en meelprijzen Geen verhoging van de broodprijs DE BESPREKINGEN TE PAN MOEN DJON Het geduld van Antwerpen is uitgeput De huidige landbouwpolitiek ZUIVERINGSACTIES VOLTOOID De terugtrekking d:r Zuid-Afrikaanse delegatie r SHAG Verklaring van Tunesische premier Subcommissies voor toezicht op de wapenstilstand en krijgsgevangen boekten geen resultaten 1952 moet de eindpaal zijn van de slepende besprekingen Nederlandse agrariërs verstaan vak en kennen hun plicht hun Welke plaats verbetert het l Nu nog beter, nog geuriger dan voorbeen! V.. De leider is nog steeds voortvluchtig J Koelhuisboter België naar etGèNe VRIJDAG 14 DECEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1909. RESULTATEN VAN HET OVERLEG. RAXKERSPATROONS VRAGEN broodprijsverhoging CASEY OVER NIEUW -GUINEA 50 gram GRIEKS STOOMSCHIP GEZONKEN INTERNATIONAAL RIJBEWIJS NOG STEEDS NOODZAKELIJK WEERSVERWACHTING HOOGWATER. e r a Fragfeering bij Abonnement: Tenieuzen Daix-oteaiTIoofdred acteur I. van de Sande Reda«*ie-adres: Noordstraat 55-57 Temeuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 •irwMimmcr 38150 Ab«oementsprijs: f 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 mm$i Iedere regel meer 12 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adra& Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 et.; minimum pet' advertentie 1,80. o e m De brood GÜ&tereis verscheen het verslag van de vaste commissie voor de onddenstand uit de Tweede Ra nser over de nota van de minister van Landbouw betreffende de brood-, bloem- en meelprijzen. De besprekingen met de rege ring, aldus de commissie, bewo- zich aanvankelijk om de svaag. of het houdbaar mag wor- dai geacht, gezien de juridische verplichting om het regerings brood te leveren, dat de maxi mumprijs van deze broodsoort blijvend zou liggen beneden de kostprijs (waarin in casu een on- dernemersloon is begrepen). De commissie was en is ook thans nog van mening, dat het Betrekkingen tussen Tunesië en Prankrjjk maken eet» ongekend ernstige crisis door. De Tunesische premier Moh. TBjenik heeft op een persconfe rentie te Parijs verklaard, dat de (betrekkingen tussen Tunesië en Frankrijk op het ogenblik 'n .ongekend ernstige crisis" door maken. De premier heeft in Parijs een maand lang onderhandeld met de Franse regering op basis van de nota, welke zijn regering op 31 October aan Frankrijk heeft gezonden en waarin Tunesië verzocht om zelfbestuur en een democratische volledig uit In heemsen samengestelde assem- UC6. Sinds Februari van dit jaar bestaan de regering en de as semblee van Tunesië voor de helft uit Tunesiërs en voor de helft uit Fransen. De Franse resident-generaal heeft het recht van veto op het gebied van de wetgeving behouden. principieel onjuist is te achten, dat de overheid de verplichting tot een niet-rendabele productie van een artikel als het regerings brood zou opleggen. De vraag, of en in hoeverre van verlies sprake is en door welke maatregelen aan de be zwaren, aan bakkerszijde be staande, ware tegemoet te komen, heeft de verdere besprekingen met de regering voor een belang rijk deel beheerst. De ministers waren van oor deel, dat hun te weinig gegevens ter beschikking stonden om een wijziging in de prijs van het re geringsbrood, resp. de grondstof daarvan te rechtvaardigen. In het licht van het nadere repport, aan de Kamer overge legd, sprak de commissie als haar oordeel uit, dat thans vol doende gegevens aanwezig waren voor een beslissing. Tijdens het overleg, dat ver volgens met dp minister van Landbouw plaats vond, bleek de minister dit gevoelen van de commissie niet te kunnen delen. Naar zijn mening boden de ver kregen resultaten op zichzelf on voldoende grond om tot een maatregel over de gehele linie over te gaan. Slechts ten aanzien van het platteland van Drente zou een verhoging van de prijs van het volksbrood overwogen kunnen