De slag om Minister In 't Veld huurverhoging van de prijzen overweegt 50 pCt.... jw.-iSsr szsss. ssfbSgd srss dSn %e|jfsv"ïpSerrba Kabouter NIEUWE LIJST VAN VERBODEN VERENIGINGEN DE COMMISSIE AD HOC Sterke Britse militaire positie in Egypte Naar overeenstemming over be we pen» ngs plan2 DE STRIJD IN KOREA DINSDAG 18 DECEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1912. De vraag oorlog of vrede in het militaire en poli tieke wereldkamp is uiteraard zeer belangrijk. Waar de oorlog hier onophoudelijk dreigt en de vrede voortdurend wankelt mag men wel spreken van een spannend duel. Niet minder spannend is de strijd aan het prijzen- front. Ook daar zijn wij allen zeer nauw bij betrok ken, want de hoogte van de prijzen beslist over de mate waarin wij welvaart kunnen genieten. Als indi viduen voelen wij dat voortdurend, maar wij letten er niet zo dagelijks op, afgezien van ons toezicht op eigen uitgaven en inkomsten. Deze barometer is wel 'n zeer onziuvere maatstaf. Beter is die van de index cijfers der groothandelsprijzen en nog meer aan dacht wordt geschonken aan het verloop van de in dexcijfers der eerste kosten van levensonderhoud. DE PRIJZEN VAN BOTER EN BACON IN ENGELAND CHURCHILL EN EDEN TE PARIJS Britse nota onbevredigend geacht WEERS VER W ACHTIN G HOOGWATER. BOTER-UITVOER NAAR BELGIE \DE INGELEVERDE MUSKUSRATTEN tl{g, VOORSTELLING OOSTERSE Antwerpen en de verbinding met de Rijn Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 N2t 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE JE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P, J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Om tal van redenen zijn ook kunnen uitoefenen, is het prijs- deze laatste cijfers nog niet ge- peil dikwijls onvoldoende geste- heel betrouwbaar, maar toch gen om de stijgende kosten het worden zij het meest als norm- hoofd te kunnen bieden, gevend aanvaard. Regering en Zodra mogelijk zal men op die vakverenigingen hechten er te- terreinen beginnen de achter- recht dan ook grote waarde aan. stand in halen. Men is aaai Deze organen zijn daarbij bijzon- trouwens reeds mee begonnen, der geïnteresseerd. De regering De kolen zijn in prijs gestegen, waakt over het welzijn van het het gas eveneens, al vloeide het gehele volk en de vakvereniging laatste gedeeltelijk uit het eerste behartigt de belangen van de ar- voort. Nu staat de electriciteit beiders. Zouden dan ook de in-1 op het programma, het staatsbe- dexcijfers voor levensonderhoud drijf der P.T.T. is van zins de bijzonder omhoog gaan of dalen tarieven voor post- en telefoon- - ver te verhogen. Overal zijn hier de publiek rechtelijke bedrijven aan het woord, bedrijven dus waar de staat direct of indirect zeggen schap uitoefent op het beleid- Lijkt deze gang van zaken niét op een toestand waarbij de vak centrales en de overheid beurte lings hun vinger opsteken om aandacht te vragen voor het on. gunstige prijzen ver loop? In het eerste geval dringen de vakcen trales naar 'n hoger loonniveau, in het laatste kan de overheid de prijzen van de door haar ge produceerde goederen en dien sten herzien. Bij deze gang van zaken zal het duidelijk zijn dat ons volk een eventueel dalend prijsverloop op de wereldmarkt, voor zover daarvan sprake mocht zijn, voorlopig in zijn uit gaven niet zal kunnen profite ren. Wat op de ene soort uit gaven zal kunnen worden be spaard, moet aan 'n ander soort we'er worden geofferd. WAT DOEN WE ERTEGEN? In 't algemeen kan men tegen v^ren^Z^is^lciZmÏÏh verbetering van onze welvaarts- voeren, aij is uit econo/nisciiKocnnfurip wie een verbetering van inko menspositie zeer gewenst moet worden geacht. Ook deze groe pen brachten financiële offers voor de gehele gemeenschap, die nog moeten worden ingehaald. Men zou het zwaartepunt van de besproken verschuiving in uitga ven ook in de particuliere sector kunnen leggen. Als er gesproken mag worden van voorrang bij de weg naar voeren. zuj is uu emuuuiibm Hr^nneirle oogpunt onvermijdelijk. Zells de pomtie dan komen ,11e1«snoeide venfkunnen ASSSS?»' K? voortdurend te lage belasting- enkel S P «nibrencrat Het eniee verschil de verbetering van de positie oer opbrengst, net enige verst nu gehouden particulieren. De tussen beiden is te vinden in de KO" -A».