Kansen voor emigranten in Canada Begroting van Landbouw Bec roting van Economische Zaken l/aae dt Zbndaty WEK DE GAL IN UW LEVER OP KERKDIENSTEN Kcsrel Je Keetjer werlell Landbouw biedt rijke mogelijkheden Begrafenis Oud-Commissaris der Koningin Gemeenteraad van Schoondijke Snui Fen wrijf In April 1950 is de Terneuzenaar Karei J. de Koeyer met zijn gezin naar Canada geëmigreerd. Het was voor de tweede keer in zijn leven, dat hij de grote en altijd riskante sprong over „de grote haring vijver" waagde om zich in het land der onbegrensde mogelijkheden een nieuw bestaan op te bouwen. Hij toont zich in dit artikel opnieuw een scherpe waarnemer. Wij hopen met de publicatie zijner erva ringen vele lezers van dienst te zyn. REIZIGERS NAAR EEN HEILIGE STAD TWEEDE KAMER Prins Bernhard in de Staten-Generaal Koningin bezocht VHertogenbosch IjKT eexs op iJ-K „DINTELOORD" BEEINDIGDE CAMPAGNE GEEN ETALAGE-VERLICHTING TIJDENS PIEKUREN Bij herhaling, zo begint Karei Z.Z.W. en de Z.O.-hoek van de 4jn derde relaas Voor ons blad, provincie. wordt my de vraag gesteld: De lonen in deze bedrijven va- Welke kansen zijn er voor immi- riëren voor ongehuwden van 40 tot granten in Canada?" 160 dollar per maand plus kost en Gaarne wil ik nogmaals trach- inwoning. Voor gehuwden lopen ten een en ander toe te lichten, al de verdiensten van 100 tot 125 dol ls de vraag zo langzamerhand een- lar per maand plus vrij wonen en tonig en eigenlijk ook overbodig emolumenten; onder het laatste te geworden, gezien de talloze lezin-1 verstaan melk, boter, eieren, gen en krantenartikelen, die de brandstof, etc. De hoeveelheid Rekent men daarbij het planten,en bepaalde vaklui komen daar nog wieden en bestuiven, dan komt een stuk boven. Het volgens Ame- men tot een behoorlijk bedrag. rikaanse begrippen afbeulende pre- De opbrengst schatte hij op miestelsel kent men hier niet. 32.000 dollar zodat er nog wel iets Belasting betaalt men per veer- overbleef. tien dagen. Iemand die bijv. een ge- Er waren in de omgeving boe- zin heeit van drie personen, kin- ren, die nog 4 k 5 kilns tabak in derbijslag geniet en 1,10 dollar per het veld hadden, toen een flinke uur verdient, moet per twee weken nachtvorst de hele zaak vernielde. 9 dollar betalen benevens 1,08 dol- Suikerbieten worden evenals lar premie. Wie minstens 90 dagen tomaten op contract verbouwd, voor de werkloosheidsverzekering Het bietencontract geeft de boer heeft betaald, kan in geval van het recht zijn suikerbieten in te werkloosheid op het nationaal ar kuilen tot het hem gelegen valt te beidsbureau uitkering krijgen, leveren, d.w.z. tot de grootste Kinderbijslag werd tot nu toe drukte voorbij is- Er worden n.l. verstrekt, wanneer men een jaar zoveel bieten per truck aangevoerd in Canada woonde. Het schijnt in dat men, hoewel het lossen bij de de bedoeling te liggen, deze periode fabriek heel vlug gaat, in het be- te verkorten tot zes maanden. Ook gin van de campagne vaak 8 tot 9 is er een nieuwe ouderdomswet in uur kan wachten, eer men aan de de maak. beurt is. Ik herinner me een week Volgens de nieuwste bepalingen in deze herfst, dat er bij de fabriek wordt het zo. dat iemand die 20 te Chatham in zes dagen meer dan jaai in Canada heeft gewoond en vrouwen en meisjes halen met bla- 5000 trucks werden gelost. de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt den aangeven 9 dollar per dag,1 Een farmer krijgt hier voor zijn in aanmerking komt voor ouder- eveneens plus de kost. De mannen bieten naast zijn contractueel be- domspensioen, ongeacht zijn natio- laatste jaren aan dit onderwerp zjjn gewtjd. Zelf woon ik in de provincie On tario, de provincie die grote be kendheid geniet door haar land bouw, industrie, veeteelt, zilver- en goudmijnen, pelsjagerij, tuinderij en fruitteelt, alzo een ruime ver scheidenheid van bestaansmogelijk heden. Landbouw, tuinbouw en veeteelt •vindt men voornamelijk in de Vergadering van