DE TOESTAND IN DE SUEZ-KANAALZÖNE Wysjinsky verwerpt het Westerse ontwapeningsplan De strijd in Korea Mossadeqs moeilijkheden in Perzië Ontploffingsramp te Copenhagen .c: MAANDAG 26 NOVEMBER 1951. 7e Jaargang 1894. De Britse regering heeft voor de tweede maal in twee dagen tijds een nota tot de Egyptische autori teiten gericht. Ook deze Zaterdag overhandigde nota is een antwoord op een Egyptische en wel op die van 20 November j.l. waarin een beschrijving wordt gegeven van de incidenten, die 17 en 18 November j.l. te Ismailia zijn voorgevallen, waarbij vijf Britse offi cieren de dood vonden. Suez kanaal en Nijldelta 112 doden bij opstanden op Flores Delft overweegt lening voor woningbouw van Sterfgevallen mond- en klauwzeer De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, heeft het Westerse ontwapenings plan verworpen en verklaard, dat het niet voorziet in „werkelijke ontwapening". Wysjinsky zeide het niet eens te kunnen zijn met hen, die verklaarden, dat de ingediende resolutie een stap vooruit betekende vergeleken met de oorspron kelijke verklaring of dat zij de opvatting van de Sow jet-Unie naderbij kwam. Hij zou evenwel trach ten de westerse voorstellen „zonder ergernis en zon der drukte" te bestuderen, uitsluitend geleid door het verlangen naar de waarheid en de zaak van de vrede. WITTE KRUIS WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Kerstpakketten voor de „Van Galen" Mossadeq krijgt motie van vertrouwen DE KRJGSGEVANGENEN DER V.N. IN KOREA. De verhoging der elechicifeifsprijzen Nederland en de kwestie Nieuw-Guinea V. S. beschuldigen da Sowjei-Un'e Engels schip £n nood Bergen op Zoem koopi Plein 13 PTaiiKering bi] AtiuuriementTerreuzpr, Directeur-Hoofdredacteur I. van de Saridf S«d&ctie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 abonnementsprijs: 4,55 per kwa. ia al Per week 37 rent Losse nummers 7 .-ent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen K.mr >'k Kieme Advertenties: 5 regels 75 cent iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 et.; minimum p» advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Aii.-*-, Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 'sr namiddags- 2 uw Vooi bei MaandagnummeiZaterdags 11 uur ,,De Egyptische lezing van het voorgevallene is dermate on nauwkeurig en bezijden de waar heid", aldus de Britse nota, „dat de Britse regering zich verplicht gevoelt tot in bijzonderheden me de te delen wat er in werkelijk, held is geschied". In de nota worden dan berichten over ver klaringen, afgelegd door bepaal de Egyptische ministers, behan deld en stuk voor stuk verwor pen. Volgens het Egyptische blad „El Misri" zouden Egyptische „commando's" er in geslaagd zijn op het vliegveld Kasfarid. in de Suez-kanaalzone, 35 Britse vliegtuigen in brand te steken, vijf Britse soldaten te doden en een aantal benzine-depots op te blazen. Het Britse ministerie van Luchtvaart ontkent het bericht van het Egyptische blad „Al Misri" Er heeft zich op genoemd vliegveld geen enkel incident voorgedaan. Reuter meldt uit Famagusta (Cyprus), dat een eerste groep van het Britse 29ste regiment veldartillerie uit Famagusta naar de kanaalzone is vertrok ken. De rest van het regiment zal spoedig volgen. Vijftig Britse soldaten zijn Zon dagochtend vroeg te Nicosia (Cyprus) aangekomen. In de ko mende week zullen meer dan twee duizend man naar Cyprus worden overgebracht. Andere militairen zijn op weg naar Cyprus aan boord van het vllegdekschip „Illustrious", dat twee dagen geleden uit Engeland vertrok. In een door het Britse ministe rie van Landsverdediging uitge geven verklaring wordt gezegd, dat er niet de minste waarheid schuilt in de beweringen van Egyptische zijde, volgens welke beperkingen zouden zijn opgelegd aan de bewegingsvrijheid