Scgroling van £)usftaf«e Uil de Srovancie OOLPN«NSHAG; Aanrijding gaf doorslag Stcclilszwlicn Verhoging landbouwproductie schept geen afzetproblemen TWEEDE KAMER Uniezaken en Overzeese Rijksdelen BRESKENS. NIEUWVLIET. RETRANCHEMENT. Hu nóg beter, nog geuriger dan voorheen! Uitvinder Haringkaken door toeval geeerd Belgische studenten helpen Italië TERNEUZEN. BIERVLIET. KLOOSTERZANDE. SLUISKIL. Libyë op 15 Dec. or.alhankelijk IS EEN VOETBALVELD EEN JACHTTERREIN? Gisteren is in de Tweede Ka noer aan de orde gekomen de bij de begroting van justitie door de heer Scheps (Arb.) ingediende motie betreffende de behandeling var» bona fide politieke vluchte lingen. Op verzoek van minister Mul- der^e is de beraadslaging her opend. Hij merkt op, dat van asylverlening geen sprake is. De door de heer Scheps bedoelde vluchtelingen vinden het aange namer in ons land te verblijven dan in kampen in West-Duitsland. Principieel wordt illegale bin nenkomst verworpen. De motie zou illegale grensoverschrijding uitlokken. Geen vreemdeling wordt binnengelaten dan na een zo nauwkeurig mogelijk onder zoek naar identiteit, anteceden ten. politieke instelling enz. De motie gaat er van uit, dat Neder land asylland zou zijn voor de be trokkenen. Voor het grootste deel van hen is dat niet het geval De motie is voor de minister on aanvaardbaar. De heer Scheps (Arb.) zegt, dat de bedoeling der motie is het hele vraagstuk te bezien. Illegale te rugleiding acht hij niet geoor loofd. In West-Duitsland staat men helaas op het standpunt dat Oost-Duitsers niet als Duitsers worden beschouwd. Verzet moet worden aangete kend tegen het clandestien uitge leiden van hen, die clandestien binnengekomen zijn. De voorzitter stelt voor de ver dere behandeling en eventuele wijziging der motie aan te hou den tot een nader te bepalen dag. De minister verklaart nog, dat van clandestiene terugleiding geen sprake is. Alle gevallen wor den keurig behandeld. Hij geeft de voorkeur aan intrekking der motie, waarna in onderling over leg de zaak kan worden bespro- ken. Jonkvr. Wttewaall van Stoet wegen (C.H.) is het niet eens met de motie-Scheps. De daarin be oogde oplossing is h.i. niet juist. Het antwoord van de minister heeft haar ook niet bevredigd. Bij zondere gevallen zou zij met de vreemdelingen-commissie behan deld willen zien. De heer Bachg (K.V.P.) acht het wenselijk, dat de heer Scheps zijn motie intrekt. Er is alle ge legenheid tot overleg. De heer Hoogcarspel (CPN) bepleit handhaving van de motie. De heer Schouten (AR) meent, dat de motie niet kan worden aan- genomen, omdat de Kamer de consequenties daarvan niet voor ogen staan. De heer Scheps zal zi. verstandig handelen door de motie in te trekken. De heer Scheps (Arb.) zegt dat, als de minister overleg wil ple gen, hij bereid is de motie in te trekken. De begroting wordt z.h.s. aan genomen met aantekening, dat de CPN geacht wil worden te heb ben tegengestemd. De Kamer gaat vervolgens ver der met de begroting van Unie mken en Overzeese Rijksdelen. Minister Peters beantwoordt -de in eerste termijn gemaakte op merkingen. Hij herinnert eraan, dat in September in de memorie van toelichting is gezegd, dat na dere uiteenzetting van het rege ringsbeleid na de toen gehouden gectachtenwisseling overbodig moest worden geacht. In de verhouding tussen Neder land en Indonesië wil de regering ach beperken tot enige algemene opmerkingen. Zij is doordrongen van het grote belang ener goede samenwerking, ook met het oog op de verhoudingen in de wereld. De bewuste wil van beide partijen is onontbeerlijk. Spr. kan van Ne derland verklaren, dat de rege ring die wil heeft. Op het