De uitbarsting van de Hibok De toestand in Egypte Van het strijdtoneel op Korea Agrarische beurs in Rotterdam De bomaanslagen West-Duitsland Het Amerikaanse bewapeningsprogramma in LUCHTGEVECHTEN. .WEERSVERWACHTING. in België Philadelphia jr-anKerm Lirecteur-Hoofdredacteur I. van «ie Sande fccactle-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Ni 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwa .aal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DONDERDAG 6 DECEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1902. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen tfuririeS Kiene AOv,j r> regels 15 iedere regel meer 15 r-em vermelding: Brieven onder nummer, ot- Aflnsï Bureau van tilt Blad 15 cem meer Inzending advertentie?- tot namiddags 2 u>u.n Vooi het Maandagnurrimet Zaterdags 11 we Advertentieprijs: per mm 12 et.: mimrnun» £*r advertentie 1.80. Raymond Spencer, omroeper van de „American Broadcasting Corporation", heeft in een uit zending uit Manilla medegedeeld dat minstens tweeduizend per sonen tengevolge van de uitbar sting van de vulkaan Hibok op het Philippijnse eiland Camiguin levend zijn begraven. AFP meldt, dat Spencer ver der nog mededeelde dat tot nu toe de stoffelijke overschotten van 200 slachtoffers zijn gebor gen. 10.000 Inboorlingen, die in de omgeving van de vulkaan wonen, bevinden zich in onmid dellijk gevaar. President Quirino heeft per soonlijk het reddingswerk ge organiseerd- Men is in ploegen bezig het puin op te ruimen. Dit werk wordt echter door de rook en hitte, door de uitbars ting veroorzaakt, bemoeilijkt. De inwoners van Mamhij ad, de voornaamste plaats van het eiland Camiguin hebben op- dlfacht gekregen zich naar de Oostelijke zijde van het eiland te begeven. Watervliegtuigen van de Amerikaanse marine vervoeren in samenwerking met Philip pijnse vliegtuigen dokters, ver pleegsters en voorraden naar het getroffen gebied, 700 km ten Z. O. van Manilla. Ook vaar tuigen van de Philippijnse vloot zijn op weg naar Camiguin. In officiële kringen is ver klaard, dat de uitbarsting wel licht 2000 slachtoffers heeft ge- eist. Tot dusver is het vastge stelde aantal doden 141, waar van slechts 37 konden worden 10.000 voor het Koningin Wilhelmina-londs Het Koningin Wilhelminafonds heeft een welkom Sinterklaas geschenk gekregen van de vak groep smederijen en de vrije .smedenpatroonsorganisaties. Ten kantore van het fonds te Amsterdam werd n.l. een be drag van 9.537,66 overgedra gen, bijeengetracht door mid del van een landelijke actie on der de smedenpatroons op initiatief van de afdeling Voor schoten. geïdentificeerd. Honderden per sonen worden behandeld wegens brandwonden veroorzaakt door gloeiende lava en as. Alle hui zen in het dorp Ganasan, aan de voet van de Hibok, zijn weg gevaagd. Men gelooft, dat alle inwoners zijn omgekomen. Van officiële zijde is verklaard, dat naar schatting 80 procent van de bevolking van Camiguin levend verbrand is of letsel heeft opgelopen. De vulkaan rommelt nog on- heispellend en spuwt met tus senpozen roodgloeiende lava en as uit. Camiguin heeft een bevolking van 65-000 zielen. Het reddingswerk wordt zeer belemmerd door de rook van de vulkaan, welke boven het eiland hangt, alsmede door de verstik kende hitte en de dampen die de lavastroom verspreiden. Totnogtoe zijn 500 lijken ge borgen. Nu de hitte is verminderd kunnen reddingsploegen dieper het geteisterde gebied binnen gaan. M-er troepen naar Malakka Vertegenwoordigers van 19 staten van Malakka, die Dins dag met de Britse minister van Koloniën, Lyttelton, besprekin gen >?eb' (en gevoerd, hebben goedgekeurd, dat meer, uit het uemeneoest afkomstige