Humor onder vijandelijk vuur Binnenlands hieuw Oames. welke schoen kiestll? •Keclifi Terry en Berry Het Amerikaanse invoerverbod voor kaas Centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen EN „DE WITTE ELAND DE WINNAAR VAN 1 DE 8e STEP IS Eerste Neder!. eledrische locomotief voer N.S. Proefschrift opgedragen aan de Koningin Treinbotsing in de V. S, Bercep Ambonezen tegen ontslag uit militaire dienst K. P. de Quelery i Beatrixstraat 15 B Toen de eerste luitenant P. Hij schoot met zijn bar vier IXcstdriksz van de heuvel af, be-Chinese „snipers" naar beneden. rteden kwam, kreeg hij te horen: „Ik dacht dat je dood was Zo heel veel had dat trouwens niet gescheeld. het bestormen van die heu vel werden er door de Chinezen handgranaten gegooid als peper- noten op St. Nicolaasavond. Er kwamen meteen gewonden in 't peleton, doch naar boven moest (iet, altijd maar weer naar boven. Eindelijk bsreïkte de luite nant Hendriksz een Chinese bunker, achter een rots vond hij gemakkelijk dekking- Er was nog ruim plaats voor de sol daat Swah, die zijn peletons- eommandant op de voet volgde. Maar soldaat Swah kreeg eerst een serie handgranaten kjOTen zijn hoofd alsof het ^uit verkoop" was. De scherven sloegen gaten in de grond en totaal bedolven onder allerlei rommel kwam zijn onverschrok ken gezicht te voorschijn en hij vroeg aan zijn verbaasde pele- ftonscommandant: „Luit, moet ik nu van positie veranderen?" Dat behoefde niet meer want de Chinezen waren spoedig niet meer bij machte om te schieten of bandgranaten te gooien...-- Intussen was ook sergeant Vermeulen, nog met een bar, een geweer, zijn eigen karabijn en 2 kistjes punt 30 munitie ko men aanwandelen. Hij geleek wel een twee-benig lastdier en bij was de mening toegedaan, dat men met zo'n lading best geruisloos kon terugtrekken. Waarlijk, die Hollandse humor is het enige, wat niet te vernieti gen blijkt in deze merkwaardige oorlog. Soms schijnt die humor dood voor enige uren, doch dan wordt zij plotseling weer een elixer, dat tot grote prestatie aanzet tot belangstelling tevens voor de gewone dingen des levens. Doch de eerste luitenant J- Harkink, kon zijn lachen wel houden, toen hij met 6 man van zjjn peleton overbleef en even- cctis tot een bunker, bemand met schietende en handgrana ten gooiende Chinezen, wist te komen. Toen kwam daar in eens de soldaat Cleffkens, die rond stapte, alsof hij in een stadspark vertoefde en die min zaam mededeelde, dat hij de luitenant niet alleen liet. Bo vendien arriveerde no,g de ser geant-majoor en een soldaat, die ook al suggereerden on kwetsbaar te zijn. Wat die mannen van het Ne derlandse detachement V. N. in Korea presteren zal eens tot de meest opvallende staaltjes van onze krijgsgeschiedenis gaan be horen. Neem nu bijv. eens de soldaat Strobbe. In de fabriek van Werkspoor te Zoilen Is gisteren de eerste in ons land gebouwde electrische lo. comotief aan de Nederlandse Spoorwegen overgedragen. Dit geschiedde door ir H. L. Keus, directeur van de Naaml. Vennootsch. „Heemaf." Na deze overdracht verrichtten de echt genoten van de beide directeuren der N. S., de dames Den Hollan der en Wansink, een symbolische handeling: zij zetten het sein op veilig, waarna de locomotief ver trok en de band met Werkspoor verbrak. Ir H. I. Keus zeide in een toe spraak, die aan de overdracht voorafging, dat het hem namens de besturen van „Werkspoor" en „Heemaf" als vertegenwoordiger van de hoofdaanneemster een voorrecht was alle genodigden op de dag van de officiële overdracht van de eerste electrische locomo tief van de serie 1200 welkom te mogen heten. Spreker dankte de heer