omn aan ROTTERDAM „Sterker na strijd" Wysjinsky bereid tot overleg De overstromingen in Noord-Italië INDONESIË De handelsbetrekkingen tussen Indonesië en Australië De besprekingen te Panmoendjon Stijgende vredeskansen ofaty C- y (fatty! ZATERDAG 1 DECEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1898. ZEEPOST WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. op onder op onder Dec. 1 8.24 16.33 11.40 18.38 2 8.26 16.32 12.17 20.10 3 8.27 16.32 12.41 21.42 4 8.28 16.31 12.58 23.09 5 8.30 16.31 13.11 Poliiie was overvaller te vlug af NIEUWE REGERING IN SIAM redband/^ 7 I De waiersneodcollede van hei Roede Kruis De toestand in Syrië EGYPTE De kwestie-Nieuw-Guinea Eerste Engelse operationele vliegende driehoek Explosie te Poesan p—'t n kering hi] a twf rit-'ff n i Terreuzen lUlrecteur-IIoofdredacteur I. van de Sand? gtsGictle-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwa iaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Ttrneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 ceoi iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum p# advertentie 1.80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adn» Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer Zaterdags 11 uu' K klSl. t> k Ee toevoeging „Sterker door stgijd", die Koningin Wllhelmina na de oorlog heeft willen ver lenen aan het wapen van Rotter dam, wordt van nu af gesymbo liseerd in het beeld, dat in het midden van de hal is geplaatst van het Rotterdamse stadhuis en onmiddellijk bij het binnentre den de aandacht vraagt. Koningin VVilhelmina schonk het de gemeente en de beeld houwster A. Hans voerde de ver erende opdracht uit. Bij het bezoek dat Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina gisteren aan onze eerste haven stad hebben gebracht, is het beeld door de plechtigheid der onthulling aan de openbaarheid prgs gegeven. Ondanks de frisse wind, die over de Coolsingel blies, hadden vele toeschouwers zich voor het stadhuis opgesteld om getuige te zijn van het koninklijk bezoek aan de Maasstad. Vrolijk wapperde het rood, wit en blauw van de vele gebouwen en ook de oranjevlaggen met de Rntterdam.se groen-wit-groene kleuren droegen bij om de stad een feestelijk aanzien te geven. Over half drie arriveerde onder gejuich van de kijkers de auto, waarin Prinses Wilhelmina be groet door Mr. p. J. Oud, burge meester van Rotterdam, en Mr. K. P. van der Mandele, kamer heer in buitengewone dienst. Een kwartier later reed de auto van Koningin Juliana voor e» onder luide ovaties van dui zelden Rotterdammers verliet zij de auto. Nadat beide koninklijke be zoeksters bloemen v/aren aange boden door het dochtertje van wethouder Van der Vlerk, begon om klokslag drie uur de plechtig heid in de immense benedenhal, waar de wethouders en de raads leden met hun dames, alsmede eUkele genodigden, bijeen waren. Koningin Juliana droeg een kostbare bruin en zwart gevlam de bontjas en een bleu hoedje met twee veren in bijpassende kleurnuanceringen. Prinses Wil helmina was gekleed in een grij ze bontmantel en droeg een stemmig zwarte hoed met dito veer. Be gasten namen plaats tegen over het front van het beeld, Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Oranje" (26 December). Nieuw-Guinea: s.s. „Raki" (20 December). Ned. Antillen: m.s. „Helicon" (12 December). Suriname: m.s. „Poseidon" (18 December). Australië en Nw. Zeeland via Engeland (1 December). Canada: m.s. „Black Tem" (3 December) en m.s. „Noordam" (6 December). medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. VEEL WIND. Veranderlijke