troepen naar Malakka zullen worden gezonden om bij te dragen aan de strijd tegen de communisti sche opstandelingen- Tevens hebben zij aanvaard in Malakka meer aanvullende plaatselijke eenheden op te roepen. In goedingelichte kringen worden deze besluiten uitgelegd als voortvloeiend uit een toe stemming van de plaatselijke autoriteiten van Malakka om Chinese elementen aan de ver dediging te laten deelnemen. Persconferentie van Nervo over de ontwapeningsbesprekingen De voorzitter van de algemene vergadering der V.N., dr Padilla Nervo, die tevens de besprekin gen in de subcommissie voor ont wapening leidt, heeft Woensdag na de zesde bijeenkomst van dezepolitiemacht op de been. Ambas- J i,i l/xrtn trtfi nw nnneiiloton iirfir- commissie verklaard, dat het be spreken van het Westelijke ont wapeningsvoorstel en de hier op ingediende Russische amende menten „zeer duidelijke verkla ringen" over de verschillende standpunten heeft opgeleverd. Hij erkende, dat het moeilijk zal zijn om over de verschilpunten overeenstemming te bereiken. Hij sprak echter de hoop uit, dat over een of twee dagen het on derzoek van de Westelijke reso lutie en de hierop ingediende amendementen zal zijn voltooid. Deze stukken vormen de basis voor het werk van de subcommis sie. De besprekingen zullen van daag worden voortgezet. De alge mene vergadering, welke in vol tallige zitting bijeenkomt, zal dan door een vice-voorzitter worden geleid. In Cairo, Alexandrië en andere Egyptische steden is een grote sades, legaties en consulaten wor den zwaar bewaakt. Er heerst een atmosfeer van groeiende spanning. A.F.P. meldt, dat ondanks de door de Egyptische regering uit gevaardigde instructies enkele duizenden studenten en arbeiders Woensdagmorgen in de straten Nationale herdenking in 1952 op 3 Mei De ministerraad heeft besloten als dag voor de nationale her denking van de gevallenen in 1952 aan te wijzen Zaterdag 3 Mei en derhalve niet Zondag 4 Mei. De wijze van herdenking zal dezelfde zijn als sedert 1949 het geval is geweest, aldus verne men wij van de commissie na tionale herdenking. De activiteit aan het front blijft beperkt tot verkenningen van patrouilles. Het jongste communiqué van de V. N. zegt, dat het enige treffen van betekenis zich aan het Westelijk front heeft voor gedaan tussen een geallieerde patrouille en 3 communistische peletons, die zich na een half uur terugtrokken. Vlooteenheden van de V- N. hebben de bombardementen van Noordelijke kustinstallaties voortgezet. Geallieerde piloten hebben gemeld gedurende de nacht 1200 .communistische voertuigen met voorraden waar genomen te hebben. In Z.-Korea hebben Z.-Kore aanse troepen het net rondom meer dan 200 man guerilla- troepen in het Tsjiri-gebergte nauwer aangehaald. Voor de tiende opeenvolgende dag zijn boven Korea grote lucht gevechten geleverd.' Volgens een communiqué van de vijfde lucht- machtsgroep hebben Amerikaan se „Sabel"-straaljagers Woens dag vijf Migs neergeschoten en vijf andere besschadigd. Aan de gevechten namen tenminste 230 Mig-straaljagers deel. ONDERHANDELINGEN. De Noordelijken hebben giste ren de geallieerde onderhande laars te Pan Moen Djon meege deeld, dat zij de aanwijzing van neutrale waarnemers wensen Er circuleren op liet ogenblik geruchten, dat het de bedoeling zoa zijn om in April van het vol gend jaar te Rotterdam in het Ahoygebouw een speciale beurs op agrarisch gebied te organise ren. Als hoofdmotief voor de orga nisatie van deze beurs die cader leiding zou staan van de onlangs in het leven geroepen stichting „Het landbouwwerk tuig" zou gelden, dat de spe ciale agrarische beurs, die van wege de Kon. Nederlandse Jaar- tteurs van 