Begroting Verkeer en Waterstaat TêkasïT Terry en Berry en „de witte eland- u:t «te @rei)mct« Nieuw systeem straatverlichting bij vochtig wegdek DE WINNAAR VAN DE 10e STEP IS M. 't GILDE kiespijnneem De Chinese papegaai Beatrixstr. 1 7 AXEL AXEL. TERNEUZEN. BRESKENS. ST. JANSTEEN. VLISSINGEN. ZAAMSLAG. Agen Ja Hulp aan Italië RAT noch MUIS HOOFDPLAAT HULST. Persconferentie van Schuman Nederlandse onderdanen in Oost-Duitsland in arrest Wolkbreuk in Australië Svuecde Kamer Dinsdagavond hooi. d= Tw,,d<jf |-Wan»«r "RSrÊ Kamer een aanvang gemaakt met trokken_ moet die verdediging pa- de beraadslagingen over de begro ting van Verkeer en Waterstaat, De heer Schilthuis (Arb.) uit zijn jje iicci - j waardering voor de arbeid van de minister, die zich in korte tgd h De kwestif van verkeersintegra- tie besprekend, geeft hg uitdruk king aan de hoop, dat het op dit terrein naar samenwerking zal gaan. Strijd komt hier niet te pas. Integratie brengt voordelen Het wegvervoer is het gebied \vaar de mogelijkheden voor West-Europese integratie het geringst zijn. Op het terrein van de zeehavens en de Rijnvaart zijn er aanwnzingen, dat er mogelijkheden voor integratie Z1JDat de samenwerking op het ge bied der Rijnvaart in Benelux- verband nog niet bevredigend is, beD|UheerPMaenen (KVP) vestigt de aandacht erop, dat de ernstige verkeersongevallen een onrust barende stijging vertonen. Sedert de verschijning van de bromfiets is het aantal dodehjke en andere verkeersongelukken zeer gestegen. De minister zal wegen moeten zoeken om dit probleem tot een oplossing te brengen. De naleving van het rituelen besluit moet gewijzigd worden Het moet niet zo wezen, dat de Zondagsrust tot een minimum wordt teruggebracht. Geleidelik moet men z.i. komen tot een re8® ling, waarbij het personeel om de andere week een Zondag vrg heeft Spr. wenst de spoorwegretour- biljetten een langere geldïgheids- duur te geven. Is het vraagstuk van gezinstarieven wel ooit diep gaand bestudeerd? zo vraagt hg. g De heer Krol (CH) geeft de mi nister in overweging aandacht te schenken aan de bruikbaarheid der W'Ondanks de toezegging, dat de belangen der pioniers op het ge- bied van het wegenvervoer de aandacht zullen hebben meent spr., dat zij op de schopstoel zitten. De heer Krol vraagt de toezeg ging, dat van stopzetting van het goederenvervoer op de spoorlijn Terneuzen—Hulst vooralsnog geen sprake zal zijn. De heer Van der Zaal (AR) vraagt of aan de beurzen met te veel schepen worden onttrokken door vergunningen voor bijzonder en eigen vervoer. De passage in de memorie van antwoord nopens de Zondagsrust heeft spr. verontrust. De minister wil het vervoersbelang laten voor gaan en dan pas aan de Zondags- Fust denken. Dat acht spr. vol komen onjuist. Wat de Zondags rust aangaat bedenke men, dat het hier een goddelijk gebod geldt De heer Zegermg Hadders (VyU) kan zich in grote lijn verenigen met het gevoerde beleid. Z.L is dit departement vooral de dupe ge worden van de bezuiniging. Alles moet worden gedaan om de benodigde gelden \°or de vol tooiing van het Amsterdam Rijn kanaal te verkrijgen. Spr. vraagt of het met noodzake lijk is, dat a.s. berijders van brom fietsen zich onderwerpen aan een verkeersexamen. Kan, zo vraagt hg o.m. de sane ring van het toerwagenbedryf niet door het bedrijf zelf geschieden? De weigering van een vergun ning aan de heer Krijger te Goes, die al 38 jaar een autobusdienst onderhoudt, doet spr. vrezen, dat nog andere vergunningen zullen worden geweigerd. De heer De Ruiter (CH) betreurt het