ogenblik kan nog niet precies worden gezegd wat Indo nesië wenst. Het heeft de rege ring bevreemd, dat zij uit een persbericht kennis moest nemen van de komst ener Indonesische delegatie. Nederland heeft geen behoefte aan wijziging der unie. Het is de bedoeling dit aan de Indonesische delegatie duidelijk te maken. De regering kan niet wijken voor be dreigingen. Spr. betreurt dat van de unie niet door beide partijen gebruik is gemaakt op de wijze, zoals bij de totstandkoming voor ogen stond. Er is nog niet aan te geven hoe de verhouding zal wor den. Men kan niet vooruitlopen op een gedachtenwisseling, die men grote ruimte moet laten. Gelijktijdige bespreking van unie en Nieuw Guinea zal de re gering niet onvoorwaardelijk af wijzen, maar het moet geen kop peling der problemen zijn. Het standpunt der regering inzake de souvereiniteit over Nieuw Guinea is niet anders dan in het verleden. Nederland bezit de souvereiniteit over Nieuw Guinea. Er moet sprake zijn van een misvatting der Indonesische regering over de bedoeling der grondwetsherzie ning. Overigens is de grondwets herziening een zaak, die alleen Nederland aangaat. De regering ziet nog geen weg om de stand punten van Nederland en Indone sië inzake Nieuw Guinea tot elk ander te brengen. Een vriend schappelijke en stabiele samen werking tussen Nederland en In donesië is voor beide landen van groot belang. De minister gaat vervolgens in op de plannen om Nieuw Guinea tot ontwikkeling te brengen. Een algemeen plan is nog niet opge maakt. De regering is daarmede doende. Dan zal ook de kwestie der financiering aan de orde ko men. Er is ernstige critiek geleverd op het beleid der regering ten aanzien van de Ambonezen. Het lijkt spr. niet juist, dat er geen rekening wordt gehouden met het rechtsgevoel der Ambonezen. Verstoring der orde in de kam pen kan niet worden toegelaten. Het is plicht ongeregeldheden te gen te gaan, ook in het belang der Ambonezen zelf. Wanneer de reden tot het treffen van maat regelen vervalt, zullen verzachtin gen worden aangebracht. O.m. deelt spr. mede, dat binnenkort zeven woonoorden voor Keiezen worden bestemd, waar ook katho lieke Ambonezen kunnen worden opgenomen. Het streven wordt erop gericht het verblijf der Am bonezen dienstbaar te maken aan hun ontwikkeling door herscho ling. Er worden kosten noch moeite voor ontzien. In hun eigen belang acht de re gering terugkeer der Ambonezen de beste oplossing. Het is be zwaarlijk een uitspraak te doen in welke richting deze moet wor den gezocht voor de kwestie der ex-KNIL-militairen, nu die zaak nog hangende is voor de raad van beroep. Met grote voortvarendheid wordt gewerkt aan de economi sche en sociale ontwikkeling van Suriname. Nederland verleent in feite steun aan Suriname en de Antillen, maar die landen hebben hun eigen verantwoordelijkheid. Zij zijn eerst belanghebbenden en hebben een beslissende stem. Staatssecretaris Blom erkent dat de verhouding tot Indonesië moet worden gezien tegen de achtergrond der wereldverhoudin gen. De regering ziet er geen heil in Indonesië een samenwerking op te dringen, als het deze niet wenst, n.l. samenwerking op bui tenlands politiek terrein. Er zijn tekenen dat Indonesië niet staat aan de zijde van het Sowjetblok. Spr. verwacht dat het land zich meer naar het Westen zal rich- De kwestie der Indische Neder landers acht de regering uiterma te belangrijk en heeft haar voort durende aandacht. Over de gear resteerde Nederlanders ziin ver scheidene nota's met Indonesië gewisseld, doch er is nog geen op lossing gevonden. De regering be dingt geen bevoorrechte positie, maar wenst, dat de internationale gebruiken worden