Nieuwe voorstel Pan Moen Djon Onderscheiding voor leden Ned. detachement te Problemen daoelijks rond ons brood Zuid-Afrika zal zijn Verenigde Naties delegatie in de terugtrekken Egypte roept ambassadeur terug SUKARNO ZAL DOORVECHTEN VOOR N1EUW-GUINEA KOLENPRODUCTIE IN WEST-DUITSLAND KONING WINTER ZOND HERAUT De beschuldiging inzake Nederlandse heruitvoer van Braziliaanse koffie Wervelstorm op de Philippijnen „Bezeten van de idee-irïan DONDERDAG 13 DECEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1908. Vela doden NIEUWE AMERIKAANSE AÏOOMPROEVEN BOM BIJ ALSDORF Groot deel van de Nederlandse bakkers in moeilijkheden geraakt Regering zal straffen stellen op samenwerking met Britse strijdkrachten ir HET HOGER BEROEP IN DE ZAAK BERTHA HERTOGH INDONESIERS HAALDEN WAPENS VAN M.S. „BLITAR" DRIE TON VOOR ITALIË RUIM OVERSCHREDEN ELECTR1SCH K1NDERFORNUISJE VOOR DE PRINSESSEN STAATSLOTERIJ. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Fïankering bij Abonnement: Ter neuzen Bkveteui-Hoofdredacteur I. van de Sar.dc Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Fer week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, tVrneuzen Hubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 eeot; iedere regel meer 12 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. De onderhandelaars der Verbondenen hebben Woens dag op de wapenstilstandsbe sprekingen te Pan Moen Djon ingestemd met het Noordelijk voorstel voor inspectie achter de linies door neutrale waarne mers na het sluiten vaai een wapenstilstansdovereenlcomst. k De waarnemers zouden ech ter onder een militaire wapen stilstandscommissie moeten .staan. De voornaamste afgevaardig de der Verbondenen in de sub commissie voor naleving van 'n •wapenstilstand, generaal-majoor Howard Turner, diende een 7 punten omvattend voorstel in dat, zo zeide hij, de Noordelij ken in zijn geheel dienen te aanvaarden of te verwerpen. Hieronder bevindt zich de te rugtrekking der Verbonden strijdkrachten van eilanden ten N. van de wapenstilstandslijn, waarover reeds overeenstem ming is bereikt. Volgens voorlopige schattin gen zijn als gevolg van de wer velstorm, die enige eilanden van de Philippijnen heeft ge teisterd, honderden personen om het leven gekomen en honderd duizend dakloos geworden. De schade is zeer groot. Een zeebeving heeft op het eiland Leyte de toestand nog verergerd. Gordon Dean, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft bekendge maakt, dat de Ver. Staten het komende voorjaar een nieuwe reeks atoomproeven zullen ne men. Dean wilde niet zeggen, of de proeven in Nevada dan wel cp Eniwetok zouden plaats vinden. Brigade-generaal William Nuckols heeft verklaard, dat het nieuwe voorstel der Verbonde nen het herstel van vliegvelden aan beide kanten toestaat, maar verschil maakt tussen herstel en uitbreiding of verbetering der bestaande vliegvelden. De voornaamste eis, welke in het voorstel wordt genoemd is, dat de neutrale waarnemers worden gestationneerd op plek ken waarover overeenstemming is bereikt en dat zij kunnen be schikken over de voornaamste communicatielijnen. De Verbondenen blijven op hun eis staan, dat vervanging van troepen in Korea na het sluiten van een wapenstilstand toegestaan is. De Noordelijken hebben Woensdag een uit 5 punten be staand voorstel over krijgsge vangenen gedaan, waarin zij hun eis, dat alle gevangenen worden uitgewisseld, herhalen. De vijf punten van het NoorI «lelijke voorstel zijn: 1. alle krijgsgevangenen moe ten worden vrijgelaten. 2. voorrang van vrijlating moet worden gegeven aan ge wonden en zieken. 3. de uitwisseling moet plaats hebben te Paiunoendjon. 4. een organisatie voor uit. wisseling van gevangenen, met gelijke vertegenwoordiging van beide zijden, moet werken onder toezicht van de wapenstilstands, commissie. 