bewolking met enkele verspreide buien. Krachti ge tot harde, in het N. van het land later stormachtige wind tussen W. en N.W.. Minder zacht dam gisteren. ZONDAG 2 DECEMBER. Breskens Temeuzen Hans weert Walsoorden v.m. 3.42 4.17 4.57 5.07 n.m. 4.08 4.43 5.23 5.33 MAANDAG 3 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.34 5.09 5.49 5.59 n.m. 5.04 5.39 6.19 6.29 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN waarachter zich de gasten op hielden. De burgemeester sprak ziin begroetingsrede uit, waarna Koningin Juliana de onthullings plechtigheid verrichtte en ver volgens voor de microfoon plaats nam, waar zij met heldere, duide lijke stem haar woorden liet klin ken, die zeer veel indruk maak ten. De Koningin sprak als volgt: „Sterker door .strijd" werd Rot terdam en het zal dat blijven. Dit devies duidt zijn wezen aan. Het. streed in de oorlog, zoals heel Nederland streed, maar het leed uitzonderlijk. En ook het leed betekent een strijd. Door de wond van Rotterdam werd de kracht van Nederland gebroken. Dit is iets anders dan zijn geest kracht. En ligt Rotterdam daar als een monument van het ver leden leed en verrijst het als een monument van de kracht van het heden, het is toch niet daar, waar zijn grootste kracht ligt, noch die van Nederland. Als wij „Nederland zal herrij zen" zeiden, dan bedoelen wii daarmede de veerkracht, die het offer weet te brengen en toch blijft bestaan. Dit is dezelfde veerkracht, die ook het offer weet te brengen, waar dat ge vraagd wordt door een nieuwe tijd van samenwerking. Rotter dam herrijst, schoner dan tevo ren. Er wordt geen wond gesla gen of men herrijst met groter weerstand. Er wordt geen leed gedragen, of men herrijst ster ker. Er wordt geen strijd gestre den, of men herrijst met nobeler doel voor ogen". Opnieuw nam burgemeester Oud nu het woord om dank te zeggen voor het initiatief, dat Koningin Wilhelmina nog in haar regeringsperiode heeft genomen om de spreuk „Sterker door strijd" aan het stadswapen te verbinden en aan de gemeente dit beeld te schenken. Spr. bracht nog in herinnering de woorden van Thomas a Kempis, dat het niet de omstandigheden zijn die ons sterk of zwak maken; wel stellen zij ons in de gelegenheid te tonen of wij sterk of zwak zijn. De omstandigheden hebben onze koninklijke bezoeksters in de bittere gelegenheid gesteld te tonen, dat zij sterk waren. Dat heeft ook ons geïnspireerd. Wij hopen, zo zei de burgemeester, U eveneens te tonen, dat de om standigheden de stad in de gele genheid hebben gesteld sterk te zijn. Moge het beeld hier staan voor lange jaren, voor eeuwen, als getuigenis van de sterkte van haar, die het heeft geschonken en van de sterkte van Rotterdam. Prinses Wilhelmina dankte voor deze woorden en droeg ver volgens het beeld aan de burge meester over, die nog de wens uitsprak, dat deze overdracht in de geschiedenis vein de stad ge boekstaafd zal blijven als een van de grote gebeurtenissen in het leven van de stad. De bezoeksters namen enige tijd het beeld in ogenschouw, dat zich vertoont als zinnebeeld van mannelijke kracht, beaccentueerd door een in paraatheid omklem de zware knots. Er volgde een ontvangst in de kamer van de burgemeester en vervolgens begaf het hoge gezel schap zich in de burgerzaal, waarheen de genodigden zich in middels hadden begeven. Onder hen bevonden zich enkele voor aanstaande figuren uit de illega liteit. Alle genodigden werden hier voorgesteld en zowel Konin gin Juliana als Prinses Wilhel mina onderhielden zich enige tijd met de beeldhouwster, haar com plimenterend met