Begroting van DE RADIO? rovincic Wat brengt Begroting van Justitie Binnenlands nieuws De Chinese papegaai TWEEDE KAMER Vergadering van Woensdag TERNEUZEN. AARDENBURG. OSSENISSE. OVERSLAG. SLUISKIL. AXEL. BRESKENS. ST. KRUIS. KOEWACHT. VOGELWAARDE. ZAAMSLAG. Su de avondvergadering van I industrie en voor regeringssub- Dinsdag zijn de beraadslagingen sidie op krantenpapier. «ver de begroting van financiën voortgezet De heer Jansen (KVP) merk te op, dat het rijk niet op tijd aan zijn financiële verplichtingen voldoet. Dit is een probleem, dat in het katbinet een punt van 'bespreking moet uitmaken. Spr. vroeg maatregelen om uit de im passe der effectenregistratie te geraken. Voorts vond hij ruimere mogelijkheden voor transfer van vermogens voor emigranten ge wenst Spr vroeg aandacht voor de nood van de dagblad- en tijdschriften-exploitatie. Of een tegemoetkoming door middel van de omzetbelasting voldoende zal zijn, zal afhangen van de prQshoudingen. Er is echter zeden om hulp te bieden. Be schikbaarstelling van Canadese dollars zou een betere prijsver- houding kunnen scheppen. Voor de achterstand bij de in vordering van belastingen had hij Bever algemene richtlijnen gesien dan de nu getroffen rege- öii« en voorts zou heil te ver wachten zijn van méér betalings termijnen. De heer De Haas (KVP) be treurde het, dat oorlogsgetrof fenen zolang moeten wachten op schade-uitkering en dat er op de uitkeringen beknibbeld wordt ai. moet de getroffenen worden duidelijk gemaakt, hoe men tot de vaststelling van het uitke ringsbedrag is gekomen. De heer Van Wetering (CH) maakte bezwaar tegen persafde lingen bij verschillende departe menten. Hij sloot zich aan bij de suggestie van de heer Ritmees ter met betrekking tot de cou ranten en tijdschriften. Hij wilde v-oorts overleg over dé omzetbe lasting in verband met moeilijk heden voor het confectiebedrijf. Verder vroeg hij o.a., of het hericht juist is, dat in het open bare dossier van een zaak tegen een Nijmeegs hoogleraar, die on langs terecht heeft gestaan, een brief aanwezig is van de minis ter van financiën aan zijn ambt genoot van justitie, waarin hij erop zou hebben aangedrongen dte hoogleraar op spectaculaire wijze aan te pakken. De heer Hoogcarspel (CPN) pleitte voor verschuiving der in directe belastingen naar de di recte. Voorts vroeg hij om 'n ge wijzigde belastingregeling voor ten, die loonbelasting betalen en een deel van het jaar werkloos zijn. Ten behoeve van de brom fietsen wilde hij wijziging der motorrijtuigenibelasting't oude percentage moet z.i. worden her steld. Verder pleitte hij voor tegemoetkoming aan de sigaren- VRIJDAG 7 DEC. HUJVERSUM I: 7 00 Nieuws; 7-15 Morgengebeden7-30 Zen- •terstaiting; 9-00 Nieuws; 9.10 Voor de vrouw; 9.30 Waterstan den- 9.35 Schoolradio; 9.45 Or kest- 10-15 Orkest; 10.55 Gram.; 11-00 Voor de zieken; 11-40 Gram-; 11-50 Causerie; 12.00 Angelus, 12.03 Orkest; 12-30 Mededelingen; 12.55 Zonnewij zer; 13 00 Nieuws; 13-20 Repor tage; 13-25 Lichte muziek13 45 Voor de vrouw; 14 00 Schoolra dio; 1420 Gram.15-00 Voor de school; 15.30 Koor; 15.50 Lichte muziek; 16 00 Voor de zieken; 16.3-0 Zendersluiting; 18-00 Nieuws1815 Causerie; 18.25 Gram-; 18-35 Regeringsuitzen ding; 18-45 Voor de jeugd; 18,55 Gram.; 1905 Causerie; 19.15 Regeringsuitzending; 20-00 Nws.; 20-08 De gewone man; 20-15 Gram.; 20-30 Klankbeeld; 21.10 Orkest; 21.35 Klankbeeld; 21.55 Opera; 22.10 Causerie; 22.45 Causerie; 23 00 -Nieuws; 23-15 Amusementsmuziek- De heer Weiter (KNP) was van oordeel, dat het nog wel 10- tallen jaren kan duren voor de ellende der effectenregistratie geliquideerd zal zijn. Dat het zo gelopen is, weet hij aan het feit, dat de regering is afgeweken van de oorspronkelijke opzet van het besluit herstel rechtsverkeer. Spr. drong aan op spoedige uit