van het personeel van de Egyptische ge zondheidsdienst in de Suez-ka- naal-zone, waardoor dit personeel belemmerd zou worden in zijn strijd tegen typhus en andere ziekten. De Egyptische beschuldiging dat het Egyptische centrum voor de bestrijding van ratten te Is mailia door „Britse agressie sinds 17 dezer gesloten zou zijn", Volgens persberichten zijn bü op standen, die onlangs op Flores zijn uitgebroken, 112 personen gedood en 50 gewond. In welingelichte kringen verklaart men, dat deze opstanden zjjn uit gebroken na een poging tot agra rische hervorming in Adera, een der negen sultanaten van 't eiland, tegen de wil van de conservatieve meerderheid. Bijna 35.00 personen zouden uit dit gebied gevlucht zijn. De politie en het leger hebben maatregelen genomen om de orde te bewaren. wordt verworpen als een „volsla- gen verzinsel". „De Egyptische regering zou ei beter aan doen te Ismailia een rattenvanger aan te stellen, die meer ijver aan de dag legt vo zijn werk en meer geneigd is tot samenwerking. De huidige rattenvanger heef' sinds de wanordelijkheden te Is mailia, op 17 en 18 dezer, gewei, gerd zijn werk te verrichten, on danks de pogingen van autoritei ten der Britse en Egyptische ce zondheidsdiensten om hem daar toe over te halen", aldus de ver klaring van het Britse ministe rie van Landsverdediging. Egyptische dementi. De Egyptische waarnemend- minister van Buitenlandse Zaken heeft ontkend, dat Egypte om in. stelling van een internationale commissie voor onderzoek naar de incidenten in de kanaalzone zou hebben verzocht. Naar aanleiding van het ant woord der Britse regering op Egyptische protesten heeft Pasja verklaard, dat de „Britse tegen spraak geen voldoende bewijs is, dat geen aanvallen zijn gedaan. De incidenten zijn in officiële Drocessen-verbaal opgetekend en in bepaalde gevallen heeft het Britse commando zijn fouten toe. gegeven, in andere gevallen zijn verontschuldigingen aangeboden en zijn spijt betuigd", aldus de waarnemend-minister. Na een conferentie van twee dagen heeft een congres van de Egyptische kamers van koophan del besloten een algemene bovcot od Britse goederen in te stellen. Goederen, die reeds betaald of in Egyptische havens afgeleverd zijn vallen echter niet onder de ze boycot, om de nationale eco nomie niet te benadelen, aldus dit besluit. Voorts zal een lijst van firma's en banken worden uitgegeven. cllandsc Boerlofs PSaid Icxandric onzdbe cl t.a T ANTA BALAH Manama Birr er Wff. Meer J. &ENEFFE Sue CAIRO rff OOIT^n- in Suez.- VRUCHTBAAR GEBIED 100krr> PELTlSI4l9| !B. W. van Delft hebben huis-aan-huis -een circulaire doemversperiden, waarin zij erop wijzen, dat de bouw van mon tagewoningen dreigt te worden stopgezet wegens gebrek aan geld. Dit plan moet echter worden voltooid, zo schrijven zij en bo vendien behoren de woning bouwverenigingen in staat te worden gesteld hun plannen voor 400 woningen uit te voeren. Aan de circulaire is een ant- Wioordstrook gehecht en als nu uit de antwoorden blijkt, dat er voldoende belangstelling voor Bestaat, zal een obligatielening worden uitgegeven tegen een rente van 4 procent met een looptijd van 15 jaar. FRANSE TREILER IN NOOD. De Franse treiler „Rigoletto" seinde Zondagmorgen, dat hij zich in nood bevond nabij Belle lie (Bre- tagne). Aan schepen in de omge ving werd verzocht uit te zien. DE OVERSTROMING IN FRANKRIJK. Vrijdagavond laat is de Rhöne bn Sauveterre in de buurt van Nimes door een dijk gebroken, waardoor ongeveer 1.000 ha hoogst vruchtbaar bouwland werd overstroomd. Daarentegen wordt in berichten uit alle stre ken van Zuid-Frankrijk melding gemaakt van een daling van wa terstand der rivieren. Het peil van de Rhone is een meter ge daald, mede doordat het weer is verbeterd. Werklieden hebben in twaalf uur de