Den Hollander voor het gro te vertrouwen, dat hij in de sa menwerking „Westinghouse" „Heemaf" heeft willen stellen. De ervaring, met de electri sche gelijkstroomlocomotieven in Europa opgedaan, heeft wel ge leerd, dat een electrische locomo tief iets bijzonders is en dat haar waarde vooral wordt bepaald door het aantal uren, dat zij in bedrijf is, met andere woorden: geld in 't laatje brengt. Wij verwachten, aldus spr., dat de serie locomotieven, welke de Nederlandse industrie op 'tpunt staat aan de spoorwegen af te leveren, aan de verwachting vol doet. Wij zien hier technische perfectie van eenvoud enerzijds en de mogelijkheid van een groot aantal economische snelheden, gepaard met kolenbesparing an derzijds, welk laatste voordeel heden ten dage zeker niet mag worden onderschat. Er wordt in deze tijd veel over productiviteit gepraat en geschre ven, aldus spr., en de resultaten hiervan moeten nog worden af gewacht. Maar van electrische locomotieven staat reeds vast, dat zij door de kolenbesparing de productiviteit van het tractiema- terieel der Nederlandse Spoor wegen „zonder morren en zon der commissies" aanzienlijk ver hogen. Spreker hoopte, dat het resul taat van Amerikaans vernuft en Nederlands vakmanschap er toe mag bijdragen het vertrouwen van de Nederlandsche Spoor wegen in de diensten van Heem af en Werkspoor zo mogelijk nog te versterken. Vervolgens verrichtten de da mes Den Hollander en Wansink de reeds vermelde symbolische handeling. Deze schutters binden zich in 'n mandje vast aan een boom en doen dan hun vernielend en de moraliserend werk. Er zaten ook Amerikanen op die heuvel. Zij waren nog met twaalven. De rest was gewond en een groot aantal gedood. Soldaat Strobbe is toen de Yanks maar gaan helpen en hij schoot de vier „snipers" weg. Toen was de heuvel gezui verd Ds. G. Huls, Nederl. Hervormd predikant te Gouda, hoopt op 29 November aan de rijksuniversi teit te Utrecht te promoveren tot doctor in de theologie op een proefschrift, getiteld: ,,De positie der vrouw in de kerk". Ds. Huls draagt zijn dissertatie op aan H. M. de Koningin. Promotor is prof. dr S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel. Naar wij vernemen zal mevr. N. SmittAvis, particulier secre taresse van H. M. de Koningin, de promotie bijwonen. Het onlangs afgekondigde Amerikaanse embargo op de in voer van kaas is voor een tijdelijk in Amsterdam wonende Ameri kaanse dame aanleiding gewor den tot het schrijven van een in gezonden stuk aan een krant in haar wooplaats (St. Paul in Min nesota) waarin zij dit verbod sterk betreurt. „Kaas is een van de weinige dingen, die Nederland kan expor teren, schrijft zij, maar door het amendement Andresen-Theye wordt die export onmogelijk ge maakt. Dit is allerminst bevor derlijk voor het plan om Neder land weer op eigen benen te la ten staan. De Hollanders zijn dankbaar voor de Marshall-hulp, maar zij zouden de E.C.A. beter verstaan, als zij die hulp niet als een directe gift behoefden te aan vaarden, maar er door export iets tegenover konden stellen". Twee senatoren hebben hierop gereageerd, een voor- en een tegenstander van het amende ment. De eerste (Edward J. Thye) schreef haar: „De enige reden waarom ik het amendement op de defensie production act heb gesteund is, dat de prijzen van zuivelproducten voor de produ centen in de streken buiten de grote melkverbruikscentra bene den pariteit liggen. De kaasprij- zen werden bedreigd door de ge ïmporteerde kaas uit Europa. Vele producenten willen ermee ophouden en de boeren denken er over hun kudden te verkopen wegens de lage zuivelprijzen. Zondag is de sneltrein