kering der oorlogsschade. Ver der wilde hij maatregelen ter tegemoetkoming aan de nood toestand van dagbladen en pe riodieken, maar tegen regerings subsidie had hij bezwaar. De heer Van Dis (SG) bepleit te terugkeer tot heffing bij de bron voor de omzetbelasting. Hij vroeg afschaffing der omzet belasting op advertenties om de dag- en weekbladen tegemoet te komen. De salarissen wilde hij voortaan per giro doen betalen. Spr. vroeg loyale uitvoering der wet materiële oorlogsschaden. De heer Engelbertink (KVP) vroeg o.a. voldoende woning bouw ten behoeve van arbeiders in de Noordoostpolder. Minister Lieftinck verklaarde dat de indiening wordt bevor derd van een wetsontwerp 'inza ke de dividendbeperking. De speculatiebelasting kan aan dé orde komen bij de herziening der inkomstenbelasting welke in voorbereiding is. Inzake wanbe taling door het rijk wilde hij de beschikking hebben over concre te gevallen. Vertraging van beta ling kan te wijten zijn aan eigen schuld van degenen, die van het rijk te vorderen hebben. Spr. zeide er voorstander van te zijn dat salarissen per postchèque worden betaald. Wat de ingele verde marken betreft herinnerde de minister aan de bestaande re gelingen. Voor hen die in 1936 al naar Duitsland gingen wegens gebrek aan werkgelegenheid hier te lande, zal een regeling worden getroffen. Om kwart over twaalf brak de minister zijn rede af. Hij zal deze hedenavond voortzetten. De vergadering is daarna gesloten. HILVERSUM XI: 7.00 Nieuws, 7-15 Gymnastiek; 7.30 Zender- sluiting; 9.00 Nieuws; 912 Gram.; 9-50 Voor de vrouw; 10-00 Causerie; 1005 Morgenwij ding 10.20 Gram-10.30 School radio; 10-50 Voor de zieken; 11-20 Voordracht; 11-40 Piano; 12-00 Dansmuziek; 12.30 Mede delingen; 12.33 Sport; 13-00 Nieuwe; 1315 Gram.; 13 20 Or- ifcest; 14.00 Kookpraatje; 14,20 Gram.; 15.40 Voordracht; 16.00 Causerie; 16-30 Zendersluiting; 184)0 Nieuws; 18-15 Felicitaties; 18-45 Denk om de bocht; 19.00 Kinderkoor; 19-15 Causerie; 1920 Causerie; 19.50 Berichten; 20 00 Nieuws; 20 05 Boekbespre king; 20-10 Gram-; 20-30 Bene lux; 20-40 Causerie; 21.00 Ope ra; 21.50 Weekoverzicht; 22.05 Lichte muziek; 22.40 Causerie; 22.45 Gebed; 23-00 Nieuws; 23.15 Causerie; 23 30 Orgel. BRUSSEL VI.; 12.00 Gram-; 12.30 Weerbericht; 1234 Orkest; 12-50 Koersen; 1255 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 Schoolradio; 15.30 Piano; 16.07 Gram.; 17-00 Nieuws; 1710 Lich 4e muziek; 18.00 Gram-; 18-10 Voordracht; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten19.00 Nieuws 19-30 Actualiteiten19-45 Cause rie- 20 00 Gram-; 20.15 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Orgel; 23-00 Nieuws; 23.05 Opera. Gisteren is de Kamer verder gegaan met de begroting van Justitie. De heer Scheps (Arb.) betoogt, dat de mens staat voor de keuze: vrijheid of tyrannie. De minister heeft verklaard, dat het vreemdelingenrecht zal wor den herzien. Spr. verwacht, dat met (bekwame spoed maatregelen zullen worden genomen om aan de huidige toestand een einde te maken. Spr. vraagt of de minister zich bewust is van de schrijnen de positie, waarin de bonafide politieke vluchtelingen zich be vinden. In 't bijzonder vraagt hij inlichtingen over de wijze, waar op vluchtelingen van achter het ijzeren gordijn worden behan deld. Minister Mulderije, ingaande op de eerste termijn gemaakte opmerkingen, verklaart niet zo veel geschenken en verrassingen bij zich te hebben als vele afge vaardigden verwachten. Spr. deelt mede, dat de Kamer be reiken zullen een aantal vraag punten van principiële beteke nis, zulks om te komen tot voor bereiding der -hernieuwing, van het Ib-urgelijk wetboek. Waarme de Prof. Meyers de voltooiing van dat werk zal mogen aan schouwen. Naar aanleiding van de opmerkingen over het sta kingsrecht zegt spr. dat in het algemeen