spoorlijn Parijs Marseille, waarvan een stuk van honderd meter was Weggeslagen hersteld. Blijkens een mededeling van de directie van de Landbouw, bedroeg het aantal s terfgeval- len tengevolge van het mond en klauwzeer in de week van 11 tot 18 November: 68 runde ren, 64 kalveren, 30 varkens, 87 biggen, 1 schaap, 1 geit. Een juiste beoordeling van de ontwapeningsvoorstellen zou niet in het abstracte kunnen worden gevormd. Men diepde de politie- e stromingen in de landen, die de voorstellen hebben ingediend, in aanmerking te nemen, met na me in de V. S„ die een leidende rol in het plan vervulden. Naar Wysjinsky verklaarde waren de westelijke voorstellen met het nodige voorbehoud om ringd. De bedoeling hiervan was duidelijk. Wysjinsky sprak zijn verbazing uit over de verklaring van Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken dat de landen zich voor twee ta ken gesteld zagen: uitbreiding van de strijdkrachten en het POEDERS-TABLETTCN-CACHETS GROTE BRAND IN MAKASSAR. Ongeveer 1500 mensen zijn Don derdag dakloos geworden door een grote brand in Makassar. In het Noorden van de stad werden 95 huizen door het vuur verteerd. Door de sterke wind greep het vuur snel om zich heen. De dienst voor sociale zaken heeft maatrege len getroffen om de slachtoffers te helpen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Een moskee, die te midden van het afgebrande huizencomplex stond, is gespaard gebteven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagochtend. Afnemend buiig. Wisselend bewolkt met vooral aanvankelijk enkele regen- of ha gelbuien. Matige Noordelijke wind. Vrij koud. DINSDAG 27 NOVEMBER. Breskens 0.06 12.20 Terneuzen 0.41 12.55 Hansweert 1.21 1.35 Walsoorden 1.31 1.45 ZON. EN MAANSTANDEN. Nov. 24 25 26 27 28 28 29 ZON op onder MAAN op onder 8.13 8.15 8.17 8.18 8.18 8.20 8.21 16.39 16.38 16.37 16.36 16.36 16.35 16.34 2.18 3.36 4.59 6.27 6.27 7.59 9.29 14.19 14.30 14.44 15.03 15.03 15.31 16.13 Volgens met het Hof van de Per zische Sjah in verbinding staande kringen heeft premier Mossadeq Vrijdagavond bij de Sjah rapport over zijn reis naar Amerika en Egypte uitgebracht. Volgens deze kringen zou de Sjah ondanks Mossadeqs falen om in de Verenigde Staten een oplossing te vinden voor de ernstige economi sche vraagstukken, de sentimenten van het Perzische volk ten gunste van Mossadeq ontzien. De reis naar Egypte was niet be doeld als een anti-Britse stap, al dus deze kringen, zijn besprekin gen met de Egyptische premier, Nahas Pasja, gingen in hoofdzaak over twee punten, n.l. een gevoel van onbehagen in beide landen over „de poging van Turkije om in het Midden-Oosten de leiding te nemen" en het communistische gevaar in Egypte en Perzië. In het Teheranse blad „Atesj" werd Zaterdag in een artikel ver klaard, dat Mossadeq tegenover 'n „berg van moeilijkheden" staat. Deze waren o.m. volgens het blad Het tekort aan gelden en het loon, dat nog moet worden uitbe taald aan 128.000 overheidsambte naren, 80.000 soldaten en politie mannen en 70.000 employé's in de olieindustrie; Het feit, dat de raffinaderij te Abadan nog steeds gesloten is, dat er nog geen kopers zijn voor de Perzische olie, dat er nog geen technici zijn om de olieproducten te vervaardigen en dat er geen tankschepen zijn om die producten te vervoeren; Het feit, dat de communistische Toedeh-partij, hoewel buiten de wet gesteld, met de dag sterker wordt, en de komende algemene verkiezin gen in Perzië, die op 18 December aanvangen. Zaterdag heeft de Perzische waar nemend-premier, Fatemi, verklaard dat Mossadeq met de Sjah de ko mende verkiezingen had bespro ken en had aangedrongen op vrije en onmiddellijke verkiezingen. Aangezien de Sjah nog niet de onlangs door de „Madjlis" aange nomen wet om de verkiezingen tot 18 