Overeenstemming over de afbakeningslijn De ontwapeningsvoorstellen Politieke Commissie m de Tekst van de Sowjet-nota over het Midden-Oosten Conferentie over migratieproblemen te Brussel DE ATLANTISCHE BESPREKINGEN De ramp in de Po-vlakte _JL_ SüStebf* z»^2£e planne" der ™r m°' DINSDAG 27 NOVEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1894. De relletjes in Teheran Vrouwen in het zwart Dg overstromingen in Frankrijk Ontslag Nederlandse ambtenaren De kapper met het aparte cache^ WRAK VAN DE „ERKALIN" ALS SCHROOT VERKOCHT. WEERSVERWACHTING Egypte HOOGWATER. Prins Bernhard in Engeland Het water daalt Bakkerijstichting protesteert jprwikering bil Abonnement: Terneuzen Lirecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Cedactle-adres: Noordstraat 55-57 Terncuzen Telefoon 2510 Nk 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwL laal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Komiek Kievne Advertenties: 5 regels 75 een, iedere regel meer 15 cem Advertentieprijs: per mm 12 et., minimum v* advertentie 1-80. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adrs» Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uuf Vooi net Maandagnummer: Zaterdags 11 uw 'er- de De stafofficieren der Verbon denen en der Noordelijken zijn het te Paiunoendjon eens gewor den over de afbakeningslijn voor een staken van het vuren in Korea. Vandaag komt de subcommis sie voor een wapenstilstand bij een om haar goedkeuring te hechten aan de overeenkomst, die dan een uur later door de volledige delegaties zal worden geratificeerd. De afbakeningslijn, waarlangs het front zal worden vastgelegd, indien binnen dertig dagen een wapenstilstands-overeenkomst wordt bereikt, loopt op het ogen blik als volgt: De lijn begint ongeveer 2 km ten Z. van Kosong aan de oost kust, buigt met een scherpe hoek naar het zuiden bij Satsjon, loopt dan 32 km in Z.W. richting tot even onder Moendoengni, vervol gens naar het W.N.W. langs de Pekhan door Koemsong tot even ten N. van Koemhwa en loopt dan 9% km ten Z- van Kaesong naar het Z.W. aan de mond van de Imdjin. Enige wijziging van de front linie. Volgens een communiqué van het achtste leger heeft de front linie in Korea door de jongste gevechten enige wijzigingen on dergaan. Ten Z. van Panmoend- jon moesten de Verbondenen voor een aanval van de Noorde lijken wijken. Ten westen van Jontsjon wisten zij echter een nieuwe positie te veroveren. Ook ten Z.W. van Koemsong werd een vooruitgeschoven stelling door hen ingenomen. Ten O. van de rivier de Peokhan gingen daaren tegen drie posities voor de Ver bondenen verloren. Hollandse maaltijden voor Nederlandse gewonden. Met het eerste vliegtuig dat op 4 December de K.L.M—lijn Am sterdamTokio zal openen, zal een aantal typisch Nederlandse maaltijden worden vervoerd be stand voor de in Tokio gewond liggende vrijwilligers van het Nederlands detachement Ver. Naties. Deze maaltijden zijn in- geblikt, zij zijn beschikbaar ge steld door een Nederlandse fir ma (Tieleman en Dros te Leiden). De K.L.M. zal het voedsel gratis vervoeren. Twee Chinese „vrouwen in het zwart" zijn Zondagavond ben Westen van Jontsjon gesneuveld en twee andere gewond en ge vangen genomen, terwijl zij aan vallen op stellingen van de Ver enigde Naties leidden. Dit is Maandag door geallieer de officieren in Tokio verklaard. Een Canadese majoor zeide, dat een van de gevangenen, die er „jong en aantrekkelijk" uitzag een zwarte overall droeg over een Chinees wintertenue. Maandag vertelde een Canadese mitrailleur-schutter hoe hij Zon dag een „vrouw in het zwart" do. delijk trof en een andere ver wondde. Een van haar strompel de, zwaaiend met een