SPORTNIEUWS men onder normale B Nederland-België 6-7 r Terry en Berry en „de witte eland" ■i' RECHTSZAKEN SCHAKEN J Nederlanders bouwen in Australië dal 9 1 ?'e v y*n de 10 eisen I Schijvenaar Voor de slachtoffers in de Pc-vlakte brak een been IN DE NEDERLANDSE KLEEDKAMER. Het gebeurt dikwijls, dat een patiënt als gevolg van een geneeskundig onderzoek tot de ontdekking komt, dat zijn bloeddruk verhoogd is en zich dan ernstig on gerust gaat maken over het feit dat hij „aan een be- ginennde aderverkalking" lijdt. Deze verkeerde opvatting komt zó dikwijls voor, dat het wel de moeite waard is er enige woorden aan te wijden. Het is daarvoor nodig, dat men het er eerst over eens is, wat men als een normale „bloeddruk" mag beschouwen. Deze is n.l. niet voor alle leeftijden de zelfde en voor personen boven de 40 jaar gewoonlijk hoger dan voor die er onder. „Dorus Rijkers zocht en vond visser op zee DE WINNAAR VAN DE 7e STEP IS C. >EN HAK E l ZAAMSLAG BORGHSTIJN f Na een vertolij f van 6 weken in Australië zijn in ons land te ruggekeerd de heer J. Smulders, directeur van de N.V. Grond Exploitatie- en Beleggingsmij „Arnhem-Zuid" te Arnhem en de economisch adviseur van de vennootschap, Jhr- W- C- E. Von Base. Zij waren naar het vijfde we relddeel gereisd om te onder zoeken in hoeverre daar belang stelling toestaat voor in Neder land „prefabricated" woningen, scholen en ziekenhuizen- De heer Smulders toonde zich zeer tevreden over de toereikte resultaten. In Melbourne zal de vennoot schap 15 scholen bouwen, in Canberra 200 woningen, terwijl voorts de houw van een 2-tal ziekenhuizen in een vergevor derde staat van voorbereiding zijn. De tot nu toe geplaatste orders toelopen in totaal een toe- draCT van ruim 5% millioen gul- ft-*-»O/a om ih'Gt Je hoeft natuurlijk niet zo precies te mikken maar je kunt er wel moeilijk 'n lekbakje bij krijgen. Een normaal theezeefje is toch eigenlijk maar het beste. U moet altijd het beste nemen. Ook bij Uw shag Mascotte I den. „Het viel niet mee zover te krijgen" zo vertelde de heer Smulders. ,,In Australië is men zeer streng met de bouw voorschriften. Aanvankelijk le ken de moeilijkheden onoverko melijk, maar het is gelukt. Voor het in Australië construeren van de verschillende bouwwerken zal een ploeg Hollandse arbeiders van 60 tot 70 man nodig zijn. Voor een deel zijn deze men sen reeds in dienst. De aan trekking van de rest zal, niec veel moeilijkheden opleveren, want thans reeds is gebleken dat velen graag aan de uitvoe ring van dit Hollandse project in Australië willen meewerken". Beide heren bezochten Bris bane, Sydney, Canberra en Mel bourne. ,jDe houding tegenover Hol landse bouwers is daar zeer wel willend", zo vertelde de heer Smulders verder. ,jOok de Hol landse arbeiders staan goed aangeschreven". Alleen was hem hier en daar wel opgevallen dat dit laatste enigszins aan het tanen is, „nu er steeds meer on geschoolde arbeiders naar Australië gaan". De onderdelen waarmee de werken worden opgetrokken, zullen in de fabriek te Ooster- toeek pasklaar worden gemaakt en zoveel mogelijk uit Neder landse materialen bestaan. „Hout komt er praktisch niet aan te pas", aldus de heer Smulders. „Trouwens, in Austra lië voelt men heel weinig voor bouten woningen. Daarom bou wen wij een stalen skelet met sterk isolerende bouwplaten Het dak wordt gevormd door ,een stalen kap met gegolfde' eternietplaten of gegolfd gegal vaniseerd Ijzer". I EVENSLANG GEëlST TEGEN HAAGSE TUINDER. Voor de tweede maal verscheen de 26-jarige tuindersknecht J. B. uit 's-Gravenhage voor het ge rechtshof- Beschuldigd van moord op zijn echtgenote, gepleegd op 8 Juli 1950, hoorde B. zich in Novem ber 1950 door de rechtbank in Den Haag tot levenslange gevan genisstraf veroordelen. Tegen dit vonnis tekende hij appèl