BEGROTING VAN JUSTITIE STRIJD TEGEN DE SPEELGELEGENHEDEN UIT DE PROVINCIE BINNENLANDS NIEUWS dolphin SHAG De Chinese papegaai Blijkens de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot het tegengaan van van lichtvaardige echtscheiding een beperkte strek king, n.l. het tegengaan van echtscheiding door ver betering van de verzoeningsprocedure, welke in be ginsel ook in de huidige wet voorkomt. Communistische vredesactie te Parijs AXEL BRESKENS. HOEK. HULST. Hu nog beter, nóg geuriger dan voorheen! MIDDELBURG. SLUISKIL. In het voorlopig verslag over dit wetsontwerp is aan de erken ning dat er voor de wetgever aan leiding bestaat maatregelen tot het tegengaan van lichtvaardige echtscheiding te overwegen een uiteenzetting verbonden van uit eenlopende opinies over de vraag of het wetsontwerp moet treden in de herziening van de echt scheidingsgronden dan wel een regeling moet bevatten tot het tegengaan van echtscheiding bij onderling goedvinden. Deze beide punten lenen zich, gezien de korte resterende parlementaire periode, niet voor het doen van concrete voorstellen. De minister is wel voornemens de (behandeling voort te zetten van het aanhangige wetsont werp, daarbij uitgaande van de bedoeling, die hij aan het wets ontwerp hecht: het tegengaan van lichtvaardige echtscheiding door verbetering van de verzoe ningsprocedure, omdat een der gelijke maatregel lichtvaardige echtscheiding kan voorkomen. Met betrekking tot de algehele herziening van het vreemdelin genrecht, waarop sommige leden aandringen, is de minister van oordeel, dat dit recht te eniger tijd nader geregeld dient te wor den. Gezien de internationale toestand is het echter niet ge wenst deze materie thans aan 'n herziening te onderwerpen. De bestrijding van clandestiene speelgelegenheden vergt een voortdurende waakzaamheid van politie en justitie. De minister houdt zijn aandacht erop geves tigd, dat de activiteit der betrok ken organen die vaak grote moei lijkheden bij opsporing en ver volging ondervinden, niet ver slapt. Vooralsnog is hij van mening dat de huidige wetgeving vol doende mogelijkheden tot be strijding van dit kwaad biedt. Mocht onverhoopt het tegendeel blijken, dan zal hij niet nalaten de bevordering van wettelijke voorzieningen in nemen. De minister meent dat het •wetsontwerp betreffende de Ne derlandse vlag in de huidige om standigheden kan worden inge trokken. Er bestaat vooral be hoefte aan meerdere uniformiteit in de kleur van het blauw welke ook door het wetsontwerp niet nader wordt bepaald. De regering voornemens bij instructie te inzake de inrichting van z.g. „jeugdvleugels" bij de huizen van bewaring. 4. Voorbereidende voorzienin gen ten aanzien van de oprichting van een centraal gesticht met van de vrouwelijke gedetineer- paviljoenssysteem ten behoeve den. Naar aanleiding van de vraag omtrent de liquidatie van het dagblad juister: de onderne ming „De Telegraaf", deelt de minister mede: De afdeling be heer van de raad voor het rechts herstel heeft zich verenigd met de door de minister van finan ciën en van economische zaken ter zake te nemen beslissing Daarbij heeft die afdeling geen advies gegeven, doch slechts de vraag opgeworpen, of er zich wellicht andere gegadigden dan de combinatie, waarmede de on derhandelingen werden gevoerd zouden aanmelden, indien bekend zou worden gemaakt, dat even tueel slechts tot verkoop van ge bouwen, machinerieën en inven taris zou worden overgegaan. Het kwam de afdeling niet on aannemelijk voor, dat in dat ge val bij „Het Parool" en „Trouw" wel belangstelling voor dit ob ject zou worden getoond. De ministers hebben gemeend de door de afdeling air. mogelijk aangeduide weg niet te kunnen volgen. Zij meenden, dat zulks zowel uit financieel als uit econo misch oogpunt niet verantwoord zou zijn, nog daargelaten of het van een juiste houding zou heb ben getuigd, indien de staat met zijn V* aandeel in de boedel ge poogd zou hebben de overige deelgenoten langs