dat de beperkingen op water staat zo drastisch zijn doorge- Afsiuiting van zeegaten zou de verzilting kunnen probleem moet de aandacht neb raat zijn. Tal van zaken zyn of worden voorbereid, als voedselvoorziening in oorlogstijd, havenbescherming, levering door openbare nutsbedrij ven en bescherming van water staatswerken. De ziekenhuisruimte, welke be schikbaar is, vertegenwoordigt een waarde van 375 millioen. De hui dige brandweerorganisatie is de kern voor de brandweerorganisatie voor oorlogstijd. Deze laatste zal een veelvoud vorderen van de 18 millioen die nu nodig zijn. Er is een rondschrijven gezon den aan de gemeenteraden om hen in te ilchten. Nu er reeds opleidin- en zijn voltooid, kan binnenkort e bevolking worden voorgelicht, Dienstplicht bij de burgerlijke verdediging acht spr. een uiterste middel. Aan de wens naar een handleiding voor de bevolking zal spr t.z.t. gaarne voldoen. Óverwogen zal worden aan de hand der beschermir.gsplannen of een bijzondere bijdrage kan worden verleend voor extra-maatregelen voor de bluswatervoorziening der A-gemeenten. De zelfbescherming acht spr. een der kernpunten. Het grote_ bedrag, dat voor de voorlichting is uitge trokken, toont dit reeds aan Bescherming tegen oorlogsge weid vraagt voorbereiding, ook in geestelijk opzicht. Zolang de wette lijke regelingen er niet zjjn moet worden voortgebouwd op de lucht- beschermingswet 1936; hij hoopt echter, dat de nieuwe regelingen spoedig in het staatsblad zullen staan. De evacuatie, de verplaatsing der bevolking, wordt voorbereid. Pro vinciale evacuatiecommissarissen zijn reeds werkzaam en in een aan tal provincies is al een voorlopig evacuatieplan ontworpen. Spreiding der bevolking over de naaste om geving staat bg de plannen op de voorgrond. De mening dat openbare schuil- gelegenheden schijnveiligheid zou den bieden, verwerpt de minister. Eveneens zijn maatregelen m voorbereiding ter bestrijding van woelingen, die veroorzaakt kunnen worden. t Na de rede van de minister wordt gCDeP hee^De Loor (Arb.) merkt o.a op, dat de minister over de Friese kwestie heeft gezegd, dat bg onrust het gezag moet worden ge handhaafd. Daarmede is spr. het eens, maar het gaat er over hoe het op de 16e November werd ge handhaafd. Ten aanzien van de burgerlgke verdediging zegt spr., dat hg met voldoende is ingelicht over het geld dat beschikbaar wordt gesteld voor de opberging en het onderhoud van het materiaal. De heer Algera (A.R.) verklaart dat het antwoord van de minister over de Ambonezen hem heeft te leurgesteld. Wanneer ze niet in de gemeentelijke registers kunnen worden opgenomen, kan het aan niet in het centrale register? Wat de Friese kwestie aangaat, zal spr. nadere rapporten afwach ten. Hij merkt op, dat wel overwo gen moet worden, dat men bij op treden tegen de demonstranten de ziel van het volk moet verstaan. De heer Wagenaar (C.P.N.) be toogt, dat de B.V.D. provocatonsch tegen de communisten moet optre den Hg gaat nog in op het onder houd, dat hij met de minister heeft gehad en hij vraagt waarom de mi nister niet ingrijpt bij anti-commu nistische herdenkingen. De minis ter had moeten optreden tegen hen die de bloemen hebben wegge' haald. De heer Van Dis (S.G.) vraagt voor de vervulling van bepaalde burgemeestersvacatures ook S. G. candidaten in aanmerking te doen komen. De minister geeft te kennen, dat hij bij de burgemeestersbenoemin gen zijn beleid zo objectief moge lijk zal voeren. De wijze, waarop in Hengelo uiting is gegeven aan de gevoelens over de burgemeesters