„Bondgenoot besteelt Amerika Tsjang voor millioenen DE INCIDENTEN IN DE SUEZ-KANAALZONE Beperkte patrouille-acties Twee Russische uitgewekenen over de Sowjet-llnie Duitsland wordt uitgenodigd C.I.C. verkoopt oudroest tegen hoge prijzen Publiek eindelijk wakker De ontwapeningsconferentie vastgelopen? Strijd tegen gaerillastrijders Commissie ad hoc over Duitse verkiezingen In het jaar 1947 verschenen op het eiland Formosa, op het ogenblik zetel en laatste steunpunt van Tsjang Kai-Tsjeks Chinese nationalistische regering, twee interessante heren. De een was een Armeniër, Miran Apprahamian genaamd, de ander een Griek die Sataris Galahad Fassoelis heette. Zij waren de direc teur en onder-directeur van een firma „Commerce International China", afgekort C.I.C. Tsjangs ver twijfelde positie scheen hun een uitstekende gelegen heid om zaken te doen. Zij leverden de Chinese or- logsheer, die aan de firma jaarlijks niet minder dan 3 miilioen gulden commissiegelden betaalde, wapens en munitie en kochten van de nationalistische rege ring Amerikaans militair materiaal dat eigenlijk voor Bet leger van Tsjang bestemd was, maar klaarblijke lijk via Formosa aan derden werd verkocht. DE TOESTAND IN KOREA WEERSVERWACHTING. op onder op onder 5 8.30 16.31 13.11 6 8.31 16.30 13.23 0.32 7 8.32 16.30 13.34 1.52 8 8.34 16.29 13.46 3.10 9 8.35 16.29 13.59 4.28 10 8.36 16.29 14.16 5.46 Socialisten vragen ontslag van Seebohm Hevige u tbarsting van een vulkaan op de Philippijnen „Rijksbehoud" wenst Nw-Guinea los van Uniebesprekingen K'MnKenrig W.1 AnnrKieili-nJ: Tenfuwn Directeur-Hoofdredacteur I. van <1e Sanae Rsdactle-adres Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwa .aal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent WOENSDAG 5 DECEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1901. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen rtunriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pe advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adnar Bureau van dit Blad 15 cent meer inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uu- Amerikaanse bommen, omdat zij een hoeveelheid bommen wenste te kopen, die in handen van de C.I.C. was. In werkelijkheid wa ren dat oude Amerikaanse pro jectielen, die indertijd bijna voor niets waren verkocht onder voor. waarde, dat het metaal als schroot en de explosieve lading als meststof zouden worden ge bruikt. Bovendien zou aan de C.I.C. het dubbele worden betaald van hetgeen de bommen nieuw aan de Amerikanen hadden ge kost. In nog een typisch geval ver wierp Formosa een Amerikaans regeringsaanbod van 50 Thun derbolts en besloot met door Amerika geschonken dollars 25 Mustangs te kopen, die door mi litaire deskundigen als een „hoop oud roest" werden beti teld. Verkoper: de C.I.C., die beerid bleek aan enige Chinese heren bijna een milloen aan „provisie" uit te betalen. Het geval van de beide Chinese militairen is zeer ernstig. Het heeft nu immers eindelijk de vraag op de voorgrond gescho ven, of de Verenigde Staten ver der met Tsjang kunnen samen Men wist ook vroeger al iets van de corruptie in het kamp van Tsjang. Het indertijd uitgegeven, beroemde Witboek van het State department vertelt er bladzijde na bladzijde van. En het is een bittere tragi-comedie voor de vele betrokkenen meer tragisch •lam komisch dat de strijd in de Amerikaanse openbaarheid en in het Congres over de Azië- politiek steeds weer de ware oor zaken van het verlies van China overschaduwde. Maar nu begint het net van verdraaiingen, ge vlochten door de lieden, die de Amerikaanse regering voortdu rend van een „verraad van Chi na" beschuldigen, toch flinke =oheuren te vertonen. Dat kwam zo: Enige tijd geleden kregen ge neraal Mao, leider van het aan koopbureau der Chinese lucht macht in Amerika, en zijn adju dant-overste het bevel naar For mosa terug te keren. Daarop stelden zij zich onder bescher ming van de Amerikaanse auto riteiten met