden met de gevolgen van verdere in poldering van het IJselmeer op de visserij. De begroting wordt z.h.s-. goed- Tenslotte zou hij gaarne een in- te verwachten tekort aan leer- richt hebben in het bouwvolume krachten en verklaart bezwaar te voor scholen. hebben tegen vermeerdering van De heer Peters (K.V.P.) is van het aantal klassen, die uit 40 a 60 oordeel, dat bij de heffing van leerlingen bestaan, schoolgelden voor verschillende De heer Tilanus (C.H.) meent vormen van onderwijs van het- dat het onderwijs zich evenwichtig zelfde uitgangspunt moet worden en zonder hinderlijke stoornis heeft uitgegaan. Verv olgens heeft de Kamer een aanvang gemaakt met de beraad slagingen over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Hierbij is tevens aan de orde ge steld de nota inzake experimenten die in scholen van onderscheiden aard gaande rijn. De heer Stokman (K.V.P.) be spreekt de verdere pacificatie van het onderwijs. Tegen een goede be hartiging van de belangen van het openbaar onderwijs binnen het raam der pacificatie kunnen de voorstanders van het bijzonder onderwijs geen bezwaar hebben meent hy. Er kunnen objectieve wetteiyke normen worden gesteld voor de oprichting van bijzondere scholen voor voorbereidend hoger- en mid delbaar onderwijs. Vastgehouden moet worden aan eigen katholieke en protestants- christeiyke scholen. De voorstan ders van het bijzonder onderwijs wensen geen federale school. Alvo rens de discussie over de federale structuur van het onderwijs voort te zetten, is het z.i. gewenst, dat wordt uitgemaakt wie zal bepalen wat algemeen vormend en wat meer technisch onderwijs is. De heer Van Sleen (Arb.) be toogt, dat het gevaarlijk is op cul tuur te bezuinigen. Er kan geen goed functionnerende samenleving zyn, als kunsten en wetenschappen worden verwaarloosd. Spr. betoogt, dat alle kinderen, die daartoe de geschiktheid bezit ten, universitaire studies moeten kunnen volgen. Gelijkheid vein de ontwikkelingskansen behoort tot de eerste eisen der democratie. Als logisch gevolg daarvan bepleit hjj kosteloos onderricht over degehele linie. De minister is daarvan prin cipieel tegenstander, maar in ieder geval moet gestreefd worden naar meer en betere studiebeurzen. Een ander onrecht acht spr. het feit, dat op jeugdige leeftyd te veel kinderen worden losgelaten. Hp prgst de brede visie, welke blijkt uit 's ministers onderwas- nota's en hy hoopt dat het hem ge geven zal rijn de daarin ontwik kelde denkbeelden tot realiteit te brengen. Naar zyn oordeel wil de K.V.P. de pacificatie zo beschouwen, dat er voor gezorgd moet worden, dat de byzondere scholen aan hun trek komen. Zij ziet er echter geen been in het openbaar onderwijs te ver waarlozen. In verschillende geval len is er sprake van veronachtza ming. Het moet niet zo zijn, dat, als er een openbare nijverheidsschool is, er automatisch ook eea bijzondere moet worden opgericht. Daarbij moet planmatig worden opgetre den. Spr. dient een motie in, waarin de Kamer zal uitspreken, dat een wetelijke regeling der schoolgeld heffing voor alle takxen van on derwijs, waarin het beginsel der gezinsreductie tot uiting komt, wenseiyk is. Voorts dient hy een motie in, waarin wordt gevraagd, dat de re gering zich zal onthouden van kunnen ontwikkelen. Er staan thans zeven wetsont werpen op stapel. Dat zijn te veel potjes »p het vuur om in de huidi ge periode nog klaar te stoven. Van die goedbedoelde pogingen ziet hij niets terechtkomen. In de vele nota's ziet spr. een verlegging der rc gerings-verant woordelijkheid naar de Kamer, die geen debatingclub is, doch v,ets- maatregelen, welke Kunnen leiden ontwerpen heeft te beoordelen. 