toegepast. Staatssecretaris Götzen gaat in op opmerkingen, welke over het hoge commissariaat zijn gemaakt. Daarbij geelt hij te kennen, dat er [inderdaad positieve resultaten zijn bereikt. Elke gelegenheid wordt aangegrepen om Nederlandse be- angen te behartigen. De overgang van het Nederlandse ambtenaren korps een mislukking te noemen, gaat spr. te ver, maar wel be treurt hij het, dat van de ambte- Kadt als zou Indonesië door zijn internationale positie bij de ko mende besprekingen dwingend kunnen optreden. Dit is z.i. niet het geval. De heer Meyerink (AR) is eveneens van oordeel, dat de stel ling van de heer De Kadt niet houdbaar is. Naar zijn mening zou het van belang zijn bij het vóóroverleg met de Indonesiërs over de wijziging van het unie statuut en de kwestie Nieuw Gui nea ook parlementsleden in te schakelen. Dit is ook van Indone sische zijde geschied. De heer De Kadt (Arb.) heeft ervoor willen waarschuwen, dat men niet moet denken, dat de po sitie van Indonesië slechter is ge worden in internationaal opzicht. Hij heeft willen waarschuwen te gen hen, die menen overwinnin gen in de zak te hebben, terwijl voorzichtigheid meer op haar plaats zou zijn. De heer Welter (KNP) ver klaart, dat de beschouwing van de VISVANGSTEN OP ZEEUWSE i huiswaarts, hoewel het voor de naren niet dat gebruik gemaakt is, hetwelk men zich bij de souve- reiniteitsoverdracht had voorge steld. Spr. geeft een overzicht van het verloop der nationaliteitsprocedu re van de „Javasche Bank". Plij merkt daarbij op, dat er geen dwang is uitgeoefend op de Ne derlandse aandeelhouders. De In donesische autoriteiten hebben de afwikkeling tot dusver op even redelijke als zakelijke wijze ver richt. Bij de replieken verklaart de heer Van de Wetering (CH) oog te hebben voor de samenwerkin, met Indonesië, maar een rede, zo als de president der republiek heeft gehouden in tegenwoordig heid van de hoge commissaris van het Koninkrijk der Nederlan den, liep toch de spuigaten uit. Als de regering nu zegt, dat men bezig is met de voorberei ding van plannen voor Nieuw Guinea, wenst spr. eraan te her inneren, dat hij daarvoor in 1948 al heeft gepleit. De plannen voor de komende conferentie moeten z.i. zodanig zijn, dat de besprekingen niet mo gen mislukken. Spr. keert zich te gen de opvatting van de heer De minister over Nieuw Guinea hem niet veel wijzer heeft gemaakt. Welk bezwaar is er tegen te ver klaren, dat wij de souvereiniteit zullen handhaven? De heer Hoogcarspel (CPN) meent, dat de kwestie Nieuw Gui nea niet hier of op de R.T.C., maar in Amerika wordt uitge maakt. Z.i. moet Nieuw Guinea worden overgedragen aan Indo nesië. Minister Peters deelt mede, dat de komende besprekingen met de Indonesische delegatie nog geen onderhandelingen op regeringsni veau zijn. Het staat nog niet vast, dat een speciale delegatie wordt benoemd. Wellicht wordt van andere organen gebruik ge maakt. Het maken van een groot WATEREN DALEN De visserij op de Zeeuwse stro men levert de laatste weken wei nig op. De botvangsten gaan ach teruit, de bliekvangsten vallen tegen en de garnalenvangsten zijn van die aard, dat de meeste garnalenvissers de visserij hebben opgegeven en thans op de bliek visserij hun geluk beproeven. De garnalenvisserij eertijds een der meest beoefende visserijen in Zeeland neemt steeds meer in be tekenis af. De opheffing van het aan- en verkoopkantoor voor garnalen blijkt in de praktijk toch niet voordelig te zijn. Weliswaar ste gen de prijzen voor pellerij-garna len in het begin tot boven de 44 cent, die genoemd verkoopkan toor aan de vissers garandeerde, maar door grote vangsten vooral in het Noorden daalden