5. indien de V. N. deze vier punten aanvaarden, zullen de Noordelijken inlichtingen ver strekken over de gevangenen die zij vasthouden. Van het front. Het hoofdkwartier van de V. N. heeft bekendgemaakt, dat de strijdkrachten van de V. N. hun posities handhaven en dat slechts patrouille-activiteit wordt onderhouden. De luchtmacht heeft Woens dagmorgen gemeld, dat Dinsdag bij luchtgevechten met Sabre- straaljagers en 2 Migs zijn ver nietigd. Verbondenen geven schen ding van Kaesong toe. De Verbondenen hebben in 'n boodschap aan de Noordelijken toegegeven, dat een vliegtuig van het commando der V. N. de neutrale zone van Kaesong door „onachtzaamheid" van de piloot heeft geschonden. In de boodschap, ondertekend door generaal Ridgway, wordt opgemerkt, dat door de aanval geen persoonlijke ongevallen zijn voorgekomen en geen schade is aangericht. Er zullen disciplinaire maat regelen tegen de piloot worden genomen. Verliezen geallieerde lucht macht. In Washington heblen func tionarissen .van de geallieerde luchtmacht meegedeeld, dat de strijdkrachten in Korea ruim 900 vliegtuigen hebben verloren. Niet al deze vliegtuigen zijn als gevolg van krijgsverrichtin gen verloren gegaan. Ongeveer 300 communistische vliegtuigen zouden zijn vernie tigd. De zegslieden wijzen er op, dat de geallieerde vliegtuigen se dert het begin van de oorlog in Juni 1950 voortdurend aan ac ties hebben deelgenomen, ter wijl communistische vliegtuigen pas de laatste 4 maanden in aantallen van betekenis zijn verschenen. Onderscheiding voor leden Nöd. detachement. Op 4 Dec. jJ. heeft op het de Koreaanse republiek Singh- man Rhee. Voorts mocht de luitenant kolonel Eekhout enige onder scheidingen in ontvangst nemen voor een aantal militairen van het N. D. V. N., die inmiddels reeds gerepatrieerd zijn. Zo werd de „Chungmu D.M S.M. met zilveren ster" toegekend aan de majoor Tack; de „Wa- rang D.M.S.M. met gouden ster" aan kapitein De Haan; de „Wa- rang DiM.SJVf. met zilveren ster" aan kapitein Clumpkens, officier van gezondheid Van Meurs, le luitenant J. Krijgs man, le luitenant C. Wilhelm, sold. Hermans en de „Warang DM.S.M." aan sergeant L. Bouwmeester en korporaal M. Velt. DE UITVOERBELASTING IN BELG IE. Volgens „Het Laatste Nieuws" heerst er in Antwerpse havenkrin gen grote ongerustheid naar aan leiding van berichten volgens welke, de Belgische regering ixveid zou zijn Nederland een verlaging van de uitvoerbelasting toe te staan. Het gevaar bestaat, aldus beweert men, uat in zuik geval een groot gedeelte van de Belgische overzee se uitvoer via de Nederlandse ha vens zal geschieden, dit ten nadele van Antwerpen. Te Alsdorf bij Aken is uit een passerende auto een lom ge worpen voor een pompstation van de Shell. De bom ontplofte doch richtte geen schade aan. Volgens de po litie v/as het een zelfgemaakte bom, die verpakt was in een kartonnen doos. Een onderzoek is ingesteld. De heer C. J. Ulrich, voorzitter van de Nederlandse bakkerij stichting, heeft tijdens een ver gadering van het contactcentrum op voorlichtingsgebied te 's-Gra- venhage nogmaals over het pro bleem van de prijs van het volks brood gesproken. Zoals men weet, dringen de bakkers aan op verhoging van de prijs van dit brood met ongeveer één cent per 800 gram. Dit zou voor een gezin De Ztüd-Afirkaanse regering heeft besloten haar delegatie in de algemene vergadering der Ver- enigde Naties terug te trekken. Dit besluit blijft van kracht zo lang de klacht van Zuid-Afrika hoofdkwartier generale staf van h t trcdeR van de l>ehwr. het Koreaanse leger te Taegu de 6 1 schapscommissie (inzake het vraagstuk van het beheer over Zuid-West-Afrika) niet op bevre digende wijze is behandeld, aldus is Woensdagavond in een te Kaapstad uitgegeven officiële verklaring medegedeeld. vice-chef generale staf de gene raal-majoor Ya Jae Heung aan de luit.