Vrijdag. Vrijdagmiddag heeft de Tweede Kamer een ua.ivang gemaakt met de oeraadslagoigen over de oegro- ting van Lauüoouw, Visserij en Voedselvoorziening. De heer De Ruiter (CH) betoogt dat de agrarische sector zijn taak op juiste economische wijze ver vult. De productie van veevoeder kan nog worden opgevoerd. Wat de melkprijs betreft, meent spr. dat men terug moet naar de volle melk. De heer Biewenga (AR) consta- cvcnccua Hluo ivvyou. vw* iiuuov "V" vv.ivi«vv«vs.i utnuopv-iioiv/vii. v"s—X100r £>lcWt?ll^a V-rVJVtuiiota plukken de bladen; de vrouwen drag nog een toeslag, die afhanke- .naliteit en zijn financiële omstan- ^eert dat het peil der investerin ilijven bij de droogschuren van de lijk is van het suiker-, siroop- en i digheden. Het bedraagt 40 dollar n 4'n de iantjbouw lager is dan in tabak (z.g. kilns) en geven de bla- melassegehalte. De fabriek te per maand en per persoon. andere bedrijven. Aan de grond en i.! i„<. irrr>r> ï-i-i rp0£ zover de gegevens over de de daarop staande gebouwen wordt ik hef mijn ogen op naar de bergen, van waar mijn hulpe komen zal. Mijn hulp is van de Here, die hemel en aarde gemaakt heeft. Ps. 121 1, 2. Die ganse 121ste Psalm is m onuitsprekelijk schoon! Hij draagt met recht de naam van -,lied der optochten". In beurtzang met reien geeft hij de blijde verwachting, de vei lige gerustheid, het vaste ver trouwen weder, dat de reizigers vervulde bij het reizen naar de heilige Stad. Wij zijn ook, als Israël weleer, reizigers naar een heilige Stad. Alleen maar ligt ons Jeruzalem Daarboven en is daarom ook eeuwig, gelijk Gods goedertieren heid en trouw dat is. Hebben wij nu reeds van de pelgrims naar Jeruzalem geleerd, de ogen op te heffen naar de eeuwige bergen? De bergen, van waar hulp en troost en moed en kracht tot ons afdalen, als wij in waarheid bid dend omhoog zien? Hebben wij het reeds verstaan door hen, dat het niet veilig is voort te reizen zonder God en zonder Bewaarder? Weten wij het reeds, dat gevaren ons be dreigen van alle kanten? Geva ren vooral voor onze ziel, waar voor de Hemelse Bewaarder alleen ons beschermen kan. Onderzoeken wij ons zelf ern stig onder Gods oog of wij die wetenschap al hebben verkregen: dat wij zonder Hem niets vermo gen. Dan alleen zal ook in ons ■reislied de toon der blijdschap niet gemist worden, als van dege nen die veilig gaan. Wij mogen alles Hem vertrouwen, Wiens hand nooit is verkort, .Die ons Zjjn hulpe doet [aanschouwen, Als Hij gebeden wordt'. füit „Nieuw Bijbels Dagboekje") dezer artikelen wordt meestal te voren onderling tussen boer en knecht geregeld. De lonen in de industrie lopen nogal uiteen. In tegenstelling tot de landbouw kent de industrie in Canada een bepaald soort sociale zorg in de vorm van ongevallen en groepsverzekeringen. Overigens ontbreken de verplichte verzeke ringen zoals die in Nederland on afscheidelijk aan fabriek, werk- nlaats, boerderij, enz. zijn verbon den. Werk is er volop! Voor ieder die werken wil en kan, is er in dit onmeteliike land volop werkgelegenheid. Men mag evenwel niet te kieskeurig zijn, al thans voorlopig niet. Het kan gebeuren, dat iemand die een bepaald vak heeft geleerd, de eerste tjjd in zjjn branche geen emplooi vindt. Wanneer zo iemand en het komt vaak genoeg voor hardnekkig zou weigeren ander werk te aanvaarden al is het ook maar tijdelijk, doet hij beter niet naar Canada te emigreren, want hier moet je zowat van alle mark ten thuis zijn. Hoewel Canada dus voortdurend gebrek aan arbeidskrachten heeft, den aan de binders en bindsters Chatham kan 3500 ton bieton per door. 24 uur verwerken, die te Wallace- De bladen worden drie per bosje burg 2700 ton. In deze fabrieken is rond latten gebonden, gemiddeld het z.g. premiestelsel, hetwelk men 30 tot 32 bosjes aan één lat. Het in de Nederlandse suikerfabrieken aantal latten, dat men in een kiln toepast, onbekend. Het minimum- hangt, is afhankelijk van de opvat- loon