De revolutie is er f Atoomenergie als tactisch wapen „Ons land paradijs voor geen luiaards DE KWESTIE NIEUW-GUINEA Tito pleit voor een terugtrekken van alle bezettingslegers DAMMERS TEGEN SCHAKERS Wat brengt de Radio? SCHAAKRUBRIEK LflERMQCENf, Limburgse land- en tuinbouwbond LUK AANGESPOELD De Chinese papegaai TWEEDE BLAD Woensdag 28 November 1951 7e Jaargang No. 1895 Bij de schifting van het wereldnieuws heeft het publiek een fijne neus om te onderscheiden wat wer kelijk van belang is en wat niet de moeite van het lezen loont. Het orgaan, dat het voor deze discrimi natie heeft ontwikkeld, is lange tijd bepaald rudi mentair geweest vooral in de dertiger jaren, toen de zenuwtoppen zo afgèstompt waren, dat men een naderende oorlog zelfs nauwelijks kon waarnemen. Maar nu is het anders; zelfs in de zeer moeilijke ma terie van de moderne physica meent het publiek al iets te kunnen onderscheiden. Twee Polen gearresteerd Lagerhuis bekrachtigt het Japanse vredesverdrag INDONESIË Geef ze 'n „gezonde' St. Nicolaas- en Kerstactie voor de Ambonezen verrassing Vrouwen straffen bestuurhoofd af HOEST, GRIEP... Nieuwe postzegels voor Nieuw-Guinea DE VRIJE ZEEUW Een merkwaardig voorbeeld daarvan ontmoetten wij dezer dagen. De voorlaatste atoom- proeven, welke in de woestijn bij Las Vegas werden gehouden, hebben een aandacht getrokken, welke ver uitging boven de wen sen van de Amerikaanse auto riteiten. In een kort communi qué was medegedeeld, dat een proef in samenwerking met dui zend manschappen was gehou den en tot voldoening van e organisatoren was verlopen. Er is ook een foto van verschenen: glinsterende helmen op de voor grond, een weinig voorover ge bogen als in eerbied voor de machtige rookkolom, welke het gehele beeldvlak beheerste. Het macabere van deze voorstelling was, dat de foto ons in een flits een beeld gaf van een toekom stige oorlog, waarin de mens strijden wil met oerkrachten, die alleen op de zon in natura aan wezig zijn. Het was slechts een heel lichte bom, een zo onbelangrijk geval, wat explosieve uitwerking be trof, dat het nauwelijks een regel druks in de krant waard scheen. Toch hebben wij de ongehoorde betekenis van dit experiment be grepen: het was de eerste toe passing van atoomenergie als tactisch wapen. WAT WIL DIT ZEGGEN? Om precies te weten, wat dit betekent, dienen wij ons even in de moderne strategie te verdie pen. Vooral in de luchtmacht onderscheidt men scherp de be grippen: tactische en strategi sche wapenen. Een strategische luchtmacht bestaat uit zeer zwa. re bomvliegtuigen, die in hun aan vallende vluchten niets be speuren van een frontlijn of van verdedigingsstellingen in het voorland; neen, in de regel ziet de bemanning van een dergelijke vloot niets van de aarde, voordat zij weer teruggekeerd is op haar bases. Zij vliegen uren lang op zeer gróte hoogten, zelfs van 15 km; drukken op een bepaald tijd stip op bevel van de commandant van de vloöt op de knoppen en laten daarmee de vernietigende last omlaag op een gebied, dat door mist en wolken totaal aan hun waarnemingsvermogen ver borgen kan blijven. De strategische luchtmacht heeft tot ver in hèt vijandelijke achterland industrieën, havens, spoorwegcentra, ja zelfs gehele steden te vernietigen en zij ver richt haar werk als een robot, die gedreven wordt door een complex van de fijnste instru menten, waarvan de mens niet veel meer dan een verlengstuk is. De tactische luchtmacht daarentegen is een