-kolonel W. D. H. Eekhout de „Chungmu distinguished military service medal met gou den ster voor buitengewone dap perheid tegen de vijand in Ko rea" uitgereikt. Deze onderscheiding werd toe gekend door de president van De Egyptische regering heeft besloten haar ambassadeur in Londen terug te roepen, aldus heeft een regeringswoordvoerder te Cairo bekendgemaakt. Een zaakgelastigde zal de lei ding van de Egyptische ambassa de te Londen, op zich nemen. De woordvoerder deelde voorts mee, dat de Egyptische regering had besloten „vrije bewapening" „Onze delegatie naar Nederland onder leiding van Prof. Supomo moeten wij niet beschouwen als een loopjongen, die we naar de pasar sturen om een kaïn kle dingstuk) te kopen, terwijl wij in tussen rustig op zjjn terugkomst wachten." Dit zeide president Soekarno in een rede, die hij in zjjn paleis te Djakarta hield voor een gehoor van 3000 persomen ter gelegenheid van de herden king der geboorte van de profeet Mohammed. Gelijk reeds eerder gemeld is namens de partij Mansoer Adaibi Dij het gerechtshof te Singapore het verzoek ingediend, de rech terlijke uitspraak, waarbij het huwelijk met het meisje Her- togh nietig werd verklaard bij de Britse Kroonraad ter vernie tiging te mogen voordragen- Het gerechtshof te Singapore heeft thans besloten de behan deling van dit verzoek uit te stellen tot Februari 1952. Soekarno zeide om.: Wij heb ben nog een zaak te regelen, en dat is Irian. Er is geen enkele Indonesische leider die niet zegt, dat Irian vast en zeker tot Indo nesië zal terugkeren. Wij geloven, dat Irian eenmaal tot het grond gebied der republiek zal behoren. Maar waarop baseren wij dit? God beloofde den profeet Mo hammed glorie en overwinning, doch desondanks zette hij de strijd voort, aldus Soekarno die, herinnerend aan het feit, dat hij steeds op de kwestie-Irian heeft gehamerd, uitriep: „Ik ben bezeten van de idee- Irian en ik verlies het voorbeeld van de profeet Mohammed niet uit het oog." De zinsnede „Ik ben bezeten van de idee-Irian" herhaalde Soekarno in de Nederlandse taal. „Wij, moeten hier onze plich ten nakomen als steun voor onze delegatie in Nederland. Als onze gehele 75 millioen zielen tellende bevolking van de idee-Irian be- Naar vernomen wordt, is in de haven van Tandjong Priok door Indonesische militairen een hoeveelheid wapens van boord van het m.s. „Blitar" gehaald. Dit geschiedde een uur voor dat het schip de haven zou ver laten op doorreis van Rotter dam naar Nieuw-Guinea. van het Egyptische volk toe te staan. Hij zei, dat de regering binnen kort straffen zal stellen op sa menwerking met de Britse strijd krachten in de kanaalzone. Deze besluiten werden Dins dagavond genomen op een bij zondere bijeenkomst van het Egyptische kabinet om, zoals de waarnemend minister van Bui tenlandse Zaken het noemde, „de aanhoudende Britse militaire agressie in de kanaalzone te be spreken". Diplomatieke waarnemers in Londen verklaarden dat het te rugroepen van de Egyptische ambassadeur werd verwacht en dat dit volgens de normale diplo matieke gang van zaken het te rugroepen van de Britse ambas sadeur in Cairo, sir Ralph Ste venson, insluit. In gezaghebbende kringen te Cairo zegt men, dat Egypte's be sluit niet automatisch betekent, dat de Britse ambassadeur te Cairo naar Londen zal worden teruggeroepen. Indien Egypte echter zou besluiten de diploma tieke betrekkingen te verbreken, zou Engeland gedwongen zijn, zijn ambassadeur terug te roe pen, aldus deze kringen. Premier Malan zeide, dat even eens is besloten het hoofd van de delegatie, Dr Doenges, minis ter van Binnenlandse Zaken terug te roepen voor 't uitbren gen van 'n mondeling rapport en voor verder overleg. Hij zeide, dat, zelfs vóór het op brengen van de kwestie Zuid- West-Afrika, de Unie smadelijk behandeld en beledigd was. „In strijd met het handvest der Ver enigde Naties en de procedure regels is over het hoofd heen contact gemaakt met personen uit Zuid-West-Afrika en Michael Scott, een algemeen bekend vij andig en fanatiek buitenlander, die een agitator is." Rechten, volgens het Verdrag van Versailles toegekend, waren geschonden en de organisatie der Verenigde Naties had zich aan agressie tegenover Zuid-Afrika schuldig gemaakt. „Naar aanleiding van het ant woord van de voorzitter der alge mene vergadering, waarin deze aan Dr Doenges beroep weigert, nemen wij aan, dat de algemene vergadering zich stilzwijgend met het optreden der commissie