gerechtelijke weg tot het te gelde maken van de tot de boedel behorende goe deren te dwingen. Een derge lijke handelwijze zou gevaren in zich hebben geborgen voor de belangen van de werknemers der onderneming. Tot goed begrip van zaken kan worden opge merkt, dat bij veelvuldige in de laatste jaren aangewende pogin gen om tot een regeling met betrekking tot de onderneming „De Telegraaf" te komen, geen enkele aanwijzing is verkregen, dat op de grondslag van handha ving van de onderneming een basis voor overeenstemming tus sen de erven Holdert en de dag- ibladen „Het Parool" en „Trouw" zou kunnen werden bereikt. De minister van Financiën en van Economische Zaken meenden op de belangstelling voor het object „Het Parool" en „Trouw" niet meer te moeten rekenen, aange zien de genoemde dagbladen bij brief van 19 Januari 1951, ge richt aan de minister van Finan ciën, hebben medegedeeld, dat andere plannen van deze bladen „niet verenigbaar waren met de gedachte, dat de bladen zouden kunnen participeren, in de eigen dom van 't Telegraaaf-complex". Inmiddels hebben de onderhande. lingen met vorenbedoelde com binatie tot overeenstemming ge leid. De motie-Ruys de Beeren- brouck, in de Eerste Kamer aan genomen bij de behandeling van de z.g. bestemmingswet vijande lijk vermogen, heeft de regering gemeend te moeten uitvoeren in deze vorm, dat aan de Duitse bondsregering is aangeboden de van het vijandelijk vermogen nog beschikbare grenslanderijen pl.m. 300 ha) van het beheersinstituut te kopen, waarna de bonds regering deze grond zal kunnen toewijzen aan hen, die daarvoor 't meest in aanmerking komen Antwoord op dit aanbod is nog niet ingekomen. De Franse communistische partij en haar geestverwanten zijn voor nemens honderden delegaties uit het gehele land met vredespetities naar het gebouw der V.N. te Pa rijs te sturen om te protesteren tegen de bewapeningsplannen en om een bijeenkomst van de vijf grote mogendheden ter tekening van een vredesverdrag te verzoe ken. De delegaties, gewoonlijk uit 25 personen bestaande, beginnen reeds in Parijs aan te komen. Spe ciale politiegroepen in en om het gebouw weigeren de delegaties be leefd, doch met vaste hand de toe gang. IS bepalen, dat nieuwe vlaggen voor rijksdiensten uitsluitend worden aangeschaft in de tinten van rood en blauw, welke door de marine worden gevoerd. In de z.g. Velser-affaire is de instelling van een gerechtelijk vooronderzoek bevorderd, welk ►onderzoek nog niet is voltooid. In de zaak-Menten is, voor zo ver betreft de gepleegde dief stallen en/of verduisteringen, de omvangrijke instructie van de rechtercommissaris in strafza ken geëindigd. Deze instructie heeft geen voldoende aanwijzin gen voor schuld tegen bepaalde verdachten opgeleverd, zodat van verdere vervolging moet worden afgezien. Het gerechtelijk onderzoek in de zaak-Schallenberg is gesloten. Dit onderzoek, waarbij de rech- ter-commissaris o.m. de journa listen, die over deze zaak artike len hebben doen verschijnen, als mede hun zegslieden zo ruim mogelijk in de gelegenheid heeft gesteld, hun gegevens aan de justitie over te leggen, heeft niet kunnen leiden tot concrete^ aan wijzingen, dat een misdrijf is ge. pleegd. In het tweede geval van ver moeden van meineed, door de en quêtecommissie ter sprake ge bracht, heeft de procureur-gene raai bij het gerechtshof te s Gra venhage een justitieel onderzoek bevorderd. Het is gebleken, dat vermoede lijke schending van de plicht tot OVERVAI, OP KLAARLICHTE DAG. Zaterdagavond omstreeks zes uur heeft een gewapende en ge maskerde man in een tapijten winkel aan de Laan van Meerder, voort te Den Haag een overval gepleegd. Hij bedreigde de win kelier en stal van hem enig geld uit de portefeuille. De politie is er nog niet in geslaagd de man te arresteren. Omstreeks zes uur schelde de winkelbel en de winkelier, K. de L. uit Scheveningen een broer van de eigenaar van de tapijten winkel begaf zich de trap af van weueuiK-t: 1 naar de winkel. Deze