Een kwart millioen voor Italië Ierland spant de kroon ULTIMATUM VAN GEALLIEERDEN Nieuw Perzisch plan DE NIEUWE ZIEKENFONDSWET Uitslaande brand in Alexanderkazerne te Den Haag lE A van i H M. DE KONINGIN DE SUBCOMMISSIE VOOR ONTWAPENING EGYPTISCH PROTEST BI) DE VERENIGDE NATIES Meer actie aan het gehele front HET PERZISCHE OLIEGESCHIL Ontwerp Joekes-Muntendam Wervelstorm teistert de Philippijnen Eden over het geheim van de diplomatie V. eiGèNe rilitaire tie in de de Staten ontving prof. Kraemer Opnieuw uitbarsting van de Hibok-Hibok WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Ruilpian voor Perzische olie H.M. de Koningin beschermvrouwe Ned. Ver. lol rheumatiekbestrijding Het Briis-Perzische oliegeschil voor hei internationaal Gerechtshof De kapper met het aparte cachet^ ft t- Erankerlnk' BO aDomwneni I erneu/ei <jt recte ur-Hoofdredacteur L van de Sande ..c-dactle-adres: oordstraat 55—57 - Terneuzen Tel- 2510 Na 5 uur TeL 2073 itronurnmer 38150. Abonnementsprijs 4,55 per «wartaal. Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 11 DECEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1906. Verschijnt dagelijks - N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties regels 75 ct; iedere regel cem 15 ct. Vermelding onder nummer Ba reau van dit Blad 15 cent mee* Advertentieprijs per mm 12 ct t, minimum per advertentie l.W, Inzending advertenties tot namiddags 2 uur. Het Nederlandse volk heeftbijeenkomst bij van de financiële i «.j» m„llr Ha,, commissie van de liga van Roo- in enkele weken tijds meer dan de Kruisverenigingen te Genève, een kwart millioen gulden voor waarin de toestand in Italië en de mogelijkheden tot hulpverle- H. M. de Koningin heeft Maan- dagmorgen op paleis Soestdijk deelnemen. Overal in de wereld ontvangen Prof. Dr. H. C. Krae- zijn de mensen voor de Italiaan- merj directeur van het oecume- hulp aan de door overstroming geteisterde bevolking van de Po- vlakte, Zuid-Italië en Sicilië bij eengebracht. Maandagavond om zes uur was dit bedrag reeds 270.000. Dit was op de dag, waarop vijftig jaar geleden Henri Dunant, de stichter van het Roode Kruis, de Nobelprijs voor de vrede ont ving. De heer A. van Emden, een der directeuren van het Neder landse Roode Kruis, woonde de Be subcommissie voor de out wapening, waarin de vier grote mogendheden zijn vertegenwoor- tiigii is het met algemene stem men eens geworden over een rapport aan de V. N. over de mogelijkheden van ontwapening, Dit rapport toont enkele punten van overeenstemming, doch be langrijke kwesties zijn nog on opgelost, aldus deelde voorzitter Nervo mee. De Vulkaan Hibok-Hibok op de Plulippijnen is Maandagochtend opnieuw tot uitbarsting gekomen, aldus berichten, die Manilla be reiken. ning werden besproken Van het in Nederland ingeza melde geld zijn bij de Nederland se industrie reeds aangekocht 120.000 blikken melk, 48.000 blikken corned beef en 240.000 repen chocolade, zulks speciaal met het oog op het feit, dat de Italiaanse vluchtelingen uit de overstroomde gebieden, tussen de 200.000 en 300.000 in getal, niet kunnen koken en dus com pact mogelijk toebereid voedsel moeten hebben. Deze Nederland se gave, die omstreeks ƒ150.000 waard is, wordt met gaven uit vier en twintig andere landen zoals schoenen, zeep, kaarsen, sigaretten enz. in zakken ver pakt en als Kerstgave aan Ita lië verstrekt. Spoorwegmaat schappijen van vele landen ver voeren deze goederen gratis. In Italië is thans zo veel kle ding ontvangen, dat men op het ogenblik over voldoende kleding en onderkleding voor de vluch telingen beschikt. Verwacht wordt, dat het maanden zal du ren, voordat de vluchtelingen naar hun woonplaatsen en haardsteden kunnen terugkeren. Gezien de verwoestingen zijn op het ogenblik door de liga van Roode Kruisverenigingen plan nen in de maak om te komen tot een grootscheepse actie voor het leveren van eenvoudige noodwoningen. Voor de bouw van deze barakken zal het Ne derlandse Roode Kruis namens het Nederlandse volk met een bedrag van minstens 100.000 se hulpbehoevenden in de bres gesprongen. Niet alleen