1 tot 7 Mei a.s. te Utrecht wordt gehouden, op een te laat tijdstip valt, als bijko mende omstandigheid wordt aangevoerd, dat de kosten van deelneming in Utrecht te hoog zijn. Uit jaarbeurskringen te Utrecht is aan een redacteur medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag, ochtend tot Donderdagavond. Later iets minder zacht 2waar bewolkt met plaatselijk enige regen. Aanvankelijk harde t*t krachtige zuidwestelijke wind, later tot matig afnemende westelijke wind. Later iets min der zacht. VRIJDAG 7 DECEMBER. Bieskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON. EN MAANSTANDEN. v.m. 8.38 9.13 9.53 9.53 n.m. 9.26 10.01 10.41 10.51 ZON MAAN op onder op 6 8.31 16.30 13.23 7 8.32 16.30 13.34 8 8.34 16.29 13.46 9 8.35 16.29 13.59 10 8.36 16.29 14.16 van het ANP verzekerd, dat een en ander in deze vorm niet juist is. Bij de onderhandelingen, die nog niet geëindigd moeten wor den geacht, bestaat enig ver schil van mening over de deel- nemingskosten, maar dat de da ta niet in overeenstemming zou den zijn met de wensen van de belanghebbenden, moet op een misverstand berusten. De pe riode, waarin de agrarische ■beurs te Utrecht wordt gehou den, is n.l. vastgesteld in volle dig overleg en in volkomen overeenstemming met de „Vim pol", dat is de vereniging van importeurs van landbouwwerk tuigen. Over die periode, die in de notulen bij de besprekingen zijn vastgelegd, is daarna nim mer meer gesproken en er is ook niet meer onderhandeld, al dus de woordvoerder van de jaarbeurs. Bij de jaarbeurs heeft men eerst uit de berichten betreffen de de Rotterdamse beurs ken nis genomen, dat de periode van 1 tot 7 Mei niet zou conveniëren. Overigens deed de zegsman van de jaarbeurs uitkomen, dat de agrarische beurs te Utrecht wordt gehouden in nauw con tact en voortdurend overleg met de georganiseerde land- en tuinbouw. Deze beurs gaat dan ook in ieder geval door en de beschikbare ruimte is practisch geheel uitverkocht, zij het dat er ruimte is gereserveerd voor de leden vdn Vimpol- Er bestaat grote belangstel ling uit het buitenland en wel in 't bijzonder uit Duitsland, voor al met het oog op de kans op het te verwachten ruimer handels verkeer met Duitsland in het komende jaar. De Utrechtse beurs, aldus besloot de woord- uit te stellen tot na het tot standkomen van een overeen komst betreffende het toezicht op de naleving van een wapen stilstand. De woordvoerder van de ge allieerde delegatie, kolonel Le- vie, deelde verslaggevers mede, dat de communisten tevens te kennen gegeven hadden, dat niemand toestemming zou mo gen hebben om achter de linies van de andere partij een onder zoek in te stellen. Vertegenwoordigers van de V. N. hebben gisteren na een bijeenkomst van de sub-commis sie, die zich bezig houdt met de kwestie van het bespoedigen van de onderhandelingen over een wapenstilstand, verklaard, dat de communisten hun voor stellen betreffende het toezicht op de naleving van een wapen stilstand nog steeds niet hebben toegelicht. Volgens een geallieerde woord voerder hebben de afgevaardig den van de V- N. de communis ten voorgesteld, dat de sub commissie de communistische en geallieerde voorstellen punt voor punt zal vergelijken. De communisten hadden dit voorstel verworpen en verklaard dat de voorstellen in hun geheel zouden moeten worden behan deld. COMMUNISTEN NOEMEN „NEUTRALE WAAR NEMERS. De communisten hebben gis teren verklaard, dat Tsjecho- Slowakije, Polen, Zwitserland, Zweden en Denemarken in aan merking zouden kunnen komen als „neutrale waarnemers" voor het verrichten van een insectie achter de linies tijdens een wa penstilstand op Korea. Een woordvoerder van de V. N. zei, dat deze landen slechts als voorbeelden zijn genoemd van het soort landen, dat neutraal kon worden geacht. Denemarken en Zweden zou den als neutraal worden be schouwd ondanks het feit, dat deze landen medische hulp ter beschikking van de V. N.