Winkelsluitingswet 1951 De vogelvergiftiging de N.O.-polder USl «le Scevineie in Dr. Muntendam opende Rusthuis )e Chinese papegaai -bed is ook voor U ideaal! R00DE KRUIS ACTIE VOOR ITALIË MIJ ZEELAND ZAL SCHEPEN VOOR GROTER AUTOTRANS PORT VERBOUWEN. De verkiezingen in Perzië BRESKENS. TERNEUZEN. Cubaanse opstandelingen ontsnapt Ag eniio SLUISKIL. WATERLANDKERKJE. te Domburg-Oostkapelle KLOOSTERZANI>E. Lekker warm en volkomen geruisloze vering Piloot in zee waargenomen Aardbevingen op Formosa In het voorlopig: verslag: van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot regeling van de win kelsluiting spreken vele leden er hun voldoening over uit, dat wordt voorgesteld, de bestaande regelingen op het stuk van de winkelsluiting, t.w. die van 1930, 1941 en 1945 te vervangen door eem nieuwe, moderne en overzich telijke wet. Nochtans betreurden deze leden, dat van regeringswege met was gestreefd naar het bereiken van zo groot mogelijke eenvor migheid. Zij achtten het namelijk een principiële fout, dat in het wetsontwerp weinig wordt gere geld en zeer veel ter regeling wordt overgelaten aan de plaat selijke overheid. Dit vond afkeu ring, omdat de winkelsluiting ook een sterk nationale kant heeft, waaraan afbreuk wordt gedaan door toekenning van te grote in vloed aan de gemeentelijke wet gever. Minder waardering was er bij vele leden voor de wijze, waarop de minister zonder portefeuille het ontwerp in de Tweede Kamer had verdedigd. Huns inziens was de bewindsman tot te ver gaande concessies bereid geweest. Zij zouden het op prijs hebben ge steld, indien van regeringswege een krachtige houding was aan genomen. In stede daarvan heeft de minister zich te geredelijk ge voegd naar de huidige, tijdelijke situatie. Met instemming hadden deze leden intussen kennis genomen van het streven van de regering, te komen tot een algehele Zon dagssluiting. Zij waren haar ech ter erkentelijk voor de geboden mogelijkheid van bepaalde uitzon- deringen daarop, en wel met na me ten behoeve van hen, die tot een kerkgenootschap behoren, hetwelk de wekelijkse rustdag houdt op de sabbat of de zevende dag. Met leedwezen constateerden zij, dat het wetsontwerp ondanks de ervaring ter zake opgedaan, de mogelijkheid opent van een wekelijkse koopavond. Gaat de regering in het algemeen er van uit, dat met de huidige situatie rekening wordt gehouden, dan moet het, aldus de hier aan het woord zijnde leden, bevreemding wekken, dat zij blijkbaar niet in haar overweging heeft betrokken de aanzienlijke toeneming van het voorgeschreven. Het door de re gering gebezigde argument, dat de verplichte winkelsluiting op de productiviteit een nadelige in vloed zou oefenen, wezen zij van de hand. Zij hechtten aan de ver plichte halvedag-sluiting grote waarde inzonderheid met het oog op de talrijke kleine middenstan ders. Enige andere leden verklaar den, met het vorenstaande slechts in zoverre in te stemmen, dat ook zij bezwaar hadden tegen de be reidheid van de minister nage noeg elke wijziging van het wets ontwerp, van de zijde der Tweede Kamer gewenst geacht, te aan vaarden. Deze leden waren van oordeel, dat aldus aan het begrip „gemeen overleg" een minder juiste uitleg wordt gegeven. Een bewindsman dient tenslotte een eigen standpunt in te nemen. Sommige leden verklaarden tegenstanders te zijn van invoe ring van overheidswege van een koopavond. Voorts verzetten deze leden zich tegen de mogelijkheid van afkondiging van een later sluitingsuur, aangezien dit naar hun gevoelen moet leiden tot ver lenging van de werktijd van het winkelpersoneel. De oproep van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis voor hulp aan Italië vindt allerwegen weerklank. Vele burgemeesters hebben al hun medewerking toegezegd. Het centraal