Egypte za! geweid met geweld beantwoorden De vulkanische erupsie op de Philippijnen Betogingen in Teheran Rede van Churchill De bomaanslagen in Duitsland PERZIË KOREA De onderhandelingen te Panmoendjon Professor Beel VRIJDAG 7 DECEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1903. De Egyptische minister van Binnenlandse Zaken heeft op een persconferentie, in antwoord op 'n vraag, verklaard: „Ik kan kortweg zeggen, dat de toestand wat betreft de betrekkingen tussen Engeland en Egypte slechter wordt. Deze toestand zal niet verbe teren, zolang Egypte's nationale verlangens en rech ten niet zijn verwezenlijkt." Moh. Haita over de kwestie-lrian De ondertekening der verdragen van de Benelux-Unie De Belgische en Nederlandse vissers-emigranten satans „robfert" markfc- jg\ brouwerijstr. 9 remeuzen J)e kapper met het aparte cachet De uitbarsting van de Hibok op Camiguin heeft 500 doden en een groot aantal gewonden geëist. Tien duizend personen moesten worden geëvacueerd. Inmiddels blijft de vulkaan stenen en lava uitbra ken. De regering heeft de toestand in handen dank zij het snelle optreden van marine, leger en het Roode Kruis alsmede van Philippijnse en Amerikaan se vliegtuigen. Donderdagmorgen hebben honderden mannelijke en vrouwelijke studenten te Teheran een betoging gehouden. Een groot aantal politiemannen en militairen had den de straten, die naar de universiteit voeren, afge sloten. Toen brandslangen op de demonstranten werden gericht, antwoordden deze met stenen. Aan beide zijden vielen gewonden. De overstromingenin Noord-ltalië .WEERSVERWACHTING KIESPIJNT Koninklijke Familie naar de wintersport Vacatures in de Veiligheidsraad Vulkaaneruptie op de Philippijnse archipel Minister van Binnenlandse Zaken Verscherpte waakzaamheid in wateren rondom Nieuw-Guinea RAT noch MUIS Frankering bi) Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande SCeöactle-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Net 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwa. /aal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 ceni iedere regel meer 15 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adr«? Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uoi Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 et.; minimum pe advertentie 1,80. Er heerste orde en vrede, waar geen Britse troepen gestation- neerd zijn- „De jongste inciden ten in de kanaalzone zijn te wij ten aan Britse agressie", aldus de minister, die er aan toevoeg de, dat Egypte „geweld met ge weld zal beantwoorden". Hij deelde voorts mede, dat van Donderdag af alle demon straties in het gehele land ver baden zullen worden. De politie ■aou dit verbod „met alle midde len" handhaven. ®ver de demonstraties van studenten en arbeiders in Cairo en Alexandrië zei hij, dat be paalde „herriemakers en onhan delbare elementen" zich bij de demonstranten hadden gevoegd en deze tot aanvallen op de re geringsmacht hadden aangezet. Er waren ongeveer dertig perso nen aangehouden. Van gezaghebbende zijde te Ismailia wordt vernomen, dat de Britse militaire bevelhebber van de stad, brigade-generaal Gree nacre, een tweede in krachtig, bewoordingen gesteld schrijven heeft gezonden aan de Egypti sche gouverneur van Suez. „Deze brief moet resultaten opleveren", aldus luidde de commentaar van dezelfde zijde. EGYPTE ROEPT MILITAIRE MISSIE IN ENGELAND TERUG. Egypte heeft besloten zijn mi litaire missies in Engeland terug te roepen. Dit heen de Egypti sche waarnemende minister van oorlog gisteren bekend gemaakt. Hij had de militaire attaché in Londen opdracht gegeven de on middellijke terugkeer van de missie van het Egyptische leger, de vloot en de