Arrestaties bij overvallen op Haagse speelciubs Uil Je DE SOCIALISTISCHE INTERNATIONALE PUROL GENEEST Kerknieuws De Chinese papegaai EISENHOWER OVER HET RAPPORT DER ^3 WIJZE MANNEN". AGENDA: DREIGENDE STAKING BIJ DE P. A. A. oorlogsmisdadigers. GRADY OVER HET OLIEGESCHIL. TSJECHOSLOWAAKSE NOTA AAN ENGELAND. TERNEUZEN AXEL. BRESKENS. HULST. BIERVLIET. IJZENDIJKE. RETRANCHEMENT. SLUISKIL. ZAAMSLAG. BESPREKING TUSSEN EDEN EN SAL AH PASJA BESPREKING TUSSEN ADENAUER EN SCHUMACHER. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft de Haagse politie op last van de justitie opnieuw invallen in clublokalen van Haag se speelverenigingen gedaan. In een club aan de Laan van Meer- dervoort werd roulette gespeeld. Tafel en fiches werden in beslag genomen, bestuursleden en spe lers werden naar het hoofdbureau gebracht. De spelers mochten na verhoor naar huis gaan. Tenmin ste drie personen, de secretaris an twee andere bestuurders van de club, werden, althans voor zo ver tot dusverre bekend is, in ar rest gehouden. Het was de eerste avond, dat deze speelclub, die ge constitueerd werd uit enige ande re» het balletje weer liet rollen. Ook een andere speelgelegen- heid in de Laan van Meerdervoort, die vroeger aan de Kneuterdijk gevestigd was, hervatte Zaterdag avond voor het eerst sedert de grote razzia van 4 Augustus, de verenigingswerkzaamheden. Hier toe werd op 7 December tijdens een ledenvergadering besloten. Door de inval van de politie is er terstond een eind aan gemaakt. Vrijdagochtend echter heeft de politie te Rotterdam aan alle be kende adressen aldaar waar speel- dubs gevestigd zijn, de waarschu wing uitgereikt, dat uiterlijk op 22 December met roulette en bac carat moest worden gestopt. Op grond van deze waarschuwing en op advies van de juridische advi seur van „Mondial", die eerst de uitspraak van de Hoge Raad in de proefprocessen van Januari 1952 wil afwachten, werd besloten voorshands geen roulette of bac carat te spelen. De heropening van „Mondial", een der grote verenigingen van :Den Haag, schijnt de justitie tot hernieuwde activiteit geprikkeld te hebben. Weliswaar doken in de afgelopen maanden hier en daar clandestiene speelgelegenheden zonder verenigingsverband op waarvan diverse werden opgerold doch het publiek waagde zich daar niet zozeer, dat van een her nieuwde activiteit op grote schaal kon worden gesproken. Nu echter grotere verenigingen herbegon nen, ging de zaak er anders uit zien. De politie kwam Zaterdagavond omstreeks half twaalf bij de ■Mondialclub" aan. Toen gecon stateerd werd, dat geen hazard spelen werden beoefend, doch slechts bridge, schaak, dammen en dergelijke spelen, terwijl de in formatie werd gekregen, dat men Generaal Eisenhower heeft Za terdag zijn oordeel gegeven over ïiet door de „Drie wijze mannen" opgestelde rapport over hetgeen het Westen kan doen voor zijn defensie. Hij deelde in de tijdelijke co- oröinatie-commissie van de Navo mee, dat men „spoedig het punt zal bereiken, waarop het een dwaasheid zou zijn 't Westen aan te vallen." Eisenhower deelde de in het rapport geuite mening, defensieplan moet zijn vóór 1952 'en. een ontwerp voor de daarop volgende twee jaar. Hij zei, dat de voor 1952 beoogde sterkte betekende. Hij veroordeelde voorts „onop rechte en cynische" critiek op het plan voor een Europees leger welk plan, naar zijn mening, niet moeilijker te verwezenlijken was clan het Navo-program. met hazard tot na een arrest van de Hoge Raad zal wachten, ver trokken de politiemannen weer. Na middernacht werd de twee de club aan de Laan van Meer dervoort overvallen en opgerold. Een en ander geschiedde tame lijk geruisloos, zodat nieuwsgie rigen van 't spectaculaire schouw spel van de razzia's van 4 Augus tus gespeend bleven. Van de zijde van de politie zijn tot dusverre geen nadere inlich tingen ontvangen, doch men ver wacht, dat een officieel communi qué zal worden uitgegeven. Naar van de zijde .van de poli tie wordt vernomen werd in de Mondial-club aan de Laan van Meerdervoort geen hazardspel beoefend, zodat geen maatrege len behoefden te worden geno- HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „De Minivers". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Mijn held, ge neraal Shelton". GRATIE VOOR DUITSE vallen erfpacht der gronden ver lengd tot 1980. Bijna zes duizend employé's van de „Pan American Airways" zijn door hun vakbond opgeroepen vandaag in staking te gaan, na dat Vrijdagavond besprekingen over loonsverhogingen waren af gebroken. De vakbond verklaarde, dat de staking van de dienst van de maatschappij „van Calcutta tot Japan" zal stilleggen. Ook Lon den, Parijs en Cairo zouden o.m. door de staking worden getrof fen, de dienst op Korea echter niet. De maatschappij deelde mee, dat er geen onderbreking in de dienst zou zijn, daar toeziend per- Elf oorlogsmisdadigers, aan wie ter gelegenheid van Kerstmis amnestie is verleend door de Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland John McCloy, hebben Zaterdag de gevangenis van Lands Derg verlaten. Generaal Thomas Handy, op perbevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa, Tot werkster aan het openbaar slachthuis en het gemeentehuis werd benoemd M. L. Vercauteren- Verstraeten op een jaarwedde van 600. Rondvraag. De heer Taelman vroeg hoe het staat met de verpachting van de „Veste" aan de hengelaarsclub. Dit in verband met het uitzetten van vis. Ook zou hij graag zien heeft op zijn beurt amnestie ver-dat de "benodigdheden voor het leend aan 80 oorlogsmisdadigers inrichten van het gemeentehuis die onder toezicht van het leger staan. De vroegere Amerikaanse am bassadeur in Perzië Henrij Grady heeft in een artikel in het onof- in de gemeente zou geschieden. De voorzitter zeide dit toe. De heer Van Cadsand vroeg naar het bedrag van de kolentoe- slag. De voorzitter zeide dat het be drag is bepaald op ƒ2 gedurende 3 maanden. De heer Van Cadsand vond dit erg aan de lage kant. Besloten werd het bedrag te ficiële „Foreign Policy Bulletin" verklaard, dat de Perzische olie- j verhogen"tot* 3. ~~"4 De heer Van Kerckvoorde zou mn Tn Ho Nienwe-clnh" waar udi" 'ueutnu pei- soneel de essentiële werkzaam- Zaterdagnacht om half een ge- j ovememen controleerd werd, trof men elf overnemen. personen aan, die zich met rou lette en baccarat onledig hielden. Op deze constatering werden de speelmiddelen in beslag geno men. Elf personen werden in ar rest gesteld en naar het hoofd bureau gebracht. Na verhoor zijn acht hunner heengezonden. Tenminste 37 personen zijn Za terdag omgekomen als gevolg van sneeuwstormen, die in een groot deel van de oostelijke helft der Verenigde Staten hebben ge woed. Het verkeer ondervindt veel stagnatie. crisis grotendeels te wijten is aan de „halsstarrige, onbuigza me houding" van de Brits-Iraan- se oliemaatschappij voor de na tionalisatie der olie-industrie. Hij was echter van mening, dat Perzië later het „royale aanbod" van de Britten had moeten aan vaarden. Naar zijn oordeel had de Ameri kaanse regering er meer dan een jaar geleden op moeten wijzen, dat het vraagstuk „van vitale be tekenis" voor de Verenigde Sta ten was en dat het „op koloniale wijze optreden" van de Anglo- Iranian zeker ondoeltreffend zou zijn. Alg. Mij Ziekenfonds voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Slechts 12 van de ruim 20.000 verzekerden in Oost Zw.