1 TV/-» nimilloira D170P hPrlfUPl tot een hoger vermenigvuldigings- cyfer dan 1. De heer Roosjen (A.R.) betreurt het uitstel van de wettelijke rege ling voor het kleuteronderwijs-. Het bijzonder kleuteronderwijs blijft achtergesteld. Dat is een on gelijkheid, die verdwenen moet. Spr. dringt erop aan een einde te maken aan de ongelijkheid by De circulaire over verlenging der Kerstvacantie met het oog op de kolenpositie acht spr. niet ge lukkig. De vacanties zijn al lang genoeg en nu moeten in alle ge zinnen di kachels extra gestookt worden. De heer Gortzak (C.P.N.) acht de toestand op onderwijsgebied zorgelijk door het gebrek aan de toewijzing van volume voorschoolruimte enleerkrachten. scholenbouw, waarby de hyzondere1 vAot '"om scholen in het nadeel zijn tegen over de openbare. TrTTV_. Mevr. Fortanier-de Wit (V.V.D.) meent, dat er aanleiding is om te trachten, in gezamenlijk overleg een einde te maken aan de moei lijkheden inzake de scholenbouw. Zij vraagt hoever de minister gevorderd is met zyn bemoeiingen ten aanzien van de leraren in psy chologie. In de experimentennota heeft zij gemist het jongste expe riment van ondei wijs aan fabrieks meisjes in arbeidstijd. In de kringen van het openbaar onderwijs is er ongerustheid over de verdeling der lokalen, aldus spr. Zy vraagt de aandacht voor het Spr. betoogt, dat de toestanden voor het openbaar onderwijs ver slechteren. Er dreigt z.i. een ge vaar en er is sprake van achter stand. Hij acht het omedelijk, dat de huwende onderwijzeres wordt ont slagen, maar na haar huwelijk weer in dienst wordt genomen tegen lagere beloning. Het ambtenarenverbod voor de communisten acht hij een gevaar voor het onderwijs. Overigens be toogt hij, dat het verbod in strijd is met art. 5 der grondwet. De minister komt vandaag aan het woord. Te 6.20 uur vvordt do vergade ring gesloten. elf uit Hoedekenskerke is ver trokken, kort na zijn vertrek op de Schelde voor anker gegaan en daar de gehele nacht blijven liggen. Ongeveer 6 uur vanoch tend werd Terneuzen bereikt. De ongeveer 30 passagiers hebben de nacht kaartend, pratend en gedeeltelijk slapend doorge bracht. Restauratie St. Baafskerk. De restauratie van de St. Baafs kerk, die door de oorlog zwaar be schadigd werd en waarvan het her stelwerk jaren zal duren, is thans weer ter hand genomen. Was reeds het voorschip en de toren tot vorst- hoogte hersteld, het achterschip verkeert nog steeds in vervallen toestand. Geldnood was oorzaak, dat het herstel tijdelijk moest wor den stopgezet, doch thans is men begonnen met het onder handen nemen van het Zuidelijk deel van het achterschip, waarna het dak een beurt zal krijgen. Collecte. De collecte ten behoeve van blin den van alle gezindten heeft opge bracht 81. Om aan de diversen collecten voortaan meer leiding te geven is een commissie gevormd, die een en ander zal verzorgen. Talrijke meis jes hebben zich beschikbaar gesteld om als collectanten het werk der commissie te steunen. HEDEN: T'ERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Mijn held, ge neraal Skelten". Veemarkt. AXEL: Het Centrum, 8 uur: B'osc. „De gouden Salaman der". MORGEN: Z AAMSLAGRosemarijnstr., 1.30 uur: Openbare Verko ping van meubilaire goede ren Na afloop bij R. J. v. d. Veke verkoping van 2 hui zen en erven. Maandag is te Goes een alge mene vergadering gehouden van de Zeeuwse Uandbouw-Maat- sehappij. Ir M. A. Geuze, de voorzitter van de Z. L. M., heeft in zyn openingsrede enige belangrijke problemen aangesneden, waarbij vooral zijn felle aanval op de D.U.W. de algemene aandacht trok. Naast het eigendomsrecht be sprak Ir Geuze verder de dis tributie van veevoeder en de sui kerbietenteelt. Aanwezig waren o.m. de bur gemeester van Goes, de heer W. C ten Kate; de voedselcommis- saris Ir J. D. Dorst; de heer De Kam van de Stichting van de Landbouw en de secretarissen van de Zeeuwse Kamers van Koophandel, de heren De Jonge en Hendrikse. Ir Geuze oefende in zijn rede eritiek uit op het regeringsbe leid betreffende de veevoeder distributie. Het is af te wachten, of de veerhouderij zich met dit beleid zal kunnen verenigen, al dus de voorzitter, maar dat het officiële systeem tot dusver niet consequent is geweest, zal in veehouderskringen alom beaamd worden. De suikerprijs. Ir Geuze drong aan op verho ging van de suikerprijs, daar het anders niet meer mogelijk zal zijn een voldoende oppervlakte te doen bebouwen. Spr. liet ook een waarschuwing horen tegen het gebruik van bieten als vee voeder. Teneinde de in de sui kerindustrie gedane investerin gen rendement te geven, zal het nodig zijn dat men in Den Haag een andere suikerpolitiek uit stippelt. De D.U.YV. Verontrust toonde Ir Geuze zich over het arbeidsverloop op het platteland. Spr. sprak zich voor een vaste kern op de be drijven om verzekerd te zijn van arbeidsrust en goede sociale verhoudingen. In dit verband sprak hij zijn afkeuring uit over de gang van zaken bij de wacht geld- en werkloosheidsverzeke ring en bij de D.U.W. De D.U.W., aldus Ir Geuze, schynt zich hoe langer hoe meer te ontwikkelen tot een concurrent van de plattelands- bedrijven; tot een soort staats- werkmanshuis" met onbeperkt crediet. De D.U.W., zo ging spr. voort, is een groot-Moloch geworden, die men veel te ver heeft laten komen. De tijd zal ongetwijfeld leren, dat hier een fout gemaakt is en wij zullen ons de middelen moeten verschaffen ons te ver dedigen. Met nadruk adviseerde Ir Geu ze de boeren zich niet door .kortzichtige" staatpolitiek hun arbeiders te laten afnemen. Proefbedrijf. Spr. deelde voorts mede, dat de drie landbouw-organisaties 't voornemen hebben in de nieuwe Braakmanpolder tot de stichting van 'n proefbedrijf over te gaan. Vergadering gemeenteraad. Donderdagavond 27 Dec. komt de gemeenteraad van Terneuzen bijeen voor de behandeling van de begroting dienst 1952. Daarbij komen tevens aan de orde de be grotingen van het grondbedrijf, het woningbedrijf en de dienst voor maatschappelijke zorg. B. en W. stellen voor de heer C. V- de Koek te benoemen tot gemeentegeneesheer in vaste dienst. De heer G. F. P. van der Peijl heeft gevraagd een stuk bouw terrein, groot 6128 m2, aan de Zeven Triniteitspolder beschik baar te willen stellen voor het bouwen van 52 woningen. Om de bouw dezer woningen te verze keren, vraagt de heer Van der Peijl een garantie te willen ver strekken van 1500,per wo ning. B. en W. stellen voor de 52 percelen gemeentegrond te ver kopen voor een totaalprijs van ƒ44.051,—. Van de verdere agendapunten noemen wij het verlenen van voorschotten volgens art. 101 der L. O.