aan. In Februari werd deze zaak uitvoe rig voor -het Haagse hof behan deld. Ter inwinning van een psychiatrisch rapport schorste dit college de behandeling. De president was van mening ;t men ter vorige zitting diep genoeg op de feiten was inge gaan. B. heeft trouwens zowel vcor de politie als voor de recht bank bekend, dat hij zijn 25-jari- ge Dp dertiende na-oorlogse Ne derland-België wedstrijd is de meest sensationele wedstrijd uit de roemruchte historie van de tradionele ontmoetingen tussen beide landen geworden Het Nederlands elftal heeft in het Feyenoordstadion te Rotter dam een 76 nederlaag geleden in een wedstrijd, vol van typi- huurde woning aan het West- einde te Den Haag door wurging om het leven had gebracht en haar stoffelijk overschot onder de vloer van de gang had begra ven. Het hof had, zo deelde de pre sident mede, kennis genomen van bet psychiatrisch rapport, waar in men tot de conclusie was ge komen, dat B. gedurende het be gaan van zijn daad leed aan een zodanige storing zijner geestver mogens, dat hem de feiten maar ten dele konden worden aange rekend. De procureur-generaal zeide in zijn conclusie dat 'hij ondanks het rapport niet de overtuiging had gekregen, dat B. nu een speciaal interessant medisch geval was. In het rapport worden wel een aantal factoren opgesomd, die het aannemelijk moeten maken dat de appellant geen gemiddeld normaal geval is, maar deze psy chische eigenaardigheden kan men na een zorgvuldig onder zoek waarschijnlijk bij veel men sen constateren. Spr. bleef bij zijn conclusie dat B. voor de gruweldaad de volle verantwoordelijkheid moest dra gen en dat levenslange gevange nisstraf voor deze man op zijn plaats is. De verdediger betreurde het dat in de dagvaarding alleen sprake is van „moord" en dat niet subsidiair doodslag ten laste is gelegd. Moord achtte de ver dediger niet bewezen en op juri dische gronden verzocht hij B. vrij te spreken en van het ten laste gelegde te ontslaan van rechtsvervolging. Het drarna schreef de verdedi ger toe aan bewustzijnsvernau wing van zijn cliënt, waarom trent het psychiatrisch rapport z.i. duidelijke taal spreekt. Hij noemde het een uiterst tragisc geval, temeer daar op B.'s ver leden nooit iets aan te merken is geweest. Actie van liet Nederlands Roode Kruis. Het Hoofdbestuur van het Neder landse Roode Kruis deelt het vol- ^De^watcrsnood in de Po-vlakte, spreekt Teder» ^hr Vêderiand-België Roode kruis zeker niet onberoerd waarin sensatie vaak de boven- t0Hoe°glad'en moeilijk bespeel baar de overigens fraaie grasmat was, bleek reeds in de eerste mi nuut toen Lenstra een scherpe throughpass kreeg toegespeeld, doch royaal over de bal trapte. De eerste fase van de belangrijke strijd om het middenterrein was begonnen en voorlopig waren het de Belgen, die hierin aan het langste eind trokken. Reeds na drie minuten forceerden de gas ten een hoekschop. De corner le. verde niets op, evenmin als een tweetal kort na elkaar door de actieve Anoul afgevuurde scho ten Lang zou deze weerstand van de Or an je-verdediging ech. ter niet duren. In de vijfde mi- nuut van de wedstrijd werd Schijvenaar met 'n schuine pass in de richting van de hoekvlag gepasseerd en vrij als een vog^l tie kreeg Van Steen gelegenheid de bal hoog voor het doel te plaatsen. Hij deed timeter afgemeten. Even traai Oranjep te te fc gelaten. De oproep van de liga van Roode Kruis-verenigingen in Ge- Lk Deuena, uai nu "j" j»" rwuue t echtgenote in de avond van 8 nève werd door het Hoofdbestuur va» Pas se-SS delen, waarover het Ned. Roode Kruis beschikt, niet onbelangrijk was. Maar volgens een reeds aan gegane afspraak werd een actie voorbereid voor de hulpverlening aan de burgerbevolking van Korea, op het ogenblik dat Italië door de waterramp werd getroffen. Op