-Vlaande- ren toonden hun belangstelling door hun aanwezigheid op de ver gadering van verzekerden van ge noemd fonds, die Zaterdag j.l. in hotel Centraal weijd' gehouden. Het voornaamste punt van de agenda dezer vergadering, die ge presideerd werd door de heer D. Geuze uit Oostburg, was de ver kiezing van verzekerden-vertegen woordigers wegens het aftreden van de heren J. J. Kolijn te Zaam- slag, H. Stevens te Sas van Gent, F. Mahu te Hulst en E. A. Bree- poel te Hulst, die allen werden herkozen. Vervolgens gaf de voorzitter een kort overzicht over de huidige situatie in het ziekenfondswezen, waarop een geanimeerde bespre king volgde. Aan het eind der ver gadering drukte de voorzitter er zijn leedwezen over uit, dat niet meerdere leden aanwezig waren geweest. In de hierop volgende vergade ring van verzekerden-vertegen woordigers, werden de aftreden de bestuursleden, de heren J. J. Kolijn en H. Stevens, eveneens herkozen. Chr. Kleuterschool Driewegen. Vrijdagavond is in de Chr. Kleu terschool te Driewegen een ouder avond gehouden, die onder leiding stond van de heer A. Rinkhoud. Een inleiding van de leidster der school, mej. J. J, van Tatenhove, over het kleuteronderwijs werd door de aanwezige ouders met grote aandacht gevolgd. In de pauze bestond gelegenheid tot bezichtiging van het werk der leerlingen, waarvoor van de zijde der ouders veel belangstelling be stond. De heer J. A. de Feijter, secre taris der vereniging, sprak over „Het platteland voorheen en thans." De avond werd besloten met een goed geslaagde familiecompeti tie. Na een woord van dank aan de aanwezigen sloot de voorzitter met dankgebed. Motor-ongeluk. Hedennacht omstreeks 2 uur is de te Sas van Gent wonende stucadoor G. J. B„ even voorbij de brug over de Westsluis, in de bocht tussen de beide bruggen, met zijn motorrijwiel in de berm van de weg gereden en vervol gens tegen een paaltje terecht gekomen, waarop B. van zijn mo- toi-wër'd geslingerd. Een voorbij rijdende automobilist vond B. op de rijweg liggen, waarop een ge neesheer werd gewaarschuwd,die B. naar het ziekenhuis alhier het vervoeren. Over de aard der ver wondingen kon nog niets worden medegedeeld. Demonstratie en tentoonstel ling van electr.-huish. artikelen. Zoals uit de in ons vorig num mer voorkomende advertentie blijkt, zullen de firma's De Jonge uit Axel en Stoffels-Risseeuw uit Zaamslag op 18 en 19 dezer in de bovenzaal van „Het Centrum" een tentoonstelling organiseren met een tot dusver nog niet ver aan de Blindewijk gaarne een noodlichtpunt zien aangebracht. Ook hij kreeg zijn zin. De heer Arn. Dellaert vroeg naar de mogelijkheid om van de leerkrachten en bestuursleden, notulen een afschrift aan de die ons ontvallen zijn door de dames met 25 tegen 10 punten gewonnen. Aan het eind van de geslaagde avond dankte de heer De Kramer de aanwezigen en de ver. Paolo Soprani" en hij hoopte dat velen zich als lid van V.V.V. zullen op geven, want alleen als allen mee leven kan deze nuttige vereniging haar arbeid voortzetten en uit breiden. School voor C.V.O. bestond 45 jaar. In het verenigingsgebouw te Zaamslag had Vrijdagavond een herdenkingsbijeenkomst plaats ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan der school voor C.V.O. De voorzitter, de heer Jac. van Hoeve, liet psalm 105 vers 1 en 5 zingen. Na schriftlezing en gebed sprak de voorzitter zijn vreugde uit over de grote opkomst. Hij herinnerde eraan, hoe in Nov. 1906 de opening der school plaats vond. Van het oorspronkelijke be stuur zijn thans nog twee leden in leven, te weten de heren Dirk Dekker en F. C. Wisse. De voorzitter gaat de geschie denis der school na en herdenkt raadsleden te zenden. De heer Riemens had bij een bezoek aan het abattoir opge merkt, dat men zich daar erg ge brekkig moet behelpen. Hij noem de enkele zaken welke op korte termijn zouden moeten worden aangeschaft of verbeterd. De voorzitter zeide een en an der met de slagers te zullen be spreken. Wethouder C. Doens zeide, dat hij had vernomen, dat mej. A. Buijsse nu toch op korte termijn De onderwijzeressen mej. Farel en Reinhoudt, die van 1931 aan de school zijn verbonden, kregen op het podium een geschenk aan geboden. De school voor C.V.O., aldus de voorzitter, bekleedt nog altijd een mooie plaats te Zaamslag en wij ouders mogen deze school een warm hart toedragen. Na het zingen van ps. 103 vers 1 wenste ds. Jansma namens de kerkeraad het bestuur, het perso neel en de ouders geluk. Hij wijd zou willen bouwen en vroeg om de enige woorden aan ds. Van Dis, U - t'rtrAn/l 11j1^,i;t.