revolver, naar voren en schreeuwde haar manschappen in het Engels toe insgelijks te doen. Volgens Reuter zijn de „vrou wen in het zwart" geen onbeken. den meer voor de geallieerde sol daten. Men zegt, dat zij perma nent zijn ingedeeld bij sommige gevechts-eenheden, geen vrees kennen e.i onvervaard haar man. schappen in een aanval voor gaan. Elf dagen geleden heeft aan het Koreaanse front een gewonde ge allieerde soldaat voor het eerst melding gemaakt van het optre den van 'n „vrouw in het zwart." Zij spoorde haar mannen aan en gaf fluitsignalen onder mortier en artillerievuur. Het hoofdbestuur van de bond voor industrie en nijverheidsper- soneel heeft er bij de regering op aangedrongen alle Nederlandse ambtenaren na 27 December van dit jaar te ontslaan. Voorts wenst de bond de vorming van een com missie, die uitsluitend wordt be last met vast te stellen welke Ne derlandse ambtenaren de rege ring nodig heeft. Zeer langzaam zakt het over stromingswater in de Provence en de vallei van de Rhöne. Maandag werd eerst een val van ongeveer 2 cm per uur ge meten, doch doordat Zondag de Doubs gezwollen was, werd la ter op de dag door het afvloeien van het water uit de Doubs via de Saone naar de Rhöne de val tot ongeveer 1 cm per uur te ruggebracht. Maandagavond wa ren in Aries en Avignon ver scheidene straten weer droog ge komen. Maandag is het peil van de Loire onveranderd gebleven en de laagliggende gedeelten van Chalon en Macon in Bourgondie staan nog onder water. salons „robert' markic'igV brouwerijstr. 9 terneuz£ji wij adviseren U gaarne. kort haar vereist speciale coupe en verzorging.wij verzor gen u- De Franse vertegenwoordiger Jules Moch heeft in de Maandag gehouden vergadering van de po litieke commissie der Verenigde Naties namens de Westerse mo gendheden antwoord gegeven op de twaalf amendementen, die de Russische minister van buiten landse zaken op het Westerse ontwapeningsvoorstel heeft inge. diend. Moch, die namens Enge land, Frankrijk en de Verenigde Staten sprak, zeide dat deze lan den de Russische amendementen in de komende dagen „nauwgezet zouden bestuderen" en vervol gens van elk amendement zou den verklaren, of het al dan niet aanvaardbaar was. In een commentaar op de Za- vóór 31 Maart te verstrekken terdag door Wysjinsky uitge- leden-staten om soroken rede zeide Moch o.m.a.s. een opgave Het gevaar van het voortdurend van een voorgenomen progres herhalen van onvoldoende ont- sieve ontwapening en van bijdra lede feiten bestaat hierin, dat er gen aan het genoemde fonds. IJl J .„nnxin Tkn IrooI.'Cn tl f (TPViiR 1'(l 1 <rfl fk delen van de wereld zijn. waarin geen vrijheid tot voorlichting van het volk bestaat en waar onvol ledige en onjuiste voorstelling De Iraakse afgevaardigde Ja- mali was van mening dat men in Wysjinsky's toespraak de weer slag kon opmerken van de span- van zaken de schijn van waarheid ning tussen Oost en West. Hij verkrijgt en uiteindelijk zelfs als stelde een bijeenkomst der „gro- de juiste wordt aanvaard. Doch i te vier" voor om tot een oplos- In de nota, die de Sowjetrussi- sche onderminister van Buiten landse Zaken Andrej Gromyko aan de diplomatieke vertegen woordigers van Engeland, Frank, rijk, Turkije en de V.S. heeft overhandigd, wordt o.m. gezegd, dat de voorstellen voor een com mando voor het Midden-Oosten niets anders betekenen dan ,,een poging om de landen van het Midden-Oosten te betrekken in oorlogsmaatregelen, welke wor. den uitgevoerd door het agres sieve Atlantische blok". Enige der vier staten de initiatiefnemers tot de oprich- Maandagavond is het in Tehe- tot botsingen gekomen tus- nog niet bevestigde berichten zijn ruim 100 personen