New YorkNew Orleans in de omge ving van Woodstock, in de Ame rikaanse staat Alabama, met een snelheid van ongeveer 105 km per uur op een langzaam rijdende trein, die op weg was r.aar het Zuiden der V- S., inge reden. De 2 grote diesel-electrische- locomotieven reden met een ge weldige kracht op elkander, waarna zij door het geweld der 'botsing ongeiveer 30 meter uit elkander werden geslagen. Een der locomotieven boorde zich in een wagon. Twee andere wagons werden langs de 12 meter hoge spoor- wegdijk omlaag geworpen. In een gedeelte der vernielde wa gons brak brand uit. Tot nu toe zijn de stoffelijke overschotten van 18 personen get orgen. Er zijn 60 gewonden. Hierdoor zou echter de toekom stige aanvoer van zuivelproduc ten worden bedreigd, en daarom achtte ik het raadzaam het amen dement te steunen". Hij verzekert dat zodra het congres weer bij eenkomt, de kwestie opnieuw zal worden bekeken. Als het em bargo op de kaasinvoer de Ame rikaanse betrekkingen met het buitenland blijkt te benadelen, zal hij er aan meewerken om dit deel van de defence production act te doen wijzigen. De tegenstander (Hubert H. Humphrey) schreef: „Het amen dement Andresen-Thye werd aan genomen zonder voldoende debat en zonder volledige kennis van de gevolgen of bijzonderheden". Hij verzekert, dat de bepaling zal worden geannuleerd, hopelijk nog in deze zitting van het congres. Een voorstel tot intrekking van het amendement staat reeds op de senaatsagenda. LIJK UIT AMSTERDAMSE HAVEN OPGEHAALD. De politie te water van de hoofdstad heeft gisteren het stof felijk overschot uu .ie. haald van de 59-jarige Amster damse zeeman M. H. I. V. Van de vermissing van deze man was niets bekend. Men meende, dat h'i had gemonsterd op een coaster en dus buitengaats verbleef. Bij het onderzoek is gebleken, dat V. zich bij het vertrek van die coas ter niet had gemeld. Mr. S. Wierda, de voorzitter van het militair ambtenarenge recht, heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van P. Sapten- no tegen de minister van Oorlog. Saptenno had gesteld, dat het door de Staat der Nederlanden aan de Ambonese militairen van het voormalige K.N.I.L. verleen de ontslag uit de tijdelijke K.L.- dienst ten onrechte zou zijn ge geven. De uitspraak van het militair ambtenarengerecht acht het be roep van Ambonese zijde gegrond en verklaart het besluit van de minister van Oorlog nietig. Naar wij vernemen zal de Staat tegen deze uitspraak hoger beroep aantekenen. Het gerecht overwoog o.m., dat, ingevolge de geldende voor schriften het ontslag eerst mag worden gegeven bij afvloeiing, dus bij aankomst der militairen op hun uiteindelijke bestem mingsplaatsen, alzo niet in Ne derland, waarheen zij slechts tij delijk zijn overgebracht. Inge volge deze voorschriften genieten zij dus rechtsbescherming als militair ambtenaar tot Op het ogenblik van aankomst op de door henzelf gekozen plaatsen van afvloeiing in Indonesië. Vandaag willen we over de schoen spreken. Het lijkt eigen lijk van geen waarde. We zijn immers geneigd te denken, dat de japon het voornaamste is, maar dat is niet zo. In de eerste plaats is de houding van een vrouw van groot belang. Deze houding hangt dikwijls af van de schoenen, die gedragen worden. Plaite hakken brengen geen bij zonderheden met zich mee. Zij zijn gemaakt naar de normale vorm van de voeten. De lichaams houding verandert door deze schoen hoegenaamd niet. Wel is het zaak de schoenen goed op maat te nemen. U weet zelf, hoe hyper-onaangenaam het is op schoenen te moeten lopen, die niet goed passen. Hoge hakken brengen wel con sequenties met zich mee. Door de hoge hak verandert