onderdeel van de strijd te veld of ter zee. Zij tmoet de grondtroepen steu nen, de artillerie, het tankwapen, de infanterie. Zij werkt dus vrij wel bij voorkeur met grondzicht en treedt dan op als een ver uit gestrekte arm van eigen artille rie, dan weer ter bestrijding van een vijandelijke tankaanval of om een concentratie van infante rie weg te wegen. Voor dit tactische luchtwapen was deatoombom tot dusver niet te gebruiken; vriend en vijand bevinden zich in het ter rein, waar deze vliegtuigen zich moeten bewegen, te dicht bij el kaar om met dergelijke grove middelen als de klassieke atoom- De Poolse geheime politie heeft twee vooraanstaande Polen gearresteerd, zo wordt uit ge zaghebbende bron te Parijs ver nomen. De twee Polen, Dsubka Morawski, die na de tweede we reldoorlog aan het hoofd van de Poolse regering stond, en maar schalk Rola Zymerski, de bevel hebber van het Poolse leger, voordat Rokossofsky werd be noemd, hadden na de oorlog het vertrouwen van het Kremlin, zo brengt men in diplomatieke krin gen te Parijs in herinnering. „Alles wijst op een belangrijk proces in de naaste toekomst", aldus deze kringen. Nu atoombommen als strate gische wapenen in massale hoe. veelheden worden aangemaakt men is hiermede reeds lange tijd geleden begonnen en naar door indiscretie bekend is gewor den, zou zich reeds een kleine voorraad in Japan voor Koreaans gebruik bevinden en in om vang of materiële waarde niet veel meer dan granaten of kleine raketprojectiélen betekenen, is het te verwachten, dat dit mate riaal ook in handen van de part ners in het Atlantisch verdedi gingssysteem zal worden gesteld Dit zou inderdaad een formi dabele vooruitgang betekenen in ons defensief potentieel. Zonder schroom kan men hét een revo lutie in de moderne krygskunde noemen. Het Britse Lagerhuis heeft de ondertekening van het Japanse vredesverdrag met grote meer derheid (349 stemmen) goedge keurd- iDe conservatieve regering had de steun van velen uit de La- ibour-oppositie. Herbert Morri son, de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, tekende destijds het verdrag voor Enge land. Ratificatie van het verdrag behoeft geen parlementaire goedkeuring. Gestemd werd over een motie van een groep „Labourrebellen" om een wetsontwerp van de regering te verwerpen, waar door maatregelen zoals aan knopen van diplomatieke en handelsbetrekkingen als het verdrag zal zijn goedgekeurd, van kracht zullen worden. Te Roermond burgse land- en tuinbouwbond zijn algemene «vergadering ge houden onder presidium van de heer G. Mertens. bom van Hirosjima te kunnen opereren. Dit is nu veranderd. In de recente proeven te Las Vegas heeft een vliegtuig samen gewerkt met Infanterie, welke veiligheidshalve vóór de explosie teruggetrokken was tot een af stand van 10 km. Het experi ment is een succes geworden; met andere woorden, de soldaten hebben geen invloed ondervonden van radio-acteve werking, of schoon zij daartegen niet in het bijzonder waren uitgerust. Het waren paratroopers en dat is begrijpelijk, want zelfs op deze doorgetrainde mannen maakte de explosie een grote indruk; ge wone soldaten, GI's zouden wel licht in paniek zijn geraakt. Deze paratroopers bleven met doffe berusting het ogenblik verbei den, waarvan zij slecht wisten, dat het een in de krijgskunde historisch moment betekende. Het effect van het gebeuren kan men niet genoeg over schatten. Bijgewoond door president Su karno, die Maandagmiddag van zijn