archief voor maat schappelijk hulpbetoon, dat o.a. adviezen geeft aan de gemeente besturen inzake het toestaan van openbare collecten, werd, Maan dagochtend telefonisch dermate belegerd door gemeentebesturen, dat het hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis de lei ding van dit archief eerst om streeks het middaguur van de plannen voor de hulp aan de Ita. lië-actie op de hoogte kon stellen. In het gehele land is de Roode Kruis-actie voor de watersnood in de Po-vlakte met grote instem, ming begroet, zodat de intendan ce van het hoofdbestuur Maan dagavond moest overwerken om speldjes en collectebussen (van loodjes voorzien) te verzenden naar de afdelingen in het land en zowel bij de plaatselijke afdelin gen als bij het hoofdbestuur in Den Haag zijn Maandagmorgen vroeg reeds de eerste giften bin nengekomen. Naar aanleiding van de berich ten omtrent de vergiftiging van vogels in de Noordoost-polder deelt de Sophia-vereniging tot be scherming van dieren te Amster dam het volgende mede: „De vogels zijn slachtoffer ge worden van de bestrijding van de muizen. Het is bekend, dat in de Noordoost-polder een muizen plaag heerst en men heeft door middel van vergif de strijd hier tegen aangebonden. Inderdaad is de bestrijding van de muizen een noodzakelijkheid, want deze die ren berokkenen enorme schade aan de oogst. Het is dus een al gemeen belang met het oog op de voedselvoorziening. Maar de grond van muizenpla gen, zoals deze zich nu in de Noord-Oostpolder voordoen, ligt waartoe zulk een koopavond on vermijdelijk leidt. I natuur zichzelf in evenwicht en zo zijn er ook natuurlijke vijanden op prijs hebben gesteld, indien de I voSS^unS! termeli[nef en I wezels. De genoemde vogelsoor- Tenslotte zouden deze leden het] van de muizem ^o.m. mlen, prijs hebben gesteld, indien de halve-dagsluiting verplicht ware I tem behalve de reigers, genieten lt een algehele bescherming inge- I ATaie flio crhriivpn I volge de bepalingen van de vogel UIC avltlIJTCU weti De vossen, bunzings, herme Sluiskil, November 1951. lijnen en wezels genieten geen enkele beschermmg. Deze dieren Geachte redactie, worden dan ook in ons land zo- Beleefd verzoek ik het volgen- Veel mogelijk vervolgd en gedood, de in uw blad te willen opnemen. De wetgever geeft hier het voor- Uit verschillende plaatsen zag beeld door ze als „schadelijk ge- ik in tal van bladen berichten dierte" te brandmerken (jacht- over wat er gedaan wordt om zo'n wet 1923). Het verdelgen van de- plaats aantrekkelijk te maken. ze dieren geschiedt voornamelijk Leuzen als „Vestigt u hier" of met het oog op en belangen van „Hier is werk" of „Wij hebben de jacht, want zij zijn hoewel de muizen te bevorderen en zo de muizenplagen te voorkomen, in plaats van, zoals nu gebeurt, de muizenverdelgers uit te roeien. Wij willen er nog op wijzen, dat vergif ook in andere gevallen wordt gebruikt met soortgelijke ongewenste gevolgen. De vogel- wet verbiedt het doden van vogels deor wergif, maar laat de moge lijkheid tot ontheffing van dit verbod open. Nu wordt wel zulk een ontheffing gegeven met het oog op de bestrijding van de mus sen, maar het is duidelijk, dat ook vele andere vogels aan zulk een bestrijdingsmiddel ten offer val len. Vergif kan noodzakelijk zijn b.v. bij het verdelgen van ratten, waarvoor geen andere doelmatige bestrijdingsmiddelen bekend zijn, maar daarvoor wordt, b.v. in Am sterdam, een vergif gebruikt, dat voor andere dieren niet schade lijk is". SCHEPEN IN MOEILIJKHEDEN IN DE ZEEUWSE WATEREN. Schipper P. C. van der Linde uit Brouwershaven heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag enige angstige uren beleefd. Zijn 67 ton metende motorschip „Gre- velingen", dat in het Dijkwater voor anker lag, sloeg tengevolge van de storm