bedraagt een dollar per uur. tingen en de werkwijze van de be- De suikermaatschappij heeft een trokken farmer. grote proefboerderij, waardoor men Wij werkten verleden zomer bij de boeren door de opgedane erva- een boer, die vijf kilns had, elk ring met raad en daad kan bijstaan met een capaciteit van 1600 latten, op het gebied van de teelt, de ver- Wij hingen er maar 1250 in, daar i schillende grondsoorten en de de baas de kwaliteit niet wilde op- waarde van de bietenkoppen als offeren aan de hoeveelheid. Het veevoer. Ook pulp wordt als vee- was er hem om te doen een kwali- voeder gebruikt, echter uitsluitend teitsproduct te kuren en een prijs gedroogde pulp. Deze gaat in zak te maken, die daarmee in overeen- ken van 50 Engelse ponden, een stemming was. I beter systeem dan de dwaze Neder- Een volledige oogstploeg bestaat landse gewoonte om de zakkc- met uit 14 personen. sociale zorg, waarop ik te zijner tijd uitvoeriger hoop terug te komen. Woningnood. Evenals overal heerst er in Cana da een ontstellende woningnood. Wel wordt er veel gebouwd, maar het woningvolume houdt lang geen gelijke tred met de bevolkingsaan was. Wie bij een farmer in vaste dienst komt, heeft meteen een dak boven zijn hoofd, maar anders is het h&ast onbegonnen werk een huis te pakken te krijgen. Hier in de buurt wil iedereen in daardoor te weinig zorg besteed. Tegen het prijsbeleid in de land- gen, dat het voedsel zo goed moge lijk is en dat het zo goedkoop mo gelijk beschikbaar wordt gesteld. Daar de minister mede de voedsel voorziening heeft te behartigen, acht spr. het minder juist de land- hcwiielangen op de voorgrond te stellen, zoals hier veelal gebeurt. opr. is verbaasd, dat de minister en de Stichting voor de Landoouw het nu zo eens zijn. De minister heeft echter geen ander standpunt ingenomen dan verleden jaar. Over de melkprijs zegt spr., dat de Stich ting voor de Landbouw nog steeds niet heeft verklaard, wat de onder nemerswinst moet zijn. De heer EngelbertinJk (KVP) vraagt 's ministers oordeel over on gelijke behandeling ten aanzien van investeringen voor boerderij- bouw in de overheids- en de parti culiere sector. Ten aanzien van de papiermoeilijkheden merkt hij op. bouw heeft spr. verscheidene beri dat. de binnenlandse houtproductie zwaren. Door de vele wisselingen ontstaat bij land- en tuinbouw een gevoel van onzekerheid. Spr. be pleit de wenselijkheid van overleg met het bedrijfsleven over de be zwaren tegen tweeërlei melkprijs. Hij verklaart zich verder niet te kunnen verenigen met het beleid ten aanzien der broodprijzen, zoals dat de laatste jaren is gevoerd. De heer Den Hartog (WD) vraagt, hoe de minister zich voor stelt een redelijk ondernemersloon diensten kan bewijzen. Er zijn in siders, die beweren dat de produc tie met 50 a 100 kan worden op gevoerd zonder het bosaraal te ver groten. De heer Van Dis (SG) betoogt, dat het noodzakelijk is de produc tie van veevoeder zo hoog mogelijk op te voeren. Met hét streven van de minister is hij hét eens. Over de ruilverkaveling op Wal cheren heeft spr. klachten, die hij ernstig onderzocht wil zien. Tabak brengt veel geld op, maar maken. alle geweld zo zwaar mogelijk te h) weerwil van de vele fabrieken nier m ue uuuu wn beci1feren Hi1 constateert een Wat de bestrijding van tb.c. on- of bij Chatham wonen, hoewel het van de beleidslijn, zoals der het rundvee aangaat, vraagt hij in de winter een beroerde plaats is m;nistfr (jje aanvankelijk heeft overleg met de minister van justi- n w/corim van rie vele fabrieken iiiiiusmm uic.00"",T. noon het product kost ook hopen geld, eer de vrucht geoogst is. Mijn baas had 30 acres tabak, alleen aan kunstmest gaf hij meer dan 1000 dollar uit. Het loon voor het oogstwerk kwam hem op 864 dollar per week. De oogst duurde zes weken, dat was dus 6 x 864 5184 dollar plus 14 mensen zes weken lang de kost. En dit betrof dan nog alleen de kosten van de oogst. Het