het bereikte resultaat. Vóór het vertrek tekende Prin ses Wilhelmina nog het gouden boek, dat zij vroeger reeds als Koningin tekende. Ook Koningin Juliana zette er haar handteke ning in. Toegejuicht door de velen, die op de Coolsingel al die tijd het Novemberweer hadden getrot seerd, Verlieten de auto's de stad via de Blaak en de rijksweg aan de Plaszoom. De rijkspolitie heeft in samen werking met de gemeentepolitie in Maastricht de 49-jarige chauffeur S. aangehouden. Deze was voorne mens een overval te plegen op de houdster van een postkantoor. S. had in zijn buitenzak een geladen browning, die op scherp was ge steld benevens een masker. Hfj had de situatie ter plaatse reeds eerder opgenomen. Bij zijn verhoor bleek verder dat S. reeds eerder een over val had willen plegen op de boeren leenbank te Bunde, maar dit was op het laatste moment niet door gegaan omdat een man de bank binnenkwam. S. heeft zich toen met spoed verwijderd. De rijkspolitie zet het onderzoek voort. S. zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De militaire leiders in Siam die Donderdag de regering om- fver wierpen, hebben een nieu we regering gevormd met de zelfdepremier (veldmaarschalk Loeang Piboel Songgram) en minister van Buitenlandse Za ken (Worakan Bantsja) als tevoren, aldus een te Singapo re opgevangen bericht. Volgens een door een ambas sade te Singapore ontvangen bericht heeft het hoofd van po litie generaal Phao het toezicht gekregen op de binnenlandse veiligheid. Het leger wil de grondwet van 1932 weer invoe ren, waardoor de kroon en de regering meer macht zou krij gen, aldus dit bericht. Volgens Radio-Bangkok is de regering van Songgram afgezet „wegens de mislukking van haar strijd tegen het- commu nisme en haar onvermogen, een eind te maken aan de corruptie, die in Thailand heerst". Het voorlopige uitvoerende militaire orgaan heeft beloofd de monarchie te zullen handha ven, de rechten van vreemdelin gen te zullen eerbiedigen, het Handvest der V- N. in acht te zullen nemen en de strijd tegen het communisme te zullen voortzetten. De Sowjet-Russisehe minister van Buitenlandse Zaken, Wy sjinsky, heeft in de vergadering van de politieke commissie der V. N. het voorstel tot vorming van een sub-commissie der vier grote mogendheden voor de ont wapening aanvaard. Wysjinsky stelde echter de eis, dat de Sowjet-Russisehe amende menten op het Westelijke ontwa. peningsvoorstel worden aan vaard. „Ondanks geschillen met de drie mogendheden zijn wij bereid onze pogingen voort te zetten en deel te nemen aan het werk van de subcommissie ter onderzoek van de verschillen tussen het Westelijke en het Sowjet-Russi sehe voorstel voor ontwapening, aldus Wysjinsky. Pakistan, Irak en Syrië hadden de vorming van 'n dergelijke subcommissie voor. gesteld. De Boliviaanse delegatie heeft Donderdag een amendement in gediend op dit voorstel, waarin aan de voorzitter van de alge mene vergadering wordt ver- De Italiaanse regering heeft Vrijdagavond verklaard, dat bin nen zeventig dagen de bressen in de dijken langs de Po gedicht zullen zijn. De minister voor de Verbindin gen, Spataro, bracht na een be zoek aan het getroffen gebied verslag uit aan het kabinet. Hii deelde mee, dat de werkzaamhe den om de voornaamste gaten nabij Ferrar te dichten, goed vor derden. Honderden mannen ziin hier bezig om met 350 zware vrachtauto's grote hoeveelheden stenen en puin in de bressen te storten. De dijk was hier op 14 Novem ber op twee plaatsen over een lengte van 200 meter doorgebro ken. Het water bliift dalen. De eva cuatie van mensen