de prijzen tot ver daarbeneden, toen zelfs zó ver, dat men enige tijd geleden kon lezen dat de vissers niet meer uitvoeren, omdat de prijzen de ex ploitatie niet meer loonden. Tot voor kort hadden de garna len uit de Zeeuwse stromen en zeegaten een monopoliepositie ten opzichte van de export. Deze Zeeuwse garnalen hadden een andere kleur dan die uit het Noorden en deze kleur kon men alleen voor export gebruiken. Maar thans bestaat deze mono poliepositie niet meer; ook gar nalen uit de Noordelijke wateren, waar de vangsten doorgaans rui mer zijn dan in Zeeland, worden kleintjes toch wel een teleurstel ling was, dat Sint geen tijd had kunnen vinden om ook de O. L.- school te Biervliet met een be zoek te vereren. 55 Jaar getrouwd. Maandag 10 Dec- hoopt het echtpaar M. van der Broecke Wadde van Roon, wonende in de Blankenstraat te Breskens, hun 55-jarig huwelijksfeest te ge denken. 'Zowel Catelientje als Marien mogen zich Beiden nog in een goede gezondheid verheugen. Zoals iedere visser leeft hij nog steeds mee met het wel en wee van het vissersbedrijf te Breskens. Het echtpaar heeft nog zes kinderen in leven en bezit elf! kleinkinderen en reeds 3 ach terkleinkinderen. Vanzelfspre kend zullen familie en vrienden de dag van het 55-jarig huwe lijksfeest niet onopgemerkt I <j'e "burgemeester en het hoofd spelers en speelsters in staat met het mysterieuze stuk „Als de klok waarschuwt" de voMe zalen in spanning te houden. Met belangstelling ziet men dan ook de tweede winteruit- Yoering van deze toneelgroep tegemoet. Sinterklaas op school. Zoals ieder jaar bezocht Sin terklaas deze week de openba re school in onze gemeente- (Buitengewoon hartelijk wer den Sint en Piet ontvangen door de jeugd en door burgemeester Everaars, die met zijn echtgeno te en de beide wethouders te genwoordig waren. De Sint was goed op de hoogte van het ge drag der kinderen in het afge lopen jaar. 'Hij liet hen stuk voor stuk bi] zich komen en deelde diverse geschenken uit. Na een langdu rig bezoek vertrok de kinder vriend na een dankwoord van voorbij laten gaan. der school. plan voor Nieuw Guinea was tij- thans geëxporteerd. clo snuvereiniteits- Een betere koelinstallatie, in het bezit van de voornaamste handelaars en exporteurs, maakt overdracht ondoenlijk, zo betoogt spr. Staatssecretaris Götzen zal bin nenkort de commissie voor oor logsschade, door Nederlanders in Indië geleden, installeren. De begrotingen worden z.h.s. goedgekeurd. De CPN krijgt aan tekening, dat zij geacht wil wor den te hebben tegengestemd. Te zes uur wordt de vergade ring gesloten. 50 GRAM Special 80 cL Superior 85 et Sinterklaasfeest. St. Nicolaas werd Woensdag op Terhofstede feestelijk bin- *i Tl TT m *v* a 1 lr L'l De diefstallen in het graan- pakhuis der C.A.V. Het door de rijkspolitie inge steld onderzoek in verband met de diefstallen van granen enz. ten nadele van de C.A.V. alhier nengehaald. Na een welkomst- heeft tot resultaat gehad dat gis-woorcj van voorzitter van het teren de in dienst van de C.A.V. comitg reed de Sint op zijn zijnde pakhuisknechten W N.en schinimei door de gehele ge- C. de G. gevankelijk naar Middel-meente door jong en oud ge- burg zijn overgebracht. j volgd. „ons Genoegen speelde pittige marsmuziek. Dienstjubileum.In de school werd het feest BIGGELAAR Co. N.V- ROOSENDAAL Lu het nummer van 5 Decem ber van „De Telegraaf" lazen wij «Mtder het bovenaangehaalde op schrift. een artikel, waarin wordt beweerd dat het volgend jaar te Biervliet een monument zal wor den opgericht voor de vermaard geworden Willem Beukelszoon. Het omverrijden van de oude stadspomp, waarvan wij in ons nummer van 30 Juni 1951 