maximum-loon kan tot 1,10 dollar per uur oplopen. De bazen die er staan. Ik hoop een volgende maal ook iets over het leven in Canada te vertellen. Voor vandaag moet ik er een punt achter zetten. Ik wens u allen een gezegend Kerstfeest en een gelukkig Nieuw jaar. Karei J. de Koetjer. No 5 Mauds Courts Chatham Ontario (Canada) eevolgd met betrekking tot de tie om tot uitzonderingsbepalingen melkprijs Voor een nationaal pro- te komen voor gewetensbezwaarde duet moet er z.i. één prijs zijncon- boeren. Met nadruk komt hij op en industriemelk moeten tegen inenting van rundvee aanvang gemaakt met de alge- heerst er in de wintermaanden nu mene beraadslaging over de be en dan een beperkte werkloosheid groting van economische zaken. in de industrie en in de bouwvak ken. In de landbouw is daar geen sprake van! Wie zijn hele leven lang geen ^elt kwader ure niet onderge- uur zonder werk wil zijn, moet in schikt zal worden gemaakt aan de Canada bij een boer gaan werken. monetaire politiek. Bij de over- 1 weging van het verstrekken van Vruchtbaar land. vestigingscredieten aan jonge mid- Het land is over het algemeen denstanders is voorzichtigheid ge heel vruchtbaar. Rond Chatham, wenst Z.i. moet men niet een Northwood, Eberts, Bloomfield, ideale toestand verwachten van Avondvergadering van Donderdag. 1 investeringsbeperking zo weinig defs. mogelijk de directe productie moet De heer Suurhoit lArb.) onder- In de avondvergadering is een betreffen Naar zijn mening is de steunde van harte het streven naar - export nog niet voldoende. Spr. opvoering der productie en der pleitte nog voor het gebruik van productiviteit. Hij merkte daarbij Nederlands fabrikaat en het plaat- op, dat men niet alleen de onder- sen van orders in het binnenland, nemers, maar ook vaak de werk- De heer Schilthuis (Arb.) noem- nemers de opvoering der produc- de verbetering der bestaanszeker- tiviteit moet aanpraten. Wil het heid van de middenstand van groot volk zijn economische toekomst- belang. Ook uitbreiding der sociale mogelijkheden behouden, dan moet voorzieningen voor zelfstandigen de productiviteit omhoog. is onmisbaar I De heer Cornelissen (WD) st,em- Bepaalde 'bedrijfstakken zullen de ook in met de voornemens tën ii hetagranseh hedrijf debestaans- gesaneerd moeten worden, meende aanzien van het cadeaustelsel, mozelnkheid wordt ontnomen, de heer Schilthuis, die verder van Over het overleg over prijsmaat- De heer Schmal (CH) hoopte, dat minister Albregts ervoor zal waken, dat de middenstandspoli- Charing Cross en Blenheim, om maar enkele plaatsen te noemen, verbouwt men veel mals, soja bonen, suikerbieten en tomaten. Er zijn ook gemengde bedrijven, waarop o.a. veel slachtvee wordt gefokt Reizen we een 75 tot 100 mijl ver der, dan belanden we in de tabaks streek, waar we de plaatsen Ayl- mer, St. Thomas, Delhi), Vienna, Port Burwell, Langton, Glen- meyer. Straffordville, etc. aantref fen In deze streek bedragen de lonen 10 tot 12 dollar per dag met kost, d.w.z. voor de mannen. De D O cult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lBke dag moet uw lever een liter gel In uw ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes een wettelijke regeling van hét cadeaustelsel. De heer C. van den Heuvel (AR) zeide in het algemeen te kunnen instemmen met het economisch be leid van beide ministers. Aan het bedrijfsleven moet ove rigens zoveel mogelijk eigen ver antwoordelijkheid worden gelaten, Z. i. is de liberalisatie geen werke lijke liberalisatie en betekent de toenemende staatshandel een tor pedering van de liberalisatie. Spr. vroeg zich af, of men het bereiken van het Benelux-ideaal dient door in zee te gaan met een incomplete unie met een duidelijk agrarisch mankement. Naar zijn oordeel is er alle aan leiding tot het treffen van maat regelen met betrekking tot de ver- sumptie- dezelfde fluctuaties ondergaan. Achteraf kan dan eventueel nog een toeslag worden