de Roo de Kruisverenigingen, doch ook regeringen hebben reeds belang rijke bedragen toegezegd of reeds geschonken. Ierland spant in dit opzicht de kroon met de hoogste bijdrage per hoofd van de bevolking. Het Nederlandse Roode Kruis zal een klein be drag in reserve houden om bij eventueel voorkomende vragen uit de Italiaanse noodgebieden nog enigszins de helpende hand te kunnen bieden. De gedachte gaat op het ogenblik uit naar het zenden van een voorraad ar tikelen van medisch-hygiënische aard. Hoe groot in totaal de doof het buitenland verleende hulp aan Italië is, kan nog niet ge zegd worden, omdat men nog niet tot een overzicht is geko men en de gaven nog dagelijks toestromen. Gezien echter de grote nood zijn de bijeengebrach te bijdragen aan geld en aan goederen nog niet voldoende om de ellende te lenigen. r.isch instituut van de Wereld raad van Kerken te Genève. Prof. Kraemer vertoeft enkele dagen in ons land. De Egyptische ministerraad heeft besloten bij de V.N. een protest in te dienen tegen het Britse optreden in de zone van het Suez-kanaal tijdens het afge lopen week-end. De minister van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat het protest zal wordën rondgestuurd aan alle delegaties, die zich op het ogenblik voor de vergadering der V.N. te, Parijs bevinden, doch dat hij niet voornemens is plaat sing op de agenda van de huidi ge zitting te vragen. Maandagmorgen hebben de ge allieerde onderhandelaars op de 44e bijeenkomst te Pan Moen Djon de communisten tot heden ochtend de tijd gegeven om te antwoorden op het voorstel voor een tweede sub-commissie om be sprekingen over uitwisseling van krijgsgevangenen in Korea te be spoedigen. Generaal-majoor Turner, de Amerikaanse afgevaardigd, zei dat de communisten zeven dagen voorbij hadden laten gaan zon der antwoord te geven op dit voorstel. Hij deelde de communisten mee, dat hedenmiddag een V.N.-afge vaardigde voor een dergelijke sub-commissie gereed zou zijn om besprekingen te beginnen. Premier Dr. Mossadeq heeft Maandag in een geheime zitting van de senaat medegedeeld dat degenen, die verantwoordelijk zijn voor de wanordelijkheden, die Donderdag j.l. te Teheran hebben plaats gevonden, streng zullen worden gestraft. De bij eenkomst van de senaat was spe ciaal belegd om deze wanorde lijkheden te bespreken. Van gewoonlijk betrouwbare Dr. Mr- Cr. Schuarmans Stek hoven arts-advocaat uit Scheve- nlngen heeft te Zeist voor de af deling Utrecht voor sociale zorg een inleiding gehouden over de nieuwe ziekenfondswet (ontwerp Joekes-Muntendam). Hij ontwik kelde de volgende stellingen: 1 Het ontwerp Ziekenfonds wet is wel verdienstelijk als technisch-legislatief product en als compromis tussen de vele belangengroepen, maar opent geen nieuwe verschieten en lost geen belangrijke oude proble men op. Het resultaat zal af hangen van wat men er van zal maken; 2. De kern van het zieken- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagochtend tot Dinsdagavond. Weinig bewolking. Licht tot half bewolkt en droog weer. Matige tot zwakke wind, aanvankelijk tussen West en Noord, later veranderlijk. Koude ochtend, maar ongeveer dezelfde middagtemperaturen als Maandag. WOENSDAG 12 DECEMBER. v.m. n.m. 1.01 1.13 1.36 1.48 2.16 2.28 2.26 2.38 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON. EN MAANSTANDEN. op 11 8.37 12 8.38 ZON onder 16.29 16.28 MAAN op 14.39 15.11 onder 7.03 8.16 fondsprobleem is de wijze, waar op de geneeskundige verzorging aan de betrokken bevolkings groep het ibest kan worden ver strekt: dit is geen medisch of hygiënische maar een sociaal en psychologisch vraagstuk, dal veel belangrijker is dan de me dische kant en teveel door art sen wordt verwaarloosd en mis kend; 3- Evenwicht tussen medische en economische belangen wordt niet gewaarborgd door de ver zekerden enig belang te geven bij 't beperken van hun aanspra ken (premie- of boetestelsel». Die stelsels vormen trouwens 'n gevaar voor de geneeskundige verzorging 4. Opvoeding der verzekerden lot een juist gebruik van het .fonds" zal voor een belangrijk deel van de