gewag maakten, zou hiervoor de aan leiding geweest zijn. Wij kunnen niet ontkennen, dat in Biervliet de gedachte leeft Biervliets grote zoon door een monument te eren. Deze gedach te werd weer actueel door de eind Juni 1949 gehouden visserij vergadering te 's-Gravenhage, waar de burgemeester van Bier vliet mede aanwezig was, om de Houding in visserijkringen te pei len over de oprichting van een monument voor Willem Beukels- xoon. Het bleek toen duidelijk, dat men in visserijkringen niet afwijzend tegen, deze gedachte >tond en zelfs bereid gevonden zou worden financiële steun te verlenen. Toen de stadspomp in Jum van dit jaar omvergereden werd, oor deelden B. en W. het wenselijk -de pomp, die sinds lang een sta- Met alle waardering, die minis ter Mansholt in de memorie van antwoord op het voorlopig ver slag van de Tweede Kaxner over de begroting van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening aan de dag legt voor de inspanning, die de landbouw zich heeft ge troost om tot een hoge productie te komen, Ls de bewindsman ech ter van oordeel, dat de hoogst mo gelijke productie nog geenszins is bereikt. In het bijzonder kan de veevoederproductie op eigen be drijf nog veel worden uitgebreid. Het streven hiernaar is niet al leen van nationaal-eeonomisch belang, maar ook van belang voor de boer zelf. Ook de georganiseerde land bouw is over het algemeen door drongen van de noodzakelijkheid van productieverhoging. Voor zo ver de ontwikkeling in deze ach terblijft bij hetgeen mogelijk is, zal de overheid zich niet kunnen onthouden van stimulerende maatregelen. Hierbij mag worden opgemerkt, dat de prijsontwikke ling, zowel voor dierlijke produc ten als op de voedermarkt, van dien aard is dat er voor de over heid weinig aanleiding zal zijn behoudens in incidentele gevallen een stimulans te geven in de vorm van subsidiëring of door prijsgaranties, die boven het rede lijke uitgaan. Wanneer zou blij ken, dat onvoldoende medewer- ductie van veevoeder zal kunnen leiden tot een vermindering van de import van voedermiddelen en dus direct besparend werken. Behalve met de omstandigheid, dat de ernst van die situatie nog niet overal voldoende wordt inge zien, moet rekening worden go houden met het feit, dat vooral de kleine zandboer zijn bedrijfs voering niet in een te snel tempo kan omschakelen. Het is niet uitgesloten, dat Ne derland btf de aankoop van krachtvoeders in het buitenland plotseling voor onaangename ver rassingen komt te staan. Mede daarom acht de minister het zeer gewenst, dat deze omschakeling binnen het raam der mogelijkhe den in een zo snel mogelijk tem po plaats heeft. in-de-weg was en in geen geval een oudheidkundige curiositeit was, niet te laten herstellen. Met de verzekeringsmaatschappij werd overeengekomen, dat zij de king van ,je boeren zelf kan wor- schade zou uitbetalen- Biervliet immers zat nog met de gedachte haar grote zoon te eren en dit schadebedrag zou te zijner tijd benut kunnen worden voor bijvoorbeeld een buste van Willem Beukelszoon of iets der gelijks, zo mogelijk te plaatsen in het in de toekomst te bouwen nieuwe gemeentehuis. De Bier- vlietse magistraat heeft ondanks de hierboven ontwikkelde ge dachte nog niet besloten een standbeeld te plaatsen en zou zij dit in de toekomst wel doen, dan toch zeker niet op de plaats van de oude pomp. Wij stellen ons voor, dat „De Telegraaf" zijn in lichtingen van verkeerde zijde heeft ontvangen. Het laatste woord over het standbeeld van Willem Beukels zoon is in Biervliets raad nog niet gesproken. Vele kringen zou den het zeer op prijs stellen, dat de haringkaker eindelijk na hon derden jaren in zijn