™ verbonden meer of mindere mate waarin de verhogmg yanp^zem v^bondOT tekorten zichtbaar aan de dae aan het P™11!* van Publieke 06 tekorten zicntDaar aan cie ag drijveni is gunstig voor de over heid, omdat hierdoor haar zorgen worden verlicht en de toestand dan aarzelt de overheid niet daaraan conclusies te verbinden terwijl ook de vakverenigingen terstond in het geweer komen wanneer die getallen op ongun stige wijze worden beïnvloed. In de laatste maanden is men erin geslaagd dat indexcijfer voor de kosten van levensonder houd een vrij stabiel beeld te gewen en hieraan danken wij mede de arbeidsrust, die er in ons land heerst. De geringe toeslag op het loon over het laat ste half jaar, die door de vakcen- trales werd geëist, welke eis in middels is ingewilligd, wijst er op, dat dit niet ongunstig prijs verloop ons gered heeft van een volgende loonronde, althans voorlopig. Elke nieuwe belang rijke prijsstijging zal onmiddel lijk het huidige loonniveau in gevaar brengen. Wij spreken van gevaar, omdat het iedereen uit ervaring duidelijk is, dat een algemene loonsverhoging nog nooit tot grotere welvaart van de deelhebbers heeft geleid. De daaruit voortvloeiende prijsstij gingen doen elk gunstig effect weer teniet. Er wordt wel gesproken over een kentering van de toestand aan het prijzenfront. Wij zouden het hoogste punt hebben bereikt en de komende indexcijfers zou de een dalend verloop krijgen. Zal men hieruit onmiddellijk een daling van de lonen mogen ver wachten, zo rijst bij velen de vraag. Vanzelfsprekend is deze kwestie zeer interessant maar zij zal voorlopig om verschillen de redenen niet actueel worden. Tekenen wijzen in die richting. Het komt ons voor dat het ge middelde prijzenniveau zelfs bij daling van verschillende goede- renprijzen op de wereldmarkt voorlopig geen wijziging zal kunnen ondergaan. Dat betekent dus: voorlopig is er aangaande de kosten van levensonderhoud geen verlichting van lasten te verwacht. In verschillende sectoren zijn in het verleden de prijzen achter geraakt bij de werkelijke toestand. ACHTERSTAND MOET INGEHAALD. Vooral in die gebieden der eco nomische bedrijvigheid, waar de regering bijzonder invloed heeft treden. Belangrijker is echter dat er ook in de particuliere sector nog veel achterstand in de econo mische gang van zaken is in te halen. Wij noemen de huiseige naren, die beslist niet in staat zijn met de huidige opbrengst hun exploitatiekosten te dekken. Minister In 't Veld oordeelt per soonlijk zelfs een huurverhoging van 50 noodzakelijk. Al te dikwlijs is er reeds op gewezen dat hieir bepaalde bur gers gedwongen worden offers te brengen, die op de schouders der gehele gemeenschap moeten rusten, zodat we voor verbetering in deze toestand niet nader be hoeven te pleiten. Dan zijn er belangrijke middengroepen, voor van het land dan eerder een beeld gaat vertonen dat gezond lijkt. Voorkeur dient echter te wor den gegeven aan een methode waarbij eerst alle burgers econo misch in een positie geraken, die hnn gelijke kansen geeft op behoud van hun levenspeil. In die gedachtengang is een steeds weer opdoemende tariefs verhoging by publieke diensten betreurenswaardig, temeer waar hierbij bedrijven in het gesprek zyn, die in het afgelopen jaar zelfs winst mochten boeken. Dr. H. R. MES. salons .robert" mark4-"jgY brouwerijstr. 