„i..l-, „>- cohnr,l,,arOT,i. Aan de dames Wijna, Croché en Pladdet van Biervliet en mej. Bles uit Cadzand werden volmachten uitgereikt. Diefstal. Door de rijkspolitie uit Bres- kens is aangehouden de 15-jarige G. P. de W. alhier wegens diefstal van een polshorloge, dat was ont vreemd van een in de haven van Breskens liggend Belgisch vis sersvaartuig. Het horloge is in beslaggenomen en aan de eige naar teruggegeven. Overgeplaatst. De assistent der I. A. W. de Smit alhier is met ingang van 1 Januari a.s. overgeplaatst naar de Belastingdienst te Hoogezand. Waterleidingbuis gesprongen. Zondagmorgen is op het Com. de Vosplein een ondergrondse waterleidingbuis gesprongen. Hierdoor ontstond een kleine wa- apparaten en noviteiten op elec- Radio-Praag heeft bekend ge maakt, dat twee employé's van de Britse ambassade in Praag schot wonden hebben opgelopen, toen aij trachtten te verdwijnen, na zich in het bezit van geheime staatsdocumenten gesteld te heb ben. Het Tsjechoslowaakse minis terie van Buitenlandse Zaken had een nota gezonden aan de Britse 'ambassade, waarin wordt gepro testeerd tegen de activiteit van ie bewuste personen: de tweede secretaris, Robert Niel Gardner en de employé Daphne Gregory Bz. De nota eiste tevens hun te rugroeping. Gardner en mej. Benz hadden zich per auto naar een gebied begeven, dat voor vreemdelingen om militaire rede nen verboden was. Zij werden -echter zonder het te weten „ge schaduwd". Terwijl mej. Benz in <de auto bleef zitten begaf Gard ner zich te voet in het verboden gebied. Gardner had een pakje bij zich, dat hij in een geheime plaats verborg. Hieruit haalde hij een ander pakje, dat hij meenam. Toen hij naar de auto terugkeer de, werd hij gesommeerd stil te staan. Hij rende echter naar de auto, werd beschoten en licht ge wond. Daarna werden mej. Benz ®n Gardner gevangen genomen. Het bleek, dat het pakje dat Gardner bij zich had gestoken, geheime staatsdocumenten bevat te. Het pakje dat hij achterliet bevatte 40.000 kronen, aldus de nota. De nota eiste, dat Gardner bin nen 24 uur het land zou verlaten. Mej. Benz was onder medische behandeling wegens een schot- vond. Zij zou onmiddellijk terug geroepen moeten worden, zodra Tii het land zou kunnen verlaten. Tenslotte bevat de nota een >ange opsomming van spionnage- activiteit, die door employé's van -de Britse ambassade in Praag de afgelopen jaren zou zijn gevoerd Verkeersongeval Toen gisternamiddag de taxi ondernemer W. K., alhier, met een gezelschap supporters, dat de wedstrijd DoskoTerneuzen had bijgewoond, huiswaarts keerde, kwam hij nabij Bergen op Zoom in botsing met een andere auto. De auto van de heer K. werd door deze botsing aan de voorzijde zodanig beschadigd, dat zij moest worden weggesleept. Met een andere luxe-auto heeft het gezelschap de thuisreis ver volgd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. trisch gebied een demonstratie worden gegeven, welke vooral voor de huisvrouwen van groot belang zijn, zodat een druk be zoek aan deze show kan worden verwacht. Geslaagd. Te 's Gravenhage slaagden voor het eerste gedeelte van het examen gemeente-financiën de heren A. C. de Meijer te Biervliet en G. Wijffels te Hoofdplaat. Installatie padvindsters. Zaterdagmiddag was het voor het padvindstersvendel „De Schorrebloem" uit Biervliet een bijzonder feestelijke dag. De padvindstertjes, ouders en belangstellenden waren in de can- tine van het voormalige arbei- derslogeerkamp bijeengekomen om de plechtige