artsen moeten uit gaan, die daartoe door 'n sociaal- psychologische scholing zullen moeten worden voorbereid: 5. Ook van de zijde van het ziekenfonds zal naar verster king van het verantwoordelijk heidsgevoel bij de verzekerden moeten worden gestreefd. Bij onderling beheer van 't „eigen" fonds, is dat gemakkelijker dan bij de z.g. maatschappijfond sen", die niet meer zijn dan ad ministratieve instellingen; 6. Verbetering van de service van 't fonds en van een oeoo- nomisch gebruik der verstrek kingen zal gediend kunnen wor den door de benoeming van ge neeskundige inspecteurs van het staatstoezicht op de ziekenver zorging; 7. De oeconomische impasse, waarin het ziekenfondswezen in toenemende mate 1 fezig is te ge raken is kennelijk veel minder een gevolg van versnippering en verspilling dan wel van span ning tussen de ,,ere-loonpolitiek" •der medewerkers (onevenredige stijging van de honoraria) en de loonpolitiek van de overheid (overwegende bezwaren tegen evenredige premieverhoging). Deze impasse kan door beper king van de verstrekkingen en door verhoging van de bijbeta lingen door de verzekerden al leen maar verergeren en uit sluitend worden doorbroken door van overheidswege zo lang voldoende premieverhoging niet verantwoord is en voor zover redelijkerwijs van de me dewerkers niet kan worden ge vorderd, dat zij met verlaging van honoraria genoegen nemen overblijvende tekorten bij te passen. Doet men dat niet. dan zullen de diensten en instellingen van sociale voorzorg weer in toene mende mate moeten worden in geschakeld. zijde wordt nog te Teheran ver nomen dat Mossadeq voorts ver klaarde ,.diep gegriefd te zijn door het plaatsvinden der wan ordelijkheden". De perschef van de Perzische nationale oliemaatschappy heeft medegedeeld, dat Perzische di plomaten in het buitenland op de hoogte gesteld zijn van een nieuw plan voor ruil van olie en ben zine voor goederen, waaraan Perzië behoefte heeft. Hij zeide, dat premier Mossadeq het plan goedgekeurd had. De perschef deelde verder mee, dat hij het plan aan de Perzische regering had voorgelegd, en dat de bedoe ling van het plan is een middel te vinden voor de verkoop van Perzische olie. Volgens -de pers chef is Perzië bereid een over eenkomst van korte duur te aan vaarden betreffende een ge mengde raad van toezicht, be staande uit Perzen en vertegen woordigers van de wereldbank. Volgens een Perzische rege ringswoordvoerder hebben de diplomatieke vertegenwoordi gers van Perzië in het buiten land opdracht gekregen, voor malige afnemers van de Brits- Perzische oliemaatschappij er van in kennis te stellen dat Per- ziq de olie aan anderen zal ver kopen, indien zij niet binnen 10 dagen een koopacte tekenen. De wervelstorm, die over het eiland Camiguin is gegaan, heeft ook andere provincies van de Phi lippijnen geteisterd. Volgens som mige berichten zijn in de stad Cebu meer dan 100 mensen om het leven gekomen of spoorloos verdwenen. De schade zou meer dan 20 mil lioen pesos bedragen. 50.000 Perso nen zijn dakloos. Bruggen en wegen zjjn door gezwollen rivieren ver nield. In de provincie Iloilo hebben volgens de berichten 2 personen het leven verloren. De schade wordt geschat op een millioen pe sos. Ook de provincie Leyte is ge troffen en heeft aanzienlijke scha de geleden. Van verliezen aan men senlevens is nog geen melding ge maakt. Wel zijn vijf schepen ver gaan. Volgens de weerberichten zal de wervelstorm, die zich in Zuid westelijke richting beweegt, Dins dag naar het Noordwesten ombui gen en ten Zuidwesten van Manilla voorbij trekken. Naar aanleiding van het 25- jarig bestaan van de Ned. ver eniging tot rheumatiekl estrij - ding heeft H. M. de Koningin zich bereid verklaard het be- schervrouweschap van deze ver eniging te aanvaarden. Tijdens een lunch van de Canadese kamer van koop handel heeft de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken Eden verklaard, dat men op internationale conferenties te veel propaganda maakt voor de eigen ideologie in plaats van te streven naar verminde ring van de spanning. Hij zag liever een goede