verleend. De verbouw van voedermiddelen moet krachtig worden gestimu leerd. Het agrarisch bedrijf levert door zijn uitvoer een belangrijke bijdrage aan de economie van ons land. Deze uitvoer is echter ook be angstigend, omdat ons land ten de ze zozeer afhankelijk is van het buitenland. Spr. constateert dat de pachtprijzen in vele gevallen te laag zijn. De heer Droesen (KVP) zegt, dat de financiële resultaten der land bouwbedrijven de laatste jaren niet onbevredigend zijn geweest, mede door het goede weer. De pachtprijzen zijn z.i. te laag. De heer Borst (CPN) ziet in de opvoering der productie samenhang met de militaire oorlogsvoorberei ding. Naar zijn oordeel is de con sumptie bij gebrek aan koopkracht achtergebleven bij de productie van de landbouw. Spr. betoogt, dat de Nederlandse handelspolitiek onder controle van Engeland en Amerika staat, waardoor de boeren ten on der gaan. Spr. dringt aan op handel met de Sowjetlanden, die goedko per kunnen leveren dan Amenka. Verder vraagt hij, hoeveel cultuur grond aan zijn bestemming is ont trokken voor militaire doeleinden. Spr. concludeert, dat grote groepen De heer Cornelissen (WD) vraagt, of de distributie van koffie nog lang wordt gehandhaafd. Voortzetting van de huidige distri butie-methode heef Ij voor de handel en voor de consument grote bezwa ren. De heer Emmens (Arb.) merkt op, dat vele tuinders het moeilijk hebben. Z.i. moeten de voorwaar den van het borgstellingefonds ver zacht worden. Ten aanzien van de prijsgaranties acht spr. het beter voort te .bouwen op de fondsen der veilingen. Hij vraagt instelling van een tuinbouw-egalisatiefonds als onderdeel van het landbouwegali- satiefonds. Te 6.10 uur wordt de vergadering gesloten. Maandagmiddag komt de minister aan het woord. Prins Bemhard in Kamervergadering. Prins Bemhard verscheen giste ren in een der gereserveerde loges van de zaal der Tweede Kamer. Hij was in gezelschap o.a. van mej. mr Tellegen, directeur van het kabi net van H.M. de koningin en de heer mr Jonkman, voorzitter der Eerste Kamer. De prins heeft een deel der vergadering bijgewoond. mogelijkheid waardoor het vertrouwen in de mi- oordeel bleek, dat de verkoop van regelen bleek spr. niet zo enthou- briefkaarten „voor het kind" niet siast te zijn. Nog vroeg hy soepe- moet worden toegestaan, omdat Ier voorwaarden voor het verlenen het de loyale concurrentie jegens van middenstandscredieten. de winkeliers is. Spr. kon zich ver- I Tegen middernacht werd de ver enigen met de regeling van het gadering verdaagd tot Vrijdagmid- vestigingscrediet voor middenstan- dag één uur. ZATERDAG 15 DECEMBER. Ned. Herv. Kerk. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 16 DECEMBER. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings (Kinderkoor); 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg, van Sluiskil. Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft; 2^0 uur Ds. D. A. ten Haaft Bed. H. Doop. Hontenisse: 10 uur Ds. G. Jansma, van Zaamslag. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Honders. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star renburg (Voorber. H. Avondm.); 2.30 uur Ds. P. J. Pennings, van Axel. Temeuzen: 9.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlagt; 2.30 uur Ds. J. Scholten; 7.30 uur Ds. Strating, van Goes, jeugddienst. 9.30 uur „Bethel" (2e Verbin dingsstraat) Kerk voor Jonge ren (12 tot en met 15 jaar). Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heüboer; 2.30 uur Ds. G, Jansma. ■Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S, Blom. St Anna ter Muiden: 9.30 uur Ds. H. Kuijlman. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M Wiebosch. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom (Bed. H. Doop); 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 9.30 uur Ds. A. C. W. ten Cate. (Bed. H. Avondmaal). <Jroede10 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. (Bed. H. Doop). St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaft. Oostburg: 10.30 uur Ds. W. J. Fournier. Retranchement11 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Schoondijke10 uur Ds. M. J. W, Schopenhauer. Sluis: 9 uur Ds. W. J. Fournier. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 u Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 11 uur Ds. H. Kuil man. (Bed. H. Avondmaal). Gereformeerde Kerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. R. A. Vogel, van Lutterade. Temeuzen: 11.15 uur en 4.30 uur Ds. H. Pestman (in de Ned. Herv. Kerk). Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. J. J. Ritzema. Gereformeerde Kerk (onderh. art. 31 D. K. O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10.30 uur en 3 uur Ds. Ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. Geref. Gemeente. Temeuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 leesdienst. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u„ 2 u, en 6 uur Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Axel: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Sas van Gent: 7, 3.30 en 10 u H.H. Missen. Sluiskil: 7, 8.30 en 10 uur H.H. Missen. 7, 8.30 en 10 u. H.H. Onder grote belangstelling is gisteren op de algemene begraaf- plaats te Domburg het stoffelijk hoging der krantenpapierpnjzen. 0versch0t ten grave gedragen De concessie ten aanzien der in- Jhr jyjr j yj Quarles van Srdehthener Van^n Heuvel!"e Ufford. oud-Commissaris der Ko- beide ministers vroeg deze zaak in ningin in Zeeland- de goede richting te sturen. Naar Tal van bloemstukken, waar- zijn oordeel krijgt de landbouw, 0nder van H.M. de Komngin, van een deviezenbron van betekenis, het provinciaal bestuur van Zee- niet de waardering welke hu ver- ]an^ yan de commissarissen der te^i. n!etzoazWlt If een dorm Koningin in Nederland en van de per zetten op de ondernemingslust, ambtenaren der provinciale grif- De electriciteitsnota noemde hij fie dekten de groeve, toen de kist van verkwikkelijke zakelijkheid, was neergelaten, doch van ontstellende inhoud; de Onder de aanwezigen merkten verhoging der tarieven zal van in- - ontjer meer op H. A. A. Ba- vloed zjjn op de. productiekosten. rQn Collot d'Escury, kamerheer van bovenaf wordèrf opgelegd, doch in buitemgewone dicnst^ Eds ver- geleidelhk groeien. tegenwoordiger van H.M. de Ko- Met de regering was de heer ningin; Dr. M. J. Pnnsen, secre- Koersen (KVP) het eens, dat de taris-generaal van binnenlandse zaken namens de minister; Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in Zeeland; Mr. L. A. Kesper, Com missaris der Koningin in Zuid- Holland; Dr. J. E. Baron De Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in Noord-Holland; de heer M. A- Reinalda, Commissa ris der Koningin in Utrecht; Jhx. Dr. C. G- C. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Gelderland' voorts de leden van Gedeputeerde Staten van Zee land; de griffier der staten, Mr. J. P. Pilaar en de oud-griffier, Dr. B. D- H. Tellegen. Als eerste spreker trad naar voren Jhr. De Casembroot, die er aan herinnerde, dat Jhr. Quarles van Ufford bijna 27 jaar lang de provincie heeft gediend en vele jaren de Doyen der Com missarissen in Nederland is ge weest. Spr. zeide, dat Jhr. Quar- Terneuzen: Missen. Westdorpe: Missen. Zandstraat: Missen. Zuiddorpe: Missen. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 7 u., 10 u. en 7.30 uur Samenkomsten. 