-wet 1920 aan de bijzondere scholen en het voorstel tot het van toepassing verklaren van het gratificatiebesluit burgerlijke rijksambtenaren op het gemeen- tepersoneel. Verkeersongeval. Nabij de Moffenschans kwam gis teren een monteur van de garage D„ die in een luxe auto reed, in aanraking met een met een paard bespannen wagen van de kolen handelaar G. Daar de botsing niet hevig was, ontstond aan beide voer tuigen geringe materiële schade. Radio- Demonstratie Electra en Huish. apparaten. Wat momenteel op de bovenzaal van „Het Centrum" geëxposeerd wordt door de firma's Stoffels Risseeuw uit Zaamslag en De Jon- alhier, heeft de levendige be- diensten worden uitgevoerd, n.l. die van 5 voor 5 en 5 voor 6 uit Vlis- singen, vice-versa, waarna de veer dienst moest worden stilgelegd tot om 5 voor 11 vanuit Vlissingen de dienst kon worden hervat. Wij ritten door het betrekkelijk zacht weer, midden in de mist- periode. Vismjjn. Visaanvoer op de vismijn te Bres- kens in de week van 915 Dec. 223 kg bot, van 7132 ct. per kg; 26 kg schar, 8057 ct.; 12 kg ka- Iseljauw, 98 ct.; 19 kg wijting, 50- 30 ct.; 3281 kg sardyn, 3119 ct.; 52.563 kg ijle haring, 2018 ct.: 3186 kg exportgarnalen, 1,5455 ct.; 50 kg binnenland garnalen, 92 -69 ct. Duivententoonstelling. ge vrouwen en gasstel in de woning van de Leer M„ wonende in de Chrysantstraat, in brand. Mevr. M., door de brand lucht hierop opmerkzaam gemaakt, snelde de keuken in, sloot de hoofd kraan van de gasleiding af en wist daarop vlug het begin van de brand te blussen. Uitvoering. Dat er poppenkast en „pop penkast" is, bewees Henk Zou tendijk, die in het Parochiehuis te Terneuzen een poppenkast- opvoering gaf van het welbeken de oud-Nederlandse dierenver haal „Reinaert de Vos". Op meesterlijke wijze werden Rei naert de Vos, Brune de beer, koning Nobel, de leeuw, en ver dere onderdanen uit het rijk van deze koning Nobel ten tonele ge voerd. Zoals bekend wist Rei naert, sluw tot het uiterste, al zijn belagers aan het hof van koning Nobel schaakmat te zet ten, omdat hij ze allen in hun ergste zwak, hun egoïsme weet te treffen. Deze hekeling van de menselijke samenleving, waar datzelfde egoïsme hoogtij viert, is tenslotte de bedoeling van de middeleeuwse schrijver geweest. Algemeen wordt aan genomen, dat deze schrijver zijn verhaal heeft laten spelen in de omgeving van Hulst, waar aan de ingang van de Gentse Poort Reinaert in brons vereeuwigd is. Met een speciaal woord moet ook vermeld worden de schepper van de koppen der „acteurs" Hans Petri, die deze zeer natuur getrouw getroffen koppen uit hout heeft gesneden. Vermoe delijk zullen in de loop van de winter nog meerdere mooie avonden in het Parochiehuis worden gegeven. Begin van brand. Door onbekende oorzaak geraakte Maandagavond de slang van het De postduivenvereniging „Nog Sneller" te Breskens hield een ten toonstelling in het café Pleyte. In totaal werden 386 duiven ingezon den. Als keurmeesters traden op de heren L. van den Eyden en 3. Platje uit Rotterdam. Een duif, geschonken door de heer J. Faas, bracht bij verloting 20,20 op ten bate van de ouden van dagen te Breskens. Kampioen oude duiven werd de doffer van de heer J. Risseeuw, en van de duivinnen die van de heer Oosterling. De prijzen vielen verder als volgt: Klasse A. Jonge doffers. 