Koreaanse tragedie begint pas Weinig verschil tussen Moord en Zuid Indonesische pers over benoeming Minister Beel tondeuse buitenlandse valutamarkt wordt heden volledig heropend Noordelijk voorstel verworpen Premie verplichte Ziekenfondsverzekering Britse Ambassadeur neemt afscheid van H.M. de Koningin iE Ë2M DE KERSTZEGEL-ACTIE 1951. In 1897 stond in Seoel een jonge man op en plantte de vrijheidsvlag midden in de stad. De Japanneia grepen de jeugdige revolutionnair en sloten hem in de martelcel. Zes maanden achtereen werd hsj elke dag ondervraagd naar de namen van zijn medestan ders. Maar hij gaf ze niet. Daarna veroordeelden ze hem tot levenslange kerkerstraf. HET BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN AMERIKA. Dg jeugd moet sparen voor een eigan woning ARGENTIJNEN IN STAAT VAN BESCHULDIGIN G Verbondenen WEERSVERWACHTING HOOGWATER. STERFTEGEV ALLEN MOND EN KLAUWZEER Actie tegen vloeker» in boeken SCHIP GESTRAND BIJ DE GOODWIN SANDS. FINSE REGERING KRIJGT VOLMACHT. n n ts 13 L3 12 11 9 9 8 •m o Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Temeuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4.55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent MAANDAG 17 DECEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1911. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sai.de, Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 6C een*:; iedere regel meer 12 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Van grote betekenis voor het herstel van de tuberculoselijders is de nazorg. Deze omvat met alleen de regelmatige controle op het con sultatiebureau tijdens de ziekte en na het herstel van de patient, doch ook al die maatregelen: Twee jaar tevoren was hij lid De Koreaanse opzichter biee. geworden van de geheime orga- echter dezelfde. De Japanse po- niaatie der „Koreaanse democra- litiecommissans verdween velis- ten", die zich richtte tegen de waar, maar zijn Koreaanse m toenemende Japanse invloed in specteur en de mannen die hij Korea. Jarenlang is de jonge re- had opgeieid. bteven evOT lomp en onnandelbaar. Er Kwamen misschien wat meer politiemen sen en jongelieden, die werden verdacht van „gevaarlijke denkbeelden, verdwenen soms in de nacht. Er kwamen verkiezin gen en er kwam democratie. Maar het verschil tussen demo cratie en dictatuur wist niemand en menigeen toog naar het stem bureau in de overtuiging, dat er bonkaarten moesten worden gehaald. Dat was de democratie van het zuiden. KameradenBoeren. volutionnair in de gevangerus gebleven. Hij werd ouder. Hij ieerde er andere mensen kennen. Boeven, misdadigers en idealis ten ais hij zelf. Bij een algemene amnestie in 190-4 werd hij vrijge laten. Hij reisde naar Amerika en promoveerde daar aan drie universiteiten. De „verschrikkelijke grijsaard". Kt is Syngman Rhee, de intel lectueel tussen de rijstboeren ■>an het Koreaanse land. Men ju Korea beter begrijpen, als men deze figuur beter kende. In ie Verenigde Staten bleef zijn art hunkeren naar zijn vader- and. Hij reisde terug en werd clandestien over de grens ge smokkeld. Opnieuw begon het gevecht om de vrijheid. Maar hij werd verraden aan de Japanners en kon slechts door een over- haaste vlucht naar Hawaii zijn hals redden. Voor zijn vertrek hadden zijn vrienden hem tot president van de Koreaanse re publiek gekozen. Zij zwoeren niet eerder te zullen rusten, voordat pthee regerend president en Ko rea een vrije republiek zou zijn. Het leven van de balling begon toen pas goed. Vijf en dertig jaar lang, van 1910 tot 1945 heeft deae Syngman Rhee de hoofdste- „De benoeming van Dr. Beel tot Nederlands minister