winkel van we Lie i ijk heeft de vorm van een suite. In overweging te j het voorge{jeelte van de winkel brandde licht, doch De L. zag geen klant. Hij begaf zich toen naar het achtergedeelte van de winkel. Daar was het donker en De L. ontstak het licht. Hij ont dekte in de hoek van het vertrek een gemaskerde man, die hem met een revolver bedreigde. De onthutste De L. moest tegen de muur staan en de handen om hoog steken. De gemaskerde man haalde toen de portefeuille uit De L.'s zak, stal er enig geld uit, gaf de man een klap met de revolver op 't hoofd en verdween daarna ijlings de straat op. De politie heeft tot nu geen spoor van de overvaller kunnen vinden. linkeronderarm. Nog diezelfde avond meldde de tremmer M. zich bij de gezagvoerder en be- DEN HAAG BRACHT 35.000 BIJEEN VOOR ITALIË. De Roode Kruiscollecte voor Ita- NAJAARSZON BRACHT IR MILLIOEN KG EXTRA SUIKER. Verbetering. De derde alinea van dit in ons Zaterdagnummer voorkomende be- bericht onder bovenstaand hoofdje gelieve men als volgt te lezen: Bij een gehalte van 15,5 procent ontvangt de landbouwer ongeveer 35,per 1000 kg. Voor ieder pro cent suiker dat de bieten meer of minder bevatten betalen de fabrie ken ongeveer 3,50 per 1000 kg meer of minder uit. SMOKKEL VAN STAVEN GOUD AAN DE ZEEUWS-VLAAMSE GRENS. Naar „Het Laatste Nieuws" meldt is dezer dagen aan de Belgisch- Nederlandse grenspost te De Klin- ge een Nederlandse douane-ambte naar een smokkel van staven goud op het spoor gekomen. Toen de Belg D. V. D., in gezel schap van zijn vrouw en zoon, be nevens een zekere E. P., zich aan de grenspost De Klinge van België naar Nederland wilde begeven, sprong laatstgenoemde E. P. plot seling uit de auto, hetgeen de Ne derlandse ambtenaar niet was ont gaan. Direct werd een achtervol ging ingezet en weldra was de vluchteling gegrepen. De smokke laar, die in het bezit zou zijn ge weest van 3 a 4 kg aan staven goud, werd na ondervraging in arrest gesteld en later naar Mid delburg overgebracht. Weer twee aanrijdingen. Vrijdagavond ongeveer te half 6 kwam een auto die bestuurd werd door een vertegenwoordiger van een jamfabriek in botsing met een luxe auto die door de heer G. alhier werd bestuurd. Deze botsing be perkte zich tot materiële schade. Zaterdag had een botsing plaats op de Axelse Sassing tussen een Belgische vrachtauto en een luxe auto die bestuurd werd door de heer v. d. G. te Terneuzen. Ook de ze aanrijding beperkte zich tot ma teriële schade. Artsexamen. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde, de heer C. A- Broodman te Breskens. TWEE NEDERLANDERS IN BELGIE VERONGELUKT. Twee champignonkwekers uit Maastricht, n.l. de gebroeders Christiaan en Armand Francken afkomstig uit Wolder bij Maas tricht vonden in de nacht van Zaterdag op Zondag de dood op de weg tussen Leuven en Diest in het dorpje Bekkervoort. Zij hadden per auto een.bezoek ge bracht aan zakenrelaties te Brus sel. Op de terugweg naar Maas tricht reed de auto tegen een stilstaande trailer, vermoedelijk doordat de bestuurder verblind werd door het licht van een tegenligger. De botsing was zo hevig, dat de kleine personen auto onder de vrachtwagen moest worden uitgezaagd. Het ongeluk geschiedde om ongeveer 1 uur in de nacht. De trailer was eigendom van de firma Bosman te Venlo. De wagen had groen ten naar Parijs gebracht en was op de terugweg. De bestuurder was juist een café ingegaan om een kop koffie te drinken. De trailer heeft weinig schade. De gebroeders Francken werden pp slag gedood. De 35-jange Chris- tiaan was gehuwd en vader van twee kinderen. De 25-jarige Ar mand was ongehuwd. 