9 tèrneuzen J)ekapper met het apariecachet onder med. toezicht gcdipl. haarkundige betere toiletartikelen parfumerieën In de Staatscourant van gis teren is officieel medegedeeld, dat de regering is overgegaan tot de samenstelling van een nieuwe lijst van voor ambtenaren ver boden verenigingen. Deze lijst omvat: De „Communistische partij Ne- Het te Londen verschijnende Zondagsblad „The News of the Worlds" voorspelt, dat de prij zen van boter en bacon in En geland het volgend jaar snel zullen stijgen als gevolg van de gestegen productiekosten der landbouwbedrijven en van de stijging der importprijzen. Volgens het blad zal de prijs van boter waarschijnlijk met ongeveer 1 sh. 10% pence per 1b, stijgen tot 4 sh. en 4% pence per pound en die van bacon wellicht van 1 sh. 9 pence tot 2 sh. 4% pence per pound. De Britse afgevaardigde in de ke mogendheden getracht het derland"; de arbeidersbond, voor cultuur; het Algemeen Neder lands Jeugdverbond; de Neder landse vrouwenbeweging; de eenheidsvakcentrale en de daar bij aangesloten bedrijfsbonden. De regering heeft bovendien besloten de colleges van Gedep. Staten en de colleges van. B. en W. in overweging te geven de plaatselijke verordeningen met het rijksambtenarenreglement in overeenstemming te brengen. Bij algemene maatregel van bestuur zal mogelijk worden gemaakt, dat de lagere organen ook het advies kunnen inwinnen van de commissie inzake ontslag van po litiek onbetrouwbare ambtena ren, welke commissie door de re gering moet worden gehoord, al vorens tot een ontslag mag wor den overgegaan. De in 1938 afgekondigde lijst van verboden verenigingen is in 1949 ingetrokken. Het algemeen rijksambtenaren reglement bepaalt in art. 97b, dat een ambtenaar eervol kan wor den ontslagen, indien naar het oordeel van het gezag, dat tot het verlenen van het onslag be voegd is, uit zijn gedragingen een zodanige gezindheid blijkt, dat geen voldoende waarborg aanwe zig is, dat hij zijn plicht onder alle omstandigheden getrouwelijk zal volbrengen. Is een ambtenaar lid van een vereniging, welke door de rege ring is geplaatst op een lijst van verboden verenigingen, dan kan daaruit worden afgeleid, dat een gedraging aanwezig is, welke tot voornoemd ontslag kan leiden. Heden bespreking van Eden en Salah el Din. De Britse min.-president, Churchill en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, zijn Maandagmorgen te Parijs aangekomen voor het voeren van besprekingen met Franse regeringspersonen. De Britse en de Egyptische minister van Buitenlandse Za ken, Eden en Salah el Din Pas ja, zullen heden te Parijs een bespreking voeren, aldus heeft een woordvoerder van het Brit se ministerie bevestigd. De Eritse premier Churchill en de minister van Buitenlandse Za ken Eden hebben gisteren het noepmaal gebruikt met de Fran- president Vincent Auriol in het paleis van de president. s Morgens heeft Churchill een onderhoud gehad met de Britse ambassadeur sir Oliver Harvey, Eden met Selwyn Lloyd, de lei der van de Britse delegatie. Later had Eden "een onderhoud met de secretaris-generaal der V. N., Trygve Lie. Functionarrissen van de V- N. hebben verklaard, dat Churchill een uitnodiging van Trygve Lie om een plenaire vergadering van de assemblée toe te spreken, heeft afgewezen. Churchill zou verklaard hebben gedurende zijn bezoek aan Parijs geen bezoek aan de V. N. te kunnen brengen. De Britse en Franse premiers en hun ministers van Buitenland se Zaken hebben gedurende ne gentig minuten gesproken over kwesties betreffende het Midden- en Verre Oosten, Duitsland, het Europese leger en de Noordatlan- tische verdragsorganisatie, aldus heeft Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, tegenover journalisten meege deeld. Deze en andere kwesties waren besproken in een „zeer algemeen overzicht van de huidige proble men". Schuman sprak berichten te gen, dat de kwestie van het zen den van Britse marine-eenheden naar Indo-China ter ondersteu ning van de Franse strijdkrach ten ter sprake was gekomen. Premier Pléven zei, dat de be sprekingen hedenochtend hervat zouden worden en dat na afloop een communiqué zal worden uit gegeven. Churchill en Pléven hadden een kort, vertrouwelijk onderhoud alvorens Eden, Schuman en ad viseurs zich