van Bin nenlandse Zaken, is een kwestie, - die invloed zal uitoefenen op de nodig om hem weer een Plaats verhouding tussen Indonesië en Nederland", aldus schrijft het in Djakarta verschijnende blad Boven de „duivelslinie was men ook van de Japanners be vrijd. Daar werden massa-bijeen komsten gehouden op de dorps pleinen. Harde stemmen schal den door de luidsprekers en er werd verklaard, dat de bodem voortaan eigendom was \an ae kameradenboeren. Maar dit ging slechts zover, dat de grond nu toebehoorde aan de dorpsge meenschap. De mannen kregen een papiertje met namen m de hand gedrukt en mochten daar uit de dorpsraad kiezen. Zo was tenslotte de grond nog hun eigendom niGt. Er kwamen wat andere politiemannen en de bur gemeester was een ander dan on der de Japanners. Verder bleef alles zo ongeveer als het was ttfS FaTAs democratie van ha, zegt: ,,Wie geboren is om te heersen, moet heersen; en wie geboren is om te dienen, moet dienen". Daarom heeft dit al1es noch in het noorden noch in het zuiden onder de bevolking veel protest gewekt. Daar staat nu een oud man, in westerse kledij, maar met een Koreaans gelaat naast zijn vrouw in Koreaanse kledij, maar met een westers gezicht. Deze man was in zijn jeugd revolutionnair, naar de 'begrippen van die tijd, en hij is zo gebleven. Wat er ook gebeurde in die jaren, Syngman Rhee bleef dezelfde. En daarmee is alles gezegd. Want de wereld draaide door, maar Syngman Rhee bleef de Koreaan die in 1897 de vrijheids- vlag hees in Seoel. De westerse democratie is uitgegroeid tot wat zij nu is. Syngman Rhee is by die ontwikkeling achtergeble ven. Zijn partij van rechtse de mocraten is even weinig demo cratisch als het hele Koreaanse volk. l)e kleine boeren van Zuid Korea zijn onder Syngman Rhee even arm gebleven als onder de Japanners misschien ook doe*- Rhee's inspanning tegen het noorden want wie geboren is om te dienen, moet dienen. Daarom begint in Korea pas nu de tragedie, afgezien nog van het internationale aspect van t probleem. Omdat wij verandering en in onze ogen verbetering verwachten voor al deze kleine lieden, nochtans zonder te be grijpen, dat westerse democratie voor deze oosterse zielen een soort barbarendom is. Omdat Syngman Rhee het noorden aan zijn Zuidkoreaanse republiek wil toevoegen. Hij is de enige die de Amerikanen daadwerke lijk en merkbaar heeft gesteund, toen de anderen langs het lijntje stonden met handgeklap en „oooooh"-geroep. in de maatschappij te verzeke- ren, waarD.j net vraagstuk van de herplaatsing in het productie proces van groot belang is. Samen met de consultatie- bureaux is het in het bijzonder de vereniging tot behartiging van de belangen van t.b.c.-patien- ten in Nederland, die zich met de nazorg belast. De opbrengst van de Kerst zegel-actie komt voor het groot- ji /Jnrro irnr. I>e Nederlandse consul-gene raal te New-York, baron De Vos STiïften „cede aan deze ver- ^aan^bur- eniüingen, J„™n, Utttri, medegedeeld, dat Konto- „Merdeka". Het vervolgt: Dr. Beel heeft in Indonesië sporen achtergelaten, die niet construc tief werken voor een goede ver houding tussen Indonesië en Ne derland en nu is hij in het Ne derlandse kabinet opgenomen en hij zal medewerking verlenen aan de vaststelling van het poli tieke beleid van Nederland ten opzichte van vraagstukken, waarvoor men bezig is een op lossing te vinden. De aanwezig heid van Dr. Beel in het Neder landse kabinet is geen teken, dat :n hoop mag koesteren voor enigingen delen hopen hun werk te kunnen blijven doen. Door het opsporen van tuber culosepatiënten en de regelma tige controle en nazorg kan de verbetering van de tuberculose