1. Jac. Faas; 2. P. Buy ze; 3. K. Versprille; 4. Vermeulen-Verduijn 5. Jac. Maas. Klasse AA. Jonge doffers. 1. J. Faas; 2 en 3. W. Klaayssen; 4. J. Maas; 5. I. de Jonge. Klasse B. Jonge duivinnen. 1. Jac. Maas; 2. Joh. Carels; 3, Iz. Faas; 4. L. de Meester; 5. J. brengt ook °P AelRisseeuw. Klasse BB. Jonge duivinnen. 1. J. Pleyte; 2. Vermeulen-Ver- duyn; 3. J. de Meester; 4. H. Ver sprille; 5. Iz. Faas. Klasse C. Jarige doffers. 1. P. v. d. Walle; 2. Joh. Carels: 3. Vermeulen-Verduijn; 4. Iz. Por- rey; 5. J. Faas. Klasse D. Jarige doffers. 1 P. Blaakman; 2. W. Klaays sen; 3. A. Morel; 4. H. Versprille; 5. J. de Gys. Klasse E. Oude doffers. 1 J Risseeuw; 2. J. Jacobs; 3. Iz. Porrey4. P. Buy ze; 5. G. Boekhout. Klasse F. Oude duivinnen. 1. H. Oosterling 2. P. Buyze; 3. A. Hoogstadt; 4. A. Bondewel; 5. A. Haartsen. langstelling onzer huismoeders. Hetgeen door eerstgenoemde wordt gedemonstreerd met de al lernieuwste vindingen op het ge bied van naaimachines, is waarlyk uniek. Deze firma die thans op dit ter rein beschikt over een 55~jange ervaring, brengt dan ook de meest selecte merken zoals Fridor en Husquarna. De specialiteit is een klein model practische naaimachi ne, die ook gebezigd wordt voor het stoppen van kousen, borduren, enz Verder de bekende Zig-Zag- machines in allerlei modellen. Nij vere handen demonstreren, hoe men op practische wyze moet om gaan met deze moderne machines van Zweeds en Nederlands fabri kaat, die benijdenswaardig bezit rijn voor alle huismoeders. Deze show brengt ook gebied van verlichtings-, radio-, keuken-, was- en stofzuigappara- ten het nieuwste van het nieuwste. Ook op dit gebied domineert bij de Fa De Jonge de onvolprezen naam „Fridor" in de radiobranche. Voor de keuken zagen we een demonstratie met de „Kenwood"- chef en „Kenwood"-liquidiser at tributen die in het moderne keu keninterieur ideaal zijn. Er waren geroutineerde dames handen in de weer om met ge bruikmaking van stop en knop de proef op de som te leveren in de vorm van soep, gerechten of een dronk. Met de bekende practische „Hoo- vcr"-wasmachines werden geper fectioneerde staaltjes van vlotheid, helderheid en service gedemon streerd. En by dit alles een gezellige sfeer, die alle winterse guurheid en duurheid doet vergeten! Contributie. Besloten werd de contributie voor wat de vast bijdragen be treft, te verhogen van ƒ4 op 5. De bijdrage per h.a. zal verhoogd, worden van ƒ0,85 op ƒ1,10. Tenslotte voerde Ir Bouman, de rijkslandbouwconsulent te Axel, het woord over Land bouwbedrijfsorganisatie en on derzoek". Meer dan 250 leden woonden de vergadering bij. Voor anker gegaan. Wegens mist is de Provinciale boot, die Maandagavond om half Mist stagneert de veerdienst. Nadat Maandagnamiddag de veer dienst op Vlissingen met het ver trek van de boot van 4.25 uur we gens mist moest worden gestaakt, werd te middernacht vanuit Vlis singen een extra bootdienst inge legd om de aldaar gestrande reizi gers nog naar Breskens te vervoe ren, welke boot te ongeveer half één des nachts alhier arriveerde. Ook Dinsdag speelde de mist de veerdienst parten, want in de vroe ge ochtenduren konden slechts 2 »»/y Geef hem een Gillette veiligheidsscheerapparaat Sinds 50 jaar is 'n Gillette een zeer welkom geschenk. JUNIOR ARISTOCRAT één-delig precisie-scheer- apparaat met een Dispenser, (om snel de mesjes te kunnen verwisselen) bevattende 10 Blauwe Gillette sleufmesjes, in aantrekkelijk etui van kunstleer. Prijs f7.75. Andere practische geschenken Gillette apparaten in prijzen van f 1.