75.000 BEZOEKERS BIJ IJSREVUE. Vrijdagavond ontving Theater ij C kende hij onder invloed van ster- |M;r heeft in Den Haag 35.000 op- ke drank de hofmeester te heb- bracht Hierbij zijn nog niet ge- ben neergestoken. Aanvankelijk °ekend de collecten die voor het- leek de toestand van de hofmees- ze£de doei m de bioscopen zijn ge- ter niet zo ernstig, maar ondanks houden operatief ingrijpen is de man op 1 28 October aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Zondagmiddag bij zijn aan komst in Rotterdam is M. door de rijkspolitie te water onder ar rest gesteld en naar de hoofdstad overgebracht. Hij wordt beschul digd van moord c.q. doodslag. AANVARING OP HET NOORDZEEKANAAL. Zaterdagavond omstreeks half 7 heeft zich op het Noordzeekanaai bij Buitenhuizen een aanvaring voorgedaan tussen het s.s. „Wa terland" en het Engelse s.s. „Grai- glas". De „Graiglas" heeft schade op gelopen aan de onderkant van de brug terwijl bij de „Waterland" 'n deel van de reling is vernield zon der dat daarbij de huidplaten ook maar iets hebben geleden. De scha de aan beide schepen blijkt dan ook na onderzoek zeer mee te vallen. Het Engelse schip, dat voor de Koninklijke Hollandse Lloyd, een charterreis naar Zuid-Amerika zou maken, is omgedraaid en stoomde terug naar de Amsterdamse haven, voor herstelwerkzaamheden. De „Waterland" ook een schip van de K.H.L. kwam juist uit Zuid- Amerika terug en is eveneens doorgevaren naar de hoofdstad. winteruitvoering. De Gemeentelijke Gehoorzaal was tot de laatste plaats bezet, toen de voorzitter der C. J. M. V., de heer W. Oosterling, de avond opende. Na mededeling, dat de ere-voorzitter, Ds Ten Haaft, verhinderd was aanwezig te zijn, heette spr. allen hartelijk welkom. Het programma ving aan met het optreden der jongens van de C. J. M. V., waarop, onder leiding van de heer W. Oosterling, door het fluitorkest enige nummers, afge wisseld met zang ten gehore wer den gebracht met als slot het duet „Home sweet Home," gezongen door mej. De Kraker en de heer Meertens. Een dankbaar applaus bewees, dat het gebodene zeer in de smaak viel. Door twee jeugdige C. J. M. V.'ers werd de schets „De Test" verdien stelijk voor het voetlicht gebracht. Als slotstuk vóór de pauze werd opgevoerd „Erfgenamen-examen", een blijspel in 4 bedrijven. Alle rol len werden goed vertolkt en het ene lachsalvo volgde op het ande re. Zonder afbreuk te doen aan de prestaties der andere spelers, mo gen bij deze opvoering wel speci aal vermeld worden de heer D. Jurrij en mej. De Kraker in haar rol van Jansje. Na de pauze kwam de hoofdscho tel van dit keurig samengesteld menu, n.l. de opvoering van „Op eigengeërfde grond", een toneelspel in 4 bedrijven. Met volle aandacht volgden de aanwezigen dit op keu rige wijze opgevoerde boeiend to neelspel en het werd dan ook een volledig succes, waarop alle mede werkenden en speciaal de regisseur de heer P. van Waes, met voldoe ning mogen terugzien. Met een duet onder orgelbegelei ding gezongen door de jongedames S. Meertens en J. ten Haaft, werd deze zeer geslaagde avond besloten. De heer W. Oosterling dankte in zijn slotwoord zowel de medewer kenden als de talrijke bezoekers en hoopte, dat bij de reprise op a.s. Zaterdag de zaal wederom te klein zal mogen blijken te zijn om alle belangstellenden te bevatten en verzocht vóór het huiswaarts keren Gez. 135 te zingen. Uitvoering C. J. M. V. Zaterdagavond gaf de C. J. M. V. „Semper Fidelis" haar jaarlijkse GRAM Superior BIGGELAAR St. Nicolaas bezocht Hulst. Zaterdagmiddag bracht St Ni colaas, vergezeld van een tiental zwarte Pieten, 'n bezoek aan on ze stad. Aan de Graauwse Poort werd de kindervriend welkom ge heten door een deputatie van de winkeliersvereniging en de VVV, waarna met het muziekgezel schap voorop een rondwandeling door vele straten werd gemaakt. Op het markplein, waar een stel lage was opgericht ter ere van de hoge toezoeker, werd de Sint toe gesproken. Hierna zorgden de Pieten voor een tractatie van de grote kinderschaar, die zich op de markt had verzameld. Een en ander bracht veel volk op de been; vooral vele Zuiderburen waren Zaterdae naar Hulst geko men om er hun inkopen te doen. ROOSENDAAL KIND DOOR HOND DE KIN AFGEBETEN. Zondagmorgen om kwart vóór Er zijn geen persoonlijke onge- acht is nabij de R.K. noodkerk in lukken bij de aanvaring gebeurd. de