ver enigt. De taak rust nu op haar het tegendeel te bewijzen mocht zij de neiging daartoe heb ben en de gelegenheid bieden onze klacht te behandelen." Reuter tekent hierbij aan, dat de vroegere kolonie van Duits land Zuid-West-Afrika nog steeds de status heeft van mandaatge bied. Het hoofdbestuur van het Ne derlandse Roode Kruis kan tot zijn vreugde melden, dat het wensbedrag van drie ton bij de inzameling voor de watersnood slachtoffers in de Po-vlakte niet alleen bereikt, doch reeds met 25.764,— overschreden is, een resultaat, dat in niet geringe mate te danken is aan de mede werking van de Nederlandse pers. Zuid-Afrika, dat sinds 1920 de mandaatmogendheid is, deelde in 1947 de Verenigde Naties mede, dat het van plan was Zuid-West- Afrika in te lijven. De algemene vergadering verzette zich echter hiertegen. Een resolutie in de Beheer- schapcommissie van de huidi ge algemene vergadering, inge diend door acht mogendheden, verzoekt Zuid-Afrika de onder handelingen over het betwiste gebied met de Verenigde Naties te hervatten. De knutselclub van een ijzer gieterij en emailleerfabriek te Breda (N.V. Etna), bestaande uit een 8-tal leden, heeft op pa leis Soestdijk aan de Koningin een door haar vervaardigd elec- trisch kinderfomuisje voor de Prinsessen aangeboden. Vol belangstelling heblien de Koningin en Prinses Marijke 'n demonstratie in het bakken van zandkoekjes in de miniatuur oven gevolgd. Marijke bood hierbij de helpende hand door zelf 't blad met de deegvormpjes in de oven te schuiven. Nadat de koekjes prachtig ge bruind uit de oven kwamen, heeft Prinses Marijke triomfan telijk de aanwezigen op een koekje getracteerd. van vier personen volgens de heer Ulrich een extra uitgave van acht tot negen cent per week ten gevolge hebben. De regering ging tot dusver uit van. het standpunt, dat het volks brood van bepaalde samenstel ling voor kostprijs moet worden verkocht, waardoor de bakker op dit brood geen winst maakt. Compensatie moet worden ge vonden in de prijs van witte brood. Gebleken is, dat deze com pensatietheorie niet opgaat en dat, nu door gestegen kosten de bakkers het volksbrood met ver lies van de hand moeten doen, een groot deel van de 14.000 Ne derlandse bakkers in ernstige moeilijkheden is geraakt. Over het eerste halfjaar 1951 betaalden b-v. 1600 bakkers hun bijdrage in het bedrijfsziekenfonds niet. Ve len moesten de strijd reeds op geven of gingen failliet. Afgezien daarvan wordt de broodwinning van de 50.000 werknemers in de bedrijven ernstig bedreigd. Bo vendien kan door deze situatie niet aan gerechtvaardigde eisen der werknemers tegemoet Wor den gekomen, aldus de heer Ul rich. In kringen van de vakbe weging schaart men zich achter de eisen van de bakkerij. Terugkomende op de compen satie wittebrood-volksbrood, zei de spr. dat het verbruik van wit tebrood aanzienlijk is afgenomen en dat van volksbrood gestegen. De concurrentie voor de afzet van wittebrood (als massa-arti kel) is sterk, zodat de situatie steeds moeilijker wordt. Met de tegenwoordige gemiddelde afzet van 40 pet. wittebrood en 60 pet verliesgevend volksbrood (de verhouding 17 84 bestaat ook) is een snelle oplossing van dit probleem dringend noodzakelijk. De heer Ulrich laakte een amb telijke mededeling van enige we ken geleden, waarin werd gezegd, dat de prijs van het volksbrood niet zou worden gewijzigd. Het overleg is ook thans nog gaande op grond van een in Mei door het lid van de Tweede Kamer C. van de Wetering gehouden interpel latie. De heer Ulrich liet zich niet uit over het standpunt va.n een deel der maalderijen, dat het ver vaardigen van één soort meei voor alle brood nastreeft. Zoals reeds werd gepubliceerd, wordt dit standpunt voer het vervaar digen van eenheidsbrood zomin door de bakkers als door de over heid gedeeld. De hoge commissaris voor de Ver. staten, heeft Woensdag meegedeeld, dat West-Duits- land in plaats van een tekort te hebben aan zijn eigen in het binnenland geproduceerde ko- Op nummer 5037 is een prijs van 15.000 gevallen. In