7, 8.30 en 10 u. H.H 7.30 en 10 u. H.H. 7.30 en 10 u. H.H. "Vrijdagmorgen waren in de rol zaal op het Binnenhof een groot aantal leden van de beide Kamers der Staten-Generaal büeengeko- men, benevens enkele andere auto riteiten om de vertoning van een kleurenfilm by te wonen, welke prins Bernhard zelf heeft opgeno men gedurende zijn laatste reis naar Zuid-Amerika. Het betreft hier een 16-millimeterfilm. Enkele malen ziet men hemzelf op het doek verschynen. De opnamen werden op verzoek van de prins ge maakt door luitenant ter zee 2e klasse F. Wassenburg, de camera man van de marine, die de reis meemaakte. Het is geen geluids film, maar de prins heeft uit de talrijke gramofoonplaten, die hu uit Zuid-Amerika heeft meengeno- men een keus gedaan. Deze draai de hy by de film, zodat er toch een passende muzikale begeleiding was, hoodfzakeiyk van Zuidamenkaan- se muziek. De film is nog nimmer m het openbaar vertoond en het ligt ook met in de bedoeling dit te doen. De eerste vertoning in besloten kring geschiedde enkele weken na terug komst uit Zuid-Amerika, toen de prins in het filmzaaltje van paleis Soestdijk zün werk liet zien aan de koningin, de leden van de hofhou ding, enige kennissen en degenen, die de reis hadden meegemaakt. Nadat de film was gedraaid, on derhield de prins zich nog enige tyd met de aanwezigen. les van Ufford Zeeuw onder de Zeeuwen was geworden en her innerde aan zijn manmoedige houding tijdens de bezetting, die hem reeds in September 1940 een verbanning uit Zeeland bezorgde. Dankbaar herdacht spreker, wat de overledene voor de provincie heeft gedaan. Namens de Zeeuwse burge meesters werd het woord gevoerd dcor de heer J. Bosselaar, burge meester van Aagtekerke. Als vriend en lid van de raad van bestuur der Provinciale Zeeuwse Electriciteits-Maatschappij werd het woord gevoerd door Mr. Dr. W. Graaf van Lynden. De zoon van de overledene, Jhr. Mr. W. F. Quarles van Uf ford, dankte voor de laatste eer zijn vader bewezen. nister verdwynt. De heer Van der Weijden (KVP) geeft de voorkeur aan één melk- prtjsgarantie voor geheel Neder land Theoretisch kan men het 2-prijzenstelsel aanvaarden, maar in de praktyk stuit men op grote moeiUjkheden. HU vraagt 's minis- ters oordeel over een éenpr\)zen- systeem met een premie voor de- genen, die zich aansluiten bu de CMC Met de minister is spr. het eens dat de veevoederwinning op eigen bedryf moet worden bevor derd. Er kan nog voldoende land worden gescheurd, waarvoor een premie gegeven zou kunnen wor- deDe heer Kikkert (CH) vraagt, hoe de minister de productie en af zet van eieren wil regelen. Z.i. be hoeft er geen vrees te bestaan voor een te grote uitbreiding van de pluimveestapel. Hoe denkt de mi nister zich de prijsgarantie De heer Vondeling (Arb.) richt een persooniyk woord tot de voor zitter om hem er voor te danken, Vrijdagmiddag om twee u>*.. arriveerde H.M. de Koningin aan de Casino-schouwburg te 's-Her- togenbosch, waar zij de middag zitting bijwoonde van het con gres Jle vrouw in het bedrijf* Dit congres werd belegd door de Nederlandse vereniging van maatschappelijk werk in samen werking met de Nederlandse ver eniging voor bedrijfspsychologie. De Koningin was vergezeld van de Commissaris in de provincie Noord-Brabant, Prof. Dr. J. E. de Quay, en de voorzitter van de or ganiserende vereniging, Mr- S. J. R de Monchy. De middagvergadering werd gepresideerd door Prof. Dr. J. Waterink, die Hare Majesteit noemde „leidster en symbool van alle werkende vrouwen in Ne- Hare Majesteit heeft derland". - -- ,de gehele middagvergadering bij dat hU onlangs hier gezegd heeft, d dat in de Kamer Fnes mag worden gesproken. Dit is z.i. van morele '™ms betekenis.'Spr. vraagt vervolgens of de minister er in zal slagen vol doende broodtarwe te krUgen. De minister zal er voor hebben te zor- hoe blank en glanzend Uw tanden worden en hoe gaat Uw gebit blijft, wanneer U poetst met IVOROL. i. Tube 93-67-41 ct. XJw verkoudheid van neus, keel of borst weg met GOUD UIT HET KANAAL. De IJmuidense trawlers, die op het ogenblik in het Kanaal op verse haring vissen, boeken prachtige resultaten. Gisteren morgen was de vem-trawler .Postboy" aan de IJmuidense markt met 2200 kisten haring, waarvoor het schip het bedrag van 45.000 besomde na een reis van één week. In drie weken tijds heeft dit schip nu ruim 100.000 uit het Kanaal gehaald. De andere maatschappijen in IJmuiden doen het iets minder, maar