benoeming, lijkt hem niet aanbeve lenswaardig. Naar aanleiding van opmerkin gen over de spionnagekwestie ci teert de minister uit een schrifte lijke verklaring van een buiten landse ambtenaar, die werkzaam is geweest op een legatie alhier. Daar wordt in gezegd, dat deze ambte naar zijn functie niet meer wilde waarnemen omdat van de nationale vrijheid van zijn volk, waarvoor zo v l in wvnnr nnoi De .Vancouver" was een vrachtboot en er waren maar zelden vermakelijkheden te zien, zodat de mensen dol waren op alles wat hun de tijd kortte. „Wat die Pug Malone ook zegt of doet", zei Terry, „wij geven geen voorstelling!" Maar het bleek, dat onze vrienden niet veel hadden in te brengen aan boord. ,Die teren moeten niet stijf koppig zijn", zei de kapitein, „ze hebben minder betaald dan de andere passagiers en moeten nu maar wat voor de kost doen". Er kwam een man met een tonnetje aandragen en twee anderen brachten twee grote vaten. Pug Malone had een kanarie gele das aangedaan voor de ge legenheid en hield een korte toespraak tot het publiek. „Hier ziet u de generale repe titie van de wonderberen Mug en Snug, die in Amerika lauwe ren zullen oogsten", zei hij. Men had intussen een touw gespannen tussen de vaten. Pug Malone greep Terry zon der pardon in zijn kraag en zet te hem op het koord. „En nu lopen, sufferd"! beet hij de geschokken beer toe. MIDDENSTANDSEXAMENS '53.1 f^olln X^zie^had genotem Het schriftelijk gedeelte van waren de eerste en tweede verto- lang gevochten is, mets meer over examen voor het midden- ning gisteravond eveneens uitver- is. Voorts omdat hg met bereid het l8e exgmen Atomene Han- kocht. Tijdens de laatste vertoning, was mede te werken aan de voor- I str.ndsdiploma Algemene nan bereiding van de economische con- delskennis is bepaald op 4 en b ferentie te Moskou, die alleen dien- juni 1952. de tot bevordering der Russische Het mondelinge gedeelte valt militaire inspanning en vervolgens tussen 2i Juli en 9 Augustus, omdat het hem bekend was, dat inschrijving voor het exa- plannen waren beraamd om pressie janUnri as uit te oefenen op Nederlandse za- men sluit op 19 Januari as. kenlieden om deze te bewegen de Inschrijvingsformulieren met conferentie te Moskou bg te wo- examenvoorwaarden, die per nen. De minister deelt mede, dat briefkaart moeten worden aange- hem bewijzen in handen zijn geko- vraagd, zijn verkrijgbaar bij het men dat van communistische zijde bureau Stichting Middenstands- is ingegaan op aanbiedingen van examens, Laan van Meerdervoort een tijdelgk hier te lande vertoe- I 9Ga te 's-Gravenhage, vende buitenlandse ambtenaar om via handelsrelaties fondsen over te brengen ten behoeve der C.P.N. De heer Van Sleen (Arb.) be pleit de noodzakelijkheid, dat de ambtenaren een eigen ziekenfonds regeling moeten hebben. De belo ning van overheidspersoneel is ka rig in vergelijking met de salaris sen in het bedrijfsleven. O.m. vraagt spr. de regeling van de va- cantietoeslag te willen herzien. Arbeidscontractanten, die nog geen vaste aanstelling hebben ge kregen, moeten z.i. onder de pen sioenregeling worden gebracht. De invaliditeitspensioenen schreeuwen om verbetering. De heer Ritmeester (V.V.D.) dringt aan op een spoedige beslis sing inzake de classificatie der ge meenten, De salarispolitiek ten opzichte MULO-EXAMENS IN 1952- Het M.U.L.O.