de verklaring, dat zij wegens verzonnen aanklachten van „omkoperij" en „communis tisehe sympathieën" in hun va derland zouden worden neerge schoten. Tegelijk legden de beide Chinese hoge officieren docu menten over, waaruit bleek, dat zij naar Formosa teruggeroepen waren, omdat een daar gevestig de clique van stafofficieren van Tsjang Kai-Tsjek het hun kwa lijk nam, dat zij steeds getracht hadden de corrupte machinaties van C.I.C. en hoge Chinese func tionarissen te verbinden. Nu, eindelijk, begon het publiek in Amerika opmerkzaam te wor den. Hadden de generaals Stil- well en Wedemeyer, de herhaal delijk voor communist uitgekre ten Azië-kenner prof. Lattimore en anderen dan toch gelijk ge had, toen zij tegen Tsjang waar schuwden? En wie had de journalistieke en politieke lakeien van Tsjang omgekocht en betaald? Drie mil lioen dollar zijn door het Congres uitgetrokken, op het ogenblik voor Tsjang beschikbaar. Wie krijgt ze in handen? Dienen zij nog wel een doel? Zo las men bijv. een brief, die de beide Chi nese officieren van generaal Tsjoe, Tsjangs stafchef, ontvan gen hadden. ,,De kracht van ons leger is onbegrijpelijk klein. De land macht kent in het geheel geen disciplineOnze regering is zo mogelijk nog corrupter dan vroeger. Zelfs wanneer de anti communistische campagne eens tot succes zou leiden, zou deze regering toch geen enkele kans hebben". OUD ROEST. Een ander staaltje: Een Chi nese militaire aankoopcommissie op Formosa weigerde nieuwe werken. Een Senaatscommissie zal een diepgaand onderzoek naar de zogenaamde China-lobby die in nauw contact staat met generaal MacArthur, senator McCarthy en de schatrijke im porteur Kohlberg, die de cam pagne voor Tsjang financieert instellen. Helaas kan dit onderzoek geen antwoord geven op het probleem, met wie de Amerikanen op For mosa, dat zij zeker niet aan het communistische regime van Mao Tse-toeng willen overlaten, nu wèl moeten samenwerken. Over wogen wordt, of ipen Tsjang niet zo hard kan aanpakken, dat hij zich eindelijk eens van de cor rupte elementen rond hem be vrijdt. Maar over het algemeen heeft men weinig vertrouwen, dat de Chinese generalissimus daartoe in staat zal zijn. Een andere mo gelijkheid ziet men in een steun verlening aan de Formosanen zelf, die weliswaar. Chinezen zijn maar zich onder Tsjang net zo goed als onder de Japanners een bezette natie voelen. Maar hoe ontwapent men dan Tsjang's bezettingsleger en hoe kan men die wapens leggen in handen van een Formosaans leger, dat nog niet eens gefor meerd is? Zoals men ziet zullen de leiders der Amerikaanse Azië- politiek, ook wanneer de critiek op hen onder druk der thans be kend geworden feiten zal ver stommen, het nog moeilijk ge noeg krijgen. Dinsdag is het in Suez opnieuw tot een botsing gekomen, waarbij naar raming twintig Egyptische politiemannen en burgers om het leven kwamen of werden gewond en twee Britse soldaten werden gewond. Volgens Britse kringen hadden Egyptische politiemannen en burgers geschoten op Britse sol daten, die het vuur beantwoord den. De schietpartij, die tien minu ten duurde, begon toen ongeveer 40 Egyptenaren schoten op drie Britse „brengun carriërs". Volle dige bijzonderheden over de bot sing zijn nog niet bekend, doch uit de eerste berichten zou vol gen, dat de Britten het vuur met machinepistolen beantwoordden. Volgens de britse lezing zijn een Britse officier en een mindere ge wond en berden tenminste twin tig Egyptenaren gedood of ge wond. Een Britse hogere officier heeft verklaard, dat de incidenten op zichzelf staande gevallen van „paniek" zijn en dat in het alge meen de atmosfeer in de zone verbetert. Britse autoriteiten me nen, dat de overeenkomst van verleden week tussen de Egypti sche gouverneur van de kanaal zone en generaal Erskine, dat Egyptische politie de orde in de zone zal handhaven, niet aange tast is. Ongeveer 25 Egyptenaren worden door de Britten vastge houden en verhoord. Kort voor het voorval