de lichaamshouding geheel. De rug- gegraat kromt zich door de hoge stand van de voet. Men is dan licht geneigd ook deze houding aan te nemen. Dan is het juist oppassen, want niets ontsiert een vrouw zo als een onfiere, kromme houding. Dit euvel kunnen we gemakkelijk verhelpen, door eerst enkele malen thuis te pro beren met een rechte rug op hoge hakken te lopen. U zult dan ook merken dat deze dracht lang niet zo vermoeiend is als we in het begin dachten. Door in het begin met opzet rechtop te lopen en daar geregeld aan te denken, zullen we in de toekomst geen moeite meer hebben om de juiste De centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen heeft in Utrecht een algemene vergade ring gehouden. De voorzitter, de lieer C. J. van Liendcn uit Eindhoven, maakte in zijn ope ningswoord melding van de on derhandelingen, welke gaande zijn met de specialisten, huisart sen en tandartsen over de hono rering. De specialisten, die van oordeel zijn, dat zij geen enkel risico mo gen dragen, willen per geval worden gehonoreerd. De zieken, fondsen willen een van jaar tot jaar 'lopende begroting, waar voor een plafond moeten worden opgesteld. Zij willen door dit begrotingssysteem bereiken elk jaar te weten, waar zij met dit deel van de uitgaven aan toe zijn. Zij willen het ziekenfondswezen beschouwd zien, niet alleen als een verzekeringsapparaat, maar als een apparaat dat met samen werking van allen, die daarbij zijn betrokken, aan ruim 70 pro cent van de Nederlandse bevol king een goede geneeskundige verzorging kan waarborgen. De situatie in de onderhande lingen met de huisartsen is in een nieuw stadium gekomen, nadat de ziekenfondsvoorstellen om. trent de honorering van de vrij willige verzekering van de ouden van dagen op de onlangs gehou den vergadering van de landelijke huisartsen zijn verworpen. De nieuwe verstrekkende voorstel len van de huisartsen maken het nodig dat de onderhandelingen als het ware opnieuw moeten be ginnen. Een ander punt is de stijging van de practijkkosten voor de huisartsen en tandartsen en de stijging der kosten bij de apothe kers. Voor de stijging van de practijkkosten bij de tandartsen, sedert 1946 berekend op 7,4 pro cent, zal een oplossing worden gezocht door een andere regeling wat betreft de conserverende hulp (vullingen bij de halfjaar lijkse controle. De voorzitter betreurde het dat, terwijl de kosten van de ver zekering stijgen, het regerings subsidie van tien mililoen op acht millioen is gebracht. Hij vroeg over deze subsidie-vermin dering een uitspraak van de ver gadering. Met algemene stemmen werd een motie aangenomen, waarin ernstige bezorgdheid wordt uit gesproken over de subsidiever- iaging, waarvan het gevolg zal moeten zijn een nieuwe premie verhoging voor de vrijwillig ver zekerden of vermindering van de verst rekkingen. Er werd op aangedrongen het subiside niet te verminderen, totdat een andere regeling van de problemen in het ziekenfonds, wezen is bepaald. houding te vinden. Ook op aller lei andere modellen zullen we dan onze rechte stand behouden. Op het ogenblik is er door de verminderde vraag een grote keus in schoeisel. Sommige exemplaren zijn zelfs nog rede lijk in prijs. Juist daarom kun nen we weer een keus maken, hoewel voor de meeste huisvrou wen de prijs van de schoenen wel wat bezwaarlijk is. Wanneer we dus besluiten om schoenen te kopen, dienen we met de uiterste zorg te werk te gaan. Het is moeilijk om, wan neer we de keus hebben uit een aantal aparte modelletjes, toch weer een eenvoudige sportschoen of pump te kiezen. We willen ook wel eens iets anders hebben, nietwaar? Toch is het