December uit te stellen heeft ondertekend, is de regering vast besloten zonder verder verwijl ver kiezingen te houden, aldus Fatemi. Hij voegde er aan toe, dat Mos sadeq Zondag in de „Madjlis" ver slag zal uitbrengen over zijn reis naar de Verenigde Staten en Egyp te en dat hij zijn plannen voor de toekomst zal uiteenzetten. Tot 28 November bestaat nog gelegenheid met het oog op de a-s- Kerstdagen niet-aangete- kende pakjes per luchtpost te gen speciale tarieven naar op varenden van Hr. Ms. torpedo- bootjager „Van Galen" in de Koreaanse wateren te zenden. De pakjes mogen niet zwaar der wegen dan 500 gram en die nen als volgt te worden ge adresseerd iRanig of kwaliteit, naam, ma- rinen timmer; Aan boord van Hr. Ms. „Van Galen" Amsterdam - CS - marine. De in het internationale ver keer geldende bepalingen zijn op deze pakjes van toepassing. De Perzische Nationale Vergade ring heeft met 90 tegen 0 stem men bij 17 onthoudingen een motie van vertrouwen in de regering van Mossadeq aangenomen. Tevoren had Mossadeq een 80 bladzijden lang verslag over zijn reis naar de Verenigde Staten en Egypte voorgelezen, dat aan het eind met een dergelijk enthousias me van de publieke tribune werd begroet, dat de voorzitter dreigde de tribune te zullen laten ontrui men. Toen Mossadeq, wenende en met gebalde vuisten op tafel slaande, om een motie van vertrouwen vroeg, bepaalde de voorzitter, dat een debat over uitstel van de alge mene verkiezingen tot 18 Decem ber moest voortgaan. Woedend riep Mossadeq uit: „Ik ga direct met de verkiezingen be ginnen. De wet op het uitstel werd niet door de Senaat bekrachtigd en niet door de Sjah getekend." Toornig antwoordde de voorzit ter, dat de regering aan het besluit van de Nationale Vergadering moest gehoorzamen. De Kamer besloot met 57 tegen 28 stemmen het debat over het uit stel der verkiezingen aan de ver trouwenskwestie te laten vooraf gaan. Toen enige tijd later de motie van vertrouwen was aangenomen, stap te Mossadeq glimlachend van het podium en verliet, kwiek lopend als een jonge man, onder gejuich de zaal. Ondanks zware sneeuwval is de strijd langs het gehele Koreaanse front nog niet verflauwd. Aanval len en tegenaanvallen wisselden elkaar af, zonder de situatie ech ter belangrijk te wijzigen. De gevechten om een heuvelfor matie ten Westen van jontsjon, die belangrijk is voor de toegang naar Seoel, duurden de gehele nacht door. De stelling bevindt zich nog in Noordelijke handen. Ten Zuidwesten van Koemsong aan het centrale front wisten de Noordelijken de stellingen van de Verbondenen binnen te dringen. Bij een tegenaanval werden zij echter afgeslagen. Later heeft een offider van het Achtste leger meegedeeld, dat de omstreden heuvelstelling ten Wes ten van Jontsjon thans door de Verbondenen is bezet. Volgens het Amerikaanse mini sterie van Defensie heeft gene raal Ridgway in een rapport aan de Ver. Naties over de laatste twee weken van Augustus offi cieel bekend gemaakt, dat zijn hoofdkwartier berichten 'had ont vangen over het ter dood bren gen van 8000 Amerikaanse krijgs gevangenen door de Noordelijken in Korea. Genoemde berichten gingen over een periode tot 20 Juli, al dus Ridgway, die hieraan zou hebben toegevoegd, dat van de gevallen, welke tot 20 Juli waren onderzocht, ongeveer 400 op waarheid bleken te berusten. Het rapport schijnt via ver schillende militaire en diploma tieke kanalen op ongeveer 12 November Parijs te hebben be reikt, waar op het ogenblik de algemene vergadering der Ver. Naties bijeen is. Zoals bekend, legde op 14 No vember kolonel Hanley zijn ge ruchtmakende verklaring af in zake het ter dood brengen van ongeveer 5500 Amerikaanse en ongeveer 290 andere geallieerde krijgsgevangenen door de Noor delijken. DE BESPREKINGEN OVER DE AFBAKENINGSLINIE. De