van Dins dag heeft de commandant van het Britse garnizoen te Suez, Green acre, met de Egyptische gouver neur van de stad gesproken over de botsing van Maandag. Volgens betrouwbare kringen heeft Greenacre geëist, dat de Egyp tische politie voor een „afkoe lingsperiode" ontwapend zou worden, evenals twee weken ge leden in Ismailia, na de gevech ten aldaar, is gedaan. Over de posten op de wegen naar Suez heeft een Britse woordvoerder nader medege deeld, dat alleen tankwagens, die voor Cairo bestemd zijn, mogen passeren. Het spoorwegverkeer gaat echter normaal door, aldus deze woordvoerder. Volgens AFP is de officiële Egyptische lezing van de inciden ten van Maandag geheel verschil lend van de Britse lezing. Vol gens de Egyptische gouverneur raakte de motor van een auto met Egyptische politiemannen op enkele kilometers buiten Suez onklaar. Van uit hun kamp open den Britse soldaten het vuur op de Egyptische politie en de Brit ten bleven vuren, ook toen de wagen weer op gang kwam. Pas op dit ogenblik begonnen de Egyptenaren het vuur te beant woorden, aldus de gouverneur. Daarop verlieten de Britten het kamp en rukten op naar Suez, waar bij de ingang van de stad de Egyptische politie hen tracht te tegen te houden, aldus de Egyptische lezing. Door het opperbevel der ge allieerde marine-strijdkrachten is Dinsdag bekendgemaakt dat Britse en Amerikaanse com mandotroepen in de nacht van Kondag op Maandag in het gebied van Tantsjon, ten Z. O. van Songdin, zijn geland, met het doel verbindingswegen langs de Koreaanse Oostkust te ver nielen. Bij deze operatie zijn 2 geallieerde militairen gewond- Vliegende forten hebben ver schillende bombardements- vluchten uitgevoerd, terwijl oorlogsschepen der Verbonde nen in actie zijn geweest. Zij beschoten installaties in door de communisten tteheerste kust gebieden. De strijd te land bleef Maan dag in hoofdzaak beperkt tot acties door patrouilles. Bij het opruimen van vijande- Twee Russische uitgewekenen, namelijk mevrouw A. V. Bow- sehitz, die te Karlshorst en Pots dam in Russische staatsdienst heeft gewerkt, en L. ML Vassi- lief, die in verscheidene Russi sche ministeries belangrijke func ties heeft bekleed, hebben in een Maandagavond te Bonn belegde persconferentie het een en ander medegedeeld over de toestanden in de Sowjet-Unje en Oost- Dnitsland. Vassilief, wiens laatste func tie die van vice-president van een Russisch-Ferzische maat schappij was die „de vrijheid veikoos" toen hij zich als lid van een Russische economische delegatie, in Perzië bevond, verklaarde o-m. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag, ochtend tot Woensdagavond. ZACHT WEER. Zwaar bewolkt met plaatselijk regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen W. en Z.- W. Zacht weer. DONDERDAG 6 DECEMBER. Bieskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON. EN MAANSTANDEN v.m. 7.27 8.02 8.42 8.52 n.m. 7.12 8.47 9.27 9.37 ZON MAAN „Er heerst ontevredenheid onder het Russische volk en dat maakt dat het Kremlin zich slechts kan handhaven door kunstmatige oorlogsdreigingen te scheppen en door zonder op houden zijn invloedssfeer te vergroten. Laten wij als voorbeeld van deze Russische politiek Perzië nemen. In Azerbeidjan heeft de Sowjet-Unie, met aanwending van alle mogelijke middelen, 'n revolutionnaire beweging in het zijn hoge ambtenaren en voor leven geroepen. Te dien einde aanstaande politici omgekocht. 