verstandi ger ons vrouwelijk gevoel voor mooie dingen maar eens opzij te schuiven, om naar meer duur zame dingen rond te kijken. De minder exclusieve modellen zijn doorgaans ook beter geschikt om bij ieder toilet te dragen. En het onderhoud. Een ander voordeel van een voudige schoenen is, dat ze beter zijn te onderhouden. We kunnen dan een schoencrème nemen in een precies bijpassende kleur, wat bij schoenen in een bijzon dere tint wel eens moeilijk is. Vaak worden nieuwe schoenen de eerste tijd niet gepoetst, om dat ze dan toch wel mooi glan zen. Beter is echter ze vóór het dragen al een keer flink in te smeren, even te laten staan en dan uit te poetsen; we houden het leer dan soepel en voorkomen spoedig barsten. Zijn onze schoenen eens door weekt van de regen, dan betekent dat heus nog geen ramp. Ze kun nen er wel tegen als we er maar op tijd bij zijn. De natte schoe nen worden helemaal volgepropt met krantenpapier en op een droge plaats gezet, maar vooral niet bij de kachel. We verwisse len de kranten een keer voor droge en trekken de schoenen pas weer aan, als ze helemaal droog zijn. Na een flinke poets beurt is de regenbui geheel ver geten. Ook suède-schoenen zijn lang netjes te houden, als we ze ge regeld met een borsteltje bewer ken, liefst van rubber, want staal beschadigt het leer. Van tijd tot tijd een bewerking met dressing en een stoombad boven een ketel kokend water zal ze ej; weer als nieuw doen uitzien. GESTOLEN AUTO IN HET WATER GEREDEN. De Rotterdamse politie roept getuigen op, die mede kunnen helpen in de eerste plaats een puzzle op te lossen en in de twee de plaats een man op te sporen, die vermoedelijk meer weet van het verdwijnen van een auto. De zaak is deze: Zaterdag tegen middernacht is uit de Ro- chussenstraat te Rotterdam, de auto, een Citroen, verdwenen van R. L. G. G. van de Dorpsweg. De wagen heeft men met een grote vaart over de 's-Gravendijkwal zien slingeren, intussen een ge parkeerde auto rammend, en zig zag verder zien rijden via de Elij dorp tunnel cn de Statensin- gel. Daar moest een verkeerspaal sneuvelen. De zonderlinge rit ging verder over de Gordelweg en eindigde met een plons in het v/ater van het Noorderkanaal. De bewoonster van een dichtbij ge legen woonschuit schrok van het geluid en snelde uit de roef naar buiten, waar zij nog net een man naar de kant zag waden en druipnat verdwijnen in de rich ting Hilligersberg. Nu had bij de Middellandstraat een andere wa gen voor de zonderling rijdende wagen vaart, moeten minderen en de bestuurder besloot de slin geraar achterna te gaan. Hij ver zekert, dat hij twee personen in de auto heeft zien zitten, maar voor zover bekend, is er slechts één via het water uitgestapt. De politie heeft de gehele dag ge dregd, maar alleen de auto ge vonden. Deze zaak heeft nog een ande re vreemdsoortige kant. Tussen kwart voor acht en half negen Zondagavond was er in Den Haag een Citroen verdwenen en deze is te Rotterdam teruggevon den in de Rochussenstraat, waar zoals gezegd de dolle rit is be gonnen. Geen wonder, dat men verband zoekt tussen beide voor vallen. AUTO IN DE GRACHT. Doordat zijn auto bij het rem men slipte is gistermiddag om 16.20 de 44-jarige T. uit Roer mond met zijn auto, waarin nog twee personen zaten, in de Ko ninginnegracht te Den Haag ge reden. De inzittenden zagen geen kans meer tijdig de wagen te ver laten en verdween met het voer tuig in de diepte. Drie voorbijgangers, de 22-ja- rige A. van der Velde uit Den Bosch, de 30-jarige J. Hooftman en de 29-jarige militair C. Ni- velt, beiden uit Den Haag, bega. ven zich onmiddellijk te water en slaagden erin 2 