gewond. Het Is nog niet bekend hoeveel per sonen zijn gearresteerd. Onmiddellijk na de botsing is hel hoofd van de Teheraanse po litie, generaal Mozayemi, afge treden. De door het kabinet aan- gewezen minister van Arbeid Kallali zal dienst doen als waar nemend hoofd van de politie. De ongeregeldheden begonnen met een botsing tussen vrouwe lijke leerlingen van middelbare scholen en de politie, die een toe- Midden-Oosten die troepen en militaire bases hebben op het ge. bied van een aantal landen van het Nabije Oosten, vergroten nu reeds hun aldaar gestationneerde strijdkrachten", aldus de nota. „Het is niet moeilijk te zien, dat de uitvoering van deze maatregel, welke in wezen de be zetting van de landen van het Nabije en Midden-Oosten door troepen van vreemde staten bete kent, is bedoeld om deze staten de gelegenheid te verschaffen tot voortdurende inmenging in de binnenlandse zaken van de dreiging der onafhankelijkheid en souvereiniteit van deze landen komt deze juist van de landen, die zich nog steeds niet kunnen verzoenen met de gedachte dat de volkeren van het Nabije- en Midden-Oosten, alsmede alle an dere souvereine volkeren, het on- vervreembare recht hebben om hun nationale politiek te volgen, vrij van alle druk van buitenaf, aldus de Sowjet-nota, die besluit: „De regering der Sowjet-Unie acht het noodzakelijk de aan. dacht van de regering der V. S. er op te vestigen, dat zij deze nieuwe agressieve plannen voor de oprichting van een commando voor het Midden-Oosten in een gebied, dat niet ver van de gren zen van de Sowjet-Unie ligt, niet kan voorbijzien. De Sowjet-rege- ring acht het eveneens noodzake lijk te verklaren, dat de verant woordelijkheid voor de toestand, die zou kunnen ontstaan als ge volg hiervan, berust bij de rege ring der V. S. en der andere ini tiatiefnemers tot de oprichting van het bovengenoemde com mando". Afgevaardigden van 23 landen, waaronder Nederland, zijn Maan dagmorgen te Brussel bijeenge komen om een nieuwe organisa tie op te richten, die zich zal be zighouden met emigratie- en im migratieproblemen en in het bij zonder met de overheveling van 't Europese bevolkingsoverschot hierbij inbegrepen de vluchte lingen uit Oost-Europese landen, naar minder dicht bevolkte gebie den. De conferentie is bijeengeroe pen op verzoek van de Verenig de Staten, welk land voornemens is een bedrag van 10 millioen dol lar ter beschikking te stellen van de nieuwe organisatie. Dit is een derde gedeelte van de begroting voor het eerste jaar. De andere landen, die direct -oelang hebben bij emigratie en immigratie zijn uitgenodigd eveneens een finan ciële bijdrage te leveren, zodat over een werkbudget van 31 mil lioen dollar beschikt zal kunnen worden. Die landem welke in meer algemene zin geïnteresseerd zijn bij een grotere stabiliteit in Europa, zullen een bijdrage ge ven voor de administratieve be groting. Een door de Verenigde Staten uitgewerkt plan voorziet in de oprichting van een voorlopige commissie, die belast zal zijn met het organiseren van transporten emigranten, afkomstig uit Euro pa. Deze commissie zal de emi gratie. en transportdiensten over nemen van de internationale or ganisatie voor vluchtelingen, wel ke sedert midden 1947 meer dan een millioen personen naar ande re landen heeft overgebracht denten kwamen daarop, stokken, stenen en messen, meisjes te hulp, waarna een he vige botsing met de politie ont stond. Het gelukte de politie en sol daten de studenten te versprei- den. roep deed op de brandweer om «e duiden de meisjes met stralen water uit- Uanden van het Nabye en Midden drijven. Manne.ijke de kelijkheid te beroven". De vier regeringen trachten de