stafofficieren van de Verenig de Naties en de Noordelijken zjjn het Zondag eens geworden over drievierde deel van de afbakenings- Ujn langs de 232 kilometer brede gedemilitariseerde zóne, indien bin nen dertig dagen een volledige wa penstilstand wordt gesloten. Kolonel Howard Levie van het leger der Verbondenen achtte het mogelijk, dat dan een uiteindelijke overeenstemming zal bereikt wor den. Een groot aantal afdelingsbe- sturen van de K.V.P. uit de kies kring Dordrecht heeft te Honse- lersdijk de door de regering te nemen maatregelen ten aanzien van de verhoging van de electri- citeitstarieven besproken. Alge. meen was men bezorgd over het voornemen om een uniforme vrijstelling van tariefsverhoging 'bij 'n verbruik van 240 kilowatt uur in acht te nemen. Hierdoor ontstaat grote onbillijkheid we gens de geheel verschillende sa menstelling van de gezinnen der afnemers. Een gedifferentieerde vrijstellingsgrens is volgens het oordeel der vergadering billijk en noodzakelijk. Aan het kring- bestuur is opgedragen deze aan gelegenheid bij het hoofdbestuur van de KVP en de Tweede Ka merfractie aanhangig te maken. In het communiqué der Verenig de Naties na de besprekingen van Zondag, wordt echter verklaard, dat de Noordelijken „willekeurig de juistheid van de op feiten ge baseerde verklaringen der Verenig de Naties betwistten" en geen frontinspectie per helicoptère wil den toestaan. De Noordelijken wil den een inspectie te paard, doch de Verbondenen weigerden dit, al dus Levie. Over tien geschilpunten ten aan zien van de afbakeningslijn toon den de Noordelijken zich „hardnek kig", zo voegde hij er aan toe. Naar aanleiding van persberich ten uit Djakarta betreffende toe komstige besprekingen over de sta tus v^n Nieuw-Guinea heeft een zegsman van het ministerie van Buitenlandse Zaken ons medege deeld, dat Nederland te allen tijde bereid is geweest met Indonesië over deze kwestie overleg te ple gen. Slechts heeft de Nederlandse regering bij voorkomende gelegen heden als haar mening te kennen gegeven, dat dergelijk overleg wei nig zin heeft, zolang de zienswijzen der twee regeringen zover uit el kaar liggen. Van deze opvatting is onlangs weer blijk gegeven in een Neder lands regeringsmemorandum aan de Indonesische regering, waarvan de tekst werd gepubliceerd. Omtrent de veronderstellingen, volgens bedoelde persberichten ge uit in politieke kringen te Djakar ta, ais zou de Amerikaanse ambas sadeur bij een en ander een rol hebben gespeeld, deelde de zegsman ons mede, dat deze van alle grond ontbloot zijn. Evenmin is er sprake van een recent telegram over deze kwestie van minister Stikker aan de Indonesische regering, aldus de ze zegsman. streven naar vrede. Hij kon zich niet verenigen met de zienswijze, dat de volken „door een meedo genloos lot" gedoemd waren voor altijd de ondragelijke last van de herbewapening te dragen. Vervolgens viel Wysjinskij het westerse voorstel voor een ge meenschappelijk commando voor het Midden-Oosten aan. Dit had louter ten doel de landen van het Midden-Oosten „in 't Atlantische blok te sleuren". Het zou „onver mijdelijk" leiden tot een „de fac. lo bezetting van de landen van het Midden-Oosten door troepen van de V. S., Engeland, Australië en Nieuw-Zeeland". Iedere dag weer, aldus Wysjin sky, onthulden nieuwe feiten de ware politiek van het „Atlantisch blok" en het feit, dat de leidende Amerikaanse kringen vervuld zijn van het waandenkbeeld van wereldoverheersing. Een „ferme politiek" als door Acheson be. pleit noemde Wysjinskij kort zichtig. Het was belachelijk te menen, dat een dergelijke politiek de Sowjet-Unie tot wat dan ook zou kunnen bewegen. De Russische minister weidde opnieuw uit over geweldige in dustriële projecten, die thans in de Sowjet-Unie werden