installatie van 18 meisjes bij te wonen. Afzonderlijk legden de 18 meis jes op de vlag van het vendel Cadzand de padvindstersbelofte af, waarna ieder het insigne „Wees bereid" opgespeld werd. Nadat de districts-commandan- te mevr. Ahn uit Vlissingen de meisjes had toegesproken, zongen de zojuist geïnstalleerden het padvindsterslied „Ik ben bereid", waarmede de installatieplechtig heid was beëindigd. Mevr. Timmer uit Cadzand reikte aan de ma ja van Biervliet een insigne uit voor het clubhuis ruwe huid. ruwe handen, ruwe lippen te van het plein af en bracht de Waterleidingmij „Zeeuws Vlaan deren" van het ongerede op de hoogte. Personeel van genoemd bedrijf wisten nog vóór de avond het euvel te herstellen. Een lot van f 100.000 in Zeeland. Naar wij vernemen, gaat de On derlinge verzekerings maatschap pij tegen hagelschade in Zeeland, gevestigd te Hulst sedert 1891, over tot terugbetaling van 25 der in de laatste 19 jaren geheven premie, waarmede 100.000 is ge moeid. Voorwaar een meevaller voor de deelgenoten. Gemeenteraad. Vrijdagavond vergaderde de raad in hotel Du Puy. Onder de ingekomen stukken was een dankbetuiging van de stichting „Het Vierde Prinsen kind" voor de afdracht van de presentiegelden van de op 5 Juli gehouden buitengewone vergade ring. Tot hoofd van de openb. lagere school werd met algemene stem men benoemd de heer Jan Ro bijn, thans onderwijzer te Bres kens. De tijdelijke ziektenkosten- regeling voor het gemeenteperso- neel werd verlengd tot uiterlijk 1 Januari 1953. Het voorstel van B. en W. om het Kon. Besluit van toepassing te verklaren op het daarvoor in aanmerking komende personeel in dienst der gemeen te, werd z.h.s. aangenomen. Aan Pieter de Jong en Emelie de Baerdemaeker werd op de ge bruikelijke voorwaarden de ver- de haar toegewezen grond welke inmiddels aan een derde was toe gezegd, opnieuw aan haar toe te wijzen. De voorzitter zeide, dat dit niet de juiste weg was van een wet houder om dit in een openbare vergadering aan te snijden. Hij had dit in een vergadering van B. en W. moeten doen. Over dit geval ontwikkelde zich een dis cussie. Een goedgeslaagd concert. De plaatselijke muziekvereni ging gaf in hotel „De Vier Em mers" haar eerste winterconcert. De zaal was bomvol en de aanwe zigen hebben kunnen genieten van een goede uitvoering, welke onder de kundige leiding van de heer Anthonisse stond. Het mu ziekprogramma werd vlot en cor rect uitgevoerd. Na de pauze werd een klucht spel opgevoerd. Dat dit erg in de smaak viel bewees wel het onbe daarlijk lachen tijdens de uitvoe ring. Burgemeester Von Bonmnghau- sen gaf door zijn aanwezigheid blijk met de verrichtingen van het gezelschap mede te leven. Opbrengst Rode Kruiscollecte. De Rode-Kruiscollecte voor de overstromingen in de Povlakte bracht ƒ50,52 op Been gebroken. Ongeveer 10 minuten voor het einde van de Zondagmiddag al hier gespeelde wedstrijd Sluiskil IIZeelandia II had de rechtsbui tenspeler van Zeelandia J. de Groot het ongeluk uit te glijden op het moment dat de linksback van Sluiskil de bal wilde wegtrap pen, tengevolge waarvan hij De G. tegen het linkerbeen trapte, dat daardoor brak. De geroepen geneesheer ver leende de eerste hulp, waarna De G. per ziekenauto naar Middel burg werd vervoerd. Uitvoering Paolo Soprani Onder auspiciën van de vereni ging voor Vreemdelingenverkeer alhier, vond Zaterdagavond in het Verenigingsgebouw een welge slaagde uitvoering plaats, die verzorgd werd door de accordeon vereniging „Paolo Soprani" uit Terneuzen. De heer De Kramer heette alle aanwezigen hartelijk welkom en hoopte dat zij een genoeglijke avond zouden hebben bij het be luisteren van hetgeen Paolo So prani" ten gehore zou brengen. Dit programma, dat op keurige wijze was verzorgd, bleek inder daad een succes te zijn, hetgeen duidelijk bleek uit het telkenmale klinkend