van zijn anker en geraakte op drift. Nabij Bakken - oord op Goeree-Overflakkee sloeg het schip tenslotte tegen de dijk. Daar het aan boord niet te houden was, besloten de opva renden, schipper, zoon en vrouw, aan de wal te gaan. Het ber gingsvaartuig „Walrus", kapitein H. Breen, van Van der Tak's ber gingsbedrijf is er, in samenwer king met het motorschip „Jan nis" van de firma Maas en West broek te Zijpe, Zondag in ge slaagd het schip vlot te brengen. Het werd in de vluchthaven te Zijpe binnengebracht. Het schip verloor het roer en de schroef en kreeg lekkage. Op de werf van de firma Van Duiven-dijk te Brui- nisse zal het gerepareerd worden. De „Walrus" had Zaterdag avond al in de vluchthaven te Zijpe binnengebracht het 375 ton grote motorschip „Mitropa 10" dat ledig op weg van Rotterdam naar Antwerpen, nabij Stavenisse motorstoring had gekregen. De directie van de Stoomvaart Mij Zeeland heeft het voorne men op haar schepen grotere mogelijkheden voor het vervoer van automobielen in te richten. De vraag naar vervoer van auto's stijgt regelmatig speciaal in de toeristische sector. De maatschappij is van plan om haar schepen van de dienst op Engeland zodanig te ver houwen, dat aanzienlijk meer auto's dan tot dusverre zullen kunnen worden vervoerd. van de reserve te zien en een te kort van bijna 30.000. Contributieverhoging is onver mijdelijk, omdat een verdere kos. tenstijging te voorzien is, terwijl het ook gewenst is de uitkerin gen te verhogen. Het betreffende bestuursvoor stel werd door de vergadering met algemene stemmen aangeno men. Ingaande 1 Januari 1952 is de contributie nu als volgt vastge steld: Klasse A. (alleen ziekenhuis- verpleging 3e klasse) 25 cent per week per persoon. Klasse B. (ziekenhuis-,specia listen-, foto- en bestralingskos- ten 3e klasse) 45 cent per per soon per week. Klasse C. (als B. doch tweede klasse) 60 cent per persoon per week. In alle klassen wordt een tegemoetkoming gegeven bij sa- natoriumverpleging van 4 per dag, terwijl alleen contributie is verschuldigd voor de gezinsleden boven 18 jaar en 2 onder 18 jaar. Verdere gezinsleden zijn vrij. Vergoed worden onbeperkte ziekenhuisverpleging, bijkomende ziekenhuiskosten, vervoerskos ten, operatie- en specialistenkos- ten bij ziekenhuisopname, foto- en bestralingskosten en tegemoet koming in de kosten van sanato- riumverpleging tot ƒ4 per dag, een en ander zoals nader in ta rieven en bepalingen is omschre ven. De voorzitter drong nog aan op het sluiten van een aanvullende verzekering voor sanatoriumver- pleging, hetgeen bij de vereniging tegen een geringe premie moge lijk is. een woning voor u -opgeld. doen daarbij men dit wel overdrijft de con currenten van de jagers. Maar nu Als ik dat dan zo lees, komen blijkt duidelijk hoe nuttig deze de woorden van wijlen wethouder dieren zijn, want de muizenplaag Scheele mij in herinnering, dat hs grotendeels toe te schrijven Sluiskil een plaats van betekenis aan het uitroeien van deze aarts- is geworden. muizenverdelgers. Terwille van Helaas is Sluiskil met zijn twee de landbouw en de voedselvoor- mote fabrieken, waar 1500 ziening zou dus een wettelijke mensen werken, een moeilijke bescherming van de hier bedoel- plaats, omdat de bewoners onder de diersoorten van het grootste drie gemeenten ressorteren. belang zijn. Men zou dan ook met Op Sluiskil liggen soms 20 kas- zijn toevlucht behoeven te nemen ten tegelijk op lossing te wach- tot het gebruik van vergif, een ten Er wordt tienmaal meer ge- verdelgingsmiddel, dat op zicn- lost en geladen dan in de haven zelf wreed is en daarenboven, zo- van Terneuzen. Dag en nacht als nu weer blijkt, gevaren voor klinkt op Sluiskil het lied van de andere dieren met zich brengt, arbeid Werklozen zijn er niet en Wanneer men