voetbalwed strijd. „Op een internationale con ferentie moet men bij de an der de indruk wekken, dat hij zijn zin krijgt, terwijl men in werkelijkheid zijn eigen wil doordrijft. Dat is het geheim van de diplomatie", aldus Eden. ROOS EN FRAMBOZEN. In Edam plukte mevr. Engels man dezer dagen nog een bloeiende roos uit haar tuin en in Warder at de heer P. Bibo nog frambozen van de struik. Hedenmorgen zouden verbin- dingsofficeiren naar Pan Moen Djon komen om het communisti sche antwoord in ontvangst te nemen. De bijeenkomst van Maandag van de sub-commissie voor punt drie' van de agenda (maatregelen voor naleving van een wapenstil stand) duurde 5 minuten. Van daag komt deze commissie weer bijeen. De communistische afgevaar digden stonden er op, dat de V. N- eerst antwoord geven op het communistische voorstel voor stel voor toezicht op het bestand door neutrale waarnemers vóór verder gesproken kan worden over het punt „naleving van de wapennstilstand." DE STRIJD AAN DE FRONTKN Zondag hebben op Okinawa ge stationeerde Amerikaanse super- forten aanvallen uitgevoerd op rangeerterreinen bij Koennoeri en Tsjongjoe. Amerikaanse jacht-bommen- werpers hebben, begunstigd door goed weer, frontstellingen ge bombardeerd en beschoten. Zij zouden de communistische troe pen zware verliezen hebben toe gebracht en in stelling gebracht zwaar geschut' hebben vernietigd. Het Amerikaanse achtste leger meldt, dat er aan het gehele front „meer actie" is. Een woordvoerder van het Zuid- Koreaanse leger heeft verklaard, dat de Zuid-Koreaanse strijd krachten tot nog toe 150 guerillq- strijders in Zuid-Korea hadden gedood en 1143 gevangen geno men. Steeds meer guerillastrij- ders geven zich over. In een Noord-Koreaans bericht wordt daarentegen gezegd; „Onze guerillastrijders doen tegenaan vallen. Dagelijks voegen zich verscheidene honderden Zuid- Koreaanse burgers bij hen". Volgens Radio-Pjongjang, waar door dit bericht werd uitgezon den, zijn 40.000 man der guerilla strijders Noord-Koreanen. Onze guerillastrijders zijn grootscheep se aanvallen begonnen in de Ohi- ri-bergen en zij verbreken de verbindingen van de vijand. Gisteravond is een zware uit slaande brand uitgebroken in de nieuwe Alexanderkazerne aan de Van Alkemadelaan in Den men uit de zolderramen. Toch had men het vuur, ondanks de sterke wind, na een half uur be dwongen. De nablussingswerk- zaamheden namen nog geruïniè Haag. De brandweer is met tijd in beslag, omdat het vuur groot materieel uitgerukt. Op de dan hier dan daar in hét stro navonkte en door de wind weel zolder van een der gebouwen wer<j aangewakkerd. De onder A" de zolder gelegen slaapvertrek ken, waar manschappen van het regiment zware luchtdoelartille rie „Rhenen" gelegerd waren, liepen waterschade op. De minister van Buitenlandse Zaken van Iran heeft het inter nationaal gerechtshof meege deeld, dat de gezant van Iran in ons land, de heer Hossein Navab, is aangewezen als agent voor Iran in de zaak van het Brits- Perzische oliegeschil voor het in ternationaal gerechtshof. van de nieuwe kazerne was de brand ontstaan. De brandweer wist de brand tot die zolder be- perkt te houden. Een klein stuk van het dak is door het vuur vernield. Om ongeveer acht uur werd de wacht van de kazerne gewaar schuwd, dat de droogzolder van het gebouw in brand stond. Op deze zolder lagen strozakken op gestapeld, bes.emd voor de nieu we lichting, die in Januari onder de wapenen komt. Gisteravond nog hadden enkele manschappen op deze zolder gewerkt. Er wa ren op het ogen/blik, dat de brand gesignaleerd werd, weinig soldaten in de kazerne, want het groots .e deel was voor 'n nacht oefening uitgerukt. Degenen, die nog aanwezig waren, gingen het vuur onmiddellijk met handblus- apparaten te lijf, doch zij slaag den er niet in de brand meester te worden. Toen de brandweer met .wee motorspuiten, een lad derwagen en een materiaalwa- gen arriveerde, sloegen de vlam-1 salons "robert' markt-'igV brouwerijstr. 9 terneuzen ook voor betere toiletartikelen de definitieve haarmode is voor dagcoiffures kort- Laat ons Uw haar verzorgen. 