-examen 1952 is voor wat het schriftelijk gedeelte betreft vastgesteld op 13 en 14 Mei. De mondelinge examens duren van 23 Juni tot 26 Juli. Schoolcandidaten moeten zich aanmelden vóór 16 Februari 1952. Aanmelding van cursuscandi- daten, alsook persoonlijke aan meldingen dienen te geschieden vóór 18 Januari. Het examengeld bedraagt 20 LANDBOUW TENTOONSTELLING 1952 TE AXEL. De hoofdbestuursvergadering en de algemene zomervergadering der Z.L.M. zullen in 1952 te Axel wor den gehouden op Woensdag 25 en die om half tien aanving, slechts enkele rijen leeg. De Terneuzenaars hebben hier hun woonplaats gezien, zoals ze er dagelijks werken en leven, hoe het, zo de spreker tenslotte zegt, reilt en zeilt. Er is hartelijk gelachen, wan neer bekende personen, soms zon der dat ze er zelf iets van wisten op het doek verschenen, zonder op zet, is het een leuke film gewor den. Het zou ons te ver voeren de film te beschrijven. Het is een aardige rolprent, die iedere Terneuzenaar moet gaan zien. Een rectificatie. Jaarmarkt gaat door! Tengevolge van een misver stand werd in ons vorig nummer medegedeeld, dat in verband met het heersende mond- en klauw zeer, de jaarmarkt tot een nader te bepalen datum was uitgesteld. Men deelt ons mede, dat dit be richt onjuist is en de jaarmarkt zal gehouden worden op de vast gestelde datum van Donderdag 13 December. van de topfunctionarissen acht spr. lDonfferdag 26 Juni onjuist. Wat de kwestie gehuw- Na afloop der aigemene verga de ambtenares betreft, meent sp - der- vindt de traditionele rij- dat uitsluitend de betrokkene nee t tQer pjaatS| terwijl er tevens aan te beslissen of zg wil werken o verbonden zal zijn een grote land bouwtentoonstelling. Bereids is een te beslissen niet. I tentoonstellingscommissie samen- Tegen zes uur wordt de vergaae gesteld, die met de voorbereidende ring gesloten. Dit mleb ben, evenals het vraagstuk der landaanwinning.ge^rtink (KVP) spreekt een woord van deelneming met de slachtoffers van de over- stromingsramp m Italië. riy vraagt of technische hulpmiddelen door het departement ^n of wor- den aangeboden en voorts of de minister nadere mededelingen kan doen wat er op zijn departement is voorbereid, als een dergelgke ramp ons land zou treffen. Hftlivei De heer N. van den Heuvel (KVP) vraagt inlichtingen over internationale vervoersaangelegen- l eTegen de richtlijnen voor de ver lening van vergunningen voor per sonenvervoer heeft sP^A^rwhdt De heer Posthumus (Arb.) wgdt een beschouwing aan de verkeers veiligheid De medewerking der overheid aan het verbond voor vet lig verkeer acht hg te pover. Za. moet men oppassen de bromfietsen niet te stoppen in het hoekje van ^discrimineerde vervoermiddelen. Voor de gebruikers van een brom fiets zou hij wel een klein examen ^De'heer Haken (CPN) merkt op, dat er in deze yergadering veel klachten zijn geuit, maar de kla eers hebben het z.i. aan zich zelf te wijten, want deze begroting is wel zeer het slachtoffer der oor- l0DeC bestrijding der verzi^ja® wordt ook maar op de lange baan gcschoven-agt minister zijn me- ling te herzien omtrent speciale goedkopere tarieven voor de spoor wegen. Spr. zegt geen .bewonde raar te zijn van de bedrgfspolitiek der N. S. De zware functie van het spoorwegpersoneel wordt z-*v voldoende gehonoreerd. Voorts pleit hij voor een betere Zondags en vacantieregeling. De heer Van Dis (SG) keurt het overheidsbeleid ten aanzien van het vervoer van kolen at. wei massavervoer dient z.i. zoveel mo gelijk per schip te geschieden. Spr. betuigt zijn instemming er mede, dat de stop van Lobith is opgeheven. Om kwart over één s nachts is de vergadering gesloten. Vergadering van Woensdag. Gisteren was het woord aan mi nister Teulings. Hij komt terug op het onder houd, dat