applaus. Het in het pro gramma opgenomen vragenspel tussen 2 dames en 2 heren, werd die de oprichter der schoolvereni ging was. Een school is van veel gewicht, ook voor de kerk, aldus dus spr., en wij moeten doorgaan, school lief en ik hoop en bid als voorzitter van de kerkeraad, zo besloot ds. Jansma, dat de ouders die de school hebben gesticht, elkaar in de hemel zullen weder zien. De voorzitter dankte ds. Jan sma voor zijn woorden, waarna mevr. Nijssen-de Regt een gedicht las. De heer P. de Leeuw ging ver volgens de historie der school na van de oprichting tot heden. Be waar dit pand, u toevertrouwd, al dus opr., en wij moeten doorgaan. Het hoofd der school haalde flitsen op uit het schoolleven, Spr. herinnert eraan, dat de school naar het eerste school hoofd nog altijd het Brouwer schooltje wordt genoemd. (Aan de wand prijkten de portretten van wijlen ds. Van Dis en de heer Brouwer). De heer But uit Terneuzen ver toonde een film, waarna in de pauze thee met gebak werd rond gediend. Na de pauze draaide de heer But de speciaal door hem opgeno men film van de gaszinkers. De heer P. de Leeuw sprak het dankgebed uit. De vereniging voor C.V.O. mag op een zeer geslaagde herden kingsavond terugzien. Het pro gramma, dat naast muziek en zang enige verdienstelijk opge voerde toneelstukjes bevatte, is vlot afgewerkt en vond algemene bijval. Tot besluit van de avond werd gezongen: ,,'k Wil U o God', mijn dank betalen". Duivententoons telling. Uitslag van de 3e duiventen- toonstelling, gehouden door de duivenmij „Voorwaarts" bij de heer R. J. van de Veke te Zaam slag. Oude doffers: le, 2e, 5e en 7e P. Koopman, 3e D. Bareman, 4e Gebr. de Feijter, 6e A. de Keijzer, 8e C. Koster Deij, 9e H. van Arenthals, 10e Herm. de Feijter. Oude duivinnen: le A. de Keij zer, 2e H. Comelissen, 3e Gebr. Cornelissen, 4e P. Hamelink, 5e P. Koopman, 6e G. Neels. Jonge doffers: le Herm. de Putter, 2e J. Smallegang, 3e D. W. T. Kayser, 4e H. Comelissen. 5e en 6e J. Wisse, 7e M. Drabbe. 8e Gebr. de Feijter, 9e D. W. T. Kayser, 10e D. Bareman. Jonge duivinnen: le J. Smalle gang, 2e H. van Arenthals, 3e J. Wisse, 4e G. Neels, 5e Gebr. de Feijter, 6e en 7e H. Cornelissen, 8e H. de Putter. Er waren 26 inzenders. Totaal aantal duiven 142 (Oude doffers 41, oude duiven 25, jonge doffers 43, jonge duivinnen 33). ZAAMSLAG. Verkiezing Notabelen Ned. Herv. Kerk. Bij de Zaterdag alhier gehou den stemming voor notabelen der Ned. Herv. Kerk werden her benoemd de heren A. Dekker- Wisse, P. Dieleman Az. en Jac. van Hoeve, terwijl in de bestaan de vacatures werden gekozen de heren I. Nousen en F. C. de Kub- ber. BIERVLIET. Verkiezing Notabelen Ned. Herv. Kerk. Bij de Zaterdag gehouden ver kiezing van notabelen voor de Ned. Herv. Kerk werden de af tredende heren J. F. Dekker, J. C. Haak en W. A. Verplanke-Rosseel herkozen. In de vacature van de heer C. S. de Kraker werd de heer Ad. Hack gekozen. Te parijs wordt in betrouwbare kringen vernomen dat de minis ters van Buitenlandse Zaken van Engeland en Egypte, Anthony Eden en Mohammed Salah Pasja. Maandag te Parijs een onderhoud zullen hebben. Een woordvoerder van het Brit se ministrie van Buitenlandse Za ken heeft Zaterdag echter meege deeld, dat minister Eden welis waar nog steeds bereid is zijn Egyptische collega te ontmoeten, maar niet het initiatief voor een onderhoud wil nemen. Salah Pasja is op het ogenblik te Parijs. Eden zal Maandag en Dinsdag in de Franse hoofdstad zijn, samen met premier Chur chill, voor besprekingen met de Franse regering. Diplomatieke kringen te Len den waren wat minder optimis tisch gestemd over het welslagen van een bespreking tussen Eden en Salah Pasja, nu de Egyptische regering besloten heeft haar am bassadeur uit Londen terug te roepen. Het is nog onzeker, wan neer deze zal vertrekken. Me* vermoedt, dat hij Zondag of Maandag