echter vergif ge- drievierde deel van het aantal bruikt, moet dat op deskundige werknemers woont elders. wijze geschieden. Dit nu schijnt Het is jammer, dat de actie in in de Noord-Oostpolder niet ge- 1914 vlak vóór de eerste wereld- beurd te zijn. Men heeft daar oorlog, om van Sluiskil een eigen blijkbaar het vergif eenvoudig op gemeente te maken, in duigen is het land uitgestrooid. Wil men gevallen. Als we de stukken van het goed doen, dan moet het ver- Axel Westdorpe en Terneuzen gif uitsluitend in de muizengaat bij Sluiskil hadden kunnen voe- jes gedeponeerd worden. Het ge gen, was Sluiskil geen plaats vaar voor andere dieren wordt meer geweest van circa drie dui- dan in ieder geval tot een rau zend inwoners zoals nu, maar dan mum beperkt. In hoeverre dit hadden er momenteel stellig acht verkeerde gebruik aan onvoldoen De Perzische Senaat heeft Maandag met algemene stem men (er waren 36 senatoren aanwezig) besloten het door de Perzische Tweede Kamer gedu rende de afwezigheid van pre mier Dr. Mossadeq goedgekeur de wetsontwerp, dat voorzag in uitstel der Perzische algemene verkiezingen en het bepalen daarvan op 18 December, teniet te doen. Aanvankelijk had Mossadeq in de Senaat gezegd er wel mee te kunnen instemmen indien de verkiezingen op 4 December worden gehouden. Toen de Se naat evenwel te kennen gaf te zullen instemmen met Mossa- deqs oorspronkelijke plan om de verkiezingen, die oorspronke lijk op 21 November zouden zijn gehouden, onverwijld te doen houden, besloot hij hieraan vast te houden. De Senaat nam voorts met algemene stemmen een motie van vertrouwen in de regering- Mossadeq aan. Een wetsontwerp, waarin is bepaald dat slechts personen die lezen en schrijven kunnen, aan de verkiezingen mogen deelne men, werd eveneens door de Senaat goedgekeurd. De Senaat sprak zijn vertrou wen in Mossadeqs beleid uit nadat de premier het verslag van zijn bezoek aan de Ver. Sta- ten en Egypte, dat hij Zondag in de Perzische Tweede Kamer had voorgelezen, ter kennis van de Eerste Kamer had gebracht Snelle hulp voorkomt ernstige brand. Gisterenmorgen te ongeveer half zeven was de handelaar in vee en varkens G„ wonende in de Axelsestraat, met zijn compag non V., in zijn aan de woning grenzende slachtplaats bezig met het afbranden van varkens. Hier bij wordt gebruik gemaakt van gecomprimeerd gas uit twee met een koperen buisje aan elkaar verbonden gasflessen. Tijdens het afbranden der varkens werd een dezer flessen verplaatst tengevol ge waarvan in het koppelings buisje een scheur ontstond. Het hieruit stromende gas bereikte de vlam van de brander en in een oogwenk ontstond een grote steekvlam, met het gevolg dat direct de wanden en de zoldering in brand stonden. Door de grote hitte was het niet doenlijk in de slachtplaats te verblijven om het vuur te bestrijden. Door de vlammen en het hulp geroep werd het personeel van de Garage Boone attent gemaakt op de brand. Onmiddellijk snelde ge noemd personeel met brandblus- apparaten ter hulp en bestreed verder het vuur met een slang op de waterleiding. Toen de inmiddels gewaar schuwde brandweer ter plaatse verscheen, was het vuur reeds in zoverre bedwongen, dat de brand weer tot de nablussing kon over gaan. Vergadering „Ziekenhuisver pleging in Zeeuws-Vlaande- ren." Zaterdag hield in Hotel „Am bassadeur" de vereniging „Zie kenhuisverpleging in Zeeuws- Vlaanderen" haar algemene ver gadering onder voorzitterschap van de heer M. Maas uit Bier vliet. Na goedkeuring van het jaar verslag en de herkiezing der af tredende bestuurleden was het voornaamste punt van de agen da de contributieverhoging. Het jaarverslag gaf een inkrimping duizend gewoond. de voorlichting of aan roekeloos- Sluiskil heeft woningen nodig', beid van de landbouwers te wij Of die