reis door de Molukken is teruggekeerd werd Dinsdag in Tjipanas een kabinetszitting ge houden. De politieke correspondent van Anéta vernam, dat de reden om de vergadering buiten Djakarta te houden, gelegen is in het feit, dat zeer belangrijke zaken zou den worden besproken, waarvan geheimhouding van het grootste gewicht is. Gewoonlijk welinge lichte zegslieden gaven aan Ane- ta te verstaan, dat de minister raad zal spreken over de moge- In een toespraak heeft maar schalk Tito een beroep gedaan op alle oorlogsverteranen te we- moreel gezag aan te wendéh voor reld om zich te verenigen en hun het -behoud van de vrede in de wereld. Hij verklaarde verder dat de Sowjet-Unie de voornaamste be dreiging van de wereldvrede vormt en dat het „niet de minste zin heeft een sussingspolitiek te volgen tegenover een agressieve staat, daar hierdoor een conflict slechts verschoven, doch niet af gewend wordt. Omtrent agres sieve staten, die er niet voor lijkheden om diplomatieke stap pen met betrekking tot de kwes- tie-Irian te nemen. In kringen van het parlement was men sceptisch ten aanzien van de vraag of Nederland be reid zou zijn de souvereiniteit over West-Irian op dit moment aan Indonesië over te dragen. Ondermeer werd daarbij gewe zen om het feit, dat Nederland niet ver meer verwijderd is van de algemene verkiezingen, zodat de regering voor deze verkiezin gen niet tot een dergelijk belang rijke stap zal willen overgaan. Voorts werd gewezen o-p de mo gelijkheid van andere internatio nale invloeden- De vice-voorzit- ter van het parlement, de heer Tambunan, heeft aan Aneta ver klaard, dat hij de houding van Nederland niet kon begrijpen. „Tenzij", zo zei hij, „hier an dere factoren een rol spelen, het zij dat bijvoorbeeld Nederland wordt gesteund door de nieuwe Britse regering, hetzij dat de Verenigde Staten zich zekerheid willen verschaffen om eventueel West-Irian als uitvalsbasis te kunnen gebruiken, hetzij, dat nog andere internationale achter gronden werkzaam zijn. Voor Deze deelde o.a. mede, dat de verzekering van de boeren en tuinders-onderlinge met 1 Jan. zal ophouden te bestaan. Er komt een centrale landbouwbe drijfsverzekering, waarvan de B. T. O. een afdeling wordt. Het bestuur van de K. N. B. T. B. heeft inmiddels een nieuwe vrijwillige ongevallenverzekering opgericht. De onderlinge verze keringsmaatschappij van de L .L. T. B. heeft de vrijwillige verzeke ringen van de B. T. O. overge nomen. Met de mogelijkheid van de invoering van de wachtgeld regeling en werkloosheidsverze kering per 1 Juli 1952 zal reke ning moeten worden gehouden. Spr. vroeg zich af, of men niet de grens van het economisch mo gelijke in de landbouw had be reikt en of men deze lasten nog wel dragen kon. Een premie last van 8 tot 15 procent voor losse arbeiders kan niet worden opgebracht. Er zal tegen ge waakt moeten worden, dat ons land geen paradijs voor luiaards zal worden, betoogde spr. Het hoofdbestuur was het niet eens met het „koppelingssy steem" van de regering, die de voedertoewijzing afhankelijk maakt van het areaal van de land bouwer met een of ander gewas beplant, zo bijv. bij de kuikentoe wijzing. Men acht deze politiek te zeer ingrijpend op de bedrijfsvoe ring van de boer. Tot slot wijdde de voorzitter een beschouwing aan de Benelux en integratie van de landbouw. Hij vroeg begrip voor de moeilij ke positie van de Belgische boer. Tot slot wijdde de voorzitter heeft de Lim-jeen beschouwing aan de