geboorte plaats geëerd zou worden. Im mers, hij gaf de stoot tot onze hedendaagse haringvisserij den verkregen ter verkrijging van verhoging der eigen voeder productie, zal het stellen van ge boden en verboden niet altijd kunnen worden vermeden. Het ligt thans niet in de bedoe ling een scheurplicht voor gras land op te leggen. Uiteraard pleegt de minister ten aanzien van de te treffen maatregelen steeds overleg met het georgani seerde bedrijfsleven. Een moeilijk heid bij dit overleg is, dat de ge organiseerde landbouw zich bij het bepalen van zijn standpunt ten aanzien van in het belang van de bedrijfstak te treffen maatregelen somtijds te zeer laat beïnvloeden door ogenblikke lijke bezwaren, welke dergelijke regelingen voor individuele land bouwers kunnen meebrengen. Daar de gewenste productiever hoging vooral moet worden be reikt op het gebied van de voeder middelen, behoeft bij opvoering van de productie nog geen spra ke te zijn van de noodzakelijkheid van vergroting van de afzet naar het buitenland. Een groter pro- Donderdagochtend is uit Brus sel een transport vrachtwagens van Belgische firma's, bestuurd door studenten van de universi teiten van Leuven en Brussel, naar de geteisterde streken van Italië vertrokken. Het transport bestaat uit 4 vrachtwagens en een personen wagen met 10 'ton voedsel, kle dingstukken en geneesmiddelen, door een hulpactie onder indu striëlen en handelaars bijeenge bracht. De auto's waarop een Belgi sche wimpel wappert, world,en vandaag te Padua verwacht, vanwaar zij naar de getroffen gebieden zullen worden gezon den. het mogelijk de garnalen langer vers te houden dan vroeger, zo dat men „voorraad" kan vormen, iets wat vroeger niet mogelijk was. De visser had vroeger dan ook nog wel eens een buitenkans je wanneer hij op het juiste mo ment bij weinig aanbod en veel vraag een partijtje aanvoerde. Deze mogelijkheid wordt natuur lijk kleiner, wanneer er sprake is van „voorraadvorming". Nieuwe veilingmeester. In de plaats van de heer N. de Arend, die naar Oostburg is vertrokken, heeft het bestuur der Coöp. Vruchten veiling Z. Vlaanderen te Terneuzen tot veilingmeester benoemd de heer F. C. Tijssen te Bemmel (Gld). Zeeman naar boord gebracht. Toen het in een der dokken al hier liggend Zweeds stoomschip „Petra" op het punt stond om af te schutten, miste de kapitein een lid der bemanning. Op verzoek van de kapitein werd door de ge meentepolitie de deserteur, 'een 26-jarige Deen, die voorgaf te zijn afgemonsterd, in een café opge spoord en aan boord terugge bracht. Sint Nicolaas op bezoek. Woensdagmiddag bracht Sin terklaas een bezoek aan de Clhr. kleuterschool te Biervliet. Sint werd verwelkomd met kinderzang, -waarmede hij zeer vereerd -was. De kleuters zongen en speel den ongedwongen voor de Sint- Het geduld van het onderwij zend personeel om de kleuter tjes zulke aardige spelletjes in te prenten, werd door de ouders ten zeerste gewaardeerd. In het speellokaal mochten de kleuters grabbelen en reikte de Sint persoonlijk pakjes uit. 'Het hoge bezoek, dat veel te kort had geduurd naar de zin der kinderen, werd onder ge juich uitgeleide gedaan. Sinterklaas op Driewegen- Gp zijn rondreis langs de scho len bezocht St. Nicolaas voor het eerst sinds vele jaren ook weer de gemeenteschool te "Tiri^wpo'cn. Ook hier zongen de kinderen en werden allen door Pieterman verrast met snoep en een pakje. Gisteren herdacht de heer I. Dirkx, haltechef bij de S.B.M., de dag dat hij 45 jaar in dienst bij genoemde maatschappij was. St. Nicolaas op bezoek. Woensdag kwam St. Nicolaas met de boot van 9.15 uur te Bres kens aan om de kinderen te kun nen verrassen met