organisatie van een commando voor het Midden-Oosten te recht vaardigen door te beweren dat de landen van het Midden-Oosten worden bedreigd, zo vervolgt de nota. Deze beweringen zijn volko men ongegrond en zij kunnen niet anders worden beschouwd dan als een „poging om de open- m«oS!o VMn"tórl™dfsIK aandacht ."S~ aan de grond is gelopen, is zó genanetren. be hachelijk en moeilijk, dat berging Indien men spreek buitengewoon kostbaar zou zijn. Daarom is Maandag besloten het wrak als schroot te verkopen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag- Britse soldaten en voertuigen ochtend tot Dinsdagavond. Maandag is in Port Said voor het eerst melding gemaakt van aanvallen met eigengemaakte „Molotof-cocktails" en zuren op Later veel bewolking. Geleidelijk toenemende bewol. king, maar op de meeste plaat sen droog weer. Matige en langs de Waddenkust later krachtige Z.W. wind. Dezelfde of iets hoge re temperaturen dan gisteren. WOENSDAG 28 NOVEMBER. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.43 1.18 1.58 2.08 n.m. 12.59 1.34 2.14 2.24 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Nov. 27 8.18 16.36 6.27 15.03 28 8.20 16.35 7.59 15.31 29 8.21 16.34 9.29 16.13 Dit gebeurde, nadat in de stad een Egyptische particuliere auto bus was aangekomen, die een aantal kogelgaten vertoonde. Britse soldaten in een vracht auto hadden op de bus gevuurd, toen deze trachtte hun van de weg af te dringen. Hoewel de bus verscheidene malen was getrof fen, was geen van de passagiers geraakt. In Port Said deelden Britse mili taire autoriteiten mee, dat toen de bus in de stad arriveerde het bericht door het Arabische stads gedeelte de ronde deed, dat „de onmenselijke Britten hadden ge tracht onschuldige weggebruikers te doden." Groepen jongelieden begaven zich naar de zakenwijk van de stad en vielen passerende Britse voertuigen aan. Tweemaal wer den „Molotof-cocktails" en zuren geworpen, die echter geen Britse voertuigen of soldaten raakten, Generaal Eisenhower heeft Maandagochtend een vertrou welijke bijeenkomst gehad met de chefs der generale staven van de 12 NAVO-landen. Hij zette uiteen welke om vang volgens hem de Westerse strijdkrachten tenminste moe ten hebben om de Sowjet-Unie er van te weerhouden West- Europa aan te vallen. Later zal Eisenhower hetzelf de tegenover de Atlantische raad uiteen zetten- De 12 ministers van Landsver dediging hebtlen vergaderd ter bespreking van de rapporten, uitgebracht door de chefs der generale staven hunner landen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde is vernomen dat Engeland zich op de Maandag gehouden bijeenkomst opnieuw heeft ver zet tegen het benoemen van een Amerikaanse admiraal tot op penbevelhebber der Venbonden vlootstrijdkrachten in de Atlan tische Oceaan. Verleden week hebben de chefs der generale staven van de NAVO-landen, met uitzondering van de Britse vertegenwoordiger, opnieuw aanbevolen zo spoedig mogelijk een Amerikaanse admiraal met dit opperbevel te belasten. Thans zal de Atlantische raad deze aangelegenheid Woensdagoch tend in behandeling nemen- De Italiaanse min.-president De Gasperi heeft Zondagavond op de Britse ambassade met de Britse minister van Buiten landse Zaken Eden over alge mene politieke vraagstukken, waaronder Triëst, gesproken. West-Duitsland het probleem der defensie in Midden-Europa zou oplossen. „De Westeuropese ver dediging (zonder West-Duitsland) zou niets anders kunnen zijn dan een onbesliste toestand aan de Rijn", aldus de generaal. Hij ver klaarde, dat er „geen veiligheid voor Europa zal zijn" zonder de vorming van een Europees leger, hetgeen een opgeven van een zeker deel van de souvereiniteit