- tot f20.-.. Dispensers met 20 Blauw« Gillette mesjes ook los verkrijgbaar a f 3.-. Gillette S3 Een „goeie morgenbegint met (Allettc door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 39) Nadruk verboden. „Je wat?" „Holley, ik weet, dat, als Har ry Fladgate zegt, dat je te ver trouwen bent, ik dat doen kan. Dus vertrouw ik je volkomen." „Dat is vleiend maar doe, zoals je wilt." „Iets zegt me, dat we je hulp nodig hebben", merkte Eden op, Met een blik om zich heen in het lege kantoor, verklaarde hij de identiteit van Ah Kim. Holley grijnsde. „Nu, dat is vermakelijk. Maar ga verder. Ik krijg de indruk, dat,* ofschoon je gisteravond op de ranch Madden en al het andere, oppervlakkig beschouwd, in orde vond, het toch niet zo was. En toen?" „Allereerst kreeg Charlie er de lucht van, dat er iets haperde. Je weet, de Chinezen zijn een spy- chisch ras." Holley lachte. „O ja? Je bent er toch niet ingelopen met dat praatje? Excuseer, ik dacht, dat je een betere reden had voor je oponthoud hier." „Ik geef toe, dat het me eerst een praatje leek. Ik lachte Chan uit en wou de paarlen dadelijk afgeven. Toer. klonk door de nacht de akeligste kreet om hulp, die ik ooit verwacht heb te ho ren-" „Wat? Werkelijk? Van wie?" „Van je vriend, de Chinese pa pegaai Tony." „O, natuurlijk, daar dacht ik niet aan", zei Holley. „Dan had het ook niets te betekenen." „Maar een papegaai verzint niets zelf", zei Bob. „Hij her haalt alleen. Ik heb me misschien dwaas aangesteld, maar ik aar zelde om de paarlen over te geven." Hij vertelde verder, dat hij 's morgens met Chan had afge sproken te wachten tot twee uur, om Chan nog eens met Tony te laten praten, en eindigde met de dood van de vogel, juist na de lunch. „Zo staan de zaken", be sloot hij. „Vraag je nu mijn raad?" zei Holley. „Dat hoop ik maar, om dat ik eenvoudig niet laten kan je die te geven." „Vooruit maar!" antwoordde Eden. Holley glimlachte vaderlijk- „Denk er geen ogenblik aan, dat ik niet graag zou geloven aan een groot melodrama, daar op de ranch. De hemel weet, dat er weinig genoeg gebeurt hier in de buurt en zoiets zou een ware ver rassing zijn. Maar, zoals ik het nu zie, mij» jongen, heb jij je door een bange Chinees lelijk zenuw achtig laten maken." „Charlie is volkomen oprecht", protesteerde Bob. „Ongetwijfeld", gaf Holley toe. „Maar hij is Oosterling, en speur der, en hij kan het speuren niet laten. Er hapert niets aan op Madden's ranch. Nu ja, Tony krijst lelijke dingen 's nachts, maar dat heeft hij altijd gedaan.1 „Heb je hem dan wel eens ge hoord?" „Ik heb hem nooit iets over hulp en moord horen schreeu wen, maar toen hij pas kwam, was ik bij Dr. Whitcomb, en toen liep ik nogal eens op de ranch van Madden rond. Tony had vreemde woorden in zijn kleine kopje. Hij had zijn dagen door gebracht te midden van misdaad en geweldpleging- Er is niets vreemds in dat hij schreeuwde zoals gisteravond. De woestijn sfeer, de duisternis, Charlie's psychische praatjes dat alles te samen heeft in jouw ogen een berg van 'n molshoop gemaakt". „En dan Tony's plotselinge dood vanmiddag?" „Net wat Madden zei: Tony was zo oud als de weg naar Rome en