Benelux en integratie van de landbouw. Hij vroeg begrip voor de moeilij ke positie van de Belgische boer. Bij de rondvraag kwam o.a. de electrificatie van de onrendabele gebieden aan de orde. Hierbi; bleek dat van de 21.000 landbouw bedrijven er 4000 niet zijn aange sloten op het electrisch net. Gisterenmorgen is bij de Sluf ter (Texel) het lijk aangespoeld van een man van onbekende na tionaliteit. Het was gekleed in een blauwe trui en miste beide onderbenen. Het stoffelijk over schot is ter identificatie naar Den Burg vervoerd. Men ver moedt, dat het hier een lid be treft van de Engelse zeeverken ners, die enige tijd geleden met hun jacht op de Noordzee zijn vergaan. De stichting ,JXior de eeuwen Trouw" voert op het ogenblik een St. Nicolaas- en Kerstactie voor de Ambonezen. Het is de bedoeling, dat Ne derlanders voor deze gelegen heid een Ambonees gezin adop teren en een pakket verzorgen. De stichting heeft een groot aantal Ambonese adressen be schikbaar. door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. terugschrikken daadwerkelijk tot de aanval over te gaan, moet de waarheid worden medege- ^^ërland zelf is immers het be deeld, daar dergelijke landen de west-trfan noch politiek, gewoonte hebben hun aanvals. 211 val1 zuchtige oogmerken achter vreedzaam aandoende frasen te verdoezelen. Wij zien dit aan de Koreaanse oorlog en aan de leugenpropaganda die de Sowjet- Unie en haar vazalstaten jegens ons land voeren. Deze progagan- da is een psychologische oorlogs voorbereiding", aldus Tito. Het Joego-Slavische staats hoofd verklaarde verder van me ning te zijn dat de vrede bewaard zou blijven „indien allen, die hem wensen, zich achter de Verenigde Naties scharen en strijden^ voor gelijkheid tussen de naties". Tito pleitte voorts voor een terugtrekken van alle bezettings legers uit Europa en het belasten van de Verenigde Naties met het oplossen van alle nog hangende internationale vraagstukken „Alle mensen van goeden wille en dat is het gehele mensdom, met uitzondering van enkele per. sonen van het type van Hitier en Mussolini moeten al hun krachten inspannen om tot op lossingen, zij het nog o geleide lijk, van de onopgeloste proble men te komen. Komt er oorlog, dan is het te laat", besloot maar schalk Tito. DIEVEGGE BETRAPT. In een magazijn in de Haagse binnenstad is Maandagmiddag een vrouw van 71 jaar op heter daad betrapt bij het stelen van een grote worst. „Het kwam door de honger" zei zij, ik heb vanmorgen alleen karnemelk gedronken". Zij moest echter toch mee naar het politiebureau. Daar bleek wat zij wel zeer hon gerig was want bij fouillering vond een fouilleuse inhaar pantalon nog een grote worst alsmede een fles eau de cologne. gezicht RED BAND - ROOSENDAAL - TURNHOUT is, zit van West-^rian noch geografisch, noch econo misch een begerenswaardig pro ject", aldus de heer Tambunan. Het hoofd van het plaatselijk bestuur te Makassar heeft op zijn kantoor een hardhandige afstraffing ontvangen van een 4-tal vrouwen, die hem opzoch ten in verband met een tussen het hoofd van het plaatselijk bestuur-en één van het 4-tal ge rezen kwestie. Het bestuurshoofd had deze vrouw, voorzitster van een so ciale vrouwenvereniging, die te vens voorzitster was van een comité voor de oprichting van een heldenzuil te Rantepao, ontheven van deze laatste functie. Met 3 andere vrouwen zocht deze voorzitster nu 't be stuurslid op. Drie vrouwen grepen het be stuurslid vast en de vierde gaf