inzittenden te redden n.l. de bestuurder en de heer C. S. uit Maastricht. De derde inzittende verdronk. De twee geredden zijn in ern stige toestand naar 't ziekenhuis Zuidwal vervoerd. Hier verblijft thans ook een der redders, n.l. Van der Velde. De heer Hooft man kon, na in 't ziekenhuis be handeld te zijn, huiswaarts gaan. De militair is voor observatie in het militair hospitaal opgeno men. De auto is met behulp van een kraanwagen weer op het dro ge gebracht. FRAUDE IN ARNHEMS RESTAURANT. In een Arnhems café-restau rant is een ernstige fraude aan het licht gekomen. De vier kell- ners hadden met de buffetchef een afspraak gemaakt, dat zij bij de afwezigheid van de exploitant belangrijke bestellingen aan het buffet zouden afhalen, zonder daarvoor een afrekeningsbon in ontvangst te nemen. Aldus kon den deze kellners hun afrekenin gen voor een belangrijk deel in eigen zak steken. De buffetchef ontving van de totale opbrengst steeds de helft. Het tekort wordt geraamd op enige duizenden. Te gen alle verdachten is een ver volging ingesteld. AANVARING IN DE MAAS HAVEN TE ROTTERDAM. Door de sterke wind dreef het m.s. „Apollo" schipper J. Eich Zaterdagavond bij het draaien in de Maashaven af. Het vaar tuig kwam in botsing met het m.s. „Irma", dat gemeerd lag. De „Irma" werd aan bak- en stuur boordzijde ingedeukt en de ver sterking van het voorschot werd gedeeltelijk ontzet. De „Apollo" kreeg geen schade. Door de schok viel de 5-jarige Jannie Visser van 'het achter- ondertrapje van de „Irma". Haar linkeroorschelp scheurde vrij ernstig in en haar pols werd ge kneusd, doch na behandeling in het Zuiderziekenhuis keerde zij aan boord terug. SCHIP AAN DE GROND IN DE AMSTERDAMSE HAVEN. Zondagavond is het sïeeptank- schip „Dieren", metende 535 ton, geladen met melasse, in de Am sterdamse haven buiten de vaar geul, nabij Durgerdam aan de grond gelopen. Sleepboten hebben vergeefs ge tracht het schip los te trekken. Aan overladen zal niet te ontko men zijn. BIJ VECHTPARTIJ OM IIET LEVEN GEKOMEN. Te Donderen in de gemeente Vries (Drente) ontstond in de nacht van Zondag op Maandag na een dansavond een woorden wisseling, gevolgd door 'n vecht partij, waarbij de heer J. Wigge- mans, wonende te Donderen, een klap tegen het hoofd kreeg, met het noodlottige gevolg, dat hij om het leven kwam. De betrokkene is 45 jaar oud en laat een vrouw en vier kinderen achter. Het slachtoffer was bakker van beroep. Toen jongelui, die aan de dansavond hadden deelgenomen, omstreeks één uur herrie maak ten voor zijn deur, kwam hij naar buiten om daartegen t'e pro testeren. Er ontstond toen een vecht partij, waarbij de ongeveer 18- jarige landbouwer G. B. uit Don deren de noodlottige klap gaf. Hij is gearresteerd. AUTODIEFSTALLEN TE 's-GRAVENHAGE. Zaterdagavond is een „Simca"- auto, welke geparkeerd stond in de Amaliastraat te 's-Graven- hage, gestolen. Daarvan is Zon dagmorgen te 2.40 uur aangifte bij de politie gedaan. Deze heeft van de diefstal kennis gegeven aan -jèe patrouillerende radiowa gens. -«Even later, om 2.50 uur kreeg mén op het politiebureau bericht van een politiejeep, waarvan de inzittenden op het Spui een „Simca" met enorme aelhcid in de richting Rotter dam hadden zien rijden. Toen de „Simca" al uit het gezicht was verdwenen, vingen de jeepagen ten het bericht omtrent de dief stal op. De Haagse politie heeft zich aanstonds in verbinding gesteld met de politie te Rotterdam en de „Simca" werd te 3.10 uur bij de Rotterdamse Maastunnel aan gehouden. In de auto zaten drie matrozen uit de Alexanderkazer- ne te 's-Gravenhage. Zij zijn overgegeven aan de militaire po