onder Terneuzen of Axel ten is, kunnen wij niet beoorde- of Westdorpe komen, doet er op hen. Hoe dit zij, de beste oplossing het ogenblik niet toe. Op Sluiskil is de natuurlijke bestrijding van staan de grote industrieën en' daar moeten huizen gebouwd worden, de huizen die voor de in dustrie worden toegewezen. Als wij de gemeentelijke grenzen daar eens wegdenken, dan zal Sluiskil later, als wij er niet meer zijn, tot een van de grootste plaatsen in zijn uitgegroeid Maar daar is het voor nodig, dat alle Sluiskillenaars de handen ineenslaan. Alleen op die manier kunnen we krijgen wat ons toe komt. H. J. COLSEN. De Cubaanse opstandelingen- Zeeuws "Vlaanderen I leider Folicarpo Soler, die van zeeuws viaanae verschillende politieke moorden wordt beschuldigd, is voor de tweede maal met 3 andere ge vangenen uit de gevangenis te Havanna ontsnapt. De minister van Binnenlandse Zaken heeft in verband hiermee zijn ontslag gevraagd. HEDEN: TERNEUEöENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Saboteur". Pro Rege, 7 uur: Le zing Chr. Emigratiecentrale. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Saboteur". Concertgebouw, 6-30 uur: Gemeentefilm. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc- „Robin Hood Junior". Vismijn. Op de vismijn alhier werd in. de week van 1824 November aangevoerd 854 kg bot ƒ0,60—ƒ0,36; 71 kg schar /'0,79ƒ0,66; 18 kg tong ƒ1,62—ƒ1,49; 18 kg rog ƒ0,40; 314 kg wijting ƒ0,630,34; 3686 kg sardijn 0,360,15; 6054 kg exportgarnalen 1,83 0,35; 335 kg binnenland-garna len 0,68—0,50. Aanbesteding. In hotel Valk is aanbesteed namens de kerkeraad der Chr. Evangelische Gemeente te Nieuw- vliet het bouwen van een kerk gebouw met pastorie te Breskens. Ingeschreven werd als volgt:" Heikamp II 82-335; I. de Bliek te Schoondijke 82.000; Joh. Jansen te Nisse ƒ81.759; F. Haak te Souburg ƒ80.795; Firma Gcbr. Vergouwe te Breskens 74.000; Gebr. Visser te Bres kens 73.626; De Ruyscher te Hoofdplaat 65.400; A. Dierings te Cadzand ƒ64.938; Gebr. Maas te Breskens 62.784; J. de Reu te Nieuwvliet 61.629. Uitvoering. De accordeonvereniging „Mi- rian" gaf in het verenigingsge bouw een geslaagde uitvoering. De avond werd gevuld met mu ziek, afgewisseld met. toneel schetsjes. Voor dit laatste ver leenden enige spelers van „Tha lia" hun medewerking, Het is een mooie en geslaagde, avond ge worden. De douane verhuist- De douane te Breskens is sinds de oorlog in een kantoortje in de remise van de Z.V.T.M. onderge bracht geweest. Nu deze maat schappij deze ruimte zelf nodig krijgt, zullen de douanen binnen kort verhuizen naar een houten barak, die bij de Prov. boot in aanbouw is. zande; 3ë pr. R. Jonkheim te Kloosterzande en A. Neve te Groenendijk; 4e pr. A. van Dor- selaere te Lamswaarde en J. van Jole te Groenendijk. Grootste serie: A. v. d. Poel (13 carambols). Opening winkelweek. Langs de keurig verzorgde eta lages van de Sluiskilse nering doenden trok Zaterdagmiddag het bestuur van de Winka met de R.K. fanfare om onder lustige marstonen de Sluiskilse winkel week te openen. Tijdens de wandeling voegde de burgemeester van Terneuzen zich bij de groep om op deze wijze zijn belangstelling te tonen voor het werk dat hier door de midden stand wordt gepresteerd. De stoet werd ontbonden in het hotel „De Kroon", waar de burgemeester zich nog geruime tijd onderhield met het bestuur, hetwelk hij met de ingezette actie veel succes wenste. Het bestuur ontving een telegram uit Spanje, dat de Sint om half vier Zaterdag a.s. aan de brug zal arriveren. De fanfare werd bereid gevonden de oude man met feesttonen te verwelko men en hem tijdens zijn rondrit door het dorp te vergezellen. Een mooie verbetering. Hopelijk is men nu definitief gereed gekomen met de bestra ting, die een goede toegang tot