Warmondstraat ^e ^Amster- t dier "haar de kin heeft afgebeten. De hond, eigendom van 'n nacht waker, die de dienst in de kerk Omtrent de oorzaak is nog niets dam een tienjarig meisje doe bekend. De rijkspolitie te water hond aangevallen, waarbij heeft het onderzoek in handen. VERGIFTIGINGSGEVAL IN SITTARD. Toen men Zondagmiddag om 12 uur nog geen gehoor kreeg aan de woning van de familie M. te Sittard, waarschuwde men de politie, die zich toegang tot de woning verschafte. Deze vond bijwoonde, lag naast een rijwiel, dat hij moest bewaken. Het meis je is vermoedelijk dicht langs deze fiets gelopen, waarna de hond, waarschijnlijk menende, dat zij de fiets wilde pakken, het kind 'aanviel. Het meisje is in het Wilhelminagasthuis opgeno en toen bleek dat in de 40.000 opge slagen jutezakken brand was uitge broken. Er was bijna geen vuur te zien, maar de rookontwikkeling was geweldig. De voorraad werd met drie stralen meteen natgespo ten en ook begon men de jutezak ken te verwijderen, hetgeen door de rook werd bemoeilijkt. Ook was het hierdoor niet gemakkelijk de vuurhaard te bereiken. De brand, zou, naar men ver moedt, ontstaan zijn door broeiing Vlaamse tentoonstelling. Enige tijd geleden zijn door ver tegenwoordigers van de Belgische provincie Oost-Vlaanderen met het provinciaal bestuur van Zeeland cn het gemeentebestuur van Middel burg besprekingen gevoerd om de mogeliikheid te overwegen in 1952 in Middelburg een Vlaamse cultu rele tentoonstelling te houden. Zo wel het provinciaal als het gemeen tebestuur hebben hun volledig het echtpaar en een driejarig pm v™^ Inimen, g procel-verbaal op- kind in bewusteloze toestand in bed. In allerijl werden de slacht offers naar het ziekenhuis over gebracht. Zeer waarschijnlijk heeft men hier te doen met een voedselvergiftiging of met ko lendampvergiftiging. Er werden echter geen vergiftigde etens resten in huis aangetroffen. Het onderzoek in deze zaak duurt voort. Het 3-jarige kind is reeds buiten levensgevaar. Het echt paar was nog in bewusteloze toe stand. hond is gemaakt. BRAND IN MEELFABRIEK TE ROTTERDAM. Zaterdagnacht omstreeks half ontdekte een van de leden van de nachtploeg van de nieuwe meelfa briek van de „Centrale der Neder- landsche verbruikscoöperaties (Haka) aan de Rijnhaven brand in de kelder van die fabriek. Direct Iwerd de brandweer gealarmeerd SSL medewerking toegezegd, ook vem Belgische officiële zijde bleek veer belangstelling voor een dergelijke expositie te bestaan. De verschil lende besprekingen hebben reeds zodanige resultaten opgeleverd, dat thans vaststaat, dat de bovenbe doelde culturele tentoonstelling doorgaat en zal worden gehouden van 12 tot 26 Juli 1952. Tijdens de expositie zullen concerten en to neelopvoeringen worden gegeven. Ontwikkelingsavond K. A. B. Vrijdagavond heeft de K. A. B. haar winterprogramma geopend er in ons land, dat het dichtst be volkte land van West-Europa is, iets zal gedaan moeten worden om aan de bevolking een bestaansmo gelijkheid te verschaffen. De land bouw, handel en verkeer zijn alle overbezet en moeten de mensen employ vinden in de industrie, waarin nu reeds 40 van de be volking werk vindt. Men zal dus moeten overgaan tot industrialisa tie en wel zó dat deze gedecentra liseerd wordt om de trek naar de steden te voorkomen, want dit heeft, vooral strategisch gezien, enorme nadelen. Een tweede mo gelijkheid bestaat in emigratie. Bij deze ontwikkeling hebben allen persoonlijk een grote verantwoor delijkheid. Hoewel wij zelf hiervan de vruchten niet zullen plukken, hebben wij de zorg voor onze kin deren en kleinkinderen. Een dankbaar applaus mocht Dr Egeraat ontvangen van een aan dachtig gehoor, waarbij de jeugd zeer goed vertegenwoordigd was. Na deze zeer interessante causerie vertoonde de heer But nog een groot aantal plaatjes van de schoon heid van ons Zeeuws-Vlaanderen. Niet alleen onze polders, sloten en plassen werden getoond, maar ook de grote industrieën in de kanaal zone, waar