Je Srctiincic Jubileum G. F. P. van der Peijl Terry en Berry en „de witte eland Goederenvervoer Terneuzen-Hulst gehandhaafd. tyorcleejll Begroting van Waterstaat 1911 - 29 NOVEMBER 1951 Lezers die schrijven nln€° DE WINNAAR VAN DE lie STEP IS 1 H. PIETERS BORGHSTIJN Li'IV AgenJo TERNEUZEN. AXEL. BRESKENS BOSCHKAPELLE. ijnniiiiiniiiiiiiiinniiiiiiiiiiiniiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiini^ Genlsebreedstraat A 85 A g PHILIPPINE HOEK. MIDDELBURG. OOSTBURG. SivGcJe Kflineff In de avondvergadering van Woensdag heeft de minister van Waterstaat, de sprekers beant woord. Hij vond het te sterk uitgedrukt ■dat zijn begroting het kind van de rekening is geworden van de be zuiniging. Als de grote weg Am sterdam—Utrecht gereed is zal een jaarlijkse besparing van 3,2 millioen zijn verkregen. De aan leg zal dan 30 millioen hebben gekost. Hij zeide, dat de brom fietsen een apart probleem vor men. Alle typen beneden 51 cc moeten als fiets worden be schouwd en naar de fietspaden verwezen. Gezocht wordt naar -een bepaling, dat de bromfietsen zich moeten aanpassen aan het verkeersbeeld op de rijwielpaden- Overwogen wordt een bepaling! dat ze snel kunnen stoppen. Toe stemming om een kind mee te voeren, zal spr. overwegen. Een oordeel over de leeftijdsgrens voor berijders van bromfietsen behield hij zich nog voor en hij deelde mede, dat hij zijn best zal doen de bromfietsenkwestie zo spoedig mogelijk op te lossen. De maatregel, dat buiten de beurzen om voor de binnen scheepvaart kan worden bevracht heeft bevredigend gewerkt. Dat het schip het aangewezen ver voermiddel voor steenkool zou zijn, was de minister niet met de heer Van Dis eens. De minister acht het niet ge wenst het net van vrachtauto diensten uit te breiden. Tegen over samenwerking van individu ele kleine vervoerders zal hij niet afwijzend staan. Niet dan bij uiberste noodzaak zullen zij wor den geweerd. Spr. deelde mede, dat het goe derenvervoer op de lijn Terneu- zenHulst wordt gehandhaafd. De hulpactie van het Rode Kruis voor de overstromings ramp in Italië beval spr. in de warme belangstelling der bevol king aan. Hier te lande is gedaan wat mogelijk is om een overstro mingsramp te voorkomen. De financiële omstandigheden laten niet toe in de eerste jaren iets te doen voor de havens van Katwijk, Scheveningen en Ierse ke. Bij de replieken diende de heer Schilthuis (Arb.) een motie in, -waarin de Kamer uitspreekt, dat "het in het belang van de Rijn vaart en dus in het algemeen be lang noodzakelijk is, dat de eens gezindheid van het bedrijfsleven tenspoedigste tot stand komt, mede ter bevordering van de in ternationale regelingen, waaraan zo grote behoefte bestaat. In de motie wordt verzocht om op zo kort mogelijke termijn uit voering te geven aan het voorne men om de maatregelen te ne men, die in het algemeen belang van de Nederlandse Rijnvaart no- dig zijn. De heer N. van den Heuvel K.V.P.) diende een motie in om door wijziging der richtlijnen te gemoet te komen aan het euyel, dat het streven naar vrijwillige samenwerking der ondernemers op het gebied van het personen vervoer niet voldoende resultaat oplevert. De minister verklaarde, dat aanvaarding der motie-Schilthuis de regering aangenaam zal zijn. De motie-Van den Heuvel vond hij praematuur en hij ontried aanne ming. Vergadering van Donderdag. Gisteren is gestemd over de door de heer Schilthuis (Arb.) ingediende motie inzake de Rijn vaart. De motie wordt aangenomen met 53 