hij met de heer Wage naar heeft gehad over het verbod der Hanny Schaftherdenking. Hg heeft verklaard, dat hij geen be moeienis met het verbod had, om dat andere gezagsdragers zich kon den doen horen. Vervolgens komt hg tot een be spreking der burgerlijke verdedi- Bij regenweer kan het wegop- pervlak en vooral het z-g- ge sloten wegdek spiegelend wor den, dat de bestuurders vaai motorrijtuigen 's avonds ernstig gehinderd worden in het waar nemen van donkere, althans zelf niet lichtgevende obstakels op het geihele voor hen liggende wegoppervlak. Bij vochtig wegdek ontstaat namelijk een zodanige weer kaatsing van de straatverlich ting, dat smalle heldere spie- gelsbanen worden gevormd met een helderheid afhankelijk van de grootte en soort van de licht bron. Tussen deze banen blijft de helderheid gewoonlijk zo laag, dat voorwerpen of perso nen in deze donkere stroken in het geiheel niet of moeilijk wor den gezien. Mede wordt dit ver oorzaakt d-oordat de heldere spiegeibanen in zekere mate vertlinding veroorzaken. De technische hoofdambte naar, afdelingschef van de openbare verlichting der ge meente Den Haag, de heer Boi ten, heeft nu een systeem ont worpen, waarbij practisch ge heel aan de bovengenoemde be zwaren wordt toegemoet geko men, de donkere stroken wor den opgeheven en een spiegel verschijnsel van zulke lage hel derheden over de geheel breedte van het wegdek wordt verkre-' gen, dat verblinding is uitgeslo ten. Een uitgebreide proef met 'dit systeem is .genomen op de Laan van Meerdervoort tussen Aza leastraat en Meer en Bos, rich ting Kijkduin. dien de omstandigheden dit wenselijk maken, ontstoken worden door een relais, dat, wanneer -het wegdek vochtig wordt, op een bepaalde voch tigheidstoestand reageert. De resultaten, die met deze verlichtingsmiethiode zijn ver kregen zijn zodanig, dat ver schillende verlichtings- en ver- keersdeskundigen op dit sy steem opmerkzaam zijn ge maakt. Mocht van hen en van de weg gebruikers -een gunstige beoor deling worden verkregen, dan zal kunnen worden overwogen tot het aanbrengen van een dergelijke verlichting op meer punten van de stad over te gaan. werkzaamheden is aangevangen. Christendom en Humanisme. Voor de afdeling Terneuzen van de Ned. Protestantenbond trad Dinsdagavond op Ds. Blom uit Aardenburg, de enig overge bleven vrijzinnige predikant uit het land van Caclzand. Ds. Blom had een talrijk ge hoor. Zijn onderwerp: „Christen dom en Humanisme" mag zich de laatste tijd in een bijzondere be langstelling verheugen. Op bevattelijke en vaak boeien de wijze ontleedde hij de beide geestesstromingen. Speciaal schet ste hij de invloed van het Calvi nisme op de reeds in gang zijnde Hervorming in de Noordelijke Nederlanden. Spr. legde er de nadruk op dat Christendom en Humanisme on afscheidelijk met elkaar verbon den zijn. Hij verwacht het heil der mensheid uit deze twee bronnen. De „Terneuzen-film". Nadat gistermiddag de Terneu- zense schooljeugd in het tjokvolle Concertgebouw terecht, omdat een Lezing K. L. M.-gezagvoerder Viruly. Door de overvloed van copie werd gisteren over het hoofd ge. zien, dat de door de Z. V. U. aan gekondigde lezing, die op het programma stond over „Centraal Afrika", onverwacht de gelegen heid lbood een bijzondere spreker naar Axel te krijgen, n.l. de be kende Zeeuwse K. L. M.