-troepen op Korea hebben gesteld. Van de zijde der V. N. wijst men er op, dat het noordelijk plan inza ke neutrale inspectietroepen nog in de lucht hangt. De verbonde nen hebben het aanvaard noch afgewezen. Tiger Moih over de kop Dinsdagmiddag is op de mili taire vliegbasis Woensdrecht met een Tiger Moth, waarin een instructeur en een leerling- piloot gezeten waren een onge val gebeurd, dat wonderlijk ge noeg goed is afgelopen. De beide inzittenden bleven on gedeerd en de machine liep slechts lichte averij op. Bij het oefenen in doorstarten overtrok de fceotiuvl'der van de Tiger Moth zijn toestel, dat na een salto ter aarde stortte. Het mond- en klauwzeer Per 15 November waren in België 228 700 stuks vee aange tast door mond- en klauwzeer, hetgeen 6,5 procent van de run derstapel en 10 procent van de varxenstapel betekent. De door veeziekte in België aangerichte schade wordt op meer dan 1 milliard francs per jaar geschat. Tijdens het Dins- ciag in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordiging gehou den debat over de mond- en klauwzeerepidemie, verklaarde de Belgische minister van Landbouw, dat België op het ogenblik zelf 2000 liter entstof per maand vervaardigd tegen over 4000 liter in Nederland. In afwachting van de oprich ting van een nieuw laboratori um voor de bereiding van ent stof is België dus genoodzaakt dit uit Nederland en Frankrijk in te voeren. Deze invoer is evenwel aan een beperking gebonden, daar genoemde landen natuurlijk ook bun binnenlandse behoeften ge heel moeten kunnen dekken. van Alexandrië een anti-Britse betoging hebben gehouden. Zij eisten wapens en munitie van de regering. De gouverneur van Alexandrië heeft persoonlijk de betogers gewaarschuwd, dat de politie bij het eerste teken van ongeregeldheden krachtig zal op treden. De telefoonverbindingen tus sen Suez en Cairo zijn onderbro ken. Alle verkeer op de weg van Caïro naar Suez staat stil. Er vertrekken ook geen treinen meer van Cairo naar Suez. Op 40 km van Cairo hebben Egyptische troepen zich langs de weg naar Suez opgesteld. Leerlingen van een middelbare school te Caïro hebben een beto ging gehouden naar aanleiding van de gebeurtenissen in de Suezkanaalzone. Toen de politie ingreep, werd zij met stenen be kogeld. Tenslotte werden de be togers door herhaalde charges uiteengedreven. Bij de botsing te Caïro tussen studenten en arbeiders enerzijds en de politie anderzijds zijn 30 betogers gewond. Ook zes politiemannen liepen verwondingen op. De politie maakte van vuurwapens en traangas gebruik. De betogers eisten van de regering, dat zij haar aangekondigde politiek ten aanzien van Engeland zou uit voeren. Na de demonstratie is te Caïro de noodtoestand afgekon digd. In verband met de betogingen te Cairo van Woensdagmorgen heeft de minister van Openbare Voorlichting met ingang van heden de sluiting bevolen van alle scholen te Cairo en Alexan drië. In het centrum van Alexan drië is Woensdagavond in een Brits onderwijsinstituut een bom ontploft. Volgens de eerste be richten zijn er enkele slachtof fers te betreuren. De bom in het Britse onderwijs instituut schijnt ontploft te zijn, toen een Egyptisch student de deur van het toilet opende. Hij werd ernstig gewond. Er bevon den zich ongeveer tweehonderd studenten, meest Egyptische, in het instituut, doch verder werd niemand gewond. Volgens een bekendmaking van het Egyptische ministerie van Binnenlandse