geschenkjes en lekkernijen. Na door het bestuur der winke liersvereniging te zijn verwel komd, begaf de goede Sint zich naar het gemeentelijk ontspan- ningslokaai, waar de kinderen uit de hoogste klassen een filmvoor stelling werd aangeboden. De middaguren waren voor de kleuters bestemd, die door Sinter klaas werden blij gemaakt met geschenkjes en snoepgoed. In de avonduren deed de oude bisschop met de muziekver. „Uit het volk, voor het volk" voorop -een feestelijke rondgang door de gemeente, waardoor er een gezel lige drukte in de straten heerste. Televisie. voortgezet. De jeugd zong en declameerde. De Sint liet zijn knecht met gulle hand lekkers en geschenken ronddelen. 0®k de volwassenen toonden grote belangstelling voor het feest. In het gebouw was geen plaatsje onbezet. 's Avonds reed de Sint per a.uto rond om hier en daar pak jes te bezorgen. Twee avonden heeft in hotel ,De Linde" bij de heer A. Raes alhier een televisie-demonstra tie plaats, welke door de firma A. J- Le Clercq uit Hansweert werd aangeboden- Deze firma heeft 'beide avon den met succes gewerkt. Zowel de ontvangst als de program ma's vielen zeer in de smaak. Na de uitzending werd het toestel voor het puibliek ge opend en werd over de zich daarin bevindende instrumenten een volledige toelichting gege ven- Winteruitvoermg Zondag en Maandag gaf de harmonie ,,St. Cecilia" in hotel Van Leuven haar eerste winter tij tyoc ring. Wederom waren de Tweede oogst. De natuur stelt ons in deze tijd van het jaar voor talrijke ver rassingen. Hier treft men jonge peulen, daar nog enkele fram bozen of aardbeien, welke vruchten tot goede ontwikke ling kernen. Zo trof dezer dagen de heer Hillaert 'bij een inspectie op zijn land op de plaats, waar zijn aardappelen hadden gestaan en kele loofstruiken aan. Het loof was nog mooi groen en in volle bloei. Menend dat hier met en kele uitschieters te doen had, werd het loof onwillekeurig uit gerukt. Tot zijn verbazing ech ter was hier een nieuwe struik aardappelen gegroeid met een normale opbrengst- Er waren er enkele 'bij van een vuist grootte. Jammer, zuchtte hij. dat ik het niet geweten heb, ik had ongetwijfeld een nieuwe bolk gepaoit. Sinterklaas op school. Ook in de R- K.-school was St Nicolaas op bezoek bij de kleuters en de grotere kinderen. Met niet minder dan 10 zwarte Pieten werden de schoollokalen aan een grondige inspectie on derworpen. Al met al is dit on derzoek goed afgelopen en wel zo, dat alle kinderen in aanmer king kwamen voor een traotatie- De Sint heeft onze plaats dit jaar wel bijzonder goed bezocht. Een woordvoerder van de V.N. heeft Donderdag te Parijs meege deeld, dat volgens het door de commissaris der V.N. in Libye, de Nederlander Adriaan Pelt, opge stelde tijdschema dit gebied op 15 December onafhankelijk zal wor- ^Naar men verwacht zal de nieu we Lybische regering dan om toe lating tot de Verenigde Naties verzoeken. De nieuwe staat zal bestaan uit de vroegere Italiaanse gebieden Cyrenaica, Tripolitanië en Fez- zan. De algemene vergadering der V.N. had 1 Januari 1952 als uiterste datum voor het onafhan kelijk worden van Libye ge noemd. Confectie-industrie stilgelegd, Het confectiebedrijf Van der Werff te Biervliet kampt al ge ruime tijd met moeilijkheden, waardoor het personeel niet ge regeld door kan werken. Aanvankelijk werkte men een hele week, toen nog slechts 4 hele dagen, terwijl de directie nu besloten heeft het bedrijf tot na 1 Januari te sluiten. De meisjes krijgen dus een onverwachte vacantie, die nog niet eens gewaardeerd werd. St. Nicolaas bij de padvindsters. St. Nicolaas bracht een bezoek het kwartier van de Biervliet se