en vee gaat echter voort. Met boten en hef- schroefvliegtuigen wordt de achtergebleven bevolking bevoor raad. Indien het water met de hui dige snelheid blijft afvloeien De Katholieke nationale bond voor eerste hulp bij ongelukken heeft zijn plaatselijke besturen verzocht deel te nemen aan de watersnoodcollecte en de leden aangespoord zich onverwijld te melden als collectant of collec- trice bij de plaatselijke afdelin gen van het Nederlandse Rode Kruis. naar de Adriatische Zee, is het mogelijk, dat het vlakke land in de delta binnen een week weer aan de oppervlakte komt. Men verwacht echter, dat dit gebied nog wel enige tijd onbegaanbaar zal zijn door de. modder. Franse, Britse, Amerikaanse en Italiaanse technici hebben Vrijdag verder gewerkt aan een grootscheeps plan om van Rovi- go via hooggelegen punten een schipbrug te leggen om de ver binding met het getroffen gebied te waarborgen en duizenden stuks half-verhongerd vee in vei. ligheid te brengen. Volgens te Beiroet ontvangen be richten wordt de president van Sy rië, Atassi, in zijn paleis gevangen gehouden. Het aantal personen, dat sinds de staatsgreep is gearresteerd, is volgens genoemde berichten tot 83 gestegen. De nationalisten zouden aandrin gen op de terugkeer van oud-pre sident Sjoekri ey el Koeatly, die bij een staatsgreep in Januari 1949 werd gearresteerd en uit het land verbannen. Volgens de jongste be richten zou hij zich in Alexandrië bevinden. Vrfjdag hebben Syrische militaire en politieke leiders een onderhoud gehad met premier Maaroef Dawa- libi, die zich in huisarrest bevindt. Zfj eisten het aftreden van zijn re gering teneinde president Atassi in de gelegenheid te stellen een kabi net te vormen, dat aanvaardbaar zal zijn voor alle betrokken partij en. Een militaire woordvoerder ver klaarde, dat president Hasem el Atassi de toestand meester is. zocht, vóór 10 December verslag uit te brengen over de bespre kingen der sub-commissie. De Sowjet-Unie is bereid een voorstel te aanvaarden tot instel ling yan een internationaal con trolelichaam voor atoomwapens, waarvoor het vetorecht niet zou gelden, zo verklaarde Wysjinsky verder in zijn rede. De Sowjet-Unie staat er op, dat de controle op de atoomenergie door de Veiligheidsraad wordt uitgeoefend. „Dit besloot de al gemene vergadering 14 Decem ber 1946 en gij was het er mee eens", aldus Wysjinsky. „De Sowjet-Unie heeft slechts de helft van het aantal strijd, krachten, waarover het Atlan- tische blok beschikt", zo ver klaarde Wysjinsky in de loop van zijn rede, die anderhall uur duurde. Wysjinsky sprak de door Jessup verstrekte getallen tegen: „Wilt ge onze getallen precies kennen? Dat is zeer eenvoudig: zet uw naam onder ons voorstel en gij zult het weten, tot onze laatste mitrailleur, tot onze laat ste soldaat toe". Wysjinsky stelde het westelijke en het Sowjetrussische voorstel tegenover elkaar. In de inleiding van de westelijke resolutie wordt een doelmatige internationale controle op atoomwapens alleen maar vermeld en over een „even. tueel verbod" gesproken, aldus Wysjinsky. De sowjet-Unie stelt voor, dat de commissie in haar huidige zitting „eenvoudig, dui delijk en kort" zich uitspreekt voor het verbod van het atoom wapen en een strenge internatio. nale controle. De commissie voor de atoomenergie en die voor de conventionele wapens zou een ontwerp-conventie moeten opstel len om de uitvoering dezer be sluiten te verzekeren. „De Sow. jet-Unie kan duidelijk en ondub belzinnig verklaren, dat voor het werk van dit onder de Veilig heidsraad te stellen controle-or gaan