naar Parijs zal ver trekken. Een woordvoerder van de West- Duitse regering heeft Zaterdag Adenauer heden een onderhoud zal hebben met de leider van de sociaal-democratische oppositie, Dr Kurt Schumacher. Naar verluidt zap Adenauer een laatste poging doen de socialisten te bewegen de regering te steu nen bij de stemming over de ra tificatie van het plan-Schuman. welke kwestie 9 Januari in het Westduitse parlement aan de or de komt. De bespreking. Wordt ge houden op voorstel van Dr Ade nauer. door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 37) (Nadruk verboden). ,Arm klein ding", zei Eden. „Maar houdt u er nu van?" ,Ja na een poos er is een vreemde schoonheid in dit met zon doortrokken land. Na ver loop van tijd ontdekt je dat. En in de lente na de regen dan zou ik u wel eens bij de Palm- bronnen willen brengen. De ver bena is daar als een oudrose tapijt, en de lelijkste bomen dra gen de teerste, mooiste bloemen. En dan zijn er het hele jaar door de woestijnnachten, met de bleke sterren, en de lucht vol vrede en kalmte en rust." O, ongetwijfeld kun je hier prachtig uitrusten", gaf Eden toe. „Maar ik was toevallig niet erg moe." „Wie weet?" zei ze. „Misschien kan ik u voor ons afscheid inwij den in de Zeer Oude Orde van Woestijn Beminnaars. De eisen voor lidmaatschap zijn streng. Een gevoelige ziel, een vlug oog voor het schone het is een uit gelezen gezelschap, wees daar zeker van- Wij nemen niet Jan- en-alle-man aan." Een schreeuwend reclamebord hing voor hen. „Stop! Hebt u al een perceel gekocht in Dadel Ci ty?" Van de stoep van een klein kantoortje sprong een tamelijk sjofele jonge landagent op hen toe. Hij hield zijn hand omhoog. Beleefd stopte het meisje. „Hoe gaat het er mee jonge lui?" zei de jongeman. „Hier is de grote gelegenheid, die maar ééns in je leven komt laat ze niet ontsnappen. Laat ik jullie een perceel in Dadel City laten zien in de toekomstige wereld stad van de woestijn. Bob keek over het sombere landschap. „Ik voel er niets voor" zei hij. „Ach! Denk eens aan de arme duivels, die dat ook van Los An gelos gezegd hebben. Ze voelden er niets voor toen ze voor een prikje konden kopen. Kijk in de toekomst. Kun je je voorstellen, ohe het hier over tien jaar is?" „Ik denk het wel", zei Bob. „Net als nu." „Blinde", berispte het jong mens hem. „Dit zal niet altijd woestijn blijven. Zie hier!" Hij wees op een loden pijpje tussen de rotsen, dat probeerde een fon tein te zijn. Bovenuit kwam een gorgelend, armzalig stroompje. „Wat is dat? Water, mijn jongen, water, het zuivere leven gevende elixer, dat onstuimig in de zandi ge bodem opwelt. Wat dat bete kent? Ik zie op deze plek een grote stad verrijzen, luchtkrab bers en bioscoop-paleizen, land van vijf duizend dollar per vier kante voet land, dat je nu ko pen kunt voor twee luttele dol lars." „Geef mil maar voor een dol lar', zei Eden. „Ik doe een beroep op de jonge dame", ging de landagent voort. „Als die ring aan de derde vinger van haar linkerhand iets te bete kenen heeft dan is het een hu welijk." Bob keek er verschrikt naar, en zag een grote smaragd, in platina gezet. „U, dame, u hebt een perceel kocht, en het. be waarde voor uw eh -voor de toekomstige geslachten. Rijkdom, ongekende rijkdom heb ik geen gelijk dame?" Het meisje keek naar de an dere kant. „Misschien wel", gaf ze toe. „Maar u hebt het ver keerd voor deze heer is mijn verloofde niet". „O", zei het jongmens, uit de wolken gevallen. „Ik ben maar een doortrekken de vreemdeling", zei Bob. De verkoper maakte zich ge reed voor een nieuwe aanval. „Juist. Een vreemdeling. Daarom begrijpt u het niet. U kunt u niet voorstellen, dat Los Anglos er eenmaal zo heeft uitgezien." Dat doet het nog voor som migen", opperde Bob zacht. Het jongmens wierp hem een hatelijke blik toe. „O, ik snap het", zei hij. „U komt uit San Francisco." Hij