luchtmacht, die De kwestie-lrian dient met bekwaamheid en beleid te wor den aangepakt, zo zeide de In donesische vice-president Drs. Moh. Hatta in een rede voor be stuursambtenaren te Bandung. „Wij moeten trachten de Ne derlanders er van te overtuigen, dat het hun geen voordelen op levert, Irian te blijven toehou den. Het is ons in de eerste plaats niet gewenst om ten aan zien van deze kwestie steeds maar op de Nederlanders te blijven schelden en kwade woorden tot hen te richten. De sentimenten moeten niet aan gewakkerd worden, wil de kwes tie-lrian spoedig kunnen op lossen". De vice-president voegde er aan toe, dat er de laatste tijd ook reeds vele Nederlanders zijn, die tot het inzicht zijn gekomen, dat het voor Nederland zelf voordeliger is om W--Irian aan Indonesië over te dragen. Voor Nederland is Irian slechts een prestige kwestie zo zei hij. Ne derland zal toch vroeg of laat niet meer in staat zijn jaarlijks 60 millioen gulden ten behoeve van Irian te toesteden, aldus Hatta. De jacht op de jongeman, die I waarin wordt gezegd dat de w«rdt gezocht in verband met de krantengebouwen zullen worden aanslagen in VVest Duiisland opgeblazen. op het ogenblik in Engeland cur sussen volgt, te regelen.' De minister had ook besloten de contracten van alle Britse deskundigen bij de Egyptische strijdkrachten op te zeggen. In het „Benelux-nieuws" van deze maand wordt meegedeeld, dat de verdragen voor de econo mische unie tussen Nederland, België en Luxemburg vermoede lijk in Den Haag in het bijzijn van Koningin Juliana, Koning Boudewijn en Groothertogin Charlotte over enige maanden zullen worden ohdertekend. Naar wij van het Benelux - comité vernemen, is hier sprake van een vergissing. Het betreft bier een bericht, dat in het begin van de vorige maand in één der Nederlandse dagbladen ver scheen en zonder bronvermelding door „Het Benelux-nieuws" werd overgenomen. Het bericht is in middels reeds lang tegengespro ken. Naar de correspondent van het A.N P. van de rederij Flan- dria te Ostende verneemt, be vinden de Belgische visservaar tuigen met aan boord de Bel gische en Nederlandse vissers gezinnen, die naar Mar del Pla ta in Argentinië emigreren, zich thans bij het eiland Madeira voor de N. W.-kust van Afrika. Van hieruit zullen zij dezer dagen de grote sprong onderne men naar Recife (Brazilië), een reis die 14 dagen zal duren. Van Recife zullen zij daarna naar Argentinië varen. De heer Van Iseghem, de eigenaar van de vissersvloot, bevindt zich reeds in Z.-Amerika, waar hij de ontvangst der emigranten voorbereidt. Alles is wel aan tooord der schepen. ook voor geverfd en moeilijk haar de natuurlijkste dus.... de mooiste permanent. Inmiddels blijft de vulkaan stenen en lava uitbraken- De regering heeft de toestand in handen dank zij het snelle op- tredén van marine, leger en het Roode Kruis, alsmede van Phi lippijnse en Amerikaanse vlieg tuigen. Een aantal dorpen zijn ge- evacueerd. De bewoners zijn overgebracht naar omliggende eilanden. Op het Oostelijke deel van Camiguin is een kamp inge richt. De uitbarsting kwam zo plot seling, dat de meeste bewoners van de vulkaanhellingen niet meer konden ontkomen. Vijf dorpjes zijn volkomen vernie tigd. De inwoners zijn omgeko men. De rookontwikkeling is zo krachtig, dat het gehele eiland ook overdag in duisternis is ge huld. De onontwikkelde bevolking meende, dat het einde der we reld was gekomen. Sommigen kon men zien vluchten om voor hun zielenheil te bidden. Op het eiland heerst een ver stikkende hitte. Planten en bo men zijn verdord. Dit en ook de asregen maakt het reddings werk uiterst moeilijk. met bommen in postpakjes, is uitgebreid tot Oos-Duitsland en andere