litie. Zaterdagavond is te 's-Graven hage nog een auto, een „Citroen", gestolen. Deze diefstal is em- streeks acht uur geschied. Om half twaalf is deze auto in de Ro chussenstraat te Rotterdam terug gevonden. In deze straat is ech ter zoals gemeld, een andere auto, eveneens een „Citroën" ontvreemd. Vermoed wordt, dat de dieven de Haagse auto geruild hebben tegen de Rotterdamse „Citroën". GEVAARLIJK KINDERSPEL Er is 'n droevig ongeval in Hen- drik-Ido-Ambacht gebeurd. Een 8-jarig jongetje gooide bij de nieuwbouw aan de Van der Lin- denstraat een handvol ongeblus te kalk naar een bakkerswagen. Het negenjarige meisje Z- van der Linden liep achter de bak kerskar en kreeg een gedeelte van de kalk in haar ogen. Het kind is onmiddellijk naar het zie kenhuis gebracht. Men vreest, dat zij een van haar ogen zal moeten missen. WONING AFGEBRAND TE ROSMALEN. Negen personen dakloos. In de nacht van Vrijdag op Za terdag om ongeveer 4 uur werd brand ontdekt in het woonhuis van en bewoond door de familie Th. van Venrooy, een gezin van negen personen, gelegen in het Maleiskamp onder de gemeente Rosmalen. In allerijl moesten de bewoners in nachtgewaad het brandende perceel verlaten. .Het huis brandde geheel af. Van de inboedel kon bijna niets gered worden. Twee geiten kwamen in de vlammen om. De brandweer uit Den Bosch nam aan het blus- singswerk deel en verrichtte de nablussing. De oorzaak van de brand is onibekend. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. DOOD DOOR SCHULD? Het gerechtshof te Amsterdam heeft de beschuldiging onder zocht, uitgebracht tegen de auto mobilist J. H. H., iemand te heb ben aangereden, waardoor deze zo ernstig werd gewond, dat hij is overleden. Het ongeluk was gebeurd op 16 Februari, 's avonds omstreeks half acht, toen het dus reeds donker was. Het motregen de een beetje. Het slachtoffer was een oude man. Op het ogenblik, dat de verdach te de 80-jarige voetganger aan reed, was hij juist een andere auto gepasseerd. Hij bevond zich dus op de linker-weghelft. Van de aanrijding zelf had H. niet meer bemerkt dan een bons, waarna hij was gestopt. Hij wafc in hoger beroep geko men tegen het vonnis van de po litierechter een maand gevan genisstraf en een jaar ontzeg ging van de bevoegdheid een mo torrijtuig te besturen omdat hij meende onschuldig te zijn aan dit ongeluk. Hij had door de weersomstandigheden het slacht offer niet gezien en bovendien niet verwacht, dat een voetgan ger, die toch beide auto's had zien aankomen, nog zou trach ten de weg over te steken. Boven dien was gedurende de tijd, dat hij de tweede auto was gepas seerd, het uitzicht op het trottoir geblokkeerd geweest. De tweede automobilist, als ge tuige gehoord, had de oude man wél gezien en zelfs een ogenblik zijn koplampen opgestoken om de man te belichten, wijl hij een ongeluk zag aankomen. De voet ganger had als reactie op deze lichtbundel zijn snelheid vermeer derd en was tegen de zijkant van de auto van H. opgelopen. De procureur-generaal meende, dat aan de verdachte geen roeke loosheid, maar wél onoplettend heid kon worden verweten. Hij eiste een maand gevangenisstraf voorwaardelijk, ontzegging van het recht een motorrijtuig te be sturen gedurende een jaar en een boete van 300, subs. 2 maanden. De verdediger betoogde dat de fout, die tot het ongeluk heeft „Wij moeten eerst een boot zien te vinden", zei Terry, toen de broers aan de haven waren gekomen, „zou dat niets iets zijn?" en Terry wees op een grote stomer, waarin kisten wa len geladen. „Neen, dat is niets", antwoord de Berry, „daar staat Amster dam op", ,,Dat betekent dat die sebiuit naar Amsterdam gaat", zei