het veto-recht niet zal gel den". Een geleidelijke inspectie van de ondernemingen voor atoomenergie, zoals het Westen voorstelt, achtte Wysjinskv ge- Te Port Said heeft Egyptische politie Donderdag in de nabijheid van „Petrushouse", de zetel van het havenbestuur, geschoten op Britse voertuigen. Britse solda ten en officieren hebben uit het „Petrushouse" het vuur beant woord. Een Egyptenaar zou zijn gewond. Elders in Port Said zijn Don. derdagmiddag stenen en Molo- tofcocktails gegooid naar Britse voertuigen. De Egytpische poli tie kwam niet tussen beide. In de nacht van Woensdag op Donderdag zijn bij Ismailia twee Britse auto's met machinegewe ren beschoten. Geen der inzitten, den werd getroffen. In een nota heeft het Egypti sche ministerie van buitenlandse zaken Engeland beschuldigd van schending der voorzieningen van de conventie van Constantinopel van 1888 over de vrije vaart door het Suezkanaal. Engeland deed geen vooraf gaande mededeling van het be- lijk aan een negatief antwoord. Wysjinsky achtte het een be zwaar, dat volgens het westelijke ,plan de inspectie niet bij het atoomwapen zou beginnen. De westelijke ontwerp-resolutie schenkt niet de noodzakelijke basis voor de oplossing van de voor ons liggende vraagstukken, aldus spr. De Sowjet-Russisehe amendementen dienden om „de ernstige tekortkomingen in de westelijke voorstellen te verwij deren". Hoewel de Sowjt-Unie zich bewust is van de aanzienlij ke verschillen tussen beide plan nen, is zij bereid deel te nemen aan de besprekingen van de voorgestelde sub-commissie. De Amerikaanse afgevaardig de, Dr Phillip Jessup, zeide dat minister Wysjinsky alle door vertegenwoordigers der westerse mogendheden gehouden toespra ken óf verkeerd had voorgesteld öf er een onjuiste uitleg aan had gegeven. Jessup ontkende, dat de V.S. op de bijeenkomst der plaatsvervangers te Parijs niet over ontwapening zouden hebben gesproken. Hij las de tekst voor van het ontwapeningsvoorstel dat de V. S. toen hebben gedaan. ..De westerse mogendheden zullen alles doen om het moge lijk te maken, dat een ontwape ningscommissie aan het werk gaat. Ik hoop dat de Russen met ons samen zullen werken om overeenstemming te bereiken". De politieke commissie heeft éénstemmig de oprichting van 'n subcommissie van de vier grote mogendheden over ontwapening goedgekeurd. De subcommissie moet binnen tien dagen verslag uitbrengen. De Australische minister van Handel, heeft meegedeeld, dat Australië de handelsovereen komst met Indonesië zal verlen gen tot 30 September 1952. Australië zal naar Indonesië goederen exporteren tot een be drag van 4.905-000 Australische ponden, hetgeen 1 millioen pond meer is dan het bedrag van het voorgaande jaar en Indonesië zal aan Australië producten le veren ter waarde van 6 850 000 Australische ponden, hetgeen bijna 2 millioen pond boven het totaal van het vorge jaar ligt. Onder de door Indonesië te leveren producten bevinden zich rubber, hout, kapok, thee en koffie. De kwestie-Nieuw-Guinea blijft in Indonesië de gemoede ren bezig houden, zo schrijft de politieke correspondent van Aneta in een overzicht betref fende de activiteiten van ver enigingen en organisaties op dit igbtiied. Zo staat Irian op de agenda van de gemeenteraad van Ban dung en wel in de vorm van een motie, waarin de regering ver zocht wordt te bewerkstelligen, dat West-Irian spoedig Indone sisch gebied wordt. SCHIP MET 12 PERSONEN VERMIST. Vrijdagavond is alle schepen aan de westkust van Noorwegen verzocht uit te zien naar een ont takeld schip met twaalf man aan boord, dat