Zaterdagmiddag ].l. outving het hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis een bericht uit Ge- nève, waaruit blijkt, dat de Roode Kruis-hulp voor Korea, zoals deze door 't hoofdbestuur was gedacht, op dit moment niet uitvoerbaar is. Nog diezelfde middag heeft het Ned. Roode Kruis maatregelen ge nomen om te voldoen aan de aan drang, die reeds van zeer verschil lende zijden was uitgeoefend, tot het organiseren van een inzame ling door het gehele land voor de slachtoffers van de watersnood in de Po-vlakte. Aan alle Roode Kruis-afdehngcn in den lande is telegrafisch ver zocht om op of omstreeks 1 De cember maar vóór St. Nicolaas een collecte te organiseren. Bovendien kunnen bijdragen wor den gestort op girorekening 22120 ten name van het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis te s-Gra venhage, met aanduiding: „Hulp Italië." Op Nederlands historie heeft de strijd tegen het water zijn stempel gedrukt. Nederland zal zich niet onbetuigd laten nu het erom gaat de slachtoffers van deze ontzag lijke waterramp te helpen in hun nood. werd de bal door de ongedekt staande Anoul langs de kansloze gestarte trouwen. Om beurten schoten Schijvenaar en Terlouw gaten in ïncht Drie minuten later had Te Bristol is Zaterdag een win kel, waar fietsen en motoren wor den verkocht, een ondergrondse benzinetank ontploft. Er zijn tot nog toe negen lijken geborgen. wa! veismt België^de voorsprong vergroot. Een aanval door het centrum bracht de bal bij Mermans, die ineens doorschoof naar Anoul. Hij schoot rustig met een boog- bal over de Nederlandse keepei in het doel. Nog geen tien mimi- ten waren gespeeld en Beig e leidde met 2—0. De strijd om de heerschappij van het middenveld was reeds op ondubbelzinnige wfjze Tor de Belgen gewonnen, de Nederlandse verdediging wan kelde en de Belgische aanvallers bleken snel en ?retlSiPttle|f dee ten. Nog geruime tijd bleet ae rood-zwarte ploeg -het spel be heersen met hun snel en zuivei passeren, dat onder de gegeven omstandigheden veel doeltreffen der bleek dan de slordige.verre trappen waarmee men in ae loeg doorbraken tracht te te j-orceren. Telkens konden de Belgen, vooral door goed kop werk tussenbeiden komen en pas in de 22e minuut kreeg doelman Bogaerts het eerste schot te ver werken vanWiertz. Hiermee werd echter een periode ingeluid, die het Nederlands elftal een volledig herstel bracht. Na ongeveer 25 minuten ont- stond het eerste doelpunt van Nederland. Een ragfijne combi natie tussen Bennaars en Lenstra bracht de bal met een smalle zigzag-beweging tussen enkele Belgen door en toen Abe de bal even vrij kreeg volgde een rustig schot, waarnaar Bogaerts met eens uitviel (12). Twee minuten na Lenstra s goal lag de gelijkmaker achter de Belgische keeper. Een bal uit het middenveld kwam bij Abe die het leder mee naar voren nam. Clavan kwam van de links buitenplaats naar binnen en toen de Fries hem opmerkte wees Clavan naar het gat tussen de backs, waar hij de bal moest heb ben. Precies op maat kwam die bal en Clavan kon hard en diago naal inschieten. Nederland be hield vanaf dit moment voor eni ge tijd het initiatief met vaak zeer goede momenten. Even zag het er naar uit dat Kraak zich zou moeten laten ver vangen toen hij, -een prachtige safe verrichtend hard met de heup tegen de paal terecht kwam. Langzaamerhand maak ten de Belgen zich nu weer los, maar de buitenspelval verijdelde talrijke kansen. Slecht wegwer ken van Schijvenaar gaf Van Steen een kans de bal drie minu ten voor rust voor te zetten en weer stond daar Anoul goed op gesteld om Kraak met een harde kopbal het nakijken te geven (2—3). Een aanval over de Nederland se rechtervleugel, een halve mi- nuut voor het einde van de eer- ste helft leverde opnieuw een ge lijkmaker op. Van de Bogert plaatste naar