5 regels 60 eeat; ummer of: Adres leer. imiddags 2 uur aterdags 11 uur ;t.; minimum per de buitenwijken id gebombardeerd E INSTRUCTIES IDGWAY. dat volgens ge- ïgelichte kringen {way instructies i, die het moge- een de besprekin- en Djon weer op i. tingen van presi- an Maandag zou e standpunt zijn: ligde Staten zijn vaarden, dat de toezicht worden lit vertegenwoor- rale landen. (Deae ien onder het ge- penstilstandscom- „staan en behalve ook verbindings- relden moeten in- >or deze concessie inigde Staten het n de troepen van p het ogenblik in olgens het in ge- ihema van aflos- en. het nu wel zeker, prekingen te Pan voor de vastge- !7 December) be- V. N. niet onmid- lal" offensief zul- dus deze kringen. »n, directeur v&n defensie-mobili- ij de opening vaa aluminiumfabriek it maandelijks in. Staten voor twee aan militaire goe- feproduceerd. vier milliard per bereikt. AAR TROLLEY- V NIJMEGEN. ssen te Nijmegen ili a.s. officieel in eeuw waarin Jhr- fford Zeeland be- pk de overrompe- ,nd. De eerste da- Mei 1940 was hij >p zijn post. Toen and capituleerde in samenwerking n door. et de toenmalige )er ging de Com- Zeeuws-Vlaande- laar zo lang mo- jerlijk bestuur te September 1940 ,rles van Ufford ontzet en uit de yderd. ratoant uit onder- nwel het contact >e burgemeesters, rijding heeft de adat de gemach- Rij kscommissaris gearresteerd was, derom hervat en ie zware taak de de oorlogshande- iffen provincie, root gedeelte on- as gezet, voor de te stellen en be taken. Groot was >elangstelling uit van het gewest, les van Ufford op i zilveren ambts- it herdenken, van 1 Februari op de meest eer- dag uit zyn func- ot scnnnDaar omogiscn waren, in dezelfde geest als West-Duitsland bet toegevoegd lidmaatschap van de raad van Europa en deelne ming aan het plan-Schuman had aanvaard, zou het thans de ver dedigingsgemeenschap steunen. Het scheppen van een Euro pees parlement zou onvermijde lijk zijn voor beslissingen over het gebruik van het leger en over mogen zijn om uci icu<> »ou veto uit te oefenen- Een politiek orgaan en een Europees parle ment met budgetaire volmachten waren volgens Adenauer „abso luut onvermijdelijk". Een Euro pees leger zou zonder deze voor waarden niet opgericht kunnen worden. De Franse oud-premier Paul ReynanU zeide dat Van Zeeland v.m. n.m. Breskens 1.39 1.52 Terneuzen 2.14 2.27 Hansweert 2.54 3.07 Walsoorden 3.04 3.17 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder 12 8.38 16.28 15.11 8.16 13 8.39 16.28 15.54 9.20 eeil ddlitdl „ciiiskigv. en rw»iw> menteel tegenstellingen" tussen de westelijke en oostelijke ont wapeningsplannen genoemd. Wysjinsky had er bezwaar tegen gemaakt, dat het westelijke plan controle wil doen vooraf gaan aan het verbod van de atoombom. Het sowjet-standpunt is, dat er eerst een verbod dient te zijn, daar er anders niets is om „De Verenigde Staten geven er de voorkeur aan, dat de politieke commissie voortgaat met de be handeling van het oorspronkelij ke Westerse ontwapeningsvoor stel. Wij hopen dat de commissie vóór de op 22 December a.s. in- gaande verdaging der bespre kingen met het oog op het Kerst feest haar besprekingen zal heb ben voltooid". £jt^cuw»uiie schappy ter hand. Doelbewust streefde hij om deze energie bron overal te brengen. De ver voersonderneming in de vorm van Provinciale Stoomboot diensten is 'n unicum in Neder land. Voorts besteedde hij zyn aandacht aan de modernisering van de havens en de verbetering der landwegen. van IJfford, die initiatief nam tot van „Herstel Zee- s Grootofficier in ranje-Nassau, Rid- van de Nederland- scne ueeuw, arager van het Groot kruis van de Orde van Leopold II van België, Grootofficier in de Kroonorde van België, Comman deur le Klasse in de Orde van de Poolster van Zweden en Ereridder le Klasse der Ballije Brandenburg van de Johanniterorde. De begrafenis is bepaald op ajs. VHdag oo de algemene begraaf plaats te Domburg. I t- L e r ■i A ie ix t» 4 4 5 4 3 3 2 1 9 el- do *n til: sl im u- eJ. :te iet ap er 12 or m- 12 ot- th, nt, 11. ia- la- en eL £t I

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1