Ter ry. Maar er lagen nog meer boten. Een daarvan heette de „Van couver". „Dat klinkt niet slecht", zei Berry, „laten we die meneer 'eens vragen waar deze boot heengaat". ,,Kunt U mij ook zeggen me neer", vroeg Terry aan de ge weldige zeeman, „of er dezer dagen een boot naar Canada vertrekt?" „Over 2 uur vertrekt dit schip", zei de zeeman, „probeer maar of er nog een plaatsje is". „Dat is een goed idee", zei Berry, „dank U vriendelijk". En de beren liepen de loop plank op. „Is dat even een bof!" riep Terry, terwijl hij zijn broer op de schouder klopte. „Als ze maar niet zo heel erg schieten in Canada", zei Berry benepen. l!l!!ll!llt:i!lllil!l!ll!llilll!lllll!l!l!l!l!lllllil!lllllllll!l!lll!lll!lll!l!lllll!lll! geleid, bij de voetganger gezocht moet worden. Die had niet mo gen oversteken, toen hij 2 auto's zag aankomen. H. heeft de man niet gezien. De uitspraak is bepaald op 10 December. ACIÏT MAANDEN VOOR PENNINGMEESTER VAN S.VJB. Onder grote belangstelling ait Nederlandse sportkringen ojl. waren drie afgevaardigden van het bestuur van de KJM.V.B. aan wezig diende gisteren voor de Maastrichtse rechtbank de zaak tegen de 35-jarige vroegere ad junct-commies eerste klas J. L.B. uit Heerlen, verbonden aan de Volkscredietbank aldaar. Hij werd ervan verdacht in de jaren 1947 tot en met het eerste halfjaar 1950 een aantal geldsbe dragen tot een totale som van rond 11.000 gulden te hebben verduisterd ten nadele van detoe Volkscredietbank. Hij zou dit ge daan hebben door het aanbren gen van valse boekingen en het niet verantwoorden van ontvan gen gelden. Hij had dit gele! besteed om daarvan betalingen te doen aan leden van de voet balvereniging S.V.H., waarvan hij sedert 1947 penningmeesJer was. Bij de behandeling van deze zaak bleek dat verdachte bad ge holpen aan het aantrekken vaa spelers, speciaal van Rotterdam se clubs. S.V.H. had n'euwe spe lers nodig bij haar poging om het kampioenschap van haar afdeling te behalen en daarvoor wenden de spelers o.a. van R.F.C. en Nep- tunus naar Heerlen gehaald, ter wijl met Sparta bespreking*!» dienaangaande waren gevoerd. De spelers die uit Rotterdam naar Heerlen kwamen, ontvingen be talingen voor hun pension, reis- vergoedingen, ruime verteringen enz. De penningmeester, verdaefete B., heeft de gelden steeds betaald uit de bedragen welke hij van de Volkscredietbank verduisterde. In deze zaak werd als getuige ge hoord de inspecteur van politie Gielen, terwijl de verdediger Mr. J. Starmans uit Heerlen, vier ge tuigen a décharge had opgeroe pen. Hierbij waren enkele te lers, die mededeelden de gelden te hebben ontvangen van ver dachte. Een pensionhouder ver klaarde, dat inderdaad de riwh S.V.H. de pensionkosten van Iers uit Rotterdam betaalde, taxichauffeur legde verklaringen af over ritten naar Rotterdam. De officier van justitie achtte de ten laste gelegde feiten zeer ernstig en sprak over voetbal- waanzin, waardoor behoorlijke mensen tot strafbare feiten ra ken. Hij eiste acht maanden ge vangenisstraf. De verdediger zette uiteen, dat de verdachte vroeger goed he kend stond. Hij was sedert £023 in overheidsdienst, waarvan vele jaren met comptabele werkzaam heden belast. Pas sedert Wé7, toen hij als penningmeester van de voetbalvereniging ging optre den, kwam het déraillement De gelden, die verduisterd waren, zijn geheel terugbetaald. Hij be sprak het z.g. schijnamaturisme in de sport en achtte het wense lijk, dat desnoods door het mini sterie wordt ingegrepen, opdat dit,, aan deze toestand een einÖe kan doen komen. Ii,j vig eem voorwaardleijke straf.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 3