Van Melis, die in eens doorgaf naar Lenstra. Abe, voor de zoveelste maal de grote man in de Oranje aanval, had alle tijd om rustig te mikken en de sprong van de gedrongen Bel- gischo doelman was vergeets (3—3). linksbackplaats, terwijl Bennaars de taak kreeg sterk teruggetrok- ken te spelen. Enkele minuten na het ongeval met Schijvenaar kreeg Lenstra een kans, doch in "het strafschopgebied werd hij ge haakt. Penalty. De Fries plaatste zich achter de bal en voltrok het vonnis (44). Na tien minuten kreeg Terlouw een strafschop te gen zich toegewezen. Niemand had precies gezien wat er gebeur de, maar bij een Belgische aanval Schiivenaar overkomen nog dui delijk te lezen waren, die mp' klem verklaarde, dat de wed strijd helemaal niet hard was ge weest. Strafschoppen, drie m to taal, och, hij wilde ztch er liever niet over uit laten, maar zijn schouder-ophalen betekende zo veel als: overdreven. Hl] was verrukt van het spel van Lenstra en die kleine debutant, die Ben- naers zou er ook wel komen. Ja, de Hollanders hadden mettien man gespeeld in de tweede heltt, maar wij konden hem geloven or niet, maar hii had toch na ae rust ook niet meer meegeteld- Ik liep maar wat over het veid, ik was er helemaal uit. Het was een ongelukje en ik weet wel, tot ontstond ëendüel om de bal tus- men mij geen verwilt sen de Sparta-spil en Verbruggen, maar voor mij is het een ellendi- waarbij de Belg kwam te vallen, ge wedstrijd geweest De Fransman stond op dat mo ment ongeveer op de middencir kel, doch resoluut wees hij naai de elfmeterstip en laag en scherp in de hoek knalde Moes de bal langs Kraak (4—5). Voor de vierde maal stond het Nederlands elftal voor de opgave een achterstand weg te werken en voor de vierde maal slaagde de ploeg er in deze prestatie te leve ren 'Weer was Lenstra de grond; legger van dit doelpunt. Hu bracht de bal op en plaatste toen naar Clavan. De Hagenaar op zijn beurt gaf aan Bennaars en m ae volgende seconde was Bogaerts voor de vijfde maal geslagen (55) Het 'stadion kookte en brulde. De tienmansploeg overspeelde het Rode Duivels-elftal, aange moedigd door de enthousiaste menigte. De Nederlandse verde diging stond in deze periode ver opgedrongen. Té ver, naar wel dra zou blijken, want toen Van Steen er na een throughpass met de bal aan zijn voet vandoor ging, bleek noch Biesbrouck noch Ter louw snelheid genoeg te hebben om de rush van de Anderlecht- speler te stuiten. Kraak stond machteloos (5—6). Nu was de tegenstand gebroken. Echter niet voor goed, want toen Moes zijn tweede strafschop, wederom te- gen Terlouw, had benut, keerde de felheid terug in de Nederland se gelederen. Abe Lenstra kreeg de bal te pakken, liep even door en plaatste toen voor het doel, waar Van Melis de bal voor het inlopen had (6—7). Het dertiende doelpunt van de wedstriid was ge scoord. Toen scheidsrechter Har- zie het einde van dit enerverend treffen aankondigde, wees het scorebord een 67 overwinning aan voor de Belgen. De Belgische trainer Bill Gorm- lie wilde zich over het vertoonde spel maar liever niet uitlaten. „Wanneer u het mij vraagt, vmd ik dat de Belgen beter snelden Bij Nederland was het meer tato and rush, maar gme Gormbe verder de doelpunten van de Nederlanders waren zeker zo mooi als de Belgische coals. Ver der heeft de wedstrijd aan de ver- wachtingen van oe tvmsch Ne- derland-België-ontmoetingen vol daan, veel sensatie en veel doel- nunten De beste man van het veld zou ik niet kunnen noemen, misschien Anoul, misschien Len stra, maar, en de Engelsman lachte veelbetekenend, wie rte slechtste was, dat weet u ook wel: de scheidsrechter. ringen in de arteriewand. Maar dit is dan 'n typisch ouderóoms- verschijnse) en berust op veran deringen in het middelste deel van de vaatwanden. Het hart stuwt met iedere sa