landen. Volgens de speciale commissie van onderzoek staat nu vast, dat twee van de drie pakketüommen in N--Duitsland zijn verzonden door deze naar schatting bijna 3i-jarige man. Mogelijk heeft hij Duitsland reeds verlaten. De motieven roor de daad zijn nog duister. Ook de aanhouding van de tweede jongeman, wiens signa lement werd ingetrokken, wordt weer gezochit- Donderdag heelt het Frank- fertse blad „Abendpost" een door „Vier wrekers" getekende dreigbrief gepubliceerd, die het •p 3 December heeft ontvangen. De hoofdredacteur van hetl blad „zou onder de ogen van de idiote democratische politie sterven*' en de regering van Bonn alsme de de Ami's (Amerikanen) zou den volgen, aldus deze brief, w o. de leuze stond „Leve de rijksregering van Doenitz- Sehirach'. Tot dusver zijn uit geheel Duitsland bijna 200 aanwijzin gen binnengekomen, dat men iemand op het spoor is. Sedert verleden week Donder dag zijn zoveel namaak-pakket- bommen door „grapenm akers" verzonden, dat de autoriteiten hebben besloten dit wegens .misbruik van post-faciliteiten" strafbaar te stellen. Ook een aantal andere bladen heeft dreigbrieven ontvangen, De termijn voor het uitvoeren der tegen dë bladen te Frank fort gerichte ttedreiging was vol gens de brieven 6 December. Het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft mee gedeeld dat 217.640 personen door de overstromingen van de Po en haar zijrivieren gedwon gen waren hun woningen te verlaten. De vluchtelingen zijn in geheel Italië in kampen, woningen van particulieren, scholen, zieken huizen en kazernes onderge bracht. medegedeeld door het KJM.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend, tot Vrijdagavond. ENKELE OPKLARINGEN. Verspreide opklaringen maar hier en daar ook enkele buien. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde middagtemperatuur als Donderdag. ZATERDAG 8 DECEMBER. Breskens "lerneuzen Hans weert Walsoorden v.m. 9.56 10.31 11.11 11.21 n.m. 10.38 11.13 11.53 12.03 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON 7 8 9 1§ op 8.32 8.34 8.35 8.36 onder 16.30 16.29 16.29 16.29 MAAN op 13.34 13.46 13.59 14.16 onder 1.52 3.10 4.28 5.46 Mijnhzrdt's Kiespijnpoeders. Doos 47 ct. Politieversterkingen, bijgestaan door aanhangers van premier Mossadeq, gewapend met knup pels en messen, vielen daarop de studenten aan. De betogers ver spreidden zich eerst nadat nog meer militairen met zware ma chinegeweren waren ontboden en waarschuwingsschoten waren ge lost. Het Perzische kabinet heeft een spoedzitting belegd en over weegt de afkondiging van de staat van beleg. Naar verluidt hebben verschei dene demonstranten ernstige verwondingen opgelopen. Een politie-agent zou om het leven zijn gekomen. Woensdag hebben Perzische studenten een beroep gedaan op „alle cultuurvrienden" Donder dag te betogen tegen „het schan dalige gedrag van de politie van Teheran". Het beroep is uitge gaan van de vereniging van aca demisch gevormde communisten en de Perzische studentenvereni ging. Ook schoolgaande jongelieden namen aan de betogingen deel. De politie werd gesteund door aanhangers van premier Mossa deq. Zij waren gewapend met knuppels en messen. De gevangenis was overvol met gearresteerden. Velen hadden ta- De communisten hebben giste ren hun weigering van Woens dag opgegeven, om de voorstellen voor het toezicht op een wapen stilstandsovereenkomst punt voor punt te behandelen. In een ver klaring van de V. N. wordt er evenwel aan toegevoegd, dat de besprekingen die volgden slechts overeenstemming op enkele pun ten hebben opgeleverd. Nader wordt gemeld, dat de communisten de hoofdpunten van het uit 8 punten bestaande voor stel van de V. N. verworpen en nogmaals geweigerd