tegen 9 stemmen, die der A.R en S.G. De heer Weiter (K.N.P.) en de leden van de C.P, N. waren tijdens de stemming niet aanwezig. De motie van de heer N. van den Heuvel (K.V.P.) tot wijziging der richtlijnen opdat samenwer king der kleine ondernemers op autovervoersgebied kan worden bevorderd, wordt aangenomen met 44 tegen 23 stemmen, die van P.v.d.A. en C.P.N. De begroting wordt z.h.s. goedge keurd met aantekening, dat de C.P.N. geacht wil worden te heb ben tegengestemd. Vragenuurtje. De heer Suurhoff (Arb.) stelde de volgende vragen aan de minis ters van Sociale Zaken en van Binnenlandse Zaken. Op grond van welke motieven heeft de regering gemeend, haar bij perscommuniqué van 18 April 1951 gedane belofte, om de „ver bruiksbeperking" niet boven 5 ipct te laten stijgen, te kunnen iionoreren door het geven van een vergunning tot uitkering van 11 pet van één weekloon, resp. 2*4 pet van één maandloon in plaats van alle werkgevers tot het doen van deze uitkering te verplichten, gelijk het bestuur van de Stichting van de Arbeid had geadviseerd? Wat denkt de regering in ver band met de (geringe) overschrij ding van de 5 pet „verbruiksbe- perking", welke aanleiding was tot de in de eerste vraag bedoelde maatregelen, te doen voor: a. het personeel in overheidsdienst; b. de arbeiders, werkzaam bij de D.U.W.; c. degenen, die een nood- uitkering-ouden van dagen, een sociale verzekeringsrente, een overbruggings- of een sociale bij standsuitkering ontvangen? Minister Joekes zegt, dat de overschrijding nog niet zodanig duurzaam is, dat er reden voor compensatie is. Vergunning tot een uitkering heeft ze echter niet achterwege willen laten. Voor de D.U.W.-arbeiders is een machtiging tot verstrekking der compensatie gegeven. Voor de onder c. bedoelde cate gorieën zijn geen maatregelen getroffen. Minister Teulings zegt, dat al len die in rijksdienst zijn, een uit kering zullen ontvangen na af trek van loonbelasting van 5 netto. Bevorderd zal worden dat het personeel der lagere organen een dergelijke uitkering krijgt. BINNENLANDSE ZAKEN. De Kamer heeft daarna de be raadslagingen over de begroting van Binnenlandse Zaken voortge zet. De heer Wagenaar (C.P.N.) bepleit een extra-vergoeding van 100 pet voor Zondagsdienst, wel ke hij overigens zoveel mogelijk treft uitgaven voortvloeiende uit werkvergoedingen wil hij terug werkende kracht tot 1 Januari 1950 geven. De heer Beemink (C.H.) vraagt of voor de onderwijzers en leraren bij het bijzonder on derwijs de interimregeling, zoals die inzake de ziekteverzekering geldt voor rijkspersoneel, ook van toepassing is. Spr. dringt erop aan het classificatie-vraagstuk vóór de verkiezingen tot oplos sing te brengen. De heer Welter (K.N.P.) acht verhoging der salarissen noodza kelijk, omdat de ambtenaarssala rissen ver zijn achtergebleven bi; de lonen in het bedrijfsleven. Minister Teulings zegt, dat de kwestie van een ziekenfonds voor de ambtenaren is voorge legd aan de S.E.R. om advies. Het classificatieprobleem kan nog niet in handen van het georgani- HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc- „Clochermerle". ZAAMSLAG: Ned. Her. Kerk, 7 uur: Winterlezing. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Clochermerle". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „De strijd in het rots gebergte". N-V. Scheldeveem, 3 uur: Alg. vergadering van aandeelhouders. AXEL: Het Centrum, 6-30 en 9 uur: Biosc. Pinky". ZAAMSLAG: Verenigingsge bouw, 7 uur: Ontspannings avond Z.P.M. en L.J.G. SERVICE VAN DE POLITIE. De Middelburgse politie werd van Roosendaal uit opgebeld door een onthutste Middelburgse dame, die op reis was gegaan en op het Roosendaalse station tot de ontdekking was gekomen, dat zij het gas onder een pan met melk had laten branden. Een politieagent verschafte zich ogenblikkelijk toegang tot haar woning en draaide het gaskraan- tje om. De dame kon gerust haar reis voortzetten. Of de melk mid. delerwijl overgekookt was ver. meldde het politierapport niet. Aanrijding. Gistermiddag omstreeks half drie had op de Baandijk een aanrijding plaats tussen een per sonenauto, bestuurd door de heer JH. J. de B., wonende te Vlissin- vc-orstel tot het maken van rioleringen ten behoeve van het uitbreidingsplan West met bij komende werk; verlenging van een kasgeldle ning groot 250-000; voorstel tot het aangaan van een reken,ing-courant-overeen- komst groot 600.000. voorstel tot het aangaan van een annuïteitslening groot 665-000- seerd overleg worden gegeven. Het spreekt vanzelf dat de cen trale commissie zal worden ge hoord als de lonen van het over i heidspersoneel in het geding i gen, een een vrachtauto bestuurd komt. De natuurlijke oplossing door de heer P. C. M., uit Sluiskil, van het probleem der arbeidscon tractanten is hun een vaste aan stelling verlenen, als het enigs zins mogelijk is. Het beleid is daarop ook gericht: op 1 Jan. '47 was het aantal arbeidscontrac tanten 82.000; thans bedraagt het minder dan de helft. Aanstelling in ambtelijk verband maakt de pensioenkwestie eenvoudiger. In tussen zal er een categorie over blijven zij die terecht arbeids- contractant zijn waarvoor het moeilijk zal zijn een pensioenre geling tot stand te brengen, om dat deze categorie zo'n bonte ver scheidenheid te zien geeft. De stemming over de begroting en de motie-Wagenaar wordt aan gehouden. Z.h.s. wordt goedge keurd een wetsontwerp tot wijzi ging der begroting 1951 van Bin nenlandse Zaken, voor wat be treft uitgaven voortvloeinde uit de burgerlijke verdediging. De staking bij de olie-industrie op Aruba heeft hem destijds zeer verontrust. De economische grondslag op de eilanden is maar smal en het zal nodig zijn er ook andere industrieën te vestigen wil men het welvaartspeil niet zien verlagen. Spr. bestrijdt het recht tot naasting der „Javasche Bank". Zo handelt men niet om vertrou wen te winnen en kapitaal aan te trekken. Te zes uur wordt de vergade ring gesloten. Hoewel de gehele linkerzijde van de personenauto openge scheurd was, hadden geen per soonlijke ongelukken plaats. „Grönninger Aovend." Woensdagavond is in café „De Vriendschap" alhier de 3e jaar lijkse „Grönninger Aovend" ge houden. Op initiatief van notaris Hoving en de oud-onderwijzer Heersema werd enige jaren ge leden door enige Groningers uit Terneuzen en omgeving besloten elk jaar een avond bijeen te ko men. Notaris Hoving opende de bij eenkomst en heette allen wel kom, waarna uit volle borst het „Grönnings laid" werd gezongen, aan de piano begeleid door Dr Hofstee uit Hoek. Vervolgens werd heel de avond „Grönnens praot". Voordracht, samenspraak en zang wisselden elkaar af, waarbij vooral mevr. Boor en de heer Koster uit Axel zich verdienstelijk maakten, ter wijl de „kovvie" uit echte „Grön ninger kraontjespott'n" werd ge tapt. De „Grönninger kouk" en de „öl wieven" was voor deze ge legenheid speciaal uit Groningen gehaald. Tussen de bedrijven door wer den herinneringen uit Groningen