ontwik keld, waardoor zij onmogelijk aan een „bewapeningswedloop" kon deelnemen, daar een derge lijke politiek tot een bankroet zou leiden. Wysjinsky vroeg zich af of liet Westen au serieux kon worden genomen „wanneer zij bewape ning en entwapening tezamen voorstelt" De vergadering van de landen van 't Noordatlantisch Pact te Rome was kenmerkend voor de „oorlogspsychose". Alle handen waren uitgestrekt niet naar de Sowjet-Unie. maar naar wapens, aldus Wysjinsky. Wysjinsky heeft 12 amende menten ingediend op het wester se ontwapeningsplan, strekkende tot het verbieden van atoomwa pens en de oprichting van een in ternationaal controle-orgaan. Hij verklaarde, dat indien zijn amendementen zouden worden aangenomen, de Sowjet-Unie be reid zou zijn mede te werken aan een internationaal ontwapenings plan. De belangrijkste punten van de amendementen zijn: 1. Vermindereing met een derde van de wapens en strijdkrachten van Engeland, China, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten binnen een jaar. 2. Een absoluut verbod van atoombommen door de algemene vergadering. 3. Instelling van een nauwgezet te internationale controle om er op toe te zien, dat het verbod wordt nageleefd. 4. Een doorheen ontwapenings commissie tegen 1 Februari 1952 op te stellen conventie, voorziend in het verbod van atomische wa pens, staking van de vervaardi ging daarvan en in gebruik van bestaande atoombommen voor burgerlijke doeleinden. 5. Instellen van een „commissie voor atoomenergie en conventio nele wapens". 6. Instellen van een internatio naal controle-orgaan onder lei- ding van de Veiligheidsraad, dat het verminderen van alle soor ten wapens en strijdkrachten en het verbod van atomische wa pens zou controleren, en dat een stelsel van doelmatige interna tionale inspectie zou opstellen. 7. Het internationaal orgaan zou de inspectie van alle installaties voor atomische wapens ter hand nemen teneinde na te gaan. of het verbod in de voorgestelde conventie vervat, wordt nage. leefd. 8. Alle regeringen dienen, bin nen een maand na het verbod van atomische wapens door de algemene vergadering, complete inlichtingen over hun bewape ning en strijdkrachten te geven. 9. Het bijeenroepen van een in ternationale conferentie om de wezenlijke vermindering van be wapening en practische maatre gelen voor het doorvoeren van het verbod op atomische wapens te overwegen. Reacties op de rede van Wysjinsky. De rede van Wysjinsky is in Parijs met gemengde gevoelens ontvangen. Terwijl Amerikaanse en Britse woordvoerders spra ken van een „ontmoedigende" rede, verklaarde een Franse woordvoerder „enige vooruit gang" te zien. In Canadese kringen verklaarde men, dat Wysjinsky's rede niets nieuws inhield, doch men meende, dat hij verdere ernstige besprekingen wenste. De Amerikaanse afgevaardig de Jessup zei; „Wij zijn zeer te leurgesteld. Wysjinsky schijnt nog steeds de voorkeur te geven aan aanklachten boven onder handelingen". Volgens een Britse woordvoer der behoeft de Sowjetrussische mening, dat het westelijke ont- wapemngsplan in de huidige vorm niet aanvaardbaar is, geen directe verwerping in te houden. Een Franse woordvoerder ver klaarde, dat hoewel een groot deel van Wysjinsky's rede „zeer heftig" was geweest, zijn voor stel om amendementen in te die nen bemoedigend was. Hij schijnt een vorm van inspectie- van fabrieken te willen aanvaar den en ook maakt hij niet langer- bezwaar tegen controle en ver bod van atomische wapens te zelfder tijd, aldus deze woord voerder. De V. S. hebben Zaterdag de Sowjet-Unie beschuldigd van het onderscheppen en „zonder waar schuwing" aanvallen van een vlieg tuig van de V.N., dat in de buurt van Korea boven „internationaal water" vloog op meer dan 32 km afstand van de Russische kust. A.F.P. meldt, dat