de brug aan de Oostzijde zal be vorderen. Met deze herbestrating is ook de weg aan de Oostkade belangrijk verbeterd en verbreed en zijn de hinderlijke „kinderkop. jes" vervangen door klinkers. Ter hoogte van de brug is de weg ruim 3 meter verbreed. Hier door voorkomt men, dat 't door gaand verkeer voor de richting Axel of Terneuzen hinder onder vindt van hen, die moeten wach ten wanneer de brug is gesloten. Schieting. De handboogmij. „De Brug" te Sluiskil organiseerde in haar clubgebouw bij de heer Faas een grote wildschieting, waarbij vooral de konijnen de hoofdscho tel vormden der prijzen. Van zelfsprekend was de animo bij zonder groot. De heer G. Dhert uit Sluiskil boekte het eerste succes. Met een welgemikt schot deed hij het le konijn tuimelen; het tweede konijn viel ten deel aan zijn plaatsgenoot L. de Wil de. Het bleef een vinnige strijd om de overige konijnen, die ten slotte alle in handen vielen van de niets ontziende schutters. De hoge vogel werd geschoten door R. Kerslbulck uit Sas van Gent, terwijl de beide zijvogels naar Koewacht verhuisden bij de heren Meervis en Aerens. De meeste zijvogels werden gescho ten door M. Stockman alhier. Prysbiljarten. In café Monopole te Sluiskil werd een prijskamp op het bil jart gehouden. Een vijftigtal spelers namen hieraan deel. De uitslag was: 1. F. MoletG. Wil- lems; 2. V. DavidP. Scheele; 3. J. ZegersA. van Esibroeek; 4. H. MeertA. Willems; 5. C. DhontG. v. Vooren. De 13-jari- ge speler W. Froment behaalde de extra-prijs. Het hoogst aantal caramboles, n.l. 25 werden ge stoten door de heer C. Dhont. Bond ouden van dagen. In samenwerking met de ouden van dagen te Breskens heeft men te Waterlandkerkje een afdeling opgericht. Men begint met 20 leden en uitbreiding is nog mogelijk. Het bestuur werd samengesteld als volgt: A -A. Hermanv- d. Broecke, voorzitter, A. L. van de Weg.e, secretaris en F. Poisson- nier, penningmeester. Frqskamp op het biljart. Aan de door de biljartclub „Door oefening sterk" alhier ge organiseerde prijskamp namen 29 personen deel. Uitslag: le prijs A. v. d. Poel en Theo Staal te Lamswaarde; 2e pr. J. Andriessen te Walsoorden en C. F. Maerman te Klooster- De staatssecretaris voor de Volksgezondheid, Dr. P. Munten dam, heeft Maandagmiddag het rusthuis „Ter Mantelinge" te Domburg/Oostkapelle officieel geopend. Dr. Muntendam sprak een rede uit, waaraan wij het volgende ■ontlenen: Spr. stelt zich op het stand point dat men de huisvesting van bejaarden niet uitsluitend mag en kan zien als sociale zorg, doch dat de zorg in het al gemeen voor deze maatschappe lijke groep een zeer belangrijk volksgezondheidselement in zich bergt In het midden van de vorige eeuw bedroeg de levensduur voor de pasgeboren jongen 36 en voor het meisje 38,5 jaren en op de huidige dag 69,5 en 71,5 jaar. Voor het allergrootste deel is deze enorme stijging te danken aan de scherpe daling van de zuigelingen-sterfte, terwijl en dit is ook begrijpelijk de winst in de oudere leeftijdsgroe pen van geringe betekenis is. Neemt dus de omvang van de ze groep onzer bevolking regel matig toe, daarnaast zijn het de speciale belangen voor de volks- l gezondheidszorg in deze groepe ring, die onze aandacht in toe nemende mate vragen, zo ver volgde Dr. Muntendam. Hoe groter de groep der bejaarden des te groter het aantal zieken, lijdende aan ouderdomsziekten en -gebreken- Wanneer men hoort spreken over het toene mende voorkomen van kanker, dan komt dit omdat steeds meer mensen de leeftijd bereiken, waarop dit lijden zich open baart, indien men leest over een toenemend aantal patiënten, ciat lijdt aan hart- of vaatziek ten, dan wordt dit door het zelfde verschijnsel veroorzaakt en hetzelfde kan men onder meer vaststellen voor de chroni sche