Vrijdagmiddag in een sneeuwstorm van de sleep is losgeslagen en volgens berich ten in de richting van de kust drijft. Het schip is de gelichte Duitse vrachtboot „Aaehen", die in 1940 in de haven van Narvik tot zin ken werd gebracht. De „Aaehen" zou naar Bergen worden ge sleept, vanwaar het schip voor reparatie naar Bremerhaven zou worden gebracht. Het is eigendom van een Noor se maatschappij. TELEVISIE BRACHT EEN- PRIMEUR. Voor het eerst in de geschiede, nis van de Ned. Televisie is gis teravond vanuit een der radio studio's een televisie-theater-pro gramma uitgezonden. Nu het door het beschikbaar stellen van een reportagewagen mogelijk is geworden om buiten de televisie studio een mosramma uit te zen den, bracht de Avro de primeur met een bonte avond. De grote zaal van de Avro-stu- dio in Hilversum was gister avond geheel met toeschouwers gevuld, die persoonlijk getuige waren van een programma van muziek, dans en show, dat door de kijkers op het scherm werd gevolgd. „De zaal" speelde trou wens mee en verscheen ook eni ge malen op het televisiedoek. Technische storingen deden zich niet voor. Deze première heeft aangetoond dat er op dit terrein grote mogelijkheden voor de televisie liggen. De N.-iSumatraanse vrouwen- organiatie heeft een verklaring uitgegeven, waarin bij de rege ring wordt aangedrongen zo spoedig mogelijk de unie op te heffen en een Indonesische pro vincie in te stellen voor West- Irian. In een te Makassar gehouden vergadering van het „centrtale actie-comité voor Irian" werd o.a. 'besloten bij de regering aan te dringen zo spoedig mogelijk een bestuur in overgangstijd in te stellen voor het gebied van Irian, in overeenstemming met de proclamatie van Augustus 1945. In deze vergadering werd tevens aangedrongen op onmid dellijke benoeming van de heer Papare tot Daereh hoofd vam Irian en voorts om zo snel mo gelijk een volkscongres voor ge heel Indonesië uit te schrijven, onder leiding van het centrale actie-comité voor Irian. Deze vergadering, die geleid werd door de heer Latumahina, voorzitter van het actie-comité, werd bijgewoond door vertegen woordigers van 48 organisaties op politiek en sociaal gebied. Donderdag zijn in Engeland enkele bijzonderheden bekend gemaakt over de tot dusverre op de geheime lijst voorkomen de Gloster ,.G A 5", het eerste operationele Delta-vliegtuig van de Engelse luchtmacht en bo vendien van de wereld. De „G A 5" is verder ihet eer ste 2-motorige vliegtuig van dit type, dat zoals men weet een driehoek-vormige vleugel heeft, waarin de gehele romp is op genomen, zodat de staart als zodanig ontbreekt- De basis van deze driehoek bevindt zich aan de achterzijde van het toestel. De 2 motoren van de „G A 5", twee Armstrong Siddely „Saphi- re" straalmotoren zijn aan weerszijden van de romp en er tegen aangebracht. De inlaten bevinden zich in de vleugelvoor- rand. „Squadron Leader" Bill Wat- terton chef-invlieger van de Gloster vliegtuigfabrieken, heeft Maandag voor het eerst met dit toestel gevlogen. Hij bleef er 35 minuten mee in de lucht. De ,,G A 5" wordt door de autoriteiten van de fabriek als de krachtigste jager ter wereld beschouwd. Het toestel is te ge bruiken als jager en als bom menwerper en heeft zeer veel radarinstrumenten. Het heeft een 3-wielig lan dingsgestel, (neuswiel). De hoofdwielen kunnen naar bin nen in de vleugel worden inge trokken. Over snelheid, hoogte, aantal leden der bemanning is nog niets bekend. De Noordelijke onderhande laars te Panmoendjon hebben Vrjidag een voorstel der Verbon denen, na het sluiten van een wapenstilstand