de Amerikaan se delegatie bij de V.N. de secreta ris-generaal van de V.N. heeft ver zocht, de kwestie van het sinds 6 November boven de Janpanse zee vermiste vliegtuig van de V.N. aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Naar schatting 16 personen hebben het leven verloren en 100 personen zware verwondingen als gevolg van etn ontploffing in het Deense marine-arsenaal te Kopenhagen. De ontpoffing is veroorzaakt door een brand in een benzinedepöt achter een ge bouw, waar mijnen werden her steld. Het vuur greep snel om zich heen en sloeg over op het ge bouw waar de mijnen zich bevon den. Hierop volgde de explosie. De aanwezige mijnen bevatten eik 500 kg springstof. Het ge luid van de ontploffing was in Malmö ('Zweden) op 32 km af stand te horen. Honderden rui ten in Kopenhagen zijn verbrij zeld. Een gebouw is volkomen verwoest en verscheidene ande re gebouwen, waaronder de nieuwe cadettenschool en enke le machine-werkplaatsen, zijn zwaar beschadigd. Het hoofd van de brandweer wordt vermist. Zeven brand weerlieden zijn omgekomen. Er zijn vele slachtoffers onder de matrozen, waarvan 300 te bed lagen in nabijgelegen kazenege- bo'uwen, toen de ontploffing zich voordeed. Vijftien matrozen assisteerden de brandweer bij de bestrijding van de benzinebrand, die later de werkplaats voor re paraties van mijnen in de lucht deed vliegen. Een overlevende verklaarde niet te weten wat er met zijn metgezellen was ge beurd. Brandweerlieden en reddings ploegen waren bezig een aarden wal om de vuurhaard te wer pen, toen een muur instortte en hen bedolf. Vier of 5 personen, onder wie naar men vreest zich het hoofd van de brandweer bevindt, wer den hierdoor gedood. Van ambtelijke zijde is ver klaard, dat geen vermoeden van sabotage bestaat, hoewel de mo gelijkheid niet over het hoofd zal worden afgezien. Tot dusver is bekend, dat on der de 15 doden zich 10 brand weerlieden bevinden. Alle 45 brandweerlieden, die de eerste brand Kestreden, heb ben het leven verloren of zijn gewond. Verscheidene brandweerwagens zijn door de explosie vernield. KATWIJKSE LOGGER MET VREEMDE VANGST. De Noordlogger Katwijk 176 heeft Zaterdag te IJmuiden een 6.20 m lang op een potvis gelijkend zeedier aangevoerd, dat 2367 kg woog. Volgens de deskundigen was het dier een kruising tussen een appical (soort potvis) en een ha- ringhaai. Een vismeelfabriek heeft het beest gekocht. Drie netten heeft het dier, dat onder de Engel se wal werd gevangen, vernield. Het Britse schip „Captain An drew" heeft Zaterdagavond het volgende noodsein uitgezonden „Verzoeke vanuit Dover onmiddel lijk een sleepboot te doen uitvaren om ons te helpen. Wij bevinden ons nabij het Zuidelijke gedeelte van de Goodwin Sands" (banken voor de Oostkust van Zuid-Engeland). Een Britse reddingsboot is uitge varen om de „Captain Andrew" te hulp et komen. De „Captain Andrew" ligt thans veilig voor anker in de Downs, na bij Ramsgate. Na langdurige onderhandelin gen tussen het ministerie van oorlog en het gemeentebestuur van Bergen op Zoom is het mi nisterie bereid gevonden tot overdracht aan de gemeente van het militair oefenterrein Plein 13, groot 7,8145 ha voor een be drag van ƒ192.708,75 en onder voorwaarde dat de gemeente zich bereid verklaart om enige ter reinen, aansluitend aan de reeds door de gemeente aan het rijk verhuurde gronden gelegen aan de Hijlbregsebaan, in het bezit te krijgen en als militair oefenter rein aan het ministerie ter be schikking te stellen. Het bezit van Plein 13 acht de gemeente dringen gewenst, daar dit terrein een gat vormt in de stedebouwkundige opbouw van het stadscentrum en bestemd is om een schakel te zijn in de ver binding met het in uitvoering zijnd uitbreidingsplan Oost.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1