worden tegengegaan. Het voorkomen van tubercu lose door de besmetting tegen te gaan vormt het sluitstuk van de georganiseerde bestrijding. geschikte candidaat, toen in korea voor het eerst in de ge Mhiedenis verkiezingen werden gehouden. Zijn partij van rechtse democraten verwierf op twee na affle zetels: 43 van de 45. En daarmee begon het bestuur an de man. die door zijn tegenstan ders „de verschrikkelijke grijs aard" wordt genoemd. Nu zijn er drie factoren waar van men over het algemeen veel te weinig weet, n.l. de waarde van vrije verkiezingen in dit gebied; de „duivelslinie", zoals de Koreanen de 38ste breedte graad noemen; en de persoon van deze glimlachende grijsaard. De Duivelslinie. De grens van de 38ste breedte graad is in alle opzichten een on ding en deze scheiding is nooit als grens bedoeld. In de romme lige dagen rond de Japanse ca pitulatie stelden de Amerikaan- ge militairen om technische re denen de Russen voor, dat die de overgave van de Japanners zou den aanvaarden ten N. van deze breedtegraad, die het land onge veer doormidden snijdt. De Amerikaanse regering is over deze kleinigheid nooit ge raadpleegd. De Russen knikten en terwijl de Amerikanen het slagschip „Missouri" schrobden voor de plechtigheid van de al gemene capitulatie, hing Moskou 4w„,-s door Korea het ijzeren ^Daarna kwam de „bevrijding" voor de Koreanen, met verkie zingen. De boer ten Z. van de „duivelslinie vernam, dat zün ■rijstvelden voortaan geen Ja pans bezit meer waren, maar eigendom van de staat Korea. noorden. Een Koreaans spreekwoord gin Juliana en Prins Bernhard bij hun bezoek aan de Verenigde Staten in het komende voorjaar ook New-York zouden willen be zoeken. Burgemeester Impellitteri heeft de Nederlandse consul-generaal verzekerd, dat het hem ten zeer ste zou verheugen de Koningin en de Prins in de stad New-York te mogen ontvangen. „Wil men de jeugd weer hoop op de toekomst geven, dan zal men haar dienen te verlossen van het akelige schrikbeeld, dat er geen womng beschikbaar is, wanneer de jeugd de huwbare leeftijd bereikt. Het is uitermate belangrijk, dat de jeugd later niet meer met de woningellende te maken heeft" aldus minister In 't Veld bij de opening van een clubhuis voor de Arnhemse C. J. M. V. Daarbij dient men te bedenken, aldus ging de minister verder, dat het benodigde kapitaal aan wezig zal moeten zijn. Hiervoor zag spreker geen andere uitweg dan sparen. Het sparen voor de woningbouw moet ten sterkste Het doek zal weldra opgaan. Wat nu, Korea? De Bank van Engeland heeft Zaterdag meegedeeld, dat de Lon- dense buitenlandse-valutamarkt met ingang van heden volledig zal worden heropend zowel voer loco- als voor termijnvaluta. De Bank van Engeland zal ophouden met het noteren, van^ officie!© koersen voor termijnvaluta. De nieuwe regeling betekent, naar verder wordt vernomen, met de afschaffing van de deviezenbe- perkingen De dollarpariteit biijtt gehandhaafd op 2,80 en de offi ciële goudprijs op 250 s. per once. De Bank van Engeland draagt in feite het risico, verbonden aan de handel in buitenlandse valuta, over aan de handelsbanken door de valutamarkt vrij te maken en toe te staan, dat de termijnkoer- sen voor vele valuta's nu zelf hun peil vinden. Hiertoe behoren voor namelijk de Amerikaanse en Ca nadese dollars, de Nederlandse gulden en de francs van Belgie, Frankrijk en Zwitserland. De Bank van Engeland was tot de conclusie gekomen, dat de goedkope gelegenheid, die zij De onderhandelaars der Ver bondenen te Pan MoenD jon heb ben Zaterdag het uit zes punten bestaande voorstel, dat de Noor delijken Vrijdag hadden inge diend, verworpen. Het