opgehaald. Men was weer echt eens onder „aig'n volk" en de avond vloog om, zodat het tegen sluitingstijd liep, toen men huis waarts keerde. Drie en dertig personen waren aanwezig. Besloten werd op dezelfde voet door te gaan en het volgend jaar weer een dergelijke avond te houden. Moeilijkheden worden ondervonden door gebrek aan de nodige boeken met Groninger voordrachten, liedjes met muziek en dergelijke. Men zal echter trachten hierin te voorzien. HULP VOOR NOORD-ITALJë. Dagenlang hebben de kranten vol gestaan met berichten over de ontzettende watersnood in Ita lië en bij vele Zeeuwen zal uit de herinnering het beeld naar voren zijn gekomen van ons ver dronken Walcheren, om dan maar het meest sprekende beeld te noemen. Wij hier in deze pro vincie, waar vrijwel al het land met taaie volharding aan de zee ontworsteld is en ontworsteld wordt, wij kennen de kracht van het water en wanneer de Novem berstormen langs de huizen gie ren, terwijl wij veilig achter onze rolluiken binnenskamers zitten, dan weten wij dat daar buiten grote gevaren dreigen, niet alleen op het wijde water maar ook achter de dijken, die ons bescher men moeten. Die dijken in Noord-Italië heb ben het niet kunnen houden en in een onweerstaanbare storm loop zijn de golven er doorheen gebroken, alles meeslepend of vernielend, wat in de weg kwam, achter zich latend een chaos van -slik en puin endoden. Hon derden boeren, die te lang aar zelden hun woonstee te verlaten, konden niet meer gered worden en verdronken mèt hun vee. Wat er nog bleef staan, wat nog aan het geweld van de woeste water stromen weerstand kon bieden is onbewoonbaar en onbruikbaar voor jaren. Voor milliarden scha de is daar aangericht. Ach, wij kennen dat beeld zo goed; het ligt nog zo vers in het geheugen en bij elk weerzien van Walcheren, eens de lachende tuin van Zeeland, is het weer trooste loze werkelijkheid. Wat zouden wij graag willen helpen! En dat kan. Het Nederlandse Rode Kruis heeft een grootse hulpactie op touw gezet en zal daarvoor op Zaterdag 1 December collecteren; op straat, langs de huizen, in de bioscopen. Dat kan er altijd nog wel af, ook van ons armoedje. De afdeling Terneuzen heeft zich vóór deze stad met de inzameling belastten ik ben overtuigd, dat in déi&h^iéstelijke St. Nicolaastijd iëd§r"w<S918§*NMl geven. P. TELLEGEN- Gisteren herdacht de heer G. F. P. van der Peijl, commissaris der N.V. Handel-, Industrie- en Scheepvaart-Maatschappij „De Hoop" te Terneuzen, de dag, waarop hij met enige anderen 40 jaar geleden de genoemde ven nootschap heeft opgericht en tot haar directeur werd benoemd. In het jaar 1907 nam hij van zijn vader een handel in bouwma terialen en een kalkblusserij over. Hij stond toen geheel alleen en heeft zeker niet gedacht, dat dat bedrijfje éénmaal zou uitgroeien tot een onderneming, die nu on geveer 350 werknemers telt en aan honderden gezinnen in Ter neuzen en elders een regelmatige broodwinning verschaft. Steeds was hij echter vervuld van een streven om het kleine groot en het grote, zo mogelijk, weer groter te maken en onge twijfeld is dit streven de basis geweest voor de latere groei. Ook in de stichting op 29 No vember 1911 van de naamloze vennootschap is zijn drang tot expansie merkbaar. De ondernemende heer Van der Peijl wist de bescheiden detail handel in bouwmaterialen eerst op te werken tot één der groot ste zaken op dit gebied van Zeeuws-Vlaanderen en Zeeland. Daarna zag hij kans haar werk terrein tot geheel