vereiste. De hem toegewezen troepen kwamen op tijd aan, maar de doeltreffendheid ervan werd ge hinderd door verschillen van op leiding en mobilisatie. Hij drong er bij de stafchefs op aan deze verschillen te bestuderen en uit te schakelen. Wapens zouden op zichzelf geen strategische problemen kun nen oplossen. De strijdkrachten der N.A.V.O. zouden in een der gelijke staat van paraatheid moeten worden gebracht, dat zij onmiddellijk kunnen optreden in geval van nood. De ministers van Defensie be spraken daarna het rapport over de aanbevelingen van de chefs van staven, waarin de meerder heid zich uitspreekt voor gebruik van het Amerikaanse geweertype inplaats van het Britse. Er werd geen voortgang gemaakt en de beslissing werd overgelaten aan de Atlantische raad. doch die einde van dit jaar zal op houden te bestaan. De nieuwe organisatie zal de landverhuizing van 115.000 per sonen moeten organiseren, waar van 55.000 afkomstig uit Duits land, 35.000 uit Italië en Triëst, 15.000 uit Oostenrijk, 6.000 uit Ne derland en 4.000 uit Portugal en Griekenland. Zij zullen worden overgebracht naar Canada (40.000), Australië (25.000), Ver enigde Staten (25.000), Zuid-Ame- rika (23.000) en Nieuw Zeeland (2.000). Naar de Verenigde Staten zullen vooral vertrekken de z.g. „Volksdeutsche" en Duitse vluch telingen, waarvan de immigratie in Amerika is toegestaan. Indien na verloop van een jaar gunstige resultaten zijn behaald door de nieuwe organisatie, zal deze haar werkzaamheden kun nen voortzetten, om zodoende het probleem van de overbevolking in Europa geheel te kunnen op lossen. De werkzaamheden der conferentie zullen ongeveer veer tien dagen duren. De conferentie werd geopend door Joseph Meurice, de Belgi sche minister van Handel. Deze zei, dat West-Europa op het ogen blik grote moeilijkheden onder vindt door het bestaan van een bevolkingsoverschot, dat op 5 millioen personen wordt ge raamd. Dit overschot, zo ver klaarde hij, levert zowel op so ciaal, economisch als politiek ge bied een gevaar op. De maatrege len, die tot nu toe op nationaal plan door verscheidene landen werden genomen, zijn, hoe lof waardig en succesrijk overigens ook, onvoldoende gebleken. Het Europese continent, dat grote in spanningen doet om tot een een heid te geraken, verkeert in de onmogelijkheid thans aan zijn in woners behoorlijke levensvoor waarden te bieden. Een nieuwe organisatie, waarvan op deze con ferentie de grondvesten zullen worden gelegd, za] er thans dan ook naar streven, die arbeiders naar landen overzee over te bren gen, die Europa zelf geen onder dak en werk kan verzekeren. De Belgische afgevaardigde Franz Leemans werd met alge mene stemmen tot voorzitter van de conferentie gekozen. De aan de conferentie deelne mende landen, die een direct be lang hebben bij emigratie, zijn: Oostenrijk, de Duitse bondsrepu bliek, Griekenland, Italië en Ne derland. De regeringen, die direct geïnteresseerd zijn bij immigra tie zijn: Argentinië, Australië, Bolivia, Brazilië, Canada, Chili, Columbia, Guatemala, Nieuw-Zeeland, Pa nama, Paraguay, Peru, Salvador, Urugay en Venezuela. De leider van de Nederlandse delegatie is baron E. van Boetze- laer, directeur van de afdeling al gemene zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het bu reau voor vluchtelingen van de Verenigde Naties is op de confe rentie vertegenwoordigd door zijn hoge commissaris, de Nederlan der Mr Van Heuven Goedhart. nergens waar het de mensen is toegestaan zich zelfstandig een oordeel te vormen, zal geloof worden gehecht aan Wysjinsky's verklaring". „De Westerse mogendheden vervolgde Moch, „zijn verlan gend een vermindering der bewa pening tot