hem een afstraffing. De politie heeft de zaak in onderzoek. De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pfln in keel en borst en verjaagt de aanval. RADIOLUISTERRAS IN NEDERLAND. Het aantal aangegeven radio- ontvangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 November 1.603.158 tegen 1.590.555 op 1 October. Op 1 October waren er 478.201 aangeslotenen op het rijksradio- distributienet tegen 477.500 op 1 September. De strijdvraag wat moeilijker dammen of schaken, zal wel nimmer worden opgelost! Elke dammer zal beweren dat schaken gemakkelijker is en elke scha ker zal het tegendeel beweren! Ook hier zal de waarheid wel in het midden liggen! De hogere waardering die schaken in het algemeen geniet, zal wel voortkomen uit het feit, dat schaken sinds eeuwen en eeuwen een veel grotere unifor miteit in zijn spelregels bezit dan het damspel! De verhouding dammen en schaken ligt zo ongeveer als voetbal en korfbal! De geringschatting voor het spel dat hem zo dierbaar was, heeft menige dammer ertoe ge bracht, de proef op de som .te nemen! Wijlen J. de Haas leerde scha ken om zijn tijdgenoten-schakers aan te tonen, dat hun spel hem geen moeilijkheden baarde en bracht het in zéér korte tijd tot 21) (Nadruk verboden). Hij zei, dat hij Torn, de secre taris was. Ik geef er mijn woord op Will heeft het al gehoord 1dat hij over zijn hele lichaam beefde. Ik vertelde hem waarom ik bij Madden kwam en hij was erg onbeleefd. Hij zei, dat ik de grote P. J- beslist niet spreken kon. „Kom over een week terug", zei hij telkens. Ik praatte en pleitte en hij gooide de deur voor mijn neus dicht." „U kon Madden dus niet spre ken", herhaalde Bob langzaam. „Anders nog iets?" „Niet veel. Ik reed naar de stad terug. Een eindje op de weg vie len mijn lichten weer op de klei ne oude grondonderzoeker. Maar toen ik kwam waar ik dacht, dat hij zijn moest, was hij spoorloos verdwenen. Ik heb niet naar hem gezocht alleen maar wat gas gegeven. Mijn liefde voor de woestijn is niet heel groot, als het donker is." Bob Eden nam een cigarette- „Ik ben u zeer verplicht", zei hij. „Meneer Halley, ik moet nu da delijk naar Madden. Als u mij een garage wilt wijzen „Dat wil ik niet", antwoordde Holley. „Een oud wagentje, dat luistert naar de naam van Hora- tius Greesley behoort bij toeval tot m n bezittingen, en daarmee rijd ik u er heen." „Ik kan er niet aan denken u uit uw werk te halen." „Kom, maak geen grapjes. Breek mijn hart niet. Mijn werk! Ik ben hier bezig een flinke dag taak tot in eeuwigheid te rekken er. nu komt u binnenrollen en begint me voor de gek te hou den...." XT „Het spijt me", zei Bob. „Nu valt me in, dat ik uw plakkaat op de deur heb zien staan." Holley haalde de schouders op. „Dat was goedkoop cynisch, ge loof ik. Ik probeer er vrij van te blijven maar soms....". Zij gingen het kantoor uit en Holley deed de deur op slot. Het verlaten, saaie straatje strek te zich aan weerszijden uit naar onbeperkte ruimte. De redacteur maakte een hand beweging naar 't rustige schouw- spel. „Je kunt ons allemaal vinden bannelingen van de wereld", zei hij. „Natuurlijk, de woestijn is groots, en wij hebben haar lief maar laat een dokter eens zeggen „je kunt gaan", dan zie je ons niet meer van het stof. De dagen kunnen me niet zoveel schelen maar de nachten de koude, eenzame nachten." „Kom, Will, zo erg is het niet" zei het meisje zacht. „Neen, zo erg is het niet", gaf hij toe. „Sedert de radio en de bioscoop