Nederland uit te breiden, zodat het nu een im port-, export, en groothandels firma in bouwmaterialen en we genbouw- en waterbouwmateria len van grote betekenis is gewor den In de loop der jaren werden aan het bedrijf nog verbonden een flinke betonfabriek, een kraan- en expeditiebedrijf, een steenfabriek enz. Als nevenbedrijven stichtte de heer Van der Peijl transportmaat schappijen, die nu over een bin- nenvaartvloot van 20.000 ton be schikken. De wetenschap, dat hi. eenmaal met een scheepje van 10 ton is begonnen, maakt duide lijk welk een vooruitgang in de afgelopen jaren heeft plaats ge had. Behalve dit alles richtte de ju bilaris ook een maatschappij op, die zich met de exploitatie van bouwgronden bezig houdt. En hiermede is het uitgebreide ter rein zijner veelomvattende werk zaamheden nog geenszins volledig beschreven, daar hij voor de op richting van menige andere on derneming de stoot heeft ge geven en voor verschillende an dere zaken een gaarne gewild adviseur is wegens zijn rijke er varing en practische kennis van zaken Wanneer men de nu 65-jarige maar nog volledig vitale jubila ris op enthousiaste wijze over al dit tot stand gekomene hoort spreken, treft het hoe alles ge leidelijk is gegroeid en het ene als het ware uit het andere is voortgekomen. Zo werd hij dan gisteren in het Hotel „Rotterdam" te Terneuzen door vele vooraanstaande figuren uit de bouwmaterialenhandel ge huldigd. In de door talloze bloem stukken, welke door vrienden en bewonderaars van heinde en ver waren gezonden, versierde feest zaal werd de jubilaris op velerlei wijze gecomplimenteerd. Hij werd toegesproken door de huidige directeuren, zijn beide zoons, de heren G. J. W. en J. G. van der Peijl, door de president commissaris, de heer Zandee; verder door de heer W. G. Tes- ser, secretaris-generaal der Ver eniging van Handelaren in Bouw materialen in Nederland; voorts door de heer C. F. Leffelaar, voor zitter van de Nederlandse Ver eniging van Producenten en Im porteurs van Wegen- en Water bouwmaterialen, en hiermede was aan de stroom van sprekers nog geen einde gekomen, want ver schillende andere personaliteiten uit de bouwmaterialenwereld voerden daarna nog het woord. Allen stelden de grote verdien sten en eigenschappen van de heer Van der Peijl in het licht en brachten hem hulde en dank voor zijn buitengewone presta ties. Sterk kwam bij dit alles uit, dat de jubilaris in vele opzichten baanbrekend werk heeft gedaan, waarvan door anderen kan wor den geprofiteerd. Vele geschenken en ere-teke- nen werden hem aangeboden. Daaronder de verguld-zilveren gedenkpenning van de Vereni ging van Handelaren in Bouw materialen in Nederland met keurig verzorgde oorkonde, be nevens een kunstig verzorgde oorkonde van de genoemde Ver eniging van Producenten en lm porteurs van Wegen- en Water bouwmaterialen. Het moet de jubilaris, die zo gaarne anderen een genoegen doet, een ware voldoening zijn geweest, nu op zijn beurt ook eens in de bloemetjes te worden gezet. 