Zaken zijn in de 7 weken sinds Egypte 't ver drag met Engeland opzegde- 117 Egyptenaren gedood en 438 gewond. NEDERLANDSE KUSTVAAR DER TERECHT. De „Wilhelmina W", die se dert 25 November werd vermist, is terecht. De kustvaarder ligt in de haven van Aars in Denemar ken, in afwachting van beter weer. De kapitein heeft zijn fa milie opgebeld en haar gerust ge steld. onder 0.32 1.52 3.10 voerder van de Jaarbeurs, biedt 4.28 dan ook uitermate gunstige 5.461 aspecten. De emigratie naar Australië Canada zal het volgend jaar 15.000 tot 20.000 immigranten uit Europa nodig hebben, zo heeft de directeur van de afdeling voor speciale diensten van het Cana dese ministerie van Arbeid, W. W. Dawson, verklaard. Hij was van mening, dat dit aantal zou kunnen worden opgenomen. In 1952 zullen ongeveer 12.000 Nederlandse emigranten, waar onder 4000 tot 6000 landarbeiders, naar Canada vertrekken. Dit is gezegd op een federaal-provin ciaal agrarisch jaarcongres te Ottawa. De eerste groep zal in Februari aankomen. De migratieconferentie ie Brussel Afgevaardigden uit 23 landen hebben gisteren op de migratie conferentie te Brussel besloten tot oprichting van een voorlopi ge commissie voor de hervesti ging overzee van Europese bevol kingsoverschotten. Aan het slot van de conferen tie, die acht dagen heeft geduurd, is het Amerikaanse plan aange nomen, volgens hetwelk 115.000 Europeanen zullen emigreren ge durende het eerste jaar. Tot dusver hebben 16 landen besloten zich bij de nieuwe inter nationale migratiecommissie aan te sluiten. Deze commissie zal vandaag haar eerste voltallige vergadering houden. De politie van Stuttgart heeft meegedeeld, dat zij vermoedt, dat de brand op de redactie en in de drukkerij van de „Fraen- kische Nachrichten" te Tauber- bischofsheim (bij Stuttgart) op zettelijk is veroorzaakt. De brandweer slaagde er in de brand snel te blussen en volgens de politie zijn in de ruimte, waar de brand ontstond in p troleum gedrenkte lappen en stapels papier gevonden. De po litie vermoedt politieke beweeg redenen voor de brandstichting. Eerder heeft deze week de „Stuttgarter Zeitung" brieven ontvangen, waarin gedreigd is het gebouw op te blazen als de krant niet een verbetering op het bericht over de behande ling van Amerikaanse krijgsge vangenen in Korea publiceert. De brief, die geschreven zou zijn door voormalige Duitse krijgsgevangenen, eist dat het blad een Bericht opneemt, waar door de „gemene behandeling van Duitse krijgsgevangenen door Westelijke geallieerde troe pen in sommige kampen" in het „juiste licht" wordt gesteld. Zoals gemeld, is de hoofdre dacteur van het Bremense blad Bremer Nachrichten" door een hem via de post toegezonden bom, die tot ontploffing kwam, gedood. De West-Duitse politie heeft Vakverenigingen tegen regering De federale raad van de W. Duitse federatie van vakvereni gingen heeft besloten de sa menwerking met de regering te beëindigen. Dit besluit geeft uiting aan de afkeuring van de economische politiek der W--Duitse regering. Het bestuur van de federatie besloot in Juli J.l. aan de fede rale raad voor te stellen de sa menwerking met de regering te beëindigen. Het bestuur beklaagde zich er over, dat de regering aan de vakverenigingen geen grotere zeggenschap wil geven bij de vaststelling van de economische politiek en dat zij het principe van medezeggenschap der ar beiders in de industrie niet even eens voor de chemische indu strie wil toepassen. Het genomen besluit zal niet van invloed zijn op de verte genwoordiging der vakvereni- gigen in het internationale ge zagsorgaan voor het Ruhrgettied en in de raad voor de kolen mijnen. Woensdag naar aanleiding van