worden. De commissie achtte een ver hoging van de broodprijs uitslui tend voor Drente geen oplossing van het probleem, zoals het ligt. Bij het verdere overleg deelde de minister mede, dat de resulta ten van een nader onderzoek hem aanleiding hadden gegeven een aantal wijzigingen in de be staande broodprijzen in overwe ging te nemen. In de eerste plaats was de mi nister van mening, dat de prijs van het bruinbrocd in die gebie den, waar tot nu toe de prijs 1 cent lager was dan die van volks witbrood (westelijk Nederland met uitzondering van de steden), met 1 cent per brood van 800 gram verhoogd zou dienen te worden, zodat de prijzen voor volksbruinbrood en volkswit brood over de gehele linie gelijk zouden worden gemaakt. Verdei- zouden voor het gehele land de bloem- en meelprijzen met 15 cent per baal moeten wor den verlaagd, hetgeen zou neer komen op een overeenkomstige verhoging van het subsidie op bloem en meel. De minister kon omtrent een en ander nog geen mededelingen doen, aangezien de zaak nog een onderwerp van bespreking in de raad voor economische aangele genheden van de ministerraad zou moeten uitmaken. Wel zegde de minister toe, een beslissing op korte termijn te zullen bevorde ren. De commissie is doordrongen van het onbevredigende der hui dige economische situatie in de bakkerjj, niet alleen voor een min of meer brede groqp van onder nemers, doch ook in die zin, dat voor redelijke arbeidsvoorwaar den van de werknemers onvol doende mogelijkheid wordt ge boden. Ervan uitgaand, dat de aange kondigde maatregelen op korte termijn ten uitvoer zullen worden gelegd, is de commissie van oor deel, dat er na de toezeggingen, welke van de minister zijn ver kregen, geen behoefte meer be staat aan voortzetting der behan deling van de op 31 Mei ge schorste interpellatie. Naar het ministerie van Land bouw mededeelt, heeft het over leg van de regering met de com missie over de broodprijzen ge leid tot wijzigingen in de be staande meel-, bloem, en brood- prijzen, waarbij een voor het ge hele land geldende verhoging van de prijs van het broed wordt vermeden. Met ingang van Maandag 17 December 1951 zullen de berei- de-rs van meel en bloem, alsmede de importeurs van bloem, door een verhoging van de subsidie voor de consument uit het land- bouwegalisatiefonds, in staat worden gesteld de prijzen van alle soorten meel en bloem, met uitzondering van tarwegries- meel, met 30 cent 0r 100 kg te verlagen. Deze prijsverlaging van bloem en meel komt niet tot uitdrukking in de prijs van het brood voor de comsument, zij dient ter verhoging van de mar ge voor de bakkers. De federatie van bakkerspa- troons in O.-Gelderland heeft een telegram gezonden aan de raad van ministers. Hierin uiten de bakkerspa troons hun grate ongerustheid over het uitblijven van „ge rechtvaardigde broodprijsverho ging" en zij dringen op spoedi ge afdoening aan. In een rede gehouden ter ge legenheid van een feestmaal van de Antwerpse scheepvaartver eniging. heeft de voorzitter van deze organisatie, de heer Clippel. o.m. het volgende gezegd: „Men moet helaas vaststel len, dat in onze verhoudingen met Nederland geen enkele der hinderpalen in de loop De heer H. D. Louwes, voorzit- I ter na de Stichting voor de Landbouw sprak te Tilburg voor de algemene vergadering van de Noord-Brabantse Chr. Boeren bond over de huidige landbouw politiek. In zijn inleiding ging de heer Louwes uit van de stelling dat de landbouwpolitiek een onder deel is van de Nederlandse po litiek in het algemeen en dat de landbouw in eenzelfde klimaat Tan economische en sociale om standigheden en zekerheden moet leven als het overige Ne derlandse bedrijfsleven. Indien men de agrarische bedrijfsgeno- ten grotere vrijheid wil geven •n dus ook grotere risico's wil laten dragen, dan kan dit alleen indien elders in de samenle ving eenzelfde ontwikkeling aan