's Avonds was er een bijeen komst met het personeel en pok toen was de feestzaal wederom geheel gevuld. Ook nu werd hij toegesproken door de beide di recteuren; zomede door de heer J. Simons, procuratiehouder, na mens het ganse personeel. Te vens werden hem door het perso neel verschillende geschenken aangeboden. In poëzie-vorm sprak de heer C. de Reus namens de schippers, die varende waren, terwijl ook nog door enige ande ren het woord werd gevoerd. Evenals des middags dankte de jubilaris ook nu hartelijk voor de hem gebrachte hulde. Daarbij deed hij uitkomen, dat weliswaar zijn prestaties veel tot de bloei en uitgroei van het bedrijf kunnen hebben bijgedragen, maar daar bij zeker ook niet de toewijding vergeten wilde, die in de loop der jaren van de zijde van het personeel is gebleken. Tijdens de voor belangstellen den in de middag- en avonduren gehouden receptie moest de om zijn stoere werkkracht, grote eenvoud, doortastendheid en on dernemingszin bekende heer Van der Peijl van vele zijden uit de bouwmaterialenhandelwereld en andere handelskringen, maar ook van particulieren, gelukwensen in ontvangst nemen. Het werd voor hem een niet te vergeten dag, waarop hij nog vaak met genoegen zal terugzien. van de o.m- de behande- van Openbare Raadszitting In de op 4 December om 19 uur te houden zitting gemeenteraad komen volgende punten in ling: Benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur we gens periodieke aftreding de heer A. J. M. Kesbeke; voorstel tot het instellen van een commissie van toezicht op het gemeentelijk woningbedrijf; benoeming van 4 leden van die oommissie; voorstel tot het instellen van een commissie uit de gemeente raad die B- W- bijstaat in het beheer van de gemeente-finan- ciën loenoeming van leden van de financiële commissie; vGorstel tot onderhandse ver- j'ur van de fabrieksruimte aan de textielfabriek „Clitex" te Clinge, voor de tijd van 10 jaar; voorstel inzake de wijziging van de gemeenschappelijke re geling van de dienst van bouw en woning- en welstandstoezicht en van de dienst van gemeente werken; voorstel tot aanvulling en wij ziging van de politie-ver orde voorstel tot wijziging van de kinderbijslag-verordening voorstel tot vernieuwing van de verordening op de heffing en invordering van reinigingsrech- ten» voorstel om in principe te be sluiten tot het aanleggen van een speelweide met bijkomende werken; Grootse vvielerplannen voor 1952. Sedert de vele opvallende suc cessen van onize Axelse ama teur-wielrenner Rir.us Verhelst is de liefde voor de wielersport hier ter plaatse geweldig ge groeid. De supportersvereniging S-D-S- zag' in de korte tijd van haar bestaan het ledental tot bijna 140 stijgen. Met het oog cp deze belangstelling en de geest van medeleven die tot uiting kwam. bleek de noodzakelijkheid deze sportieve gezindheid in juiste banen te leiden. Tot dit doel was een drukbe zochte vergadering belegd in het clublokaal- De vergadering stond onder leiding van de heer C. L- G. Mo- lier, die een uitvoerige uiteen zetting gaf van de reeds her haalde malen aangewende po gingen om met de hier even eens bestaande Axelse ,.Wieler- Supportersclub" tot een fusie te kernen. Uit de voorgelezen brief wisseling bleek dat deze verent ging daartoe niet bereid is. Om welke reden dit verzoek tot samenwerking met hardnekkig heid werd afgewezen, is niet duidelijk en ook de gevoerde correspondentie tracht hierover geen licht, tenzij men de ^oude re rechten" van „W.SC." die nu 5 jaar bestaat, als een motief hiervoor neemt. Aangezien thans alle met de wielersport sympa thiserende Axelaars (ook de ,,W S-C"-ers) tot deze vergade ring zijn opgeroepen, zal het be stuur van deze achter de ren ner Verhelst staande vereniging thans in haar geheel aftreden en de aanwezigen schriftelijk laten beslissen of men voor Axel ten zó krachtig mogelijke sup portersvereniging wenst- Daarna kan een nieuw be stuur worden gekozen. Bij schriftelijke stemming