meisjes-padvindsters. De meisjes zongen en voerden verschilende spelletjes op. Over de volksdansen was St- Nicolaas verrukt. Enkelen kregen van zwarte Piet een vermaning, doch ten slotte kregen allen wat snoeper! een een pakje van de Heilige man. Nagewuifd door alle pad vindstertjes, trok Sinterklaas weer verder. Filmmidda Ter gelegenheid van het Sint Nicolaasfeest werden de leerlin gen op de openbare school te Biervliet onthaald op een flim middag in het gymnastieklokaal Er werden 7 films vertoond, die alle zeer in de smaak vielen Na afloop werd de jeugd ont haald en ontvingen allen een ge schenkje. DOLLEMAN SP IT VAN DRONKEMAN. De 25-jarige chauffeur J. C. H. had op de avond van de 18e Aug. meer gedronken dan goed voor hem was. Tegen middernacht kwam hij de Minervagarage in Amsterdam-Zuid binnen met het voornemen, de wagen van zijn patroon te halen om met een meisje te gaan rijden. De beide garage-employé's wilden de w gen niet meegeven. H. bleef aan dringen en bood hun geld aan. Zij gingen hierop niet in- Toen werd H. kwaad en sloeg een der mannen neer. Vervolgens kwam hij op de tweede garagebediende af en sloeg ook deze. De man snelde naar de telefoon om de politie te waarschuwen, doch H. greep hem beet en sloeg hem op zijn hoofd. De man slaagde er tenslotte in naar buiten te komen en het politiebureau te bereiken. H. had intussen een Citroën uit de garage gereden, trok het bui ten wachtende meisje in de wa gen en ging er vandoor. Met een snelheid van 100 tot 120 km ging het in de richting Amstelveen- Als gevolg van de grote snelheid raakte de motor in brand. Het tweetal verliet de wagen en werd even later dooi de politie gearresteerd. De motor was volkomen vernield- H. wist zich van de gebeurte nissen niets meer te herinneren zo verklaarde hij voor de recht bank. De beide garagebedienden hadden als gevolg van de slagen een hersenschudding opgelopen. De Officier van Justitie achtte diefstal met geweldpleging bewe zen en eiste anderhalf jaar ge vangenisstraf. De verdediger verzocht de rechtbank zijn cliënt, die wegens insubordinatie tijdens zijn mili taire dienst in Indonesië 6 maan den in Nederland gevangen heeft vrijheid is gesteld, tot een S' combineerde straf te veroordeie Op 20 December zal de recm- bank uitspraak doen. Voldaan gingen allen gezeten en voorwaardelijk m Op Zondag 4 Nov. was tijdens de wedstrijd Panningen 2—Hel den 3 plotseling een haas van 7 pond op het terrein versdhe- nen en het voetbalspel was ter stond overgegaan in «en span nende drijfjacht. Linksbak J. van de club Helden ving de haas en deponeerde zijn 'buit in de kleedkamer. Laiter verscheen er een politieman, die door een op het terrein aanwezige collega ir. burger was gewaarschuwd.. Deze maakte tegen J- proces verbaal op wegens „verboden vervoer" en nam de haas in tV - slag- In deze affaire die voor liet Venlose kantongerecht veel be- langsteling trok, eiste het O. M- 6 of 3 dagen met verbeurdver klaring van de haas. De verdediger voerde aan, dat er geen strafbaar feit gepleegd was, want de jachtwet verbiedt het vervoeren van wild ,,op een terrein, dat geheel tot jachtter rein is bestemd en daarvoor ge schikt is", aldus de uitspraak van de Hoge Raad. Het voetbal veld was echter met schuttingen en een draadversperring om zoomd en uitsluitend bestemd om er op te voetballen. Pleiter concludeerde tot ont slag van rechtsvervolging en te ruggave resp. vergoeding van de Ï1£L£IS> De kantonrechter zag in het betoog van de verdediger een nieuw element en oordeelde een nader onderzoek ter plaatse ge wenst. De zaak werd aangehouden tot 8 Januari a-s.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2