de gang is. Een uitzonderings positie, zoals voor de oorlog be stend aanvaardt de landbouw thans niet meer. Een van de re denen hiervoor is dat het on derzoek op grond van de z.g. werkclassificatie heeft aange toond, dat de volledige geschool- koopste producenten van Wesi- Europa en van de gehele wereld, waardoor het mogelijk is dat de landbouw bjj de huidige wereld marktprijzen de Nederlandse con sument aan goedkope producten helpen. Het zal nodig zijn na te gaan of de andere bedrijfstakken een even gunstige figuur slaan als de landbouw. Dank zij de eenheid welke in de landbouw is bereikt heeft men 'grote vooruitgang kunnen boeken. Wil men deze behouden dan zal men meer dan ooit eens gezindheid moeten betrachten. Het is voor de Nederlandse landbouw van groot belang dat de resultaten van de wetenschap door middel van de voorlichting niet alleen zijn doorgedrongen tot de boeren van de grote be drijven, doch dat zij ook tot ge meengoed zijn gemaakt voor de kleine 1 «drijven. Van hoe groot belang dat is, ziet men vooral als men over de grenzen kijkt en de toestanden ziet van kleine boerenbedrijven in vele Europe se landen. Ongevormdheid en 1 armoede van de kleine boeren 1 in deze landen vormen grote ge varen voor de politieke staibili naamste punten van het land bouwbeleid worden vastgelegd. Aan het slot van zijn inleiding behandelde de heer Louwes nog enkele details van het tegen woordige landbouwbeleid. Hij wees er op, dat in de kostprijs een loon voot de ondernemers functie als een reëel onderdeel aanwezig moet zijn. Voorts spoorde hij de loeren aan, met name de veehouderijbedrijven, de productiviteit tot het uiter ste op te voeren in verband met de onzekere positie van de voe- dermarkt. Het is de vraag of men de boer moet aansporen op de wijze zoals bij de kuikentoe wijzing van 1952 is geschied. Men grijpt hier in de bedrijfs- vrijheid van de boer. Meer zal met betrekking tot de voeder- verl ouw kunnen worden be reikt door middel van een pre mie- of credietverlening. De prijsontwikkeling van de bin nenlandse voergranen blijft een onbevredigend element in onze landbouwpolitiek omdat een groot deel van het boereninko- men op deze wijze wordt over geheveld van de veehouders naar de akkerbouwers. Tenslotte wijdde de heer Lou wes nog enkele woorden aan het tuinbouwbeleid, dat grote moei lijkheden bljjft oproepen uit het oogpunt van gegarandeerde be staanszekerheid. De afhankelijk heid van de buitenlandse markt geeft het tuinbouwbeleid een on stabiel karakter, hoewel in eigen kring via de productenfondsen zeer belangrijke arbeid verricht wordt. de landarbeiders even hoog moet feit van West-Europa, worden aangeslagen als een vol- bedoeling van de hnidige SLSSSS& landbouwpolitiek b van dit jaar werd opgeheven. Mijn voorgangers hebben meermaals de tegenstelling tussen de offers van België ten bate van Nederland, en de stugge houding onzer Noorderburen in zake Schel- devrangstuk en binnenwate ren geschets. Wanneer dan toch zal men in Nederland begrijpen dat ons land er weinig voor voelt de rol te spelen van filantro pische instelling en dat er van een economische unie geen sprake kan zijn zolang onze rechtmatige eisen niet ingewilligd zijn? 1952 Moet de eindpaal zijn van de sle pende besprekingen. Ofwel voldoet Nederland aan onze eisen, welke trouwens lang vóór Benelux bestonden en op ernstige grondslagen berus ten, ofwel zoekt ons land el ders zijn weg. Geheel het jaar 1951 door gaf Antwerpen blijk van geduld, teneinde de besprekingen niet te storen. Daaraan is thans een einde gekomen, nu de besprekingen steeds maar opnieuw aange- knoopt worden". De Noordelijken hebben Don derdag bjj de wapenstilstandsbe sprekingen te Pan Moen Djon verklaard, dat er overeenstem ming over toezicht op een wapen stilstand in Korea zou kunnen worden bereikt, indien de Ver bondenen zouden garanderen, dat