-gezag- voerder A. Viruly. Deze piloot die behalve als zo danig een reputatie heeft als auteur, zal op nader aan te kon digen datum van zijn ervaringen komen vertellen. Wegverbetering. Tengevolge van de werkzaam heden aan de bestrating nabii de aanlegplaats van de provinciale boot werd het lossen en laden van de veerboten de laatste tijd erg bemoeilijkt. Thans is ook dit wegvak naar de aanlegbrug her steld en het euvel opgeheven. grote belangstelling verheugen. Maandagavond werden de ten toongestelde poppen aan het pu bliek verkocht, hetgeen veel ver tier en gezelligheid meebracht. Arbeidsongeval. De opperman L. uit Hulst, die werkzaam was aan de bouw van een woning te Schelhouthoek, kwam op dit werk zo ongelukkig te vallen, dat hij naar het zie kenhuis moest worden overge bracht. Bij nader onderzoek bleek hij een hersenschudding te hebben opgelopen. Smokkelhandel. De laatste tijd leeft de smok kelhandel in vee weer op. De douane alhier legde dezer dagen beslag op een koe die men over de grens trachtte te smokkelen. De smokkelaars wisten te ont komen. Loodsdienst gestaakt. De loodsdiensten buitengaats Vlissingen in de Wielingen en het Oostgat zgn gisteravond omstreeks 18.00 uur in verband met de weers omstandigheden gestaakt. Bootdienst VlissingenBres- kens gestaakt. Wegens de heersende storm is gisteravond de boot, die om 19.55 uur naar Breskens moest vertrek ken, eerst om 20.25 vertrokken en was om 21.25 uur uit Breskens terug. Hierna is de dienst ge staakt in verband met de zware zee en ook omdat een van de havenlichten brandt. te Breskens niet Blikseminslag. Woensdagavond te 7% uur is tij dens het hevig onweer de bliksem in de toren van de Ned. Herv. kerk geslagen. Ooggetuigen van deze inslag ver wittigden de brandweer, die ter stond ter plaatse een onderzoek in stelde, zowel in de toren als in het kerkgebouw. Behalve dat het in het kerkge bouw op tal van plaatsen lekte, kon men verder niets ontdekken. Vermoed wordt, dat de leien dak bedekking door de inslag bescha digd is Hedenochtend zal 'n nader onderzoek naar de veroorzaakte schade worden ingesteld. HEDEN: TERNEUZENConcertge bouw, 6.30, 7,45 en 9 uur: Gemeentefilm; 4 uur: Kin dervoorstelling. Het genootschap „Nederland Italië" heeft besloten een grote bazar te organiseren ten bate van de slachtoffers in Italië. Deze bazar zal in Januari a-s. in Den Haag worden gehouden. Ook de openingsavond van het genootschap, begin 1952, zal staan in het teken van de hulpverle ning aan Italië. Plannen hiertoe zijn in voorbereiding. een van onfsnapf san hel onweerstaanbare Brug hersteld. Dinsdagavond is men gereed ge komen met het storten van het middenstuk der nieuwe brug op het gehucht Nummer Eén en zal binnenkort de stenen brug voor het verkeer worden opengesteld, hetgeen een grote verbetering zal zijn. Tiidens de oorlogshandelingen in 1944 werd de bestaande brug vernield en later vervangen door een houten noodbrug, waarover slechts een beperkt vervoer was toegestaan. Geslaagde tentoonstelling. De tentoonstelling in het E. K.- huis ten behoeve van het sociale werk mocht zich in een zeer De Franse minister van bui tenlandse zaken, Robert Schu man, heeft Woensdag op een persconferentie te Rome o.m. verklaard, dat het Europese leger in de eerstvolgende twee maan den tot stand moet komen. Het ontwerp-verdrag, waarin Frankrijk, West-Duitsland, Ita lië, België, Nederland en Luxem burg zich tot de instelling van een dergelijk leger verbonden, zal op de eerstkomende bijeen komst van de Atlantische raad, in Januari of Februari 1952, wor den behandeld. Er zullen als gemeld 43 divisies komen. Schuman zeide ook dat de be spreking van de vorm der poli tieke controle over het Europese leger verder te Straatsburg zal worden besproken. De