sprak de vergadering zich uit voor één sterke Axelse wieler sportvereniging, die bereid blijft onder één vaandel cp te trek ken. Onmiddellijk hierop ging men over tot de samenstelling van een bestuur. Daar men het ge wenst achtte eerst een dageüjks bestuur te vormen, bleken twee stemmingen noodzakelijk, die echter zoveel eendracht demon streerden dat met overgrote meerderheid een dagelijks be stuur werd gevormd, bestaande uit de heren: Jos. Lippens, Ch. T'ieleman en H. Dieleman, ter wijl de overige bestuurszetels l'ezet zullen worden door de he ren: Ch. L. G- Molier. J. de, Miaaijer, W- Verhelst, Ed. Bree- poel. P- Groothaert en J- de Rijke. Aan het bestuur werd machtiging verleend met de N.W-U- de nieuwe vereniging te consolideren. Drie grote koersen. Met klem werd uit de verga dering aangedrongen op een 3-tal koersen in 1952, n l. vóoil of op 3e Pinksterdag, op 15 Augustus en op de bevrijdings dag 19 September. Het bleek dat het bestuur dit ..plan de campagne" voor het komende seizoen zal verwezen lijken. Daarna sloot de wnd- voorzitter deze in een geest van eensgezindheid en sportiviteit verlopen vergadering met de op wekking om als Axelse vrienden van de wielersport als een hecht blok achter de plaatselijke fa voriet Rinus Verhelst te staan, teneinde hem die plaats te hel pen bereiken, welke hij in de wereld van de wielersport in staat is te veroveren. en pluimveehouders. Tijdens de lezing werd een bedrijfsfilm ver toond, die delen van het Calvé- bedrijf, alsmede opnamen van boerenbedrijven in Nederland te zien gaf. Kadewand in haven te Brenskens. De hoofd-ingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de di rectie Zeeland beeft aanbe steed bet maken van een kade- wand met stalen damplanken langs de Zuid- en Z. O.-zijde van de Oosthaven te Breskens met bijkomende werken. De hoogste inschrijfster was de Commanditaire Vennoot schap M- C- Bolkenbaas Oo te Bloemendaal voor 3334)00; laagste de firma G. Dirks Zo nen te Helmond voor 252.509- Lezing met film. In het parochiehuis werd een lezing gehouden door de heer Si v d Wielen van de oliefaibrie- ken Calvé te Delft. De lezing, die gratis toegankelijk was, was be doeld als voorlichting van vee- Het koude zweet brak Terry uit, toen hij daar onder het ge lach van de omstanders op het slappe koord stond. Hij probeerde rustig te blij ven en wilde er eenvoudig weer afspringen, maar hij verloor zijn evenwicht, kwam met zijn rug op het touw en smakte met zijn neus op de grond. „Hij heeft pech gehad", riep Pug Malone en de mensen ston den onbeschaamd te lachen en zich daarbij op die knieën te Hijgend van verontwaardiging maakten Terry en Berry zich uit de voeten. .Morgen oefenen we weer! riep Pug Malone hen nog na. „Ja, dat doen we!" gilden de omstanders, .morgen oefenen we weer." Terry en Berry hielden die avond krijgsraad. „Dit gaat te ver", zei Berry, die nu beslist voor zijn broer op kwam. „Morgen komt de boot in New Vork aan. Tegen het aanbreken van de dag maken we 'een red dingboot los en kiezen zee. Wij weten in welke richting we moe ten varen en als we even flink doorroeien bereiken we New York op eigen gelegenheid." „Prachtig!" stemde Terry on middellijk toe- Zendingsfilm Woensdagavond draaide voor een volle gemeente gehoorzaal de zendingsfilm. Met een korte inleiding van Ds. Ten Haaft kreeg men eerst een film over heit leven in Indo nesië te zien. Hierna gaf Ds. Ten Haaft een uitvoerige lezing over het zen- dingsweik, hetgeen