mentrekking een bloedgolf in het elastische buizenstelsel van de arteriële bloedvaten. Daardoor ontstaat in die vaten een zekere spanning, een „bloeddruk", wel ke men gewaar kan worden door wijs- en middelvinger van de rechterhand op de linkerpolsslag ader te leggen en de primixale vinger zachtjes aan te drukken. Na enige tijd heeft onze druk de bestaande bloeddruk overwonnen en de andere vinger zal de pols- golf niet meer voelen doorgaan. Men geeft deze druk aan in mil- limeterskwik en wel met 2 ge tallen, waarvan het hoogste de druk bij de samentrekking van het hart, de z.g. systole, het laagste de druk bij uitzetting er van, de z.g. diastole vertolkt. Bi. normale personen bedraagt deze druk 13090 m.m. kwik en men sprak vroeger al gauw van ver hoogde bloeddruk, wanneer de systolische druk tot 140, 150 of 160 was gestegen. Dit nu is ge bleken niet juist te zijn. Uitge breide statistieken hebben aan getoond, dat een bloeddruk, wel ke vroeger gewoonlijk als te hoog werd beschouwd, bij personen boven de 45 jaar méér voorkomt dan 'n zogenaamd normale druk. Op een leeftijd van 55 a 60 jaar behoeft een systolische druk van 180 a 190 en een diastolische van 100 of zelfs 110 niet „alleen van wege dat feit" als abnormaal te worden beschouwd. Het is geen alarmsignaal, maar alleen een teken, dat men niet meer jong is. En bovengenoemde cijfers heblben eigenlijk alleen maar waardarde, wanneer men er de gehele verdere gezondheids toestand van de persoon in kwes tie bij in aanmerking neemt. Ze mogen nooit dienen om daarop alleen een diagnose te bouwen. Arteriosklerose of aderverkal king en hypertonie of verhoogde bloeddruk zijn twee geheel ver schillende aandoeningen. De ader verkalking is een organische, haardvormige verandering van de binnenwanden der bloedvaten. De hypertonie echter is een func tiestoornis in de spieren van de vaatwand en beiden zijn, wat hun oorsprong betreft, geheel onaf hankelijk van elkaar. Er doen bij beide aandoeningen enkele ge lijke verschijnselen voor en daar om heeft men gedacht dat er een nauw verband tussen beide be stond. Maar dat is niet zo. Het woord arteriosklerose wordt ver taald door „verharding van de slagaderen." Maar wat wij onder klinisch en matonisch verstaan is niet hetzelfde. Bij levende personen kan men dikwijls „harde" slagaderen aan treffen, terwijl later bij een on derzoek na de dood blijkt, dat deze slagaderen geen verandering van de binnenwand vertonen. Men treft dit laatste proces voor namelijk aan bij de elastische slagaderen, die weinig spiervezels in hun wand hebben, zoals b.v. bij de aorta. Bij oude mensen vindt men eveneens bepaalde veran-de- Waardoor ontstaat nu ver hoogde bloeddruk? Deze ontstaat wanneer het hart met grotere kracht zijn bloed in het bloedvatenstelsel perst. Het hart kan daartoe gedwongen wor den, doordat het tegen een grote re weerstand in moet werken. Dit laatste feit kan berusten op een vernauwing of op een verlies aan elasticciteit van het periphe- se bloedvaatnet. Zoiets kan ge beuren bij de bovengenoemde aderverkalking, bij acute en chro nische nietziekten, maar ook doordat de zenuwen, die de spie ren van de bloedvaatwand voor zien, in een toestand van voort durende prikkeling verkeren. Dit laatste komt veel voor en wij spreken dan van essentiële hy-1 pertonie. I Dergelijke patiënten klagen veel i over lichte hoofdpijnen, duizelig heid en rheumatische pijnen in de ledematen; ook dikwijls over gezichtsstoringen. Het typische hierbij is, dat de systolische bloeddruk, die bij hen zeer wisselend is en tussen 160 en 200 kan variëren, meestal des morgens het hoogst is. Het hart, dat constant vermeerderde ar beid moet verrichten, kan ten slotte gaan hypertrophiëren, zo dat het een dikkere, sterkere spierwand krijgt. Bij dergelijke personen