minister van buitenlandse zaken van enkele der genoemde zes landen zijn uitgenodigd om voor de raad van Europa een uiteenzetting te geven van hun inzichten. Op onderlinge afstanden van 300 meter en meer zijn de nor male daar aanwezige straatlam pen van 300 Watt, lichtpnnt- hoogte 8 meter, vervangen door een over de weg gespannen lijn- verlichting bestaande nit 7 tl- buizen van 40 Watt, 2100 lumen, ongeveer eenzelfde vermogen dus als de lamp die gedoofd ls, waardoor dus geen hoger ver bruik ontstaat. De onderlinge afstand van de lichtgevende ele menten kan aanmerkelijk groter worden genomen dan bij nor male straatverlichtingslampen. Dezie verlichting, die dus ef fect heeft bij nat weer, kan, in door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 22) (Nadruk verboden). Eden stapte in en het wagen tje tufte de hoofdstraat door. „Het is erg vriendelijk van u", zei de jongen. „Het is een pretje", antwoord de Holley. „Ik ben eens gaan den ken, ziet u. De oude P. J. geeft nooit een persgesprek, maar je kunt nooit weten mogelijk kan ik hem overhalen. Die beroemde lui zijn weieens een beetje min der hoog als ze hier zijn. Het zou een grote pluim op mijn hoed wezen. Dan zouden ze in New York weer eens van mij horen. Ik zal doen wat ik kan om te helpen", beloofde Bob. „Dat is mooi van U", antwoord de Holley. De flauwe gele lichten van Eldorado werden steeds va ger achter hen. Zij bestegen een ruwe weg tussen twee lage heu vels onvruchtbare, lelijke sta pels slecht gesorteerde rotsblok ken. „Ik probeer het", voegde de redacteur er nog bij. „Maar ik hoop, dat ik meer geluk heb dan de vorige keer." „O, hebt u Madden al eens ge sproken?" vroeg Eden met be langstelling. Maar ééns", antwoordde Hol ley. „Twaalf jaar geleden, toen ik verslaggever was in New York. Ik was er in geslaagd binnen te komen in een speelhuis in de Vier en veertigste straat, een paar -huizen van Delmonico af. Het had wel geen erg goede naam in die tijd, maar de grote P. J. Madden was er zelf, uitge dost in avondkleding en hij wed de, dat hij zijn hoofd haast ver speelde. Ze zeiden, dat hij het niet meer laten kon; als hij heel de dag op de Beurs gedobbeld had, hing hij heel de nacht over de roulette in dat huis." „En hebt u toen geprobeerd hem te interviewen?" „Ja. Ik was een dwaze kwajon gen, met een massa durf. Er zat toen juist iets van een spoorweg fusie in de lucht en ik besloot hem er naar te vragen. Dus ik naar hem toe, toen er even een pauze was. Ik vertelde hem, dat ik aan een dagblal werkte en verder kwam ik niet. „Er uit", brulde hij. „Je weet, dat ik me niet laat interviewen." Holley lachte .„Dat was mijn eerste en enige ontmoeting met P. J. Mad den. Het was geen veelbelovend begin, maar wat ik die avond daarginds begonnen ben, zal ik nu hier proberen af te maken." Zij kwamen bovenaan de hel ling, de rotsige heuvels lagen nu achter hen en door een reuzen- doorgang reden zij een vreemde nieuwe wereld binnen. Hoog aan de hemel, tussen sterren van pla tina, stond een smalle maansik kel, en ver daar onder lag in het vage licht de grote, grauwe woestijn, eenzaam en geheimzin nig. HOOFDSTUK V. De Ranch van Madden. Voorzichtig stuurde Will Hol ley zijn wagen de steile, met ste nen bezaaide helling af. „Kalm aan, Horatius", mompelde hij. Nu waren ze op woestijngrond, de weg was nu slechts een flauw wagenspoor tussen creosote strui ken. Eenmaal vielen hun kop lichten op een konijn, rechts van de weg; het volgend ogenblik was het voor altijd verdwenen. Bob Eden zag een rij palmen achter