het lied van hamer en arbeid klinkt. Het was een mooie avond. Hoogtedagen voor Sluiskils jeugd. Zaterdag en Zondag waren het echte hoogtijdagen in het leven voor onze nog onbezorgde jeugd, nu St. Nicolaas met zijn gevolg Sluiskil een bezoek bracht, dat is uitgegroeid tot een groot festijn. In de nacht van Vrijdag op Zater dag kwam de grote kindervriend met de „Stad Haarlem" uit Spanje aan en werd direct aangevangen met het lossen van een zending speelgoederen, die opgeslagen werd in de grote gebouwen der 1' Azöte. Op de 1' Azöte. In de grote cantine van de fabriek tjokvol met kinderen, ouders en genodigden, werd St. Nicolaas door het ontvangst-comité opgewacht. Onder het zingen van „Zie ginds komt de stoomboot" schreed Sint Nicolaas met zijn gevolg binnen. Ir Meyburg verwelkomde de hoge gast en verklaarde, dat het de di rectie der l'Azóte een grote vreugd was St. Nicolas te mogen begroe ten en spr. sprak de hoop uit, dat hij hier veel brave kinderen zal aantreffen. St. Nicolaas dankte voor de hem bereide ontvangst en het deed hem groot genoegen de kinderen te kunnen verzekeren, dat hij, hoe wel er wel eens ondeugend waren geweest, hij toch voor allen ge schenken had meegebracht en ver zocht, dat zij ieder op hun beurt bij hem zouden komen. Met kloppend hartje traden de kinderen voor St. Nicolaas, die velen prees voor hun vlijt en ge drag, maar enkelen kregen een kleine berisping en moesten belo ven, dat zij op school beter hun best zouden doen. Met hun armen vol lekkernijen en fraaie geschen ken, w.o. bouwdozen, poppen, auto's enz. keerden de kinderen met een stralend gezichtje op hun plaats terug. In de pauze begroette St. Nico laas de heer en mevrouw Watts en betuigde hen zijn dank voor de wijze, waarop hij hier werd ont vangen. De ouders van de kinderen wer den onthaald op koffie met koek. Het comité kan op een zeer ge slaagde feestmiddag terugzien. met een zeer geslaagde ontwikke lingsavond, waarop een causerie van Dr Egeraat de hoofdschotel iiiüut, -V- O vormde. Vooraf werden door de in de jutezakken. Na enkele uren i heer But enige filmpjes vertoond kon het grote brandweermaterieel i w.o. het grote werk der gaszinkers inrukken en kon het nablussen be- door de Schelde. De spreker van deze avond werd ingeleid door de secretaris der K. ginnen. Een gedeelte van de voorraad zakken is een prooi der vlammen geworden. De rest kreeg water schade. De totale schade zou enige tonnen bedragen. De fabriek heeft geen schade op gelopen. Niemand kreeg letsel. A B de heer F. Jurnens. Ruim 2 uur 'heeft deze talentvolle jonge redenaar gesproken over 't heden daagse probleem der bevolkmgs aanwas met daaraan verbonden de industrialisatie en emigratie. Up zeer duidelijke wijze toonde hij met statistieken aan de bevolkings toename van 180.000 personen per jaar. De op dit ogenblik beschik- Blijkens officiële mededelingen bare machines en R^uctie-appa- zijn op de grootste schoenfabrieken raten of bedreven zijn "if®^ fs te Nijmegen sinds Mei 1.1. 200 man-]een bevolking van a^ k,.nnen we nelijke en 100 vrouwelijke ar'oeids- deze grens berel^t'nvprbe,-nikt - krachten ontslagen, dat is 25% van gaan spreken van ee blbkt ,iat het gehele personeel. heid. Uit een en ander blijKt, aai ONTSLAGEN IN DE SCHOENINDUSTRIE. geheimhouding, eveneens gerap- Carré te Amsterdam de 75.000ste porteerd door de enquête-com- kezoeker van de Amerikaanse^ u&- missie, mishandelingen e.d. wel- ke gepleegd werden in de Hars kamp, de aandacht van de mili taire justitie hebben. De ambts voorgangers van de minister heb ben deze zaken destijds onder de aandacht van de minister van oorlog gebracht. Het ligt in het voornemen m de loop van het jaar 1952 over te gaan tot verdere aanstelling van vrouwelijke officieren bij het corps rijkspolitie, die op het ge bied van de kinderpolitie werk zaam zullen zijn. Als gevolg van de toestand aan het gevangenisstelsel zal naar n later tijdstip worden verschoven. Het ligt in het voornemen m het jaar 1952 de volgende ver beteringen te doen aanbrengen. 