de aanslagen waarbij twee per sonen werden gedood en tien ge wond, een arrestatiebevel tegen twee mannen uitgevaardigd. Hun signalement is aan alle politie posten doorgegeven en alle grenspatrouilles van de verschil lende staten hebben opdracht ge kregen naar de gezochten uit te zien. Dit is de eerste mededeling, die de politie over het onderzoek heeft gedaan. Naar nader gemeld wordt be treft het arrestatiebevel slechts één persoon. De politie deelde mee, dat het mogelijk is dat de betrokkene het land reeds heeft verlaten. Meisje aangehouden Te Marseille is op verzoek van de Nederlandse regering door de politie aangehouden het 21- jarige Hollandse meisje B. T. W. IZij was in April van dit jaar uit de Rekkense inrichtingen te Eibergen ontvlucht. De Amerikaanse hulp aan Spanje Het Spaanse staatshoofd, gene raal Francisco Franco, heeft Dinsdagavond met drie leden van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden gesproken over de mogelijkheid van Amerikaanse economische hulp aan Spanje. De afgevaardigde Zablocki ver klaarde na het onderhoud onder meer: „Ik ben onder de indruk gekomen van de welgemeendheid van Franco's wens om met de vrije landen samen te werken in een poging een derde wereldoor log te voorkomen door paraatheid en wederzijdse hulpverlening. Ook in ontmoetingen met andere Spanjaarden heb ik een overeen komstig oprecht streven opge merkt". Postzegeltentoonstelling in Op 12 Januari a.s. zal in het „National Philatelic Museum" in Philadelphia een philatelis- tische tentoonstelling worden gehouden, die geheel gewijd zal zijn aan Nederland en koloniën. In zekere zin is deze expositie te beschouwen als een voorlo per van de internationale ten toonstelling „Eeuwfeest Neder landse Postzegel" (Itep), die van 28 Juni tot 6 Juli 1952 te Utrecht zal worden gehouden. Ter gelegenheid van de ope ning van deze Amerikaanse ten toonstelling zal een K L M. - toestel, dat op 12 Januari in Amerika zal aankomen, lucht- postcorrespondentie meenemen, die door P.T.T- van een speciaal stempel is voorzien. De Kl.M. zal hiertoe een speciale enveloppe met gedrukt adres verkrijgbaar stellen. De onregelmatigheden bij de aanschaffingsdienst van de luchtmacht Het onderzoek naar onregel matigheden, gepleegd bij de aan- schaffingsdienst van de lucht macht, heeft uitgewezen, dat In derdaad malversaties hebben plaats gehad met betrekking tot leveranties van kleding en uit rusting aan de luchtmacht, waar door het rijk in de laatste jaren is benadeeld voor een bedrag van, naar voorlopige schatting ongeveer 100.000. Ten behoeve van het onderzoek was het noodzakelijk de aanwe zige voorraden in de diverse ma gazijnen van de luchtmacht op te nemen en te toetsen aan de magazijnsadministratie. Deze controle ter plaatse, welke ge ruime tijd in beslag neemt, is op hét ogenblik bijna geëindigd, doch het zal nog nog enkele we ken duren alvorens de verkre gen gegevens zijn verwerkt. In verband met deze zaak werden tot nu toe een hoofdof ficier en 2 subalterne officieren in arrest gesteld. Een eerste proces-verbaal tegen de reserve-lultenant-kolonel B. is in behandeling tjij de militaire Justitie, die onder" meer al heb ben na te gaan of en in welke mate deze hoofdofficier als me de-eigenaar van een textiel-on- derneming op onoirbare wijze voordeel heeft getrokken van zijn functie als hoofd van de aanschaffingsdienst van de luchtmacht. Voor zover kan worden nage gaan zijn bij de malversaties ook enkele particuliere firma's be trokken, waarmede de aanschaf fingsdienst in zakelijke relatie stond. Het op last van de minister van Oorlog ingestelde onderzoek wordt met kracht voortgezet. Leveranciers die zich