over het algemeen zijn de resultaten van de z.g. „trek kers" op de haring in het Kanaal bijzonder florissant. Onder leiding van burgemees ter VanRosevelt vergaderde de raad dezer gemeente Vrijdag avond. Alvorens tot de agenda over te gaan herdacht de voor zitter het verschelden van de oud-commissaris der koningin Jhr Quarles van Ufford. De raad nam enkele ogenblikken stilte in acht. De heer P. W. Toesseint werd als raadslid toegelaten. Onder de ingekomen stukken was o.m. de door Gedep. Staten defintlef vastgestelde gemeente- rekening over het jaar 1948. Ook de strafverordening voor woon wagens werd door Gedep. Staten goedgekeurd. Op verzoek van de minister van Binnenlandse Za ken en Gedep. Staten werden de jaarwedden van het gemeente- personeel, wat betreft kinderbij slag, geneeskundige verzorging en de 5% toeslag aangepast aan de landelijke normen. Aan de he. ren F. P. Viane en Chr. v. d. Slik- ke werd aan de Damstraat grond toegewezen voor de herbouw van hun woning. B. W. werden gemachtigd 'n kasgelülening aan te gaan met de Coöp. Boerenleenbank tot 200.000 tegen een rentevoet van 1%%. Mocht deze poging niet gelukken, dan zal getracht worden de rek. courant overeen komst met de N.V. Bank voor Ned,. Gemeenten te verhogen tot 465.000. Zowel de rek. courant overeenkomst groot 265.000 als de kasgeldlening bij de Coop. Boerenleenbank lopen per 1 Jan. 1952 af. Schoondijke zit dus wel erg in de moeilijkheden, als deze poging mocht mislukken. In de wethouders-vacature werd met algemene stemmen de heer P. W. Toesseint benoemd, met welke benoeming de voor zitter hem geluk wenste. In de rondvraag informeerde de heer Nele of de aanvullende ziekenfondspremie aan armlasti gen nog wordt uitbetaald. De burgemeester zette uiteen, dat met het inwerking treden van de ziekenfondswet, de ouden van dagen, die van noodwet- Drees trekken, hieronder vallen, waardoor deze aanvulling over bodig is geworden. Na een besloten zitting werd de vergadering door de voorzit ter gesloten. De suikerfabriek „Dinteloord te Stampersgat heeft de bieten campagne beëindigd. In een korte campaeme wer den in totaal 390 millioen kg bieten versneden, hetgeen neer komt op een daggemiddelde van Tijdens een korte onderbreking werden verscheidene genodigden aan haar voorgesteld. Tegen vijf uur verliet de Koningin Brabants hoofdstad, uitgeleide gedaan door de honderden, die op net plein voor de schouwburg geduldig in de kou het vertrek hadden afge wacht. Van de zijde van het ministe rie van Economische Zaken wordt nogmaals op de noodza kelijkheid van een goede nale ving van de bepalingen van de electriciteitsbeschikking 19ol, in het bijzonder die ten aanzien van de étalage- en reclamever- lichting, gewezen. Hoewel bij de controle, welke door de economische controle dienst wordt uitgevoerd, is ge bleken dat in het algemeen een goed begrip voor de noodzake lijkheid van de desbetreffende bepalingen bestaat en deze dienst, zowel als de rijks- en gemeentepolitie, aanvankelijk waarschuwend tegenover de overtreders zijn opgetreden, is nu door de Economische Con troledienst een aantal proces- senverbaal opgemaakt. Een zeer groot deel van deze processen- verbaal betrof het branden van reclameverlichting in de piek uren. Zoals bekend, is het branden van alle reclameverlichting ge durende deze uren volledig ver boden. Daarnaast komt het herhaal delijk voor, dat men bij het in gaan van de piekuren niet tijdig zijn reclameverlichting dootft en de winkel- en étalageverlich ting tot het toelaatbare terug brengt. Nadrukkelijk wordt er op ge wezen, dat zowel de rijks- als gemeentepolitie en de Economi- 5.800.000 bieten. "".**7 Volgens de directie van de sche Controledienst in verbanu .Dinteloord" betekent dit een met het grote belang, by m* unicum in de Nederlandse sui- constateren van overtreding^ kerindustrie. I streng zullen optreden.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2