zal moeten gelden, dat staking als regel recht moet zijn. Er moet z.i. echter plaats blijven voor een andere opvat ting en voor sancties. Vragen over notarissen en de notariële leeftijdsgrens besprekend, zegt de minister, dat het niet de be doeling is, dat het rijk gelden be schikbaar stelt voor pensionne ring. Van spr. zijn geen voorstellen te wachten tot het opnemen van de doodstraf in het stelsel van commune delicten. Wat de kwes tie van persexcessen aangaat, geeft spr. als zijn standpunt te kennen, dat hij niet zo vergaan de regelen wil bevorderen als in het ontwerp van 1939 zijn op- overweging willen nemen als genomen. Die zou hij alleen iri geen andere maatregelen moge lijk zijn. Hij zal met een voor stel komen tot wetsaanvulling, als blijken zou dat de wettelijke voorschriften niet voldoende zijn voor bestrijding van hazardspel. Premieleningen voor woning bouw acht de minister verant woord met het oog op het doel. Overigens meent hij dat er wel enige gelegenheid voor kansspel mag zijn, mits het in de juiste banen is geleid. Op de gratiever lening, welke al meer hier is besproken, wil spr. niet diep in gaan. Dat doodstraffen vertra ging hebben gehad, heeft zijn bijzondere aandacht. De voor waardelijke invrijheidstelling geldt ook voor buitenlanders. Vóór Kertsmis zal zij toepassing kunnen vinden, o.a. voor gene raal Christiansen. Wat de zaak— Menten aangaat is door politie en Justitie alles gedaan wat re delijkerwijs mogelijk was. Spr. zegt er aansprakelijk voor te zijn, dat onderzoeken worden ge houden, maar hij is er niet ver antwoordelijk voor dat de dader niet te vinden is. Er zijn geen voldoende bewijzen voor een strafvervolging. De kruimeldief stallen, die in deze kapitale zaak voorkwamen, komen niet voor een strafvervolging in aanmer king. Over de Velser affaire kan spr. geen inlichtingen geven, daar 'n onderzoek gaande is. Spr. zegt te -betwijfelen of Wet mogelijk is een strafvervolging uit te lok ken in door de parlementaire enquête-commissie genoemde gevallen. In antwoord op een vraag van de heer Vonk zegt de minister, dat er geen aanwijzingen zijn, dat bepaalde mensen er belang bij hadden dat Schattenberg de mond werd gesnoerd. Concubinaat moest als een ont bindend element worden be- schouwd, aldus spr. De overheid heeft daartegen principieel stel ling te nemen. Dit betekent niet dat de samenleving zelf aanlei ding moet geven de kinderen aan die samenleving te onttrekken, Steeds zal geval voor geval be- oordeeld moeten worden. Komende tot de Friese kwestie zegt de minister, dat het Fries dat hij overigens erkent, niet de nationale taal der Nederlanders is. Hij betoogt, dat het Fries geen dialect, maar een taal is. Als de Friezen zich in de rechtszaal van het Fries bedie- nen, is dat strikt genomen niet de bedoeling der wet, maar wel mag van de rechter soepelheid worden verwacht. Zeer beslist onjuist acht spr, het, dat de rechter bij wijze van „escape" inplaats van de eed de verklaring laat afleggen. Voorop dient te staan wat ver enigt en niet wat scheidt. Spr. erkent, dat niet alle tact is ge bruikt. De zaak is z.i. op de spits gedreven, maar door een Fries intellectueel uitgelokt, die stel lig het Nederlands beheerste. Spr. meent, dat allen waakzaam moeten zijn voor bedreigingen van buiten. Friesland moet geen rechter in eigen zaak willen zijn; dat doet het manifest van 23 No vember der Friese beweging. Van het Friese volk mogen we verlangen dat het zich in het officiële verkeer van het Neder lands bedient. De minister acht het nu niet de tijd om tot een algemene her ziening van de vreemdelingenwet te komen. Het vraagstuk der verplaatste personen heeft de volle aan dacht. Men moet z.i. voorzichtig zijn ten aanzien van vreemde lingen, die clandestien zijn bin nengekomen. Een straffe