wendde zich tot het meis je. „Dus hij is niet uw verloofde, dame? Nuhartelijk geluk ge wenst." Eden lachte. „Het spijt me", zei hij. „Mij ook", antwoordde de ver koper. „Het spijt me voor u, als ik bedenk wat u doormaakt. Misschien breekt het licht nog In de algemene raad van de so cialistische internationale, die te Brussel bijeen is geweest heeft de Nederlandse afgevaardigde Jhr Van der Goes van Naters, sprekend in zijn kwaliteit van rapporteur inzake de Europese eenheid, er zijn leedwezen over uitgesproken dat de Belg Spaak heeft bedankt als voorzitter van de Europese assemblee. Hjj be treurde het, dat Spaak de indruk heeft gewekt, als zou de raad van Europa een algehele mislukking zjjn. Jhr Van der Goes van Naters, evenals de Belgische afgevaardig de Larock, legde de nadruk op de noodzakelijkheid van een „groot Europa", met inbegrip van Enge land. er kijk op. Als u samen nu eens, eens door voor u, vergeet mij dan niet. Ik ben Zaterdags en Zon dags hier en we hebben een kan toor in Eldorado. De gelegenheid klopt aan uw deur, maar natuur lijk, als u uit San Francisco komt, geeft het niets. Het was me toch zeer aangenaam." Zij lieten hem achter bij zijn fonteintje, een droeve figuur, maar vol hoop. „Arme kerel", zei het meisje, terwijl ze gas gaf. „De pionier heeft het moeilijk." (Wordt vervolgd). Het congres werd bijgewoond door afgevaardigden uit Oosten rijk, Engeland, België, Brazilië, Denemarken, Frankrijk, Duits land, Nederland, Luxemburg, Ita lië, Noorwegen, Zweden en Zwit serland. De Nederlandse afgevaardigde, de heer Koos Vorrink, was van oordeel dat de socialistische inter nationale geen tijd had te verlie zen, als zij een stemming wilde scheppen, geschikt voor een ge meenschappelijke actie in Europa. De Nederlanders waren geen grote voorstanders van het Euro pese leger. Zij zouden deze kwes tie liever in het kader van de Na vo opgelost zien. De houding van de Engelsen en van de Scandina- viërs, aldus Vorrink, is voor ons een ontgoocheling. Als in het Europese leger Duitse eenheden moeten worden opgenomen, dient dat op een basis van gelijkgerech- tigheid te geschieden. De gevol gen en de verplichtingen, die hier uit voortvloeien, moet men aan vaarden. Hij sprak de hoop uit, dat de socialistische internatio nale een gemeenschappelijk be sluit zou nemen over de voor naamste punten en zich niet zou vergenoegen met een vage ver klaring, dat zij vrede wil. De Duitse afgevaardigde Hol- lenhauer zei, dat als Duitse een heden in het Europese leger op genomen moeten worden, de Duitse socialisten gelijke rechten zullen eisen. Behalve een militai re zaak was de verdediging van de democratie ook een zaak van sociale zekerheid en volledige te werkstelling, aldus Hollenhauer. „Doordat Duitsland in de Russi sche nabijheid ligt, staat het bloot aan communistische infiltratie. Uitbuiting van armoede door de communisten dient te worden voorkomen", aldus de Duitse af gevaardigde. Het congres heeft een commis sie van vier ingesteld om een re solutie betreffende de toestand van de wereld, de Europese een heid en het voorgestelde Europe se leger op te stellen. Zweden, Frankrijk, Duitsland en België zijn in de commissie vertegen woordigd. De raad van de socialistische internationale, te Brussel in con gres bijeen, heeft besloten een speciale commissie te benoemen om het vraagstuk te onderzoeken hoe de huidige levensstandaarden kunnen worden gehandhaafd on danks de bewapeningskosten. De vice-voorzitter van de Belgi sche socialistische partij, Anseele, verklaarde dat zijn partij niet te vreden is met handhaving van huidige levensstandaard in Bel gië. ,,De levensomstandigheden van de arbeiders moeten worden verbeterd", zei hij. „Hoe hogerd levensstandaard met des te met- ijver zullen de arbeiders na verdedigen".

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2