is voor al van een psychische behande ling en verstandige levenswijze, vermijding van alle opwinding enz. veel heil te verwachten. Men zal deze gaarne combineren met een vegetarisch dieet, 'at arm aan keukenzout is en roken ver bieden. Dikwijls worden wij doktoren, geraadpleegd of wij aan derge lijke patiënten, wanneer ze op reis willen gaan, een verblijf in liet hooggebergte kunnen toe staan. Vele onderzoekingen zijn hierover gedaan en gebleken is, dat pas bij een hoogte van onge veer 300 m de schadelijke invloe den optreden. Blijft men op een hoogte van 10001500 m, dan valt er niets te duchten. Een inwoner van Den Helder, die Zaterdagmiddag om kwart over 2 in een vletje de haven had verla ten om buitengaats te gaan vissen, heeft een paar benauwde uren op zee doorgebracht. Tegen tien uur 's avonds werd de koninklijke N.Z. H.R.M. gewaarschuwd door een vriend van de man. De motorred dingboot „Dorus Rijkers" koos zee en kreeg na enig zoeken met be hulp van de zoeklichten de man aan de Oostkant van de haven in de lichtbundel en bovendien hoorde de bemanning van de reddingboot roepen. Doornat en verkleumd werd hij aan boord genomen en kort na elf uur meerde de „Dorus Rijkers" af in de haven. Tegen half vier, vertelde de man, was zijn vlet je op drift geslagen en had hij zyn ankertje uitgegooid. Hii bleef lig gen dobberen en bereidde zich er reeds op voor de nacht op zee te moeten doorbrengen. Ook een sleepbootje had aan het zoeken deelgenomen, doch slaagde er niet in de man te vinden. Deze had ech ter het bootje wel opgemerkt, maar het lukte hem niet de aandacht te trekken. Onverantwoordelijk werd het geacht met zulk ruw weer in een dergelijk kleine boot op zee te i gaan. DE TWEEDE HELFT. Schijvenaar brak een been Nauwelijks vier minuten waren er in de tweede helft gespeeld, toen de strijd een tragisch hoog- Itepunt bereikte. De geduchte mid- voor van Anderlecht legde aan om een schot op doel te lossen, doch op hetzelfde moment plaat ste Schijvenaar zijn rechterbeen in een vervaarlijke „sliding voor de bal. Het was onmogelijk voor Mermans om hierop te reageren en hard trof de Belg het onder been van de Haarlemmer, die krimpend van pijn bleef liggen, terwijl de aanstormende Verbrug gen de voor zijn voeten rollende bal inschoot. (3—4). Op het veld ontstond grote consterantie. In tussen was Mermans in huilen uitgebarsten. De scheidsrechter en zelfs de K.N.V.B.-voorzitter Lotsy moesten er aan te pas ko men'om Mermans er van te over tuigen, dat hij geen schuld had aan het ongeval. Het Nederlandse elftal zette met 10 man de strnd voort Biesbrouck kwam op de In de Nederlandse kleedkamer heerste een stemming van gema tigde tevredenheid. Aanvoerder Terlouw vond het een zware wedstrijd op een moeilijk veld, maar over de prestatie van zijn pleeg was hij best te spreken. „Wat die strafschoppen betreft, geloof ik niet, dat het nodig was een dergelijk zware straf uit te delen. Per slot van rekening was het in beide gevallen een kwestie van het spelen van de bal en ik kan er toch niets aan doen dat ik wat steviger op mijn benen sta dan mijn tegenstanders? Nee, die scheidsrechter kon mij niet erg bekoren". Trouwens Terlouw was met de enige, die zich weinig vleiend over de leiding van de wedstrijd uitliet. Ook oefenmeester Van der Leek had er z'n mening over. „Maar dat is allemaal met be- langrijk", vond hij. „Wat wel van belang is, is de wijze, waarop de jongens zich telkens weer door de tegenslag heensloegen en dat is een prestatie, waar ik trots op ben". Ook het lid van de keuze com missie, de heer H. J. Mommers was over de prestatie van de ploeg goed te spreken. De heer Mommers roemde het spel van de jeugdige Bennaers. „Hij heeft cetoond, dat wij er goed aan heb ben gedaan, het eens met een jongere speler te