1. Verdere ontplooiing van het opleidingsinstituut voor perso neel bij het gevangeniswezen. In dit verband is het van belang erop te wijzen, dat met "^wisse ling van functionarissen in Bene- lux-verband 'n begin is gemaak^ 2 Het treffen van maatregelen tot een doeltreffende selectie der se£e 1 voorzetting van de als ge slaagd te beschouwen proefnemg revue „Round the world on ice Het was de heer B. Put uit Rotter dam Verscheidene verrassingen wachtten deze „jubilaris" toen hij eenmaal het theater was ingegaan, o.m de aanbieding van een gratis reis naar Zwitserland en een jaar echte Friese schaatsen. De ijsrevue blijft tot 16 December in Amsterdam. DRAMA AAN BOORD VAN NEDERLANDS MOTORSCHIP. Tremmer doodt hofmeester. In de nacht van Zaterdag op Zondag is het s.s. „Boskoop van de K.N.S.M. in Rotterdam gear riveerd. Aan boord van het schip bevond zich de 23-jarige tremmer M., die deel had uitgemaakt van de bemanning van het motor- schip „Hecuba" van dezelfde maatschappij, maar van de Ne- derlandse Antillen naar Rotter- dam de reis aan boord van de „Boskoop" heeft gemaakt onder bewaking van een detachement thuisvarende militairen op last van de Officier van Justitie te Amsterdam. Op 15 October j.l. 's-avonds om 7 uur werd aan boord van de Hecuba" op volle zee de 37-jari- ge hofmeester K. in de gang van zijn hut aangetroffen met mes steken in de rechterlies en in de door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 25) (Nadruk verboden)- „Wel", informeerde Madden, wie van u beiden komt uit de Poststraat?" De jongen deed een stap naar voren. „Ik ben Bob Eden, meneer Madden, Alexander Eden is mijn vader. Dit is mijn vriend, een buurman van u, meneer Holley, van de „Eldorado Times". Hij is zo vriendelijk geweest mij hier heen te rijden." „O, juist", zei Madden. Zijn optreden was joviaal. Hij schud de hen de hand. „Kom allebei bij het vuur zitten. Thorn si garen." Met zijn eigen beroemde handen trok hij stoelen voor de haard. „Ik wil wel even gaan zitten zei Holley, „maar ik blijf niet. Ik begrijp, dat meneer Eden za ken met u te doen heeft, en ik wil niet in de weg zijn. Maar vóór ik ga, meneer Madden „Ja", zei Madden scherp, en beet het puntje van een sigaar af. „Ik ik veronderstel, dat u zich mij niet meer herinnert", ging Holley door. Madden's grote handen met de aangestoken lucifer hield halver wege stil. „Ik vergeet nooit een gezicht. Ik' heb u meer gezien. Mogelijk in Eldorado?" Holley schudde het hoofd. „Neen het is twaalf jaar gele den in de Vier en veertigste straat, in New York. In" Mad den keek hem strak aan „m een speelhuis, vlak bij Delmonico. Op een winteravond „Wacht even", sneed de mil- lionair af. „Sommige mensen zeggen, dat ik oud wordt ma3r luister nu eens- U kwam toen bij me als verslaggever en vroeg een persgesprek. En ik heb ge zegd: „Er uit!" „Prachtig", lachte Holley. „Nu, mijn geheugen is nog zo slecht niet, wel? Ik weet het nog precies. Ik bracht daar ve^ avonden door tot ik ontaekte dat het spel vast zat. Ja, ik ben er heel wgt klein geld kwijt ge raakt. Waarom hebt U me toen niet gezegd, dat het een oplich- terstroep was?" Holley haalde de schouders op. „Wel, uw optreden moedigde geen vertrouwelijkheid aan. Maar wat ik zeggen wou, meneer Mad den ik ben nog aan de krant en een persgesprek met u „Ik geef ze nooit", snauwde de millionnair. „Dat spijt me", zei Holley. „Een oud vriend van me heeft een nieuwsagentschap in New York en het zou een ware triomf voor me zijn, als ik hem iets van u seinen kon. Bijvoorbeeld over de uitzichten in de financiële we reld. Het eerste persgesprek met P. J. Madden". „Onmogelijk", antwoordde Mad den. „Het spijt me dat te horen zeg gen, meneer Madden", merkte Bcb op'. „Holley is heel vriende lijk voor me geweest, en ik hoop van harte, ür.t u deze éne keer eens met uw regel zoudt willen breken." Madden leunde achterover, en dreef een rooklcring naar het be timmerde