zelfs een papegaai blijft niet eeuwig leven. Een samenloop van omstandigheden, ja maar ik vrees, dat je vader niet tevre den over je zal zijn, mijn jongen. Ten eerste ken je P. J. Madden, die is heetgebakerd, hij trapt je er uit en doet de koop te niet. En ik zie jou thuis al uitleggen, dat je de zaak niet afgehandeld hebt, omdat de papegaai dood gegaan was. Beste jongen, ik hoop, dat je vader een zachtmoe dige ziel heeft, anders ontslaat hij je." Eden dacht na. „En die ver miste revolver?" Holley haalde de schouders op Je kunt overal wat raars vin den, als je gaat zoeken. Die re volver was weg wat zou dat? Madden kan hem wel verkocht hebben, weggegeven, meegeno men naar zijn kamer." Bob leunde achterover in zijn stoel. „Ik geloof, dat je gelijk hebt. Ja, hoe meer ik er over denk, hier in het heldere dag licht, hoe dwazer ik me voel." (Wordt vervolgd.) Frauduleuze uitvoer. Ambtenaren der Invoerrechten en Accynzen hebben Dinsdag een koe, ter waarde van 800, in beslag ge nomen. De smokkelaars wisten te ontkomen. Uitvoering. Door de voetbalver. „Red Star" werd een toneelavond gegeven, waarvoor grote belangstelling be stond. Opgevoerd werden het dra ma „Onder verdenking" en na de pauze de klucht „Angèle.". Hoogst- voldaan keerden na afloop de be zoekers huiswaarts, zodat de ver eniging met genoegen op deze uit voering kan terugzien. Oplichters. In de omgeving van Klooster- zande kreeg iemand bezoek van twee brillenverkopers. De heren beloofden de man, die geen zware arbeid kan verrichten, een geschik te werkkring. Binnen veertien da gen zou hy reeds san de slag kun- Even de ogen nazien en dan was de zaak in orde. De brii, d!e hy droeg was niet meer voor de Lieu we arbeid berekend. Er moest dus eerst voor een goede briï gezorgd worden. Dit. viel nogal duur uit, maar de vooruitzichten in aanmer king nemend, was dat geen be zwaar. De goede man legde ruim 50 neer Toen de kooplui vertrokken wa ren, kreeg men argwaan. De poli tie kwam eraan te pas en-deze slaagde erin de hand te leggen op de twee oplichters. Zij ontkenden werk te hebben beloofd, maar ze bleken bereid de bril terug te nemen. Een waarschuwing aan het adres van lichtgelovige lieden is hier misschien wel op zyn plaats. Gemeenteraadsvergadering. Donderdagavond komt de Sasse gemeenteraad in openbare verga dering byeen. Aan de orde zyn de volgende punten: Vaststelling van diverse begro tingen, o.a. burgerlijk armbestuur^ vleeskeuringsdienst, het pafs0 zwembad en gemeentebegroting. Verzoekschriften van P. Pieters te Terneuzen en A. J. Kegels te Sas van Gent om gemeentegrond in erfpacht. Voorstel tot het rooien en ver- kopen van de bomen aan de Rozen laan, Parklaan en Molenstraat. Verzoekschrift van het fruitteelt- proef bedryf „Zeeuws-Vlaanderen te Philippine om een subsidie. Voorstel tot vaststelling van een gemeenschappely ke regeling centralisatie van het houw- en woningtoezicht en van de dienst van gemeentewerken in Oost A. Vlaanderen. Voorstel tot toekenning van een uitkering ineens over 1951 en toe kenning van een gratificatie over 1951 aan een deel van het gemeen- tepersoneel. Verzoekschrift van het bestuur der woningbouwvereniging „Voor uit" om verhoging van het uit de gemeentekas toegekend voorschot i voor vernieuwing, w.c.-installaties der 17 arbeiderswoningen dier ver- I eniging.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2