lijn moet als regel worden gevolgd. DE HONDERDDUIZEND ALS ST. NICOLAASVERRASSING In de 514e staatsloterij, 5de klasse, 7e lijst is de 100.000 ge vallen op No. 18750. ZE DEDEN NIET AAN SINTERKLAAS MAAR DE GOEDHEILIGMAN BRACHT EEN TON Het liedje van wijlen Louis Davidss waarin Ome Arie zijn lot uit de sweepstake voor zeven lichte catsies en een stukje le verworst aan de kroegbaas heeft overgedaan, was gisteren bijna werkelijkheid geworden. De Ome Arie, die ditmaal op het laatste ogenblik van deze desatreuze daad werd afgehouden, woont in Hilversum en is compagnon van een kleine zakenman. Deze laatste, een paar familie leden en de compagnon hadden voor de derde keer een heel lot in de staatsloterij genomen. Vorige week vroeg de compag non de twee tientjes van zijn kwart lot terug, want hij kon ze best gebruiken. „Laten we dat nu niet doen", zei zijn partner en zo bleef het bij het oude. De in geldnood verkerende zaken man zal voor deze weigering wel eeuwig dankbaar blijven. Gistermiddag, toen het reeds begon te schemeren, werd er na melijk bij de zakenman gebeld. Hij was zich juist aan het sche ren en had nog geen radio ge hoord nog geen krant gelezen. Met een half witte baard deed hij open en daar stond de collec teur van de loterij: ,,U hebt een prijsje gewonnen". Dat vond de zakenman wel leuk. „Hoeveel is het?" ,,Een ton" „Doe niet zo mal" luidde het commentaar „maar kom toch maar binnen en drink 'n koffie". Toen haalde de collecteur zijn portefeuille te voorschijn en tel de 60 bankjes van duizend, 200 van honderd en 50 van tien (de 100.000 met aftrek van belasting) op tafel neer. Ook toen geloofde de zakenman het nog niet. Maar het „Je zit ons op de hak te ne men" bestierf hem op de lippen, toen de collecteur hem dringend verzocht hem het lot te overhan digen. Een ogenblik later wist de compagnon, dat hij vorige week bijna de stomste streek van zijn leven had uitgehaald. Nu kreeg hij zijn aandeel: ruim twintig milleen dat alles, ter wijl de zakenman en zijn familie juist besloten hadden maar af te zien van een Sinterklaasviering vanwege de kosten. u;i s OPBRENGST COLLECTE TEN BATE VAN NOORD-ITALIE. De opbrengst van de collecte gehouden door het Ned. Roode Kruis ten bate van Noord-Italië, bedroeg te: Terneuzen (bioscoop collecte inbegrepen) ƒ978,71, Sluiskil ƒ137,05; Philippine ƒ78,10; Westdorpe 144,50; Hoek 187,62. Zwarte Piet danste. Woensdagmiddag bracht Sin terklaas zijn traditioneel bezoek aan de openbare scholen te Ter- neuzen. Van de lange en vermoeiende reis schenen Sint noch Piet last te hebben gehad. Beider optreden was in één woord „af" en de gre- tig-lachende kindergezichtjes kwamen ogen tekort. De zwarte knecht vooral veroverde met zijn ongeëvenaarde acteerkunst aller harten en telkenmale als hij op de maat der luid en vrolijk op klinkende Sinterklaasversjes zijn Spaanse danspassen ten beste gaf, oogstte hij een uitbundig succes. Het was weer een echt- ouderwets festijn van de gulle bisschop die, geholpen door zijn knecht, met kwistige hand zijn goede gaven rondstrooide over een stralende kinderschare. Stormachtig klonk 't afscheids lied. Zelfs de moeders deden eraan mee en Sinterklaas had mis schien wel gelijk, toen hij met 'n wijze glimlach opmerkte dat zij haast nog meer hadden genoten dan de kinderen Technische Hogeschool. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candi- daatsexamen werktuigkundig ingenieur de heer C- Millenaar alhier. Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrichting werd in de maand November be zocht door 3308 personen tegen 3082 in de maand daarvoor. Sïnterklaasstemming. Nadat de minister zijn rede had beëindigd, leidde de voorzit ter, de heer Kortenhorst, de be sprekingen in tweede instantie als volgt in: De minister heeft zijn woord [gezegd; Hij sprak uitvoerig en oprecht Het woord is thans weer aan [de leden niet allen zijn wellicht tevreden en wensen nog een speech te [plegen. Het spreekt vanzelf: kort en [gedegen, Om nu op tijd gereed te komen, want „de maan schijnt door [de bomen" Spreek vijf minuten, langer niet en vrees de gard van zwarte [Piet. Bij de replieken dient de heer Scheps (Arb.) een motie in, waarin gevraagd wordt bona fide vluchtelingen geen moei lijkheden in de weg te leggen en nauw contact te onderhouden met de commissie tot hulp en bijstand aan politieke vluchte lingen. Naar aanleiding van bij de replieken gemaakte opmerkin gen zegt de minister met betrek king tot de Friese kwestie nog dat er over en weer een zekere welwillendheid moet zijn. Hij handhaaft zijn standpunt zoals in eerste instantie uiteengezet. RUIM 6000 GESTOLEN. Een Westlandse vervoersmij is voor een bedrag van 6560 bestolen. De dader, de 22-jarige hulpkassier J. W- M- uit Loos- duinen, is gearresteerd. Hij heeft een bekentenis afgelegd- Het grootste deel van het geld is tot op heden nog niet gevon den. |Op 1 September j.l. deponeer de 'n stationschef van de maat schappij 6560 bij M. Hij vroeg niet om een kwitantie. Na enige dagen kwam bij een toevallige controle aan het licht, dat de 6560 niet in de kas aanwezig waren. M. werd gearresteerd. Hij verklaarde dat hij het geld had overgedragen- De politie stelde hem toen weer op vrije voeten. Later werd hij betrapt- bij het drogen van natte papie ren guldens op de verwarming. Een verhoor volgde en ditmaal viel hij door de mand. Het ge stolen geld zei hij begraven te hebben. Toen hij geld nodig had groef hij het op. 90 Nat gewor den guldens, wilde hij op het kantoor voor groot geld ruilen- Op de vraag waar hij de rest van het geld had gelaten kreeg de politie ten antwoord dat hij het in het water had gegooid. De verzekering heeft een belo ning van 10 procent in het voor uitzicht gesteld voor degene, die het geld boven water weet te lirengen. Rattenbestrijding. In de week van 14 t/m 21 Dec. 1951 zal wederom een streek- actie ter bestrijding van de brui ne rat plaats hebben, waaraan door vele gemeenten in Oost Zeeuws-Vlaanderen, zal worden deelgenomen. De lokaasporties zullen tegen kostprijs bij de verschillende ge meenten beschikbaar worden ge steld. Waar de rattenbestrijding een hygiënische en economische noodzaak is, waarmede de belan gen van de gehele bevolking ge diend zijn, is het initiatief van de gemeentebesturen zeer toe te juichen en kan er wel op gere kend worden, dat de bevolking zal medewerken. De plaatselijke diensten van gemeentewerken zullen gaarne de nodige inlichtingen verstrek ken. secretaris; C'h. L. G. Molier, 2de secr.; H. Dieleman, penningm. en W. Verhelst, 2de penn.-bode. Hoog bezoek. Zoals ook in voorgaande jaren spitste de jeugd van Axel zich weer op de hoogtijdag die de naamdag van St. Nicolaas bete kent. In Axel had de goede Sint eergisteren reeds een bezoek ge bracht aan enkele scholen en daar met gulle hand zijn versna peringen en vermaningen uitge deeld. De dag van gisteren vorm de echter in het kader van de grote gebeurtenis het hoogtepunt. De Axelse winkeliersvereniging had de organisatie van het hoog bezoek op zich genomen. Dit zou tevens het besluit zijn van de winkelweek, ter ere van de Sint georganiseerd. Er was in de pers en via de „omroeper" bekend gemaakt dat Sint te ongeveer drie uur zou arriveren aan het station. Vele kinderen waren door het feit, dat de school een uur eerder dan ge woonlijk zijn deuren sloot, aan het station verzameld. Sint Nicolaas was schijnbaar al vrij vroeg en zodoende onge merkt in Axel verschenen en stond reeds klaar naast zijn blauwe gestroomlijnde automo biel. Zijn paard had hij op deze verre reis naar de lage landen niet mee willen nemen. Zijn trouwe