op afkeu renswaardige wijze hebben be voordeeld, worden, los van even- tuële strafrechterlijke vervol ging, uitgesloten van leveranties aan marine, leger en luchtmacht. In een toespraak tot de con ferentie van Europese en Ame rikaanse industriëlen, die te New York wordt gehouden, heeft Philip Reed, de voorzitter van de raad van bestuur van de General Electric Corporation verklaard, dat het huidige be wapeningsprogramma van de Amerikaanse regering te om vangrijk is en daardoor zowel politieke als economische geva ren inhoudt voor de Ver. Staten. Hij zeide na een diepgaand onderzoek van de kwestie tot de conclusie te zijn gekomen, dat de regering in een te korte tijd een te hoog gelegen doel wil be reiken. Wanneer de militaire be hoeften binnen de grenzen der veiligheid over het geheel ge nomen niet kunnen worden ver minderd, dan zal het bewape- ningsprogramma naar de me ning van Reed moeten worden herzien en zal het einddoel ver laagd moeten worden of de ter mijn, die voor het bereiken van dit einddoel is gesteld, met 2 of 4 jaar moeten worden verlengd. De bewapemngsprogramma's van de overige landen van het Noordatlantische verdrag zullen dan naar gelang van de indi viduele behoeften en de om standigheden dezer landen even eens moeten worden herzien, al dus Reed. Senator Kefauver candidaat voor het presidentschap derV.S. De Amerikaanse democratische senator Kefauver, die naam heeft gemaakt als voorzitter van een congrescommissie, die een onder zoek heeft ingesteld naar de in vloed van bepaalde misdadige organisaties in de Verenigde Sta ten op het Amerikaanse open bare leven, heeft zijn partijvrien den gemachtigd een campagne te beginnen om hem bij de in 1952 te houden presidentsverkiezingen candidaat te stellen. Kefauver is 48 jaar. Niettegen staande hij een der zuidelijke staten in de Senaat vertegen woordigt, wordt hij onder de vooruitstrevenden van de demo cratische partij gerekend. Zijn candi datuur zou er toe kunnen dienen de eenheid in de gelede ren der Amerikaanse democrati sche partij te versterken. De Daily Herald" over verkiezingsbeloften der conser vatieven en het Europese leger ,,Toen de Britse conservatie ven in de oppositie waren, spra ken zij- zich ten gunste uit van Engelse deelneming aan een Europees leger. Thans, nu z j aan de macht zijn, hebben ®ij hun belofte verloochend", aldus de Daily Herald", het partij- orgaan der Britse socialistische partij. „Dit verwondert ons niet", zo vervolgt het blad, „doch het heeft het aanzien gegeven tot verslagenheid op het Europese vasteland, waar men door de Britse conservatieven vóór de verkiezingen gedane beloftlen ernstig heeft opgevat. Dit staal tje van cynisme der Britse con servatieve partij heeft Enge- lands reputatie veel kwaad ge daan", aldus het blad. Mgr. Stepinac vrijg elaten Officieel is te Belgrado bekend gemaakt, dat aartsbisschop Ste pinac Woensdag voorwaardelijk is vrijgelaten. De aartsbisschop, die 53 jaar is, werd in October 1946 wegens „misdrijven tegen het volk en de staat" veroordeeld tot 16 jaar gevangenisstraf. Gedurende zijn voor waarde- lijke invrijheidsstelling zal mgr. Stepinac verblijven in de pasto rie van zijn geboorteplaats Kra- sich bij Zagreb. Een half jaar geleden heeft maarschalk Tito het Vaticaan aangeboden de aartsbisschop vrij te laten op voorwaarde dat hij het land zou verlaten. Dit aan bod werd evenwel niet aanvaard. De voorwaarden voor de vrij lating zijn nog niet bekend ge maakt. Verwacht wordt dat mgr. Stepinac zijn geboorteplaats niet zal mogen verlaten en geen hoge functie zal mogen vervullen bij de R.K.-kerk in Joego-Slavië.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1