gewrichts-rheumatiek. door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 20) (Nadruk verboden). Volgens een bericht van „North Foreland Radio" is ter hoogte van Gorleston (Norfolk-Engeland) in zee een piloot aan een parachute waargenomen. Minstens 15 personen zijn om het leven gekomen en 200 ge wond als gevolg van twee krach tige aardbevingen, die Zondag het eiland Formosa teisterden. Totnogtoe is bekend, dat 152 huizen, vooral in het Zuidooste- lijk deel gelegen, zijn verwoest. „Neen, ik vrees van niet", er kende Eden. „Het is een verwar de geschiedenis, op een goede dag krijgt u die weieens te horen- Op het ogenblik ben ik op zoek naar de redacteur van de „Eldo rado Times". Ik heb een brief voor hem in mijn zak." „Will Holley?" „Ja. Kent u hem?" „Iedereen kent hem. Ga maar mee. Hij moet nu op het bureau zijn." Zij gingen de straat af. Bob Ec.en was zich prettig bewust van het slanke figuurtje, dat naast hem liep. Hij had nooit te voren een meisje ontmoet, dat zo bescheiden vertrouwelijk was, zo vol leven en zo onbevreesd. Die woestijnsteden waren toch heer lijk. Er brandde licht op 't dagblad bureau, en een tengere gestalte zat er gebogen over een schrijf machine. Toen zij binnentraden stond Will Holley op, en hij deed een groen scherm van zijn ogen. Hij was een lange, magere man an vijf en dertig jaar ongeveer, met vroeg grijs haar en ernstige ogen. „Zo, Paula", zei hij. „Zo, Will. Zie eens wat ik ge vonden heb in de Oase." Holley glimlachte. „Jij moest hem vinden", zei hij. „Jij bent de enige, die in Eldorado iets, dat de moeite waard is, vinden kunt. Mijn jongen, ik weet niet, wie je bent, maar loop weg, vóór de woestijn je te pakken krijgt.' „Ik heb een brief voor u, me neer Holley", zei Eden. Hij nam hem uit zijn zak. „Van een oude vriend van u Harry Flad gate." Harry Fladgate", herhaalde Holley zacht. Hij las de brief door. „Een stem uit het verleden" zei hij. „Als jongens waren we samen aan de oude Sun in New York. Ach wat een blad was dat!" Hij zweeg even en staarde de donkere woestijn in. „Harry zegt, dat u hier voor zaken komt", voegde hij er nog bij. „Ja", zei Eden. „Daar vertel ik u later weieens over. Nu wilde ik graag een auto huren om me naar de ranch van Madden te brengen". „Wilt u P. J. zelf ontmoeten?" „Ja, zo gauw mogelijk. Hij is hier, nietwaar?" Holley knikte. „Ja, men zegt het. Maar ik heb hem nog niet gezien- Het gerucht gaat, dat hij met een auto uit Barstow geko men is. Deze jonge dame kan u meer over hem vertellen dan ik. Zeg, hebben jullie elkaar ont moet, of maak je alleen maar sa men een wandeling in de mane schijn?" „Kijk, dat zit zo.glimlachte Eden. „Juffrouw eh liet een lapje rundvlees van me ontsnap pen in de Oase. Het was natuur lijk een fout maar ze heeft erg haar best gedaan. Maar, wat na men en zo betreft....". „Dat merk ik", zei Holley. „Juffrouw Paula Wendell, mag ik u voorstellen aan meneer Bob Eden. Laten w ons étiquetteboek niet vergeten, al zijn we ook in dc tuin van de duivel." „Dank u wel", zei Eden. „Nie mand heeft me ooit groter dienst bewezen. Nu we aan elkaar voor gesteld zijn, juffrouw Wendell, en ik eindelijk tegen u spreken mag moet u me eens vertellen kent u meneer Madden?" „Niet bepaald", antwoordde zij. „Het is nederige mensen niet gegeven de grote Madden te ken nen. Maar verscheiden jaren ge leden heeft mijn maatschappij opnamen gedaan op zijn ranch hij heeft een mooi huis en schat van een patio*). Onlange hebben we een stuk gekregen, dat een voudig schreeuwde om de patio van Madden. Ik heb hem schrif telijk verlof gevraagd van zijn huis gebruik te mogen maken, en hij antwoordde vanuit San Fran cisco, dat hij hierheen kwam en graag aan ons verzoek wilde vol doen. Zijn brief was werkelijk heel vriendelijk." Het meisje zat op de rand