er zijn niet meer. Avond aan avond zit ik daar in dat theater, en soms, bij het Laatste Nieuws, of ook wel in een stuk, zie ik New York weer, met auto mobielen en de leeuwen op de stoep van de Bibliotheek, en vrouwen in bontmantels". Zwij gend liepen ze met hun drieën voort over het zand. „Als je me lief hebt, Paula", zei Will Holley zacht, „dan moet je eens een ach tergrond voor me zoeken in New York, en een film, die daar speelt. Dan zal ik er naar kijken tot deze oude ogen blind zijn." „Ik zou het wel willen", zei het meisje, „maar het publiek in de grote steden geeft er niet om. Het wil de woestijn de wijde, open ruimte, ver van het stads- lawaai." Holley knikte. „Ik weet het. gevoel heeft zich in de laatste jaren door Amerika verspreid als een vreselijke epidemie. Ik moet er eens een hoofdartikel over DONDERDAG 29 NOV. TTH.VERATTM I: 7-00 Nieuws; 7.15 Een woord voor de dag; 7-30 Zendersluiting; 900 Nws.; 9.10 Voor de vrouw; 9-30 Water standen; 9.35 Gram.; 10.00 Gew- muziek; 10-30 Morgendienst; 1100 Voor de zieken 11-45 Koor; 12 00 Angelus; 12.03 Lunchcon cert; 12-30 Mededelingen; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws.; 13.20 Gram-; 13-35 Piano; 14.00 Lichte muziek; 14-45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.30 Kwartet; 16.00 Lezing; 16-30 Zenderslui ting; 18 00 Nieuws; 1815 Voor de jeugd; 18-40 Causerie; 18-50 Le ger des Heils: 19-05 Levensvra gen- 19 20 Verzoekprogramma; schrijven. De Fransen hebben er een goed spreekwoord voor: Waar niemand niet is, daar is zijn hart." Het meisje stak haar hand uit. „Meneer Eden, ik ga u hier ver laten verlaten voor een goede nacht in Hotel Woestijnrand." „Maar ik zal u weerzien", zei Bob snel. „Dat moet." „Natuurlijk. Morgenochtend ben ik op de ranch bij Madden. Ik heb die brief van hem en nu zal ik hem spreken, daar wil ik wat om verwedden als hij er is." „Als hij er is", herhaalde Bob in gedachten. „Goedennacht. Maar voor u heengaat hoe vindt u runderlapjes?" „Verrukkelijk", lachte zij. „Ja één was genoeg. Maar dat éne ben ik heel dankbaar." „Het was een lief lapje", zei ze. „Goedennacht." Will Holley liep door naar een oude auto, die voor het hotel stond. „Stap in", zei hij. „Het is niet ver-" „Een ogenblik ik moet mijn valies halen", antwoordde Eden. Hij ging het hotel binnen en kwam even later terug met zijn koffer, die hij achterin zette. „Horatius is klaar", zei Holley. „Nu naar 't Westen, jonge man." (Wordt vervolgd). een behoorlijke hoogte, daar hij aan één van de eerste borden in het Amsterdamse „V. A. S." mee speelde in de competitie. De oud-wereldkampioen dam men, de Fransman P. Ghestem, werd schaakkampioen van N.- Frankrijk en eindigde als derde in een landelijk kampioenschap. En nu bereikt ons het bericht, dat de Canadese damkampioen M. Deslauriers ook eens het bord heeft omgedraaid en dat nog wel zéér succesvol! Men zie slechts onderstaande partij: Wit: I. Kashdan (oud-kamp. van Amerika). Zwart: M. Deslauriers. 1. e2e4, c7—c6; 2. d2—d4, d7d53. e4Xd5, c6Xd5. (Een min of meer onregelmatige ope ning. Zéér tactisch gezien van de damkampioen, zich niet te gaan meten met de boekengeleerdheid van de schaakkampioen). 4. c2c4. Pg8f6; 5. c4Xd5, Dd8Xd5; (Een zet die tempover lies oplevert, maar het spel bui ten de theoretische paden houdt). 6. Pbl—c3, Dd5d8; 7. Pgl— f3, e7—e6; 8. Lflb5t, Pb8c6; 9. Pf3e5, (wit wil zijn tegen stander blijkbaar in een mini mum aantal zetten onder de voet lopen, maar zwart laat de storm rustig over zich komen). 