voorstel betreft de regeling van het toe zicht op een wapenstilstand In Korea. Generaal-majoor Turner, afge vaardigde der Verbondenen in de subcommissie voor toezicht op naleving van een wapens til- stand, verklaarde dat het Noor delijke voorstel „geen belangrij ke concessies" bevatte. „Wij ver telden hun, dat wij bereid zijn te onderhandelen, wanneer zij iets hebben, dat een stap voor waarts betekent". De andere subcommissie, die zich bezig houdt met het vraagstuk van de uitwisseling der krijgsgevange-' nen, is ruim twee uur bijeen ge- weest. Noorwegen heeft de V.S. doen weten, dat het bereid is zitting te nemen in de voorgestelde neutrale inspectiocommissie in Korea, aldus meldt het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken. der V.N. Verbonden stellingen m dn ge bied uit te vinden. De aanval werd door Amerikaanse mariniers af geslagen. De Amerikaanse luchtmacn t voerde Zondag overdag 660 aan- valsvluchten uit. Een fabriek ten Oosten van de Noordkoreaanse Twaalf Argentijnse burgers, 3 waaronder vier afgevaardigden, L zijn beschuldigd van samenzwe- hoofdstad Pjongjang werd ge- "J" d* Jeiders van de mili bombardeerd. De vliegtuigen der „«.nnori taire opstand tegen president veruoiiuencii ontmoetten ver- ci;e jn September heeft scheidene malen toestellen der had docd mislukte. Een communisten, die evenwel ge- P af„evaardigden is Reynaldo vechten schenen te vermijden, kandidaat van de con- Geen van beide zijden heeft Zon- Fastonvoor presi- dag verliezen geleden door lucht- - tsverkiez;ngen, welke in No- gevechten. Een „Shooting star gehouden. Een an- en een „Thunderjet" zijn echter vember zijn genoucr door vuur bood voor het sluiten van trans acties op termijn in vreemd geld, werd gebruikt voor „quasi specu latieve" transacties. Voortaan zul- len de handelaars valuta moeten kopen en verkopen tegen de ter mijnkoersen van de vrije markt. Met inachtneming van zekert beperkingen zal het de handels banken toegestaan zijn Ameri kaanse dollars te verhandelen met banken in het „American ac count" gebied, doch alleen recht streeks. Nu Canada de valuta controle geheel heeft afgeschaft., kunnen de geautoriseerde Britse banken Canadese dollars tegen Amerikaanse dollars verhandelen. Dit zal in ieder deel van de we reld en zowel voor locolevering als voor levering op termijn kun nen geschieden. De nieuwe maatregelen zuilen bijdragen tot herstel van Enge- lands vroegere positie als de geld markt van de wereld. Vóór de oorlog werden te Londen alle bui tenlandse valuta's verhandeld en liepen de omzetten in de honder den millioenen ponden sterling per jaar. Deze handel leverde En geland vele millioenen ponden winst op. Deze bron van inkom sten zal weer rijker gaan vloeien nu de valutamarkt wordt her opend. Nederlandse mening over heropening valutamarkt. In financiële kringen te Am sterdam meent men, dat de nieu we bepalingen van de Bank of Engeland inzake het deviezenver bevorderd worden. Wanneer men lslagen van üe pogingen de ieugd een eigen woning in het om de huidige moeilijkheden te v.nnrllit7k.ht kan stellen, dan zal overwinnen. Integendeel, met de aanwezigheid van Dr. Beel zal de taak van de afvaardigingen voor „een bespreking der hangende problemen niet gemakkelijker worden". „Merdeka" begon het artikel met op te merken, dat de verkla ring van de Nederlandse minis ter van uniezaken Ir. Peters in de Tweede Kamer, dat de Neder landse regering via persberich ten op de hoogte is gekomen van het vertrek van de Indonesische delegatie naar Nederland, aan geeft hoe haastig de Indonesische regering heeft gehandeld. Over de uitlating van Ir. Peters, dat „Nederland er geen behoefte aan heeft de unie te veranderen" zegt het blad, dat deze verklaring met tactisch is, aangezien de veran- dering van de unie juist is be- doeld om de verhouding tussen Indonesië en Nederland te ver beteren. Be verklarirg van de minister, dat het Nederlandse standpunt teu aanzien van West-Irian on veranderd is gebleven, acht Merdeka" niet in overeenstem ming met de bereidheid, die Ne derland heeft te kennen gegeven om besprekingen te voeren over genoemde kwestie. vooruitzicht kan stellen, het sparen een doel hebben. Ei moet duidelijk worden gemaakt, dat men bij het sparen een pro tere kans heeft op de toewijzen van een woning. Hoe dit probleem precies aan gepakt moet worden, staat nu nog niet vast, aldus de minister, maar er wordt in ieder geval aandacht aan geschonken en men zal er wel meer van horen. In dit verband deed de minister een beroep op de jeugd om te helpen deze gedachte te verwe zenlijken. Te dikwijls overheerst bij de jeugd het gevoel van „ach, wal kunnen wij er aan doen." Met kankeren alleen komen we er echter niet, aldus minister In 't Veld. De jeugd zal zich zelf ook intensief bezig moeten houden met het vraagstuk van de wo ningbouw. Spreker heeft hoop, dat het volgend jaar 50.0000 wo ningen gebouwd kunnen worden, maar voor een blijvende oplos sing van het woningprobleem moeten het er 55.000 per jaar zijn. Daarvoor is sparen nood zakelijk, want de benodigde fi nanciën worden nu te veel ge vonden door kunst- en vlieg werk. nunaerjet zijn ecmei yArturo van luchtdoelartmerieMerebeschuteg^^ can(üdaat ooor vuui v„n tvrmdizi de radicale canaia der communisten omlaag gescho- ^dhe( vice.presidentschap. ten. keer weinig veranderingen voor Nederland brengen. Wat de con tante transacties betreft is de toestand in Engeland nu vrijwel gelijk aan die in Nederland; de koersen worden door de centrale bank vastgesteld en de handels banken kunnen alle contante transacties afsluiten, mits zij bin nen de door de centrale bank vastgestelde minimum- en maxi mumprijzen blijven. Wat de ter mijntransacties aangaat is er een verschil tussen Engeland en Ne derland. In Engeland wordt de marge bij aan- en verkooptermijn- transacties vergroot. In Neder land bedraagt dit percentage thans 1 bij aankooptermijm transacties voor 1 jaar en 2 bij verkooptermijntransacties voor 1 jaar. In Nederland zijn de ter mijntransacties uitsluitend in handen van de Nederlandse Bank. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Somber weer. Nevelig of mistig en vrij zacht delijke straaljagers het hoofd te weer met veel bewolking en af kunnen bieden, en toe enige motregen. Aantal Straaljagers in Korea vergroot» De Amerikaanse luchtmacht- groep „Verre Oosten" heeft Za terdag meegedeeld, dat het aan tal „Sabre"-straaljagers in Ko rea is verhoogd teneinde aan de verhoogde activiteit van Noor- Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tassen West en Zuid. DINSDAG 18 DECEMBER. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.28 5.03 5.43 5.53 n.m. 4.56 De ZON. EN MAANSTANDEN. 18 19 20 21 22 op 8.44 8.44 8.45 8.46 8.46 ZON onder 16.29 16.29 16.30 16.30 16.30 MAAN ónder 11.52 op 21.34 22.46 23.59 1.14 Een agressief optredende pa trouille der Verenigde Naties heeft Zondag een door de com munisten bezette heuvelstellmg ten Zuiden van Pan Moen Dj on aangevallen. In het communique van het achtste Amerikaanse leger, waarin dit wordt medege deeld, wordt verder nog gezegd, 5-31 dat de patrouille der Verbondenen 6.11na een uur strijd met de commu- 6.21 nisten weer terugtrok. De aange vallen communistische stelling werd vervolgens met vuur van mortieren