de Braziliaanse pers zijn op een in het oog vallende plaats de berichten uit Den Haag ver schenen over de verwondering, die in Nederland is gewekt door uc mct-iiioi. de beschuldiging van een Bra- zeten is als Bung Karno zelf,1 ziliaans parlementslid, dat Ne- kunnen wij er zeker van zijn, dat derlandse handelaars Braziliaan- Irian tot Indonesië zal terug-1 se koffie naar de Ver. Staten keren, aldus de president. „Onze nationale claim op Irian kan niet in vervulling gaan, als wij met de handen in de schoot blijven zitten", zo besloot Soekarno. hebben heruitgevoerd. Enige bladen hebben op deze berichten commentaar geleverd en zo ook het betrokken parle mentslid. Deze heeft verklaard, dat hij enige documenten kan overleggen om het onderzoek, dat in Nederland zal worden in gesteld, te vergemakkelijken, n.l. een knipsel uit het „Journal of Commerce", een exemplaar van een bulletin voor de koffie handel en een lijst van de data van aankomst van de schepen, die volgens zijn bewering de Bra ziliaanse koffie, heruitgevoerd naar New York door Nederland se handelaars, hebben vervoerd. Het K.N.M.Ï. te De Bilt deelt mede: Voor het eerst dit najaar heeft „Koning Winter" in West- Europa zijn intrede gedaan. Na het passeren van een diepe de pressie, die gedurende het afge lopen week-end langdurige stor men veroorzaakte, stroomden grote hoeveelheden koude lucht uit de Poolstreken naar het zui den. Boven Europa kwamen deze luchtmassa's tot rust en konden de temperaturen tijdens heldere nachten flink beneden 't vriespunt dalen. Verscheidene stations In Engeland meldden 'n vorst van ongeveer 6 graden, terwijl in Schotland, waar de po laire inval met sneeuw gepaard ging, zelfs meer dan 10 graden vorst werd waargenomen. Ook in het grootste gedeelte van ons land is het gaan vriezen. De laagste temperaturen werden in Brnbant gemeld, waar het plaat selijk 5 graden vroor. Alleen in de kop van Noord-Holland, langs de Waddenkust en langs de noordoostelijke oever van het IJselmeer bleven de temperatu ren boven nul tengevolge van luchtaanvoer over het nog be trekkelijk warme zeewater. Aangezien de aanvoer van kou- de lucht nu is opgehouden en bovendien uit het westen enkele wolkenvelden ons land zullen binnendrijven, die de nachtelijke uitstraling tegengaan, is een verdere daling van de tempera tuur niet te verwachten. Integen- deel, het is waarschijnlijk, dat de oceaandépressies geleidelijk hun invloed naar onze omgeving zul len uitbreiden, zodat de tempera, turen spoedig weer langzaam zullen stijgen. len, dit jaar bijna 11 millioen ton meer zal helO>en voor bin nenlands gebruik dan vorig jaar. Naar aanleiding van de Duit se klachten, dat het internatio nale Ruhrorgaan Duitsland zou dwingen te veel kolen uit te voeren, verklaarde McCloy, dat Duitsland dit jaar veel meer Europese kolen extra heeft ge kregen dan alle landen, die Duitse kolen kopen, tezamen. In zijn rapport over het derde kwartaal van 1951 verklaarde McCloy tevens, dat W.-Duitsland zijn kolenprcductie zou kunnen verhogen tot 50.000 ton per jaar indien doeltreffender werkme thodes worden toegepast. De W.-Duitse productie van harde kolen lag in September nauwe lijks boven het niveau van 1936, doch de productie zou volgens McCloy kunnen werden ver hoogd tot een punt, dat niet al leen een einde betekent van het Duitse tekort aan kolen voor binnenlands gebruik, doch te vens een grotere uitvoer naar de defensie-partners in het Westen mogelijk maakt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. DROOG WEER. Aanvankelijk lichte tot matige vorst en op vele plaatsen mist. In de middag enkele verspreide opklaringen en temperaturen op lopend tot iets boven het vries punt. Zwakke tot matige wind tussen Z. en Z.O. VRIJDAG 14 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden van. 2.17 2.52 3.32 3.42 n.m. 2.31 3.06 3.46 3.56 ZON. EN MAANSTANDEN. 13 14 15 ZON op onder 8.39 8.40 8.41 16.28 16.28 16.28 MAAN op onder 15.54 16.50 17.56 9.20 10.12 10.50

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1