9. Lc8d7; 10. Pe5Xd7, (Verkrijgt hiermede het loper- paar). 10. Pf6Xd7; 11. 0—0, a7a612. Lb5—a4, b7—b5; 13. La4b3, Dd8—b6; (Een ontwik- kelingszet in de geest van Le7 was wellicht te verkiezen boven het streven naar de verovering van aardse voederen, pion d4). 14. d4—d5! Pc6d4; (Zwart heeft zich op glad ijs begeven en kan het verlies van een pion niet meer voorkomen). 15. Lel—e3! (Penning van het paard dat tevens dubbel wordt aangevallen). 15. Lf8 c5; 16. Le3Xd4, Lc5Xd4; 17. d5xe6! f7Xe6; 18. Lb3Xe6, Db6Xe6; 19. Ddlxd4. (Wit heeft nu een pion veroverd en dit moet hem voldoende hebben ge leken om de partij tot winst te voeren. Er staat echter tegenover dat héél wat materiaal is verdwenen. En naarmate 't grote materiaal verdwijnt en de pionnen het werk moeten doen, ontstaat er een toenadering tussen dammen en schaken. Of deze opzet van Kashdan dus wel tactisch is ge weest valt te betwiifelen!). 19. o_0; 20. Tal—el, De6 —f7; 21. Pc3d5, Pd7—f6; 22. Pd5xf6, Df7Xf6; 23. Tel—e5? (Wit tracht opnieuw aanval te krijgen, maar laat zich verrassen door een verraderlijke combinatie van zijn tegenstander. 23. Ta8e8! 24. Tfl— el? (In deze rustige stelling laat wit zich in slaap sussen! Noodzakelijk was eerst Dd5t en daarna f4, waarna het eindspel wellicht nog tot winst is te voe ren. Na de tekstzet staat wit plotseling verloren!). 24. Te8xe5! 25. TelX e5? (Nog heeft wit het gevaar niet gezien. Te redden was de zaak nog door De5:, enz.) 25. Tf8d8! en wit gaf Binnenkort zullen in Nieuw- op. De dame kan niet weg, om- Guinea de volgende nieuwe fran- dat dan mat op dl volgt. Een keerzegels van het type-Hartz erg onaangename verrassing 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20-10 Gev. progr.; 22-15 Overz-; 22 35 Gram.; 22-45 Gebed; 23-00 Nieuws; 2315 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Zender- sluiting; 900 Nieuws; 9-12 Morgenwijding; 9-25 Gram-; 9 30 De groenteman9.35 Lichte muziek; 10.50 Voor de jeugd; 11.00 Gev- programma; 11-45 Boekbespreking12-00 Piano 12.30 Mededelingen; 12-33 Orgel; 12.50 Weekoverzicht; 13-00 Nws.; 13-15 Gram.; 13-20 Orkest; 13-55 Causerie; 14-00 Voor de vrouw; 14.45 Gram-; 15-00 Voor de zie ken; 16.05 Hersengymnastiek; 16-30 Zendersluiting; 18.00 Nws.; 18-15 Voor de jeugd; 18.40 Lichte muziek; 18-55 Voor de kinderen; 19.00 Causerie; 19-05 Reportage; 19-15 Orkest; 19.40 Causerie; 20-00 Nieuws 20.05 Orkest; 21-05 Hoorspel; 22-35 Gram-; 23-00 Nieuws; 23.15 Sport; 23-30 Lich te muziek. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 1242 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Causerie; 14.00Gram.15 00 Eng. les; 15.15 Gram.; 15-40 Franse les; 16.00 Lichte muziek; 16 30 Klas. muz. 17-00 Nieuws; 17-15 Voor de kin deren; 1815 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws.; 1930 Koor; 19 50 Causerie; 20 00 Ver- zoekprogramma; 21.00 Klank beeld; 21-30 Gram.; 21-45 Actua liteiten; 22-00 Nieuws; 22.15 Ka mermuziek; 23-00 Nieuws; 23 05 Gram.; 2330 Dansmuziek. met de beeltenis van H. M. Ko ningin Juliana in gebruik worden genomen: 30 cent groenachtig blauw. 45 cent roodbruin. 55 cent violet-grjjs. 2 gulden bruin Laten we echter tot zijn ver ontschuldiging mededelen, dat deze partij werd gespeeld in de „Sun Life Chess" tijdens een si- multaan-seance, één van de vele, door Kashdan gegeven tijdens zijn tournée door Canada!

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 5