en granaten bestookt. De enige andere actie, welke Zondag aan het Koreaanse front 12.04 plaats vond, was een aantal op 12.15 geringe schaal, welke de commu- 12.25 nisten in Oost Korea uitvoerden 12.351 en die ten doel had de sterkte der ambassadeur van Brittan- nië bij het Nederlandse Hof, Sir Philip Nichols, was Zaterdag middag de gast van H.M de Koningin en Z. K. H. Prins Bern hard der Nederlanden op het paleis op de Dam te Amsterdam tijdens een lunch te zijner ere gegeven, daar hij ons land als ambassadeur gaat verlaten. Omstreeks tien over half één en Prins Bernhard en terwijl de koninklijke militaire kapel onder leiding van kapitein R. van Ype- ren het Wilhelmus speelde, in specteerde H.M. de erewacht bestaande uit een eompagnie van de troepen regiment inten dance onder commando van ka pitein Van Welsem. Dit was voor deze soldaten een bijzondere gebeurtenis, want het was de eerste maal dat H. M. de Koningin troepen van het regi ment intendance, dat het vorige jaar werd opgericht, inspecteer- de. Naast de ingang van het paleis Volgens een oud privilege van in Engeland kunnen thans ook de belast met de bewaking van de Koningin en het was de eerste was in het donkerblauwe cere monieel tenue, met de lichtblau we lange broek en de kollebak. Met getrokken zwaard flankeer de zij de ingang, een kleurige noot in hef stemmige khaki van de erwacht. Tegen één uur arriveerde Sir Philip, in gezelschap van zijn echtgenote en klonken de tonen over het Damplein waar vele be langstellenden zich hadden op gesteld. Omstreeks drie uur keerden de Britse ambassadeur en mevr. Nichols weer naar Den Haag terug. Direct daarna vertrokken H. M. de Koningin en prins Bern- hard naar Soestdijk. Tengevolge van mond- en klauwzeer stierven in de week '51 31 run handelsbanken termijntransac ties verrichten. De nieuwe maat regelen betekenen geen devalua tie noch de overgang naar een zwevende valuta. Een commissie van de sociaal- economische raad heeft een ad vies aan de minister van Sociale Zaken uitgebracht inzake de premievaststelling voor de ver plichte ziekenfondsverzekering voor het jaar 1952. Uitgangs punt voor de commissie is ge weest een voor 1952 becijferd te kort voor de verplichte zieken fondsverzekering van ƒ41 mil- lioen, waartegenover bezuini gingsvoorstellen van de zieken fondsraad ten bedrage van 11 millioen stonden. Van deze be- zuinigingen, welke in hoofdzaak een beperking van de verstrek kingen resp. het vragen van een bijbetaling voor bepaalde ver strekkingen inhouden, heeft de commissie uitsluitend de sociaal- economische consequenties nage daan. Daarbij is zij tot de con clusie gekomen, dat een nader onderzoek op bepaalde punten gewenst is. Dit geldt met name voor het voorstel van de zieken fondsraad om een bijbetaling van 1— te vragen van een verzekerde, die zich met een ver- wijskaart bij een specialist ver voegt. De commissie acht net juister om, wanneer men het on gemotiveerd inroepen van medi sche hulp door verzekerden wil beperken, invoering van een stelsel van een „ticket modera- teur" te overwegen, waarbij dus voor een eerste doktersvisite per ziektegeval een zeker be- drag in rekening wordt ge bracht. Hetzelfde ware te over wegen bij het aanbieden van n eerste recept. Een dergelijke diep ingrijpende maatrede moet echter worden bezien te zamen met de kwestie van de honoraria van der ziekenfondsen. Wat de dekking van het reste rende tekort voor 1952 betreft, dat op 25 a 30 millioen wordt gesteld, is de commissie van me ning dat een verhoging van de premie van 3.6 tot 3.8 9n iet valt te ontkomen. Dit besluit is niet dan na lange aarzeling ge