onder 4e laatste oorlogsomstandigheden te lijden heeft gehad. Veel moet er nog opgebouwd worden, doch het strekt tot grote vreugde dat men ons thans weer vraagt, om onze zo moeilijke arbeid voort te zetten. Hierna kreeg men de prachti ge zendingsfilm te zien, die die pe indruk maakte op alle aan wezigen. Ds. Ten Haaft zei in zijn slot woord, dat iedereen had kun nen zien hoe hoog nodig het is dat men het werk kan hervat ten. Spreker eindigde met de woorden dat er voor de zending méér nodig is dan nu en dan een dubbeltje in het zendings! ijsje. 4'/2% 17-Jarige obligatielening P.Z.E.M. Ter financiering van de reeds in uitvoering zijnde uitbrei dingsplannen gaat thans ook de N V- P-Z-E-M-, waarvan het aan delenkapitaal voor ruim 99Vi procent in handen is van de pro vincie Zeeland, over tot uitgifte van een 4*4 procent 17-jarige obligatielening, groot f 7.000.600 tot de koers van 100 procent, in stukken van 1000. Hiervan is 2 000.000 reeds op inschrij- vingsvoorwaarden geplaatst. Het na de oorlog snel stijgen de debiet maakte het noodzake lijk de stroomopwekking voor geheel Zeeland in één moderne centrale te concentreren. Voor deze nieuwe centrale werden in October 1950 de eerste palen geheid. In het najaar van 1953 zal zij in gebruik worden'- gesteld. Op circa 60 000 gezinnen ko ken er in Zeeland thans ruim 10 000 electrisch, hetgeen voor Nederlandse begrippen hoog is te noemen. Ook de vert ruiks- toeneming ligt in Zeeland hoger dan het gemiddelde in Neder land, n.l. boven de 300 in de eerste 4 maanden van 1951 (ba sis 1938 is 100) tegenover 250 voor Nederland. Verkeersproblemen in de Braa kman polder. Voor de lezing over de inpolde ring van de Braakman en de daarin geprojecteerde wegen door de heer C. Hamelink, lid van Ged. Staten, bestond veel be langstelling. Café De Vuijst te Oostburg was het strijdtoneel, waar de ver schillende meningen over het wegenplan door leden en raads leden van de P. v. d. A. uitvoerig werden toegelicht. In een heldere uiteenzetting trachtte de heer Hamelink zijn hoorders duidelijk te maken, dat met de Braakman-inpoldering ook verschillende verkeersproble men de aandacht gaan vragen. Daar rijst allereerst de belang rijkste vraag: waar komen de wegen en kunnen hiervan zoveel mogelijk gemeenten profiteren. De heer Hamelink zette aan de hand van verschillende kaarten uiteen, dat men gedacht heeft on der de zeedijk, dus tegen de Schelde aan, een weg te maken, die bedoeld is als de weg voor het snelverkeer. Dit zal dus, nog steeds volgens het plan, de pri maire weg worden. Daarnaast of liever daaronder komt dan de secondaire weg, die in de discus sies werd aangeduid als de mid denweg. Deze weg is hoofdzake lijk bedoeld om de gemeente Hoek uit haar isolement te ver lossen en om van het Westen een doorgaande verbinding naar het Oosten van Zeeuws-Vlaanderen te hebben, die aanmerkelijk kor ter is dan de weg over Philip pine. Deze weg zou lopen van Driekwart langs Iloek dwars door de Braakman langs Bier vliet naar IJzendijke, zo aanslui tend op de weg naar Schoondijke en de nieuwe weg naar Water landkerkje. Uitvoerig zette de heer Hame link uiteen wat het college van Ged. Staten er toe gebracht heeft de wegen op de voorgestelde wijze te doen lopen. Op deze uiteenzetting volgde een uitvoerige discussie, die wel verhelderend, doch niet geheel bevredigend was. Tot slot bracht de heer Leen- houts, de vice-voorzitter van het

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2