helpers bewogen zich door de drukke kinderschare en visten af en toe een ondeugende bengel uit de troep om die in de beruchte „zak" even van zijn kwajongensstreken te laten be komen. De geluidswagen van de Fa. Van Cadzand was paraat om met pittige en bekende wijsjes het muzikale gedeelte te verzor gen. De „blijde incomste nam een aanvang, nadat de goede Sint zich via de microfoon nog even tot de jeugd had gewend. Voorafgegaan door de Rijkspoli tie, begon daarna de Heilige man onder gezang van de achter de wagens aanhossende kinderen zijn tocht door de Axelse dreven, terwijl de trouwe Pieten met handenvol het lekkers te grabbe len wierpen. Vele ouderen ver lustigden zich met de jeugd in het altijd weer boeiende schouw spel. Het was jammer, dat voor het bezoek van de grote Sint niet een andere dag was uitgekozen, daar door deTerneuzense Woens- er-C. v. d. Bilt; 4. E. Poppe-G. Ver- straeten; 5. R. Wouters-M.Schaut. Hoogste serie: A. de Vos 24 car. Ds Sint bezocht ons dorp. Ook dit jaar bracht Sint Nico laas op uitnodiging van het Sint- Nicolaascomité een bezoek aan ons dorp. De grote kindervriend werd verwelkomd aan het Zee dorp en vandaar zette de stoet zich in beweging naar het dorp. Het muziekgezelschap „St. Ceci lia" uit Kloosterzande zorgde er voor, dat zelfs de Pieterbazen in de maat liepen. Toen de Sint in het dorp was aangeland, begon het feest voor de jeugd pas goed. Alle kinderen werden met milde hand bedacht. Toneel. Ieder jaar wordt alhier door de toneelvereniging met Kerstdag een toneelavond gegeven ten voordele van de muziekvereni ging „Concordia". In verband met ziekte en dienstplicht van talrijke leden der vereniging is het thans niet mogelijk op de Kerstdagen toneelavonden te geven. Door een gezelschap uit Gent zal nu het bekende toneelspel Onder één dak" worden opge voerd. Tevens wordt ook nog een blijspel gespeeld in 3 bedrijven. De Sint op bezoek. Gistermiddag bezocht St. Nico laas de openbare school te Sluis kil. Na een ogenblik in de hoog ste klassen te hebben vertoefd, verbleef hij enkele uren te mid den der kinderen van de laagste leerjaren. Met milde hand deelde hij lek kernijen uit en voor hij en zwar te Piet weer vertrokken, kreeg ieder kind een aardig cadeautje. Sint bracht eveneens een bezoek aan de tweede kleuterschool, waar van de zijde der ouders grote belangstelling werd ge toond voor dit grote kinderfeest. Scheepje gelicht. Het Maandagavond in het „Axelse" kanaal gezonken Ne derlandse motor scheep je, dat ge laden met bieten op weg was naar Dinteloord, is gistermiddag gelicht. Nadat de bok „Hercules II" en de sleepboot „Zeehond" om 1 uur het scheepje in de kabels hadden dagmarkt vele bezoekers waren j bevestigd, kon het rond3^uu. weggebleven. Het zal echter wel door de grote drukte komen, dat Bezoek St. Nicolaas. Gistermiddag kwam St. Nico laas op zijn terugreis naar Span je te Aardenburg, waar hij een bezoek bracht aan de huishoud school. De kinderen van de leden der K.A.B. en K.A.V. waren hier samengekomen om de goede Sint te verwelkomen met hun beken de liederen. St. Nicolaas zeide, dat hij vóór hij Nederland verliet, toch nog even hier wilde vertoeven en voor alle kinderen nog wat geschenk jes en lekkernijen had bewaard, zodat alle kinderen na het vertrek van Sinterklaas opgetogen huis waarts keerden. Als er iets gedaan kan wor den voor de Indië-deserteurs, zal dat ter wille der rechtvaar digheid voor de zwaarst gestraf ten moeten zijn. De stemming over de motie- Seheps en de eindstemming over de begroting worden aangehou- toebedeeld as volgt: Ch. Teile Wieler-Supp. Ver. „S.O.S. Het bestuur van de wieier- supportersver. vergaderde alhier om met de heer P. van Dongen als vertegenwoordiger van de N.W.U. omtrent het a.s. „plan de campagne" overleg te plegen. Voorts werden de bestuurs functies nader verdeelt. Als voorzitter zal optreden de heer Jos. Lippens. De verdere functies werden den. 