nomen, gezien de precaire eco nomische situatie, waarin ons land nog altijd verkeert en de- bestaande overtuiging, dat de organisatie van het ziekenfonds wezen niet zodanig is, dat een maximum resultaat met zo ge ring mogelijke kosten wordt ver kregen. Zoals bekend heeft de minister inmiddels het advies op dit punt opgevolgd en is de pre mie voor de verplichte zieken fondsverzekering voor 1952 op 3.8% gesteld. Een premieverhoging met 0.2% betekent ƒ10 millioen aan extra-inkomsten. Voor de oven- ge ƒ15 20 millioen advi seert de commissie de minister te putten uit liet verevenings- fonds van de verplichte zieken fondsverzekering. Teneinde het ziekenfondswezen te dwingen tot een zo efficiënt mogelijke organisatie, acht de commissie het gewenst, dat ru verloop van tijd voor de te hef fen premie een maximum per centage wordt gesteld, dat voor een langere periode zal gelden en waarmede de ziekenfondsen dienen uit te komen. Het "bestuur van de in Den Haag gevestigde „bond teegen het vloeken" (bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heilige naam) heeft het ini- van de "medewerkers tiatief genomen tot een protest actie tegen het schrijven, druk ken, uitgeven, verkopen en kopen van boeken, waarin vloeken voor komen. Het 2636 ton metende Franse s.s. „President Emile Marcesche" is bii Goodwin-Sands aan de :t aangenomen, me d gelopen en bij hoog water uitgebreide volmach- s kracht weer vlot ge- Het Finse parlement heeft Za terdag met 141 tegen 37 stemmen een noodwet de regering ue icgc.1,.6 hnotr-ii op eigen Kracnt weei vwi gt- ten geeft om inflatie te bestrij- komen Nadat bericht van de den. De wet machtigt de regering de lonen aan de kosten van het levensonderhoud te koppelen en controle uit te oefenen op ae houtexport en deze uitvoer te be- siaeni lasten Premier Oerho Kekkonen had aan de stemming over het ont werp de vertrouwenskwestie ver bonden. De wet bijlft een jaar van stranding was binnengekomen, voer de reddingboot van Rams- gate uit. Aan boord van de Pre- Emile Marcesche werd niemand waargenomen en de bemanning van de reddingboot zag door het opkomende tij geen kans aan boord van het schip te gaan. Later seinde het Britse s.s. Emsworth, dat het seinen ZS™—"SS 15 varkens gesteld in ceremonieel tenue. I en 94 biggen. kracht Een eventuële verlenging naar het gestrand schip had ge- heeft df goedkeuring van het zonden, die niet beantwoord wer- parlement nodig. ^en- BURGERZINLENING IN BUSSUM MISLUKT. Om de bouw van 50 woningen, waarvoor op de kapitaalmarkt geen geld te vinden was, k te maken, is vorige maand in Bussum een comité gevormd, dat een beroep op de burgerzin van de burgerij deed. Men wilde 500.000 bijeenbrengen in de vorm van een 4 lening met 'n 30-jarige looptijd. In vijf weken tijds hebben van de bijna 36.000 inwoners er slechts 19aan de oproep gevolg gegeven - ->t een totaal bedrag van 173.000 aan leningen en giften. Het comité ziet geen kans het geld bijeen te brengen en heeft zijn werk ge staakt. Het toegezegde geld wordt niet opgevraagd en de gif- I ten worden terugbetaald. e e X ar I- e d r fcr T- m 6e 19 (7 15 A 13 13 \3 .0 6 5 5 6 3 22 14 13 15 11 11 9 8 7 7 7 ie. «Se de 2; iit oi- Se- i pic üe- Da- -0. PP- eb- ar- art rie tan de tist Ra- en tA Til sste oor Pt» rxB- ÏJS. de i K S 4 3 4 S2 2 tS 7 O E4 D B S 1 4 3£ 4 7 75 2 14 9 26 O 7 6 14 4 IT 3 7 2 10 2 as i 25 O 3 6 5 4 -IS 4 13 2 14 1 23 1 -19 O -12 5 13 4 14 3 15 3 M 2 -12 1 deel- l. -uit Pol- .kretn rrteu- AP. titel. alste het tcbap ester :u 12 rdöor kam- -es 12 11% Bot- bakh, i put, IL ODdfl- SLma- ty en votel. pat.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1