stand te brengen, doch zij zijn even zeer verlangend en vastbesloten de vrijheid, onaf hankelijkheid en de vrije keuze van het volk om de inrichting van zijn staat te bepalen, te hand. haven. Het Westen kan niet instem men met een toezicht op ontwa peningsmaatregelen, dat niet internationaal, onpartijdig of doelmatig is". De Indische afgevaardigde, sir Benegal Rau, zeide dat, nu het schijnt dat in de nabije toe sing te komen van de fundamen tele vraagstukken welke thans do wereldvrede bedreigen. Jamali deelde mede dat de de. legaties van Irak en andere lan den een resolutie zouden indie nen, waarin een bijeenkomst der „grote vier" onder voorzitter schap van de president der alge mene vergadering wordt voorge steld. Op deze vergadering zou nog tijdens de huidige zitting der algemene vergadering overeen stemming moeten worden be reikt over een ontwerpresolutie. In deze resolutie van Irak, die door Pakistan en Syrië wordt ge. steund, wordt aan de commissie verzocht ontwapening te overwe gen „met als richtlijn het opstel len van voorstellen aangaande de controle en de vermindering der strijdkrachten en bewapenin- komst een wapenstilstand in Ko. gen en de afschaffing van atoom. regeling van het Koreaanse ge schil een eerste vereiste is om tot ontwapening te komen", zo zeide hij. Rau diende vervolgens een re solutie in, waarin wordt voorge- wapens en andere wapens voor massale vernietiging". rea tot stand zal kunnen worden gebracht, wellicht de tijd is ge komen een studiegroep in te stel len, die tot taak zou moeten krij gen na te gaan hoe een perma nente staking der vijandelijk heden in Korea kan worden be reikt. „Men moet hier spoedig aandawnrJtn uiteeSi1 datenoe0n Prinses Elizabeth, de hertog l Koreaanse 2e- van Edinburg en prins Bernhanl zijn Maandag van een weekeinde in Romsey in Hamshire terug gekeerd, waar zij de gast waren van graaf en gravin Mountbat- ten- Prins Bernhard nam Zondag aa» VrvSmMerinï Men verwacht, dat de pnn, der bewapening. In de resolutie vandaag wordt een beroep gedaan op alle keert. naar Nederland terug- Het water in het overstroomde gebied van de Povlakte is enigs zins gedaald. De Po heeft echter nog veel regenwater af te voe ren uit de hoger gelegen stre ken. Technici overwegen het op- blazen van nog meer obstakels, welke een snelle afvoer van het overstromingswater belemmeren. Twee derde van het over stroomde gebied bevindt zich in de provincie Rovigo. De schade wordt hier op 46.000.000.000 lire geraamd. Ongeveer 200.000 men sen verloren hun tehuizen. Velen moeten nog geëvacueerd worden doch sommigen weigeren hun huizen te verlaten uit vrees voor plunderaars. Ongeveer 1.500 vier. kante kilometers bouwland staan onder water. De autoriteiten dringen aan op evacuatie, daar men vreest dat met het dalen van het water het reusachtige meer tot een mod derpoel zal indrogen, waar ieder vervoer onmogelijk is. De achter blijvers zouden dan zonder voed sel en drinkwater zijn. Duizenden stuks vee zijn ver dronken of verhongerd. De rege ring heeft centra opgericht voor het onderbrengen van het nog levende vee. Soldaten, lorand weerlieden, politiemannen en ge nie-troepen, ook uit Frankrijk en Engeland, werken nog steeds aan het redden van mensen, die bijeengedrongen wachten op stukjes dijk, op daken of in bo men. De stationschef van een klein station werd met zijn gezin van het stationsdak gered, enke le minuten voor het gebouw in stortte en onder water verdween. Een jonge moeder vluchtte met twee kinderen in en boom. Zij hield de kinderen zeven uur op haar rug, voordat redders kwa men opdagen. Haar huisje stond geheel onder water. DE Eisenhower drong er bij de stafchefs