bij hen voegden. De besprekingen zijn voornamelijk geconcentreerd op de belangrijk ste kwesties, die Churchill en Eden de volgende maand bij hun bezoek aan president Truman te berde zullen brengen. Luitenant-generaal Sir George Erskine, opperbevelhebber der Britse strijdkrachten in Egypte, heeft tegenover een Egyptische journalist verklaard, dat de Brit se positie in de Suez-kanaalzone in militair opzicht veel 6terker dorp Karf Abdoe nabij Suez, als onbevredigend van de hand ga- wezen. „Dergelijke daden kunnen al leen in de tijd van oorlog door oorlogvoerende mogendheden in overweging worden genomen. is geworden. „Ik heb veel meerHet wettige verzet van de Egyp Kcvvr/rllrincr T>n nn 111ir> tporf»n troepen. Er zqn geen gezinnen van militairen in Egyptische steden en er is een gestadige toevloed van arbeidskrachten van buiten de zone". Erskine zeide verder, dat er thans meer incidenten voorko men tussen de Britten en de plaatselijke bevolking. Hiertoe werden Egyptische burgers aan gezet door „agitators van buiten de zone". De Egyptische minister van Binnenlandse Zaken deelde in het parlement mede, dat de re gering voorlopig 100.000 Egyp tische ponden heeft uitgetrokken voor de opleiding van jongelie den in de „bevrijdingsbataljons". De opleiding zou geschieden in hun vrije tijd. De voorzitter van de Egypti sche senaat heeft een verzoek van de oppositie ingewilligd om het debat over Buitenlandse Za ken voor twee weken uit te stel len met het oog op 't onderhoud tussen Eden en Salah Pasja te Parijs. De Egyptische regering heeft de redenen, die in een Britse no ta werden opgegeven voor 't af breken van de huizen in het tische bevolking en politie tegen de Britse agressie kan niet een dergelijke oorlogstoestand schep pen", aldus het Egyptische ant woord. Over het Britse besluit om de Britse troepen buiten de steden Port Said, Ismailia en Suez te houden, behalve voor dienstbe- zoeken of ingeval van een even- tuële „noodzaak om Britse le vens te besehermen" wordt in 't antwoord gezegd, dat het Britse voorbehoud de gehele bedoeling van het besluit teniet doet. Naar de mening der Egyptische rege ring kunnen Britse troepen on der een voorwendsel genoemde steden worden binnengestuurd. Hamed Pasja, de minister voor de Nationale Economie heeft z'n ontslag aangeooden. Hij deelde verslaggevers mede, dat zijn ontslag te wijten was aan meningsverschillen met zijn col lega's in het kabinet over de •binnen- en buitenlandse politiek. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Iets kouder. commissie ad hoc, Sir Gladwyn Jebb, heeft Brazilië, IJsland, Ne derland, Pakistan en Polen voor gesteld als leden voor de commis sie der V.N. tot het instellen van een onderzoek naar de omstandig heden voor vrije verkiezingen in Duitsland. Nevelig of mistig met veel be wolking en hier en daar enige motregen. Zwakke, later op de dag matige Zuidelijke wind. Iets kouder. WOENSDAG 19 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 5.10 5.35 Terneuzen 5.45 6.10 Hansweert 6.25 6.50 Walsoorden 6.35 7.— ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder 19 8.44 16.29 22.46 12.04 20 8.45 16.30 23.59 12.15 21 8.46 16.30 12.25 22 8.46 16.30 1.14 12.35 23 8.47 16.31 2.32 12.48 Sir Gladwyn verklaarde voorts, dat Engeland, Frankrijk en de V. S. „van harte" bereid zijn het door Noorwegen, IJsland, Dene marken, Nederland en Canada in gediende amendement om het mandaat van de voorgestelde commissie van onderzoek uit te breiden, te steunen. De drie mo gendheden vrezen echter, dat zij niet de voornaamste voorziening van een Zweedse ontwerp-resolu- tie, een commissie aanbevelend om vrije verkiezingen slechts te waarborgen als de vereiste vrij- 5.35 heid door de bezettende mogend heden in geheel Duitsland zou zijn tot stand gebracht, zouden kunnen steunen. Volgens Jebb is het niet waarschijnlijk, dat in dit stadium door verdere viermo- gendhedenbesprekingen over ver kiezingen enige voortgang