hebben het gewijzigde geallieerde voorstel tot het instellen van gemeen schappelijke inspectiegroepen in overweging te nemen. De V. N- hebben thans een nieuw plan van eveneens acht punten voor het toezicht op de wapenstilstand ingediend. Tenslotte hebben de communis ten geweigerd een nieuwe sub commissie in te stellen voor de kwestie van de krijgsgevangenen, voordat er enige voortgang is ge maakt met punt drie van de agenda (toezicht op een wapen stilstand). Het herziene plan der V. N. stelde voor, dat de inspectiegroe pen toegang zouden hebben tot de aanvoerplaatsen (vliegvelden en havens) en de voornaamste verbindingslijnen. Volgens het oorspronkelijke plan zouden de groepen toegang tot alle gebie den hebben. Zoals reeds gezegd hebben de noordelijken ook dit plan verworpen. VAN HET KOREAANSE STRIJDTONEEL. Het Donderdag door het acht ste leger uitgegeven communi qué zegt, dat 220 Noordelijke voertuigen zijn vernietigd bij on afgebroken nachtelijke luchtaan vallen. Zeven uur lang hebben tanks van de V. N. gevuurd op communistische bunkers ten W. van Jontsjon. Twee onbekende vliegtuigen hebben vergeefs gepoogd nacht jagers van de V. N. te onder scheppen. Amerikaanse „Sabre- straaljagers" hebben van een for matie van 100 boven Noord-Ko- rea waargenomen ,,Mig-15"- straaljagers er één neergescho ten. melijk ernstige verwondingen aan het gezicht. Ook de ziekenhuizen raakten, overvol. Vele der gewonden wa ren schoolmeisjes- Nadat troe- penversterkingen opgeroepen waren kon de menigte verspreid worden. De troepen waren ge wapend met zware machinege weren. Men loste waarschu wingsschoten. De studenten verzamelden zich echter weer snel. Zij poogden zich een weg te banen naar het plein voor het parlement, waar zij een grote vergadering wilden houden. Alle wegen naar het par lement waren echter afgezet. De politie was versterkt met 5000 militairen. Velen werden onder de voet gelopen, toen de menigte week voor een charge van de politie. Inmiddels vielen ongeveer 1000 aanhangers van Mossadeq de de mocratische club" aan, een com munistische jeugdcentrum. Het gebouw werd geplunderd en la ter in brand gestoken. De demon stranten namen portretten van Stalin mee en riepen: Mossadeq heeft de Britse leeuw vertrapt, nu zal hij het embleem van ha mer en sikkel vertrappen". Men verzamelde alle linkse bladen en maakte er een vuur van. Sporadische botsingen tus sen studenten en politie bleven voorkomen. Partisanen van de Islam" heb ben het centrum van de Toedeh- partij, het „vredeshuis", de druk kerij van een links blad en het theater „Saadi" aangevallen. Zij vernielden de kantoren en ver brijzelden de ruiten. De brand weer moest er aan te pas komen om een begin van brand in het „vredeshuis" te blussen. 's Middags is de politie er in geslaagd, bijgestaan door mili tairen, de toestand meester te worden. Ook de redactiekantoren van de beide oppositiebladen „Atesj" en „Toloe" zijn geplunderd. Uit officiële bron verneemt A.F.P., dat generaal Danesjpoer, onder-commissaris van politie, op het parlementsplein is ge wond- Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat ruim 150 personen zijn gewond, van wie twee ern stig. Koningin Juliana en prins Bernhard zijd voornemens ook dit jaar in de Kerstvacantie met de drie oudste prinsesjes de wintersportplaats Sankt Anton in Oostenrijk te bezoeken. Het vertrek is voorlopig vast gesteld op Donderdag 27 De cember a.s. OFFICIERSKRUIS VOOR PRINS BERNHARD. De minister van Oorlog en Marine, Ir. C. Staf, heeft gister middag op het bureau staf in specteur-generaal van de Ko ninklijke Landmacht en de Ko ninklijke Marine op de „Zwa luwenberg" bij Hilversum tij dens een plechtigheid in beslo