vanuit de lucht boven geheel Korea een gemeen schappelijk toezicht uit te oefe nen, dat er geen nieuwe militaire voorbereidingen worden getrof fen, van de hand gewezen. De Noordelijken verzetten zich heftig tegen dit voorstel en zou den de uitvoering daarvan als een „onbeschaamde inmenging in hun binnenlandse aangelegen heden" beschouwen, zo deelde krijgsgevangenen zouden ver strekken. Tussen de uitgebrande resten van een huis naast de fabriek heeft men vier verkoolde lijken gevonden. Men neemt aan, dat degenen, die zich in de fabriek bevonden, allen om het leven zijn gekomen. Tijdens het blussen van de brand zijn tien Zuid- Koreaanse soldaten en burgers gewond. EXPLOSIE TE POESAN. In de Zuid-Koreaanse haven stad Poesan is Vrijdagochtend 'n munitiefabriek in de lucht gevlo gen, zo meldt het geallieerde vice-admiraal Joy na de bespre-" hoofdkwartier te Tokio. Van king aan de pers mee. Op deze zitting is geen voort gang geboekt, aldus meldde later een officiële bekendmaking van het opperbevel der V. N. Heden morgen wordt verder vergaderd. Volgens brigade-gener. Nuckels heeft Jov de andere partij mee gedeeld, dat de verbondenen niet kunnen instemmen met een terugtrekking of zelfs geleide lijke terugtrekking, zoals de Noordelijken Donderdag hebben voorgesteld. Het terugtrekken van buitenlandse troepen is een politieke aangelegenheid, waar over op hoger plan moet worden beslist, zo is de mening van de leiding der Verbondenen. De zoeken van Britse oorlogssche- Noordelijken hadden niets gezegd pen aan Egyptische territoriale over het voorstel der V. N„ dat wateren. beide partijen gegevens over persoonlijke ongelukken wordt geen meiding gemaakt. Wel is gezegd, dat er geen Amerikanen bij zijn verongelukt. Bij de explosie zijn volgens de tot nog toe bekende gegevens 6 personen om het leven gekomen en vijftig gewond. Ruim 250 per sonen zijn dakloos. VERKLARING VAN TRUMAN. President Truman heeft ver klaard, dat de V. N. druk zouden blijven uitoefenen op de commu nisten, totdat een wapenstilstand in Korea zou zijn getekend en dat de strijdkrachten van de V. N. niet door de tegenstander zouden worden verrast. Truman gispte nieuwsbureaux en onafhanke- seerde verhalen over een staken I van het vuren". „Ik hoop dat ieder thans zal begrijpen, dat in Korea het vuren niet is gestaakt en ook niet ge staakt kan worden voordat een wapenstilstand is getekend", al dus de president. „Het is onze plicht, onze pogingen voort te zetten totdat de doeleinden van de V. N. zijn bereikt. Slechts dan zal de toekomstige veiligheid van de strijdkrachten der V. N., waaronder die van hen, die zich in handen van de vijand bevin den. verzekerd zijn". Een vroeg tijdig verslappen van de pogingen zou op de duur meer slachtoffers eisen dan nodig is. Voortdurende druk op de tegenstander zou de krachtigste aansporing voor hem zijn om in te stemmen met een rechtvaardige wapenstilstand. Aantal Noordelijke vliegtuigen neergeschoten. Volgens een communiqué van de vijfde Amerikaanse lucht macht zijn bij een gevecht van ongeveer dertig minuten tussen 12 Noordelijke bommenwerpers en 34 jachttoestellen enerzijds en 31 vliegtuigen der Verbondenen anderzijds zes Noordelijke bom menwerpers en vier jagers neer geschoten en een bommenwerper waarschijnlijk neergeschoten. 3 Noordelijke bommenwerpers wa ren beschadigd. De toestellen der Verbondenen waren alle behou den teruggekeerd. Het gevecht werd geleverd ten Z. van An- lijke bladen wegens „gefanta- i toeng boven de rivier de Jaloe.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1