plafond. „Wel", zei hij, en zijn stem klonk wat zachter, „u hebt heel wat moeite voor mij gedaan, meneer Eden, en ik wil u graag van dienst zijn." Hij wendde zich tot Holley. „Kijk eens hier niets bijzonders. Al leen een paar woorden over de zaken vooruitzichten in het komende jaar." „Het zou buitengewoon vrien delijk van u zijn, meneer." „Och ja. Nu ik hier ben, voel ik me een beetje anders tegen over de kranten dan thuis. Ik zal Thorn wel wat dicteren kom morgenmiddag maar eens terug." „Dat doe ik zeker", zei Holley en stond op. „U weet niet, wat het voor me betekent. Nu moet ik gauw naar de stad terug." Hij schudde eerst de millionnair de hand en toen Bob Eden. Toen hij deze aankeek, zeiden zijn ogen: „Alles is toch wel in orde. Ik ben cr blij om." Bij de deur bleef hij staan. „Tot morgen dan", zei hij. Thorn liet hem uit. Nauwelijks was de deur achter de redacteur gesloten, of Madden boog zich gretig voorover. Zijn hele manier van doen was ver anderd; plotseling voelde Bob, als een electrische schok, de kracht van deze beroemde per soonlijkheid. ,Nu, meneer Eden", begon hij levendig, „u hebt de paarlen na tuurlijk?" Eden voelde zich erg onbehol pen. Hier in deze prettige huise lijke kamer leek alle vrees zo dwaas: „Ja, ziet ustamelde hij. (Wordt vervolgd) BU de VVinka. In een open auto arriveerde Sint Nicolaas met zijn zwarte Pieten aan de brug, waar hij door 't Win- ka-comité en de fanfare werd ver welkomd. Honderden en honderden kinderen waren hier verzameld en dank zij de perfecte organisatie van de politie verliep alles vlot en ordelijk. Na de verwelkoming zette de stoet zich weer in beweging en onder de tonen van toepasselijke liederen en marsen van de fanfare ving de blijde tocht door de straten aan. Met gulle handen strooiden de zwarte Pieten lekkernijen naar de omstuwende jeugd, die met vlugge kinderhanden zich er van meester maakten. Bij de K. A. B. Zondagmiddag na het Lof war, de gehele K.A.B.-familie in het Pa rochiehuis verzameld om het kin derfeest te vieren. Tot in de uiter ste hoeken werd ieder plaatsje be nut. Het was een groot uiojnent toen de Sint arriveerde en met riet de zaal inkwam. Na de verwelko ming, waarbij dank werd gebiachi voor dit gewaardeerd gezoek richt te de Sint zich tot de kinderen Aandachtig werd geluisterd en het was- iets heerlijks toen de kin deren uit de handen van St. Nico laas snoep en speelgoed in ont vangst mochten nemen, voor de ouderen^ werden er attracties ge houden en evenals voorgaande ja ren was het weer een echt gezellig kinderfeest, waaraan de gehele K.A.B.-familie op schitterende wp- ze heeft medegewerkt. Prijskaarting. In het Parochiehuis werd Zater dagavond de traditionele Sinter- klaasprijskaarting van de K.A.L. gehouden. De belangstelling hier voor overtrof alle verwachtingen. Niet minder dan 74 deelnemers ga ven acte de présence. Het is een grote strjjd geworden, die eerst te- ien half twaalf kon worden beslist. De uitslag luidt als volgt: 1. Ch. van Hecke; 2. E. Bleyen- berg* 3 P: v.d. Bulck; 4. J. van Aarde: 5. F. Bracke; 6. J. Mari- man- 7 L. Beckers; 8. Goedemont; 9 A Lafort: 10. Marossi; 11. D. Jacobs12. W. Vanhijfte. De extra )rjjs werd gewonnen door P. van Dam. Ter lossing. Het Nederlandse zeeschip „Stad Haarlem" heeft aan de kade van de Azote 8.000 ton pyriet aangevoerd. Deze pyriet werd ingenomen te Huelva (Spanje) en is bestemd voor bovengenoemde fabriek. Zeeuws-Vlaamse kaderdag K. V. P. Het feit, dat ook de K.V.P. in Zeeuws-Vlaanderen steeds vastere voet krijgt, brengt met zich mede, dat de afdelingen deskundig moe ten worden voorgelicht door perso nen die weten wat er zich achter het politieke scherm afspeelt en die wijzen op de noodzaak van een hechte K.V.P. Dat in Zeeuws- Vlaanderen deze mensen gevormd moeten worden, heeft de K V .r- kring Middelburg ingezien en heeft gemeend ook in Zeeuws- Vlaanderen kaderdagen te moeten houden De eerste Zeeuwsvlaamse

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2