ten kring het Officierskruis uit gereikt aan Z. K. H. Prins Bern- hard Chili en Pakistan zijn bij eer ste stemming gekozen tot leden van de veiligheidsraad. Chili en Pakistan vervangen Ecuador en India. De stemming is gehouden in de plenaire zit ting van de algemene vergade ring. De tweede stemming gold de bezetting van de derde vacante zetel door Griekenland of Wit- Rusland. Geen van de twee lan den behaalde de vereiste meer derheid van twee derden. Op Griekenland werden 30 stemmen, op Wit-Rusland 26 stemmen uit gebracht. Een van deze landen zal de plaats van het uittredende lid Joego-Slavië innemen. De stemming over de bezetting van de derde vacante zetel leid de, zelfs na de zevende herstem ming, niet tot een "beslissing. Het hoogste aantal stemmen, dat Griekenland op zich verenigde, was 30. Wit-Rusland behalde als hoogste aantal 33. Na de achtste stemming, waarbij Wit-Rusland 32 stemmen en Griekenland 27 stemmen verwierf, werd de ver kiezing voorlopig uitgesteld. Voor de vierde maal heeft een uitbarsting van de Hitook plaats gehad, de krachtigste van (te serie uitbarstingen die 2 dagen geleden begon. Op de Noordelijke helling van de vulcaan heeft zich een nieu we krater gevormd. Er zouden 200 doden zijn te betreuren. Een dorp is door de lava geheel van de rest van het eiland Camiguin afgesloten. Het gehele eiland is gehuld in een reusachtig gordijn van rook. 300teT» MANILL Mindoro Samar Panay Negros CAMIGUIN MET OS VULKAAN Hlbok 1460 m alawan MINDANAO ORNEO 5143a V P£LT In deze kaart geven wij de ligging van het eiland Camiguin, waar de uitbarsting van de vul kaan Hitook reeds vele slachtof fers maakte. MOND- EN KLAUWZEER. Blijkens een lijst van besmet telijke veeziekten opgenomen in de Nederlandse Staatscourant van Donderdag, is in de maand October in Nederland op 5233 boerderijen mond- en klauwzeer geconstateerd. Hiervan waren 5198 gevallen: nieuw. De Britse eerste minister, Win- ton Churchill heeft Donderdag in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland dit jaar niet het voor genomen deel van het ongeveer 47 milliard gulden grote drie jaren plan voor de herbewape ning zal kunnen uitvoeren. Een gedeelte van de 12,5 milliard gulden, die voor dit jaar was uit- getrokken, zou eerst in de ko mende jaren kunnen worden be steed, zo voegde hij hieraan toe. Churchill opende het debat over de defensie met hulde te brengen aan de vorige regering, die, naar zijn zeggen, veel had Van officiële zijde is Donder dag te Canberra meegedeeld dat er, als gevolg van de be richten over het waarnemen van onbekende onderzeetoten, verscherpte waakzaamheid zal worden betracht in de wateren rondom Nieuw-Guinea en ten N. van Australië. Hieraan werd toegevoegd dat deze berichten „niet erg geloof waardig schenen, doch de Australische regering wenst geen risico te nemen". Planters, ambtenaren en te goeder naam en faam staande burgers zullen deelnemen aan op vrijwilige deelneming geba seerde kustwachtdiensten. Vliegtuigen zullen inspectie- vluchten maken boven het kust gebied en de aangrenzende wa teren. Aangezien de minister van Binnenlandse Zaken ad interim, Mr. F. G. C. J. M. Teulings, het niet wenselijk acht gedurende langere tijd naast de taak, die reeds op hem rust, het beheer over het departement van bin nenlandse zaken te blijven voe ren, is besloten tot een definitie ve voorziening in de vacature, welke door het overlijden van minister Mr. J. H. van Maarse- veen is ontstaan. Prof. Er. L. J. M. Beel, hoog leraar aan de R,K. universiteit te Nijmegen is bereid gevonden de portefeuille van binnenlandse zaken te aanvaarden. Het benoe mingsbesluit is gisteren door H.M. de Koningin getekend. Prof Beel heeft