'man, vice-voorz.; Ed. Breepoel de Sint niet eerder onze trouwe veste met zijn vele bewonderaar- tjes heeft kunnen bezoeken. In de loop van de dag werden op diverse scholen ook nog. versna peringen uitgereikt door de Sint, die zich ook dit jaar, dank zij de medewerking van de actieve winkeliersvereniging, welke voor de nodige deviezen zorg droeg, weer kon handhaven als de „gro te kindervriend". Fraudes in graanpakhuis. De rijkspolitie heeft een onderzoek ingesteld naar aan leiding van fraudes met graan, die door enkele leden van het personeel zijn gepleegd- Naar het schijnt verkochten de leden van het personeel graan aan mensen die kippen en ko nijnen hadden, zonder hiervoor op het kantoor een bon aan te vragen of af te geven. Een 4-tal personeelsleden werden naar anleiding hiervan reeds ge hoord. Het blijkt dat deze frau des die op kleine schaal telkens gebeurd en reeds geruime tijd aan de gang zijn, in de honder den guldens loopt. Het onderzoek wordt door de rijkspolitie met kracht voortge zet. boven water worden gebracht. Gevonden voorwerpen. De korpschef van gemeentepo litie te Terneuzen maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtin gen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen: Blauw gebreide want, J. van Schaick, Vinkenstraat 12; glacé handschoen, J- van Drongelen, P. Polderstraat 6papieren rijksdaalder, W. de Bruijn, Fa- tarieksstraat 2. Uitvoering E.N.ZJK. De muziekvereniging E.N.ZK. gaf gisteravond haar jaarlijkse uitvoering in de zaal van de heer Paridaen. Nadat door E.N.Z.K. enige nummers waren ten geho re gebracht, werd door de toneel groep opgevoerd 't blijspel „Hotel Welgelegen." De talrijke bezoekers hebben zich kostelijk geamuseerd en er heerste ook op het bal een gezel lige ouderwetse stemming. Biljartprijskamp. Ter gelegenheid van het St, Ni- colaasfeest werd alhier een bil jartprijskamp gegeven in het ca fé St. Sebastiaan. De prijzen be stonden uit hazen, konijnen taarten en geldprijzen. Aan de wedstrijd namen 48 spelers deel. De uitslag was: 1. L. Bosman-H. van Hove; 2. J. Braem-P. Dierick; 3. J. de Maaij door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 28) Nadruk verboden. Die grote eenzaamheidEen vreselijke kreet verscheurde de nacht- Bob stond daar, als ver stijfd. Weer die kreet, en toen een vreemde, verstikte stem: .Help! Help. Moord!" Een gil. Help! Help! Gooi neer die revol ver! Help!" Bob Eden holde naar de patio. Tegelijkertijd kwamen Thorn en Charlie Chan van de andere kant. Maar waar was Madden? Weer bleek zijn vermoeden on juist Madden kwam uit de woonkamer en voegde zich bij hen. Weer klonk een gil. En nu zag Bob, op een stang tien voet verder, de oorzaak van de schrik wekkende uitbarsting. Een klei ne, grijze, Australische papegaai hing daar uit alle macht te schreeuwen. „Die verwenste vogel", riep Madden boos. „Het spijt me, Eden, dat ik vergeten ben je over hem te spreken. Het is Tony maar; hij heeft heel wat achter zich, zoals je denken kunt-" De papegaai hield op met schreeuwen en keek plechtig naar de groep vóór hem. „Eén tegelijk, heren", krijgste hij nu. Madden lachte. „Hij is weer in de kroeg", zei hij. „Dat heeft hij van een buffetknecht geleerd, denk ik." „ten tegelijk, heren." „Het is goed, Tony", ging Mad den voort. „Wij verdringen el kaar niet om een borrel. Houd je kalm. Ik hoop, dat je niet node loos opgeschrikt bent, Eden. Er schijnen er een paar vermoord te zijn in die kroegen, waar Tony vroeger hing. „Martin", hij wendde zich tot de secretaris „sluit hem op in de schuur-' Thorn kwam naar voren. Bob vond, dat het gezicht van de se cretaris in het maanlicht nog bleker was dan anders. Hij stak de handen