op aan de vorming van een Europees leger te bespoedi gen, dat door opneming van Zondag is een trein met Belgische militaire verlofgan gers op het station Eschweiler ontspoord De stoker kwam om het leven en de machinist werd zwaar ge wond. Twee Belgische soldaten werden licht gewond. De Nederlandse bakkerijstich ting heeft zich telegrafisch tot minister Mansholt gewend om te protesteren tegen een mededeling van ambtelijke zijde op 26 Nov., inhoudende dat de prijs van het volksbrood ongewijzigd zal blij ven. In dit telegram wordt deze mededeling, die niet heeft nage laten in bakkerskringen onrust te verwekken, voortijdig en on juist genoemd. Het bestuur van de stichting protesteert dan ook met klem tegen deze mededeling aan de pers, terwijl nog geen re geringsbeslissing is genomen. CANADESE MILITAIREN IN EUROPA. Onder de Canadese militairen, die naar Europa vertrekken, wordt 'n boekje verspreid, waar. in wordt uitgelegd hoe de solda ten zich het best vrienden in Eu ropa kunnen maken. De minister van Defensie, Claxton, heeft een voorwoord geschreven. Het boek je „Naar Europa" zegt, dat de Canadezen hun gevestigde me ning over de Europese vrouw ning laten varen. Het gemid delde meisje heeft een bijzonder hoge standaard. „Gij kunt u geen vrijheden met haar veroorloven. Dit kan slechts in de film gebeu- ren". Een Canadees zou echter geen gebrek hebben aan vrouwe lijk gezelschap als hij het op de juiste wijze zou aanleggen. Een beleefde, goedverzorgde soldaat zou zich weldra in een gezelschap geplaatst zien van „sommige der prachtigste meis jes ter aarde". Een onverzorgde soldaat echter met slechte manie ren en een laag moreel peil zou slechts de behandeling ondervin den, welke hij verdiende en vrij wel zeker in moeilijkheden ge. raken. HET ONGELUK MET HR. MS. „TERNATE". Op 2 November 1950 is Hr. Ms. mijnenveger „Ternate" nabij het eiland Rani aan de Zuidkust van Nieuw-Guinea bij kalm weer en helder zicht met de achtersteven op een rif gelopen, waardoor de stuurboordschroef zwaar werd beschadigd. Dit ongeluk diende thans voor de marineraad, die daartoe onder voorzitterschap van Mr W. A. Vos in het ministe rie van Marine was bijeengeko- men- T Commandant van Mr. Ms. Ternate" was ten tijde van het ongeluk de thans gepensioneerde luitenant ter zee eerste klasse E. A. L., oud 41 jaar. Als getuige gehoord verklaarde hij, dat hij alvorens naar zijn hut te gaan, aan de officier van de wacht een koers had opgegeven in de nch- ting van het eiland Rani, waar de "controleur van Biak, die zich aan boord bevond, aan land ge zet zou worden. Als landings plaats was het punt aangegeven, waar het kustrif het smalst was. Na enige tijd werd hij door de officier van de wacht gewaar schuwd, dat men te bestemde plaats was gearriveerd. Op de brug gekomen zag hij, dat het schip, ongeveer 700 meter nog van de wal verwijderd, met volle kracht (8 mijl) de kust inliep. Ik kon me met de situatie ver- enigen". Plotseling hoorde hij de officier van de wacht bevel ge ven om 20 graden aan bakboord uit te draaien. Hij had vooruit een verkleuring in het water ge zien, die er op wees, dat er een rif lag. Het schip boog langs het rif heen maar raakte het rif toch nog met de achtersteven, tot tweemaal toe zelfs. offi cier van de wacht, de adelborst eerste klasse, thans luitenant ter zee derde klasse H. Fh. R., 25 jaar, bevestigde het relaas van zijn vorige commandant. Beiden gaven toe, dat zij nu wel inzagen, dat zij onverantwoorde lijk hadden gehandeld. „Ik ben me het risico niet bewust ge weest", verklaarde de vroegere commandant. De marineraad zal later uitspraak doen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1