'Hetzelfde is geschied met de pers en met godsdienstige en Intellectuele kringen. Ook de nationalistische partijen worden met geld -bewerkt. De Russen rekenen er op op deze wijze ge heel Perzië in hun macht te zul len krijgen, waarna zij het naar believen zullen kunnen uitbui ten". Mevrouw Bowschitz zeide o-m.: „Te Potsdam en Karlshort werken vele Russische ambte naren, die niet aangesloten zijn bij de communistische partij en die een levendige afkeer van deze partij en van de politiek van het Kremlin in het alge meen aan de dag leggen. De tegenstelling tussen Rus sen en Duitsers is niet minder groot. Dat de Russische autori teiten O-Duitsland als een ko lonie behandelen wordt o-m- ver oorzaakt door de wens de te genstelling Rus-Duitser zo scherp mogelijk te houden, op dat er vooral geen toenadering tussen leden der beide volken zal komen. Doch al geeft het Kremlin zoveel moeite, het feit blijft bestaan dat jeugd, t'urgers en militairen der Sowjet-Unie zich sterk tot het Westen aan getrokken gevoelen. Daarom zal de Sowjet-regering nimmer in stemmen met het tot stand brengen van contact tussen de Russische en de Westerse we reld". De West-Duitse sociaal-demo cratische partij (oppositie) heeft Dinsdag op bondskanselier Ade nauer een beroep gedaan om de minister van vervoer, Dr. See bohm te ontslaan wegens „ver heerlijking van het hakenkruis". Op een bijeenkomst van de Duitse partij, de rechtervleugel van de regeringscoalitie, heeft Seebohm verleden week te Kas sei verklaard, dat hij het hoofd buigt voor ieder zinnebeeld, waaronder Duitsers hun leven hebben gegeven. In een in het parlement inge diende motie verklaart de so ciaal-democratische partij, dat dit „erkenning van het haken kruis" is. De geallieerde hoge commissa rissen hebben in een schrijven aan kanselier Adenauer gepro testeerd tegen „nationalistische uitlatingen" van minister See bohm. Zoals gemeld had Dr. See bohm op genoemde bijeenkomst eveneens verklaard: „Men ver geet te spoedig, dat de grenzen van 1937 te Versailles zijn be paald en dat de Duitsers deze nimmer hebben erkend." In 1937 omsloten de Duitse grenzen niet de Elzas, de Poolse corridor, de voormalige Duitse provincie Posen (Poaznan) en een belangrijk deel van Opper-Sile- zië, dat Duitsland na de eerste wereldoorlog moest afstaan en dat Hitier weer bij het rijk voegde. lijke guerillastrijders in Z. W. Korea zijn 2 groepen dezer com munistische strijders, elk ter sterkte van ongeveer 100 man, vernietigd. Commando-troepen zijn in het gebied van Tantsjon aan land gegaan en een belangrijke spoorwegtunnel werd door hen opgeblazen. Aan het front waar de rust voortduurt, zijn de temperatu ren een eind onder het vries punt gedaald. De laagste tem peratuur van 16 tot 18 graden Celcius onder nul is gemeten aan het Oostelijke front. In N. O--Korea, ten Z- van de communistische aanvoerbasis Wonsan, werden Noordelijke troepen, die kampvuren hadden ontstoken om zich te warmen, door Amerikaanse nachtjagers van de marine beschoten en ge bombardeerd. DE ONDERHANDELINGEN. De onderhandelaars in Korea hebben de van communistische zijde ingediende voorstellen aangaande neutrale inspectie- groepen naar een sub-commis sie verwezen. Dit werd Maandag door de geallieerde delegatie voorgef- steld waarbij zij de communis ten 21 vragen voorlegden over hun nieuwe voorstellen. De geallieerde delegatie heeft de communisten o.m. gevraagd, welke landen zij in de neutrale commissie vertegenwoordigd wensen te» zien. De communistische delegatie overhandigde gisteren een ant woord op de 21 vragen der V- N. Volgens de communisten zouden vertegenwoordigers van 3 tot 5 landen van de inspectiegroepen deel moeten uitmaken. Zij zei den evenwel niet welke landen het zouden moeten zijn. De Noordelijken verzetten zich krachtig tegen een verzoek van geallieerde zijde om gedu rende een wapenstilstand troe pen te mogen vervangen. De enige concessie, die zij deden was, dat een soldaat, die we gens ziekte met verlof ging la ter zou kunnen terugkeren. Ver der had de geallieerde delegatie verzocht nog een sub-commissie te vormen ter bestudering van punt 4 van de agenda betreffen de de uitwisseling van krijgsge vangenen. De Noordelijken ver klaarden, dat zij dit voorstel in overweging zouden nemen. Howard Levie, woordvoerder van de geallieerde delegatie, zeide, dat de communisten had den verklaard, dat zij hun lijst van „neutrale landen" die voor op weg tussen Suez en Cairo be vond, „hetgeen de aanleiding