er geeri inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Noord-Korea zou zijn en het Noordkoreaansc achterland be veiligd zou zijn. De subcommissies voor toe zicht op de wapenstilstand en voor krijgsgevangenen hebben nog geen resultaat bereikt. Van beide zijden verzocht men de an der zijn eigen voorstellen te be studeren. In de subcommissie voor krijgs gevangenen verklaarde admiraal Libby van de Verbondenen, dat de Ver- Naties de voorstellen dei- Noordelijken van Woensdag niet zouden kunnen beantwoorden, voordat zij inlichtingen zouden hebbenverstrekt over de gevan genen, die zij vasthouden, en er mee instemmen vertegenwoordi gers van het Internationale Roo- De gemeente Vlist in Zuid- Holland telt 491 inwoners. Deze inwoners hébben ten behoeve van de woningbouw in Vlist bijeengebracht niet minder dan 32.000. Dat is per inv>oner65,17 en per gezin, aannemende dat er ongeveer 100 gezinnen zijn, f 320. De burgemeester van Vlist, die bovendien burgemeester van de gemeenten Haastrecht en Stolwijk is, heeft deze feiten in een vergadering van de raad meegedeeld. In Vlist is evenzeer woning nood als elders. Daar de meeste woningen in Vlist boerderijen zijn, bedrijfsge bouwen dus, zijn zij niet voor inwoning geschikt. De gemeente Vlist wil nu met die f 32.000 en een be drag dat zij er zelf bijpast 4, misschien 5 woningen bou wen. Het zullen de eerste zijn die er na de bevrijding wor den gezet. de Kruis te vragen de krijgsge vangenkampen in Noord-Korea te bezoeken. De Verbondenen wezen de voorstellen echter niet van de hand, dat alle gevangenen zouden worden vrijgelaten en dat er een uitwisselingsorganisatie met ge lijke vertegenwoordiging zou worden gevormd onder toezicht van een wapenstilstandscommis sie. DERTIEN MIG'S IN LUCHT GEVECHTEN VERNIELD. Van de zijde der Ver. Naties is bericht, dat Donderdag bij twee luchtgevechten boven Korea der tien Mig's zijn vernield. Een woordvoerder van de vijf de luchtmachtgroep deelde voorts mee, dat twee Noordelijke straal jagers waarschijnlijk waren ver nield en een ander beschadigd. Een hcfsch'-oefvliegtuig bracht de piloot van de enige straaljager van der Ver. Naties, die bij de gevechten verloren ging, in vei ligheid. Meer dan 200 straaljagers na men aan de strijd deel, aldus de woordvoerder, die eraan toevoeg de, dat het aantal Noordelijke toestellen tweemaal zo groot was als het aantal machines van de Ver. Naties. In Washington heeft de Australische minister van Bui tenlandse Zaken, Gasey, op een persconferentie verklaard, dat Australië Nederland ten volle steunt in het geschil met Indo nesië over het handhaven van de Nederlandse scuvereiniteil over Westelijk N.-Guinea. (Advertentie.) Special 80 ct. Superior 85 A. y. d. BiGGELAAR Co. N.V. ROOSENDAAL Het 5253 ton metende Griekse stoomschip „Tharros", dat op 30 November bij Kjelvik (Noord- Noorwegen) aan de grond liep en later werd vlotgesleept is daar na gezonken in 70 meter diep water. Het schip had een lading hout aan boord, die niet gered kon worden. Honderden drijvende planken vormen ter plaatse een gevaar voor de scheepvaart. De zuiveringsactie tegen het opstandige bataljon 426 van de divisie Dipor.egoro is vrijwel vol tooid, aldus heeft de woordvoer der van de divisie aan Aneta meegedeeld. Na het treffen van Zaterdag bij Kudus, waarbij 22 opstande lingen werden gedood en 69 wer- De leider van de opstandelin gen, kapitein Soffian, is nog voortvluchtig. De totale verlie zen bedragen tot op heden 34 doden bij de opstandelingen, 14 (bij de Apri, terwijl voorts 10 burgers werden gedood door verdwaalde kogels, benevens 2 leden van de politie in gevech ten in Muntilan, waarbij op standige bataljonsleden enige den gevangen genomen, werd de gevangenen ontzetten. *aar de betekenis van de onder- nemersfuctie moet nog worden ingesteld. De Nederlandse agrariërs ver staan hun vak en kennen