zal kunnen worden gemaakt, omdat de vier mogendheden ook van me ning verschillen over de feitelijke toestanden in Duitsland. Juist daarom hebben de drie Westelij- vraagstuk van een andere kant te benaderen door de hulp van de V.N. in te roepen, aldus Jebb. Hij gaf toe, dat uit de gevoerde de batten duidelijk blijkt, dat er niet veel kans bestaat dat een commis sie in staat zal zijn haar taak on middellijk uit te voeren. De Britse afgevaardigde hoop te, dat Polen met Brazilië, IJs land, Nederland en Pakistan aan de voorgestelde commissie zal meewerken aangezien het niet wenselijk is, dat de mening van bepaalde Oost-Europese staten niet vertegenwoordigd zou zijn. De Israëlische afgevaardigde, Fisher, zei dat eerst zowel Oost als West-Duitsland de verant woordelijkheid voor onrecht zou den dienen te aanvaarden en dat Zoals reeds eerder werd ge meld zal voorshands koelhuis- boter naar België worden gele verd tegen 80 Belgische francs per kg, aldus werd Maandag vastgesteld. De omvang van deze uitvoer is niet omschreven hoewel eer der is gesproken van 500 ton. Op grond van het protocol van Luxemburg zal van Neder landse zijde een heffing op deze uitvoer worden gesteld, welke gelijk staat aan het verschil tussen de binnenlandse boter- prijs en de minim um-export- De vergoeding. De minister van Landbouw, heeft besloten te rekenen van 7 October 1951 voor elke in Ne derland bemachtigde en bij de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen ingeleverde mus kusrat aan de inzender 'n ver goeding uit 's rijks kas toe te la ten kennen van 5, mits de in zending vergezeld gaat van 'n nauwkeurige aanduiding van: a. De plaats, waar de muskus rat werd bemachtigd; b. De wijze van bemachtigen; c. Het tijdstip, waarop de be machtiging plaats had. De vergoeding', wordt niet toegekend aan personen, in dienst van de Plantenziekten- kundige dienst, voor zover de directeur van de Plantenziek tenkundige Dienst niet anders bepaalt. nationalisme, imperialisme en mi- prijs. Van deze heffing zal de litarisme uitgebannen dienen tehelft in het zuivelfonds, de an dere helft in de Belgische staats kas vloeien. zijn, voor Duitsland diende te worden aangemoedigd nieuwe lei ders te kiezen. Hij achtte de Zweedse resolutie realistischer dan de driemogendheden resolu-H M DE KONINGIN BEZOCHT De Chileense afgevaardigde DANSERES, sprak zich tegen de Zweedse re- solutie uit en de afgevaardigde Maandagavond trad in Muses van Libanon meende, dat geen Sacrum te Baarn de Oosterse afgevaardigden van de tegenover danseres Hima Kesercodi op. elkaar staande „blokken" in de Onder de aanwezigen bevonden commissie van onderzoek opge- zich H. M. de Koningin en de nomen dienden te worden. I prinsessen Beatrix en Irene. Vertegenwoordigers van de 12 landen van de Navo hebben „na genoeg volledige overeenstem ming" bereikt over de bewape- ningsplaimen, die door de „drie wijze mannen" zijn opgesteld, zo heeft een woordvoerder gisteren na. de vergadering van de tijde lijke coödinatiecommissie ver klaard. „Er is in beginsel overeenstem ming over alles" aldus de woord voerder. Er moesten nog enkele zaken worden afgedaan, voordat het rapport definitief werd goed gekeurd- De commissie, die nauwelijks de militaire bijlagen, welke be paalde programma's en streefcij fers voor elk land afzonderlijk vastleggen, heeft aangeroerd, zal waarschijnlijk over enkele dagen ontbonden worden. Ieder land heeft reeds zijn eigen bijlage ont vangen. Het is mogelijk, dat de volgende maand te Parijs een conferentie zal worden gehouden om de antwoorden van de be trokken regeringen vast te stel len, voordat begin Februari de Noord-Atlantische raad in Lissa bon, waarop het plan definitief moet worden goedgekeurd, bij eenkomt. Réné Mayer, de Franse minis ter van financiën, heeft na een ministerconferentie bekend ge maakt, dat geen definitieve Fran se militaire begroting voor 1952 zal worden aangenomen voor de conferentie te Lissabon