uit naar de papegaai. Verbeeldde Eden het zich, of beefden die handen zo? „Kom, Tony", zei Thorn. „Zoete Tony, ga maar mee." Voorzichtig maak te hij de ketting om Tony's poot los. „Je wilde me spreken, niet waar?" zei Madden. Hij ging voorop naar zijn slaapkamer en sloot de deur. Wat is er? Heb je de paarlen toch?" De deur ging open en de Chi nees slofte de kamer binnen. „Wat duivel moet je hier?" riep Madden. Alles in olde, baas?" .Natuurlijk- Maak dat je weg komt." „Molgen", zei Chan in zijn rol van Ah Kim, met een veelbete kende blik tussen hem en Bob. Molgen plachtig weel, kijk maal. Zal u molgen zien." Hij ging weg en liet de deur open. Eden zag hem op geruisloze voeten de pa tio overgaan. Hij wachtte niet buiten de deur. „Nu, v/at is er?" drong Madden aan. Bob liet zijn gedachten snel gaan. „Ik wou u even alleen spreken. Die Thorn is toch te vertrouwen, nietwaar?" Madden snoof. „Je doet me pijn", zei hij. „Iedereen zou den ken, dat je me de Bank van En geland bracht. Aan Thorn hapert natuurlijk niets. Hij is al vijftien jaar bij me." „Ik wou het zeker weten", antwoordde Bob. „Morgenoch tend zal ik vader wel te pak ken krijgen. Welterusten." Hij ging de patio op. De secre taris kwam juist terug van zijn onwelkome boodschap. „Goeden- nacht, meneer Thorn", zei Eden. „O eh goedennacht, me neer teen", antwoordde de man. Hij verdween uit het gezicht. Weer in zijn kamer gekomen, begon Bob zich uit te kleden- Hij was van streek en ongerust. Zou dit avontuur wel zo tam zijn als het leek? Nog klonk die vreem de gil van de papegaai hem in de oren. Zou Tony werkelijk in een kroeg die afschuwelijke kreet om hulp gehoord hebben? Hoofdstuk VI. Tony's Gelukkig Nieuwjaar. Zonder te denken aan de be lofte om vroeg op te staan en zijn vader te telefoneren, bleef Bob genieten van zijn bed. De prach tige zonsopgang in de woestijn, zo beroemd overal waar boeken worden verkocht, kwam en ging zonder het zegel van zijn goed keuring, en een nevel van hitte spreidde zich over de naakte vlakte. Het was negen uur toen hij ontwaakte uit een bevredi gende slaap, en hij ging rechtop in bed zitten. (Wordt vervolgd.) Opbrengst collecte. De opbrengst van de Roode Kruiscollecte ten bate van de ge troffen gebieden in Noord-Italië bracht in deze gemeente het mooie bedrag op van 554,43. On derverdeeld in de verschillende kerkdorpen was de opbrengst Boschkapelle 156,91, ƒ199,61, Hengstdijk ƒ111,83, Os- senisse 86,08. Naast deze collecte zal a.s. Zon dag nog in alle kerken voor dit doel worden gecollecteerd. St. Nicolaas bij de platte landsvrouwen. Dinsdagavond is op de boven zaal bij de heer K. J- v. d. Veke voor de plattelandsvrouwen en kinderen van de afd. Zaamslag, Terneuzen en Hoek een St. Ni- colaasavond gehouden, welke onder leiding stond van mevr. Scheele—Van Hoeve uit Terneu zen, mevr. VerhageBuijze van Hoek en mevr. Dieleman—Van Tatenhove te Zaamslag. De voorzitster heette de groten en kleinen welkom op deze avond waarna een meisje van 8 jaar een welkomstgedicht reciteerde. De muziek met harmonica werd gegeven door Clara Dekker en Suus van Driel. Tijdens de sa menzang: „Er wordt aan de deur geklopt" verscheen St. Nicolaas met zwarte Piet op het podium. De voorzitster sprak St. Nico laas toe, dankte hem voor zijn komst. St. Nicolaas zei met een vlieg machine gekomen te zijn. Van het podium begon Piet te strooi en door de zaal, wat hij dikwijls herhaalde. Nu werden allen geleidelijk op het podium verzocht, waar ieder een geschenk ontving. Bij ieder geschenk was een versje op rijm- In de pauze tracteerden jonge dames op een kopje koffie met een gebakje. Aan het eind van de avond dankte de voorzitster St. Nicolaas voor de leuke ca- deaux en werd ook aan hem een pakje uitgereikt.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2