zowel in het tweede ministerie-Gerbrandy als in het ministerie Schermer- horn-Drees (1945/1946) het be heer over het departement van binnenlandse zaken gevoerd. Van 1946-1948 trad hij op als minister-president. De nieuw benoemde minister maakt deel uit van de staats commissie tot herziening van de grondwet. De desbetreffende wetsontwerpen zullen het vol gend jaar door de Staten-Gene- worden genomen en de minister van binnenlandse zaken zal bij de verdediging van deze ontwer pen een belangrijke taak hebben te vervullen. Het A.N.P. had een kort onder houd met Prof. Beel. Deze verze kerde, dat de beslissing, welke hij had moeten nemen zeer moei lijk is geweest in verband met zijn drukke taken als buitenge woon hoogleraar aan de Katho lieke universiteit te Nijmegen en de Katholieke economische hoge school te Tilburg. Prof. Beel is echter gezwicht voor de aan drang, welke op hem werd uit geoefend. Het zou aldus de heer Beel voor een buiten staander wel erg moeilijk zijn, zich voor zulk een korte tijd in te werken. Ik zal nu, zo ging hij verder, mijn beide taken tijdelijk opzij zetten en heb reeds over een regeling gesproken met de curatoria. De bedoeling is, dat ik na afloop aan de huidige rege ringsperiode weer hoogleraar wordt. Prof. Beel zeide nog te hopen de grondwetsherziening met de Kamers te kunnen behandelen, benevens de begroting in de Eer ste Kamer. Hij blijft in Nijme gen wonen, waar hij zich in het raai in openbare behandeling begin van dit jaar vestigde. gedaan in het belang van de vrede. Hij achtte het gevaar voor oor log thans geringer dan drie jaar geleden, ten tijde van de Berlijn- se luchtbrug. De meeste zorg ten aanzien van de strijdkrach ten baarden de geringe vorde ringen bij de luchtmacht, vooral betreffende de aankoop van de modernste vliegtuigen. De premier maakte voorts mel ding van de „geweldige stap" van de Labourregering in. 1948 om een „grote luchtbasis voor Amerikaanse atoombommenwer pers" in Oost-Engeland in te richten. „Wij moeten wel besef fen, dat dit ons in de voorste, frontlinie plaatst ingeval van 'n derde wereldoorlog", aldus Chur chill. Oud-premier Attlee protes teerde hierop met te zeggen, dat zijn regering weliswaar er- „in had toegestemd op grond vaii het Atlantische verdrag Ameri kaanse bommenwerpers in En geland te stationneren, maar dat er nooit bij was gezegd, dat het een basis zou zijn voor het gebruik van de atoombom tegen Rusland. Churchill antwoordde, dat het geen zin had „de ogen te sluiten voor de grote werkelijk heid, die aan de toestand ten grondslag ligt". Hij bevestigde, dat Engeland niet van plan is aan een Euro pees leger deel te nemen. Er zou echter wel nauw worden sa mengewerkt tussen de Britse troepen en de Europese strijd krachten. Ten aanzien van het verschil van mening over de benoeming van een opperbevelhebber over de vlootstrijdkrachten in de At- Jantische Oceaan verklaarde de premier, dat hij in het geheel niet overtuigd was van de nood zakelijkheid van een dergelijke benoeming. Het vraagstuk van de nationaliteit van deze opper bevelhebber kwam zijns inziens eerst in de tweede plaats. Vervolgens deelde Churchill mee niet van plan te zijn de fa brieken, waar het omstreden nieuwe geweertype kaliber 0,280 wordt gemaakt, om te schake len, voordat verdere besprekin gen met de bondgenoten over deze kwestie zijn gevoerd. Wat de atoombom betrof ver klaarde hij, dat er reeds veel ge daan is om de bom ook in Enge land te kunnen fabriceren. Over Egypte en Korea had de premier niets nieuws te zeggen. Naar zijn mening waren de Brit se troepen in de omgeving van de Suezkanaalzone sterk genoeg om alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1