hun ren van een redelijk bestaan op het sociaal en economisch-ver- De terugroeping van de Egyptische ambassadeur De Egyptische premier, Nahas Pasja, heeft Donderdagavond medegedeeld, dat het Egyptische kabinet heeft besloten de Egyp tische ambassadeur in Londen terug te roepen „uit protest tegen de Britse agressie in de antwoord e bedrijf. De basis van zone van het Suezkanaal deze politiek moot niet blijven 1 De Egypitische ministerraad rusten op een veelheid van ver- heeft besloten, dat aan alle spreide ministeriële uitspraken Egyptenaren het dragen van wa- plicht. Zij behoren tot de goed- doch op een wet waarin de voor- i penen in beginsel is toegestaan. Het Z.-Afrikaanse 'besluit om haar delegatie in de algemene vergadering der V. N. terug te trekken, is in diplomatieke kringen van de V. N. met grote spijt ontvangen. Britse en Franse diplomaten menen, hoewel zij de beslissing betreuren, dat het wel goed is, dat de zaak op de spits wordt gedreven. Een Amerikaanse afgevaardig de meende, dat het 'Z.-Afrikaan- se besluit „onverstandig" zou kunnen zijn, omdat de Unie zich zelf van de mogelijkheid om haar standpunt in de algemene vergadering uiteen te zetten be rooft. Ook andere, W.-Europese diplomaten waren van gevoelen, dat de Unie verstandiger zou hebben gehandeld, als zij aan de mérites van haar argumen ten had vastgehouden. Een direct gevolg van het be sluit van Z.Afrika is, dat het niet zal kunnen stemmen over de vacante zetel in de Veilig heidsraad. Naar gemeld wordt, heeft de Be.gische regering besloten ter stond Hollandse koelhuisboter tegen 80 franc per kilo te gaan invoeren. rest Dinsdagmiddag ten N. van Kudus, uit elkaar geslagen liet nieuwe Nederlandse rij bewijs niet voldoende. Vele automobilisten menen, dat zij geen internationaal rij- Uewijs meer nodig hebben, in dien zij in het bezit zijn van het nieuwe model rijbewijs. De A.N.W.B. wijst echter met. nadruk er op, dat dit nog niet, het geval is. Wel voldoet het nieuwe Nederlandse rjjlbewijs aan de eisen, welke bij de inter nationale Wegen- en Verkeers- conventie van 1949 hieraan zijn gesteld, doch voor de interna tionale erkenning is meer no dig. Daartoe moet n.l. deze conven tie eerst nog door de aangeslo ten landen worden getekend en geratificeerd. Tot zulks is ge schied, heeft men dus, naast het Nederlandse rijbewijs, voor de landen die dit eisen, ook nog 'n internationaal rijbewijs nodig, aldus de A.N.W.B. De minister van Defensie, de heer Sewaka en de chef-staf zijn naar Semarang vertrokken om besprekingen te voeren met de divisiecommandant. Karl Kobelt, hoofd van het Zwitserse departement van De fensie, is met 176 van de 231 door het parlement uitgebrach te stemmen gekozen tot presi dent van de Zwitserse bonüs- reputliek voor het jaar 1952. salons "robert markt brouwerijstr. 9 rerneuzen De kapper met het aparte cachet voor betere huid en haarverzorging bij de keuze van het meest geschikt model, en voor Uw haar en huidver zorging, geven wij U gaarne advies. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Iets minder koud. Droog weer met aanvankelijk lichte tot matige vorst en plaat selijk nevel of mist. In de middag vrij zonnig en temperaturen op lopend tot iets hogere waarden 14 dan gisteren. Zwakke tot matige 15 wind tussen Zuid-Oost en Zuid. '16 ZATERDAG 15 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.52 3,27 4.07 4.17 n.m. 3.07 3.42 2.22 4.32 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON op onder 8.40 8.41 8.42 16.28 16.28 16.29 MAAN op onder 16.50 17.56 19.07 10.12 10.50 11.17 Ir L »- r- t e n e st tr n b- s- L il te yr Br .35. K 4 4 2 7 O D 4 4 i 2 1 O O 6 t 4 2 2 t l O 6 4 5 4 3 2 I 1 3 1 9 0 2 5 3 4 4 3 5 3 0 2 2 1 4 O ïel- Kit >01- lem eu- P. tel. B te bet trap iter 12 oor am s 12 .1% Bot ikh, put, 11. ada ma er «El nt.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1