en dat Frankrijk zich zal houden aan het verzoek van de „wijze man nen" om de geprojecteerde mili taire begroting van 955 milliard francs met 5 te verhogen. Mayer voegde eraan toe „voor behoud" te maken over de vraag of de begroting, zelfs na de ver hoging van 5 o, wel voldoende zou zijn om het Franse bewape ningsprogram voor 1952 te ver wezenlijken. Op het jaarlijkse diner van de Antwerpse vereniging van expe diteurs, waaraan o.a. de Belgi sche minister van Verkeerswezen, P. W. Seg'ers aanzat, verklaarde de voorzitter van deze vereniging L. Verhulst in zijn tafelrede, van mening te zijn, dat de besprekin gen met Nederland over het Moerdijkkanaal in een impasse zijn geraakt. „Terwijl wij het enerzijds absoluut noodzakelijk achten tegen de beweringen van de heer Brautigam krachtig stel ling te nemen, aldus spreker, ko men wij anderzijds tot de slotsom dat de oplossing, die wij sedert 1948 voorstellen, namelijk de aanleg van een kanaal Vise Neuss (Duitsland), zich opdringt en geen verder uitstel mag lij den. Wij weten op een grote be langstelling van Duitse zijde te mogen rekenen voor dit kanaal, dat de laatste schakel van de Grote RijnMainDonau-ver- binding zou betekenen en de Noordzeehaven Antwerpen tot bindpunt van deze Europese wa terweg zou maken. Wij hopen nog steeds dat onze Noorderbu ren uiteindelijk de rechtmatigheid van het AntwerpenMoerdijk kanaal zullen inzien, doch de ein deloze discussies mogen ons er niet van weerhouden reeds thans alles in het werk te stellen voor de tenuitvoerlegging van het Vise-Neuss project. Sommigen zullen beweren dat de kosten van aanleg te hoog zullen zijn en Duitsland niet over de. nodige fi nanciële middelen beschikt. Het zelfde zal zich echter ook voor doen wanneer rich de kwestie van de verwezenlijking van een Rijn—Scheldeverbir.ding over Ne derland zal stellen, want wij rijn ervan overtuigd, dat indien Ne derland ons voldoening schenkt, wij ook verplicht zouden zijn aan Nederland nogmaals enorme cre- dieten toe te staan. Onder die omstandigheden, aldus de heer Verhulst, ben ik van oordeel, dat TREINONGELUK IN BRAZILIË. Gemeld wordt, dat Maandag veertig personen om het leven j zijn gekomen en velen gewond wij veel beter investeringen kun- bij een treinramp nabij Fort nen doen in Duitschland, gezien Aieza in de Braziliaanse staat j het belang dat de Duitsers in een Ceara. 'kanaal ViseNeuss stellen. Het hoofdkwartier der geal lieerde luchtmacht te Tokio heeft Maandag medegedeeld dat vlie gende reuzenforten en jachtbom menwerpers spoorwegverbindin gen in N-W.-Korea en stellingen der communisten langs het front hebben aangevallen. BE BESPREKINGEN TE PANMOENDJON. De onderhandelaars over een wapenstilstand in Korea hebben communisten gewaarschuwd, dat de weg van Kaesong naar Pjong jang, die door de communistische onderhandelaars te Panmoen- djon wordt gebruikt, „van nu af aan" aan aanvallen bloot zal staan. Men was overeengekomen, dat de weg niet zou worden aange vallen en dat twee convooien per dag vann de weg gebruik zouden kunnen maken. De V. N. zeggen dat behalve die convooien per Maandag wederom geen resul- ongeveer twintig voertuigen taat bereikt. De Noordelijken blijven weigeren inlichtingen te verstrekken over de krijgsgevan genen. In de andere subcommissie wei geren de Noordelijken het terug geven van eilanden bij de kust van Noord-Korea door de Ver bondenen als een concessie te op de weg rijn waargenomen. De twee convooien zelf zouden ech ter niet aan aanvallen worden blootgesteld. Zwitserland bereid waarnemers naar Korea te zenden. De bondsraad heeft Maandag beschouwen, aldus deelde gene- j medegedeeld, dat Zwitserland be- raal Nuckols mee. ireid is waarnemers naar Korea te zenden, die deel zouden uitma- - fntr ken van de voorgestelde neutrale KAESONG-* JUNGJANG. „ommissie voor toezicht op de na- Maandag hebben de V. N. de leving van een wapenstilstand.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1