v/erd van het vuurgevecht". In Alexandrië heerste gisteren de alarmtoestanö. Politie, solda ten en mariniers patrouilleerden, teneinde mogelijke incident-era tegen te gaan, die zouden kunnen voortvloeien uit de gebeurtenis sen van Maandag- Een Britse woordvoerder heeft bekendgemaakt, dat Britse troe pen controleposten hebben opge steld op alle wegen, die leiden naar Suez (waar zich Maandag een botsing tussen Britten en Egyptenaren voordeed). Allee», het burgerlijk verkeer mag de posten passeren. Op de plaats van de botsing van Maandag zijn de lijken van. nog twee Mauritianen gevonden- waardoor het aantal om het leven gekomen Mauritianen is gestegen tot acht. De vermiste Britse officier is eveneens gevon den. Ook hij was om het leven gekomen. Aldus de woordvoer der. Er wordt nu nog een Britse majoor vermist. Nader wordt gemeld, dat het lijk van de vermiste majoor is gevonden. Hij was door de borst het zenden van waarnemers in aanmerking zouden komen, niet zouden verstrekken voordat de beide partijen het eens zouden zijn geworden over de wijze van inspectie en de te inspecteren plaatsen. Bovendien gaven de commu nisten duidelijk te verstaan, dat de inspectie strikt tleperkt dien de te blijven tot de „toegangs wegen" in Korea. Voorts zouden de waarnemers geen enkele installatie in ogen schouw mogen nemen. In een ccmmur.iqué van het Egyptische ministerie van Bin nenlandse Zaken wordt gespro ken van 14 gedede burgers en 2 gedode leden van de politie macht. 68 Personen, onder wie 13 politiemannen, waren gewond. Dertien Britse officieren en manschappen waren gedood. Het aantal gewenden was onbekend. Pd gouverneur van Suez gaf Britse troepen de schuld voor de gevechten tussen Egyptenaren en Britten. Hii zeide dat Eritse mili tairen het vuur openden op Egyptische hulppolitie, die zich Een honderdtal personen is le vend verbrand tengevolge van een plotselinge uitbarsting van de vulkaan Hibok, die Dinsdag ochtend heeft plaats gehad. De vulkaan ligt op het eiland Camiguin, ten N. W. van Min danao. De rookkolom van de krater steeg volgens het telegram tot 5000 meter. De president heeft het onmiddellijk zenden van hulpploegen gelast. Het eiland Camiguin wordt ontruimd. De laatste uitbarsting van de vulkaan in September van het afgelopen jaar, eiste 69 doden. Het aantal doden is thans tot 144 gestegen. Honderden zijn ge wond en de ziekenhuizen zijn overvol. De voorraad geneesmid delen is uitgeput. NEDERLANDS SCHEEPJE VERMIST. Volgens een alhier opgevangen radio-bericht is een klein Neder lands schip, genaamd „Wilhelmi- na" 25 November uit Kiel Holte- nau vertrokken, op weg naar Gothenburg. Het schip is daar nog niet aangekomen. De scheep vaart is verzocht uit te zien naar de „Wilhelmina". Amerika, Frankrijk en Engeland hebben in de commissie ad boe 'n resolutie ingediend voor de in stelling van een internationale commissie, die een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheid tot het houden van vrije en ge heime verkiezingen in geheel Duitsland. De Britse minister van Staat, Selwyn Lloyd, die de resolutie in diende zeide dat verkiezingen on mogelijk zouden zijn, tenzij de toestand zodanig was, dat partijen en enkelingen zonder vrees ter stemming zouden kunnen gaan. Men diende vrij en zonder contro le zijn wensen te kunnen uiten. Er bestond onenigheid over de vraag, of het mogelijk was in Duitsland werkelijk vrije verkie zingen te houden. De drie indie ners van de resolutie wensten slechts een onderzoek naar de vraag, of zulks al dan niet in Duitsland mogelijk was. De Britse afgevaardigde stelde voor, dat de commissie aan Oost en West-Duitsland een uitnodi ging zou zenden om vertegen woordigers naar de commissie te zenden. Hij zeide verrast te zijn over het Sowjet-verzet tegen het opnemen in de agenda van de 3- mogendhedenresolutie. Lloyd stelde een commissie van vijf landen voor waarin geen Duitse en evenmin vertegen woordigers der „Grote-Vier" zit ting zouden