van Holley's tafeltje. „Ik ben twee dagen geleden in Eldorado geko men en dadelijk naar Madden ge reden. En wat er toen gebeur de, was nogal raar. Wilt u het horen?" ,Ik, zeker", stelde Bob haar gerust. Het hek was open en ik reed het erf op. De lichten van mijn wagen schenen plotseling op de schuurdeur, en ik zag een gebo gen oude man met een zwarte baard en een pak op zijn rug, blijkbaar een grondonderzoeker, zoals je nu en dan in de woestijn nog wel eens tegen komt. De uit drukking van zijn gezicht joeg me schrik aan. Hii stond daar als een opgejaagd konijn in het licht en schoot toen weg. Ik klopte aan de huisdeur. Het duurde lang en toen kwam er eindelijk een man, die er bleek en opgewon den uitzag. Binnenplaats van 'n Spaans huis, waarop alle vertrekken uit komen. Vert. (Wordt vervolgd). Steeds meer zal derhalve de aandacht der geneeskundi gen op deze leeftijdsgroep ge richt, de belangstelling voor het leven van de bejaarden gewekt moeten worden. Onder de zorg voor de be jaarden is het vraagstuk, van de huisvesting wel één van de meest belangrijke en wel spe ciaal in het huidige tijdsge wricht. Twee bijzondere factoren spe len hierbij een rol: L De gerechtvaardigde en in wezen zo zeer begrijpelijke wens tot het behoud van een zelf standig bestaan; 2. De noodzaak, waarmee in deze leeftijdsgroep zo in het bij zonder rekening moet worden gehouden, tot deskundige ver pleging, wanneer de gezond heidstoestand hiertoe aanleiding geeft. Voor de 88-000 alleenwo- nenden kan men bezwaarlijk aannemen, dat de verpleging, indien zich de noodzaak daartoe zou voordoen, inderdaad aan criteria, welke men hieraan mag stellen, zou kunnen voldoen, In 812 niet-winst-toeogende tehuizen heeft men een onder zoek ingesteld en daar niet min der dan 37 procent der bevol king min of meer hulpbehoe vend of voortdurend bedlegerig bevonden, terwijl de huisvesting van bijna de helft der bejaarden, geschiedde in kamers van 5 of meer personen. In de overheidstehuizen geldt deze huisvesting zelfs voor twee derde der bejaarden. Niet min der dan 17 procent ivan de chro nisch bedlegerigen werd ver zorgd in tehuizen, waar geen deskundige verpleeghulp aan wezig was- Spr. achtte dit een duidelijk ibeeld van de onvolko men toestand op dit terrein- Volgens Prof. Van Beusekom zal in '60 aan rond 700 000 ■be jaarden in Nederland, onder wie 260.000 echtparen en 440 000 aleenstaande personen huisvesting moeten worden gegeven. Hij denkt in dit vert tand voor ■het aantal bejaarden, wonende in pensionhuizen, aan een mini mum van 124000 en een maxi mum van 305.000- Als wij, aldus spr. deze toe komst voor onze bejaarden wil len ontwikkelen en het is on ze plicht, onze ereplicht hier naar te streven dan zal het duidelijk zijn hoe verheugd ik ben, dat ook op Walcheren, de roep gehoord en begrepen werd en men hier een bijdrage heeft geleverd van zodanige aard, dat slechts lof aan de initiatiefne mers, bestuur deren, uitvoerders en alle bij de botuw en inrichtin gen betrokkenen kan worden toegezwaaid. De staatssecretaris verrichtte daarna de officiële opening. Hij dded dit op symbolische wijze door een vlag aan de voor het rusthuis geplaatste mast te hij sen. De openingsplechtigheid werd o.m. bijgewoond door de Zeeuwse gedeputeerde, de heer Schout, de oud-commissaris der koningin in Zeeland, Jhr Quaries van Ufford, de provinciaal direc teur voor de wederopbouw en volkshuisvesting, de heer Gle. rum, en door vele burgemeesters, predikanten en doktoren. Behalve door Dr Muntendam werd 't woord nog gevoerd door de heer Stemerding, voorzitter van het bestuur van het rusthuis, door gedeputeerde Schout en het hoofd van de dienst maatschap pelijk zorg in Zeeland, de heer Van Leeuwen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2