een prikkeldraad afschei ding en tussen de bomen, aan het eind van de oprijlaan, de gloed van een eenzaam venster. „De Alfalfa ranch", verklaarde Will Holley. „Waarom gaan er in hemels naam hier mensen wonen?" vroeg Eden. „Sommigen, omdat ze nergens anders wonen kunnen", ant woordde de redacteur. „En dan, zie je, het is hier zo kwaad niet voor een rancher. Appels, citroe nen, peren „Maar hoe staat het met het water?" „Het is hier alleen maar een woestiin, omdat niet veel lui de moeite hebben gedaan om te bo ren naar water. Op niet heel grote diepte heb je het. Sommigen moeten een paar honderd voet diep gaan Madden maar een goede dertig. Maar dat was het Madden-geluk. Hij is dichtbij het bed van 'n ondergrondse rivier". Zij kwamen weer aan een af rastering; er boven uit wapper den geschilderde uithangborden en vlaggen, geel in het maan licht. „Vertel me nu niet, dat dit een onderafdeling is", zei Bob. Holley lachte. „Dadel City", kondigde hij aan. „Hier in Cali- fornië is de onderverdeler altijd bij ons. Geallieerde functionarissen te Berlgn hebben verklaard, dat acht Nederlandse onderdanen door de Oostduitse autoriteiten worden vastgehouden. Vier Nederlanders waren beschuldigd van spionnage. Een van hen bevond zich volgens de functionarissen reeds sinds 1946 in de gevangenis. Een ander was in 1949 en de overige zes dit jaar gearresteerd. Een van de laatsten was tot acht jaar en een ander vier tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De overigen wachten nog op oerech- ting. De geallieerde functionarissen, die voor het eerst melding hebben gemaakt van het juiste aantal, ba seren hun verklaring op mncntin- gen van verwanten der gearres teerden, van wie nog verscheidene in Oost-Duitsland wonen, in aue gevallen waren de verwanten op de hoogte gesteld van de arresta ties. Men weigert hun namen be kend te maken, daar dit zou kun nen leiden tot represaille-maatre gelen tegen de gearresteerden of de verwanten. Reuter tekent hierbij aan, dat de meeste Nederlanders in uost- Duitsland in de oorlog daarheen geraakten en er gebleven zijn. Het merendeel der gevangenen heeft toestemming met verwanten te cor- ■esponderen. Een gevangene heeft lenmaal toestemming gehad be- :oek van zijn vrouw te ontvangen. Reuter wijst er op, dat het Ne derlandse consulaat-generaal in vVest-Berlijn niet over de midde len beschikt de landgenoten te hel pen, daar Nederland Oost-Duits land niet heeft erkend. Het consu laat ontvangt ook geen officiële mededelingen van de Oost-Duitse autoriteiten. Tandil, 290 km ten Z. van Bue nos Aires, is door een hevige wolkbreuk geteisterd. In een half uur tijd viel 200 m.m. regen. Volgens de laatste cijfers zijn 8 personen verdronken; ongeveer 30 personen worden vermist. Het water stroomde van de omliggen de -heuvels omlaag naar Tandil, dat 32.000 inwoners heeft. Op sommige plaatsen in de stad stond het water drie meter hoog. Na de regenbui viel hagel. Sommige buurten waren spoedig toedekt met een laag hagel van net als de armen. Dadel I vijf cm en hier en daar stortten City, waar, als je alles gelooft wat er gezegd wordt, iedere dol lar vertienvoudigd zal worden. Er woont nog iemand maar wie weet? Wij zijn een groeiende gemeenschap zie mijn vorig hoofdartikel". (Wordt vervolgd). daken in onder het gewicht van het ijs. De overstroming kwam 20 snel op, dat velen werden inge sloten. De schade wordt op meer dan zeven millioen gulden ge raamd. Onder de slachtoffers bevin den zich vier kinderen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2