hebben. Hij verwierp het SoWjet-voorstel, dat slechts Duitsers in de commissie zitting zouden hebben. De Franse afgevaardigde on derschreef de verklaring van zijn Britse collega. De Pakistanse afgevaardigde stelde een andere resolutie voor, volgens welke officiële afgevaar digden uit Oost. en West-Duits land, alsmede uit de oostelijke en westelijke sectoren van Berlijn zouden worden uitgenodigd om voor de commissie te verschijnen. Men diende de Duitsers een eer lijke kans te geven. De Amerikaanse afgevaardigde steunde het Pakistanse voorstel om Duitsers uit te nodigen voor de commissie te verschijnen. Malik zeide dat de zaak te be langrijk was om over te gaan tot behandeling van de beide voor stellen afzonderlijk. Het bespre ken van beide voorstellen teza men zou „eerlijker" zijn. Hij wenste over beide resoluties te spreken om zijn oppositie tegen beide uiteen te zetten. Met 47 tegen zeven stemmen en vijf onthoudingen stemde de commissie voor de procedure van de voorzitter om eerst het Paki stanse voorstel te bespreken. Ma- lik protesteerde tegen deze „ma noeuvre". Op de middagbijeenkomst werd met 50 tegen 6 stemmen bij 1 ont houding besloten woordvoerders uit Oost-en West-Duitsland te verzoeken deel te nemen aan liet debat over verkiezingen in ge heel Duitsland. De Sowjet-Unie- Ron- zieft niet verenigen met het voorstel om Oost- en West-Duitsland voor de commissie te laten verschijnen. Ook zal de Sowjet-Unie het voor stel van Pakistan niet steunen, dat nauw verband houdt met het naar haar mening onwettige voorstel van de drie westelijke mogendheden. Evenals de Sowjetrussische af gevaardigde verklaarden de Poolse, Oekrainse en Tsjecho- Slowaakse afgevaardigden, dat de V.N. niet competent zijn om de zaak van de Duitse verkiezingen te behandelen. Volgens de Nederlandse afge vaardigde Dr Patijn bleek uit Ma- liks rede „duidelijker dan ooit™, dat de commissie Duitse woord voerders dient op te roepen, om dat opheldering nodig is. Daarna nam de commissie met 50 tegen 6 stemmen de Pakistan se resolutie aan. Dinsdag heeft een Amerikaan se woordvoerder te Parijs duide lijk doen uitkomen, dat de ont wapeningsbesprekingen van de grote vier, enige uren nadat zij waren begonnen, op een belang rijk punt waren vastgelopen. Uit een uitwisseling 'van vra gen en antwoorden in de bijeen komst van Maandag bleek dat een wijde kloof bestaat tussen de De stichting „Rijkstfehoud" heeft een telegram aan de min.- president, Dr. W- Drees verzon den, waarin een ernstig beroep op de regering wordt gedaan het vraagstuk Nieuw-Guinea niet te koppelen aan de a-s. unie-besprekingen. Volgens „Rijksbehoud" moet het vraagstuk van de herzie ning c.q. opheffing der unie ge heel los worden beschouwd van de souvereiniteitskwestie Nw.- Guimea. „Rijksbehoud" dringt er op aan dat onomwonden wordt verklaard dat Nieuw-Guinea onder Nederlandse souvereini- teit is en blijft. Oostetlijke en Westelijke opvat tingen over ontwapening en de toekomst van atomische wapens. Het eerste punt was het buiten de wet stellen van atomische wa pens en het gelijktijdige contro lestelsel om naleving van het verbod te verzekeren. De Ameri kaanse woordvoerder legde er de nadruk op, dat het onmogelijk was slechts „papieren» resoluties" aan te nemen om atomische wa penen te verbieden, tenzij een doelmatig controlestelsel van kracht zou zijn. Het verluidt, dat Wysjinsky heeft verklaard, dat op het ogen blik de belangrijkste stap on voorwaardelijk verbod door de algemene vergadering zou zijh. Een controlestelsel zou later uit gewerkt kunnen worden; zelfs als het niet onmiddellijk opgezet zou worden", zou de wereld er toch beter voorstaan" met een verbod van atomische wapens op papier, aldus zou Wysjinsky betoogd hebben. Te America, gemeente Horst, is de 72-jarige P. V. O. toen hij per vergissing een verkeerde deur opende, in een kelder geval len en daarbij op slag gedood.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1