proberen' BIJ DE BELGEN. In de Belgische kleedkamer heerste geen feeststemming. In tegendeel, zovele abnormale fac toren hadden tot de score 7—6 meegewerkt, dat de Rode Duivels moeilijk konden of mochten spre ken van een normale, verdiende overwinning. Het was aanvoerder Mermans, stilletjes in een hoek, wat bleek jes eri met ogen, waarin de spo ren van het leed om het ongeval DE SCHEIDSRECHTEK- De Franse scheidsrechter Har- zie is 43 jaar oud en twee laar geleden floot hu voor.de eerste keer een landenwedstriid. ,»Ke in vallersbepaling, zoals die rooest worden toegepast, vind ik dwaas heid. Hier was sprake van een zeer ernstige kwetsure, door het toeval veroorzaakt „En de straf schoppen" luidde onze volgende vraag. „Ik vond de overtredingen van ernstige aard. ik moest daar voor een strafschop toekennen, want zij waren opzettelijk begaan. SCHIJVENAAR. In het Zuiderziekenhuis te Rot terdam. waarheen Henk Schijve naar na het ongeval werd ver- voerd, is het been van de LIXJ- speler (een kuit- en een scheen- breuk zijn geconstateerd) gezet- Schijvenaar, die over een sterk moreel beschikt, hield zich krmut. toen bondsvoorzitter Lotsy, vergezeld van Odenthal, Bies brouck en Mermans hem kwamen bezoeken, verklaarde hij uqen pijn meer te hebben. Te^en Mer- mans zei Schijvenaar i ,»Je kon er niets aan doen". Nadat nog een rontgenioto wa„ genomen, kon Schijvenaar per auto naar zijn wening in Amster dam worden vervoerd. Amsterdam--Brussel 01. Rotterdam—Antwerpen 3—G. Nederl. jeugd—België jeugd 1 ZwitserlandItalië 11. België BLuxemburg 2 j. TERNEUZEN—MIDDELBURG. G. E. van Halsema J. Verleur 01 A. StadhoudersA. J. Kraak A. van der StaalD. de Vos V.-. P. J. van de Sande G. G. Boon Vt G. A. den Decker P. Sanders 1 J. P. van der Staal J. Denies H. Voorhans W. Flissebaalje G. DjjselijnckT. de Bujjzer O1 A. J. de Coninck H. van Belzen O1 J. J. KaanJ. Goedbloed 1O Totaal 4%—5% Terneuzen verliest va» Middelburg II. Zaterdagmiddag speelde in Hotel „Des Pays-Bas" de Schaakclub „Terneuzen" haar tweede wedstrjjcl in de competitie van de Z. S. B. tegen „Middelburg" II. Tegen de verwachting in kregen de gast heren, die het o.m. zonder hun bordaanvoerder Quakkelaar moes ten stellen, een kleine nederlaag te incasseren (4%5%). Niet onmogelijk zal deze uitslag van invloed blijken te zijn op het provinciale clubkampioenschap le klasse en de daarmee samenhan gende promotiekansen naar de hoofdklasse C. Dr. P. H. VAN DER HOOG. iHoe feuimen jullie zo dwaas doen?, zei de agent bestraffend. „Wij waren wat zenuwachtig over Canada", zei Terry veront schuldigend om van de agent af te komen. „Wanneer ik dit nog -eens zie, gaan jullie mee naar het bureau wegens verstoring der orde", zei de agent, die niet toegreep wat Canada met de vechtende toeren te maken had. „Ik heto het!" riep Terry plot seling uit. En hij deed wat hij allang had moeten doen. Hij draaide het zilverpapiertje om. 'Tegen de achterkant van dit schocoladepapiertje was ie|en stukje gewoon papier geplakt. Daarop kon Berry de volgen de brief lezen: Beste neven. ,,In Canada kan ik jullie best gebruiken. Hier is reisgeld. Met mijn. postpapier het ik mijn re volver schoon gemaakt. In woon in Shiveron-vallei bij de Peace- langrijkste verdwenen. „Wij weten nu tenminste, dat hij in de Shiveron-vallei moet zijn", zei Berry. „Dat dacht ik al", antwoord de Terry, „laten wij onmiddel lijk een boot nemen. Onze arme oom wordt bedreigd, anders zou hij zijn revolver niet mis|t zijn laatste postpapier schoonma ken". „Als het maar niet gevaarlijk is", zei Terry, die ook wel eens rivier in de provincieiets anders wilde dan rovers. Door de vechtpartij was net „Als het gevaarlijk wordt adres van hun oom het ibe- ik er nog" zei Terry Uilllil i

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 3